Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

7 hours ago, Redstar0356 said:

Upravo poenta, Rusi su stali sa isporukom, Amerikanci su nasli nacin da ne bacaju bombe kao Putin i druzina.

 

Khm da tih raketa nije bilo, bombe bi padale po Kubi a verovatno i po SSSR, u planu je bila invazija na Kubu posle debakla u zalivu svinja, i nuklearno unistenje SSSRa ako SSSR ista pokusa (SAC je predlagao preventivni napad na SSSR gde bi pobili 70% populacije istog).

 

Problem je sto je planirana invazija skrenuta u stranu tj o njoj niko ni ne prica iako je bila u planu, niti o nuklearnom genocidu, vec samo o tome kako su Sovjeti bili ludi i opasni po svet pa umalo izazvali nuklearni rat.

 

Guglaj operacija Nortvud i Operacija Mungos, obe operacije su imale za cilj napade na civilne i vojne ciljeve u Americi od strane operativaca CIA i DoD. Kenedi je prvu odbio dok je drugu odobrio ali izgleda su krili od njega dosta toga.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Klotzen said:

 

Dug ostaje, kamate idu, ako ikad planiraju da se vrate moraće to sve da plate. Jedino ako naprave neki dil na kraju pa da im se oproste kamate kao što su nama opraostili kamate na dugove.

 

@brusli

 

Koji je izvor za taj info. Ja znam da Rusija ima malo zaduženje ali nikad nisam našao koji je odnos spoljni vs unutrašnji dug ?

Na jednom drugom forumu, jedan prilicno proveren forumas (iz te struke je) je ostavio taj podatak, nema linka.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo sa isključivanjem pojedinih ruskih banaka iz SWIFT-a je nedovoljno i na neki način kontraproduktivno.

Nedovoljno zato što će tokovi biti prosto preusmjereni na nesankcionisane banke, tako da priliv deviza od izvoza neće biti narušen. Treba imati u vidu da je, čak i za targetirane banke, rok za implementaciju sankcija mjesec dana, to je više nego dovoljno vremena da se biznis prebaci na nesankcionisane potpuno bezbolno.

Kontraproduktivno zato što će mjere više pogoditi obične Ruse koji imaju račune u targetiranim bankama, nego rusku državu.

 

Ovakvo rešenje nije bilo neočekivano za mene, zato što postoji dosta veliki broj zapadnih banaka koje imaju dosta velike filijale u Rusiji (Citi, Unicredit, Societe Generale, Raiffeisen, Volksbank, OTP, i lista sigurno nije ni blizu kompletna), i, naravno, zato što Rusija (država, banke i kompanije) imaju skoro pola triliona (478 milijardi) dolara spoljnog duga (što, baj d vej isključuje dugove prema pomenutim ruskim podružnicama stranih banaka) čiji je lavovski dio u rukama zapadnih banaka, i koji, kao krajnju mjeru, mogu da prestanu da plaćaju.

 

Ipak, razočaravajuće je to da vidimo da, nakon svega što je Putin uradio, mjere protiv njega ostaju suštinski kozmetičke, i da će Rusija za sada nesmetano nastaviti da izvozi i prima prilive od izvoza (što, imajući u vidu njihov mamutski eksterni suficit, zabranu monetizacije stranih asseta - prije svega obveznica - u ruskim rezervama, čini takođe suštinski neučinkovitim).

10 hours ago, brusli said:

Sa drugog foruma, 121 milijardu.

478,2 milijarde, imaš link na podatak ruske centralne banke u mom prethodnom postu

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Klotzen said:

Dug ostaje, kamate idu, ako ikad planiraju da se vrate moraće to sve da plate. Jedino ako naprave neki dil na kraju pa da im se oproste kamate kao što su nama opraostili kamate na dugove.

 

Nama je otpisano 66% glavnice.

Čisto da se podsjetimo kako nas je Zapad samo bombardovao i nikad ništa od njih nismo dobili.

