Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

On 7/2/2024 at 7:20 AM, Patrik Hoksteter said:

Koji god da ste to "vi", prvo treba da se rešite tog odvratnog "mi". Sledeće što treba da ode je to sa "višim ciljevima" za koje bi neko trebalo da se "žrtvuje". To je možda zabavno kao slobodna tema na pismenom iz srpskog u srednjoj školi, ali da se piše sve kontra tog predloga, i onda da se dobije 5 i aplauz kad se pročita to što je neko pisao, pa devojke počnu na njega drugačije da gledaju, ali je generalno ta tema za taj uzrast, a posle je treba prerasti. To bi bio početak.

 

Sledeće bi moglo da bude da "vi" ne uzimate "autoritete" zdravo za gotovo, nego da oni moraju da zasluže poštovanje, ne da ga dobijaju blanko, samo zato što su kakademik, pop, neki guzonja, ili bilo šta. I kao osnovno, da počnete istinski da cenite slobodu, ali ne tu sa "mi" iz slepačkih pesama o istoj, a sve su slepačke, i one kojima se zna autor, nego svoju. I sve tako redom.

 

"Kad su studenti pitali antropološkinju Margaret Mid šta ona smatra najranijim znakom civilizacije u ljudskoj kulturi, mislilu su da će Mid da govori o udicama za pecanje, glinenim posudama ili obrađenom kamenu za drobljenje žita.

Međutim, Mid je rekla da je najraniji znak civilizacije u drevnoj kulturi butna kost sa zaraslim prelomom. Kako je navela, u životinjskom carstvu umireš kad polomiš nogu. Ne možeš da pobjegneš od opasnosti, ni da nađeš pijaću vodu ili da loviš sebi hranu. Postaješ plijen za druge životinje.

Nijedna životinja u divljini ne može da preživi dovoljno dugo da bi joj zarasla butna kost.

Slomljena butna kost koja je zarasla predstavlja dokaz da je neko vodio računa o ranjenoj osobi, neko joj je previjao ranu, prenio je na bezbjedno mjesto i brinuo o njoj tokom oporavka. Tu počinje civilizacija".

Eto, bez tog prvog "mi", ne bi bilo ni vaseg "ja", bar ne u civilizovanoj varijanti. Niste se izlegli iz jajeta, nije vas donela roda, nije vas mama nasla u kupusu, bilo vam je potrebno mnogo godina da stanete na svoje noge, uberete prvu jabuku sa drveta, ono "mi" je brinulo o vama, bili ste deo tog "mi". I niko nije trazio  od vas da sve to zasluzite, sve ste dobili na blanko.....

Kako kazu Francuzi, "poreklo obavezuje"? Da, poreklo obavezuje da budemo "mi", da ne zatvaramo oci pred nepravdom, pred lazima, pred tudjom patnjom.

Kada je Bora Corba napisao stih "za ideale ginu budale" niste razumeli ironiju koja je u kontekstu, ja jesam, Bora i ja smo vrsnjaci, ideali su to sto ljudsko bice razlikuje od zivotinje, drustvo od skupljacke ili lovacke horde. 

....

I tako, dodjosmo do vaseg mudrog "ja" koje tako gordo stoji na piramidi pokolenja koja su se zrtvovala za to vase "ja", takoreci, piramidi niihovih kostiju sa koje vi i druga" ja pa ja" grade ovaj  vrli, novi svet....

Srecom ili pravde radi, ja necu ziveti u tom vasem svetu ali vi hocete.......😂

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 7
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJORDJE said:

Pa gradjanin treceg reda sigurno ne bi bio, jer gradjana tada nije ni bilo. Koji su Lazarovi motivi i sta je ocekivao od te bitke, ostaje i dan danas nepoznanica, nema pouzdanih zapisa o dogadjajima pre ili posle bitke, osim onih koji su na nivou price o Robin Hudu. Mozda je ocekivao laku pobedu, jer je potcenio neprijatelja, mozda je mislio da ce se dogovoriti pre bitke, sto je bilo uobicajeno u to vreme, mozda su vojske jedna drugu iznenadile, ima mali milion kombinacija. Narod, slobodu, sigurno nije isao da brani, jer je u srednjem veku vlastela ratovala za odbranu ili prosirenje svog poseda, oni koji su ih pratili bili najamnici i kmetovi prisiljeni na to. 

