Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

10 minutes ago, erwin said:

 

 

A kad smo kod pretnji, Putinov izaslanik je 2014. u intervjuu finskom mediju naglasio da je Finska među najrusofobnijim zemljama u Evropi i rekao da bi zbog rusofobije mogao da počne III sv. rat istovremeno upozoravajući Fince da ulaskom u NATO mogu ugroziti evropsku bezbednost.

 

https://barentsobserver.com/en/security/2014/06/putin-envoy-warns-finland-against-joining-nato-09-06

 

 

 

.

 

Zaista cenim to sto ti radis s gomilom linkova i twitova, ali dese se ponekad gluposti ovog tipa...nije tvoja krivica, naravno da je mnogo bolje za clickbait nazvati Markova izaslanikom Putina, reci dobijaju na tezini...

 

 

Ispada da je i Arshavin njegov izaslanik...Nisu to izaslanici, vise neka vrsta predizbornih ljudi koji  popularisu kandidata, muzicari, fudbaleri javne licnosti itd...Putin ih uvek ima oko 600 , kao i drugi predsednicki kandidati...

Mada priznajem, ovako napisano zvuci kao da mu je sam Putin suflirao za vreme intervjua...

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Markov is a political scientist and runs his own think tank, the Institute for Political Research. He is also a member of Russia's so-called citizens' chamber, known as a political hawk whose world of thought is close to Putin's. And he has the president's ear.

- Vladimir Putin and I meet between once and three times a month. I became his personal envoy for the 2012 presidential election, when we were seen every week. After the election, he announced that I have his confidence to continue, Markov says.

http://gamla.hbl.fi/nyheter/2014-06-08/616261/vill-ni-vara-med-och-starta-ett-tredje-varldskrig (prevod: Google Translate)

 

Uz to je bio poslanik Jedinstvene Rusije.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

According to the latest US intelligence assessment, Russia now has close to 75% of its conventional forces postured against Ukraine, a US official with direct knowledge of the intelligence told CNN. 

The concentration of forces within striking distance of Ukraine is highly unusual and part of the reason the US believes Russia is ready to attack, the official said.

This includes some 120 of Russia's total estimated 160 Battalion Tactical Groups or BTGs which are positioned within 60km of Ukraine, according to the official. While that figure represents 75% of Russia’s principal combat units, it is less than half of the total troops in the Russian military.

US officials have reported that Russian troops combined with separatist forces could be as high as 190,000 deployed around Ukraine.

Some 35 of 50 known air defense battalions are deployed against Ukraine. In addition, the US estimates some 500 fighter and fighter-bomber aircraft are within range of Ukraine, as well as 50 medium to heavy bombers.

Together, the Russian forces now vastly outnumber Ukrainian military forces, according to the assessment. 

https://www.cnn.com/europe/live-news/ukraine-russia-news-02-20-22-intl/index.html

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Putin preti, izlaze strahu da dobije nesto na tanjiru. Pazi sad,napasce ih NATO. kao napasce ih NATO. Mozda kao i ''daju'' ove dve oblasti ali da se NATO odvoji od Ukrajne..Ko zna, sve u svemu Putinova mu da se vide jer napada Gruziju,Cecene, ove u Siriji sa mitraljezima itd..Kad bi oni izvrsili invaziju na Irak, bas nikad...

 

Svakako ce svako izvuci za sebe nesto...u najgorem slucaju probace sa vojskom da udju u te oblasti i da naprave tu neku bufer zonu, mada ko garantuje da nece tako mic po mic doci do Poljske..ako nista, naucili su bar na long term da hebu..

 

Mene zanima jedna stvar, sta ce Putinu Ukrajina? Mislim na teritorijalnu kontrolu? Ja zaista ne vidim nikakav geopoliticki interes Rusa da osvoje vojno Ukrajinu. Mogu samo da se zaglave tu, da od poprilicno neutralne Eu naprave neprijatelja, da sjebu severni tok 2 i da ekonomski propadnu.

Ne znam za tebe, ja sam Zapad uvek posmatrao kao dve celine, Anglosaksonski deo i EU. Anglosaksonci imaju mnogo izrazeniju rusofobiju i meni se generalno njihova spoljna politika nikako ne svidja. Vecinom je to otvoreno mesanje u unutrasnja pitanja raznoraznih drzava sa cesto voma negativnim uticajem na dugorocnu stabilnost, cesto ne prezaju da zarad svojih interesa podrzavaju i autokratske rezime i diktatore, ja sam generalno pobornik nemacke spoljne politike, sasvim racionalno i otvoreno, iz ove ukrajinske kize se vidi koliko oni trezveno razmisljaju bez ikakvih predrasuda niti iko moze da vrsi pritisak na njih.