 

Rusi su defaultirali i 1917., pa se to bukvalno završilo na poj'o vuk magarca, nikada ništa nisu platili.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Ali je SSSR bio u izolaciji do ww2. Ako to Putin hoće može i on da odbije da plaća.

Putin hoće izolaciju, hoće da Rusima vrati odnos sa Zapadom na hladnoratovske stereotipe, oko toga nema sumnje.

To mu je način da zacemantira totalitarizam u Rusiji, jer je očito da je demokratija njegov najveći neprijatelj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Cuj SWIFT nije dobro resenje,pai jeste poenta izvrsiti pritisak i na gradjane,pa ceoni na vladu. Na duzi rok to je omca oko vrata zato i trazi pregovore sa verovatno najgorim uslovima pa koliko izvuce.

Zamisli običnog Rusa čije devize ostanu blokirane u npr. Sberbank, dok mu Putinova propaganda ponavlja e za to zahvali zapadnjacima i demokratama. Misliš li stvarno da će većina običnih ljudi da prezupči to i da kaže ali to je zato što si ti napao Ukrajinu?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Beonegro said:

Putin hoće izolaciju, hoće da Rusima vrati odnos sa Zapadom na hladnoratovske stereotipe, oko toga nema sumnje.

To mu je način da zacemantira totalitarizam u Rusiji, jer je očito da je demokratija njegov najveći neprijatelj.

 

Ja mislim da je podrska Putinu u vezi ovog rata jako klimava - zapravo, sama podrska njemu u vezi bilo cega je klimava. Ovo je rat koji u principu vodi on sam, uz sacicu hardline generala i vampira iz ere SSSR. Da je npr. poslao mirotvorce u Donjeck i Lugansk i zadrzao se na tome, verujem da bi to i moglo nekako da mu prodje. On izgleda stvarno hoce izolaciju, ali pitanje je da li je hoce i Rusi. Proslo je 40 godina od (zvanicnog) kraja Hladnog rata, prilike nisu iste, vide Rusi kako se zivi na Zapadu i kako je dobro kad stizu dolari za naftu, gas, titanijum i psenicu. Ako Rusima prekipi, ima ponovo da idu do Pariza, ali ne da ga osvajaju, nego da ganjaju Putina do tamo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Cuj SWIFT nije dobro resenje,pai jeste poenta izvrsiti pritisak i na gradjane,pa ceoni na vladu. Na duzi rok to je omca oko vrata zato i trazi pregovore sa verovatno najgorim uslovima pa koliko izvuce.

 

Pa ima dosta tih građana koji su protiv Putlera i napada na Ukrajinu. Samo juče su uhapsili preko 3000 učesnika demonstracija, tj. samo deo demonstranata, a demonstracije bi bile i masovnije da tamo nije diktatura. Ako je nekome cilj da građanima zavrne slavinu i time Putleru pomogne da im „objasni” kako je to uradio „zli zapad”, onda OK.

 

Doduše, Rusi već nemaju poverenja u sopstvene banke, kako navodi BBC:


 

Quote

 

Russian central bank urges calm amid fears of rush for cash

Russia's central bank is appealing for calm amid fears that new financial sanctions could spark a run on its banks - that is, too many people trying to withdraw money.

In a statement, it said: "The Bank of Russia has the necessary resources and tools to maintain financial stability and ensure the operational continuity of the financial sector."

On Saturday, Europe, the US, the UK and Canada announced that the assets of Russia's central bank will be frozen. It has reserves of around $630bn (£470bn).

The sanctions against the Bank of Russia would stop it from selling assets overseas to support its own banks and companies.

Europe, the US and its allies have also announced that a number of Russian banks will be removed from Swift, the international payment system which is pivotal for the smooth transaction of money worldwide.

Analysts predict that on Monday, when most markets reopen, the value of the rouble will drop - and Russians may rush to remove their money from banks.

