Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

2 minutes ago, Klotzen said:

 

Koliko ja znam 81% je anketa o tome da li treba ili ne održati izbore a ne o podršci Zelenskom. Mada nisam ja to spominjao pa to najbolje da pitate onog ko je pisao da li je mislio na isto ovo što sam ja spomenuo ili nešto drugo.

 

Što se tiče podrške Zelenskom potpuno je nebitna kolika je, on je ratni vođa i vodiće Ukrajinu do kraja rata. Ima pun legitimitet i legalitet. Ako bi raspisao izbore i pobedio ne bi više imao legitimitet jer je nemoguće omogućiti svima da danas izađu na izbore niti svima iste uslove na njima zbog ratnog stanja.

 

Čerčil je izgubio izbore na kraju rata, da li to znači da nije trebao da ostane na čelu UK tokom ww2 ?

 

Tebi lično niko neće dokazivati kolika je popularnost rata u Ukrajini. Imaš google pa lako možeš naći ispitivanja javnog mnjenja, ako ne verejuš u ista onda čekaš da neki izvor koji je tebi blizak objavi taj podatak pa koristiš taj podatak u raspravama. Ja sam prilčno siguran da podrška ratu neće nikad pasti ispod 51% iz prostog razloga što se bore za opstanak. Oni gube sve ako izgube rat.

Naravno da je bitna veličina podrške u toku rata, problem je što je to teško/nemoguće odrediti.

Primer za Čerčila, naravno da ne bi trebalo ni on da je vodio Gb za vreme rata ako nema podršku, već neko ko ima podršku. Šta sad, zadesio si se kao vođa na početku rata pa možeš da odvedeš zemlju u katastrofu zbog toga i to je ok, ebiga ti si predsednik? Da naglasim ovo se ne odnosi na Zelenskog jer ja/niko nema realne podatke o njegovoj podršci. Čerčil je na kraju doveo zemlju do pobede, pa se slavi, šta bi bilo da je odveo do poraza?

 

Ja ni ne tražim da mi neko dokazuje popularnost rata u Ukrajini, jer to niko ne može dokazati, naročito istraživanjem javnog mnjenja (čik reci da si protiv, lol). Nemam ni ja izvor, već samo utisak/mišljenje, što sam i naglasio, kao što svako može da ima samo utisak.

 

Kao najbližu paralelu mogu da navedem NATO bombardovanje gde sam bio mobilisan i jedva dočekao kraj rata, i bolelo me za Kosovo, ja i saborci proslavili "pobedu" odnosno što smo ostali živi, i to u kafani. I nisam čuo nikog u mojoj okolini ko je želeo da ratujemo do poslednjeg, lol. Plus mi je i otac zamalo poginuo na Kosovu i slavio sam kraj samo da ostane živ.

 

Tako da postoji razlika kada ti stvarno padaju bombe po glavi i neko želi da te ubije i kada sediš za kompom i kuckaš da će većina Ukrajinaca radije da pogine nego da živi pod Ruskom čizmom, utopija IMO. A umiranje u Ukrajini je ogromno i neuporedivo sa onim što smo mi preživeli 1999. godine, i traje i traje, i traje. Zbog toga ne verujem da nastavak rata ima nadpolovičnu podršku, ni blizu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pangea said:

Kao najbližu paralelu mogu da navedem NATO bombardovanje gde sam bio mobilisan i jedva dočekao kraj rata, i bolelo me za Kosovo, ja i saborci proslavili "pobedu" odnosno što smo ostali živi, i to u kafani. I nisam čuo nikog u mojoj okolini ko je želeo da ratujemo do poslednjeg, lol. Plus mi je i otac zamalo poginuo na Kosovu i slavio sam kraj samo da ostane živ.

 

Teško da je dobra pralela. Ovde je devedesetih postojao kontinuitet sukoba koje je započela ili barem eskalirala Srbija, postojao je dobar deo stanovnika u Srbiji koji su bili od početka protiv ratova ili vremenom shvatili da rat može da prestane ako srbija odustane ili bude onemogućena da ga dalje vodi. 

DKad bi u Ukrajini postojala kritična mas protiv odbrane već bi se videli nekakvi protesti, oglašavali bi se protivnici politike Zelenskog.

