Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

2 hours ago, Beonegro said:

Ono što je potencijalni game changer na zaporoškom ratištu je rušenje brane na Dnjepru i to što je Dnjepar sad neuporedivo manji i niži nego prethodnih godina, ako ova zima ne bude nešto nenormalno topla može da se desi da tamo toliko smrzne da može da se pređe čak i teškom mašinerijom, ukoliko Ukrajinci u pravom trenutku budu imali snage za jedan ozbiljan juriš između Energodara i Zaporožja pravac na Melitopolj, to bi mogla da bude bješte noge situacija jer su tu ruske linije mnogo lošije pripremljene i mnogo je manje vojske raspoređeno.

Koliko god da je debeo led na reci ne moze  tenk Leopard od 61 tone da predje  preko njega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Pangea said:

Koliki bi to mostobran morao da bude napravljen da bude održiv

Piše koliki, do Melitopolja.

3 minutes ago, Kronostime said:

Koliko god da je debeo led na reci ne moze  tenk Leopard od 61 tone da predje  preko njega.

Zar nisu Harkovčanke od 35 tona sa teretnim prikolicama od 60 tona stizale sve do Sjevernog pola?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Beonegro said:

Piše koliki, do Melitopolja.

Zar nisu Harkovčanke od 35 tona sa teretnim prikolicama od 60 tona stizale sve do Sjevernog pola?

Nisam ukapirao to za Melitopolj. To je nerealno, ne verujem da može toliko u dubinu da se ode pomoću mostobrana.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Koliko god da je debeo led na reci ne moze  tenk Leopard od 61 tone da predje  preko njega.

 

Malo sam tražio i u pravu si, Dnjepar ne može da smrzne toliko da tenkovi mogu da prolaze, to bi morala da bude rekordna zima i po hladnoći i po trajanju. Međutim, kamioni, artiljerija i BVP-ovi bi vjerovatno mogli. Našao sam ovaj video:

 

 

i. što je posebno interesantno, našao sam ovu tabelu američkih inženjeraca na koju se on poziva.

 

Dakle, ako je prije 10 godina led na mnogo većoj i dubljoj rijeci led bio debeo 40cm i time dovoljan da nosi 16 tona, manja rijeka bi mogla više da smrzne (manja masa vode se brže ohladi), što znači da bi možda mogli da pređu i Bradleyi i Strykeri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Beonegro said:

 

Malo sam tražio i u pravu si, Dnjepar ne može da smrzne toliko da tenkovi mogu da prolaze, to bi morala da bude rekordna zima i po hladnoći i po trajanju. Međutim, kamioni, artiljerija i BVP-ovi bi vjerovatno mogli. Našao sam ovaj video:

 

 

i. što je posebno interesantno, našao sam ovu tabelu američkih inženjeraca na koju se on poziva.

 

Dakle, ako je prije 10 godina led na mnogo većoj i dubljoj rijeci led bio debeo 40cm i time dovoljan da nosi 16 tona, manja rijeka bi mogla više da smrzne (manja masa vode se brže ohladi), što znači da bi možda mogli da pređu i Bradleyi i Strykeri.

Zavisi od leda i njegovog sastava, debljine i kompaktnosti, a najvise zavisi i od gazive povrsine vozila tj, kako rasporedjuje tezinu na povrsinu.

Tu je fizika neumoljiva bez obzira na zelje.

