Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

5 minutes ago, Beonegro said:

Imaš izvor na temu ruske proizvodnje raketLa u jednom od mojih postova, i to ukrajinski izvor. 

 

Što se tiče artiljerije, ako je vjerovati Le Figarou, Rusi godišnje proizvode 2 miliona granata velikog kalibra, Amerikanci i Evropljani zajedno ni milion. 

7xvise od Zapada ( da li je tu i USA, ne znam).

 

Rheinmetall planira proizvodnju u Ukarjini, momentalno je u  planu samo remont, kasnije i proizvodnja, ali je to uslpovljeno silnim

milijardama drzave koja bi im garantovala uspeh.

 

"Bad news" Stoltenbergov ja razumem samo kao lose vesti iz sfere unutrasnje politike ukrajinske vrhuske jer je pocela

borba za politicku vlast. U subotu ( prosla nedelja) Poroshenko javlja da ga nisu pustili da izadje iz zemlje, juce Klitcko

( gradonacelnik Kijeva) prosipa drvlje i kamenje po Zelnskom tako da ja kao pazljiv posmatrac i korisnik medija dolazim

do zakljucka da je pocela borba za vlast.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Kronostime said:

Samo se ocekuje da ti piloti nakon ubrzanog kursa za nove tipove aviona i oruzja odmah ulete sa istima u borbu i donesu prednost?

Mozda u simulatoru ili igrici - u zivotu to ne biva. Nema precica i izginuce ih dosta zbog nedovoljne uvezbanosti.

Pa za iskusne lovačke pilote treba pola godine da potpuno ovladaju novim tipom aviona, neka zbog akutnog problema Ukrajinaca sa engleskim jezikom bude i godinu, znači opet bi danas imali osposobljene pilote da na Zapadu nisu ovoliko oklijevali.

Za pilote koji su imaju osnovnu obuku, ali nisu samostalno letjeli na lovačkim avionima treba dvije godine, i ti bi počeli da stižu polovinom 2024., i to da ne ulazimo u pretpostavke koliko bi obuka u situaciji apsolutne nužde mogla da se kondenzuje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

To je izvor pre rata (ispravi me ako gresim) i jedina strateska odluka koja je doneta, da se ta proizvodnja poveca.

Griješiš, slobodno pročitaj tekst koji sam postavio, neće dugrize, oće samo da se igra sa tobom 😜

Radi se o procjeni ukrajinske glavne obavještajne uprave o ruskim zalihama raketa u oktobru 2023. i proizvodnji tokom istog mjesece, koju je prenio Kyiv Post.

Link to comment
Share on other sites

Necu da tvrdim ali ovo bih svrstao u propagandni uradak Ukrajinaca sa kojima su poceli od kako je krenuo sukob u Gazi, da ih Zapad ne zaboravi.

 

Stanje na terenu pokazuje da ovo nije tacno, pogotovo u vezi ovih long range projektila. Ispaljuju ih manje nego prosle godine, a sad bi morali da ih ispaljuju vise (pogotovo ako ih imaju toliko), da bi paralisali Ukrajinu na zimu koliko-toliko, jer je PVO Ukrajine sada jaci nego pre godinu dana.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Beonegro said:

Pa za iskusne lovačke pilote treba pola godine da potpuno ovladaju novim tipom aviona, neka zbog akutnog problema Ukrajinaca sa engleskim jezikom bude i godinu, znači opet bi danas imali osposobljene pilote da na Zapadu nisu ovoliko oklijevali.

Za pilote koji su imaju osnovnu obuku, ali nisu samostalno letjeli na lovačkim avionima treba dvije godine, i ti bi počeli da stižu polovinom 2024., i to da ne ulazimo u pretpostavke koliko bi obuka u situaciji apsolutne nužde mogla da se kondenzuje. 

Iskusni lovacki piloti sa borbenim iskustvom su uglavnom izginuli ili pobegli - ovo sto je ostalo je uglavnom vazdusne borbe videlo u igrici ili na filmu.

Pilot mora da napamet zna raspored i funkcije komandi u avionu i da ih koristi trenutno, a ne da gleda i priseca se koja je za sta.U suprotnom - odose i pilot i avion dodjavola.

