Jump to content


gggggggg

Recommended Posts

11 minutes ago, gggggggg said:

 

ko kaze da je najbolji odbrambeni? najbolji odbrambeni igraci u istoriji lige igraju trenutno u ligi.

 

najveci pobednik my ass. igrao je u ligi sa osam ekipa ili vec koliko...nakupili su vecinu najboljih igraca u jednu ekipu i onda pobedjivali svake godie. velika stvar.

Kareem Abdul-Jabbar believes that because you haven’t watched Wilt Chamberlain or Bill Russell play, you can’t truly rate their excellence. Kareem  says Bill Russell is his greatest player of all time.

 

 

No gggggggg kaze da je igrao u slaboj ligi od tri tima protiv belaca od 170 i zato uzeo prstenje.

 

Ja priznajem da ne znam i nisam gledao, ali onda uzmes i slusas nekog ko zna kosarke i ko jeste gledao. Bil i Vilt su obelezili svoju eru. Da ne pricam o tome koliko veliki igraci cine da neke stvari izgledaju lake. Pa da nekom pustis Jokiceve hajlajce za 30 godina, taj koji bi gledao bi mislio da je Jokic igrao protiv amatera. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma sve je to manje više podložno diskusiji ali Kobe u top 10 je baš niđe veze i posledica tog nekog mita o njemu. Kad bi se davale ocene za estetiku igre tu je on bez premca GOAT (lepo ga gledati i kad lomi obruč), ali previše je bio neefikasan igrač + da je imao bilo kog drugog centra osim Shaqa u prajmu pitanje da li bi video prve 3 titule (čak i da je imao Duncana ili KG-a tad u ekipi). 

 

Shaqa ne volim ni kao lika ni kao igrača al to što je on radio svojevremeno nije bilo humano prema protivnicima, pa je eventualno opet borderline top 10. 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

ako na taj način gledate stvari, onda su aktuelni igrači u 97% slučajeva i najbolji svih vremena, minus jordan i par likova.

mislim da se ipak mora gledati u odnosu na eru, odnosno, šta je tada xy igrač uradio u odnosu na komplet ostalih.

Pa ne znam, meni bas u kosarci nije tako, u nekim drugim sportovima, da. Ali u basketu gledas Vilta i samo lud covek moze da misli da je onako dominirao zbog slabih protivnika ili ne znam kakve glupe argumente nece smisliti.

 

Pogledas Vilta 5 minuta i shvatis da je cudo prirode za svaku eru. Naravno, ne bi mogao odmah, moralo bi ga pripremiti godinu, dve za danasnji basket itd.

 

I onda je tu Bil koji je bio Viltov najveci protivnik. Koga je i sam Vilt izuzetno cenio. I njihovo rivalstvo koje se na kraju svelo na to da je nemoguce izvuci konacne zakljucke ko je bolji jer se jedan odlucio za pobede, a drugi za individualnu statiku.

Link to comment
Share on other sites

Oko Kobija postoji taj mit zato što je bio kao Jordan 2.0, igra mu je bila lepa za oko i zato što je (nažalost) mlad preminuo. Dok se recimo Stefu išlo u sitna crevca i tek sad ga nakon ove titule (stidljivo) svrstavaju u top 10.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Chaos Is Me said:

Ma sve je to manje više podložno diskusiji ali Kobe u top 10 je baš niđe veze i posledica tog nekog mita o njemu. Kad bi se davale ocene za estetiku igre tu je on bez premca GOAT (lepo ga gledati i kad lomi obruč), ali previše je bio neefikasan igrač + da je imao bilo kog drugog centra osim Shaqa u prajmu pitanje da li bi video prve 3 titule (čak i da je imao Duncana ili KG-a tad u ekipi). 

 

Shaqa ne volim ni kao lika ni kao igrača al to što je on radio svojevremeno nije bilo humano prema protivnicima, pa je eventualno opet borderline top 10. 

To mozemo i na drugi nacin da okrenemo.

Pitanje je dal bi Shaq vidio titulu bez Kobija.

