Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

i taj kapacitet jedva ceka da se stavi na raspolaganju majcici rusiji i ostavi kosti po ukrajinskim zabitima. o tome svedoce hiljade i hiljade rusobrana u srbiji, turskoj, gruziji, emiratima...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rusija ima veći ljudski potencijal ali ga ne može upotrebiti jer ima 10 puta veću ekonomiju (odnosno 3 puta ako gledamo po glavi stanovnika) koja traži radnu snagu. To znači da ako kažemo da Ukrajinci mogu da mobilizuju 3% svog stanovništva Rusija može 1%. Što mu ga dođe na manje više isti potencijal. Naravno i Rusija može teoretski da mobilizuje 3% ali onda sledi pogoršanje životnog standarda i pad ekonomije a to je ogromno kockanje za Putina. Mislim da bi on pre odabrao poraz u ratu nego da rizikuje nemire u Rusiji. Ako dođe do nemira on gubi glavu sigurno, iz poraza u ratu može da se izvuče dodatnom staljinizacijom Rusije.

 

Ovde se stalno ispušta iz vida da Rusija ne sme da ide u totalni rat jer mora da plaća svoje račune. Ukrjaina to može jer je zapadu tretnuno u interesu da ih održi slobodne i plaćaće njihove račune. Ukrajina može i da zanemari svoju industriju i da uđe u totalni rat mobilizacjama u stilu ww2 ali tada bi izgubila i samostalnost odlučivanja jer bi bila u svemu zavisna od Zapada.

 

No najveća prepreka za obe strane nije mobilizacija nego nemogućnost opremanja i snadbevanja veće broja trupa. Za novu mehanizovanu brigadu ti treba 30 tenkova, 50 transportera i par stotina kamiona. I onda još jedno 10-20% toga svake godine da popunite gubitke iz borbe i od kvarova. A na frontu trenutno imamo oko 100 ukrajinskih i 150 ruskih brigada koje nikad neće biti u punom brojnom stanju pa vi računajte koje su to cifre. To trenutno ne mogu ni Rusi ni Ukrajinci potpomognuti zapadom, odnosno njihovoj političkoj volji do koje mere da podržavaju Ukrajinu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, 40Wins said:

 

1918. Nemci su lansirali Ludendorfsku iliti Prolecnu ofanzivu, kako bi iskoristili brojčanu nadmoc  usled prebacivanja trupa sa ruskog fronta, a dok ne stignu Amerikanci. U početku su imali uspehe, da bi se sve zavrsilo drugom bitkom na Marni i vracanjem nazad.

Tako će i Rusi ovde proći. Ja ovo napredovanje od 10km po cenu od 100 tenkova i 10 hiljada ljudi vidim kao "empty stats" u kosarkaskom recniku, tj igraju Rasel Vestbruk igru samo da kazu Putinu da napreduju. Ukr ima dubinu teritorije i mogu da melju Ruse dok se ovi ne raspadnu.

Ekonomija ce uskoro krenuti jako nizbrdo, Ukrajinci ce u nekom momentu srusiti most na Krimu, novi projektili ce poremetiti logistiku jos vise, taman dok se proizvodnja granata ne dovede na dovoljan nivo da mogu da im odgovore jednakom merom.

Nadam se da ovo moze biti slucaj ali deluje previse optimisticno.

Ne bih ja potcenjivao ovaj napredak Rusa. Tako se banalizovao pad Avdeevke i pricalo da su Rusi tu izgubili ofanzivni potencijal pa su osvojili neka mesta za koje niko nije ni pricao da mogu da padnu, od toga je Oceretino veoma kriticno.

 

Bili su i oni tekstovi na CNN-u i Forbsu koji su pricali o losem stanju u ukrajinskim jedinicama i mogucnosti da se desi upravo ovo sto se desava. Tada se to lakonski komentarisalo kao namerno preterivanje sa ciljem pritiska na zapad. Iz ove pozicije svaka rec je bila istinita.