A, oko izbora treba konsultovati ukrainski ustav, nisam ni pokušavao da ga čitam, sasvim mi je logično da se provera poverenja ne vrši u ratnim uslovima, takođe moje mišljenje je da Zelenski nije promenio politiku kojom je dobio izbore, samo je sprovodi u ratni, nametnutim uslovima.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Div said:

Teško da je dobra pralela. Ovde je devedesetih postojao kontinuitet sukoba koje je započela ili barem eskalirala Srbija, postojao je dobar deo stanovnika u Srbiji koji su bili od početka protiv ratova ili vremenom shvatili da rat može da prestane ako srbija odustane ili bude onemogućena da ga dalje vodi. 

DKad bi u Ukrajini postojala kritična mas protiv odbrane već bi se videli nekakvi protesti, oglašavali bi se protivnici politike Zelenskog.

A, oko izbora treba konsultovati ukrainski ustav, nisam ni pokušavao da ga čitam, sasvim mi je logično da se provera poverenja ne vrši u ratnim uslovima, takođe moje mišljenje je da Zelenski nije promenio politiku kojom je dobio izbore, samo je sprovodi u ratni, nametnutim uslovima.

 

 

Paralela je da većina, i to ogromna ne želi da pogine ili da pogine njegov najbliži ili drugar iz bilo kojih razloga pa ni patriotskih, a u Ukrajini se masovno gine, masovno.

Ne može niko da me ubedi da bi većina pre poginula nego da prihvati poraz, i ne pričam o Ukrajini već uopšte.

Ovo što pričam moje iskustvo, ja sam još bio mlad, poletan, niko me nije terao da služim vojsku, niko me nije jurio kad mi je stigao poziv za mobilizaciju, prijavio sam se u roku od odmah. Čak sam bio i daleko od pravih stradanja, mada mogao sam i da stradam, i onda posle par meseci toliko mi se smučilo da sam jedva dočekao kraj.

Plus sada kada imam svoju decu koja zavise od mene i kada sam pametniji, znate li kad bih išao u rat? NIKAD, ali nikad, morali bi da me jure i skidaju sa drveta ako me nahvataju. Opet kažem, lako je imati velike reči za tastaturom, a teško ići u rat i poginuti, a kući te čeka devojka, žena, deca, majka, život.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Jurgen said:

Gde se pitaju?

Do kada Zelenski planira da drzi ratno zakonodavstvo na snazi i onemogucava demokratske izbore?

 

Drzave koje su pod stalnim artiljerijskim i raketnim barazom ne odrzavaju izbore.

Ti to nararavno znas, tako da je pravo pitanje zasto se bavis Zelenskim i skreces temu kad je glavno pitanje opstanak drzave u sukobu sa KGB-om?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pangea said:

Paralela je da većina, i to ogromna ne želi da pogine ili da pogine njegov najbliži ili drugar iz bilo kojih razloga pa ni patriotskih, a u Ukrajini se masovno gine, masovno.

Ne može niko da me ubedi da bi većina pre poginula nego da prihvati poraz, i ne pričam o Ukrajini već uopšte.

Ovo što pričam moje iskustvo, ja sam još bio mlad, poletan, niko me nije terao da služim vojsku, niko me nije jurio kad mi je stigao poziv za mobilizaciju, prijavio sam se u roku od odmah. Čak sam bio i daleko od pravih stradanja, mada mogao sam i da stradam, i onda posle par meseci toliko mi se smučilo da sam jedva dočekao kraj.

Plus sada kada imam svoju decu koja zavise od mene i kada sam pametniji, znate li kad bih išao u rat? NIKAD, ali nikad, morali bi da me jure i skidaju sa drveta ako me nahvataju. Opet kažem, lako je imati velike reči za tastaturom, a teško ići u rat i poginuti, a kući te čeka devojka, žena, deca, majka, život.

 

Sta ako te kuci ceka z-likovacki streljacki vod? Koji ce prije streljanja muciti i tebe i djevojku, zenu, djecu, majku... Kao recimo u Buci. 

I gdje su ti Rusi koje trebaju skidati sa drveca koji ne idu u rat?