"These new sanctions are likely to cause serious damage to the Russian economy and its banking system", said Clay Lowery, executive vice president at the Institute of International Finance.

"This will most likely exacerbate ongoing bank runs...causing a sharp sell-off, and a drain on reserves."

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Beonegro said:

Zamisli običnog Rusa čije devize ostanu blokirane u npr. Sberbank, dok mu Putinova propaganda ponavlja e za to zahvali zapadnjacima i demokratama. Misliš li stvarno da će većina običnih ljudi da prezupči to i da kaže ali to je zato što si ti napao Ukrajinu?

Pa bukvalno je nacrtano, uostalom imace vremena dobro da razmisle jer nisu to jedine sankcije koje mu idu..poprilicno sam siguran da pare ne cuva u zlatnom cupu..ako hoce izolaciju, nek ide glavom kroz zid on pa i narod.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Ja mislim da je podrska Putinu u vezi ovog rata jako klimava - zapravo, sama podrska njemu u vezi bilo cega je klimava. Ovo je rat koji u principu vodi on sam, uz sacicu hardline generala i vampira iz ere SSSR. Da je npr. poslao mirotvorce u Donjeck i Lugansk i zadrzao se na tome, verujem da bi to i moglo nekako da mu prodje. On izgleda stvarno hoce izolaciju, ali pitanje je da li je hoce i Rusi. Proslo je 40 godina od (zvanicnog) kraja Hladnog rata, prilike nisu iste, vide Rusi kako se zivi na Zapadu i kako je dobro kad stizu dolari za naftu, gas, titanijum i psenicu. Ako Rusima prekipi, ima ponovo da idu do Pariza, ali ne da ga osvajaju, nego da ganjaju Putina do tamo.

 

Ako bi sankcije pogodile tajkune, Putleru bi se zaljuljala stolica. Jeste da ih je svojevremeno stavio pod svoje, ali nezgodno bi mu bilo da i oni i građani počnu da mu spominju familiju.

Link to comment
Share on other sites

Le Figaro je izbacio jedan totalno mračan update prije pola sata:


 

Quote

 

Les forces russes sont partout : à l’ouest aux alentours de Lutsk et Lviv, au nord-est avec Khrakiv, au sud par Kherson. Trois des percées russes mènent en ligne droite vers Kiev, la capitale. Plus de doute : Moscou veut décapiter le régime, et, ce faisant, mettre l’Ukraine à genoux. Qu'adviendra-t-il ensuite ?

Scénario n°1, un retrait des troupes, peu probable au vu de l’avantage de Poutine.

Scénario n°2, une partition, avec séparation du Donbass, un vieux rêve gelé par les accords de Minsk en 2015.

Scénario n°3, des négociations, une issue plusieurs fois proposée par le Kremlin. Mais la convention de Vienne stipule que tout accord arraché sous la contrainte est non valable…

Scénario n°4 : l'installation d’un régime fantoche, à la botte de Moscou.

 


 

Quote

 

"Ruske snage su svuda. na zapadu u okolini Lucka i Lavova, na sjeveroistoku kod Harkova, na jugu kod Hersona. Tri ruska proboja vode pravo na Kijev, glavni grad. Više nema sumnje: Moska želi da obezglavi vlast i, tim putem, baci Ukrajinu na koljena. Šta će se desiti nakon toga?

Scenario 1: povlačenje trupa, malo vjerovatno imajući u vidu prednost koju ima Putin.

Scenario 2: podjela, sa odvajanjem Donbasa, stari san koji je zamrzao ugovor iz Minska 2015.

Scenario 3: pregovori, izlaz koji je Kremlj nudio već više puta. S tim da bečka konvencija kaže da svaki međunarodni ugovor nametnut silom nema pravnu valjanost...

Scenario 4: uspostavljanje puppet režima koji bi zavisio od Moskve.

