Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

Ta dva filma su istinska remek-dela, to je naravno jasno. Ipak, na mene je najviše ostavio utisak Gordon Willis, čuveni "The Prince of Darkness" kinematografije. Njegov pečat je onaj faktor X što "Kuma" čini genijalnim i posebnim. Savršeni kamerman, njegova igra senkama i zatamnjeni kadrovi su kultni. Obožavam njegove filmove...

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Postavljao sam to pre par godina.

To da je Tarantino najveci plagijator se zna, ali koliko se u filmskoj umetnosti krade, a da se retko ili nikad ne sazna bi stvarno bila odlicna tema za nekakav naucni rad.

Meni su, pored ovog primera, dve najbesramnije kradje - Tornatoreova Malena, otimao iz ju filma Marjuca ili smrt i Bjelin Montevideo - otimao najstrasnije iz filma Cudo iz Berna , od ideje i razrade iste, preko muzicke podloge, pa do celih scena. Mali da pozavidi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, The Walking Dravot said:

Postavljao sam to pre par godina.

To da je Tarantino najveci plagijator se zna, ali koliko se u filmskoj umetnosti krade, a da se retko ili nikad ne sazna bi stvarno bila odlicna tema za nekakav naucni rad.

Meni su, pored ovog primera, dve najbesramnije kradje - Tornatoreova Malena, otimao iz ju filma Marjuca ili smrt i Bjelin Montevideo - otimao najstrasnije iz filma Cudo iz Berna , od ideje i razrade iste, preko muzicke podloge, pa do celih scena. Mali da pozavidi.

Ima toga dosta... samo meni je problem razdvojiti posvetu nekom od velikana od kradje. Uglavnom, ako par klinaca otkrije Tarkowskog ili sta znam Kurosavu onda im je oprosteno sto se mene tice :classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bas je tanana linija izmedju omaza i plagijata.

I mislim da se omaz moze naci u detaljima, a precrtavanje celih scena je kradja, pa ko god i zasto god to radio.

Ako zelis da se bavis umetnoscu, valjda imas nesto sam da kazes, bez da prepricavas ono sto ti se svidelo kod nekog drugog.

Ali ovo sto sam naveo su kradje 1/1. Tornatore sigurno nije omazirao nepoznatog reditelja iz Jugoslavije, niti Bjela nasumicnog nemackog reditelja.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dečko Koji Obećava  :s_d:

 

„Dečko koji obećava” je jugoslovenski film snimljen 1981. godine. Režirao ga je Miloš Miša Radivojević, a scenario je napisao Nebojša Pajkić. Pajkićevo obožavanje novog holivudskog filma i opusa reditelja Nikolasa Reja učinilo je da „Dečko koji obećava” postane jedan od stožera srpskog žanrovskog filma osamdesetih.

 

U Rejevom filmu glumio je Džems Din. Zanimljivo je da se glavni junak u filmu „Dečko koji obećava” zove Slobodan Milošević, kao što se zvao i budući predsednik Srbije i Jugoslavije koji je u to doba bio na početku karijere, a da je film snimljen iste godine kada umire predsednik Jugoslavije Tito.

 

Ulogu Slobodana „buntovnika bez razloga”, pobunjenika protiv titoističkog sistema maestralno je odigrao Aleksandar Berček. Bizarna slučajnost sa izborom imena glavnog junaka u ostvarenju Miše Radivojevića pretvorila se kasnije u realnosti u svojevrsnu zonu sumraka raspadajuće Jugoslavije.


U filmu se pored ostalih pojavljuju Idoli, Koja i VD koji su tada sa Milanom Mladenovićem činili sastav Šarlo Akrobata. Koja je radio muziku za ovaj film. Ostali glumci: Dara Džokić, Rade Marković, Bata Živojinović, Dušica Žegarac, Éva Darlan...

(izvor Rockomotiva)

https://www.rockomotiva.com/magazin/filmovi-i-foto/decko-koji-obecava-ceo-film-1981/

 

Film je stvarno odlican i preporucujem.

 

MV5BNzRkOTYyNmItZDkzYi00Y2IzLThjYjAtZWI3

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...