 

Ja sam bio u srcu jednog rata - u Sarajevu, i za razliku od tebe sam ga stvarno izbjegavao i na kraju izbjegao... Jer sam sticajem okolnosti, imao opciju da ga izbjegnem, jer sam se zvao kako sam se zvao, i znao ljude koje sam znao... Da sam bio neki Muhamed ili Ismet, vjerovatno bih uzeo pusku i branio se protiv VRS, da sam bio Nemanja ili Uros, vjerovatno bih presao na Grbavicu i branio se protiv ARBIH...  Vecina Ukrajinaca nema tu opciju.

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Licemerno je pricati o legitimitetu nekog ko je izabran na demokratskim izborima da vodi drzavu, a podrzavatu Putina. Licemerno je pricati o demokratskim izborima, a podrzavati nekog ko takve izbore nikad nije imao. Licemerno je uopste pricati o izborima dok padaju bombe po gradovima i dok je zemlja u odbrambenom ratu. 

 

Zato se ovde vise nece pisati o izborima u Ukrajini koje je u ovim uslovima nemoguce odrzati. 

 

Jurgen je banovan, a za ostale relativizatore, razmotricemo. 

  • Like 10
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

Au, šta se ovde sve ispisalo, jel to neki jak analitičar istovario svoje mišljenje ovih dana na Hepiju?

 

Mensečini da FSB kasni s ratom rublja, pa i donjeg, iz marta (februara?), uzjebalo se i neutralno i utralno :s_w:

 

Možda podele kartone kvasa i kesice instant boršča? Iz aviona, naravno :smiley33:

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fancy said:

Au, šta se ovde sve ispisalo, jel to neki jak analitičar istovario svoje mišljenje ovih dana na Hepiju?

 

Mensečini da FSB kasni s ratom rublja, pa i donjeg, iz marta (februara?), uzjebalo se i neutralno i utralno :s_w:

 

Možda podele kartone kvasa i kesice instant boršča? Iz aviona, naravno :smiley33:

 

 

Happy TV je "compromised asset" jer ne postoji niko kome nije jasno za koga rade, tako da Putinove sluzbe sada "saraju" i onu najbrutalniju propagandu sve vise prebacuju na Informer...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pangea said:

Naravno da je bitna veličina podrške u toku rata, problem je što je to teško/nemoguće odrediti.

Primer za Čerčila, naravno da ne bi trebalo ni on da je vodio Gb za vreme rata ako nema podršku, već neko ko ima podršku. Šta sad, zadesio si se kao vođa na početku rata pa možeš da odvedeš zemlju u katastrofu zbog toga i to je ok, ebiga ti si predsednik? Da naglasim ovo se ne odnosi na Zelenskog jer ja/niko nema realne podatke o njegovoj podršci. Čerčil je na kraju doveo zemlju do pobede, pa se slavi, šta bi bilo da je odveo do poraza?

 

Ja ni ne tražim da mi neko dokazuje popularnost rata u Ukrajini, jer to niko ne može dokazati, naročito istraživanjem javnog mnjenja (čik reci da si protiv, lol). Nemam ni ja izvor, već samo utisak/mišljenje, što sam i naglasio, kao što svako može da ima samo utisak.

 

Kao najbližu paralelu mogu da navedem NATO bombardovanje gde sam bio mobilisan i jedva dočekao kraj rata, i bolelo me za Kosovo, ja i saborci proslavili "pobedu" odnosno što smo ostali živi, i to u kafani. I nisam čuo nikog u mojoj okolini ko je želeo da ratujemo do poslednjeg, lol. Plus mi je i otac zamalo poginuo na Kosovu i slavio sam kraj samo da ostane živ.

 

Tako da postoji razlika kada ti stvarno padaju bombe po glavi i neko želi da te ubije i kada sediš za kompom i kuckaš da će većina Ukrajinaca radije da pogine nego da živi pod Ruskom čizmom, utopija IMO. A umiranje u Ukrajini je ogromno i neuporedivo sa onim što smo mi preživeli 1999. godine, i traje i traje, i traje. Zbog toga ne verujem da nastavak rata ima nadpolovičnu podršku, ni blizu.

men se cini da se zanemaruje cinjenica da bi u slucaju pada podrske ratu ukrajinci radije u zagrljaj poljacima ili nekim letoncima nego russima.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, HAMMER said:

men se cini da se zanemaruje cinjenica da bi u slucaju pada podrske ratu ukrajinci radije u zagrljaj poljacima ili nekim letoncima nego russima.