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2023 at 5:33 PM, Ryu said:

Čovek je ikona nauke o međunarodnim odnosima zato što je arhitekta posebnog pravca u nauci (poput Edwarda Halletta Carra, Kennetha Waltza i da ne nabrajam dalje), ali eto, neki forum u Srbiji (koji sebe smatra za višu intelektualnu klasu u odnosu na većinu stanovnika Srbije) smatra da radi za Rusiju (pri tom, ne mislim samo na ovaj post iznad tvog, bilo je i snishodljivih reči odmah na početku rata). Dovoljno je pogledati njegov citatni indeks na google scholar-u. Tu se može naći i njegov rad o Ukrajini još iz 1993. godine gde tvrdi da je jedini način da Ukrajina ''preživi u međunarodnom sistemu'' njeno nuklearno naoružavanje (politika velikih sila u oblasti nuklearnog naoružanja je inače druga oblast njegovog naučnog rada). Da ne pričamo o tome da Miršajmer u zapadnom javnom prostoru od 2008. godine upozoravajuće govori o opasnosti mogućeg ruskog napada na Ukrajinu. Do sada nisam video da ga je neko relevantan opovrgnuo, ne samo u Americi nego i šire. Jedini koji mu se suprotstavljaju jesu razni foreign policy analitičari ali ne iz naučne branše već iz privatnog sektora. Što je i razumljivo, jer da bi se opovrgnuo njegov stav, mora se preorati™ čitava naučna oblast realizma u IR, neorealizma, čiji je on proponent, kao i najnovija oblast neoklasičnog realizma. A takvih eksperata je malo u javnosti, ne zato što ih nema, nego zato što bi i oni na tragu takvih naučnih analiza došli do sličnih ili istih zaključaka kao i Džon Miršajmer. Mnogi na forumu greše u pogledu američke politike prema ratu u Ukrajini. Američki cilj, kao i uvek od kada su SAD postale deo sistema svetske politike od 1899. godine, a pogotovu od Svetskog rata, jeste balancing u odnosima velikih sila. Posebno kada u sistemu postoji više od dve svetske sile. Samim tim, američki cilj nije ponižavanje Rusije, već stvaranje ravnoteže snaga u trouglu sa Kinom i ne dozvoliti jače vezivanje Rusije i Kine. Rusiji se otvara prostor baš onako kako je i računala, s obzirom da sada sve intenzivniji faktor u Americi na temu spoljne politike postaju Predstavnički dom Kongresa, Senat, kao i javno mnjenje, koje se umorilo od rata u Ukrajini. Krajnji cilj Amerike jeste što bolja geopolitička pozicija na terenu kako bi se za zelenim stolom stvorio odgovarajući poredak.

 

https://www.foreignaffairs.com/ukraine/redefining-success-ukraine

Da li su i ova dvojica na platnom spisku Gazproma? Richard Haas je direktor vodećeg think tanka u Njujorku.

 

https://time.com/6329188/ukraine-volodymyr-zelensky-interview/

 

 

Kasno odgovaram na ovaj post usled vecih obaveza prethodnih desetak dana, ali definitivno mi je privukao paznju. 

 

Pazi, ja sam covek seljak, tj nisam seljak, al sam godine mladosti proveo na selu i pisao sam ranije o manama seljaka. Ipak, ima necega u seljackom razmisljanju, sto bih ja mogao nazvati seljacki realizam,  a to je da posto seljaci zavise od sebe i svog rada, oni mere uglavnom samo sta su uradili i sta su dobili od toga. Znaci dzaba filozofiranje i kako nesto treba da bude u teoriji, ako to ne daje rezultata i ako oni te rezultate nemaju na kraju u svojim rukama. 

Sledeci slican tok, ja sam slusao sta je gore pomenuti gospodin govorio:

 

Putin je dobar strateg - 5D sahista nema sta, planirao 3 dana ==> polupao vojsku do mere da mora da vrati T-55 u upotrebu

Putin je u GOOD FAITH pregovarao sporazume u Minsku i mnogo se razocarao kad je ukapirao da su ga zajebali  ==> Ovo bi bilo do jaja smesno, da nije tuzno.

Putin nije hteo da pokori celu Ukrajinu ==> Jurisao na Kijev, neke jedinice imale i paradnu odecu kod sebe.