Shaq je bio dominacija od prve sezone u ligi ali titula je dosla kada? Kada je Kobi stasao. Mnogi su zaboravili kako su prozivali Shaqa tih godina a imao je odlicne ekipe. One man team, brinuo se za svoje statse, zajebavao se na terenu i trazio lovu tj da bude placen i da snima filmove a posle je taj isti Shaq od starta nipodostavao Dwighta zbog svog pristupa igri.

Shaq moze sam sebe da krivi jer se ne bi postavljalo pitanje dal je top 10 da je iole imao radnih navika kao Kobi ali to jr neka druga tema. Bio bi lagani top 3 sa ozbiljnom pricom da bude GOAT.

 

I dan danas se zaprepastim kad vidim kako su igrali jer to su 2 od 3 najvecih egomanijaka ikada koje je ova liga vidjela. Kasno su i oni skontali neke stvari ali i pored svega, dominacija kakva je rijetko kad vidjena. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DameTime said:

Oko Kobija postoji taj mit zato što je bio kao Jordan 2.0, igra mu je bila lepa za oko i zato što je (nažalost) mlad preminuo. Dok se recimo Stefu išlo u sitna crevca i tek sad ga nakon ove titule (stidljivo) svrstavaju u top 10.

Nije on nikakav Jordan 2.0...

Mnogi su probali da budu Jordan 2.0, nisu uspjeli. Kobi ima igru slicnu Jordanu ali je tu bilo mnogo vise. Poskidao je mnoge poteze i od Hakeema, i od Kareema i od Dr J, i od Big O itd itd, uostalom kao sto i alltime great igraci i rade. Rade na svojoj igri. Svakako top 10 igrac lige, 2 way igrac i to ozbiljan defanzivac kome se ne pridaje toliko znacaj tom dijelu igre zbog napadackog ucinka. 

Jedino eto gdje mu se moze zamjeriti jeste efikasnost ali kad je bio lud u glavi, da uzima nevjerovatno teske suteve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Miki28 said:

Nije on nikakav Jordan 2.0...

Mnogi su probali da budu Jordan 2.0, nisu uspjeli. Kobi ima igru slicnu Jordanu ali je tu bilo mnogo vise. Poskidao je mnoge poteze i od Hakeema, i od Kareema i od Dr J, i od Big O itd itd, uostalom kao sto i alltime great igraci i rade. Rade na svojoj igri. Svakako top 10 igrac lige, 2 way igrac i to ozbiljan defanzivac kome se ne pridaje toliko znacaj tom dijelu igre zbog napadackog ucinka. 

Jedino eto gdje mu se moze zamjeriti jeste efikasnost ali kad je bio lud u glavi, da uzima nevjerovatno teske suteve.

 

Nisam mislila na to da on jeste Jordan 2.0, nego da je uglavnom tako posmatran u košarkaškoj javnosti. Inače se slažem s ovim što si napisao osim da je top 10, meni nije ali opet kao što smo rekli sve je to jako, jako subjektivno. 

Link to comment
Share on other sites

slažem se sa mikijem generalno (da ne citiram sve redom, jer ni ne vidim ovo kao neku egzaktnu diskusiju);

 

teško je reći "da nije bilo shaqa, kobe ne bi video prve tri titule", jer se to može in hindsight reći i za nesumnjivo najveće:

da nije bilo pippena, jordan možda ne bi video niti jednu titulu (takva je berba era bila, jebiga)

da nije bilo okupljanja u majamiju, ko zna kada bi lebron uzeo prvu titulu

možda bi curryju ovo bila druga da nije duranta

bird, magic (kareem) takođe svoje individualne pozicije duguju fantastičnim saigračima.

 

kao što rekoh, nikada nisam bio kobe-fan, nekako mi je u startu bio slaba replika jordana a i penny hardaway + grant hill su se pojavili malo pre njega i tako.

međutim, kobe je u jednom solidnom delu svoje karijere bio prvi ubica nba lige u napadu (tu % nisu toliko važni koliko situacije u kojima on isporučuje) a za razliku od mnogih u top 10 svih vremena je bio i jedan od najboljih defanzivaca u ligi tih godina, koji je obavezno čuvao najboljeg igrača, iako ne obavezno na svojoj poziciji.

