Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

10 minutes ago, Kronostime said:

 

Meanwhile in Mariupol:

 

XqF21po.gif

Te zalihe se moraju negde iskoristiti da im ne prodje rok trajanja i da se poruce nove kolicine od proizvodjaca po novim cenama i rokom upotrebe.

Sve strane trose zastarelo oruzje zato sto se time oslobadja magacinski prostor za nabavku novog savremenijeg i skupljeg oruzja.

Samo je smrt siguran posao.

choose your fighter😁

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Beonegro said:

liveUAmap:

 

Toga za sada nema na FB stranici brigade: https://www.facebook.com/36obrmp/

 

 

.

 

Postoji video postavljen...Odlikovani Heroj Ukrajine , komandant AZOVA u Mariplju ih naziva dezerterima koji su posli putem srama, govoreci to iz prostorije dvadeset metara pod zemljom..

Pokazivanje Medvedcuka, izvucenog iz nekog podruma,  i pisanje na fejsu Arestovica ide u pravcu da se smanji medijski udar, odatle i prica da se 36 probila ka njima u Azovstal..Na snimku je jos major 36 , zamenik komandanta se predao, pukovnika komandanta nema jos uvek...

 

Ukupna cifra je nepoznata, ako ne verujemo zvanicnim podacima Rusije, i izjavama zarobljenih...Jedan deo je pokusao proboj, po naredjenju, ne shvatajuci da su sve vreme praceni, sa desetak kamiona Gvozdikama itd...razbijeni dronom i artiljerijom, deo uhvacen deo se razbezao, sasvim moguce da je neko uspeo da pobegne...Posle toga doslo je do predaje najvece  grupe..Danas je objavljen video iz drona tog proboja...

 

Sve predaje je zavrsavao FSB sa specnazom LDNR...po dogovoru su se tiho izvlacili, po mraku i tisini prevodjeni do mesta odakle su prevozeni dalje...

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Amigo said:

Sve u svemu, rat se nastavlja, cini mi se osim Makrona, nikome drugom nije u interesu da se rat zavrsi.

Samo se prica o oruzju, sto je po meni, najgora opcija za Ukrajinu i taj narod.

Zelenski se ponasa kao da je na sceni, kao da to nije stvarnost, i umjesto da radi na uspostavljanju primirja i spasi svoje ljude, on je izgleda odlucio da vojno porazi Rusiju, a koliko je to realno, nije bitno.

Kao sto uvijek biva poslije ovog rata doci ce nesto drugo sto ce da zauzme paznju cijelog svijeta, neki novi virus, cunami, mozda i novi rat, zarista je pun svijet, ekonomske krize, glad u Africi itd ko zna, uvijek se nesto desava, prioriteti se mijenjaju vrlo brzo.

 

.

 

Makron za moj ukus sve vreme ima veoma izbalansiran stav , i po pitanju evropske bezbednosti i odnosa sa Rusijom...Utisak je samo da mu nedostaje misica...On se jos nije pojavio u KIjevu, negde mi je proletela vest, ne znam da li tacna, da ne zeli u KIjev da bi se slikao jer je to popularno, vec konkretnu temu sa Zelenskim...

 

Sasvim je realno da Rusija izgubi rat, zasto nije ...ne bi bilo ni prvi put, US je otisla iz Vijetnama koji je unakazila, Vijetnam je platio stravicnu cenu, ali je pobedio...Ukrajina je u daleko boljoj situaciji, sa mnogo vise pomoci, u obuci kadrova, oruzju , obavestajnim podacima , politickom , ekonomskom pritisku..Ukrajina placa cenu onim sto ima , ljudskim zivotima...jedino sto vidim pozitivno u ovom ratu je to sto ce ruski urapatrioti morati da preispitaju svoje stavove... 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Postoji zajednička izjava na tviteru komandanata 36. brigade i Azovaca tako da je verovatno tačna informacija da su se marinci probili iz primorskog distrikta. To naravno znači da će taj primorski deo u narednih par dana biti očišćen i da će se verovatno svi koji su ostali blokirani na svojim pozicijama predati. Broj zarobljenih sigurno nije toliki, to Rusi pokušavaju da utiču sa tom cifrom na ostale okružene da se što pre predaju. Za vikend su u nekom nedeljnom izveštaju pominjali cifru od ukupno 260 a sada su već na 1000. Teško.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Klotzen said:

Postoji zajednička izjava na tviteru komandanata 36. brigade i Azovaca tako da je verovatno tačna informacija da su se marinci probili iz primorskog distrikta. To naravno znači da će taj primorski deo u narednih par dana biti očišćen i da će se verovatno svi koji su ostali blokirani na svojim pozicijama predati. Broj zarobljenih sigurno nije toliki, to Rusi pokušavaju da utiču sa tom cifrom na ostale okružene da se što pre predaju. Za vikend su u nekom nedeljnom izveštaju pominjali cifru od ukupno 260 a sada su već na 1000. Teško.

