Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

2 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Teško da je to jedini razlog.  I  Sloveniji i u Mađarskoj mala gazdinstva opstaju zato što imaju značajne nacionalne i EU subvencije koje pokrivaju deo troškova i omogućavaju im da posluju sa profitom. To je moguće upravo zato što u EU poljoprivreda, uglavnom, nema prevelik udeo u BDP, pa posledično nije prevelik teret za ostatak privrede, koja je suštinski izdržava (iz razloga potrebe za očuvanjem prehrambene nezavisnosti i sigurnosti, ne zbog velike profitabilnosti poljoprivrede).

Iz istih razloga bi i Srbija trebala da, u skladu sa svojim mogućnostima, subvencioniše svoju poljoprivredu, ali ne treba maštati da ista može biti neki zamajac privrede.

 

 za oba slucaja je bilo bas na nekoj od nasih TV-a...  Da su se Slovenci udruzili u neku vrstu zadruge ( ali naravno na trsisnim osnovama)  da bi se zastitili.  A i o tome o madjarskim mlekarima je bilo na istoj toj emisiji.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, analiticar pripravnik said:

 

ne bi.. jer je zakon kod nas na 12 meseci.  nekad je verovatno i na zapadu tolko bilo.

 

btw...  dali je za ovoliku epidemiju kancera u zadnjih 20 godina krivo samo NATO bombardovanje ??

NATO bombardovanje nije krivo za nikakvu epidemiju kancera pošto ista i ne postoji. Incidence kancera u Srbiji su oko evropslog proseka. Ono u čemu smo lošiji je rana dijagnostika i procenat izlečenih.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, tomas.hokenberi said:

NATO bombardovanje nije krivo za nikakvu epidemiju kancera pošto ista i ne postoji. Incidence kancera u Srbiji su oko evropslog proseka. Ono u čemu smo lošiji je rana dijagnostika i procenat izlečenih.

 

ovde se slazem dobrim delom.>

Ono oko cega se ne slazem da poljoprivreda sa sobom ne povlaci razvoj drugih grana privrede , a eto rudarstvo povlaci...
  naveo sam koje sve industrije se naslanjaju na poljoprivredu.  ne bih da ponavljam.

 

  ponovicu.  Ni jedna zemlja nece da napravi mesecevu povrsinu na nekom izrazito povoljnom mestu za poljoprivredu zbog nekog rudnika.  To se moze raditi tamo gde i inace RT radi. U siromasnim zemljama gde je korupcija way of life kao i kod nas.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, analiticar pripravnik said:

 

 za oba slucaja je bilo bas na nekoj od nasih TV-a...  Da su se Slovenci udruzili u neku vrstu zadruge ( ali naravno na trsisnim osnovama)  da bi se zastitili.  A i o tome o madjarskim mlekarima je bilo na istoj toj emisiji.

Ali ta informacija ne znači da je poloprivreda profitabilna generalno. Udružili su se upravo zato da bi smanjili troškove i povećali profit, što znači da sve sa subvencijama posluju na ivici profitabilnosti.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Ali ta informacija ne znači da je poloprivreda profitabilna generalno. Udružili su se upravo zato da bi smanjili troškove i povećali profit, što znači da sve sa subvencijama posluju na ivici profitabilnosti.

 

ok.  a dali zaista mislis da  poljoprivrednike subvencionisu samo zbog socijalnog mira ??  A svuda je hrana visestruko skuplja u radnji nego u proizvodnji.  Ili mozda i zbog toga sto takodje ima mnogo pratece industrije, manufakture itd.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, analiticar pripravnik said:

 

ovde se slazem dobrim delom.>

Ono oko cega se ne slazem da poljoprivreda sa sobom ne povlaci razvoj drugih grana privrede , a eto rudarstvo povlaci...
  naveo sam koje sve industrije se naslanjaju na poljoprivredu.  ne bih da ponavljam.

