Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

3 hours ago, Cyber said:

”Poljski lideri verovatno očekuju da će formirati neku vrstu koalicije pod okriljem NATO-a i direktno se umesati u sukob u Ukrajini, sa ciljem da otrgnu veći deo kako bi povratili ono što veruju da su njihove istorijske teritorije – današnju zapadnu Ukrajinu. Ako poljske jedinice uđu u Lavov ili druge oblasti Ukrajine, tamo će ostati zauvek. Zapadne teritorije Poljske su Staljinov poklon Poljacima. Da li su naši prijatelji u Varšavi zaboravili na to? Podsetićemo ih. Što se tiče Belorusije, ona je deo Savezne države (znaci, taknuto maknuto). Agresija na Belorusiju je agresija na Rusiju. Na to ćemo odgovoriti svim sredstvima koja su nam na raspolaganju.” (More, up your bum, marvo zlocinacka!)

 

putina svrbi to što su Poljaci (i baltički narodi) spremni i sve bliži tome da se neposredno uključe u odbranu Ukrajine preko neke vrste dobrovoljačkog korpusa koji bi mogao da se sastoji dijelom čak i od njihovih profesionalnih vojnika koji bi bili na "odsustvu" u Ukrajini.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Beonegro said:

 

putina svrbi to što su Poljaci (i baltički narodi) spremni i sve bliži tome da se neposredno uključe u odbranu Ukrajine preko neke vrste dobrovoljačkog korpusa koji bi mogao da se sastoji dijelom čak i od njihovih profesionalnih vojnika koji bi bili na "odsustvu" u Ukrajini.

A i zbog proste cinjenice da su katolici odnosno protestanti i samim tim ''zapad'' (i to najistureniji deo istog). Dodao bih tu i Fince. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Ja sam praktican covek, zanimaju me neto-efekti a ne buducnost vasione.

 

U svakoj auto-skoli te poducavaju da se prednost ne isteruje! U mojem malom auticu, nista mi ne vredi zeleno svetlo ako kamiondzija u sleperu prodje kroz crveno i udari me. I zato, cak i kad mi se upali zeleno, gledam levo-desno pre nego prodjem kroz raskrsnicu.

 

U toj metaforickoj paraleli, Ukrajina ima zeleno a Rusija nalece sa strane kroz crveno. Ko ce vise najebati, videce se.

 

Jasno je šta pokušavaš da kažeš, ali ima jedan problem u ovoj logici.

 

Problem je što neko ko ga zanimaju samo neto efekti kad vidi komšiju kako tuče ženu, on pogleda na drugu stranu, jer muž ima 100 kila, ide u teretanu, pije steroide i ima roid rage. Kad vidi džeparoše kako kradu on okrene glavu na drugu stranu, jer možda imaju noževe, što je sigurno sigurno je. E pa ja sam, na osnovu tvog kompletnog forumskog opusa, siguran da ti nisi taj koji okreće glavu. Zato nemoj ni od Ukrajine da okrećeš glavu, koliko god da je strašno, ogromna većina Ukrajinaca je svojevoljno odabrala da se bori i da gine, jer razumiju da su alternative još gore od pogibije.

Ja se slažem sa tvojom primjedbom da ne treba likovati ni nad pogibijom ruske sirotinje dovučene iz ko zna kakve muke i pod kakvom prinudom (ovdje ne mislim na vagnerovce i kadirovce) i to nikada ne radim, ali takođe treba imati na umu da to što neko to radi ne mijenja suštinu stvari.

8 minutes ago, FrediB said:

A i zbog proste cinjenice da su katolici odnosno protestanti i samim tim ''zapad'' (i to najistureniji deo istog). Dodao bih tu i Fince. 

Možda sam onda i ja team putler, jer meni prosta činjenica da su Poljaci katolibani vrlo smeta, posebno u domenu suspenzije racija, nauke i ljudskih prava, sa naglaskom na pravima žena. Mada se nadam da ipak nisam, jer znam nekoliko Poljaka, a posebno Poljakinja, koji žive na zapadu i imaju isto viđenje putanje kojom se njihova zemlja kreće u poslednjih petnaestak godina.