Meni se ovako kao liku cini da Britanci i Englezi guraju Ukrajinu u rat kako bi marginalizovali Rusiju i ponistili severni tok 2.

Ovaj rat Eu i Rusiji nikako ne odgovara, to je valjda ocigledno, ali mi se cini da se Rusi ovako ponasaju zato sto je prijem Ukrajine u NATO ta njihova crvena linija i ni po koju cenu nece to dozvoliti. Ja da sam na mestu Ukrainaca trazio bih neku izlaznu strategiju, apsolutno nista ovim ratom ne mogu da dobiju, ostavljeni su na cedilu vojno, sami ne mogu da se odbrane, mene iskreno zabrinjavaju ovi incidenti u zadnja dva tri dana, samo da ovo sve ne eskalira, ionako je ekonomija dobrano unistena sa korona virusom, samo nam fali jos ovo. Ljudske zrtve, jos jedna razorena zemlja i tenzije u Evropi. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, erwin said:

http://gamla.hbl.fi/nyheter/2014-06-08/616261/vill-ni-vara-med-och-starta-ett-tredje-varldskrig (prevod: Google Translate)

 

Uz to je bio poslanik Jedinstvene Rusije.

 

.

 

Daj ne zajebavaj me))))))....Sta ti mislis o coveku koji ti na pocetku intervjua kaze " ma ja sam na prst u bulju s Putinom, vidjamo se skoro svako drugo vece"...biti poslanikom i nije neki prestiz , makar za ljude koji uvazavaju sebe, cak i iz "Jedinstvene Rusije"...

 

i gde je sad http://putin2018.ru/trusted/#m

 

 

Kao da neko od Vucicevih eksperata sa Pinka ili ne znam gde da intervju za CNN ...tezina - nula...uostalom kada je govorio o rusofobiji u Finskoj, on je u samom intervjuu potrvdio da se radi iskljucivo o medijima i delu elite,  a da su medjudrzavni odnosi na visokom nivou...To sto ti prenosis ovo na taj nacin govori da je bio cak i u pravu..

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Helmet said:

 

Mene zanima jedna stvar, sta ce Putinu Ukrajina? Mislim na teritorijalnu kontrolu? Ja zaista ne vidim nikakav geopoliticki interes Rusa da osvoje vojno Ukrajinu. Mogu samo da se zaglave tu, da od poprilicno neutralne Eu naprave neprijatelja, da sjebu severni tok 2 i da ekonomski propadnu.

Ne znam za tebe, ja sam Zapad uvek posmatrao kao dve celine, Anglosaksonski deo i EU. Anglosaksonci imaju mnogo izrazeniju rusofobiju i meni se generalno njihova spoljna politika nikako ne svidja. Vecinom je to otvoreno mesanje u unutrasnja pitanja raznoraznih drzava sa cesto voma negativnim uticajem na dugorocnu stabilnost, cesto ne prezaju da zarad svojih interesa podrzavaju i autokratske rezime i diktatore, ja sam generalno pobornik nemacke spoljne politike, sasvim racionalno i otvoreno, iz ove ukrajinske kize se vidi koliko oni trezveno razmisljaju bez ikakvih predrasuda niti iko moze da vrsi pritisak na njih.

Meni se ovako kao liku cini da Britanci i Englezi guraju Ukrajinu u rat kako bi marginalizovali Rusiju i ponistili severni tok 2.

Ovaj rat Eu i Rusiji nikako ne odgovara, to je valjda ocigledno, ali mi se cini da se Rusi ovako ponasaju zato sto je prijem Ukrajine u NATO ta njihova crvena linija i ni po koju cenu nece to dozvoliti. Ja da sam na mestu Ukrainaca trazio bih neku izlaznu strategiju, apsolutno nista ovim ratom ne mogu da dobiju, ostavljeni su na cedilu vojno, sami ne mogu da se odbrane, mene iskreno zabrinjavaju ovi incidenti u zadnja dva tri dana, samo da ovo sve ne eskalira, ionako je ekonomija dobrano unistena sa korona virusom, samo nam fali jos ovo. Ljudske zrtve, jos jedna razorena zemlja i tenzije u Evropi. 

Svako gleda svoje interese. Nemci su za manje od 50g uspeli da skinu Hitlera iz zaostavstine, verovatno zato detputa mere,jednom seku.

Englezi su u prst u dupe sa Amerima. Kad bi vec stavio neki zajednicki cilj Rusije, USA i Kine...tobi bila destabilizacija Evrope. Oni to rade na razne nacine, sto Brexit, sto kesiranjem nekim maloumnim evropskim liderima ili strankama da budu eu skeptici. Njima jaka i jedinstvena evropa ne leze i kao sto vidis hebu nas kako stignu na razne nacine,tu bih dodao cak i migrante.