 

 

Ovo su naklapanja ispod svakog nivoa, ali ono što mene interesuje je da li su Rusi stvarno uspostavili vojno održivo prisustvo čak i regiji Lucka i Lavova? Zna li neko nešto o tome? Nigdje drugo to nisam pročitao.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Putin hoće izolaciju, hoće da Rusima vrati odnos sa Zapadom na hladnoratovske stereotipe, oko toga nema sumnje.

To mu je način da zacemantira totalitarizam u Rusiji, jer je očito da je demokratija njegov najveći neprijatelj.

 

SSSR za vreme hladnog rata nije bio pod ovakvom izolacijom. I još jedna stvar, i ja sam onaj prvi dan mislio da su sankcije slabe ali oni svaki drugi dan proširuju to. Prilično sam siguran da će dobiti komplet finansijske sankcije ako okupiraju Ukrajinu i da će u narednih par godina prestati svaki vid saradnje sa njima.

 

Trenutno Šolc ima obraćanje javnosti. Nazavao je ovo Putinovim ratom čime je jasno da je popustljiva politika prema njemu završena i potvrdio da se složio juče sa ovim sankcijama o kojima pričamo. Nemačka je bila glavni protivnik zaoštravanja odnosa sa Rusijom do sada. Tako da ima pozitivnih pomaka kod zapadnjaka. Ove manje države će sve pratiti Nemačku jer sa njima i oni dobijaju alternativu za Ruski gas koji jeste glavni problem za EU. Nafta nije problem da se kupi na drugom mestu ali za gas je potrebno par godina da se izgradi infrastruktura za tečni gas tako da bi cela evropa morala da sarađuje tokom tih godina da se obezbede neke količine za sve države.

 

Nadam se samo da mi nećemo izvisiti jer mi nemamo alternativu ako nam EU ne pomogne.

 

Ne može Putin toliko da kontroliše medije. Evo i juče je imao proteste protiv rata. Do sada je uhapsio 3k ljudi. Pri tome treba imati na umu da je u Rusiji zabranjeno protestvovati i da se za to ide u zatvor. Treba imati m.da pa tamo izaći na proteste koji nisu odobranei od vlasti.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, goldberg said:

Prvo izvinjenje sto sam obrisao ostatak posta, jednostavno je bio previse dugacak da bih ostavio i samo boldovao recenicu koju sam hteo da istaknem.

 

Sto se tice ove recenice, mislim da prilicno dobro oslikava taj medijski narativ koji je usvojen pa onda i nije tesko davati neke izjave koje jednostavno, istorijski, logicki i u svakom drugom pogledu - jednostavno ne odgovaraju realnosti.

 

Slazem se da se Putinovo ponasanje moze posmatrati kao jedna blaga verzija Staljinove politike napadanja manjih drzava i naroda svuda oko sebe, ali Putin izaziva veci gnev jer se ponasa kao da je u pitanju prva polovina 20. veka kada je takvo ponasanje bilo cak i ocekivano.

 

Sto se tice poredjenja sa Hitlerom, ona su se i ranije pravila kada je u pitanju bio Milosevic i neki drugi vladari i ona i tada nisu bila ispravna - pod Hitlerom neki Jevrej ili Rus nije mogao da postane "dobar i lojalan Nemac" i da tako sacuva svoju imovinu i svoj zivot. Zato Hitler i ne moze da se uporedi ni sa Staljinom ma koliko ovaj drugi bio krvolok, ubica i diktator.

 

Dalje, Hitleru je cilj bila Evropa kojom bi vladala visa rasa. Staljinu je cilj bio da sto vise zemalja bude komunisticko, dok je Putinu cilj da sve drzave na njegovim granicama budu u savezu sa Rusijom (znaci, ni EU ni NATO clanstvo).

 

 

Ja se sa tobom nacelno slazem i zao mi je sto si izabrao bas tu recenicu.

Ne bi mi palo na pamet da olako pravim poredjenja u koja si ti sada zasao.

