Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

.

 

MIP Rusije publikovao odgovor US i Nato:

 

blablabla...

 

...«Россия будет вынуждена реагировать, в том числе путем реализации мер военно-технического характера».

 

 

.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

teorija zavere on

 

Rusi ovo zapravo rade da bi pokusali da ostanu koliko-toliko globalna sila da bi izbegli da ih Kina proguta.

 

teorija zavere off

 

Malo sam ti popravio ovo, ali razumem zašto kažeš zavera pošto nisi verovatno u materiji. Detaljnije u linku ispod, profesor međunarodnih odnosa, Suslov i London School of Economics objašnjava Russian Grand strategy i uspešnost sprovođenja spoljne politike

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znam dovoljno, samo sto mi je trenutak interesantan. A trenutak je vozdizanje Kine i sve otvorenije operacije u "Island chainu" gde Rusi nemaju direktne interese ali cenim da postoji bojazan da posto ucvrste svoj uticaj u Jugoistocnoj Aziji i kompletno "izoluju" Japan, a blizu su, da ce se okrenuti i drugim ciljevima.

 

Mislim, samo utisak, nista vise. Nevezano za ruske teznje da budu globalno bitniji nego sto jesu.

Link to comment
Share on other sites

Ukrajina je trebala jos 2002 da proglasi vojnu neutralnost !
I da dozvoli autonomiju Krimu i Pridnjestrovlju.
To je uzrok svega ostalog sto je doslo kasnije.
 
Ukrajina je trebalo da zadrži nuklearne rakete.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ništa ovo ne valja. Neko, izgleda, želi rat po svaku cenu; teško je u ovom buljuku informacija saznati šta se stvarno dešava - poučen prethodnim iskustvima, ne verujem potpuno ni jednoj ni drugoj strani. Gadno je što se sve dešava praktično na granici Rusije...da se pokrijemo ušima i molimo da ne izbije žestoko sranje.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da rezimiramo šta nam ruska propaganda želi prikazati danas. Naime Ukrajinski plan za osvajanje donbasa je da to urade u trenutku kada je Rusija koncentrisala 150k vojnika na granicama UKR. Ovaj scenario me podseća na ono u Gruziji gde je po rusima 1000 policajaca htelo da napadne osetiju gde je u tom momentu bilo 50k rusa.

 

Ovo je presmešna propaganda. No dobro je da su Rusi oštro osuđeni jer smo videli u prošlosti šta se desi kada se ne reaguje na rusko zveckanje oružjem.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Klotzen said:

Da rezimiramo šta nam ruska propaganda želi prikazati danas. Naime Ukrajinski plan za osvajanje donbasa je da to urade u trenutku kada je Rusija koncentrisala 150k vojnika na granicama UKR. Ovaj scenario me podseća na ono u Gruziji gde je po rusima 1000 policajaca htelo da napadne osetiju gde je u tom momentu bilo 50k rusa.

 

Ovo je presmešna propaganda. No dobro je da su Rusi oštro osuđeni jer smo videli u prošlosti šta se desi kada se ne reaguje na rusko zveckanje oružjem.

 

Sto ne bi napali, kada se tu slilo jos vise NATO vojnika. Kao da im je stalo da ih Rusija napadne, kao da ce time nesto rijesiti.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Gistro Bančo said:

Barem po novinskim naslovima…ovo je kubanska kriza…samo na kvadrat. 

 

 

.

 

Zapravo vise podseca na Koreju...mada, ne vazno, planeta se izmenila od tad...

 

Tad smo imali mnogo vise balansiran svet ,UN,  dve super sile, koje su se borile jedna protiv druge, ali se i vise postovale izmedju sebe...i generaciju politicara koji su prosli WW2 i znali sta je to rat i razaranje...

Ljudi su se bojali nuklearnog sukoba, a danas? Ko o tome uopste razmislja uopste? ...Svi mi mislimo da je to daleko i nemoguce...a nije, svet je vec bio ugrozen zbog neispravnog tranzistora, sa novim brzim raketama, nece ni biti vremena raspravljati da li se raspao neki poluprovodnik...

 

Politika je planetarno postala strasan izvor problema, jedna potencijalno, tako plemenita stvar sposobna da utice na milijarde ljudi...Hladni rat se zavrsio pre vise od 30 godina...Kako smo se nasli tamo gde smo vec bili?

 

Nema ljudi vise kao sto je bio Kennan , naprimer...

 

.

Edited by attolini
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Klotzen said:

Da rezimiramo šta nam ruska propaganda želi prikazati danas. Naime Ukrajinski plan za osvajanje donbasa je da to urade u trenutku kada je Rusija koncentrisala 150k vojnika na granicama UKR. Ovaj scenario me podseća na ono u Gruziji gde je po rusima 1000 policajaca htelo da napadne osetiju gde je u tom momentu bilo 50k rusa.