Edited by Beonegro
  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

Možda sam onda i ja team putler, jer meni prosta činjenica da su Poljaci katolibani vrlo smeta, posebno u domenu suspenzije racija, nauke i ljudskih prava, sa naglaskom na pravima žena. Mada se nadam da ipak nisam, jer znam nekoliko Poljaka, a posebno Poljakinja, koji žive ne zapadu i imaju isto viđenje putanje kojom se njihova zemlja kreće u poslednjih petnaestak godina.

Sreca  u nesreci je to sto imaju stabilan broj stanovnika, tj. sto nisu doziveli pad broja stanovnika kao vecina ex-komunistickih zemalja. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Beonegro said:

putina svrbi to što su Poljaci (i baltički narodi) spremni i sve bliži tome da se neposredno uključe u odbranu Ukrajine preko neke vrste dobrovoljačkog korpusa koji bi mogao da se sastoji dijelom čak i od njihovih profesionalnih vojnika koji bi bili na "odsustvu" u Ukrajini.

Nisam u toku sa ovim, to bi bas promenilo mnoge stvari, ne samo na frontu 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, djura.net said:

Nisam u toku sa ovim, to bi bas promenilo mnoge stvari, ne samo na frontu 

 

Ne bi vodilo ka eskalaciji, strane trupe bi formalno bile dobrovoljci, kao ruska vojska na istoku Ukrajine 2014.

 

Evo nekih izvora:

https://www.theguardian.com/world/2023/jun/07/nato-members-may-send-troops-to-ukraine-warns-former-alliance-chief

https://militarywatchmagazine.com/article/nato-frmrchief-poland-baltics-forces-ukraine

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

 

putina svrbi to što su Poljaci (i baltički narodi) spremni i sve bliži tome da se neposredno uključe u odbranu Ukrajine preko neke vrste dobrovoljačkog korpusa koji bi mogao da se sastoji dijelom čak i od njihovih profesionalnih vojnika koji bi bili na "odsustvu" u Ukrajini.

Ukrajina i Poljaska imaju slozenu zajednicku istoriju.Sigurno najveci ukrajinski nacionalni junak Bogdan Hmeljnicki je odvojio Ukrajinu od Poljske 1654. godine  sklopivsi ugovor sa ruskim carem Aleksejem I .Ukrajinski kozaci su tada vodili krvave bitke sa Poljacima koje su smatrali neprijateljima i po naciji i po veroispovesti kao sto su tako tada gledali Tatare sa Krima sa kojima su takodje vodili krvave obracune  .Svi ti dogadjaji su se utkali u ukrajinski nacionalno bice.Verovatno je sadasnji rat osecaj prema Poljacima promenio nabolje ali mi se cini  ne u tolikoj meri koja bi potpuno ponistila antagonizam  koji vekovima vlada izmedju ova dva naroda i koji pre 2014 nije bio nista slabiji od rusko-ukrajinskog suparnistva.

Apropo vere koje koju je pomenuo kolega FrediB,Ukrajina je ipak kneza Vladimira i to ona i dan danas ponosno istice.

Drzava koja se  u ratu bori protiv okupatora istovremeno brani svoju nezavisnost i od saveznika (kao Srbija u prvom i Jugoslavija u drugom svetskom ratu).To je diplomatsko-politicki teret katkad tezak kao i onaj vojni.

Link to comment
Share on other sites

Ne bi ta dodatna vojska promenila nista, ma kako profesionalna bila. Vise granata, vise PVOa, vise aviona. Ako to Ukrajina bude imala, nebitno je koji je nivo profi vojske, koliko pesadije, cak i koliko tenkova i borbenih vozila.