Pokusala sam da budem kontekstulano precizna.

 

1) Paralela za strah, Staljin: prestraseni clan ruskog saveta bezbednosti vs. strah potcinjenih u SSSR

2) Paralela za strah, Hitler: Führer vizualizacija 

3) Paralela za aneksiju i invaziju: Donetsk/Lugansk vs. Sudetski Nemci

4) Diktatorski psholoski pattern (na pr. osvajacka megalomanija)

 

16 hours ago, Cyber said:

 Ceo svet zna da je taj Savet bezbednosti sastavljen on njegovih klimoglavaca – videli smo kako se izivljava na jednom od svojih vazala dok sedi za uzdignutom katedrom (psiholoska prednost, pozicija moci). Slika i prilika paranoicnog Führera okruzenog svojim preplasenim slugama (istorijska asocijacija?). A strah potcinjenih podseca i na ono kad su Staljina nasli mrtvog u sobi pa niko nije smeo da stisne petlju da pisne o smrti u strahu da ce onaj da ozivi i sve ih likvidira, a i dok se ne vidi odakle vetar duva. To je rusko politicko nasledje. Izgleda je ovaj megaloman resio da prevazidje i Staljina i Hitlera u rekonstrukciji imperije. Ugnjetava svoje gradjane, ubija ih po svetu, brutalno eliminise opoziciju, ucenjuje ceo svet. Narcisoidni kleptokrata koji 22 godine ima vlast koja je vremenom prerasla u apsolutnu (uvijenu u tanke oblande), despot kome niko ne sme nista da kaze, mora pre ili kasnije da izgubi kontakt sa stvarnoscu i postane paranoican i to je upravo ono sto sada gledamo. Istorijski primeri konsekventno prate istu psiholosku mustru i sled dogadjaja kad tiranin zine previse i  pojede ga sopstvena megalomanija. Adekvatna istorijska paralela za ovo sto sada svet gleda je Hitlerov ”Anschluss” (prisajedinjenje) Austrije a onda pretvaranje Ceske i Slovacke u satelitske drzave. 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Le Figaro je izbacio jedan totalno mračan update prije pola sata:


 


 

 

Ovo su naklapanja ispod svakog nivoa, ali ono što mene interesuje je da li su Rusi stvarno uspostavili vojno održivo prisustvo čak i regiji Lucka i Lavova? Zna li neko nešto o tome? Nigdje drugo to nisam pročitao.

 

Na zapadu ih bukvalno nema, bila je prica neka oko padobrnaca ali ispala je fejk..oni nisu probili nijedan obruc mislim za sad...

Link to comment
Share on other sites

Nepopularno misljenje:

1. Ovi snimci kako hrabri Ukrajinci idu i napusavaju Ruse kojima fali morala i benzina i koji ne znaju gde su krenuli.

Ja gledam na to kao budale koje rizikuju zivot bespotrebno bez ikakve svrhe, radi par lajkova,  dok mi se cini da Rusi imaju naredjenja da se izbegnu civilne zrtve koliko je to god vise moguce ( bar u ovoj fazi). Ne verujem da nalete na Cecene da bi random snimatelju koji ih napusava objasnili gde i zasto idu na lep  i pristojan nacin.

2. Prosipanje votke u US i Kanadi, posebno najpoznatijih brendova koji nisu u vlasnistvu Rusa je trademark rednekova worldwide.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Clash said:

1. Ovi snimci kako hrabri Ukrajinci idu i napusavaju Ruse kojima fali morala i benzina i koji ne znaju gde su krenuli.

Ja gledam na to kao budale koje rizikuju zivot bespotrebno bez ikakve svrhe, radi par lajkova,  dok mi se cini da Rusi imaju naredjenja da se izbegnu civilne zrtve koliko je to god vise moguce ( bar u ovoj fazi). Ne verujem da nalete na Cecene da bi random snimatelju koji ih napusava objasnili gde i zasto idu na lep  i pristojan nacin.

