Jump to content

Rubin, Badel & Skenderbeg (vesti iz Regiona)


A sad

Recommended Posts

5 hours ago, AgroLaki said:

Kako je bese sa padezima, Bugari nemaju, a Makedonci?

Padeži postoje samo kod ličnih zamenica u nominativu, akuzativu i dativu. Tragovi padeža postoje u muškom obliku upitne lične zamenice кой (ko) i u nekim fiksiranim izrazima i idiomima. Vokativ se stalno koristi iako ga se pokušava izbeći kod većine ličnih imena.

 

Najduža reč u bugarskom jeziku:

Непротивоконституцион­ствувателствувайте (Ne radite ništa protivustavno)

 

U Bugarskoj se govori otprilike 40-ak dijalekata (ima ih preko 70)

 

Što se tiče makedonskog, mislim da ni oni nemaju padeže, ali će svakako to bolje Perkos da ti objasni...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 2:34 PM, Div said:

 

Čak i da Vučić prizna Kosovo, ne bi mu se ništa o glavu razbilo, eventualno bi Boško obradović napravio neki performans, Vuk Jeremić bi izdao saopštenje, Đilas održao konferenciju za štampu, posle tri dana bi se sve odvijalo po starom, niko više ne veruje u Kosovo je Srbija, skoro nikome nije ni stalo, to je više priča za plašenje dece, kao Bana-roga.

Ja bih voleo da mu se razbije o glavu, bila bi dvostruka korist, no neće. Daj bože makar jedna da bude.

 

 

Vidi ako si  u pravu onda je to pozitivan razvoj u SR, ja svaki put kad odem u SR jos uvek slusam kako je Kosovo Srbija, ali mozda je to zbog mog "amerikanizma" pa kao da mi pokazu....videla sam da i vremensku prognozu daju za Pristinu :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Vidi ako si  u pravu onda je to pozitivan razvoj u SR, ja svaki put kad odem u SR jos uvek slusam kako je Kosovo Srbija, ali mozda je to zbog mog "amerikanizma" pa kao da mi pokazu....videla sam da i vremensku prognozu daju za Pristinu :classic_smile:

Ne mislim da se nešto bitno promenilo u svesti većine u vezi Kosova, Amerike, zapada uopšte, međutim, promenilo se u spremnosti na delovanje, malo je ekstremnista spremnih da brane Kosovo oružjem, sad je već bolje reći da osvajaju Kosovo, a Vućić bi priznanje predstavio kao još jednu pobedu  Srbije, njegove politike i njega lično.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Div said:

Ne mislim da se nešto bitno promenilo u svesti većine u vezi Kosova, Amerike, zapada uopšte, međutim, promenilo se u spremnosti na delovanje, malo je ekstremnista spremnih da brane Kosovo oružjem, sad je već bolje reći da osvajaju Kosovo, a Vućić bi priznanje predstavio kao još jednu pobedu  Srbije, njegove politike i njega lično.

Pa nešto slično izjavi i SM12.06. 1999 na RTS dnevniku:  "Pobedili smo"

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

Na sajtu EU je pisalo da je on Hrvat pa su se naši razmahali da dokažu celom svetu kako to nije istina. Vervoatno su i to iskopali zarad te kampanje.

Aha..pa sefte li je ..... a i ne biva to tako. Ne znam šta se primaju....

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Klotzen said:

Na sajtu EU je pisalo da je on Hrvat pa su se naši razmahali da dokažu celom svetu kako to nije istina. Vervoatno su i to iskopali zarad te kampanje.

Zamisli vrisku da neko napise da je Ban Jelacic Srbin jer je rodjen u Petrovaradinu.:lol_2:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Zamisli vrisku da neko napise da je Ban Jelacic Srbin jer je rodjen u Petrovaradinu.:lol_2:

Pa to je tada bila 'rvaCka😉

1 hour ago, Eddard said:

Ko zna gde mu vuku koreni, ono naseljavanje u Vojnu krajinu, delom i sa Kosova... Eto, da im dam ideju emoji41.png

Ako ovo na Kosovu vide, eto mu porekla 100%.😂

Edited by Pristevac
Link to comment
Share on other sites

Ja zaista mislim da je svet nakon Blajburga bio bolje mesto za zivot.
Gnusam se procesa istorijskog revizionizma koji se neometano odvija na jugoslovenskom prostoru vec evo..cirka tries' godina. No,misa za tzv.zrtve Blajburga je stvarno posebno odvratna kategorija gadosti.
Stoga,svaka cast gradjanima i gradjankama Sarajeva i Tuzle sto nisu precutali misu za zlocince iz Blajburga. Nije bitno koliko ih je izaslo na ulicu..bitno je da su ustali da kazu "dosta ovog sranja!".

