Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

kakvi crni resursi... ima smisla da se bacaju pare na globalni rat i trose milioni zivota zbog resursa koji ce za 100 godina biti marginalni.

 

Nauka i tehnologija je toliko napredovala od drugog svetskog rata, ali su mozgovi globalnih analiticara ostali u tom vremenu i danas crtaju po kartama tenkove, nosace aviona i drugo tesko naoruzanje, kao i ljudstvo, kao da ce se rat voditi kao WWII.

Link to comment
Share on other sites

I pre 100 godina smo mislili da ce biti marginalni resursi pa danas imamo to sto imamo. Ne znam kakvu alternativu mogu naci gasu a nafta ce uvek biti u koriscenju pitanje je samo u kom obimu. Tu imamo i krupne kapitaliste (naftne koncerne) sa obe strane koji koce tu pricu jer ce izgubiti znacajan profit.

Vidimo i danas koliko su resursi bitni jer uticu i predstavljaju cenu kostanja svakog drugog proizvoda. Kakva god nova tehnologija da bude izmisljena ona ce opet zavisiti od resursa, i sami smo svedoci kolika je sada jagma za litijumom. I tako ce uvek biti, a tu su i druge rude koji su deo svake industrije a kojih je Rusija prepuna. Nisu resursi samo nafta i gas. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, mmajstor said:

I pre 100 godina smo mislili da ce biti marginalni resursi pa danas imamo to sto imamo. Ne znam kakvu alternativu mogu naci gasu a nafta ce uvek biti u koriscenju pitanje je samo u kom obimu. Tu imamo i krupne kapitaliste (naftne koncerne) sa obe strane koji koce tu pricu jer ce izgubiti znacajan profit.

Vidimo i danas koliko su resursi bitni jer uticu i predstavljaju cenu kostanja svakog drugog proizvoda. Kakva god nova tehnologija da bude izmisljena ona ce opet zavisiti od resursa, i sami smo svedoci kolika je sada jagma za litijumom. I tako ce uvek biti, a tu su i druge rude koji su deo svake industrije a kojih je Rusija prepuna. Nisu resursi samo nafta i gas. 

Ma kakvi crni resursi. Putko hoce da zavodi red tu, u realnosti obe strane hebu Evropu koja ne moze da se sastavi od karuckanja sa strane. Sad i da ima inovacija ovi ne bi dozvolili da to izadje. Zamisli besplatno grejanje ili kolada idu lupam na vodu, lupetam, ali ko zna.Pa ubili bi ga kao zeca.

 

Meni ne ide u glvu ljude koji se loze na nekog kaoLukasenko ili Putin. Kao i kod nas, bez institucija a sa tim resursima Rusija bi trebalo da imamnogo bolju ekonomiju.

 

Ukrajna hoce u NATO, hoce u EU i Rusija je sputava..nadam se d Putko nece dugo vladati jos jer je on jedini koji destabilizuje svet, cak sii Kinezi umereni za sad.

 

Ko podrzva Ruse..S. Koreja, Venecuela,Kuba..Srbi..sve moj do moga. i svuda autokratska vlast..

Link to comment
Share on other sites

Nema tu lozenja Losmi, pokusavam da shvatim i docaram stvari onakve kakve jesu bez pristrasnosti. Sad ako neko hoce da prihvati pricu za siroke naodne mase o nekoj demokratiji u Ukrajini i da je to njihovo demokratsko pravo koje nikako nije forsirano spolja, slobodno neka zadrzi takvo misljenje. 

Kakvo je gde unutrasno uredjenje je neka potpuno druga prica koja nema direktne veze sa ovom. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ma kakvi crni resursi. Putko hoce da zavodi red tu, u realnosti obe strane hebu Evropu koja ne moze da se sastavi od karuckanja sa strane. Sad i da ima inovacija ovi ne bi dozvolili da to izadje. Zamisli besplatno grejanje ili kolada idu lupam na vodu, lupetam, ali ko zna.Pa ubili bi ga kao zeca.

 

Meni ne ide u glvu ljude koji se loze na nekog kaoLukasenko ili Putin. Kao i kod nas, bez institucija a sa tim resursima Rusija bi trebalo da imamnogo bolju ekonomiju.

 

Ukrajna hoce u NATO, hoce u EU i Rusija je sputava..nadam se d Putko nece dugo vladati jos jer je on jedini koji destabilizuje svet, cak sii Kinezi umereni za sad.