 

Ovaj rat vise lici na WWI zbog prismotre i nedostatka avijacije i helikoptera na strani Ukrajine, a ipak dovoljno jakog PVOa i dovoljno kratkodometnog rucnog naoruzanja koje moze da obori helikoptere koji lete nisko da bi ruska nadmoc u vazduhu dosla do izrazaja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema svrhe raspravljati sa rusofilima... Imam iskustva sa rođenim ćaletom, koji je načitan i obrazovan čovek, ali Rusiju mu ne diraj. Diskutovali smo godinama o hiljadu tema. Što se politike tiče nikad se nismo slagali, jer on vuče više na desno. Ali nikad nismo imali žučne rasprave bez obzira na neslaganja. Ali od kad je počela invazija (da, to je jedini ispravan termin), svaka diskusija na tu temu se završavala povišenim tonom, jednom i neprijatnom svađom... On je čovek emotivno vezan za Ruse, radio je u Moskvi, živeo tamo, sarađivao sa njima ceo život. I smatra da Rusija ima apsolutno pravo da spreči NATO da dođe na granicu Rusije preko Ukrajine (ne vredi argument da je Nato već bio na granici), i da Rusija ima pravo na deo teritorije Ukrajine (Krim je out of question). Zli amerikanci i sl. teme da ni ne spominjem... takođe smatra da je Zelenski budala, i da je uništio svoj narod... I ne prihvata nijedan kontraargument...

 

Svaki rusofil ovako misli, bez obzira da li je soft ili hardcore, ili se predstavlja neutralnim na forumu gde je većina učesnika ove teme na strani Ukrajine. Pa onda idu na "finjaka". Na nekim drugim forumima nije tako, već sve pršti od rusofilije... Ko je stvarno neutralan i bole ga uvo, ni ne pokušava da diskutuje...

 

Na primeru sa rođenim ćaletom sam shvatio koliko je besmislena rasprava na tu temu sa rusofilima... a pošto sam ja hyper sensitive na svaki pokušaj relativizicije ove odvratne ruske invazije,  čim namirišem takve odmah ide blok... Temu pratim pre svega zbog vesti na frontu, i hvala svima koji izdvajaju vreme i daju doprinos... 

  • Like 13
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Issey said:

Nema svrhe raspravljati sa rusofilima... Imam iskustva sa rođenim ćaletom, koji je načitan i obrazovan čovek, ali Rusiju mu ne diraj. Diskutovali smo godinama o hiljadu tema. Što se politike tiče nikad se nismo slagali, jer on vuče više na desno. Ali nikad nismo imali žučne rasprave bez obzira na neslaganja. Ali od kad je počela invazija (da, to je jedini ispravan termin), svaka diskusija na tu temu se završavala povišenim tonom, jednom i neprijatnom svađom... On je čovek emotivno vezan za Ruse, radio je u Moskvi, živeo tamo, sarađivao sa njima ceo život. I smatra da Rusija ima apsolutno pravo da spreči NATO da dođe na granicu Rusije preko Ukrajine (ne vredi argument da je Nato već bio na granici), i da Rusija ima pravo na deo teritorije Ukrajine (Krim je out of question). Zli amerikanci i sl. teme da ni ne spominjem... takođe smatra da je Zelenski budala, i da je uništio svoj narod... I ne prihvata nijedan kontraargument...

 

 

 

This hits on so many levels...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, McLeod said:

Ne razumem zasto se prenose izjave nekih levata ovde, pocevsi od Kisindzera u ranom periodu rata (koji je btw. promenio misljenje, pa za "neutralne" kao da nikada nije ni postojao), preko raznoraznih bivsih cinovnika nizeg ranga.

 

Ovaj rat nece opisati ni oni koji imaju moc da ga oblikuju, poput Bajdena ili Stoltenberga, vec ukrajinski narod. Da oni nisu zeleli ovako da se bore, ne bi ni rat trajao ovako, niti bi se zapad ponasao ovako.

 

Zato ne znam zasto gubite vreme na te stvari, plus pridajete tome neku vaznost, a nema nikakvu.