Koja je kmetovska alternativa tog doba? Turci kucaju na vrata a kmet razmislja sta mu je bolje, da pogine za vlastelina koju mi je dao oruzje da se brani ili da doceka Turcina sa hlebom i solju? O vemu vi pricate? 

Lepo je govorila moja baka iz Banata, meki jastuci i kosti omeksavaju....kicmu da ne spominjem...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Pletilja said:

Koja je kmetovska alternativa tog doba? Turci kucaju na vrata a kmet razmislja sta mu je bolje, da pogine za vlastelina koju mi je dao oruzje da se brani ili da doceka Turcina sa hlebom i solju? O vemu vi pricate? 

Lepo je govorila moja baka iz Banata, meki jastuci i kosti omeksavaju....kicmu da ne spominjem...

 

Pa ti isti vlastelini su potrčali da se spajtaše sa Bajazitom – Kraljević Marko, koji je u poeziji razgonio Turke na buljuke, a u stvarnosti je poginuo na Rovinama boreći se na turskoj strani, i to po svoj prilici u Rumuniji, ne toliko daleko od Banata, zatim 'carica' Milica, koja je bila regent dok Stefan junior Lazarević nije maturirao i dobio poslovnu sposobnost da bi potpisao 'artije sa onima što su mu dekapitovali oca, pa su tu bili i Konstantin Dragaš, Balšići, možda još neki. Protiv Osmanslija se nešto posle bitke borio Vuk Branković, ali čini se da je TV Philips Višnjić malo drugačije predstavio ono što se kasnije desilo.

 

I ne verujem da su kmetovi dobili oružje da se brane, već da brane vlastelinske guzice. Kasnije im je došlo na isto jer je naplatu PDV-a preuzela druga firma.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Pa ti isti vlastelini su potrčali da se spajtaše sa Bajazitom – Kraljević Marko, koji je u poeziji razgonio Turke na buljuke, a u stvarnosti je poginuo na Rovinama boreći se na turskoj strani, i to po svoj prilici u Rumuniji, ne toliko daleko od Banata, zatim 'carica' Milica, koja je bila regent dok Stefan junior Lazarević nije maturirao i dobio poslovnu sposobnost da bi potpisao 'artije sa onima što su mu dekapitovali oca, pa su tu bili i Konstantin Dragaš, Balšići, možda još neki. Protiv Osmanslija se nešto posle bitke borio Vuk Branković, ali čini se da je TV Philips Višnjić malo drugačije predstavio ono što se kasnije desilo.

 

I ne verujem da su kmetovi dobili oružje da se brane, već da brane vlastelinske guzice. Kasnije im je došlo na isto jer je naplatu PDV-a preuzela druga firma.

Ovako je to bilo: kmetovi dekintirani, nemaju za topuze, vlastelin ima (nije prodao rudnike Sasima nego ih je placao da rudare zlato i srebro za njega) pa su napravili dil, ja vama topuze o mom trosku, vi meni svoju musku snagu pa da se bijemo sa neprijateljem letnji dan do podne,  sta kazete? I kmertovi misle, misle pa kazu, daj da spasemo i svoje i vlastelinske guzice, lako cemo posle da skinemo vlastelinski jaram i tako, bi sta bi, skinuli jaram nakon 500 godina, 

Za razliku od ovih arhetipskih Srba, ovi danasnji mnogo vole svoje guzice i rado njima greju stolice po kaficima dok im vlatelin prodaje zemlju .....Kinezima. Bar da su se prodali Sasima pa da nas vidi bog....