 

Ko podrzva Ruse..S. Koreja, Venecuela,Kuba..Srbi..sve moj do moga. i svuda autokratska vlast..

Pa naravno da je Rusija sputava da udje u NATO jer je i taj NATO gura iz svojih interesa.

 

Ne znam kako mozes toliko zaslepljeno da gledas i jednodimenzionalno. Poenta je da svako gleda iskljucivo sebe i svoje interese koji gaze preko "malih" igraca.

 

Nato zeli Ukrajinu da bude jos blizi Moskvi, a Rusija bas to nece. Mozda zeli tampon zonu umesto toga? Zar to ne deluje logicno u toj geostrateskoj igri? Kakve demokratije i kakvi bakraci. Da im je do demokratije nikad ne bi podrzavali neke Saudijska Arabije. Jel imaju korektne odnose i sa nasim vladarem?? 

 

Opterecen si demokratijom, a svetom vladaju kompletni ludaci sa svih strana, kakvo god da je uredjenje. Kakva bre demokratija, pa pogledaj trenutnog i prethodnog predsednika USA, o cemu se tu radi? Sta radi Trudo u Kanadi? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mmajstor said:

Apropo pravljenja paralela sa Baltikom, Rusi ne mogu sebi da oproste sto su dozvolili da se NATO ugnjezdi tamo i bas zbog toga ce uciniti sve da se to ne ponovi u Ukrajini. Jedna granica nekako i moze da se brani ali sto ih vise okruzuju to ce odbrana biti teza. 

 

I ovde je cela prica oko resursa, sve ih ima manje na planeti a Rusija ih je prepuna. SAD usled ekonomskih problema zele da nametnu svoj gas Evropi, sto ne ide bas tako glatko pa zbog toga zele da prekinu Severni tok po svaku cenu. Dodatno zaostravanje odnosa i dodatne sankcije im prilicno idu u prilog. Ne znam sta ce tu biti dobitak za EU sem sto cemo svi da platimo kroz jos vecu cenu energenata. 

 

Za EU dobitak može biti samo marginalan, a potencijalni gubici višestruko veći. To je jasno svakome sa 2 grama mozga, ne može američki gas da bude jeftiniji od ruskog a i EU nikako ne odgovara rat u Ukrajini (nestabilnost, finansijska kriza zbog gasa, razaranje, izbeglice, itd.). Da to nije tako, ne bi Nemci i Francuzi stidljivo pokušavali da objasne Amerikancima da je ovo evropski problem i da ga treba rešiti u okviru Evrope, bez mešanja USA. Mene je čak iznenadila oštrina tona nemačkog ministra od pre par nedelja, ali izgleda da je u međuvremenu palo uvrtanje jaja pa se retorika nešto promenila.

 

Btw, vidim da se to poteže: Rusija je već tražila prijem u NATO, pre dosta godina - i bila je odbijena.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

@mmajstor @McLeod mislim da ste uboli suštinu; imamo analitičare i stratege koji su zaglavljeni u doktrinama od pre 60-70 godina. Bukvalno se svaki kvadratni cm planete snima 24/7, a oni prave neke tajne planove i ludila.

 

Sa druge strane, naftni, gasni i drugi oligarsi, old (USA) i new (RUS) money, političari koji i ne znaju šta je to pravi rat, proizvođači oružja - i dodao bih medije na ovaj spisak kočničara napretka naše civilizacije. Ima ih još, naravno...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Ma kakvi crni resursi. Putko hoce da zavodi red tu, u realnosti obe strane hebu Evropu koja ne moze da se sastavi od karuckanja sa strane. Sad i da ima inovacija ovi ne bi dozvolili da to izadje. Zamisli besplatno grejanje ili kolada idu lupam na vodu, lupetam, ali ko zna.Pa ubili bi ga kao zeca.

 

Meni ne ide u glvu ljude koji se loze na nekog kaoLukasenko ili Putin. Kao i kod nas, bez institucija a sa tim resursima Rusija bi trebalo da imamnogo bolju ekonomiju.

 

Ukrajna hoce u NATO, hoce u EU i Rusija je sputava..nadam se d Putko nece dugo vladati jos jer je on jedini koji destabilizuje svet, cak sii Kinezi umereni za sad.

 

Ko podrzva Ruse..S. Koreja, Venecuela,Kuba..Srbi..sve moj do moga. i svuda autokratska vlast..