 

  ponovicu.  Ni jedna zemlja nece da napravi mesecevu povrsinu na nekom izrazito povoljnom mestu za poljoprivredu zbog nekog rudnika.  To se moze raditi tamo gde i inace RT radi. U siromasnim zemljama gde je korupcija way of life kao i kod nas.

Ali rasprava nije oko toga da li treba  kopati rudnike litijuma ili ostaviti poljoprivredno zemljište. Rasprava je oko toga da li poloprivreda može da bude osnova privrede. Odgovor je NE. Poljoprivreda je uglavnom subvencionisana i izdržavana delatnost. Čak i kad uračunaš povezane industrijske grane. Neko mora da obezbedi subvencije proizvođačima da kupe te traktore a to podrazumeva da druge grane privrede uspešno posluju.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, analiticar pripravnik said:

 

ok.  a dali zaista mislis da  poljoprivrednike subvencionisu samo zbog socijalnog mira ??  A svuda je hrana visestruko skuplja u radnji nego u proizvodnji.  Ili mozda i zbog toga sto takodje ima mnogo pratece industrije, manufakture 

Gledaj ovako,  cena žita je tolika kolika je na svetskom tržistu. Proizvođač keksa će kupiti brašno tamo gde je jeftinije. On se ne oslanja na poljoprivredu, on stvara dodatnu vrednost. Uostalom isto je i sa rudarstvom. Mercedes se ne oslanja na rudnike gvožđa i boksita, on će kupiti čelik i aluminijum po tržišnoj ceni. 5 tona rude gvožđa je uvek jeftinije od najjeftinijeg automobila. 

 

Generalno, su najsiromašnije zemlje čije su osnove privrede poljoprivreda ekstrakcija ruda, a najbogatije one koje prerađuju i plus  imaju razvijen tercijerni sektor. Izuzetak su proizvođači poneki nafte i gasa ali i to neće biti trajno stanje.

Btw. na planeti globalno nema manjka hrane, naprotiv postoje značajni viškovi i dobar deo hrane se baca. 

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ali rasprava nije oko toga da li treba  kopati rudnike litijuma ili ostaviti poljoprivredno zemljište. Rasprava je oko toga da li poloprivreda može da bude osnova privrede. Odgovor je NE. Poljoprivreda je uglavnom subvencionisana i izdržavana delatnost. Čak i kad uračunaš povezane industrijske grane. Neko mora da obezbedi subvencije proizvođačima da kupe te traktore a to podrazumeva da druge grane privrede uspešno posluju.

 

rasprava jeste krenula od toga dali kopati rudnike gde je poljoprivredno zemljiste. I krenula je prica da rudnici donose dodatne poslove kooperanata itd..
  a ja sam izneo argumentaciju da i poljoprivreda ima industriju i kooperante koji je prate.

   A dali moze biti osnova..  ne znam...  Uzmimo hipoteticki da se Vojvodina odcepi od Srbije. Ona nesto drugo stratesko od proizvodnje nema.  Samo poljoprivredu..  Ima malo uglja iz Dunava kod Kovina,  naftu bi i mozda, samo mozda imala za sebe dovoljno- ali generalno malo.  Dakle toj nekoj Vojvodini drzavi bi poljoprivreda bila strateski vazna.
 Hrvatskoj je turizam strateski vazan. jer se i na turizam naslanja dosta toga.

   Recimo Japan.  On nema apsolutno nista od prirodnih bogatstva a opet su treca ekonomska sila sveta.  Da imaju to sto imaju recimo Rusi , bili bi jaci od galakticke federacije sa Andromede 😄

  Rusi..  ni sami ne znaju sta imaju od ruda.  proizvodnja hrane .. sve..  i opet nisu ni blizu nekog zapadnog  sistema

Edited by analiticar pripravnik
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tomas.hokenberi said:

Pa očigledno je da se više isplati uvoz.  Da nije tako dominirali bi domaći poljoprivredni proizvodi. Sa 5 Ha i 50 grla ne može se proizvoditi meso jeftinije nego sa 5.000 Ha i 50.000 grla.  A zakoni tržišta dalje deluju. 

