Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Unazad 10-tak dana je izašlo jedno 50 klipova iz filma "Košare". Gotovo da bi se mogao sklopiti ceo ako se spoje. Jel ima nekih novosti o tome, to snimanje se pretvorilo u špansku seriju. Posle prošlogodišnjeg članka iz novina gde su oficiri te brigade izjavili da scenario ne odgovara istini sam izgubio volju da gledam film ali me ovi klipovi zaintrigiraše.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Klotzen said:

Unazad 10-tak dana je izašlo jedno 50 klipova iz filma "Košare". Gotovo da bi se mogao sklopiti ceo ako se spoje. Jel ima nekih novosti o tome, to snimanje se pretvorilo u špansku seriju. Posle prošlogodišnjeg članka iz novina gde su oficiri te brigade izjavili da scenario ne odgovara istini sam izgubio volju da gledam film ali me ovi klipovi zaintrigiraše.

 

 

Nema ništa od tog filma,kažu da je vrhovni vodja stopirao snimanje.

 

Gde imaju da se pogledaju ti klipovi,možeš i u privatnoj poruci poslati.

Link to comment
Share on other sites

Hteo bih da odem ove nedelje u bioskop da pogledam Nova Planeta Majmuna:Kraljevstvo.
Ako sam dobro shvatio,ovaj film nema veze sa onim prethodnicima..gde je lik Cesara igrao Andy Serkis? Ili ima?

Link to comment
Share on other sites

U večitoj raspravi BoB vs Pacific ja dajem prednost ovoj drugoj seriji a evo i zašto (spoiler u klipu, prilično velik) :

 

 

 

Ovakvih scena ima mnogo više u Pacifiku nego u BoB, a rat je upravo ovo, odnos svakog od učesnika prema događajima koje je proživeo. Ima toga i u BoB ali na kašičicu. Mislim da su Spilberg i Henks namerno ovako uradili Pacifik jer su videli da su preterali sa mačo vojnicima u BoB. Doduše Pacifik je sniman i prema memoarima pojedinaca koji su odlično napisani tako da im je to znatno olakšalo.

Link to comment
Share on other sites

MV5BMTk5MzU1MDMwMF5BMl5BanBnXkFtZTcwNjcz

 

Dugo sam hteo da pokrenem svojevrsnu Revisit seriju posvecenu istorijskim/mitoloskim spektaklima. Koja je ideja zapravo? Pa hteo sam da ponovo pogledam filmove posle odredjene pauze, sa malo jacim fokusom na detalje, u pokusaju da shvatim i procenim stvarni kvalitet i vrednost ovih filmova koji nisu imali bas zvezdanu inicijalnu recepciju u odnosu na budzete i generalnu ambiciju, da eto budem blag.

 

Poceo bih sa Troy (2004) kome je pre koju nedelju bilo 20 godina. Cast stvarno impozantan, neverovatno je da je spojeno toliko jakih i velikih imena na jednom projektu. Gluma je generalno stvarno odlicna. Naravno da je bilo nekoliko bas tankih performansa (khm Orlando khm Diane), ali je nemoguce drugacije sa tolikim brojem aktera. 

 

Secam se da je film kritikovan zbog anahronizama (otkud Grcima bronzanog doba trireme i slicno), kao i odskakanja od Ilijade u smislu tumacenja i predstavljanja nekih likova, njihovih motivacija i slicno. Ovo prvo tesko da moze imati ikakvog uticaja na sam kvalitet filma i kod 99% publike nema nikakav znacaj (ostaje samo puristima i history geekovima da puce usta). Ovo drugo je po mom sudu pomalo i besmisleno, imajuci u vidu da je ep takav kakav je vec ekranizovan ranije i da reditelj, scenarista i producent imaju kreativnu slobodu da predstave temu na nacin kako je oni vide i dozivljavaju. Na stranu sto ta 'velika odstupanja' od izvornog materijala uopste nisu tako dramaticna da bi se zbog toga dizala dreka. 

 

Vizuelno je film 10/10, impozantno i danas deluju sekvence bitaka, setovi, kostimi, retki momenti upotrebe cgi-a... Glumci i glumice fizicki besprekorni, bas u kalupu mitskih heroja i heroina. Ovaj prajm Brad Pitt je epitom epskog junaka i polu-boga, u svakom smislu, od fizike preko energije i harizme do drzanja i nastupa. 