 

Ili je to samo wishful thinking?

Kisindzer iako ima 100 godina i dalje je vrlo uticijana figura u intelektualnim krugovima SAD koji pretenduju da oblikuju spoljnu politiku ove zemlje.Njegov nacin vodjenja diplomatskih je mnogima ideal kome teze.Da je on sada umesto Blinkena vec bi nasao neku novu Poljsku gde bi se njegovi ljudi tajno sastajali sa Lavrovim i njegovima kao sto su se u originalnoj vodili tajni razgovori sa Severnim Vijetnamom i Maovim Kinezima.Uostalo,mozda je ta nova Poljska vec pronadjena i zove se Turska/Indija/Brazil?

 

Lepa ministarka inostranih poslova SR Nemacke,odlucna premijerka Estonija ,"kvalifikovni" Blinken pre nekoliko meseci u Minhenu ne pominju pobedu Ukrajine.Bajden i u Varsavi i u Vilnusu govori o opstanku a ne pobedi .Makron u 30-minutnom intervjuu nista o pobedi Ukrajine a ista o tome kako treba razumeti Putina.

 

Da se ne zavaravamo , smo svi ovde ozbiljni ljudi .Mnogima koji kace plavo-zute bedzeve ili su sada gorljivi saveznici Kijeva Ukrajina je druga najnepopularnija drzava u Evropi ,posle Rusije.Sta vise,potajno im smeta sto je toliko zilava i sto svojom borbom kvari karte koje su davno podeljene za Istocnu Evropu i  kvari planove.

Neke sfere uticaja se nece ostvariti zbog junackog ukrajinskog otpora. Nije dzabe Angela Merkel,nemacka Celicna lejdi,zenski Bizmark kako su joj tepali oni koji sada na nju bacaju blato,bila najveci saveznik Putina u Evropi (Vucic i Orban su male mace za nju).Vekovima je Nemacka gledala na istok kao na svoje dvoriste  a jedini partner sa kojim bi zelela da uredi medje tog dvorista  je Moskva.Ne Pariz,ne London,ne Vasington vec Moskva.

Drugi se jedva suzdrzavaju od toga da uzviknu da je Ukrajina najkorumpiranija zemlja,da je zao primer trgovine zenama,da je antivakserski bastion,da slavi nacisticke kolaboracioniste.U tome ih samo  sprecava Putin .Da je umesto njega neki makijato diktator sa PR-om koji bi ga obojio u boje inn-progresa ,Kijev bi sada  imao malo prijatelja.

 

Ukrajinci se hrabro bore.Njima  je potreba pomoc ,velika pomoc ekonomska i vojna .Medjutim,samo Ukrajinci mogu da oslobode svoju zemlju i da poraze Rusije i da tako dokazu agresoru  i saveznicima da su velika,slobodna  evropska nacija.Moraju sami to da urade jer je ,bojim se, dovoljna  jedna hladna evropska zima pa  da se otkrije da  je mnogo vise istinske nevere nego vere u Ukrajinu.A kad isteraju okupatora iz drzave,istovremeno trebaju da zaborave na istorijske licnosti koje sada smatraju znacajnim a zbog kojih su neke saveznice ,poput Izraela sumnicave .Naravno i da zapocnu izgradnju slobodne,pravno uredjene drzave. 

 

Sta treba da cine SAD,UK,Francuska,Poljska,skadinavske i balticke drzave  ?Po mom misljenju,da u nekom trenutku jasno naznace sta je cilj njihove politike u ovom ratu - podrska Ukrajini da pobedi i povrati sve  ili da u odgovarajucem trenutku proglasi pobedu,sklopi mir i bude brzopotezno primljena u NATO ili neki ad-hoc odbrambeni savez koji ce joj garantovati krnje granice.Takodje,moraju da se odrede prema Rusiji.Da li su za novohladnoratovke odnose u kojima bi bile zacrtane crvene linije preko kojih se ne bi prelazilo?Da li su za spustanje diplomatskih odnosa na nivo optravnika poslova i znacajno smenjenje svih oblika saradnje sa Moskvom?Da li su neke od njih za potpuni prekid odnosa?Kako da se koncano postave prema Kini,Indiji,Turskoj,Madjarskoj ,africkim zemljama,Brazilu koji su u ovom ratu novoneutralni (da upotrebim etiketiranje kolege Fensija)?Jasna odredjena prema ovim pitanjima ce pomoci Ukrajini da nadje svoj put do slobode.