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Pletilja said:

Ovako je to bilo: kmetovi dekintirani, nemaju za topuze, vlastelin ima (nije prodao rudnike Sasima nego ih je placao da rudare zlato i srebro za njega) pa su napravili dil, ja vama topuze o mom trosku, vi meni svoju musku snagu pa da se bijemo sa neprijateljem letnji dan do podne,  sta kazete? I kmertovi misle, misle pa kazu, daj da spasemo i svoje i vlastelinske guzice, lako cemo posle da skinemo vlastelinski jaram i tako, bi sta bi, skinuli jaram nakon 500 godina, 

Za razliku od ovih arhetipskih Srba, ovi danasnji mnogo vole svoje guzice i rado njima greju stolice po kaficima dok im vlatelin prodaje zemlju .....Kinezima. Bar da su se prodali Sasima pa da nas vidi bog....

 

Koliko se sećam, kmetovi su imali i određene obaveze prema vlastelinu, čiju su zemlju obrađivali. U te obaveze je spadalo i ratovanje. Naravno da su dobijali opremu za to jer mora se nečime ratovati za vlastelina. Da su dobili oružje tek tako, šta misliš, na koga bi ga prvo okrenuli?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Koja je kmetovska alternativa tog doba? Turci kucaju na vrata a kmet razmislja sta mu je bolje, da pogine za vlastelina koju mi je dao oruzje da se brani ili da doceka Turcina sa hlebom i solju? O vemu vi pricate? 

Lepo je govorila moja baka iz Banata, meki jastuci i kosti omeksavaju....kicmu da ne spominjem...

Pa kmetovi i nisu imali alternativu, a to da im je bilo bitno ko im je vlastelin je zabluda. Taj isti kmet je koju godinu kasnije ratovao kod Nikopolja na strani Turaka protiv hriscana, zato sto ga je na to naterao Stefan Lazarevic.

Nakon Mehmedovih reformi polozaj kmetova je u Osmanskoj imperiji bio cak bolji nego u vecini evropskih despotija, ako nista drugo nisu morali da ratuju, a Osmanlije se nisu mnogo  mesale u to kako zive na lokalu. Zasto skoro 400 godina nije bilo vecih pobuna?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Pa kmetovi i nisu imali alternativu, a to da im je bilo bitno ko im je vlastelin je zabluda. Taj isti kmet je koju godinu kasnije ratovao kod Nikopolja na strani Turaka protiv hriscana, zato sto ga je na to naterao Stefan Lazarevic.

Nakon Mehmedovih reformi polozaj kmetova je u Osmanskoj imperiji bio cak bolji nego u vecini evropskih despotija, ako nista drugo nisu morali da ratuju, a Osmanlije se nisu mnogo  mesale u to kako zive na lokalu. Zasto skoro 400 godina nije bilo vecih pobuna?

...zato sto je opozicija i tada bila kao i ova danas.....😆 

Edited by Pletilja
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Pa i na mestima gde se podstiču i neguju lični identiteti i lična dostignuća, i gde se ne siluje svako da se uklopi u nekakve "kolektivne identitete", takođe leče polomljene butne kosti. I divnog li čuda, u takvim okruženjima je mnogo naprednija i razvijenija civilizacija. I to na svaki način - i  materijalno, i duhovno. Svakako je razvijenija i naprednija nego u rupčagama gde neprestano patetišu o nekakvim "nama" i gde se insistira na kolektivnim identitetima.

 

Posebno se u tim naprednijim društvima ne veličaju nekakva "poginuća za ideale". Jer tamo znaju da su za ideale uvek ginule samo budale, a normalni ljudi nisu nikad hteli da poginu ni zbog čega, nego su polako i strpljivo gradili svoja društva. I podsticali svakog člana da se prirodno razvija, prema svojim interesovanjima, i doprinese društvu na svoj način, a ne onako kako su to zamislili "mi".

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Constantin said:

Iskreno ne znam...ja sam prvo napisao ono o kupovini, jer to je MO kod nas, zapališ, devastiraš, sve zavisi kakva je prilika....nisam ni znao da je Bambi promenio vlasnika.

 

Ja sam čuo da može požar da izbije i slučajno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2024 at 5:30 AM, Pletilja said:

I tako, dodjosmo do vaseg mudrog "ja" koje tako gordo stoji na piramidi pokolenja koja su se zrtvovala za to vase "ja", takoreci, piramidi niihovih kostiju sa koje vi i druga" ja pa ja" grade ovaj  vrli, novi svet....