 

Sta je bas tacno tu, koje se igre igraju, sam Bog zna,ali mislim da ako se slucajno desi rat, da nece biti samo izmedju Ukrajne i Rusije..cak i neke male zemlje mogu da se umesaju na stranu Ukrajne. Rusija svakako nema ekonomsku moc da ratuje dugo i onako su relativno siromasna zemlja.

 

Iskreno meni je Spanija merak,ne znam nni koja joj je politika, toliko su neutralni i nezainteresovani za ta ratna stanja da im se divim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, erwin said:

 

28% za vs 42% protiv, tj. 40% onih koji imaju stav su za, a 60% protiv uz značajan porast (za 8 procentnih poena tj. 40%) onih koji su za u odnosu na prethodnu anketu napravljenu 2 godine ranije.

 

Mislim da su ovi procenti apsolutno nebitni jer se ta odluka donosi za zelenim stolom od ljudi koji se najvise pitaju oko toga. Tamo gde je vecina ljudi nezainteresovano tu i mogu da odrze referendum gde ce sa niskom izlaznoscu ispasti da je neka manjinska vecina za ulazak iako to nije dovoljno za uspeh samog referenduma (primer Severne Makedonije), dok tamo gde su ljudi vecinski protiv ulaska referendum se i nece odrzati (primer Crne Gore) nego ce ceo posao da zavrsi prozapadna vlada. Ako su zainteresovani za neku drzavu jedini nacin da se ne udje jeste da kriticna masa ljudi bude spremna i da izadje na ulice da protestuje, a takva scenarija oni izbegavaju jer bi izgledale medijski lose i prema takvim drzavama na kraju ipak ne gaje aspiracije (primer Srbije - a mozda i ne), sem ako nisu prebitne pa ce preko soft power gradualno da kreiraju javno mnenje kako im odgovara. 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

Evo šta je tačno CBS objavio o Putinovim planovima:

 

Quote

 

The president was very clear that he is convinced by U.S. intelligence that this invasion will happen, that President Putin decided to do it. How is he that certain? 

DAVID MARTIN: Because the intelligence says that Russian troops have actually received orders now to proceed with the invasion. So, not only are they moving up closer and closer to the border into these attack positions, but the commanders on the ground are making specific plans for how they would maneuver in their sector of the battlefield. They're doing everything that American commanders would do once they got the order to proceed. 

MARGARET BRENNAN: We know Vladimir Putin gives himself many options. From what you know, what is the option he seems to be setting himself up for? How does this play out? 

DAVID MARTIN: Well, he is definitely giving himself the option for a full- scale invasion of the country, which would begin with an attack on the capital of Kyiv. And... 

MARGARET BRENNAN: It would begin there? 

DAVID MARTIN: It would begin there. 

MARGARET BRENNAN: With an aerial assault? 

DAVID MARTIN: An aerial -- well, a cyber assault to begin with. But it will look much like the shock and awe campaign that the U.S. unleashed on the city of Baghdad in 2003 when it invaded Iraq. Cyber weapons didn't exist back in 2003, so that is a new ingredient. And you would think cyber would come first to knock out communications, knock out power. But then they would be followed by missile strikes and airstrikes and special operations raids to seize key parts of the city, radio, TV stations. And then you could see the units rolling from the border north of Kyiv down on either side of the city to isolate the city and prevent the government from escaping into a government in exile. 

MARGARET BRENNAN: When you compare it to shock and awe, there is a certain amount of precision that's assumed with that. Precision is not necessarily in the Russian playbook for military operations. I mean, what should we be preparing for? 

DAVID MARTIN: Well, remember, the Russians have had 18 years to go to school on how we conducted that shock and awe campaign. So, they have developed precision-guided weapons. I would expect them to use them, because they're more effective. If he wants to have this country back in the Russian empire, he doesn't want to destroy Kyiv. 

MARGARET BRENNAN: Right. 

DAVID MARTIN: He wants -- he wants a working government. He doesn't want to find what we found when we got to Baghdad, to find this country totally stripped of its infrastructure. 

MARGARET BRENNAN: Mm-hmm. And when it comes to trying to swallow a country, I mean, the argument for the U.S. has been we have poured in weapons and training, and helps the Ukrainians to be able to resist this kind of occupation. Is that what we're looking for, occupation, here, or is this just like military coercion? 

DAVID MARTIN: Well, he's making the preparations for occupation. He has assembled a force that could invade and take down most of the country. And now he has begun to mobilize reserves who would serve as the occupation force. Now, I'm sure he's going to do the least that it takes to achieve his goal. And if his goal is to bring Ukraine back into his sphere of influence, maybe he can do it by just taking down the capital. Maybe he can do it by cutting a bigger piece out of the east. But he is obviously making preparations to do whatever it takes. 