Da bi domaći proizvođači bili "jeftiniji" morali bi da budu (dodatno) subvencionisani, a to znači da bi trebale pare da se uzmu od nekog i daju poloprivrednicima da bi bili "jeftiniji".

Jeftinije je da se uveze meso, i da se taj ušteđeni novac uloži u infrastrukturu i poreska umanjenja profitabilnim delatnostima.

 

Btw. često se pominje, kao nešto loše, da se srpska sela prazne. I treba da se prazne. Vekovni model malih seoskih domaćinstava, koja maltene proizvode  za sopstvenu ishranu i sitan prihod, je uglavnom neisplativ i dugoročno u interesu srpske poloprivrede je da taj model nestane (uz retke izuzetke i primere održivih malih imanja koja proizvode uglavnom "nestandardne" proizvode sa visokom profitnom marginom). Onog trenutka kada 90% poloprivrede u Srbiji bude "industrijska" poloprivreda velikih prizvođača možda će biti dovoljno efikasno stočarstvo da srpska junetina bude povoljnija od argetinske.

Naravno, ne slažem se, zašto gasiti sela? Zar nije bolje malo ravnomernije podeliti subvencije. Mislim da je bolje subvencionisati seljaka da prooizvodi meso, mleko, nego ga uvoziti, a seljaka uputiti na motanje kablova i napuštanje sela. Hipotetički gledano, ostaćemo na nekoliko gradova i previše praznog prostora. Nije baš sve u profitabilnosti.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Naravno, ne slažem se, zašto gasiti sela? Zar nije bolje malo ravnomernije podeliti subvencije. Mislim da je bolje subvencionisati seljaka da prooizvodi meso, mleko, nego ga uvoziti, a seljaka uputiti na motanje kablova i napuštanje sela. Hipotetički gledano, ostaćemo na nekoliko gradova i previše praznog prostora. Nije baš sve u profitabilnosti.

Plus tu je i mogucnost razvoja seoskog turizma.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, analiticar pripravnik said:

 

ovde se slazem dobrim delom.>

Ono oko cega se ne slazem da poljoprivreda sa sobom ne povlaci razvoj drugih grana privrede , a eto rudarstvo povlaci...
  naveo sam koje sve industrije se naslanjaju na poljoprivredu.  ne bih da ponavljam.

 

  ponovicu.  Ni jedna zemlja nece da napravi mesecevu povrsinu na nekom izrazito povoljnom mestu za poljoprivredu zbog nekog rudnika.  To se moze raditi tamo gde i inace RT radi. U siromasnim zemljama gde je korupcija way of life kao i kod nas.

Poljoprivreda je nisko kapital- intenzivna i niska radno-intenzivna privredna grana. Rudarstvo je upravo suprotno: visoka kapital-intenzivna grana! 

Sto se rudnika tice: otvaraju se tamo gde ima sirovina. EU je zapostavila rudarstvo pa je zato zavisna od Kine za uvoz mnogih metala i mineralnih sirovina. To su konacno uvideli i

sada okrecu novi list: agenda je da do 2030 godina EU proizvodi  preko 10% kriticnih metala na svojoj teritoriji. 

Link to comment
Share on other sites

Sto se litijuma  tice: litijum je sada u  rangu neke energetske sirovine, zato sto je neophodan element u baterijama koje sluze za skladiranje zelene energije - neophodan je za zelenu tranziciju! Danas je litijum = energija! To je ekvivalent npr nekoj hipoteticnoj situaciji da je u dolini Jadra pronadjena nafta,, a mi ne zelimo da je eksploatisemo zbog poljoprivrede!?!?!?! 

Ja bih mogao da razumem "litijum ? Ne pod sadasnjom vlascu"! Ali moratorijum na otkopavanje litijuma za narednih 50 godina i ts. je van pameti! 