 

Ovo je presmešna propaganda. No dobro je da su Rusi oštro osuđeni jer smo videli u prošlosti šta se desi kada se ne reaguje na rusko zveckanje oružjem.

 

Mislim da je red da ipak ne spinujes bas toliko. Vec x puta tvrdis da Gruzija nije napala J.Osetiju i da je imala smesne snage.

 

Imas zapadne analize tog rata stvar je vrlo jasna, Gruzija je prva napala J.Osetiju sa par hiljada vojnika na wikipediji pise 10k vojnika, kakvi bre policajci? Imas snimke tenkova i to modernizovanih T-72 koji se jasno razlikuju od ruskih zbog izraelskog dodatnog oklopa. 

 

Napad je poceo nesto pred ponoc Avgusta 7 a prve dve kolone ruskog oklopa dakle prethodnica 58 armije su prosle tunel u 17.00 a stigle dok Cinvalija u 18.00, oko 1.500 gruzijskih vojnika je stiglo u Cinvali u 10.00, dakle 8 sati pre Rusa, nisu svi poslati na Cinvali postojale su cetiri bitne mete, Cinvali, most, tunel i ruska baza sa par stotina mirovnih posmatraca.

 

Ono gde se zapadnjaci ne slazu medjusobno je u tome da li su Rusi znali ili ocekivali napad pa se lepo spremili. Neki kazu da jesu i da je onda to fakticni ustvari iznudjen napad od strane Gruzije sto ja bas ne vidim cak ni Gruzijci ne kazu eto mi napali preventivno vec kazu da zbog provokacija su napali. Sobzirom da se obe strane optuzuju za provokacije ko ce ga znati sta je tu bilo tacno a posto su ruske trupe jedini mirovni posmatraci onda nemamo trecu stranu posto Rusi ce sigurno da kazu da su Gruzijci poceli sa provokacijama.

 

Uglavnom i da je bilo provokacija druge strane to opet ne znaci da Gruzija nije prva krenula u rat, jeste. 

 

E sad da li su se Rusi spremili za rat tj ocekivali to? Pa ne. Jer da jesu ne bi OSAM sati posle opkoljavanja Cinvalija ruski oklop stigao do istog. Od tunela do Cinvalija nema mnogo dakle uradili bi istu stvar ko sad, razmestili trupe vrlo blizu tunela i cekali opravdanje da udju.

 

Inace cela ta ruska akcija je radjena haoticno sto dodatno potvrdjuje da nisu bili spremni. Npr general koji je predvodio prethodnicu je ranjen u nogu blizu Cinvalija, lako je mogao da ostane bez glave, Tu-22MR je oboren jer MiG-25R nije bio dostupan za izvidjanje iako je tad jos uvek leteo u ruskom RV, da su znali sta ce biti ne bi reskrirali malobrojni Tu-22MR koji kosta samo tako vec bi poslali MiG-25R kojima i onako sledi penzionsanje a znatno tezi je za obranje ustvari sa sistemima koje Gruzija je imala ne bi ni mogli da ga obore.

 

Takodje pogodjen je odredjen broj Su-25 neki su se i srusili i to po nekim navodima ne samo od Gruzijaca vec i od Osetina. Posto Gruzija ima samo Su-25 ovi pomislili da su gruzijski.

 

Tek posle par dana, rat sto se tice Rusa je poceo da lici na moderan i organizovan, bombarduju se vojne mete u Gruziji npr veliki nepomican osmatracki radar su bombardovali dva ili tri dana kasnije! Pa onda amfibijski desant i to je kasnilo tj da su se spremali za napad to bi se desilo vrlo brzo i to je bio jedan od arugmenta da se kupe Mistrali, neki od admirala je rekao da su imali takav brod mogli bi da reaguju vrlo brzo i prakticno onemoguce povlacenje gruzijskih snaga.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

teorija zavere on

 

Rusi ovo zapravo rade da bi pokusali da ostanu koliko-toliko globalna sila da bi izbegli da ih Kina proguta.

 

teorija zavere off

 

Ima tu necega doduse obrnuto. Setimo se da se Putin video sa Sijem pre ovog zadnjeg podgrevanja vatre i da je tad Si izjavio da je partnerstvo Rusije i Kine nikad jace i bice sve jace. Moguce da je nesto tu dogovoreno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Jadni Rusi napadose ih Gruzini i Ukrajinci a oni im uzmu deo teritorije...:D

 

Ovo sto sad rade Rusi je slicno onome sto je Misa kravatozder radio 2008, napao a pricao da su ga Rusi napali. 