 

Itd itd, ima jos par nekih bas losih tejkova. Msm nije ovo kritika tvog misljenja, nego vise osvrt da to sto je neko citiran ili ranije bio relevantan, ne znaci da jeste i danas, a vec smo videli da FSB voli da sipa pare gde treba.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, 40Wins said:

Pazi, ja sam covek seljak, tj nisam seljak, al sam godine mladosti proveo na selu i pisao sam ranije o manama seljaka. Ipak, ima necega u seljackom razmisljanju, sto bih ja mogao nazvati seljacki realizam,  a to je da posto seljaci zavise od sebe i svog rada, oni mere uglavnom samo sta su uradili i sta su dobili od toga. Znaci dzaba filozofiranje i kako nesto treba da bude u teoriji, ako to ne daje rezultata i ako oni te rezultate nemaju na kraju u svojim rukama. 

ouvaaaj, mislim da se to zove utilitarizam 😉

Link to comment
Share on other sites

bbc

 

Finland has closed the last crossing on its long Russian border, prompting the Kremlin to condemn an "absolutely redundant measure". Helsinki accused Russia of channelling asylum seekers towards Finland.

Finland says it has become the target of a Russian "hybrid operation".

Some 900 asylum seekers have crossed the border this month.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, 033zero330 said:

Jednom nogom u kobzonu.

 

 

 

"2. armija na svetu" sa prosekom preko 50 godina u ovoj jedinici 🙂

 

Inače rusi spremaju zakona koji će im omogućiti da mobilizuju migrante. Za sada samo špekulacije pa da sačekamo da vidimo da li će ući u skupštinsku proceduru. Inače u rusiji postoji ogroman problem jer ultranacionalisti sve više i više pokazuju mržnju prema strancima. Čak se i patraijar Kiril oglasio po ovom pitanju tražeći od vlasti da promene politike prema migrantima kako bi se očuvala ruska kultura.

 

 

Još jedan okršaj dronova, izgleda ko neki teaser pa ćemo morati da verujemo na reč ukrajincima. Obzirom da mu je prišao od gore verovatno mu je sjebao elise i na taj način ga oborio.

 

Finska zatvara sve prelaze prema Rusiji u naredne dve nedelje. Rusi su tokom novembra prevozili migrante do finske granice i terali ih da prelaze u Finsku. Oko 900 ih je detektovano da su prešli u Finsku.

 

GAFf90IWIAAsHjD?format=jpg&name=small

 

Rus zarobljen u panciru za airsoft. "2. armija na svetu" 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Inače rusi spremaju zakona koji će im omogućiti da mobilizuju migrante.

Ne znam zašto im treba novi zakon kad su u ruskoj vojsci u Ukrajini već hiljade Kirgiza i Tadžika, kao i stotine (možda i hiljade) Avganistanaca i stotine Kubanaca. A i desetine ili stotine Srba, jeRte 🙄

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Beonegro said:

Ne znam zašto im treba novi zakon kad su u ruskoj vojsci u Ukrajini već hiljade Kirgiza i Tadžika, kao i stotine (možda i hiljade) Avganistanaca i stotine Kubanaca. A i desetine ili stotine Srba, jeRte 🙄

Jel istina da ima dosta Avganistanaca iz bivse avganistanske vojske koji su prosli USA obuku, ali pobegli od Talibana? Jel su se oni stvarno borili za Vagnera?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, 40Wins said:

 

Kasno odgovaram na ovaj post usled vecih obaveza prethodnih desetak dana, ali definitivno mi je privukao paznju. 

 

Pazi, ja sam covek seljak, tj nisam seljak, al sam godine mladosti proveo na selu i pisao sam ranije o manama seljaka. Ipak, ima necega u seljackom razmisljanju, sto bih ja mogao nazvati seljacki realizam,  a to je da posto seljaci zavise od sebe i svog rada, oni mere uglavnom samo sta su uradili i sta su dobili od toga. Znaci dzaba filozofiranje i kako nesto treba da bude u teoriji, ako to ne daje rezultata i ako oni te rezultate nemaju na kraju u svojim rukama. 