To se uvezbava mnogo duse od par meseci ili godinu-dve.

 

maxresdefault.jpg

 

Su-33

Cockpit_of_Sukhoi_Su-33.jpg

 

Nije bas razlika u sitnicama.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Necu da tvrdim ali ovo bih svrstao u propagandni uradak Ukrajinaca sa kojima su poceli od kako je krenuo sukob u Gazi, da ih Zapad ne zaboravi.

 

Stanje na terenu pokazuje da ovo nije tacno, pogotovo u vezi ovih long range projektila. Ispaljuju ih manje nego prosle godine, a sad bi morali da ih ispaljuju vise (pogotovo ako ih imaju toliko), da bi paralisali Ukrajinu na zimu koliko-toliko, jer je PVO Ukrajine sada jaci nego pre godinu dana.

Od pre neki dan su prepolovili svoja ispaljivanja jer je ocigledno neko primirje ma pomolu

Inace je ova prica oko proizvodnje municije/granata u Rusiji zaista tacna.

https://www.reuters.com/world/europe/russia-ramps-up-output-some-military-hardware-by-more-than-tenfold-state-company-2023-09-19/

 

Bekhan Ozdoev, industrial director of the armament complex at Rostec, the Russian state corporation which controls much of the weapons industry, said production volumes for various types of weapons had increased from between two and 10 times.

And for some types of hardware, output had been boosted "by tens of times," said Ozdoev. "We are going forward at cruising speed, smoke from all the pipes," he said.

 

Link to comment
Share on other sites

Vrlo neodredjeno i takodje vrlo propagandno. Gde im je to na frontu onda?

 

Da li je primirje na pomolu ne znam, ali ono sto znam je da je decembar najudarniji mesec za krstarece projektile i po logici stvari, a i po onome sto smo imali prosle godine. Sada to nemamo.

 

Ako se zapitamo zasto, moguci odgovori su to eventualno primirje (u koje ne verujem), Rusija se naprasno setila obicaja ratovanja (no comment) ili da imaju nestasicu raketa (najverovatniji i najlogicniji odgovor)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kronostime said:

Iskusni lovacki piloti sa borbenim iskustvom su uglavnom izginuli ili pobegli - ovo sto je ostalo je uglavnom vazdusne borbe videlo u igrici ili na filmu.

Pilot mora da napamet zna raspored i funkcije komandi u avionu i da ih koristi trenutno, a ne da gleda i priseca se koja je za sta.U suprotnom - odose i pilot i avion dodjavola.

To se uvezbava mnogo duse od par meseci ili godinu-dve.

 

maxresdefault.jpg

 

Su-33

Cockpit_of_Sukhoi_Su-33.jpg

 

Nije bas razlika u sitnicama.

:default_coffee:

Suhoj je pravi muski avion a ne ova svetleca igracka.

Pravi off air road avion.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

To se uvezbava mnogo duse od par meseci ili godinu-dve.

Quote

 

Thank you for your interest in becoming a fighter pilot in the Vermont Air National Guard (VTANG)! We are seeking highly motivated men and women to join our team. The Vermont Air National Guard is now currently accepting applications for Undergraduate Pilot Training (UPT). The board will be held early March and applications are due NLT 31 December 2022.

...

Summary of Selection Process and Pilot Training:

This hiring board will select an undetermined number of applicants for pilot training and follow on F-35 training. Once selected, applicants will be scheduled for a USAF Class I Flight Physical at Wright Patterson Air Force Base. A current FAA physical does not meet USAF standards. When the physical is complete packages are sent to higher headquarters for approval and assignment of dates for Officer Training School (OTS), Introductory Flight Screening (IFS), and Specialized Undergraduate Pilot Training (SUPT). Typical timeline to begin training is 6-12 months and OTS, IFS, and SUPT will take approximately 18 months.

After completion of SUPT, new pilots will attend Land and Water Survival at Fairchild Air Force Base, Washington. These two courses take approximately three weeks to complete. Pilots will then attend Introduction to Fighter Fundamentals (IFF) lasting about 3 months. Finally, pilots will attend the F-35 Basic Course (B-Course) lasting approximately 9 months at either Luke AFB or Eglin Air Force Base.