Eto, kod C. Vrha kod Zagubice  Dundee (opet kanadska firma) je pronasao leziste zlata , sa nekim partijama koje imaju 43.3 g/t rude! Primera radi, cak i 3.3 g/t je profitabilno (i to sa podzemnim otkopavanjem) a kamoli jos onih +40 g/t! Ne iskoristiti to bogatstvo je van pameti! 

Ono sto bi pametna drzava mogla da uradi, i ja sam o tome pisao ministarstvu, je da drzava tu uskoci sa nekom vrstom logisticke pomoci (npr. pomoc u izgradnji infrastrukture i ts.) i da zauzvrat dobije paket akcija za taj projekat (neka vrsta Joint Venture) da dobije nekih 20-30% kao neki kontrolni paket. Tako bi ucestvovala i u deobi profita, koji bi posle mogla, bar jedan njegov deo, da vrati lokalnoj zajednici! To se moglo uraditi i u slucaju Jadra. Tako je uradjeno npr  slucaju prodaje RTB Bor. Ali nije uradjeno u slucaju novog rudnika Cukaru Peki kod Bora, koji je sada jedan od verovatno najprofitabilnijih podzemnih rudnika bakra u svetu! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Naravno, ne slažem se, zašto gasiti sela? Zar nije bolje malo ravnomernije podeliti subvencije. Mislim da je bolje subvencionisati seljaka da prooizvodi meso, mleko, nego ga uvoziti, a seljaka uputiti na motanje kablova i napuštanje sela. Hipotetički gledano, ostaćemo na nekoliko gradova i previše praznog prostora. Nije baš sve u profitabilnosti.

Neko mora da plati te subvencije. To znači da mora da postoji profitabilna i uspešna druga privreda čijim će se oporezivanjem obezbediti subvencije. 

 

Generalno je isplativije da 20 ljudi sa mehanizacijom obrađuje 2.000 hektara nego da 1000 obrađuje po 2 hektara.  Ne mogu svi na selu da se bave seoskim turizmom i proizvodnjom magarećeg mleka. Nestajanje "klasičnog" sela i seoske populacije je globalni proces. I ne shvaram zašto se to uopšte posmatra kao nekakav problem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, analiticar pripravnik said:

rasprava jeste krenula od toga dali kopati rudnike gde je poljoprivredno zemljiste. I krenula je prica da rudnici donose dodatne poslove kooperanata itd..
  a ja sam izneo argumentaciju da i poljoprivreda ima industriju i kooperante koji je prate.

Ja sam se uključio u raspravu kada sam pročitao budalaštinu da je Holandska ekonomija bazirana na poljoprivredi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Darth Bane said:

Sto se litijuma  tice: litijum je sada u  rangu neke energetske sirovine, zato sto je neophodan element u baterijama koje sluze za skladiranje zelene energije - neophodan je za zelenu tranziciju! Danas je litijum = energija! To je ekvivalent npr nekoj hipoteticnoj situaciji da je u dolini Jadra pronadjena nafta,, a mi ne zelimo da je eksploatisemo zbog poljoprivrede!?!?!?! 

Ja bih mogao da razumem "litijum ? Ne pod sadasnjom vlascu"! Ali moratorijum na otkopavanje litijuma za narednih 50 godina i ts. je van pameti! 

Eto, kod C. Vrha kod Zagubice  Dundee (opet kanadska firma) je pronasao leziste zlata , sa nekim partijama koje imaju 43.3 g/t rude! Primera radi, cak i 3.3 g/t je profitabilno (i to sa podzemnim otkopavanjem) a kamoli jos onih +40 g/t! Ne iskoristiti to bogatstvo je van pameti! 