 

da li je 9i, 10i ili 20i, pojma nemam.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

 

Nisam mislila na to da on jeste Jordan 2.0, nego da je uglavnom tako posmatran u košarkaškoj javnosti. Inače se slažem s ovim što si napisao osim da je top 10, meni nije ali opet kao što smo rekli sve je to jako, jako subjektivno. 

Upravo to, sve je subjektivno i licno misljenje.

Ipak neke stvari mu se ne mogu osporiti. Fantastican u napadu, ljepota za gledanje, svaki potez u arsenalu koji je doveden do savrsenstva a opasan defanzivac.

 

Koliki je bio egomanijak i radnik, Kobi ima bolji rad nogu nego MJ koji je do tada bio standard za bekove sto se tice tih stvari. Covjek je kao bek suter otisao kod Hakeema, doveo svoju igru ledjima, na postu na neki nevjerovatan nivo. Ima bolji skyhook nego bilo koji centar osim Kareema.

Sama ta radna navika, zelja za pobjedom je nesto sto se ne vidja cesto... Spreman je bio na sve a ja jedino imam zamjerku, s obzirom da sam zbog njega i poceo navijat za Lejkerse i ispratio cijelu njegovu karijeru jeste sto je izuzetno inteligentan lik, koji zna kosarku u prste ali mu glava i ta neka nenormalna zelja nije dala mira u nekim momentima da uzme titule i priznanja iako je itekako bio svjestan na koji bi to nacin mogao ali se nije dodvoravao nikome i to u neku ruku cijenim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedina po meni bitna razlika imedju Curry-a sa jedne i Lebrona,Jordana, Kobe-a, Shaqa, Duranta pa i Duncan-a u tom nekom kontekstu sa druge strane je da su bili predodredjeni za velike stvari i od prvog dana su imali status velikih zvezda i prigrabili su privilegije koje ide uz to.

 

Zato se Curry-u kao totalnom autsajderu cak i pre ovog finala toliko nekih stvari zameralno, seciralo u sitna crevca iako je po svim parameteima verovatno ispred svih pobrojanih osim Lebrona i Jordana (koga ni ne uzimam u razmatranje).

 

Jednostavno se ne uklapa u Marvelov NBA svet super heroja...

 

Maltene je presedan i nepravda ako pre sezone Lebronov tim nije prvi kandidat za titulu i svojevremeno Kobeov. Kao da se ocekuje da ostatak lige pomogne a da ovi qrcem ne mrdnu.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste. Ja tu imam dosta tvrdoglave poglede i dosta mi je teško da poredim igrače iz različitih era - to je kao da poredimo Bobija Fišera i Kapablanku sa Magnusom Karlsenom ili Karuanom (sad je Turnir Kandidata, pa da popuni prazninu do Ere Vajzmena i Kuminge).

 

Bil Rasel je, kako pomenuše ili u Simonsovom ili u nekom drugom podkastu, igrao u ligi u kojoj si imao valjda 3 plejof serije sve ukupno, u kojoj je prosečan igrač bio visok oko 195cm i u slobodno vreme vozio traktor ili pekao rakiju. Ipak, to nije Raselova krivica i on ih je sve ispobeđivao najstrašnije.

 

Vilt je bio frik i legende kažu jači i viši od Šaka, brži od Dearona Foxa, lepši od Otto Portera. Ali ima slab skor u titulama sa tim svojim sjajnim tijelom.

 

Odrastao sam u eri Magica i Birda i to što su oni igrali tada je bilo toliko drugačije od svega ostalog van NBA, uključujući šampionsku SFRJ koja je doživljavala svoje vrhunce, da je to teško nacrtati nekome mlađem. Idite gledajte McDonalds Open sa ocvalim Seltiksima kako prcaju SFRJ, kao osmaci protiv petaka.

 

Da skratim priču, svako ima svoj način ponderisanja kriterijuma veličine igrača - meni je u samom vrhu inovativnost odnosno koliko je igrač promenio igru, tako da nije više ista igra kao ona koju je zatekao na početku svog prajma. Naravno da su tu i titule, regularne i plejof MVP nagrade, konzistentnost, klač, ali i trenirljivost (coachability) visoko rangiram, saradnju sa saigračima, često promenljivim, itd itd.