 

Quote

U Sarajevu bez incidenata završena misa za Blajburg, održan i skup antifašista

http://rs.n1info.com/Region/a600140/U-Sarajevu-misa-za-Blajburg-grad-pun-policije-zabranjeno-je-kretanje.html

 

Quote

Protest u Tuzli: Misa za Blajburg je iživljavanje nad žrtvama fašizma

http://rs.n1info.com/Region/a600256/Protest-u-Tuzli-Misa-za-Blajburg-je-izivljavanje-nad-zrtvama-fasizma.html

Samo da budem jasan pt1:sramota je sto je isprva i dozvoljeno da se misa odrzi,ali kad vec jeste bilo je lepo videti da je nekakva raja rekla sta misli o tome
Samo da budem jasan pt2: smrt fasizmu!

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Crni Bombarder said:

No,misa za tzv.zrtve Blajburga je stvarno posebno odvratna kategorija gadosti.

 

po cemu je posebna? 

 

...

 

14 hours ago, Crni Bombarder said:

Samo da budem jasan pt1:sramota je sto je isprva i dozvoljeno da se misa odrzi,ali kad vec jeste bilo je lepo videti da je nekakva raja rekla sta misli o tome

 

jasno je to, medjutim politicke mise ne mozes zabraniti, obzirom da sama religija bez politike, odnosno bez etnicke nacije na ovim prostorima -> ne moze prezivjeti. to je tzv. sloboda religije, o kojoj smo diskutirali na topicu "Drustveni uticaj religije i crkve". dakle tu treba biti iskren, pa uci u analizu uzroka i posljedica, posebno ako smo tzv. vjernici "po rodjenju". bez takve analize, odnosno bez suocavanja sa stvarnim uzrocima problema, preostaje nam da se odusevljavamo antifasistickim protestima. ne zelim ovim postom umanjiti cin Tuzlaka i Sarajlija, njima svaka cast. ali takvom "vrzinom kolu" nema kraja.

 

jos jedna stvar. kad je krenila pandemija rekli smo "sranje, ali barem vise nema ustasa, cetnika i partizana". eto, zavrsila pandemija.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Crni Bombarder said:

Ja zaista mislim da je svet nakon Blajburga bio bolje mesto za zivot.
 

 

kako kome.

Zarobljeni na Blaiburgu su krenili na poznati "križni put", gdje su mnogi likvidirani 

Talijanskoj i Njemačkoj nacionalnoj manjini, tragedija je tek započinjala. Od protjerivanja, oduzimanje imovine, trpanja u konc.logore do ubijanja.

A i samo antifašisti će nakon samo 3god od Blaiburga, svoj život završiti na Golom otoku.

 

I to je povijest, raspravljanje o takvim stvarima bi trebalo biti normalno ali u sve se uplete ideologija i politika, pa nema smisla.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, demag said:

kako kome.

Zarobljeni na Blaiburgu su krenili na poznati "križni put", gdje su mnogi likvidirani 

Talijanskoj i Njemačkoj nacionalnoj manjini, tragedija je tek započinjala. Od protjerivanja, oduzimanje imovine, trpanja u konc.logore do ubijanja.

 

ne bih ja izjednacavao te dvije stvari. talijanska i njemacka vojska u zapadnoj Evropi predala je oruzje, oni nisu nastavili ratovat nakon potpisivanja kapitulacije. ustase (i jedan dio cetnika) jesu. imas kod Milana Baste (knjiga "Rat je zavrsen 7 dana kasnije"), detaljno o tim okrsajima koji su trajali sve do austrijske granice, odnosno do trenutka kad su Englezi odbili pomoci ustaskoj vojnici, tj. HOS-u (Hrvatskim oruzanim snagama).

