Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

3 hours ago, Drug Crni said:

Sankcije im ne mogu nista,EU na izdisaju,u Nemackoj mrtvi padaju po ulicama od gladi, u Francuskoj zabelezeni prvi slucajevi kanibalizma...i tako..

Znam ja šta je kontinentalna klima, znam i šta je Sibir, ali ovo da je kraj Maja meseca malo su debelo obučeni 🙂

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, sasa965 said:

Baš lepo što si se javio.

Kada napišeš ovakvu rečenicu to je samo umetnički utisak.Činjenica nula.

Probaj drugačije .

Nađeš upis koji ti ide na nerve ,  toliko te nervira da ti se čini da će  ti proraditi  čir.Najgori od najgoreg . Onda stavku po stavku osporiš argumentima .

Argumentima.

 

 


Svaki tvoj upis je klasicna relativizacija puna spinovanja bez smislenih argumenata uz pokoju laz i svaki je vec vise puta osporen pa te to nije sprijecilo da nastavis.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

E tako već liči... Babuške u kaputima taman 🙂

Meni se cini da je ovo onaj “duty-free” secer (ako je secer, ja bas ne mogu da nedvosmisleno zakljucim o kom proizvodu je rijec)  koji je vlada Rusija odobrila da smanji cijenu istog. Bilo je govora o nekih 300 hiljada tona. Tesko da je rijec o uticaju sankcija (posebno ne u martu) ..vise vjerujem da je cekanje u redu za jeftiniji secer. Da je frka tolika..ne bi se ovako mirno cekalo u redu. 

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

Ja potpuno kapiram da neko brani svoju zemlju od nečeg retrogradnog, poput Nacističke Nemačke ili Rusije, ili da kažem NATOa jer oni ne postavljaju svoju vladu odnosno zapadne vlade, ali braniti zaostalu zemlju od neke napredne zemlje je baš glupost.

Bosna da je ostala u AU bi procvetala, umesto što su je Svrbi "oslobodili".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Razumem da Ukrajinci prave oruzje, ali gde - unistenjem Azovstala i stanjem u Donbasu i Luganjsku plus elektrane im je sirovinska baza za to prilicno mrsava. Ti regioni su bili oruzarnica SSSR i Varsavskog Ugovora i sada nikako nisu pod kontrolom UA vlade.
  • U Maiupolju je zarobljeno oko 2500 iskusnih boraca, ako se doda na to bar jos 3x vise izginulih - to je prevelik gubitak iskusnih boraca za bilo koju stranu.
  • Ukrajini poprilicno i vreme ne ide na ruku: pocekom proleca vecina zemlje su blatnjave oranice i okupator je prisiljen da koristi autoputeve i zeleznicu. Kada se sve to isusi - da li mislite da ce vojska ici autoputevima?

Ukrajini je jedina nada kakav-takav mir uz medjunarodni nadzor nad istim - u suprotnom, s jeseni ce najvece ekonomije poceti da se bave potrebama svojih biraca i otkacice ih bez ikakve grize savesti. Vec sada najvece firme EU otvaraju racune u rubljama i sta Brisel moze da uradu povodom toga?

Da li ce neko uleteti vojno na strani Ukrajine?

Niko od jakih igraca zato sto imaju dovoljno problema kod svoje kuce, a ti problemi ce biti i veci ako ne nadju resenje sto pre da se ovaj rat prekine.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Gistro Bančo said:

Meni se cini da je ovo onaj “duty-free” secer koji je vlada Rusija odobrila da smanji cijenu istog. Bilo je govora o nekih 300 hiljada tona. Tesko da je rijec o uticaju sankcija (posebno ne u martu) ..vise vjerujem da je cekanje u redu za jeftiniji secer. Da je frka tolika..ne bi se ovako mirno cekalo u redu. 