Upon completion of the B-Course, pilots will return to the Vermont ANG, where they will complete their initial Mission Qualification Training (MQT). During MQT pilots will continue to further their skills to become combat ready fighter pilots. Officers will remain on continuous active duty from the time they begin SUPT until they complete MQT.

After completion of all MQT requirements, the now combat-ready F-35A pilot has the opportunity to revert to a Drill Status Guardsman (DSG, part-time status) or compete for a full time position if one is available. Pilots are required to perform monthly ground and flying duties as required for flying currency and minimum training standards, or as directed by the unit Commander. This entire process will take approximately 3-4 years.

 

 

3 do 4 godine od igrice do pilota F35

 

izvor

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, McLeod said:

Vrlo neodredjeno i takodje vrlo propagandno. Gde im je to na frontu onda?

 

Da li je primirje na pomolu ne znam, ali ono sto znam je da je decembar najudarniji mesec za krstarece projektile i po logici stvari, a i po onome sto smo imali prosle godine. Sada to nemamo.

 

Ako se zapitamo zasto, moguci odgovori su to eventualno primirje (u koje ne verujem), Rusija se naprasno setila obicaja ratovanja (no comment) ili da imaju nestasicu raketa (najverovatniji i najlogicniji odgovor)

Cuvaju za druge frontove😃

 

Rusi zaista proizvode ova dva miliona, problem je sto u Evropi niko ne proizvodi i nema municije, a izgledi da ce to moci

od danas na sutra jednaki su nuli. U Nemackoj konkretno komune i federalne jedinice ne zele kod sebe nikakve fabrike

i tu se b rzo nece nista promeniti.  Verovatno je slicno i u Francuskoj, Spaniji i od koga da dobijaju municiju?

Proizvode za sebe ( Rheinmetall recimo u Madjarskoj i u austriji), nije predvidjen bio ovaj rat.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

Upiši kurs ignorisanja svega što ti u stvarnosti ne ide u prilog kod McLeoda, on to ipak radi brže, jače, bolje i, nadasve, bezobraznije 😜

Pricamo o oruzju, obucenosti u rukovanju istim i realnom mogucnoscu upotrebe.

Zelje su drugi domen.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, McLeod said:

Ako se zapitamo zasto, moguci odgovori su to eventualno primirje (u koje ne verujem), Rusija se naprasno setila obicaja ratovanja (no comment) ili da imaju nestasicu raketa (najverovatniji i najlogicniji odgovor)

 

Ja bih rekao nedostatak lansera. Najveci broj raketa se ispali sa brodova i nesto sa podmornica, a mozda i dvocifren broj brodova su Ukrajinci izbacili iz stroja prethodnih meseci. Ostali su morali da napuste Krim i vrate se u Rusiju, da ne bi ostali i bez njih. Da bi lansirali projektile, morali bi u Sevastopolj gde im se nalazi logistika a tu ih Ukrajinci i cekaju. Da isplove u crno more pa da ih jure dronovima.

 

Drugo, pogodise neki dronovi skladista tih projektila u Rusiji, samo proslo par meseci pa se zaboravilo.

Link to comment
Share on other sites

Američki pilot Mover je rekao da pilot obučen na sovjetskim avionima treba par dana da se nauči da leti na f-16. Posle toga par meseci da uvežba manevre koje taj avion koristi pošto ima nekih razlika. Kakvih crnih par godina pa toliko traje obuka od nule.

 

2 miliona granata je info od rusa. Procene su da rusi proizvode između milion i 1,5 miliona i da bi za koju godinu mogli dostići 2 miliona, no tu je i kalibar 152 uračunat. 2022 procene su da su Rusi ispalili oko 10 miliona granata i to im je dalo ogromnu prednost. Takva godina se više neće ponoviti.