Sledeci slican tok, ja sam slusao sta je gore pomenuti gospodin govorio:

 

Putin je dobar strateg - 5D sahista nema sta, planirao 3 dana ==> polupao vojsku do mere da mora da vrati T-55 u upotrebu

Putin je u GOOD FAITH pregovarao sporazume u Minsku i mnogo se razocarao kad je ukapirao da su ga zajebali  ==> Ovo bi bilo do jaja smesno, da nije tuzno.

Putin nije hteo da pokori celu Ukrajinu ==> Jurisao na Kijev, neke jedinice imale i paradnu odecu kod sebe.

 

Itd itd, ima jos par nekih bas losih tejkova. Msm nije ovo kritika tvog misljenja, nego vise osvrt da to sto je neko citiran ili ranije bio relevantan, ne znaci da jeste i danas, a vec smo videli da FSB voli da sipa pare gde treba.

Ovde si na tragu nečega, samo što ja ne bih to nazvao seljačkim realizmom, već realizmom ljudske prirode, koja je univerzalna i uvek stremi ka preživljavanju u svetu anarhije (čuveni Tomas Hobs i -rat svih protiv svih-). Jer kad se podvuče crta, seljaci ili poljoprivrednici, kao i ostali slojevi ljudskog društva ipak žele da obezbede egzistenciju i svaka tema za njih je od životnog značaja. Međutim, ovo je ogromna tema, zato i jeste predmet nauke i izučava se na fakultetima ili departmanima određenih fakulteta. Ja sam prokomentarisao činjenicu da određeni deo forumaša govori sa nipodavštavanjem o većini ljudi u Srbiji, pri čemu ti forumaši kada govore o nekim temama, velika većina njihovih napisanih stavova  je i te kako podložna reviziji jer nema utemeljenja u nauci ili je u najmanju ruku upitna, a ovde se iznosi kao apsolutna činjenica ili relativna istina. Na kraju, mislim da je suludo da ja sada ovde ulazim u polemiku sa nekima od njih, pogotovo od trenutka kada sam shvatio da takvi forumaši i ne veruju u društvene nauke, opovrgavaju postojanje utvrđenih naučnih normi, ali kada im ide u prilog onda se pozivaju na neku literaturu ili knjige, što je apsurd sam po sebi. Pri čemu se za odbranu stavova koriste informacije sa društvenih mreža poput ruskih ili ukrajinskih kanala sa telegrama i slično.

Ovde je problem što svako u Miršajmerovim (kao i u tekstovima bilo kojeg drugog) izlaganjima pronalazi ono što ide u potvrđuje predetermisane stavove i onda na osnovu toga donosi zaključke. Ja recimo non stop podvlačim tezu koja ima logike u Miršajmerovom stavu, a to je - da je Rusija želela imperijalni rat i osvajanja novih teritorija, ne bi započela rat sa vojnom snagom koja je  nedovoljna za održavanje strane okupacije. Nemačka je protiv daleko slabije Poljske u okupaciju krenula sa preko milion vojnika, dok je Rusija započela agresiju sa mnogo manje ljudi, što na samom početku izaziva sumnju da je rat u Ukrajini osvajački rat. Ovo je samo jedna teza za polemiku. Za nastavak i kritiku Miršajmerovih stavova mogu u nekom periodu uskoro. Da bi se razumeo njegov stav, preporučujem Tragedija politike velikih sila, koja onda upućuje na nove - stare autore i nove - stare poglede na temu velikih sila.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, 40Wins said:

Jel istina da ima dosta Avganistanaca iz bivse avganistanske vojske koji su prosli USA obuku, ali pobegli od Talibana? Jel su se oni stvarno borili za Vagnera?