 

.

 

Tesko da rusi  cifrom uticu na okruzene...Okruzeni ne znaju sta se desava u spoljnom svetu verovatno...zato bolje od svih nas znaju ko i koliko se njih predalo,...

 

edit...koliko ja kapiram , oni su se , koliko god je to njih  uradilo, u stvari povukli iz industrijskog kompleksa Ilicha, juzno, do Azovstali..

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, attolini said:

.jedino sto vidim pozitivno u ovom ratu je to sto ce ruski urapatrioti morati da preispitaju svoje stavove... .

 

Ne poznajem skoro nikako rusku politicku scenu, ali po meni jedino pozitivno sto bi trebalo da ovaj rat donese, je da ce biti jako tesko izvesti nesto slicno u buducnosti od strane bilo koga.

Mozda je Putin mislio da nece biti ovako otvoreno ostrih reakcije, jer ih nije nikada prije bio u slicnim situacijama.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

Postoji zajednička izjava na tviteru komandanata 36. brigade i Azovaca tako da je verovatno tačna informacija da su se marinci probili iz primorskog distrikta. To naravno znači da će taj primorski deo u narednih par dana biti očišćen i da će se verovatno svi koji su ostali blokirani na svojim pozicijama predati. Broj zarobljenih sigurno nije toliki, to Rusi pokušavaju da utiču sa tom cifrom na ostale okružene da se što pre predaju. Za vikend su u nekom nedeljnom izveštaju pominjali cifru od ukupno 260 a sada su već na 1000. Teško.

 

И то само морске пешадије које укупно има једна бригада која се састоји од три батаљона (ја још нисам видео потврду да су баш сва три бтаљона у Мариупољу, два јесу сигурно). Батаљон морске пешадије колико броји људи? Сигурно је мањи од батаљона пешадије и ВДВа. Они би требало да су величине батаљона спецназа. Значи не више од 600 људи. А предало их се једног дана преко хиљаду, једног 200 и нешто, једног 100 и нешто... То би значило да су се сви предали, да нико није погинуо, да нико није дезертирао, сакрио се, побегао. Наравно да није тако, очигледно је да је бројка значајно увећана. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Makron za moj ukus sve vreme ima veoma izbalansiran stav , i po pitanju evropske bezbednosti i odnosa sa Rusijom...Utisak je samo da mu nedostaje misica...On se jos nije pojavio u KIjevu, negde mi je proletela vest, ne znam da li tacna, da ne zeli u KIjev da bi se slikao jer je to popularno, vec konkretnu temu sa Zelenskim...

 

 

 

 

.

Makron balansira jer je u toku kraj izborne kampanje u Fra, i za drugi krug je u  vrlo maloj prednosti u odnosu na Marine Le Pen sto je jako neobicno ustvari. Obzirom da francuzi nisu preterano za vodjenje ratova u principu ni ucestvovanju u ratovima drugih drzava (Le Pen je upravo na to dobila silne poene izjavljujuci da ce da izvuce Francusku iz NATO a i da se francuska okrene francuskoj otprilike) tako da sve u svemu mislim da je vrlo moguce da Makron vrlo promeni stav posle drugog kruga izbora (racunam da ce on pobediti) a sada radi tj prica ono sto mu kazu ankete da ce mu doneti najvise glasova

Inace Le Pen navija za rujke

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, A sad said:

 

И то само морске пешадије које укупно има једна бригада која се састоји од три батаљона (ја још нисам видео потврду да су баш сва три бтаљона у Мариупољу, два јесу сигурно). Батаљон морске пешадије колико броји људи? Сигурно је мањи од батаљона пешадије и ВДВа. Они би требало да су величине батаљона спецназа. Значи не више од 600 људи. А предало их се једног дана преко хиљаду, једног 200 и нешто, једног 100 и нешто... То би значило да су се сви предали, да нико није погинуо, да нико није дезертирао, сакрио се, побегао. Наравно да није тако, очигледно је да је бројка значајно увећана. 

U punom sastavu imaju 3 motorizovana i jedan tenkovski bataljon, sopstvenu artiljerijsku grupu, sopstvenu inženjeriju, sopstveni PVO, bataljon za održavanje, vezu, ABHO, elektronsko ratovanje, snajpersku četu...