 

Ja sam letos pisao da su za mene fpv dronovi najvece otkrovenje rata. Jeftiniji od granate a mogu i u kuće da ulaze po potrebi. Džameri će morati na front i po cenu blokade samog sebe jer gubici od fpv dronova su ogromni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ras kass said:

 

Ja bih rekao nedostatak lansera. Najveci broj raketa se ispali sa brodova i nesto sa podmornica, a mozda i dvocifren broj brodova su Ukrajinci izbacili iz stroja prethodnih meseci. Ostali su morali da napuste Krim i vrate se u Rusiju, da ne bi ostali i bez njih. Da bi lansirali projektile, morali bi u Sevastopolj gde im se nalazi logistika a tu ih Ukrajinci i cekaju. Da isplove u crno more pa da ih jure dronovima.

 

Drugo, pogodise neki dronovi skladista tih projektila u Rusiji, samo proslo par meseci pa se zaboravilo.

 

Mislim da nije, jer pricamo o raketama dugog dometa, unistavanje sistema koji su blizu fronta im svakako vec duze vreme pravi probleme, zbog cega i imamo ove mostobrane na drugoj strani Donjecka. Inace ih ne bismo imali.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Vrlo neodredjeno i takodje vrlo propagandno. Gde im je to na frontu onda?

 

Da li je primirje na pomolu ne znam, ali ono sto znam je da je decembar najudarniji mesec za krstarece projektile i po logici stvari, a i po onome sto smo imali prosle godine. Sada to nemamo.

 

Ako se zapitamo zasto, moguci odgovori su to eventualno primirje (u koje ne verujem), Rusija se naprasno setila obicaja ratovanja (no comment) ili da imaju nestasicu raketa (najverovatniji i najlogicniji odgovor)

 

Various type of weapons u tom grmu lezi zec.

 

Radi se o oruzju koje je pravljeno u malim kolicinama pre rata npr T-90M ili Su-57. Konkretno za Su-57 smo imali podatak da ce u 2024 biti proizvedeno 5x vise nego u prethodnim godinama, to zvuci kao ogroman skok a ustvari radi se o oko 20 aviona max godisnje, jer prethodnih godina nisu ni imali proizvodnu liniju za taj avion pa su ga pravili po par komada godisnje.

 

Slicno i za T-90M doduse tu proizvodna linija postoji (od T-90) ali zbog Armate vojska nije narucivala vece kolicine T-90M pogotovo kad T-72BM3 je po mnogo cemu u rangu sa T-90M.

 

Ili npr koalicija haubica, izmedju 10 i 20 je napravljeno za sve ove godine i tek od 2024 krece serijska proizvodnja iste.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

Slicno i za T-90M doduse tu proizvodna linija postoji (od T-90) ali zbog Armate vojska nije narucivala vece kolicine T-90M pogotovo kad T-72BM3 je po mnogo cemu u rangu sa T-90M.

 

Pristojan video iz kog i mi laici možemo da razumijemo da T-90 ne radi ništa bolji posao od T-72, a donekle i zašto je to tako:

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Beonegro said:

 

Pristojan video iz kog i mi laici možemo da razumijemo da T-90 ne radi ništa bolji posao od T-72, a donekle i zašto je to tako:

 

 

 

Kanal bas nije pouzdan, imao je bisera i ranije u vezi ruske tehnike pa i sudbine Rusije (u fazonu samo sto nisu propali), mislim da u pitanju Azer.

 

Elem T-90M jeste bolji od T-72 i to cak i od zadnjih verzija jer za razliku od T-72 nema dodatnu municiju svuda po kupoli, vec su najveci delom van kupole u kutijama montiranim na kupolu:

 

main-qimg-6156ba64f030ea63f209ccfc378db0

 

T-90A ti je ustvari T-72M2 ali posto je T-72A izbio na los glas posle pustinjske oluje doslo je do promene oznake.

 

Kod T-90M a po nekim informacijama i kod T-90S (nova kupola ko i kod T-90M) autopunjac je oklopljen sto opet ne stiti posadu 100% od katastrofalne detonacije ali procentualno znatno manje je T-90M je imalo letecu kupolu usled pogodka u sam autoopunjac.