Ni ja ne očekujem da se neki efekat sankcija vidi na osnovnim životnim potrebama, ako to bude onda stvarno nemam reči. Ali očekujem da ih vidim na stvarima "bez kojih se može preživeti" ali koje istovremeno čine bolji kvalitet života. Za razumevanje toga treba vreme rano je još da pričamo o tome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Koliko sam ja vidio na snimcima, u Popasni su uglavnom mobilisani DNR-ovci, djeluju baš onako socijalno u rasparenoj opremi, ali su za razliku od velikog dijela redovne ruske vojske oni stvarno motivisani da se bore, oni su u fazonu da su svakim kilometrom koji zauzmu ukrajinski topovi za toliko dalje od njihovih porodica.

 

EDIT: što se tiče ostavljanja ljudi u obruču, ponekad je bolje ostati na pripremljenim pozicijama, pa makar i u obruču, nego se naći na otvorenom, a po onome što čitam i gledam, Ukrajinci očekuju da budu u stanju za ozbiljnu ofanzivu od avgusta, tako da možda ostave džep u ruskom zaleđu zbog kasnijih taktičkih potreba.

 

Ne verujem da bi tu odbranu probila narodna milicija... Ti DNRovci se nisu nesto pokazali, pogotovo na frontu kod Harkova. Ta taktika je upravo ono sto su radili i Nemcima u mocvarama Pripjata za vreme WW2 - sto i jeste bio jedan od razloga kasnjenja operacije Barbarosa i na koncu faila ispred Moskve. 

Tako da, da: ima smisla to kao neke vece strategije koja bi bila spremanje nekog kontranapada recimo kod Hersona. Dakle vezivanje trupa koje moraju da uniste te trupe i ne mogu da razvijaju neku dalju ofanzivu. 

Ja licno ne mislim da su Ukri u stanju da razviju neku ofanzivu tog tipa jer prvenstveno nemaju niti ce imati dovoljno teskog oruzja za tako neki napad. Ovo je slow choke obe armije gde jedna drugu polaku umaraju i ocekuju da ce to presuditi da drugi posustane, nesto nalik WW1 stilu ratovanja. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:
  • Razumem da Ukrajinci prave oruzje, ali gde - unistenjem Azovstala i stanjem u Donbasu i Luganjsku plus elektrane im je sirovinska baza za to prilicno mrsava. Ti regioni su bili oruzarnica SSSR i Varsavskog Ugovora i sada nikako nisu pod kontrolom UA vlade.
  • U Maiupolju je zarobljeno oko 2500 iskusnih boraca, ako se doda na to bar jos 3x vise izginulih - to je prevelik gubitak iskusnih boraca za bilo koju stranu.
  • Ukrajini poprilicno i vreme ne ide na ruku: pocekom proleca vecina zemlje su blatnjave oranice i okupator je prisiljen da koristi autoputeve i zeleznicu. Kada se sve to isusi - da li mislite da ce vojska ici autoputevima?

Ukrajini je jedina nada kakav-takav mir uz medjunarodni nadzor nad istim - u suprotnom, s jeseni ce najvece ekonomije poceti da se bave potrebama svojih biraca i otkacice ih bez ikakve grize savesti. Vec sada najvece firme EU otvaraju racune u rubljama i sta Brisel moze da uradu povodom toga?

Da li ce neko uleteti vojno na strani Ukrajine?

Niko od jakih igraca zato sto imaju dovoljno problema kod svoje kuce, a ti problemi ce biti i veci ako ne nadju resenje sto pre da se ovaj rat prekine.

