Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

29 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Izgleda da je ovaj napad na Belogorod stvarno izvrsila UAF sa 2 helikoptera, a ne neki false flag Rusa. 

Ne klejmuju ga Ukrajinci.

Što nije nepametno, ali koliko se sjećam napad Točkom na vazduplohovnu bazu Milerovo na samom početku rata su objavili kao svoju operaciju.

 

Evo freško šta kaže Guardian

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Beonegro said:

Ne klejmuju ga Ukrajinci.

Što nije nepametno, ali koliko se sjećam napad Točkom na vazduplohovnu bazu Milerovo na samom početku rata su objavili kao svoju operaciju.

 

Evo freško šta kaže Guardian


Vidio sam tweet sa nekog profila ArmedForcesUA (tako nesto) ali nije verifikovan nalog tako da zvanicne potvrde sa ukrajinske strane jos uvijek nema. Opet nema mi smisla da Rusi izvode false flag operacije, to bi bilo bas ocajno s njihove strane.

Link to comment
Share on other sites

Just now, alpaka Bereta Sida said:


Vidio sam tweet sa nekog profila ArmedForcesUA (tako nesto) ali nije verifikovan nalog tako da zvanicne potvrde sa ukrajinske strane jos uvijek nema. Opet nema mi smisla da Rusi izvode false flag operacije, to bi bilo bas ocajno s njihove strane.

Fali im manpower, nije očajno, racionalno je, pod pretpostavkom da je kod njih pretegnula ova opcija koja je za nastavak rata.

Link to comment
Share on other sites

Dve stvari nemaju veze sa zdravim razumom i logikom, prva zašto bi država koja je daleko vojno slabija i koja se brani od agresora i protiv okupacije napravila napad na teritoriji agresora pre čemu je taj napad u suštini minoran i beznačajan sa vojnog aspekta. A drugo, pre 2-3 dana iskoraci u pregovorima i sad odjednom ovaj napad...

Nema ništa od mira skoro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne bih ja bas rekao da su daleko slabiji na domacem terenu. Imaju dosta kvalitetnih jedinica i kvalitetnije oruzje od Rusa. Ono sto ih razdvaja jesu te balisticke rakete,ako i njih dobiju cenim da se Rusi nece bas dobro provesti.Ne znamo mi sta Ukrajinci sve imaju, a sigurno imaju i satelitsku podrsku Pentagona. Povlace se Rusi jer imaju velike gubitke na nekim frontovima i prosto im front pored Kijeva nije rentabilan jer ginu stotine svaki dan.

 

Ruska propaganda je sigurno najjaca na svetu, a da ima uticaj sire od svojih granica. To nije ni malo nebitan momenat. Inace Ukrajinci su ih danas poprilicno osakatili i U DONBASU JER PRVI NAPADI su zestokoodbijenii okupator je pretrpeo poprilico velike gubitke.

 

Mariupolj se brani po Rusima dobro sa 4k vojnika..kako rekose Rusi..

Link to comment
Share on other sites

 

Stariji osnovci (8. razred od 9 ukupno) snimali i prijavili policiji 55-godišnju nastavnicu engleskog u gradu Penzi. Već je uhapšena i preti joj dugogodišnja robija. Ispod tvitova je transkript audiozapisa dijaloga na engleskom.

 

Quote

In Penza, 8th grade students wrote a denunciation of English teacher Irina Gen, who spoke out against the war in Ukraine. Recorded on a tape recorder and handed over to the police. Now a case has been brought against her under 207.3 of the Criminal Code. They've already come for her. Faces up to 10 or 15 years depending on the part. Complete hell.

 

Deepl prevod:

Quote

Student: Russia was not allowed to compete in Europe and its performance was cancelled.

Teacher: I think that's the right thing to do.

Student: Why?

Teacher: Until Russia begins to behave in a civilized way, this will go on forever. They started to bomb Western Ukraine, they started to bomb Western Ukraine. I don't understand what Western Ukraine has to do with it. They wanted to get to Kiev, to overthrow Zelensky and the government. It is actually a sovereign state, it has a sovereign government.

Student: But we don't know all the details!

Teacher: So that's exactly it, you don't know anything, you don't know anything at all.

Student: Nobody knows.