 

A i taj raspad ruske ekonomije samo sto nije vec godinu dana. Iako mi je bilo sasvim ocekivano da nece odmah da se raspadnu, drze se daleko bolje nego sto sam mislio. Koliko jos treba da bi se raspali? Koliko ce Ukrajinci izgubiti vojnika i teritorije do tada?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pisali su ljudi i ovde sta moze da se desi zbog ukrajinske nepaznje i lose taktike i procene od pada Soledara na ovamo i svaki od tih proboja je mogao da se spreci da Ukrajinci nisu pravili greske. Ovo sad je jos jedna u nizu. Da su minirali i utvrdili se dovoljno brzo i na vreme klina ne bi bilo.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako 1% Ruskih i 3% Ukrajinskih može da bude isto?

 

 

Rusija (Rusija + okupirane teritorije - odseljeni u zadnje 2 godine) ugrubo ima 150 miliona stanovnika.

Pola (muški pol koji se mobiliše) je ugrubo 75 miliona.
1% od toga je 750K

 

Ukrajina (Ukrajina - okupirane teritorije - odseljeni u zadnje dve godine) ugrubo ima max 30 miliona.
Pola (muški pol koji se mobiliše) je 15 miliona.
3% od toga je 450K

 

Ako se pod procenat pak misli ukupno stanovništvo (ne vidim zašto bi, ali ajde) onda je to još gore po Ukrajinu.

 

1% Ruskih je 1,5 miliona
3% Ukrajinskih je 900K


.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, feanorlfc said:

A i taj raspad ruske ekonomije samo sto nije vec godinu dana. Iako mi je bilo sasvim ocekivano da nece odmah da se raspadnu, drze se daleko bolje nego sto sam mislio. Koliko jos treba da bi se raspali?

Citirali smo ovde ne forumu neke ozbiljnije tekstove na tu temu prosle jeseni, gde se procenjivalo da Rusija ima kapacitet da odrzi ovakvo finansiranje rata jos otprilike 2 godine, pre svega jer su presli na ratnu ekonomiju i enormno ulaganje u vojno-industrijski kompleks. A to je na duze staze ekonomski neodrziv koncept. Neko je vec postovao da je Gazprom zabelezio prvi gubitak jos od ranih dvehiljaditih godina. Nista sto se ne moze kratkorocno premostiti, ali ako se trci na duge staze I ako su Ukrajinci na to spremni, ovaj rat ce da odluci I ekonomija, ne samo ratna masinerija.

 

cnn

 

Moscow — Kremlin-owned gas giant Gazprom plunged to a net loss of 629 billion rubles ($6.9 billion) in 2023, its first annual loss in more than 20 years, as sales to Europe plummeted in the wake of Russia’s war in Ukraine.

 

The earnings, announced Thursday, highlight the dramatic decline of Gazprom, one of Russia’s most powerful companies.

Analysts had expected net income of 447 billion rubles ($4.9 billion) in 2023, according to Interfax news agency. The company made a net profit of 1.2 trillion ($13.1 billion) rubles in 2022, the year Russia launched its full-scale invasion of Ukraine.

 

According to Reuters’ calculations, the company’s natural gas supplies to Europe plummeted 55.6% to 28.3 billion cubic meters last year.

 

Gazprom has not published its own export statistics since the start of 2023.

 

The company’s core profit, or earnings before interest, taxes, depreciation and amortization known as EBITDA, dropped to 618.38 billion rubles ($6.7 billion) last year from 2.79 trillion rubles ($30.4 billion) in 2022, according to Reuters’ calculations.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ledd said:

Ne znam kako 1% Ruskih i 3% Ukrajinskih može da bude isto?

 

 

Rusija (Rusija + okupirane teritorije - odseljeni u zadnje 2 godine) ugrubo ima 150 miliona stanovnika.

Pola (muški pol koji se mobiliše) je ugrubo 75 miliona.
1% od toga je 750K

 

Ukrajina (Ukrajina - okupirane teritorije - odseljeni u zadnje dve godine) ugrubo ima max 30 miliona.
Pola (muški pol koji se mobiliše) je 15 miliona.
3% od toga je 450K

 

Ako se pod procenat pak misli ukupno stanovništvo (ne vidim zašto bi, ali ajde) onda je to još gore po Ukrajinu.

 

1% Ruskih je 1,5 miliona
3% Ukrajinskih je 900K


.