ZiRrK5.gif

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ukrajina je ekonomski propala zemlja i da je Zapad umjesto sto je trosio pare na oruzje, te iste pare ili jos malo vise, ulagao u ekonomiju Ukrajine, bilo bi mnogo bolje za sve. 

Ovako nema nista od razvoja, niti je to cini mi se cilj Zapada, to niko ne spominje, tako da je cijeli ovaj pokret od Majdana pa nadalje jedna ekonomska katastrofa i dovoljno razloga za svakojaka nezadovoljstva.

Da u Ukrajini vlada blagostanje, ni Donjeck, ni Krim ne bi ni pomislili da napuste Ukrajinu, ovako u tom svom haosu, gdje se samo propagira rat, nista dobro ne moze da izadje za Ukrajince.

Kada je drzava shit, onda je ljudi napustaju, sasvim prirodno, ne zivimo 1000 godina pa da moze da se ceka da se nesto promijeni na bolje.

Rat u Bosni bi trebao da bude pouka za sve, kako unistiti buducnost miliona ljudi kada na vlast u drzavi dodju politicki amateri i kriminalci.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Lideri obe republike su pozvali na evakuaciju civila u područje oko Rostova u dogovoru s Rusijom. Ukrajinski ministar odbrane ranije danas je demantovao da nameravaju da napadnu Donbas i Krim.

 

Šefica RT-a napisala: "izgleda da je upravo počelo".

 

 

 

 

 

FL4eOwkXwAcN7Pp?format=jpg&name=large

 

 

 

 

Šefica RT-a:

Quote

And now it looks like it's started.

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

Ukrajina je ekonomski propala zemlja i da je Zapad umjesto sto je trosio pare na oruzje, te iste pare ili jos malo vise, ulagao u ekonomiju Ukrajine, bilo bi mnogo bolje za sve. 

Ovako nema nista od razvoja, niti je to cini mi se cilj Zapada, to niko ne spominje, tako da je cijeli ovaj pokret od Majdana pa nadalje jedna ekonomska katastrofa i dovoljno razloga za svakojaka nezadovoljstva.

Da u Ukrajini vlada blagostanje, ni Donjeck, ni Krim ne bi ni pomislili da napuste Ukrajinu, ovako u tom svom haosu, gdje se samo propagira rat, nista dobro ne moze da izadje za Ukrajince.

Kada je drzava shit, onda je ljudi napustaju, sasvim prirodno, ne zivimo 1000 godina pa da moze da se ceka da se nesto promijeni na bolje.

Rat u Bosni bi trebao da bude pouka za sve, kako unistiti buducnost miliona ljudi kada na vlast u drzavi dodju politicki amateri i kriminalci.

Ti kao da zivis na Marsu, pa propali su bas zbog Rusa i ratnog stanja. Jeste onisu hteli da se odcepe, stvarno svasta pises. Meni uopste nije jasno odakle tebi bilo kakve informacije, ko da citas Informer

 

Evo na forumu su ludaci postali cak i predsednici Kanade..

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ti kao da zivis na Marsu, pa propali su bas zbog Rusa i ratnog stanja. Jeste onisu hteli da se odcepe, stvarno svasta pises. Meni uopste nije jasno odakle tebi bilo kakve informacije, ko da citas Informer

 

Oni su propali jos devedesetih, kada su Ukrajinke dolazile u posleratnu Bosnu da rade po bordelima. Kakav je to ocaj samo vladao da su se na to odlucivale, dok su domaci politicari i tajkuni pljackali sve sto se moglo i dalje pljackaju. Niko im sa strane nije kriv sto im je korupcija tako fino razvijena.

Ja sam samo cuo za taj tvoj Informer, novine koje nisam nikada drzao u ruci, niti sam bio na njihovom portalu, ako uopste postoji, nemam pojma i prekinite vise sa tom supljom pricom, idi u Sjevernu Koreju, Iran. Pa idi ti u Ukrajinu onda :lol_2:

 

https://www.worldometers.info/gdp/gdp-per-capita/ tu se vidi gdje je Ukrajina

a ovo su podaci za 2010, https://photius.com/rankings/economy/gdp_per_capita_2010_0.html, manje vise ista pozicija.

 

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Evo na forumu su ludaci postali cak i predsednici Kanade..

 

No comment, nisi kvalifikovan za tu raspravu.