Srecom ili pravde radi, ja necu ziveti u tom vasem svetu ali vi hocete.......😂

Da li mogu da pitam nešto? Koja je razlika između ovih priča o koskama na svim temama, i o voljenju svojih guzica*, i popovsko/patriotskih priča o koskama koje traju više decenija? Sve je to samo pokušaj silovanja emotivnim ucenama koristeći koske i mrtvake, a onome koga siluju je svejedno ko ga siluje.

 

Plus su koske svuda, naročito one koje se ne pominju. Na primer one koje su samo u Beogradu bile oko pedesetak džamija kojih više nema. Valjda zbog toga što se tu poštuju te koske.

 

Quote

Turska groblja nalazila su se oko svake od džamija kojih je, prema različitim izvorima, bilo oko 70. Najveće tursko groblje nalazilo se na današnjem Studentskom trgu.

 

https://www.telegraf.rs/vesti/beograd/1288035-grad-mrtvih-parkovi-u-kojima-se-igraju-nasa-deca-leze-na-grobljima-foto

 

* Egoista, imenica - onaj koji više voli sebe nego mene" Embroz Birs, Ðavolji rečnik

Link to comment
Share on other sites

Jedno of pitanje, ali u okviru teme...jer plazma srpska uopšte?

Sad sam na sajtu videla da su deo Koka-Kole koncerna i HBO nečega, al mi nije baš jasna vlasnička struktura.

Msm, maznut je recept, maznuto je ime Bambi, a bogami i logo nije daleko od Diznija.

 

Hbc-a, ne HBO-a.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

Jedno of pitanje, ali u okviru teme...jer plazma srpska uopšte?

Sad sam na sajtu videla da su deo Koka-Kole koncerna i HBO nečega, al mi nije baš jasna vlasnička struktura.

Msm, maznut je recept, maznuto je ime Bambi, a bogami i logo nije daleko od Diznija.

 

Hbc-a, ne HBO-a.

 

Davno, davno, negde sam precuo da se plazma pravi po licenci otkupljene iz Italije.
Na isti nacin su jafa i marsmelou dosli u SRB, ali iz UK.

 

Izvor za ove navode je dude. Njemu uvek moze da se veruje.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Davno, davno, negde sam precuo da se plazma pravi po licenci otkupljene iz Italije.
Na isti nacin su jafa i marsmelou dosli u SRB, ali iz UK.

 

Izvor za ove navode je dude. Njemu uvek moze da se veruje.

 

Postoje dve teorije u vezi Plazme. Jedna da je placena licenca a druga da je neki nas lik koji je radio kod Italijana,  i koji se vratio u Jugu posle veceg optustanja u fabrici gde je radio (prodata Amerima) se zaposlio u tek otvorenoj drzavnoj fabrici keksova (nije imala ni ime) krenuo da radi slican ali sa losijim sastojcima i znatno vise secera keks.

 

Plazma nema mnogo veze sa italijanskim plasmon pa onda cemu licenca? Tako da nije nemoguca ova druga teorija koja je da kazemo i najcesca.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2024 at 10:47 PM, Pletilja said:

Koja je kmetovska alternativa tog doba? Turci kucaju na vrata a kmet razmislja sta mu je bolje, da pogine za vlastelina koju mi je dao oruzje da se brani ili da doceka Turcina sa hlebom i solju? O vemu vi pricate? 

Lepo je govorila moja baka iz Banata, meki jastuci i kosti omeksavaju....kicmu da ne spominjem...

 

Nije kmet bas nesto previse imao da premislja - znalo se koliku mjeru zita i stoke mora dati za vojsku kada mu se kaze, i znalo se da svaki peti ili deseti kmet mora i sam krenuti u rat, protiv onoga protiv koga se lokalni feudalac bori te godine. Oruzje bas i nije dobijao od gospodara, nego je improvizovao, prepravljao orudje kojim je raspolagao i kojeg se familija koja je ostala obradjivati zemlju mogla odreci - skoro bukvalna "kuka i motika".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...