 

Jordan je broj jedan, iako ga nikada nisam voleo. Terao me da navijam za Jutu, za Finiks sam i sam navijao, ali i za Nikse, za Seltikse, za sve mučenike koje je izgazio i napravio taj svoj mitski 6:0 skor koji je jebiga dovoljno hronološki blizu da definitivno pripada "modernom basketu" a ne nekoj poluamaterskoj ABA eri, a dovoljno daleko da se igra toliko promenila da će ga jako teško iko dostići. Jordan je bio ludi miks svega najboljeg u košarci upakovanog u savršeno telo od 90kg uz mozak klasičnog samomotivisanog psihopate. Jednostavno je najbolji košarkaš svih vremena. Promenio je igru - svi su hteli da budu Đordani i da šutiraju midrange iz okreta, prikucavaju kontre i dokazuju se u odbrani. 

 

Bird i Magic - hm. Birdov prajm je bio kratak, ali kakav je to prajm bio! Birdov basket, paradoksalno, je danas po meni življi nego ikada, kroz Jokića (2x MVP) i Dončića (sledeća 2x MVP) koji praktično rade moderno ono što je Lari radio 85-87, dok nije uništio leđa. Magic je po meni bio sličniji Lebronu - skokovi, asistencije, nešto slabiji šut koji je sa godinama postao pouzdaniji i bolji, sve za pobedu, trčanje kontre, strašan pregled. Da nije bilo njih dvojice, kapiram da ni Lebron ne bi bio to što jeste jer je modelirao svoju igru, namerno ili ne, prema njioma, a ne prema Džordanu i to je sjajno za košarku.

 

Kobe je vrhunac neomajkizma u košarci - nešto najsličnije Džordanu u svakom pogledu, ali i sa najviše titula. U moru Mekgrejdija, Penija Hardaveja, GrentHilova... hm, čudno, ispada da su se svi pripadnici neomajkizma gadno ispovređivali? Karter nije, ok. Kobe je tu negde, u vrhu, objektivno. Kasnije je njegov neomajkizam postao kobeovski stoicizam i to je ono što se možda još više ceni kod njega. Snaga volje i snaga da se trpe... šta? Povrede, sranja? Hm.

 

Hajdemo da vidimo centre, od kojih sam gledao Džabara, već matorog, ali to uzimam kao prvog "modernog" centra. Prvi strelac svih vremena (do skoro). Skajhuk - neodbranjiv suštinski. U odbrani odličan. Dugovečnost beskonačna. Sa 38 godina MVP finala  25.7 points, 9 rebounds, 5.2 assists protiv Bostona, prejakog. Ako rangiramo centre, verovatno je tu negde, prvi ili drugi.

 

Šakil, Olajuwon, Timmy D?

 

Šakil je bio opasna stoka, ali ga je teško rangirati - svodi se donekle na ukus. Olajuwon je maznuo dve titule i celu karijeru se šibao sa Juingom i Robinsonom. Na kraju, ima jednu titulu više od Robinsona kojeg je razvalio u direktnom duelu. Tih godina Jordan nije igrao i Roketsi su pobedili. Olajuwon je umetnik i meni lično omiljeni klasični centar svih vremena, ali da li je toliko suštinski i alltime bolji od Juinga i Robinsona bio? Šta bi se desilo da je igrao protiv prime Jordana? NBA i sport su puni šta bi bilo kad bi bilo. Timmy D mi je u rangu sa Shaquillom i obojica su mi za nijansu iznad Olajuwona alltime, iako Olajuwona više volim. Shaquillov prajm je bio spektakularan, dugovečnost osrednja.