 

Upravo tako i ja vidim: sve je ovo lepo sto se Evropa mobilisala i stavila Rusiju na led. Ali nece to ici zauvek, to jest sto vise vremena prodje, javljace se glasovi nalik Orbanovom sve vise. Drugo treba razumeti opremu koja Ukrajina dobija od NATO-a. Kolicina koju su oni dobili je simbolicna, NATO drugacije funkcionise u smislu logistike pa je sve to tesko popraviti/zameniti. I za kraj ceo taj ciklus gde se obuka vrsi... negde, pa onda ti ljudi poginu i treba ih zamenili novim koji opet zahtevaju obuku.... to sve traje. I za kraj, njima su proizvodni kapaciteti za oruzje znacajno umanjeni i postaju sve ograniceniji. Sve je to jako nategnuto i zbog toga stalni pozivi Zelenskog za dalju eskalaciju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Svaki tvoj upis je klasicna relativizacija puna spinovanja bez smislenih argumenata uz pokoju laz i svaki je vec vise puta osporen pa te to nije sprijecilo da nastavis.

Nisam iznenađen.

Lakše ti je da lepiš etikete.

Nego mlad si i uspešan čovek a ja neću da budem zakeralo,sačekaću još malo.Možda ti je lakše da pokupiš te argumente koje su drugi napisali umesto da sam pišeš.

Može i tako.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, sasa965 said:

Na čije mišljenje ste mislili?

I ako bi ste mogli da bliže objasnite dijagnoze iz drugog dela prve rečenice.

btw(biste)

Ako se ne secate sami ste napisali da je vazno sta misli Rusija ili ste zaboravili...evo opet:

 

On 5/22/2022 at 6:12 PM, sasa965 said:

Grešiš sinak.

Šta ja mislim je potpuno nevažno. Važno je šta misli Rusija.Ona je naoružana i voljna da ratuje .

Ja sam pušku uvek mrzeo.

 

 

i onda dalje

Ako Rusiju niko ne napada a ona se smatra napadnutom pitam sta je to - bolest ili licemerje?

 

Sto se tice bolesti za koju pitas u prvom kvotu, a sa kojom poredim ruski stav da veruje da je napadnuta dok zaista nije - u pitanju je

duševna bolest koja oboleloj osobi, u ovom slucaju drzavi i drzavniku Pukiju, onemogućava razlikovanje stvarnih (realnih) od nestvarnih (nerealnih) doživljaja ili iskustava.....

 

Ali ovo smo vec presli i prvi put je bilo jasno, mozda je sada duplo jasnije...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jurgen said:

 

Znaci smatras da DNR i LNR nisu deo Ukrajine?

 

Pa zar se nece zameniti uloge u toj kontraofanzivi? Ukrajinci ce napadati ljude koji brane svoje porodice i svoje domove. 

 

 

Za to bi Ukrajinci da duboko zadju u Rusiju - u nekim slucajevima sve do Centralne Azije i ruskog dalekog istoka  odakle dolaze neki od ovih sto su ih napali.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ters said:

 

Za to bi Ukrajinci da duboko zadju u Rusiju - u nekim slucajevima sve do Centralne Azije i ruskog dalekog istoka  odakle dolaze neki od ovih sto su ih napali.

 

Pricamo o DNR, LNR i Krimu naravno. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Ja potpuno kapiram da neko brani svoju zemlju od nečeg retrogradnog, poput Nacističke Nemačke ili Rusije, ili da kažem NATOa jer oni ne postavljaju svoju vladu odnosno zapadne vlade, ali braniti zaostalu zemlju od neke napredne zemlje je baš glupost.

Bosna da je ostala u AU bi procvetala, umesto što su je Svrbi "oslobodili".

Ovo zadnje..citalo se na “najcitanijem BH portalu” sto je Zelenski navodno nesto pricao oko atentata 1914? To se zove elementarno nepoznavanje istorije..i tvoje ali i  Zelenskog (ako je to koristio kao nekakav adut ili sta vec).. Taj atentat nema ama bas nikakve poveznice sa sadasnjim ratom u Ukrajini.  Nema cak ni sa WW1 suvise veze osim sto je Potjorek njime sakrio svoju nesposobnost i sto se potura kao uzrok pocetka WWI.  

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Jurgen said:

 

Pricamo o DNR, LNR i Krimu naravno. 