Edited by badenac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da kažu Putinu šta ga čeka ? Pa što bi to radili ? Valjda je cilj iznenaditi ga. Mene iskreno čudi i ovolika transparentnost što se tiče pomoći Ukrajini. Mislim da tu Francuzi najpametnije rade. Šalju a objavljuju možda 20-30%.

 

Putin je dobio jasne poruke od EU i SAD i njihovih saveznika širom sveta. A to je da Ukrajina neće ostati ni bez para ni bez oružja. Tako da njegove nade u to može da okači mačku o rep. Šta oni planiraju to se ne objavljuje dok ne budu spremni. Ja mislim da je ovde jasno šta je cilj Zapada. To je dovođenje Rusije do kolapsa tako što će ovaj rat da traje godinama. Ja sam još prošle godine pisao da mi se čini da UKR dobija taman toliko oružja da Rusija ne može da pobedi u ovom ratu ali nedovoljno da Ukrajina može da pobedi. Pobeda Ukrajine bi mogla biti opasna ako je stvarno tačno da je Putin skrenuo od zdravog razuma tako da je siguranija varijanta, nažalost gora po UKR, da se ide na iznurivanje Rusije. Dakle recept koji je primenjen protiv SAD u Vijetnamu odnosno SSSR i SAD u Avganistanu. Kada u Rusiji krene da kuva sa protokom godina režim neće imati kuda nego da se odriče svojih avantura koje su teret društvu a najveći je definitivno ovaj rat.

 

Šta zapad radi ? Ispravlja svoju nespremnost u ovom trenutku. Ovaj rat je pokazao da mora mnogo veća vojna industrija da postoji jer u slučaju jednog ovakvog rata moraš imati dovoljne količine municije. Mi na primeru municije vidimo da bi NATO imao dovoljno municije jedva za jednu do dve ofanzivne operacije godišnje dok bi ostatak godine morao da bude u odbrani. Koji god tip municije da je u pitanju, osim pešadijske i minobacačke, oni bi imali deficit kada bi isporučivali UKR onoliko koliko im treba. Zamislite tek deficit da se vodi neki veći rat. Takođe mora se uložiti u proizvodne pogone ratne tehnike, ti pogoni ne moraju da rade ali moraju da postoje u slučaju opasnosti jer da se pokrene neka proizvodnja trebaju meseci ako ne i godina ili dve. Zapad ima višestruko veće ljudske kapacitete ali samo pravljenje fabrika i opremanje mašinama i postrojenjima traži vreme. Rajnmetal je s tim u vezi tražio garancije i pomoć države da počne da širi kapacitete u više svojih fabrika. Primarno je za proizvodnju granata ali se isto planira i za fabriku tenkova i ostale ratne tehnike. Proizvodnja PVO sistema takođe mora višestruko da se uveća, tek sada vidimo na primeru Ukrajine koliko toga treba u jednom modernom ratu.

 

Zapad je odlično odradio prelazak sa ruskih energenata na druge dobavljače, još uvek škripi sa gasom ali već sada znamo da za ovu godinu neće faliti a sledeće godine će proizvodnja u svetu biti znatno veća nega prošle godine kada je sve ovo počelo. Poljoprivredna proizvodnja je već ove godine počela da se prilagođava novonastaloj situaciji tako da će zapad da poveća prozivodnju žitarica postepno i da popune rupe tamo gde je Rusija izvozila. Tako će biti i sa ostalom proizvodnjom koja je deficitarna zbog rata. Rusija će biti zaobiđena i prisiljena da prodaje svoje ispod cene jer će njihovi kupci znati da su ograničeni zbog sankcija.