 

Stefa nije lako rangirati - po priznanjima nije ni u top 20 verovatno. Po inovativnosti je broj jedan imho, nije ni Jordan izbacio toliko ljudi iz lige kao Steph. Od Roja Hibberta, pa preko gomile igrača koji nisu u stanju da ga brane na 8 ili 9 metara od koša. GMovi cele lige se prilagođavaju i uveren sam, a vreme će pokazati, da ćemo jako teško skoro ponovo videti onoliko tešku i visoku ekipu kao Lejkerse šampione iz pretprošle godine. GSW ove godine je prva ekipa bez 6-11 igrača u ekipi (Wiseman nije bio aktivan). Stef je promenio shotcharts ekipa zauvek. Stef se pokazao kao nevervatno tolerantan i dobar saigrač, koji uklapa kao Borg, najrazličitije komade, allstarove kojima je voljan da prepusti reflektore, otpadnike kojima omogućava da igraju svoju igru, ranjene saborce koje tretira potpuno isto kao i ranije, borderline G-ligaše kojima ukazuje poverenje. Ne mogu da zamislim boljeg superstara u ekipi iz perspektive vlasnika ili trenera. Dugovečnost mu je takođe već sada prilično solidna, a ova sezona - u kojoj je ispred Janisa, Tejtuma, Jokića, Dončića, spektakularnog Bruklina sa KDjem i Kajrijem, samo ga je po meni zacementirala kao neku vrstu košarkaškog Leonarda Ojlera, čije ćemo formule koristiti i sledećih 20tak godina, dok se ne pojave leteći roboti koji cepaju trice. Na kraju, kao krupni balkanski muškarac dinarskog tipa od cirka 178cm, posebno cenim (kao i sva deca) Karijeve muke sa telom za koje se nikako ne može reći da je pravljeno za surovu NBA košarku.

 

Here goes:

Spoiler
  1. Michael Jordan
  2. Lebron
  3. Curry
  4. Bird
  5. Kareem
  6. Magic
  7. Shaquille
  8. Kobe
  9. Duncan
  10. Olajuwon

Van konkurencije su mi ostali Russell, Wilt, Oskar Robertson (strava igrač BTW), Moses Malone, a na listi nije bilo mesta za Karl Malonea, Barklija, Dirka (je l se seća neko prime Dirka?), KD-ja (sjajan igrač i napadač, nedostaju mu samo titule), Isiah i Stokton, Robinson, Ewing.

 

 

  • Like 9
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Titule kod Lejkersa su krenule sa dolaskom Fila Dzeksona. Nisu imali coaching staff za velika dela pre njega, a osnovu su vec napravili pre Filovog dolaska.

 

Svakako su bili strah i trepet, skoro pa nezaustavljivi. Da ti se zalede zile i da se molis Bogu da ce ih neko skinuti sa trona. Takav osecaj nisu proizvodili Voriorsi ni u jednom trenutku, ono je bilo cudoviste. Nisam voleo obojicu (doduse Kobija u kasnijoj fazi karijere) a u svaki tim u koji je presao Sek sam po automatizmu zamrzeo. Tako da mi je generalno nonsens kada vidim ikog od njih dvojice van top10. Na listi mi je samo bitno da je Dzordan prvi, LeBron u top10 ispred igraca sa kojima je igrao i redosled od 2 do 10 nije toliko bitan, Kari 11, Durent 12 i Hakim 13.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Shaq je bio toliki no1 kod Lakersa u tom three peatu, da se to prosto ne može previše naglasiti. U ta tri finala čovek je imao beše nešto 35-38p, i 13-17r, i od Kobea uvek mnogo bolji fg % (naravno). Eye test i statsi iz playoffa daju dosta jednostavnu sliku u tom smislu. U slučaju kad je neko toliko dominantan, a njegov saigrač clear no2, mnogo je lakše zamisliti kako bi se titula uzela bez ovog drugog nego obrnuto. Ne znam kako bi moja neka lista izgledala, mrzi me jako da mislim o tome. Bryant jeste bio igračina i legenda, ali ja ga ni u ludilu ne bi stavljao u neki top10 npr, svakako je goat u promašajima, taj rekord je ne samo prebacio, nego ga je i razvalio, (za, ako se dobro sećam, nekoliko hiljada više promašenih fg). Taj njegov prime period je bio hendikepiran činjenicom kakvu je kantu od ekipe imao, ali ne može sakriti to koliki je to bio ball hog, i do koje mere je silovao postao je sinonim za neefikasnost. Kad se radi o najvećim igračima i toj sebičnosti koju su svi imali, on je tu kategorija za sebe.