Ono sto bi pametna drzava mogla da uradi, i ja sam o tome pisao ministarstvu, je da drzava tu uskoci sa nekom vrstom logisticke pomoci (npr. pomoc u izgradnji infrastrukture i ts.) i da zauzvrat dobije paket akcija za taj projekat (neka vrsta Joint Venture) da dobije nekih 20-30% kao neki kontrolni paket. Tako bi ucestvovala i u deobi profita, koji bi posle mogla, bar jedan njegov deo, da vrati lokalnoj zajednici! To se moglo uraditi i u slucaju Jadra. Tako je uradjeno npr  slucaju prodaje RTB Bor. Ali nije uradjeno u slucaju novog rudnika Cukaru Peki kod Bora, koji je sada jedan od verovatno najprofitabilnijih podzemnih rudnika bakra u svetu! 

Upravo tako. Ja nemam poverenja u SNS vlast i njenu i želju i sposobnost da obezbedi poštovanje  ekoloških propisa,  sprovođenje mera zaštite okoline. Takođe je očigledno da su duboko zavisni od raznih lopovluka i da su u stanju da pokvare i unište bilo šta čega se late.  Ali zašto se trajno odricati potencijalnog prihoda (50 godina je isto što i trajno uzimajući u obzir brzinu tehnoloških promena)?  Rio Tinto je poznat po sumnjivim operacijama? Pa nije Rio Tinto jedina korporacija na planeti koja ume da rudari litijum. A i Rio Tinto radi onako kako može, tamo gde vlasti sprovode svoje zakone i Rio Tinto ih poštuje (barem ako se plaše da će biti uhvaćeni). Tamo gde je opšte rasulo i korupcija, neće biti "veći katolici od Pape".

Apropo rudarenja moglo bi se poraditi i malo na povećanju rudne rente iz koje bi se finansirala i sanacija rudnih nalazišta posle završetka eksploatacije i ekološka zaštita aktivnih.

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Neko mora da plati te subvencije. To znači da mora da postoji profitabilna i uspešna druga privreda čijim će se oporezivanjem obezbediti subvencije. 

 

Generalno je isplativije da 20 ljudi sa mehanizacijom obrađuje 2.000 hektara nego da 1000 obrađuje po 2 hektara.  Ne mogu svi na selu da se bave seoskim turizmom i proizvodnjom magarećeg mleka. Nestajanje "klasičnog" sela i seoske populacije je globalni proces. I ne shvaram zašto se to uopšte posmatra kao nekakav problem. 

Država ne može da se ponaša kao trafika...

Od 2001. godine, kada je od EU dobijena izvozna kvota od oko 8000 tona za izvoz junetine – "baby beefa" Srbija nijednom nije uspela da izveze više od 1700 tona. U periodu od deset godina (1999–2008), Srbija je samo dva puta (2006. i 2007) izvezla više od 8000 tona svih vrsta goveđeg mesa, i to najviše u zemlje regiona. Poređenja radi, Srbija je pre 25 godina izvozila preko 15.000 tona "baby beefa".

Sadašnja vlast je poljoprivedu kao posao, pretvorila u hobi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Upravo tako. Ja nemam poverenja u SNS vlast i njenu i želju i sposobnost da obezbedi poštovanje  ekoloških propisa,  sprovođenje mera zaštite okoline. Takođe je očigledno da su duboko zavisni od raznih lopovluka i da su u stanju da pokvare i unište bilo šta čega se late.  Ali zašto se trajno odricati potencijalnog prihoda (50 godina je isto što i trajno uzimajući u obzir brzinu tehnoloških promena)?  Rio Tinto je poznat po sumnjivim operacijama? Pa nije Rio Tinto jedina korporacija na planeti koja ume da rudari litijum. A i Rio Tinto radi onako kako može, tamo gde vlasti sprovode svoje zakone i Rio Tinto ih poštuje (barem ako se plaše da će biti uhvaćeni). Tamo gde je opšte rasulo i korupcija, neće biti "veći katolici od Pape".

Apropo rudarenja moglo bi se poraditi i malo na povećanju rudne rente iz koje bi se finansirala i sanacija rudnih nalazišta posle završetka eksploatacije i ekološka zaštita aktivnih.