Ovo je posebno licemerno, znaju da ih Rusi nece dirati, sto ne uzmu da se kurce pred nekim extremistima iz Cecenije ?

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Ja mislim da je podrska Putinu u vezi ovog rata jako klimava - zapravo, sama podrska njemu u vezi bilo cega je klimava. Ovo je rat koji u principu vodi on sam, uz sacicu hardline generala i vampira iz ere SSSR. Da je npr. poslao mirotvorce u Donjeck i Lugansk i zadrzao se na tome, verujem da bi to i moglo nekako da mu prodje. On izgleda stvarno hoce izolaciju, ali pitanje je da li je hoce i Rusi. Proslo je 40 godina od (zvanicnog) kraja Hladnog rata, prilike nisu iste, vide Rusi kako se zivi na Zapadu i kako je dobro kad stizu dolari za naftu, gas, titanijum i psenicu. Ako Rusima prekipi, ima ponovo da idu do Pariza, ali ne da ga osvajaju, nego da ganjaju Putina do tamo.

Ne znam na čemu temeljiš ovu početnu premisu.

Rusi jesu vidjeli bolji život na nekoliko godina, ali ih sankcije i gubitak kupovne moći od 2014. naovamo nisu bitnije pokolebali, a zauzimanjem Krima su bili totalno oduševljeni.

Ukoliko ruska vojska zauzme dio Ukrajine uz ograničene gubitke, bojim se da će i to značajan broj Rusa računati kao plus Putinu, bez obzira na novu rundu sankcija. Koja, uzgred budi rečeno, ni na koji način ne interferira sa njihovom finansijskom bloodline - izvozom gasa, nafte, i, u manjoj mjeri, žitarica i oružja.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ako bi sankcije pogodile tajkune, Putleru bi se zaljuljala stolica. Jeste da ih je svojevremeno stavio pod svoje, ali nezgodno bi mu bilo da i oni i građani počnu da mu spominju familiju.

 

I jos nesto sam hteo da dodam prethodnom postu, ali posto si replicirao dodacu ovde: kontam da se Rusi (valjda) loze da imaju jaku figuru na celu drzave, ali moze li to da za promenu bude neki prosveceni apsolutista? Mora li to uvek da bude neka konfrontacija, totalitarizacija i izolacija? Brt svakako si jak igrac, drzis 40 posto svetskih resur(a)sa svega, sta ti tesko da zaradis pare? Imas nuklearke, svakako nikome ne pada na pamet da te dira i napada.

Link to comment
Share on other sites

Mala sumarizacija situacije, tj sustine.

 

Crvena linija za Nato:

Balticke drzave, ako ih neko ugrozi ili napadne, Nato vojno reaguje, nadam se da Rusi to znaju.

 

Crvena linija za Ruse:

Krim i vojna neutralnost Ukrajine.

Za ovo prvo, jer je bukvalno otet od strane komunista 1954, bez ikakvog referenduma (zanimljiva slucajnost, u to vreme je KP kontrolisao Hruscov, Ukrajinac):

Quote

On 19 February 1954, the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR issued a decree on the transfer of the Crimean region of the RSFSR to the Ukrainian SSR.[45] This Supreme Soviet Decree states that this transfer was motivated by "the commonality of the economy, the proximity, and close economic and cultural relations between the Crimean region and the Ukrainian SSR".[46] At that time no vote or referendum took place, and Crimean population had no say in the transfer (also typical of other Soviet border changes).

Za vojnu neutralnost, to Rusi tupe vec 20 godina, ali ih Nato ignorise.

To je procenio njihov generalstab, gde ne sede kreature kao Vulin, vec ljudi sa ozbiljnim vojnim skolama, i koji znaju sto-sta vise od experata sa foruma.

 

Sad nek svako proceni ko je zapalio sibicu u barutani.

 

 

Edited by brusli
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...