 

Prostora u kupoli ima vise nego u u T-72 pa i nekim zapadnim tenkovima, a elektronika je potpuno digitalna. Npr tu i zadnje verzije T-72 jos uvek kaskaju.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da su rusi pretrpeli ogromne gubitke južno od Stepova. Danas su izašli snimci sa dosta mrtvih Rusa, još nije geolociran ali čini mi se da je to baš ono mesto gde se desio ratni zločin pre par dana. Nešto istočnije od tog mesta imamo video kako FPV dronovi ubijaju nekoliko ruskih vojnika a zatim dolazi Bredli i otvara paljbu po tim položajima. Dakle na osnovu ovog drugug snimka se može reći da su Rusi i dalje zapadno od pruge ali da su odbačeni sa položaja koje su dostigli u petak ili subotu. Biće tu još gubitaka jer je prostor između Stepove i Koksare samo 2km što znači da ste u najboljem slučaju tek 1km od neprijatelja, to je jako mala razdaljina da bi Rusi mogli tu da se učvrste. Stepove je polusrušeno tako da mislim da će Rusi da poravnaju to selo i na taj način ga učine ničijom zemljom pa onda dolazi u obzir napad na koksaru iz ovog pravca. Ukrajinci imaju položaje u Stepovu što se da zaključiti na osnovu video gde njihova vozila prolaze kroz selo i sa istočnog kraja sela tuku po Rusima, da je selo neposednutno sigurno se ne bi vozikali po njemu. Evo jedne analize geolociranih snimaka :

 

GAgc2DWWcAAJC1-?format=jpg&name=medium

 

Jedino je pitanje od kada su snimci.

 

Nedelju dana se raspravlja o ovom ruskom generalu Zavadskom, danas su Rusi i oficijeno priznali da je poginuo 28. novembra. U pitanju je zamenik komandanta 14. armijskog korpusa. Neki ruski izvori tvrde da je naleteo na rusku minu a Ukrajinci tvrde da je ubijen prošle nedelje u Hersonskoj oblasti kada su pogodili kuću u kojoj su dobili dojavu da se održava sastanak.

 

Interesantan kiks Ukrajinaca :

 

 

Imali su ovde sreće da se izvuku samo sa jednim ranjenim. Rekao bih da se Rus uspaničio i pucao ranivši Ukrajinca ali vidimo da niko drugi nije otvorio vatru. To znači da drugi Rusi nisu znali gde su Ukrajinci, tek kada je Ukrajinac otvorio vatru praktično im je rekao gde su i tada kreće žešća razmena vatre. No ovo je primer kako se gine, loše odrađeno izviđanje ih je moglo koštati sve života da je taj prvi rus bio hladnokrvniji i pustio ih da još više uđu u njihov prostor tako da ih vide i sa drugih položaja.

 

Ukrajinci rade na modfikaciji Neptun rakete da od nje naprave zemlja zemlja raketu dometa 400 km. Korisno ali ne očekujem da će imati neku veliku prozivodnju istih, no svakako bolje nego da ih ne prave.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MeanMachine said:

Kanal bas nije pouzdan, imao je bisera i ranije u vezi ruske tehnike pa i sudbine Rusije (u fazonu samo sto nisu propali), mislim da u pitanju Azer.

 

Elem T-90M jeste bolji od T-72 i to cak i od zadnjih verzija jer za razliku od T-72 nema dodatnu municiju svuda po kupoli,

Što se pouzdanosti tiče ne znam, ja sam gledao nekoliko njegovih vrlo ozbiljnih videa gdje se bavio brojenjem tenkova, oklopnih vozila i artiljerije po ruskim depoima i kad su svi bili u fazonu kako Rusi samo što nisu gotovi on je bio u fazonu da imaju gvožđurije da još godinama prave sranja.

 

Razlike između T-90 i T-72 su praktično kozmetičke (ne bukvalno, sigurno su sistemi za osmatranje, nišanjenje i kontrolu vatre savremeniji i bolji kod T-90), glavni nedostaci T-72 (municija u karuselu ispod posade, nenormalno spor rikverc od samo 4 km/h, koja ga efektivno sprečava da manevriše) su prisutni i kod T-90.

16 minutes ago, Klotzen said:

U pitanju je zamenik komandanta 14. armijskog korpusa.

I komandant 4. gardijske Kantemirske oklopne divizije, jedne od elitnih oklopnih jedinica u ruskoj vojsci.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...