Pisao sam ja skoro nekad šta bi se desilo u slučaju totalnog poraza Ukrajine i to nije nikakva nauka. Naravno da bi jedan deo izbegao pre dolaska Rusa, to se standardno dešava na završetku rata. Koliko bi izbeglo, to je pitanje.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, HAMMER said:

nema teoretke sanse da rusi predju dnjepar a da okolne drzave posmatraju i cute. verujem da necemo cekati jos dugo da vidimo i zvanicnu poljsku, cesku, rumunsku vojsku u ukrajini.

 

Opet imaš problem sa manjkom granata. Plus što onda putko može da proglasi opštu mobilizaciju plus da koristi i taktičko oružje jer nije u ratu sa natom već sa tri članice koje su samoinicijativno ušle u sukob.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MeanMachine said:

 

Opet imaš problem sa manjkom granata. Plus što onda putko može da proglasi opštu mobilizaciju plus da koristi i taktičko oružje jer nije u ratu sa natom već sa tri članice koje su samoinicijativno ušle u sukob.

Mobilizacija u Rusiji bila bi game changer. Zar se ne govori o napadu na Harkov? Zauzimanja Donbasa i ofanziva u Harkovskoj oblasti je nesto o cemu se prica. Prelazak Dnjepra? Kada? Naravno da bi prelazak Dnjepra hipoteticki izazvalo panikui reakciju. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, suptil said:

Mobilizacija u Rusiji bila bi game changer. Zar se ne govori o napadu na Harkov? Zauzimanja Donbasa i ofanziva u Harkovskoj oblasti je nesto o cemu se prica. Prelazak Dnjepra? Kada? Naravno da bi prelazak Dnjepra hipoteticki izazvalo panikui reakciju. 

 

Imali bi više trupa za rotaciju pitanje koliko bi bila bitna za nekakvu veću ofanzivu.

 

Npr videsmo na primeru letnje ofanzive 2023 da se ne šalje sve što možeš poslati već ono što si obučio i opremio. Jer drugačije samo bi dovelo do daleko većih žrtva.

 

Ali opšta mobilizacija je bitna u defanzivi zato npr je Zalužni insistirao na novoj mobilizaciji. To isto važi i kod Rusa.

Link to comment
Share on other sites

Iz mog ugla Rusija ne sme da proglasi opstu mobilizaciju. Opsta mobilizacija otvara pitanje koja je zemlja sledeca.  Spustanje granice na 25 godina za mobilizaciju u Ukrajini  svakako govori o burnim dogadjajima koji su pred nama.  Jedno je opsta mobilizacija zemlje koja je napadnuta sasvim nesto drugo zemlje agresora koja menja svojim aktivnostima geopoliticki izgled Evrope. Sto se Ukrajinaca tice, videh neke klipve na kojima su srednjoskolci u uniformama u nekom autobosu...  Krajnje je neozbiljno ukolikoi tu mladost Ukrajina gura u rat. Cak iako su ta"deca" dobrovoljci apsolutno je iz mog ugla degutantno  da vojne vlasti prihvataju taj uzrast za prvu liniju fronta. 

Link to comment
Share on other sites

Ta opšta mobilizacija ne bi promenila ništa ni protiv Ukrajine a kamoli protiv poljske koja ima sve rodove vojske. 

Veoma se lako ovde poteze priča o nuklearkama a pričamo o državama u Evropi. Kao da će Nemci, Ukrajinci, Skandinavci da tolerišu nuklearne padavine i kontaminaciju a neće da urade isto ludacima koji bi potegli tu priču. To je end Game i ludaci koji su ovo započeli bi trebali to da znaju.

Link to comment
Share on other sites

To o cemu sto pricate je nemoguce. Kao sto smo pricali letos, bila je nada da ce se front raspasti i Ukrajinci preseci vezu sa Krimom, ali to se brzo pokazalo kao nerealno. Da li je bila greska u pravcu napadanja (ja mislim da jeste, i da je trebalo da napadnu iz Hersona) ili ne, to je sada nebitno.