 

OK - naravno da ce jedan dio ljudi u tim oblastima biti izuzetno motivisan da brani svoju djecu, ali ce ih oni koji su eskalirali sukob do tacke bez povratka - naseljeni silovici, jedinice bez oznaka, p(l)acenici iz svijeta (kao onaj iz Srbije) izdati i prodati prvom prilikom. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Mama_mia said:

Ako Rusiju niko ne napada a ona se smatra napadnutom pitam sta je to - bolest ili licemerje?

 

 Zaboravili ste jednu stvar da je rat protiv Ukrajine najavljen 2008.Tada Rusija jasno kaže da Gruzija i Ukrajina ne mogu u NATO. Napala je Gruziju da bi pokazala koliko ozbiljno shvata NATO pakt.

To što sedogađaji ne pamte  ili zanemaruju ne menja suštinu.

 

 

Tako da ova vaša konstrukcija leži na PR-u ,,Putin lud" ali onako izokola . 



 

1 hour ago, sreta-steta said:

jer prvenstveno nemaju niti ce imati dovoljno teskog oruzja za tako neki napad.

Fali nafta i obučeno ljudstvo .

Link to comment
Share on other sites

U jednom periodu su US i Rus vojne baze bile prilicno blizu jedna druge (u Kirgistanu koliko znam). Na nekih 30-40 km maks. Te 2008 Rusija je dozvolila kopneni transport (preko svoje teritorije) NATO snagama u svrhu snabdjevanja trupa svim potrepstinama pa i oruzjem (Avganistan) ali ne i vazdusni prostor (sto mi je donekle logicno zbog ruske doktrine, gdje se i sobro obucen pas krije kao vojna tajna). Ali jesu nedvosmisleno rekli da nece tolerisati ulazak Gruzije i Ukrajine u NATO.  To jesu cinjenice.

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sasa965 said:

 

 Zaboravili ste jednu stvar da je rat protiv Ukrajine najavljen 2008.Tada Rusija jasno kaže da Gruzija i Ukrajina ne mogu u NATO. Napala je Gruziju da bi pokazala koliko ozbiljno shvata NATO pakt.

To što sedogađaji ne pamte  ili zanemaruju ne menja suštinu.

 

 

Tako da ova vaša konstrukcija leži na PR-u ,,Putin lud" ali onako izokola . 


 

 

Fali nafta i obučeno ljudstvo .

 

2008 Rusija bas nije prva napala Gruziju vec je to dosta komplikovanije bilo. Neki kazu da su Rusi eto planirali napad pa su Gruzijci to pokusali da sprece, drugi kazu da je Misa racunao da ce moci da stigne to tunela i mosta brze nego Rusi i tako lako dobiti rat pa se preracunao tj otpor u J.Osetiji je bio mnogo jaci nego sto se ocekivalo plus su stigli Ceceni, oni Ahmetovi veterani a ne ovi instagram tik tok veterani.

 

Dakle to je prilicno komplikovana tema i totalno drugacije od ovog sto se desilo u Ukrajini. Ovo je jasna agresija Rusije na Ukrajinu. Pri tome Putin pricao svasta da bi se opravdao. Dakle nije cak ni bila neka neoimperijalna invazija vec malte ne resetovanje istorije jedne zemlje.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sasa965 said:

 

Tako da ova vaša konstrukcija leži na PR-u ,,Putin lud" ali onako izokola .

 

 

Putina inace sada zovem puki. Da zelim da kazem da je lud ne bih imala zadrske rekla bih to. Ovde upravo postavljam pitanje sta je kod njega u pitanju - ludilio ili licemerje...sto ne znaci da jedno iskljucuje drugo

 

I stavljas me u situaciju samo zato sto sam jos ukljucena da ponavljam sve sto sam vec rekla jer si sada smislio da pisem `izokola` :lol_2:

Kakva je frka reci sve najgore za Pukija? To da je lud pa to je najmanje za reci, to je cak relativizacija zlocinca.

 

ps. Nema potrebe za ovom kolicinom vrtenja u krug potpuno jasne price.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...