 

Znamo već koliki su click baitovi svi ti linkovi sa listama, pričama oko goat i sl, nekad imam utisak da ne prođe dan/nedelja da se ne objavi nečija goat lista, poređenja i priče na temu. Od Skipa i Stephen A sve do raznih manje poznatih blogova i sajtova.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Stvar sa kosarkom je sto se jedna stvar nikad nece promeniti - to je sport visokih ljudi. A narocito sto se tice pozicije centra.

 

Ako imas preko 210, vec si sam po sebi cudo prirode.

 

Ako znas sa tom visinom cisto da hodas i trcis kako tako i uhvatis loptu i probacis je kroz obruc, vec ti je dovoljno za neku rumunsku ligu.

 

Ako pokazujes bilo kakve znake da imas neke, bilo kakve veze sa sportom aka Djordje Gagic, vec ti je dovoljno da igras ABA ligu.

 

Ako si sportski tip sa tom visinom, vec je NBA blizu.

 

A Vilt sa 216 i onom gradjom, atletskim sposobnostima, smislom za kosarku, radnom etikom, fanatizmom...bi dominirao u svakoj eri. Pa ako se Bil Rasel poredi sa njim i vodi rasprava ko je bolji, onda bi mogao i on.

 

Tu nema nikakve sumnje, ni najmanje. Za neke bekovske pozicije se moze diskutovati.

 

Lebron tvrdi da je istrcao 40 jardi za 4.6 sekundi, i hvali se time, a ni nema dokaz, a Vilt ima isti rezultat zvanicno zabelezen i to jos dok je bio klinac u srednjoj skoli. Da je Vilt imao samo danasnje patike npr.oduvao bi Dzejmsa, da ne pricamo o drugim stvarima koje danas sportisti imaju.

 

Zna se i koliko je visoko skakao itd.

 

Te neke price mogu da budu prenaduvane jedino kada se radi o nasim krajevima jer smo debelo zaostajali, a imali lokalne heroje koji su imali srece sto se nikad nisu sastali sa NBA igracima. Kao Radivoj Korac koji je sa 193cm bio dominantan krilni centar. Za takve se moze reci, ok, svaka cast sto su bili najbolji u svojoj eri, ali danas ne bi imali sansi i iskoristili su slabu eru i slabu razvijenost kosarke u tom trenutku.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, freethrow said:

Fun fact koji videh nedavno: zamislite igrača koji se povuče iz košarke nakon što u sezoni ima 18,4 ppg, 4,9 rpg 5,5 apg!?

  Reveal hidden contents

345px-Clyde_Drexler_01.jpg

 

To je vise manje na nivou njegovih nekoliko poslednjih sezona. Mislim da je vise kod njega bilo pitanje psihe odnosno tada su sportisti uveliko sa 35 godina zavrsavali karijere.

Ako se dobro sjecam tad je Hjuston ispao od Jute u 1 rundi, imali matoru ekipu bez nekog prevelikog prostora za manevre plus je cini mi se Hakeem poceo tada da posustaje, povrede i sve a i lockout je igrao ulogu.

Imalo je ulogu i to sto je imao prsten pa nije bio primoran kao neki da juri.

Vrvt da sada miski da je mogao jos sezonu, dvije odigrati

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:

.

Stefa nije lako rangirati - po priznanjima nije ni u top 20 verovatno. Po inovativnosti je broj jedan imho, nije ni Jordan izbacio toliko ljudi iz lige kao Steph. Od Roja Hibberta, pa preko gomile igrača koji nisu u stanju da ga brane na 8 ili 9 metara od koša. GMovi cele lige se prilagođavaju i uveren sam, a vreme će pokazati, da ćemo jako teško skoro ponovo videti onoliko tešku i visoku ekipu kao Lejkerse šampione iz pretprošle godine.

 

Here goes:

  Hide contents
  1. Michael Jordan
  2. Lebron
  3. Curry
  4. Bird
  5. Kareem
  6. Magic
  7. Shaquille
  8. Kobe
  9. Duncan
  10. Olajuwon

Van konkurencije su mi ostali Russell, Wilt, Oskar Robertson (strava igrač BTW), Moses Malone, a na listi nije bilo mesta za Karl Malonea, Barklija, Dirka (je l se seća neko prime Dirka?), KD-ja (sjajan igrač i napadač, nedostaju mu samo titule), Isiah i Stokton, Robinson, Ewing.