 

Ali price o ruskom napredovanju i raspadu fronta, cak i u 7:1 teorijskoj nadmoci u artiljeriji trenutno, sto se vraca blizu pocetka rata (prosle godine je bilo oko 3:1 za Ruse) je potpuno neozbiljno.

 

Rusi su posle Avdijivke uspeli na svim pravcima da napreduju jos par kvadratnih kilometara, a prekjuce su odbaceni od Casiv Jara, resetovali su im Ukrajinci bukvalno mesec dana napretka.

 

Oni nisu sposobni da napreduju, pogotovo ako se Ukrajinci ukopaju, sto su poceli da rade, a kad se prednost u artiljeriji ponovo istopi, izgubice i svaku mogucnost za ovakve napade kakve sada izvode, jer ce tako za mesec dana izgubiti 1000+ oklopnjaka i 10k+ ljudi. Ni oni nemaju beskonacne zalihe.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da, ali to je mahom zbog dronova (osmatranje + kamikaze), Ukrajinci jako stede artiljeriju, ali su precizni.

 

Da imaju da gruvaju kao Rusi, oni ne bi mogli da napadnu uopste.

 

Rusi napadaju ovako - jurcaju oklopna i golf vozila kroz polje da bi dosli na rub naselja/prugu/sumicu, tu ih oni istovaraju i onda jurcaju nazad. Tenkovi idu iza kao podrska, ali samo ako su vec "iscistili" mine ovi sto poginu ispred njih, neretko to rade i bez njih. Imaju podrsku iz vazduha ogranicenu i to uz manjak artiljerijskih granata omogucava kakav-takav napad.

 

Ali gubici su im ogromni, kao sto si naveo, to je cirkus. Gine pesadija, vozila se unistavaju masovno jer moraju dva puta preko miniranog polja. I nece moci jos dugo tako. Nadam se da ce stici pomoc do leta, sad ce kise pa ce intenzitet napada biti slabiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Dzoni_m said:

Opa, kakvo li se sranje sprema kad su neutralci navalili na temu?

"Povampirenje neutralaca 2: novo sranje na istoku!" 

20 hours ago, Jurgen said:

 

U cemu je tacno problem postaviti pitanja? 

 

Odmah ide etiketiranje, zanima me konkretno odakle se izvlace ove izjave na bazi k. Jedno je napisati mislim da... A sasvim drugo tvrditi da je vecina Ukrajinaca u ovom ratu svojom voljom. 

Autovao si se, sta sad kukaš? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

N1

 

Predsednici Finske i Ukrajine Aleksandar Stub i Volodimir Zelenski potpisali su danas u Kijevu sporazum o bezbednosnoj saradnji, saopšteno je u Helsinkiju. 

Sporazum predviđa političku podršku, kao i podršku ukrajinskoj odbrani, bezbednosti i reformama i obnovi te zemlje, javlja Rojters.

Desetogodišnji sporazum je dokaz dugoročne opredeljenost Finske za podršku Ukrajini, poručeno je iz Stubovog kabineta.

Stub je rekao Zelenskom da će Helsinki poslati Ukrajini još jedan paket vojne pomoći, vredan oko 190 miliona evra.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, McLeod said:

 

 

Ali gubici su im ogromni, kao sto si naveo, to je cirkus. Gine pesadija, vozila se unistavaju masovno jer moraju dva puta preko miniranog polja. I nece moci jos dugo tako. 

Voleo bih da si u pravu. Medjutim, imam utisak da je ovo napisano stotinak puta na temi i da svaki put Rusi samo sto nisu ostali bez ljudi i tehnike i da je gotovo sa njihovim ofanzivnim akcijama. Pocinje da podseca na pricu da samo sto se ne raspadnu ekonomski.

 

Jbt. Koliko oni tehnike imaju ako ovoliko gube ( iz ogradu da Ukrajinci u svojim izvestajima svakako preteruju ali opet...) pa opet imaju za nastavak ofanzive? Kakva je takva je, ali konstantno napadaju. A i vojnika ocigledno imaju, i u staroj ruskoj tradiciji, nije im problem da ih zrtvuju.

 

Ajde videcemo.

Link to comment
Share on other sites

Paimaju dosta stare tehnike to je odavno poznato. Cinjenica da koriste obicne terence i golf vozila sve vise govori da im toga polako ponestaje. Ili da im topovskog mesa ne fali jesino.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...