 

Sveze novosti iz nauke i tehnike, a u vezi litijuma:

 

Northvolt in new sodium-ion battery breakthrough

Swedish start-up has developed an energy storage technology with no critical minerals including lithium which could minimise reliance on China

https://www.ft.com/content/826fb9bb-b27f-4c68-ad4b-a54ad74713c9

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Ja bih mogao da razumem "litijum ? Ne pod sadasnjom vlascu"! Ali moratorijum na otkopavanje litijuma za narednih 50 godina i ts. je van pameti! 

 

 ovde ce vlast jos dugo dugo biti korumpirana..
 Slazem se da ne treba takoreci zauvek spreciti otkopavanja. Ali mislim, upravo zbog korupcije , dok Srbija ne postane clan EU ili ono pred  vec otvorenim ulazom, da vladaju propisi kao i u EU ne bi trebalo.  I zbog lose reputacije svuda u svetu  to ne bi trebao biti RT

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Država ne može da se ponaša kao trafika...

Od 2001. godine, kada je od EU dobijena izvozna kvota od oko 8000 tona za izvoz junetine – "baby beefa" Srbija nijednom nije uspela da izveze više od 1700 tona. U periodu od deset godina (1999–2008), Srbija je samo dva puta (2006. i 2007) izvezla više od 8000 tona svih vrsta goveđeg mesa, i to najviše u zemlje regiona. Poređenja radi, Srbija je pre 25 godina izvozila preko 15.000 tona "baby beefa".

Sadašnja vlast je poljoprivedu kao posao, pretvorila u hobi.

Ne možeš da imaš razvijenu i efikasnu poljoprivredu ako ti je kompletna privreda u rasulu. Kvota od 8.000 tona ne podrazumeva uvoz po bilo kojoj ceni, već po tržišnoj. Da individualni proizvođači mogu da proizvedu junetinu i da prodajom po toj ceni ostvare profit ona bi i bila proizvedena. Jedna od stvari koja se desila u ovih 25 godina je i nestanak velikih agroindustrijskih kombinata i proces rasparčavanja njihovog zemljišta u procesu restitucije. Čak su i komunisti znali da su velike agroindustrijske firme efikasnije od individualnih proizvođača. A danas valjda treba očekivati da će Pera, Mika i Laza biti konkrentni sa svojih po 3 hektara i polovnim IMT 539. Jedino ako se uzme od Žike i Đoke i daš Peri, Miki i Lazi,  a da ni Žika i Đoja nemaju dovoljno..

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ne možeš da imaš razvijenu i efikasnu poljoprivredu ako ti je kompletna privreda u rasulu. Kvota od 8.000 tona ne podrazumeva uvoz po bilo kojoj ceni, već po tržišnoj. Da individualni proizvođači mogu da proizvedu junetinu i da prodajom po toj ceni ostvare profit ona bi i bila proizvedena. Jedna od stvari koja se desila u ovih 25 godina je i nestanak velikih agroindustrijskih kombinata i proces rasparčavanja njihovog zemljišta u procesu restitucije. Čak su i komunisti znali da su velike agroindustrijske firme efikasnije od individualnih proizvođača. A danas valjda treba očekivati da će Pera, Mika i Laza biti konkrentni sa svojih po 3 hektara i polovnim IMT 539. Jedino ako se uzme od Žike i Đoke i daš Peri, Miki i Lazi,  a da ni Žika i Đoja nemaju dovoljno..

Govorim o izvozu, a ne uvozu, mada mislim da je greška u pisanju...tako da mislim da sam te razumeo.

Što se tiče polovnih IMT-a, na žalost tako je, ali u Šumadiji, Pomoravlju, Toplici, a pogledaj Vojvodinu. Deo subvencija bi trebao i na tu stranu da ide. Nismo "mi" upropastili samo Agroindustrijske kombinate, mnogo što-šta zahvaljujući uvozničkom lobiju, ali to je neka druga priča.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...