 

 

2 hours ago, demag said:

I to je povijest, raspravljanje o takvim stvarima bi trebalo biti normalno ali u sve se uplete ideologija i politika, pa nema smisla.

 

pa kad to nije povijest vec sadasnjost. primjera radi, teme koje ti na ovom boardu nudis kao politicke uglavnom su vezane za ekonomiju i prava pojedinca. el tako? tako je. koga to zanima? malo koga. zar nije tako? ne treba dakle kriviti prosjecnog politicara sto nam "namece historijske teme". al nije to samo kod nas (mada je kod nas bas drasticno izrazeno), to je rekao bih generalno problem tzv. postmodernistickog svijeta. dok je trajala pandemija, politicari su suradjivali s epidemiolozima, virusolozima, i generalno s medicinarima. gotova pandemija, okrecu se suradnji s povjesnicarima.

Link to comment
Share on other sites

Na Blajburgu je ubijeno i mnogo neduznih civila i zato su pocinitelji trebali i treba da odgovaraju a za te neduzne zrtve se treba održati misa kad god je godisnjica. Nema potrebe to relativizovati i pravdati da činjenicom da je na Blajburgu pobijeno i nesto ustaskih zločinaca.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, laki perkos said:

Na Blajburgu je ubijeno i mnogo neduznih civila i zato su pocinitelji trebali i treba da odgovaraju a za te neduzne zrtve se treba održati misa kad god je godisnjica. Nema potrebe to relativizovati i pravdati da činjenicom da je na Blajburgu pobijeno i nesto ustaskih zločinaca.

Ko je bio nedužan nije bežao, već je ostao u državi. Ova gamad bilo ustaška, bilo četnička nije  bolje zaslužila. Mahom su bili pobijeni ustaše i četnici, a to je ono što tebe boli.

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2020 at 8:42 PM, Crni Bombarder said:

Ja zaista mislim da je svet nakon Blajburga bio bolje mesto za zivot.
Gnusam se procesa istorijskog revizionizma koji se neometano odvija na jugoslovenskom prostoru vec evo..cirka tries' godina. No,misa za tzv.zrtve Blajburga je stvarno posebno odvratna kategorija gadosti.
Stoga,svaka cast gradjanima i gradjankama Sarajeva i Tuzle sto nisu precutali misu za zlocince iz Blajburga. Nije bitno koliko ih je izaslo na ulicu..bitno je da su ustali da kazu "dosta ovog sranja!".

 

http://rs.n1info.com/Region/a600140/U-Sarajevu-misa-za-Blajburg-grad-pun-policije-zabranjeno-je-kretanje.html

 

http://rs.n1info.com/Region/a600256/Protest-u-Tuzli-Misa-za-Blajburg-je-izivljavanje-nad-zrtvama-fasizma.html

Samo da budem jasan pt1:sramota je sto je isprva i dozvoljeno da se misa odrzi,ali kad vec jeste bilo je lepo videti da je nekakva raja rekla sta misli o tome
Samo da budem jasan pt2: smrt fasizmu!

 

Na stranu što to nema veze s antifašizmom* ali gdje je tu socijalna distanca? Odgovornost u ovo teško vrijeme pandemije?

 

antifasisti-sarajevo-prosvjed.jpg

 

antifasisti_sarajevo%20(14).jpg

 

antifasisti.jpg

 

59119c64-c09c-4ba0-8290-2ccc0a0a0a66-ant

 

antifasisti1.jpg

 

Ja sam mislio da ljude koji u ovo vrijeme haranja korona virusom sudjeluju u masovnim manifestacijama proglašavamo stokom. Ili su u pitanju dvostruki kriteriji?

 

 

Kako možeš biti antifašista** unutar organizacije koja nosi ime Josipa Broza? 

 

* **Pričamo li o antifašizmu kao civilizacijskom dostignuću ili kao ideologiji?

 

...

 

Kako god, u BiH će brzo lokalni izbori tako da je i misa i ovaj a-skup ništa nego predstava za stoku najsitnijeg zuba.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...