 

E sad, sam writing je tricky bitch... U kom smislu? Pa, dijalozi su uglavnom odlicni, na momente sjajni. Ima stvarno fenomenalnih razmena, kao primer svakako treba navesti one izmedju Hectora i Parisa na brodu na pocetku filma, izmedju Ahila i Briseide, Hectora i Ahila pre 1na1 borbe, Prijama i Ahila, cak i par kratkih recenica razmenjenih izmedju Ahila i Patrokla. Solidan broj bas jakih one-linera koji deluju bas snazno i sasvim autenticno izgovoreni bas na tom mestu i u tom momentu. Mislim da je dobro uradjena i sama kratka naracija na pocetku i kraju filma. Opet, uz sve to, nesto kao da fali, likovi kao da su sterilni. Ne umem da objasnim bas sasvim, ali bez obzira na to sto ipak imamo arc za svakog od njih, tesko je reci da te pogodi bilo cija sudbina. Mozda razlog lezi u tome sto je pokusano da se sabije svih 10 godina u jedan film, od samog pocetka i onog uvoda sa bitkom protiv Tesalaca, pa nije ostavljeno dovoljno prostora da se veze za likove. Opet, ne mose se reci da film traje kratko i da veciba likova nije imala razvojni put i respektabilan broj minuta na ekranu. Kazem, vrlo je cudno definisati tacno sta fali. Pacing nije egzemplaran, ali je opet ovako kad se pogleda, da kazemo skolski - imamo prvu scenu u kojoj se publici predstavlja ko je Agamemnom i koji su mu ciljevi, a ko Ahil i u kom je on fazonu, sto postavlja kostur za ceo film, baca nas epizodicu sa Spartom i pokazuje koren drugog (personalnog) aspekta sukoba, dolazak u Troju i predstavljanje Prijama kao vladara i oca, naglasavanje dva razlicita pristupa i motivacije za vodjenje rata u prvom razgovoru Ahila i Hectora, dijalozi Patrokla i Ahila koji najavljuju rasplet na suptilan nacin... Kazem, sve je tu, a opet osecas da je mozda ovome trebalo dati minut vise, a onome mozda minut manje... 

 

Suma sumarum, mislim da je i ovaj film, odnosno njegove ocene i opsta recepcija kod kritike jedna velika sramota. 56/100 je toliko bedno i neshvatljivo. Narocito sa vremenskim otklonom, kada se vidi kvalitet prosecnog filma u ovom milenijumu (striktno o blokbasterima i da ne govorimo). Naravno, zbog tematike meni licno ostaje veliki zal sto film nije bio jos mocniji i bolji jer je svakako mogao biti.

  • Like 7
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

le-comte-de-monte-cristo.jpg

 

nova ekranizacija omiljenog mi romana iz detinjstva, kao sve do sad i ova mi deluje tanko
nego interesantan mi je uticaj na filmske postere koji "lutalica nad morem magle" kaspara davida fridriha ne prestaje da ima

 

375px-Caspar_David_Friedrich_-_Wanderer_

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, neko me sabotira said:

@SteveFrancis#3

 

Jesi li možda razmišljao gledati/baciti osvrt na Gladijatora? Odličan film svakako ali (meni barem) pomalo i precijenjen, mada ni dan-danas ne znam baš objasniti zašto 😁

 

Doci ce i on na red, ali sledeci ce biti The Last Samurai, iz razloga koji sam napisao u uvodu proslog posta - hteo sam se prvenstveno fokusirati na vizeulne spektakle tog tipa koji su imali jako losu recepciju kod profi kritike. Gladiator je suprotan primer, on je u poredjenju sa njima bio darling od prve sekunde, mada ni on nije tako visoko cenjen prema tome kako ga dozivljava opsti publikum aka obicni ljudi.

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

MOVID4784__91573.1679562227.jpg?c=2

 

Druga epizoda Revisit serijala, na meniju je The Last Samurai (2003). Jos jedan projekat koji je okupio dosta dobru glumacku ekipu. Ne bas toliko top-heavy kao Troy, ali svejejedno zavidna lista. Ovde se ne moze izdvojiti niko sa komentarom da je odigrao losu ili nevestu ulogu, ali jednako tako izuzev Watanabea niko nije bas imao tako snazan performans, kao sto su mnogi iz prethodne epizode, iako je, ruku na srce, i Cruise zaista jako dobar. Sve uloge su pogodjene i tu nije napravljena niti jedna greska.