 

 

 

odličan post i na konto insightfulnessa i kratkog pregleda nba istorije. lepo & hvala

 

curry je definitivno jedan od najvećih game-changera koje je liga videla; to svakako mora da bude visoko u opštoj oceni, pogotovo ako postoji kolektivni i individualni uspeh da potkrepi sve to.

 

ovaj deo koji pominješ oko kureta me je u jednom delu podsetio na opet simmonsovu klasifikaciju basketball unicorna, koju je tokom pandemije blago korigovao ali me mrzi sada da tražim:

 

Quote

So maybe there are three versions of an NBA unicorn: 1 the one we had/haven’t seen before but might be replicable (the traditional unicorn), 2 the one we’ll probably never see again (the tweener unicorn), and 3 the one we’ll definitely never see again (the true unicorn).

 

mogu da vidim kako se u budućnosti pojavljuje puno novih iteracija curryja (nivo je naravno diskutabilan, jer, budućnos'), kao uostalom što su se pojavile verzije jordana (simmons ga pozicionira u "tweener unicorn", mislim da je tu negde i kure)

 

ali najveća fora je što uniqueness nije obavezno ono što gura ligu napred. ne možeš kopirati giannisa, duranta ili lebrona

 

https://www.facebook.com/watch/?v=4069814676396785

 

nije loš video, mislim da sam ga pejstov'o ranije

edit

pitanje koje mene sada interesuje je, da li je jokić true unicorn ili tweener? i koliko će uticati na ligu u budućnosti

Edited by uini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Miki28 said:

@uini po tom nekom gledanju kako si gore ostavio, onda je tweener.

 

pa to je simmonsova klasifikacija, zgodna je za mentalnu gimnastiku.

misliš na jokića ili grešim?

 

viđali smo (i viđali su) bill waltona, sabonisa i koga već sa sličnim performansama u smislu dominantnog centra koji asistira ali nisam siguran da je jokić prosto bolja verzija toga što smo ranije videli, zato razmišljam naglas.

 

a nisam siguran ni da se takav pregled igre kopira, pojma nemam.

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

Svidža mi se ova podela, ali sad je pitanje da li je Stef traditional ili tweener unicorn? Mislim da bi ga na prvu pozicionirali među ove tradicionalne jer pojavljuje se Trej i sve više bekova koji će pokušati da ponove ono što smatraju Stefovim najvećim trademarkom - šut, uz naravno diskutabilnu uspešnost i kvalitet te nove verzije. Ipak, ja mislim da je Stef the true unicorn. U pitanju je igrač koji je sve ono što su smatrali njegovim manama kad je došao u ligu (visina tj. bolje rečeno nizina, fizička konstitucija) preokrenuo u svoju korist. Igrač za kog su se mnogi pitali šta li će biti s njim u ligi je onaj koji je najviše promenio košarku u poslednjih 10 godina, ako ne i više. Ne inspiriše samo klince tipa Trej koji sada dolaze već i neke savremenike koji su samo godinu ili dve mlađi od njega (pr. Dame). Ja stvarno ne mislim da ćemo ponovo videti najboljeg šutera svih vremena a koji je ujedno i najbolji igrač bez lopte (ili, kako ga je neko ovde lepo nazvao, spacemaker). Za par godina, ako napravi slične timske uspehe tako će se govoriti i o Jokiću - to su igrači koji nisu dočekani lovorikama kao rukiji, a menjaju košarku.

 

S tim daaa, jokićevska priča je na neki način već viđena u NBA (visoki koji je izvrstan dodavač i perfektno čita igru) tako da je pre tweener možda, dok bi mi primer traditional unicorna bio možda Lebron.

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

čru junikorn bi trebalo da je neponovljiv a nisam baš siguran u to, prosto zato što mogu da zamislim da se pojavi nekada još neki takav šuter sličnih performansi.

ali kao što rekoh, mislim da je to samo dodatna vrednost za napredak košarke, jer true unicorns ne možeš da kopiraš, pre svega zbog spojke fizikalija i skilla

 

@DameTime

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...