 

Rusija ima 150 miliona stanovnika kao što i mi imamo 7. No sve jedno da li misliš da je 1,5 miliona dovoljno da se porazi armija od 900k ? Sad smo već na 1 : 1,5 a do pre par sati se verovalo da je ljudski potencijal Rusije 4 puta veći. Takođe čime će resto snaga da opreme i Rusi i Ukraijinci ? ili će se rat i bukvalno pretvoriti u ww1 pa ćemo imati ogroman front gde pešadija napada peške ?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Koliki je potencijal Ukrajine po ovom pitanju?

Prilicno je ocigledno da i sada muku muce sa regrutacijom… Da ne pricamo o zamoru i gubicima postojecih snaga. Mnogo je rupa koje treba zapusiti, a stanje sa terena govori da u tome ne uspijevaju.

edit: slovo

 

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
23 minutes ago, Klotzen said:

 

Rusija ima 150 miliona stanovnika kao što i mi imamo 7. No sve jedno da li misliš da je 1,5 miliona dovoljno da se porazi armija od 900k ? Sad smo već na 1 : 1,5 a do pre par sati se verovalo da je ljudski potencijal Rusije 4 puta veći. Takođe čime će resto snaga da opreme i Rusi i Ukraijinci ? ili će se rat i bukvalno pretvoriti u ww1 pa ćemo imati ogroman front gde pešadija napada peške ?

 

Khm ja sam napisao da imaju znatno veći kapacitet jer je 40Wins pisao o nemačkoj prolećnoj ofanzivi 1918 i kako je ova ruska ista situacija. Jednostavno nije.

 

Elem Ruse će pre ekonomija naterati da batale rat nego gubici. Problem je da li Ukrajina može da izdrži još par godina i da li ce zapad tj Amerika da i dalje pomaže Ukrajinu. Ako Bajden ostane hoće ako pak se vrati Trump fokus će biti pre svega na Iranu i Kini.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, Klotzen said:

 

Rusija ima 150 miliona stanovnika kao što i mi imamo 7. No sve jedno da li misliš da je 1,5 miliona dovoljno da se porazi armija od 900k ? Sad smo već na 1 : 1,5 a do pre par sati se verovalo da je ljudski potencijal Rusije 4 puta veći. Takođe čime će resto snaga da opreme i Rusi i Ukraijinci ? ili će se rat i bukvalno pretvoriti u ww1 pa ćemo imati ogroman front gde pešadija napada peške ?

 

Ne mislim.

 

Ali valjda je cilj da Ukrajinci oslobode svoju zemlju (da imaju veću vojsku od Rusa), a ne da gube selo po selo svaki dan.

Edited by Ledd
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ledd said:

 

Ne mislim.

 

Ali valjda je cilj da Ukrajinci oslobode svoju zemlju (da imaju veću vojsku od Rusa), a ne da gube selo po selo svaki dan.

Da, ali da se ne zavaravamo, to je trenutno nemoguće. Najrealnija opcija je neki stalemate, gdje će početi i pregovori.

Isto tako sam ubedjen da ni rusi, ne mogu dalje od ovoga, čak ni da zaokruže Donbas.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, MeanMachine said:

 

Khm ja sam napisao da imaju znatno veći kapacitet jer je 40Wins pisao o nemačkoj prolećnoj ofanzivi 1918 i kako je ova ruska ista situacija. Jednostavno nije.

 

Elem Ruse će pre ekonomija naterati da batale rat nego gubici. Problem je da li Ukrajina može da izdrži još par godina i da li ce zapad tj Amerika da i dalje pomaže Ukrajinu. Ako Bajden ostane hoće ako pak se vrati Trump fokus će biti pre svega na Iranu i Kini.

 

Nedostatak ljudstva za mobilizaciju neće ovde presuditi rat. Da je obrnuto prvo što ne bismo gledali je razmene zarobljenika. Gotovo nedeljno se događaju, pitanje je da li obaveštajci stignu da ih ispitaju za vreme koje provedu u zarobljeništvu. Problem nije da nemaju koga da mobilizuju nego ne žele da to plate rejtingom, da sad ne ponavljam razloge koji su više puta ponavljani. Ali ako Ukrajinci budu trebali da dižu broj ljudi u vojsci to će uraditi jer drugog rešenja nemaju za razliku od putina.