 

Prema wikipediji na ukrajinskom jeziku:
 

Quote

 

управління (в тому числі штаб)

танковий батальйон (Т-80, до 2017 — Т-64)[23]

1 окремий батальйон морської піхоти, А2777 (А2272), м. Миколаїв

501 окремий батальйон морської піхоти, А1965 (А0669), м. Бердянськ

503 окремий батальйон морської піхоти (колишній лінійний), А1275, м. Маріуполь

бригадна артилерійська група:

батарея управління та артилерійської розвідки

гаубичний самохідно-артилерійський дивізіон

протитанковий артилерійський дивізіон

реактивний артилерійський дивізіон

зенітний ракетно-артилерійський дивізіон

ремонтно-відновлювальний батальйон

група інженерного забезпечення

група матеріального забезпечення

розвідувальна рота

рота снайперів

рота радіоелектронної боротьби

рота радіаційного, хімічного, біологічного захисту

польовий вузол зв'язку

медична рота

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ciao said:

Makron balansira jer je u toku kraj izborne kampanje u Fra, i za drugi krug je u  vrlo maloj prednosti u odnosu na Marine Le Pen sto je jako neobicno ustvari. Obzirom da francuzi nisu preterano za vodjenje ratova u principu ni ucestvovanju u ratovima drugih drzava (Le Pen je upravo na to dobila silne poene izjavljujuci da ce da izvuce Francusku iz NATO a i da se francuska okrene francuskoj otprilike) tako da sve u svemu mislim da je vrlo moguce da Makron vrlo promeni stav posle drugog kruga izbora (racunam da ce on pobediti) a sada radi tj prica ono sto mu kazu ankete da ce mu doneti najvise glasova

Inace Le Pen navija za rujke

 

.

 

Makron ima istoriju nekog svog stava, nije to prica iz ove kampanje...odnosi se uglavnom na jacanje politickog subjektiviteta EU, njegove sustine, koji se meni cine logicnim a u Rusiji dobro prihvacenim..

 

Nisam neki politolog, beonergo to sigurno bolje zna...meni se cini da Le Pen nema zrno sanse, sa rusima na reveru jos manje...

 

.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, attolini said:

 

.

 

Makron ima istoriju nekog svog stava, nije to prica iz ove kampanje...odnosi se uglavnom na jacanje politickog subjektiviteta EU, njegove sustine, koji se meni cine logicnim a u Rusiji dobro prihvacenim..

 

Nisam neki politolog, beonergo to sigurno bolje zna...meni se cini da Le Pen nema zrno sanse, sa rusima na reveru jos manje...

 

.

Slazem se sa tobom. Jeste, Makron je cak bio provukao ideju da evopska unija napravi svoju vojsku , da bude samostalna, ali odmah je povukao ali imao je i javno je izneo. To mu je veliki plus po meni sto je jako orijentisan prema EU.

Ja takodje mislim da Marine nema sanse ali me svejedno zaprepascuju procenti trenutno, on jedva dogura do 55 -45 posto u odnosu na nju sada, prosli put je dobio bez problema sa 66-33, moj utisak je da je trenutno francuizma spoljna politika u skroz drugom planu (ne bavim se politikom ali zivim u Francuskoj jako dugo mislim da francuze dobro znam) Makron se zamerio narodu da kazem sa svojom arogancijom, i ima reputaciju (vrlo tacnu po meni) da je kandidat bogatih i intelektualaca a Le Pen ide kao populista, kandidat naroda koji je prezren otprilike od strane Makrona tako da mora on dobro da pazi sta radi i prica jer naroda ima puno a bogatih i intelektualaca manje. Francuzi masovno navijaju za ukrajince sada, ona se ne izjasnjava, ali ta tema nije bitna trenutno

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, attolini said:

meni se cini da Le Pen nema zrno sanse, sa rusima na reveru jos manje...

U prvom krugu ove godine je Makron imao malo veću prednost u odnosu na Le Pen nego prije 5 godina, tako da će ishod u drugom krugu biti podjednako ubjedljiv kao 2017.

Le Pen je inače u ovoj kampanji među prvima u Francuskoj osudila rusku agresiju, da se opere od toga što je kampanju 2017. finansirala kreditom Sberbanke.

 

Makron je umjeren jer se boji nereda i novih okupljanja žutih prsluka i sličnih ekstremista ukoliko inflacija potpuno podivlja, što će se izvjesno desiti ako dođe do potpunog prekida uvoza gasa i nafte iz Rusije. Uz to, takođe se samopromoviše kao lider EU, otkako se Merkel povukla on vidi prostor za sebe pa ga ima na sve strane, a ovi razgovori sa putinom su mu low risk high reward strategija, ako ne napravi ništa, onda priča kako je prekorio putina zbog zločina, a ako kojim slučajem dođe do nekog dogovora i on bude imao neku makar minornu zaslugu, to će biti predstavljeno u Francuskoj kao da je on napravio mir u svijetu.

  • Like 3
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...