Teacher: I look at a hundred, two hundred different independent sources, and you haven't looked at a single one. We have a totalitarian regime. Any dissent is considered a thought crime. We're all going away for 15 years. And I, among others, am now going away for 15 years. Of course it's wrong, it has nothing to do with you. I agree. But we're a rogue country, we're North Korea. We're a rogue country! We are not accepted anywhere now, because this... The world community is surprised that you can behave like this in the civilized world. So, what can you do? When did you want to go to the Czech Republic?

Student: It was supposed to be in June.

Teacher: Is it 100% sure?

Student: Yes, it was supposed to be in June.

Teacher: No, nothing will change by June, my good girl. Well, you'll go to "LNR", there's karate. You're going to the "DNR".

 

Edited by erwin
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa dobili su najnovije stingere, svi su im dali dosta oruzja, vecina su novije generacije. Naspram ruskih sigurno bolje.

Pa neće stingerima da rade ofanzivne operacije.

Ajde, baš me zanima šta od ukrajinskog hardwarea je bolje, onako glavu za glavu.

Tenkovi sa termalnim kamerama prve generacije ili BTR-4 koji nije prošao kontrolu kvaliteta u Indonaziji i Iraku?

Link to comment
Share on other sites

Pa neće stingerima da rade ofanzivne operacije.
Ajde, baš me zanima šta od ukrajinskog hardwarea je bolje, onako glavu za glavu.
Tenkovi sa termalnim kamerama prve generacije ili BTR-4 koji nije prošao kontrolu kvaliteta u Indonaziji i Iraku?
Bili jednom Srbin, Rus i Amerikanac..i ne znam kako beše dalje, ali znam da je Srbin ispao najbolji i najpametniji...[emoji6]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je bolje fokusirati se na demokratske promene unutar same Rusije.

Umesto Putino dobro resenje bi bio Medvedev, koji ima reformatorski potencijal, a i politicko iskustvo, da postane "drugi Jeljcin"- i konacno koliko- toliko demokratizuje Rusiju.

Ne znam sta ostali misle o tome? 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Beonegro said:

Pa neće stingerima da rade ofanzivne operacije.

Ajde, baš me zanima šta od ukrajinskog hardwarea je bolje, onako glavu za glavu.

Tenkovi sa termalnim kamerama prve generacije ili BTR-4 koji nije prošao kontrolu kvaliteta u Indonaziji i Iraku?

Pa znam da im daju kvalitetno oruzje, sumnjam da Rusi imaju nesto posebno i ti tenkovi su im losi poprilicno cime se dice

 

9 minutes ago, Constantin said:

Bili jednom Srbin, Rus i Amerikanac..i ne znam kako beše dalje, ali znam da je Srbin ispao najbolji i najpametniji...emoji6.png

Nisi osho...dobro je 🙂

Just now, Darth Bane said:

Mislim da je bolje fokusirati se na demokratske promene unutar same Rusije.

Umesto Putino dobro resenje bi bio Medvedev, koji ima reformatorski potencijal, a i politicko iskustvo, da postane "drugi Jeljcin"- i konacno koliko- toliko demokratizuje Rusiju.

Ne znam sta ostali misle o tome? 

Gari (Kasparov) samo jer Novosadjani znaju zasto!!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa znam da im daju kvalitetno oruzje, sumnjam da Rusi imaju nesto posebno i ti tenkovi su im losi poprilicno cime se dice

 

Pointless je rasprava da li su ruski tenkovi losi, jer to jesu dobri tenkovi, koji su malo drugacije filozofije u odnosu na zapadne, jer mi ovde prisustvujemo uzivo izmeni ratne doktrine i verujem da svi generalstabi sveta ovo gledaju kao neki rijaliti i hvataju beleske. 

Ocekivao bih da su Rusi naucili neke lekcije pogovo iz Nagorno Karabaha kada je Bajraktar vec poceo da dominira, ali ocigledno su previse kruti.

Kao sto je vec nekoliko dana nakon pocetka invazije @A sad pomenuo, pored toga sto neki vidovi aviacije mogu da se smanjuju zbog upotrebe jeftinih dronova, postavlja se pitanje da li u modernom ratovanju postoji mesto za tenk? Meni je u tom momentu delovalo jako cudno, ali ocigledno da ove nove spravice omogucavaju napadnutoj strani da pruza jako dobar otpor bez potrebe da ima jednak broj tenkova i da ide glavu u glavu sa napadacem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa stingere, oruzje za tenkove, prica se i o nekim balistickim raketama, Australijanci salju neka oklopna vozila nove generacije itd..