 

Evo smanjili su regrutnu granicu za dve godine i za par nedelja kada zakon stupi na snagu počeće nova tura mobilizacije u Ukrajini i za 2-3 meseca će ti ljudi već biti na frontu. Dakle bilo je samo do političke volje koliko su spremni da plate u rejtingu da bi odradili novu turu. Međutim džabe tebi 250k novih vojnika ako ne možeš da ih opremih, ti ljudi će verovatno postupno biti mobilizovani da bi služili za popunu i eventualno formiranje novih jedinica kako oprema bude na raspolaganju.

 

Putin sa druge strane ne želi da proglasi mobilizaciju nego je povećao plate do te mere da se sirotinja javlja jer toliku platu ne bi mogli ni na zapadu da zarade. Ali to je 10-20 hiljada ljudi mesečno a sa takvim obimom mobilizacije on nikad neće doći do cifara da ima duplo više vojske od Ukrajine pa da može neke ozbiljnije operacije da organizuje umesto ovih klanica gde mu bude snimljeno stotinak mrtvih vojnika ispred sela od 500 stanovnika. Ovim tempom neće imati dovoljno ljudi ni da zaokruže Donbas a kamoli da dobiju rat.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam već pisao da meni deluje da je Putin u fazonu da otegne rat pa šta bude. Da mobiliše mnogo više može ali treba to opremiti plus bi raja krenula da pizdi ovako održava rat i osvaja selo po selo u suštini ništa spec bitno ali eto u medijima se o tome priča sad i zapadnim. 

 

Sve se izgleda rešava novembra 2024 ili će Ukrajina biti puštena niz vodu ili će Putin naprasno početi da zagovara pregovore. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, 40Wins said:

 

1918. Nemci su lansirali Ludendorfsku iliti Prolecnu ofanzivu, kako bi iskoristili brojčanu nadmoc  usled prebacivanja trupa sa ruskog fronta, a dok ne stignu Amerikanci. U početku su imali uspehe, da bi se sve zavrsilo drugom bitkom na Marni i vracanjem nazad.

Tako će i Rusi ovde proći. Ja ovo napredovanje od 10km po cenu od 100 tenkova i 10 hiljada ljudi vidim kao "empty stats" u kosarkaskom recniku, tj igraju Rasel Vestbruk igru samo da kazu Putinu da napreduju. Ukr ima dubinu teritorije i mogu da melju Ruse dok se ovi ne raspadnu. 

 

To je ako gledas samo vojno, ali problem za Nemacku u WW1 je u tome sto je ekonomski rat postao neodrziv, niko vise nije zeleo da gladuje i ratuje bez izgleda za uspeh. 

 

Rusija nije odsecena od sveta ni priblizno kao Nemacka 1918. Dalje, ovaj njihov pomak kod Avdejevke je nesto novo sto do sada nije vidjeno jos od raspada 2022. Bahmut je druga prica, tu je bio i Wagner, a uz to nije bilo nekog nastavka pomaka. 

 

Da je stvarno onako kao sto se predstavlja, mi bi videli na terenu ogromne teritorijalne pomake zbog taktickog povlacenja ukrajinske vojske. Vise deluje da se oni bore za svako selo, ali su razbijeni na tom delu fronta. 

 

Sto se tice mira, nema sanse ni da Rusija ni Ukrajina dobiju sve sto zele. Morace se ici na neki kompromis. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

Evo smanjili su regrutnu granicu za dve godine i za par nedelja kada zakon stupi na snagu počeće nova tura mobilizacije u Ukrajini i za 2-3 meseca će ti ljudi već biti na frontu. Dakle bilo je samo do političke volje koliko su spremni da plate u rejtingu da bi odradili novu turu.

 

Od tih regruta će biti popunjena rupa koja je nastala nakon prošlogodišnjeg smjenjivanja komandira regionalnih regrutnih centara, jer je to dovelo do skoro potpunog zastoja u regrutaciji tokom ove zime, kao što je Zalužnij i predvidio.

 

Iskreno, ne vidim da će se u ovoj godini front značajno pomjerati na jednu ili na drugu stranu, zahvaljujući stranoj pomoći i tome da će od juna Ukrajinci ponovo imati funkcionalnu avijaciju mislim da će rusi biti zaustavljeni (s tim da bar do američkih izbora oni neće prestati sa pokušajima osvajanja novih teritorija), a da Ukrajinci neće dovoljno ojačati niti da će imati svježe snage za više od lokalizovanih napada.