 

Po izlasku, film je kritikovan da je plitak, da daje iskrivljenu, preterano idealizovanu sliku samuraja i japanskog kasno-feudalnog drustva, te da je Meiji restoration prikazan krajnje jednostrano i pojednostavljeno. Secam se i prebacivanja da je dosadan i da u njemu nema prakticno nicega van scena bitaka koje su i onda hvaljene. Nije netacno da je onako holivudski izabrana jedna strana kao "dobra" i da smo dobili klasicnu podelu na dobre i lose momke i da to nije bilo bas tako u realnosti. Medjutim, tesko da to moze da bude toliko skandalozno i neoprostivo. Ponavljam, kao i slucaju Troje - ovo je jebeni igrani film, blokbaster, a ne dokumentarac National Geographica. Takve stvari ne bi trebalo uopste da budu predmet diskusije i velikih analiza, a narocito ne da to bude jedan od osnovnih razloga osporavanja i unizavanja filma. Autori su se odlucili za to za sta su se odlucili i jedino pitanje koje treba da se postavi jeste kako su to izveli, jesu li isporucili.

 

Sto se tice vizuelnog aspekta, sjajan posao i jedino se moze zameriti prilicno bezveznjikav cgi u par momenata kada je koriscen. Efekti, bitke, kostimi za cistu desetku, izuzetno realisticno, koreografija takodje vrlo dobra i nije odlazila nikada u krajnost, cak i kada je bilo momenata da bi mogla mozda skrenuti u to. 

 

Mislim da je reditelj uradio odlican posao. Nismo dobili nista fensi niti preterano avangardno da kazem, ali je ideja bila sasvim jasna i sprovedena je i realizovana sasvim. Film je potpun, zaokruzen, bez repova koji se vuku ili velikih unutrasnjih nelogicnosti ili nepostojanosti. Vrlo dobri dijalozi, na momente izuzetni. Bez previse pretencioznosti, ali dobili smo vrlo snazne scene bas kao posledicu izgovorenog (a jednako je bilo i ovih drugih, kojima je dusu udahnulo upravo neizgovoreno). Na temu vezivanja za likove - ovde je to daleko, daleko jace nego u Troji, sto je rekao bih definitivno posledica mnogo manjeg broja likova i protagonista - zapravo smo neko sustinsko vreme proveli samo sa dvojicom glavnih junaka, Algrenom i Katsumotom i dobijamo uvid u vise od njihove svakodnevice, dobijamo zive interakcije u najobicnijim stvarima u kojima nekako ima mnogo vise intime. Algren je prosao razvojni put i mada on mozda i jeste pomalo kliseiziran, izveden je tako da ostavlja osecaj zaokruzenosti i izaziva zadovoljstvo kod gledaoca. Opet u kontrastu sa Trojom, ovde te pecne svaka smrt u taboru Katsumotoa, a zavrsne scene poslednjeg jurisa su vrlo, vrlo snazne - tu je uradjen fenomenalan posao i sa kamerom i sa zvukom i sa kadriranjem. 

 

Zimmerova muzika sjajna, mnogo je doprinela formiranju ukupne atmosfere i bila dodoljno "siroka" da pokrije prakticno sve moguce emocije i stanja od pocetka do kraja filma, uz pregrst promena tempa kojima smo u filmu svedocili i vizuelno. 

 

Kritika je rekla 55/100. Ponavljam se, ali ne mogu nista drugo osim da kazem da ovde imamo jos jedan primer idiotizma, a mozda i zle namere ili sindroma sitnih dusa, posto je gotovo nemoguce objasniti kako je ovaj film mogao biti oznacen prakticno kao smece na granici gledljivosti. Sramota jedna. Koji su to standardi prema kojima je ovaj film potpuni podbacaj? Nepojmljivo za mene, zaista. FIlm je po svim svojim premisama isporucio. Pa nije ovo Silence, zaboga, iako je cak i u tom smislu (refleksija i unutrasnja borba) imao sta da ponudi. Svaka cast svakome ko sa ozbiljnim izrazom lica moze da kaze da je dosadan u trenucima izmedju bitaka i akcionih sekvenci.

  • Like 6
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

 

2NaFdWy9hkM35vZB1hkqsnTcms8.jpg

 

Evo nas na trecoj epizodi. Na redu je Kingdom Of Heaven (2005). Opet prakticno all-star kasting. Medjutim, ovde odmah imamo minus - Orlanda stvarno volim i zauvek ce kod mene ostati posebno mesto za Legolasa, ali on jednostavno nema nikakvu sirinu i nije ni izbliza dovoljno dobar glumac da iznese naslovnu ulogu u ovakvom filmu. Zapravo, paradoksalno, retko ko se proslavio uopste - Norton je korektan kao Baldwin, Irons sa izgovaranjem nekih replika kao da je ispao iz Mortal Kombata; Neeson konstantno kao da se trudi da zadrzi neki prdez koji oseti da mu se polako otima; Eva Green dala bas onaj zanatski minimum da je ne moze niko optuziti da je odigrala slabo, i ni zrnce preko toga; Csokas pocesto preterano dramatican bez razloga i u svakoj sceni nekako predrkan... Gleeson uradio ubedljivo najbolji posao, kakva je to glumcina i koliko malo materijala mu treba da izvuce vrhunski performans. Kapa dole.