Link to comment
Share on other sites

BDP po glavi stanovnika za 2021. prema paritetu kupovne moći (procena MMF-a) za izabrane zemlje/teritorije opadajućim redom:

 

SAD 68k
Nemačka 57k
Francuska 49k
UK 47k
EU prosek 47k
Italija 43k
Češka 43k
Španija 42k

Slovenija 41k
Litvanija 41k
Estonija 40k
Poljska 36k
Mađarska 35k
Slovačka 35k
Letonija 33k
Rumunija 33k
Turska 32k
Grčka 30k
Hrvatska 30k
Rusija 29k
Bugarska 25k
Crna Gora 21k
Belorusija 21k
Srbija 21k
Kina 19k
Makedonija 18k
BiH 16k
Gruzija 16k
Brazil 16k
Albanija 15k
Azerbejdžan 15k
Ukrajina 14k
Moldavija 14k
Jermenija 14k
Južna Afrika 12k
Kosovo 12k
Indija 7k

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ti kao da zivis na Marsu, pa propali su bas zbog Rusa i ratnog stanja. Jeste onisu hteli da se odcepe, stvarno svasta pises. Meni uopste nije jasno odakle tebi bilo kakve informacije, ko da citas Informer

 

Evo na forumu su ludaci postali cak i predsednici Kanade..

 

 

 

Dovoljno je da uporedis Tajvan i Ukrajinu pa da bude jasno sta US pokusava da postigne trenutno. Da pojasnim, kada je US bilo u interesu da stvarno napravi uspesnu demokratiju i prosperitetnu zemlju, ulozili su ozbiljne novce, napravili proizvodnju i otvorili trziste SAD za Tajvan. Rezultat je bio da dok su Kinezi jeli gloginje i pravili kucne topionice, prekoputa je bila stvarno uspesna zemlja. U Ukrajnu je stiglo samo oruzje. Niko ne spori da je Putin to sto je, mislim da je jasno da US hoce od Ukrajine proksi zemlju da se malo ratuje, ali ono sto ja ne kapiram je so Ukrajinci prihvataju ulogu: njima ce ostati razjebana zemlja u svakom pogledu.

Mislim da je jasno sta Putin nece: jos jednu granicu koju mora da brani od NATOa i taj deo ja razumem skroz. Njemu se jedino i isplati da ceka, situacija u Ukrajini moze da bude samo gora a to njemu daje sansu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sreta-steta said:

 

Dovoljno je da uporedis Tajvan i Ukrajinu pa da bude jasno sta US pokusava da postigne trenutno. Da pojasnim, kada je US bilo u interesu da stvarno napravi uspesnu demokratiju i prosperitetnu zemlju, ulozili su ozbiljne novce, napravili proizvodnju i otvorili trziste SAD za Tajvan. Rezultat je bio da dok su Kinezi jeli gloginje i pravili kucne topionice, prekoputa je bila stvarno uspesna zemlja. U Ukrajnu je stiglo samo oruzje. Niko ne spori da je Putin to sto je, mislim da je jasno da US hoce od Ukrajine proksi zemlju da se malo ratuje, ali ono sto ja ne kapiram je so Ukrajinci prihvataju ulogu: njima ce ostati razjebana zemlja u svakom pogledu.

Mislim da je jasno sta Putin nece: jos jednu granicu koju mora da brani od NATOa i taj deo ja razumem skroz. Njemu se jedino i isplati da ceka, situacija u Ukrajini moze da bude samo gora a to njemu daje sansu. 

Da,moze on drzti sve te jedenice do granice koliko bas hoce, pa ne moze. Kad tj ako se otvori Ukrajna, otvorice se njima Sirija jedan kroz jedan. Mnogo je to para za njih sa tim da nisu to jedine zemlje gde su, a ostatak zemlje slabi.

 

P nije Amerika majku mu uzela teritorije Ukrajni vec Rusija,normalno je da ce da ratuju. Ako im uzmu ovo, mogu da im uzmu sve..nemaju oni tu nista da izgube. Uostlom ako USA  oseti slabost Rusije..Uporedjivati Kubu i Ukrajnu je tek smesno..bukvalno bez dodirnih tacaka, porediti. Niko nije zabranio niti uzeo Kubi nista.