 

Što se tiče napada na rusku logistiku, treba imati u vidu da rušenje kerčkog mosta više nije game changer, rusi grade (i mislim da su dobro odmakli sa tim) novu prugu ka Krimu uz obalu Azovskog mora, Ukrajinci mogu da prekidaju transport tim putem, ali ne i da ga definitivno zatvore.

 

Uz sve ovo, treba imati u vidu da je u ovom trenutku situacija i dalje vrlo ozbiljna i opasna, rusi su kod Očeterina usporeni, ne i zaustavljeni, žrtvovanjem nedovoljno obučene i opremljene 100. ukrajinske brigade, i to nakon nečega što najviše liči na tihu pobunu 115. pješadijske brigade, koja je inicijalno trebala da bude spremna da primi i odbije taj udar, tako da su tu i dalje iz leđa glavnih ukrajinskih obrambenih linija i odatle mogu i na jug (što je low risk low reward strategija, jer su to nedavno uspostavljene ukrajinske pozicije i nisu toliko bitne) ili na sjever (što je high risk high reward scenario, jer to potencijalno znači opkoljavanje ukrajinskih pozicija utvrđenih još od 2014. i dovodi ih pravo ispred Kramatorska)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja ću biti srećan ako F-16 stigne do leta. Po meni to neće biti do jeseni. No neka im do juna reše 155mm granate da mogu efikasno da se brane pa ovo drugo kada stigne stigne.

 

Što se tiče te pruge ona je takođe u dometu Ukrajinaca tako da će biti u momentu uništena. Praktično jedan most ili nadvožnjak srušiš i gotova priča. Recimo trenutno je pruga prekinuta na taj našin što su Ukrajinci svake nedelje tukli stanice u Tokmaku i Melitopolju i mislim da Rusi više i ne pokušavaju da je osposobe pa više nema ni tih vesti. Sada vidim da tuku nešto oko Luganjska, tamo je baš dosta meta gađano unazad par meseci.

 

115. brigada nije mogla da izdrži napad tri ruske brigade. To je veliki propust u izviđanju Ukrajinaca. Morali su ranije da pojačaju taj sektor jer su Rusi skinuli te jedinice od Tenjenke i Orlivke a poslali su na front i par jedinica koje su bile na odmoru posle zauzimanja Avdivke. Front i dalje nije stabilizovan i to baš na pravcu 115. brigade. Trenutno se vode borbe u Arhangelske, Keramik je napušten, istočno od njega je teži teren mislim da tu Rusi neće ići trenutno. Mislim da neće uspeti da obrane Arhangelske. Severo zapadno od Očeretina je 110. brigada koja je popunila tu rupu. Između njih je jedan bataljon 59. brigade. 47. brigada je napustila Berdiči i pomera se prema severu, ojačana je jednim bataljonom, neki 425. jurišni bataljon koji je izgleda nezavisna jedinica. Rusi imaju 4 brigade od Očeretina do Keramika tako da je ovo neki minimum a ne bi bilo loše da se tu i treća brigada rasporedi. Naspram 47. brigade je 27. divizija ali tu su slabije komunikcaije pa ne verejuem da će ta divizija organizovati neke veće prodore.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Mislio sam da Mek preteruju ali izgleda da je u pravu. Ukrajinske odbrambene linije vrlo loše određene 

https://t.me/anna_news/66138

 

Jeste propruski kanal ali snimak je samih Ukrajinca koji se žale da umesto odbrambene linije su zatekli jarak. Pominju I neke pare koje su lokalni funkcioneri "potrošili" na "odbrambenu" liniju.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Klotzen said:

Mislim da neće uspeti da obrane Arhangelske.