 

Ovde se ne mogu setiti detaljno kritika, kao kroz maglu da mi se vraca da je bilo price o preteranoj demonizaciji hriscanske strane. Moze se konstatovati da krstasi jesu prikazani izrazito negativno spram Saladina, medjutim nista to nije posebno bitno za sam film. Tu bismo daljom analizom usli u istoriju i politiku, a za tim nema potrebe jer uopste nije tema.

 

Jos jedan vrlo kvalitetan vizuelni proizvod. Sve je i ovde na jako visokom nivou. Mozda same bitke nisu toliko engaging, ali se ne moze osporiti da su dobro osmisljene, da su efekti na mestu, kostimi dobri, a setovi u stanju da docaraju svet srednjeg veka na njegovom vrhuncu. Reditelj se opredelio za jos brutalniji i plasticniji prikaz borbi u odnosu na Gladiatora ili bilo koji od dva ovde prethodno pominjana filma. U maniru Bravehearta, samo ovde to sve nekako ne deluje bas tako organski i cesto je bas bez ikakvog razloga osim cistog i (po meni jeftinog) sok faktora.

 

Scenario mi je meh totalno. Gotovo nijedan istinski upecatljiv dijalog ili razmena, pretanko za ovako kompleksnu temu koju je autor odabrao. Pokusaj da se uhvatis teme duhovnosti i religioznosti u kontrastu prema religijama samim, istovremeno slikajuci unutrasnja previranja medju krstasima i ratne sukobe oko Jerusalima je prosto nemoguc zadatak za jedan film. Mislim, nemoguc na iole kvalitetan nacin. Pacing jako slab, film uhvati na krace vreme, pa onda potpuno pusti sa minutima i minutima sadrzaja koji deluje kao puki filler i nista vise. 

 

Sa audio strane razocaravajuce, muzika i zvucni efekti nisu ucinili gotovo nista da 'odvedu' gledaoca na lokaciju ili pojacaju emocije kod odredjenih scena i podignu sveukupan dozivljaj na visi nivo.

 

Previse bas otrcanih holivudskih klisea, slucajnih i prigodnih dogadjaja koji se samo 'dogode' da bi radnja nastavila dalje - sama sudbina Baliena i nacin na koji postaje vitez: brodolom kasnije prezivljavaju samo on i jedan jedini konj (how convenient!), ko god ga negde nadje ili zatekne postedi ga jer im je prosto simpatican i decko nastavlja da rola; na kraju filma pre predaje Jerusalima ponovo ostaje jedini preziveli u gomili tela; u director's cutu se to jedino dobro vidi, Sybilla i Guy su prakticno copy/paste zapleta iz Gladiatora izmedju Lucille i Commodusa (minus to da su brat i sestra)... Nema nikakvog saosecanja sa likovima izuzev mozda sa Baldwinom, retko ko tu uopste deluje kao 'stvaran', od krvi i mesa. 

 

Na metascore ovaj film je na 63/100. Klasicna verzija za bioskope koju sam jedino i gledao do ovog sada rewatcha je svakako jos solidno slabija od director's cuta. Dakle, paradoksalno, ima nesto vece ocene od Troy i The Last Samurai, ali je u svakom pogledu slabiji film. Nije cak ni blizu i ostace mi nejasno kako moze biti sa njima u istom kosu, istoj kategoriji kod gospode kriticara. Ne dobacuje sa onim sto je hteo da kaze, a nije ni dobar paket za zabavu posto je prosto predug (cak i ova theatrical verzija) i ni izbliza dovoljno interesantan ili dobro upakovan da bi i tu isporucio.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Orlandu u Jerusalimu fali jedno 10 godina da je stariji da ne bude baš baby face, meni njegova gluma u tom filmu nije loša. Ja baš nisam njegov veliki fan, kod mene je on glumac malo iznad proseka. No čini mi se da nekako u zadnje vreme ako izuzmemo te franšize "Pirati" i Tolkinov dela ne dobija dobre uloge kao na početku karijere kada je maltene samo u AAA filmovima glumio.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...