MARGARET BRENNAN: All right, David Martin, great to have you and your insight.

 

https://www.cbsnews.com/news/full-transcript-face-the-nation-02-20-2022/

 

Link to comment
Share on other sites

Čekajući Godoa, bukvalno. Ne znam zašto se više blamiraju sa ovima "najavama" napada i mere patku po pitanju prikupljanja obaveštajnih podataka.

 

Jedino logično rešenje bi bila federalizacije zamlje, sa umerenim stepenom autonomije. Prema potezima obe strane, sve smo dalji od mirnog rešenja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Citam razne forume u vezi ove situacije..ovdje to nije slucaj svakako ali se slomise ljudi postavljajuci prilicno besmislene tvitove (prilicno opskurnih likova) s obje strane. 
edit: bez obzira na more poluprovjerenih informacija..cini se ipak ozbiljna eskalacija u par sati. Jbg. Znam sta je rat i ne bih zelio da iko zna sta je. 

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2022 at 2:02 PM, alpaka Bereta Sida said:

 

To opet ne ugrozava svjetski mir jer ni NATO-u ni Ukrajini nije cilj da napadu i rasparcaju Rusiju.

Tacno, ali za 10-20-30 godina moze da bude upravo suprotno.

I upravo Rusija to zeli da spreci.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2022 at 2:58 PM, MeanMachine said:

Rusi su capili Krim i onda pokrenuli rat na istoku Ukrajine pa naravno da Ukrajina hoce posle toga da bude deo NATO-a!

Ne, redosled koraka je bio drugaciji, prvo je Ukrajina htela da bude deo Natoa i preduzela konkretne korake ka tome, pa su onda Rusili capili Krim i Donbas.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa lol.

 

Quote

Amid the Euromaidan unrest, Yanukovych fled Ukraine in February 2014.[6] The interim Yatseniuk Government which came to power initially said, with reference to the country's non-aligned status, that it had no plans to join NATO.[7] However, following the Russian military invasion in Ukraine and parliamentary elections in October 2014, the new government made joining NATO a priority.[8] On 21 February 2019, the Constitution of Ukraine was amended, the norms on the strategic course of Ukraine for membership in the European Union and NATO are enshrined in the preamble of the Basic Law, three articles and transitional provisions.[9][10]

https://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine–NATO_relations

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, brusli said:

Tacno, ali za 10-20-30 godina moze da bude upravo suprotno.

I upravo Rusija to zeli da spreci.

 

 

De mi samo objasni kako mislis da mogu napasti i rasparcati top 3 vojnu silu svijeta sa najvecim arsenalom nuklearnog oruzja na svijetu bez da dodje do totalnog unistenja citave planete? Jedino ih mogu unistiti ekonomski ili nekim finansiranjem unutrasnih pobuna ovih raznih autonomnih republika (veliko pitanje koliko je ovo uopce moguce), a za to im ne treba Ukrajina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, brusli said:

Tacno, ali za 10-20-30 godina moze da bude upravo suprotno.

I upravo Rusija to zeli da spreci.

 

 

Izvini, a u kom to paralelnom univerzumu? Osim što čovek upravo reče da je u pitanju vojna sila sa malo više nuklearnog arsenala, koji bi idioti time automatski prizvali atomske bombe na svoje zemlje? Osim toga, Rusija je tržište od oko 150 miliona ljudi, a tamo sasvim lepo funkcionišu Apple, General Motors, General Electric, Renault, Volswagen, Mercedes, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Dell... a ima i onih malih. Koji bi sledeći idiot sahranio tolike sopstvene kompanije i tolikog kupca sopsrtvenih proizvoda? Samo Aeroflot (a imaju kompanija na kilo) poseduje šezdesetak američkih aviona, oko 120 Airbusovih, ozbiljno su tržište za sve vodeće proizvođače automobila i kompjutera, kupuju Rolex više nego neke zapadne zemlje... A ako pola uvoza je iz EU, UK i SAD. Šta misliš, zašto im nisu udarili ozbiljnije sankcije? Zato što bi samo kreten mogao da seče granu na kojoj sedi, a ovi na Zapadu nisu kreteni kada je u pitanju $$$. A te kompanije sa povelikim budžetima se takođe pitaju za to šta rade njihove zemlje.

Link to comment
Share on other sites

Evo i snimka, bukvalno je rekao da su Ukrajinci okupatori.

 

Quote

It is unequivocally necessary to recognize the DPR and LPR, but within the borders of the Donetsk and Luhansk regions. In those territories where people lived before the occupation by the armed forces of Ukraine, said the head of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation Kolokoltsev.

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...