 

Ono što na diplomatskom planu kreće ove godine je pritisak na ove što su neutralni i "neutralni" da se odluče na čijoj su strani. Neće se tu gađati sve zemlje ali će se verovanto ponuditi nešto velikim igračima da se odreknu poslova sa Putinom. Recimo imamo fin recept kako je Indija prestala da uvozi Iransku naftu iako im nikada nije uvela sankcije. Verovatno su dobili neki unosan ustupak na drugom polju i odlučili da to odrade bez velike halabuke. Slično će se pokušati i sada pogotovo što za naftu nije problem da se zameni Rusija i to vrlo brzo.

 

Ono što ja očekujem to je sve manja i manja važnost Rusije u svetu i sve manje mogućnosti da ucenjuju bilo koga. Na njihovu žalost svi će početi da ucenjuju njih, ne samo veliki poput Kine i Indije koji to rade već danas nego i manje države koje budu kupovale nešto od njih.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

Ne bi ta dodatna vojska promenila nista, ma kako profesionalna bila. 

Naprotiv, takve jedinice bi bile veliki boost za ukrajnski moral I isti takav pritisak na ruski moral, stvar koja moze da bude kljucna u svakon ratu. 

Takticki spremne I potpuno opremljene, te jedinice bi bile I ozbiljan faktor u samim borbama, to se nikada ne sme podceniti. A sta sve na geostrateskom planu to moze da pogura, to je tek stvar za razmisljanje.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, McLeod said:

Ne bi ta dodatna vojska promenila nista, ma kako profesionalna bila. Vise granata, vise PVOa, vise aviona. Ako to Ukrajina bude imala, nebitno je koji je nivo profi vojske, koliko pesadije, cak i koliko tenkova i borbenih vozila.

Ukrajina već od prošle zime praktično više nema profesionalnih vojnika i podoficira koji su bili aktivni u februaru 2022. Zapadna obuka i ratno iskustvo to nadoknađuju donekle, ali ne u potpunosti, tako da je ukrajinska vojska danas manje sposobna nego prije godinu dana. Jedna profesionalna brigada, sa obrazovanim starešinama, je vjerovatno klasu iznad jedne ukrajinske brigade danas, i tri klase iznad ruske brigade, i mogla bi da bude tip of the spear u ofanzivnim operacijama, tim prije što ako do toga dođe, ja ne sumnjam da će dobrovoljci biti opremljeni i naoružani znatno bolje od najboljih ukrajinskih brigada u ovom trenutku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hajde da prenesem ovo jer su najbolje vesti od kako je kontraofanziva pocela, iako i dalje sumnjam u njih. Izvor su neki presretnuti pozivi od vojnika koji su stacionirani kod Antonovski mosta. Navodno, nemaju vise mogucnosti da napadaju Ukrajince koji su uspeli da se utvrde i sada oni konstantno granatiraju njihove polozaje i napreduju.

 

Screenshot_1.jpg.7b4137d3e164348f740f10725b6d7a0f.jpg

 

Ovo je napredak, sto bi znacilo da polako sva ova ostrvca i bivsu mocvaru (ne znam posle rusenja brane kakav je teren) polako zauzimaju i prilaze Oleskiju.

 

Ukoliko se ovo ispostavi kao tacno, Ukrajina sve karte treba da baci na ovaj pravac, posto ovde Rusi imaju i manje vojske, a tesko mogu brzo da pojacaju taj pravac, a nema ni mina niti rovova.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, McLeod said:

Ukoliko se ovo ispostavi kao tacno, Ukrajina sve karte treba da baci na ovaj pravac, posto ovde Rusi imaju i manje vojske, a tesko mogu brzo da pojacaju taj pravac, a nema ni mina niti rovova.