Placenici nemaju drugi ideal sem novca - dok im je zarada zadovoljavajuca borice se za poslodavca sve dok im neko ne ponudi vise.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, 40Wins said:

Jel istina da ima dosta Avganistanaca iz bivse avganistanske vojske koji su prosli USA obuku, ali pobegli od Talibana? Jel su se oni stvarno borili za Vagnera?

 

The Afghans I Trained Are Fighting for Putin in Ukraine

 

Istina je, autor je američki specijalac koji je obučavao te ljude. Ovo je stvarno tragična priča, jer su ih Amerikanci napustili (lik u tekstu kaže i da Avganistanci moraju da plate taksu od 600 dolara samo da apliciraju za humanitarnu vizu, dok je za Ukrajince to ukinuto), a talibani ih love, posebno bivše pripadnike avganistanskih specijalnih jedinica, tako da je ljudima skoro svejedno da li će čekati da ih talibani nađu ili će otići u Ukrajinu da poginu, uz bitnu razliku da im Rusi obećavaju da će im u slučaju pogibije porodica dobiti rusko državljanstvo i finansijsku pomoć (odnosno, da će oni i članovi porodice dobiti rusko državljanstvo ako prežive godinu dana službe na frontu), tako da bi ih ja prije nazvao očajnicima, nego plaćenicima.

Mislim da ratuju uglavnom u sastavu regularne ruske vojske, ne toliko u Vagneru.

 

P.S. Djeluje mi da je NYT stavio članak iz paywalla, napiši ako ne možeš da pristupiš, ja igrom slučaja imam na telefonu sačuvanu otvorenu verziju, pa mogu da probam da uradim copy/paste.

Edited by Beonegro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Ryu

 

Rusija je u rat u Ukrajini ušla sa armijom koja je jača od Ukrajinske, kako brojčano tako i kvalitativno. Računali su da će rat biti kratak i da će izazvati pad vlade i postaviti nekog svog Lukašenka. Angažovali su 200k ruske vojske i 100k ruskih pobunjenika i raznih drugih plaćenika koji su već bili u Donbasu i Krimu da bi posle mesec dana već povećali tu cifru i tamo negde u maju bili na vrhuncu sa oko 400k ljudi. Posle toga tek ulaze u problem da su kontraktnici odbijali da produže ugovore i cifra se smanjivala dok u septembru nisu proglasili mobilizaciju. Takođe treba imati na umu da u Ukrajini živi 17% Rusa i da je još postojalo par procenata rusofila među Ukrajincima. Ukrajinska armija je tada brojala između 150-200k ljudi, mesec dana ranije je Zelenski najavio da će da je uveličaju za 100k ali to sigurno nisu stigli da urade. Takođe ruska armija je mnogo bolje opremljena tako da kada se doda i taj kvalitativni koeficijent razlika između dve armije je mnogo veća od brojčanog poređenja. Međutim to je sve bilo samo na papiru jer se ispostavilo da je ruska tehnike dosta lošija od onoga što smo čitali o njoj a sama armija nije ni blizu profesionalnosti kakvu je glumila da ima. To se doduše videlo i u agresiji na Gruziju ali je to isuviše kratko trajalo da bi se mogli izvoditi zaključci. Naravno zakazala je i FSB koja je totalno potcenila Ukrajinu a debelo precenila snagu rusije.

 

Što se tiče okupacionih trupa to moram priznati da ne razumem na šta si mislio. SAD je Irak držao sa 50k ljudi, u Avganistanu je najviše trupa bila 130k 2012. kada su u celoj zemlji bili u ofanzivi na talibane, inače je i tamo bilo do 50k ljudi izvan tih 4-5 godina kada su bile najžešće borbe. A potencijal neke gerile u Ukrajini je mnogo manji od onog u Avganistanu tako da ne vidim odakle taj zaključak da rusi ne bi mogli da drže Ukrajinu u okupaciji sa 300k ljudi plus peta kolona koja bi bila uspostavljena da im je sve pošlo za rukom kako su se nadali.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...