MANPADS i antitenkovsko oružje je ono što je učinilo da se Ukrajinci odbrane i da Rusi imaju mnogo veće gubitke nego što su očekivali, ali ni jedno ni drugo nije nešto čime ćeš napadati utvrđene položaje, protivničku artiljeriju, pozadinske baze.

Balističke rakete se ne pominju.

Australijanci šalju Bushmastere koji poboljšavaju mobilnost ukrajinske vojske, ali ne i sposobnost da neprijatelju nanesu gubitke.

 

Dakle, koje oružje je bolje? Čime Ukrajinci uspijevaju da izvrše ove protivnapade?

Link to comment
Share on other sites

Ovo bi moglo da pokrene zanimljivu raspravu, ali ovako laicki mislim da smo na vrsti prekretnice - ili ce ovi dronovi i druge autonomne "spravice" doneti nesto poput nuklearne pretnje, ali u isto vreme i obezbedjenja, ili blago meni idemo u totalnu distopiju, jer teoretski, kad proizvodnja istih bude jos dostupnija i laksa, ne samo drzava vec potencijalno i privatna vojska "spravica" ce moci da zbrise sa lica zemlje konvencionalne vojske sveta.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

MANPADS i antitenkovsko oružje je ono što je učinilo da se Ukrajinci odbrane i da Rusi imaju mnogo veće gubitke nego što su očekivali, ali ni jedno ni drugo nije nešto čime ćeš napadati utvrđene položaje, protivničku artiljeriju, pozadinske baze.

Balističke rakete se ne pominju.

Australijanci šalju Bushmastere koji poboljšavaju mobilnost ukrajinske vojske, ali ne i sposobnost da neprijatelju nanesu gubitke.

 

Dakle, koje oružje je bolje? Čime Ukrajinci uspijevaju da izvrše ove protivnapade?

Pa dobice rakete, to sam procitao, sta znam sta moze biti napadacko oruzje jos..nisam general u penziji.

Link to comment
Share on other sites

 

U ostalim vijestima, video koji je attolini postavio se desio u selu Mala Rohan, na jugoistočnom obodu Harkova. Oni nesrećnici sa snimka su na kraju po svemu sudeći ubijeni ili ostavljeni da iskrvare do smrti.


 

Quote

 

HRW dénonce de possibles «crimes de guerre» envers des prisonniers russes

L'ONG Human Rights Watch a appelé les autorités ukrainiennes à enquêter sur de potentiels «crimes de guerre» envers les prisonniers russes, après la diffusion d'images semblant montrer des soldats ukrainiens leur tirant dans les jambes. Sur une vidéo diffusée le 27 mars, on peut voir trois hommes en treillis, les mains attachées dans le dos, jetés à terre depuis un fourgon par d'autres hommes armés, qui leur tirent dans les jambes.

Si l'authenticité des images n'a pas pu être établie de manière indépendante, l'AFP a géolocalisé la vidéo comme étant tournée dans le village de Mala Rogan, dans la région de Kharkiv (nord-est), repris en début de semaine par les forces ukrainiennes après une offensive. Les journalistes de l'AFP qui ont pu se rendre à Mala Rogan le 28 mars ont vu les corps de deux soldats russes, un sac sur la tête, gisant dans l'une des allées du village, en grande partie détruit par les combats, tandis qu'au moins deux autres corps ont été jetés dans un puits.

«Si confirmé, passer à tabac et tirer dans les jambes de combattants capturés constituerait un crime de guerre», a indiqué HRW dans un communiqué publié jeudi soir. «L'Ukraine doit démontrer qu'elle est capable et désireuse de prévenir et de punir les violations graves du droit humanitaire international», a ajouté l'organisation internationale.

L'opération menée à Mala Rogan a permis de faire reculer les troupes russes de plusieurs kilomètres et de dégager tout le flanc sud-est de Kharkiv, notamment une autoroute sous le feu russe où plusieurs civils ukrainiens ont été tués. Au total, l'AFP a comptabilisé les corps de plus d'une dizaine de soldats russes à Mala Rogan, où de nombreux cadavres sont éparpillés dans les champs, dans et autour de leurs positions, ainsi qu'au hasard des maisons du village, selon l'armée ukrainienne. Un nombre inconnu a été fait prisonnier, dont un jeune officier des transmissions, a-t-on constaté.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...