Po ISW-ovoj karti rusi su zauzeli cijelo selo i djeluje da im je odatle potpuno otvoren put ka sjeveru, iza leđa ove aglomeracije Toreck - Pivnične - Zalizne. Ako imaju dovoljno svježih jedinica da ubace tu, biće jako loše. Nemam predstave šta imaju u rezervi, negdje sam pročitao da je na tom dijelu operativna rezerva samo 90. tenkovska brigada, ako je to to onda mislim da neće biti dovoljno za ozbiljnije opkoljavanje, ali ako mogu da dovuku još dvije brigade, makar i drugorazredne, onda se izmet velikom brzinom bliži ventilatoru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da severno od Arhangelske neće biti ozbiljnijeg napada, ja sam mišljenja da će ići da napadnu u pravcu zapada da izbiju na reku Vovču a kada postignu tu liniju imaće obezbeđen bok da krenu uz autoput Donjeck-Konstantinovka. Tim prodorom će ugoriziti anglomeraciju koju si pomenuo i verovatno će Ukrjainci morati da povuku deo snaga odatle jer će biti sve teže da se snadbeva taj region kada dođe poluokruženje. u Isto vreme pokušaće i kod Konstantinovke nešto slično kao kod Bahmuta samo ovog puta da napadnu i Konstantivnoku i Časiv Jar odjednom kako bi onemogućili Ukrajincima da manevrišu i nanose im ogromne gubitke u gradskim borbama.

 

Kod Časivog Jara očekujem da će zauzeti Kanal i da će posle toga probati da idu u obuhvat, tu Ukrajinci moraju da osiguraju bokove da im se opet ne desi Soledar. Rusi već pokušavaju da prodru iz Ivanivske ka toj raskrsnici južno od ČJ ali im je nekoliko kolona već uništeno na tom putu. Videćemo da li će nastaviti sa tim napadima.

 

E sad naravno Rusi imaju trku sa vremenom dok se snadbevanje Ukrajinaca ne pojača mada to sa ovim snagama što trenutno imaju neće moći da odrade, moraće dodatne jedinice da se ubacuju u napad jer gubici po onome što može da se vidi na video materijalima su ogromni. Pominje se prebacivanje dve padobranske divizije sa drugih frontova ali videćemo da li će to i da odrade.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Klotzen said:

Pominje se prebacivanje dve padobranske divizije sa drugih frontova

Moguće da ima veze sa time da po svemu sudeći više nema Ukrajinaca u Krinkiju

Link to comment
Share on other sites

Ruski mobici kukaju :

 

 

 

11 meseci nisu skinuti sa fronta. Njihova borbena vrednost je verovatno blizu nule

 

Rajnmetal će poslati Ukrajini protip granate dometa 100 km. Vrlo interesantno, ovo praktično penzioniše HIMARS i zanačajno spuša cenu dejstva u dubokoj pozadini. Nema detalja o čemu je reč. Naime postoje granate sa raketnim pogonom dometa i do 155mm ali ovo bi mogao biti neki tip te granate koji je jeftiniji pa je manjeg dometa. Proizvodi se u njihovoj fabrici u Južnoj Africi što bi mogao biti još jedan razlog za nedostatak detalja. Što se tiče običnih granata uskoro će dostići proizvodnju od 700k granata a sledeći cilj im je 1,1 milion godišnje.

 

Zapadnjaci upozoravaju da su mogući teroristički napadi na njihove fabrike vojne opreme i municije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Teško da granata može se porediti sa raketom sve i da je domet sličan. Raketa ima npr 100kg eksploziva dok npr 155m gps granata ima oko 5kg eksploziva. Ako pak se ide na neku egzotiku povećanje dometa onda je količina eksploziva smanjena.

 

Npr ta granata od 100km verovatno je neka teška egzotika npr ima nabrojani mlazni motor a to zahteva gorivo a gorivo zauzima prostor koji bi se koristio za eksploziv, npr duplo manje eksploziva a verovatno još manje jer mora da postoji i usisnik.

 

Drugi problem je ometanje:

https://defencesecurityasia.com/en/us-general-acknowledges-russian-jamming-diminishing-effectiveness-of-smart-weapons-in-ukraine/

 

Ovo je vrlo izraženo kod 155mm gps granata jer one nemaju mnogo eksploziva niti ziriskop a ako ga imaju isti je daleko iza npr onog u himarsu što zbog cene što zbog prostora. 

 

Rajhmetal ako hoće da pomogne nek radi gps 122mm rakete povećanog dometa za grad vbr. Ali jbg neće jer to nemaju kome prodati u nato-u pošto nije nato oružje a što toga Ukrajini treba samo tako koga briga...

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...