High risk high reward. High risk zbog ruske nadmoći u vazduhu koja bi mogla da onemogući snabdijevanje ukrajinskog bridgeheada i da to ispadne katastrofalno. Ali i high reward, svakako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

to je neodrziv polozaj. kako planiraju da snabdevaju te jedinice??? ima smisla ako ih snabdeju do zuba i pokusaju neku misiju spajanja sa jedinicama u zaporozju koja ne bi trajala duze od 3-4 dana. sve ostalo je samoubistvo.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, HAMMER said:

to je neodrziv polozaj. kako planiraju da snabdevaju te jedinice??? ima smisla ako ih snabdeju do zuba i pokusaju neku misiju spajanja sa jedinicama u zaporozju koja ne bi trajala duze od 3-4 dana. sve ostalo je samoubistvo.

Pa kako ih sada snabdevaju?

 

Ako uzmu oleshki, Rusima ostaje avijacija , samo su Ukrajinci na vreme dovukli pvo da zastiti mostobran. I Rusima je tu tezak polozaj jer im je pozadina daleko .

Link to comment
Share on other sites

- Poginuo ruski pukovnik Yevgeny Vashunin komandanat Lenjingradskog Puka.

 

- Gadan video iz Kliščevke. Rusi uhvaćeni u ulici desetkovani. Video traje 7 minuta i ludak koji ih vodi ih svo vreme drži na istom položaju iako su UKR na položajima na uzvišenju i vide ih.

 

- Ukrajinci su pogodili zgradu obaveštajne službe u Moskvi, deo koji se bavi sajber operacijama, drugi dron je promašio i pogodio neku poslovnu zgradu u blizini. Rusi tvrde da su još dva drona letela ka Moskvi ali da su ih oborili.

 

- Navodno je pogođen još jedan magacin oružja na Krimu.

 

- Rusi su kod Svatova napredovali iz Karmazinivke na zapad. Napredovali su nekih 4km i zaustavljeni nadomak Novojehorivke. Unazad dva dana nema promena. U pitanju je dosta velik prazan prostor gde nema mnogo puteva tako da to UKR mora da pojača jer Rusi vole po tim njivama da prodru pa da udare na neki bitni položaj zaobišavši ga. Na taj način su Soledar zauzeli.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Klotzen said:

 

- Rusi su kod Svatova napredovali iz Karmazinivke na zapad. Napredovali su nekih 4km i zaustavljeni nadomak Novojehorivke. Unazad dva dana nema promena. U pitanju je dosta velik prazan prostor gde nema mnogo puteva tako da to UKR mora da pojača jer Rusi vole po tim njivama da prodru pa da udare na neki bitni položaj zaobišavši ga. Na taj način su Soledar zauzeli.

 

Upravo ovo.

 

Jako je nezgodno sto Rusi napadaju sada na tom pravcu, gde je (znam, dosadan sam) Ukrajina morala jos pre nekoliko meseci da presece Svatove-Kremina liniju.

 

I ovo sto se sada desava deluje kao veliki propust Ukrajinaca, imajuci u vidu da Rusi tu gomilaju vojsku vec dva meseca.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

Pa kako ih sada snabdevaju?

 

Ako uzmu oleshki, Rusima ostaje avijacija , samo su Ukrajinci na vreme dovukli pvo da zastiti mostobran. I Rusima je tu tezak polozaj jer im je pozadina daleko .

snabdevaju ih camcima koliko je to moguce. ali za tako velike akcije bilo bi potrebno daleko vise ljudi koje bi bilo nemoguce snabdevati camcima. 

Link to comment
Share on other sites

Dovoljno je da uspeju da ih odbace dovoljno da nisu na meti obicne artiljerije i onda ponton.

 

Da nisu planirali da naprave proboj ovde ne znam zasto bi krvarili evo vec skoro dva meseca u tom pojasu od 500 metara od obale.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...