 

Ne vidim da Rusi mogu izaci dobro iz ovoga ako se zarati..Ukrajni moze biti samo bolje...ako Rusija dobije po labrnji..tu je i Poljska, da ako skiu Lukasenka i Putina pa da normalno zivi ceo svet.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kakvi ratovi kakvi bakraci. Da se obicna raja skupi s motkama i vilama i da razmontiraju svu tu tehniku, tenkove avione ... drzavnike tj politicare pozatvara u zatvore i kaze dosta je bilo. Koga vi zaje.avate ,i lupe sakom o sto. Vec stvarno nisu normalni ni jedni ni drugi ni treci. Da se poniste granice i nacije ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 U Rostovu izgleda pojma nemaju da treba da dočekaju izbeglice.

 

Quote

The administration of the Rostov regional governor commented on the statement made by the head of the self-proclaimed Donetsk people's republic (DNR), Denys Pushylin, about the evacuation of the DNR population to the region. The administration informed Znak.com that so far they have no information about the planned deployment of temporary accommodation facilities for refugees. Officials said that they only know about the decision of the DNR leader from the news. 

https://www.znak.com/2022-02-18/vlasti_rostovskoy_oblasti_nichego_ne_znayut_o_plane_evakuacii_v_region_bezhencev_iz_dnr (prevod: Deepl)

 

Navodno је muškarcima starosti između 18 i 55 godina zabranjen izlazak iz Luganske Narodne Republike.

 

FL45vAlX0AUelec?format=jpg&name=large

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Devil In My Pants said:

P nije Amerika majku mu uzela teritorije Ukrajni vec Rusija,normalno je da ce da ratuju. Ako im uzmu ovo, mogu da im uzmu sve..nemaju oni tu nista da izgube. Uostlom ako USA  oseti slabost Rusije..Uporedjivati Kubu i Ukrajnu je tek smesno..bukvalno bez dodirnih tacaka, porediti. Niko nije zabranio niti uzeo Kubi nista.

 

Ne vidim da Rusi mogu izaci dobro iz ovoga ako se zarati..Ukrajni moze biti samo bolje...ako Rusija dobije po labrnji..tu je i Poljska, da ako skiu Lukasenka i Putina pa da normalno zivi ceo svet.

Ajd sad uzmi i promeni Ukrajina sa Srbija pa razmisli da li je isto pisanje primenjivo na Kosovo npr? Ti ne mozes biti sused Rusije za koju si vojni patuljak i ici direktno protiv njenih interesa i ocekivati da nece reagovati... pogotovo sa Putinom na vlasti. Batali pricu medjunarodno pravo, ljudska prava, demokratija... to je jednostavno tako. Ukoliko idu Rusima uz dlaku, moraju da budu spremni na posledice. Posledice u ovom slucaju su da ce se pretvoriti u kvazi drzavu koja ce svakih par godina prolaziti kroz puceve, iz koje ce ljudi gledati samo kako da pobegnu, itd... Ako bas hoce u NATO, to ce verovatno platiti sa nekih 20-30% teritorije koja ce biti tampon zona slicno kao Belorurija, j.Osetija i tako dalje. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, sreta-steta said:

Ajd sad uzmi i promeni Ukrajina sa Srbija pa razmisli da li je isto pisanje primenjivo na Kosovo npr? Ti ne mozes biti sused Rusije za koju si vojni patuljak i ici direktno protiv njenih interesa i ocekivati da nece reagovati... pogotovo sa Putinom na vlasti. Batali pricu medjunarodno pravo, ljudska prava, demokratija... to je jednostavno tako. Ukoliko idu Rusima uz dlaku, moraju da budu spremni na posledice. Posledice u ovom slucaju su da ce se pretvoriti u kvazi drzavu koja ce svakih par godina prolaziti kroz puceve, iz koje ce ljudi gledati samo kako da pobegnu, itd... Ako bas hoce u NATO, to ce verovatno platiti sa nekih 20-30% teritorije koja ce biti tampon zona slicno kao Belorurija, j.Osetija i tako dalje. 

 

 

Ukrajna ima trecu najbrojniju armiju u Evropi, varas se ako ce to biti isto Gruziji. Nisu Rusi toliko jaki da mogu to brzo resiti, a sto se vise bude produzavalo to ce dolziti pomoc iz USA, Poljske, VB i ond dolazi pad Ruske vlasti. Rusi se bukvalno nikad nisu smeli suprostaviti Zapadu pa ni onda kad su im pobili 200voojnika u Siriji..

 

Sad sigurno marsiraju u te dve oblasti, ali ako to urade definitivno nam preti veliko sranje..da se bracaRusi dovedu pameti i sruse Putina i progledace..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...