 

I da Gruzija je prihvatila da J.Osetija postoji i da su ruske mirovne trupe garant mira, posto su ih pobili pa dobro su prosli tj Rusi ipak pokazuju neku umerenost tj tad su pokazivali, Ameri bi npr sravnili Beograd da Srbija napadne Kosovo i pobije nesto Amera dole. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Unistavaju jednu zemlju, zajedno svi skupa, Rusija, Zapad i sama Ukrajina, a mozda i sire.

Kolicina ljudske gluposti je zaista neogranicena.

 

Zapad je širok pojam, Nemačka mi ne izgleda nešto srećno u celoj priči, pa ni Francuska...za ostalo se slažemo, mada bih ja to potencijano uništenje Ukrajine nazvao slepim zlom, a ne glupošću. Sa stanovišta zainteresovanih strana (osim ukrajinske) potez je možda i pametan, ako se posmatra bez emocija i ako se apstrahuju žrtve i razaranje...a oni to vole da apstrahuju, u tim svojim igricama.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MeanMachine said:

 

Ovo sto sad rade Rusi je slicno onome sto je Misa kravatozder radio 2008, napao a pricao da su ga Rusi napali. 

 

I da Gruzija je prihvatila da J.Osetija postoji i da su ruske mirovne trupe garant mira, posto su ih pobili pa dobro su prosli tj Rusi ipak pokazuju neku umerenost tj tad su pokazivali, Ameri bi npr sravnili Beograd da Srbija napadne Kosovo i pobije nesto Amera dole. 

Oprostice ti Djura sto te je tukao..tako neka varijanta..

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, MeanMachine said:

 

Mislim da je red da ipak ne spinujes bas toliko. Vec x puta tvrdis da Gruzija nije napala J.Osetiju i da je imala smesne snage.

 

Imas zapadne analize tog rata stvar je vrlo jasna, Gruzija je prva napala J.Osetiju sa par hiljada vojnika na wikipediji pise 10k vojnika, kakvi bre policajci? Imas snimke tenkova i to modernizovanih T-72 koji se jasno razlikuju od ruskih zbog izraelskog dodatnog oklopa. 

 

Napad je poceo nesto pred ponoc Avgusta 7 a prve dve kolone ruskog oklopa dakle prethodnica 58 armije su prosle tunel u 17.00 a stigle dok Cinvalija u 18.00, oko 1.500 gruzijskih vojnika je stiglo u Cinvali u 10.00, dakle 8 sati pre Rusa, nisu svi poslati na Cinvali postojale su cetiri bitne mete, Cinvali, most, tunel i ruska baza sa par stotina mirovnih posmatraca.

 

Ono gde se zapadnjaci ne slazu medjusobno je u tome da li su Rusi znali ili ocekivali napad pa se lepo spremili. Neki kazu da jesu i da je onda to fakticni ustvari iznudjen napad od strane Gruzije sto ja bas ne vidim cak ni Gruzijci ne kazu eto mi napali preventivno vec kazu da zbog provokacija su napali. Sobzirom da se obe strane optuzuju za provokacije ko ce ga znati sta je tu bilo tacno a posto su ruske trupe jedini mirovni posmatraci onda nemamo trecu stranu posto Rusi ce sigurno da kazu da su Gruzijci poceli sa provokacijama.

 

Uglavnom i da je bilo provokacija druge strane to opet ne znaci da Gruzija nije prva krenula u rat, jeste. 

 

E sad da li su se Rusi spremili za rat tj ocekivali to? Pa ne. Jer da jesu ne bi OSAM sati posle opkoljavanja Cinvalija ruski oklop stigao do istog. Od tunela do Cinvalija nema mnogo dakle uradili bi istu stvar ko sad, razmestili trupe vrlo blizu tunela i cekali opravdanje da udju.

 

Inace cela ta ruska akcija je radjena haoticno sto dodatno potvrdjuje da nisu bili spremni. Npr general koji je predvodio prethodnicu je ranjen u nogu blizu Cinvalija, lako je mogao da ostane bez glave, Tu-22MR je oboren jer MiG-25R nije bio dostupan za izvidjanje iako je tad jos uvek leteo u ruskom RV, da su znali sta ce biti ne bi reskrirali malobrojni Tu-22MR koji kosta samo tako vec bi poslali MiG-25R kojima i onako sledi penzionsanje a znatno tezi je za obranje ustvari sa sistemima koje Gruzija je imala ne bi ni mogli da ga obore.

 

Takodje pogodjen je odredjen broj Su-25 neki su se i srusili i to po nekim navodima ne samo od Gruzijaca vec i od Osetina. Posto Gruzija ima samo Su-25 ovi pomislili da su gruzijski.

 

Tek posle par dana, rat sto se tice Rusa je poceo da lici na moderan i organizovan, bombarduju se vojne mete u Gruziji npr veliki nepomican osmatracki radar su bombardovali dva ili tri dana kasnije! Pa onda amfibijski desant i to je kasnilo tj da su se spremali za napad to bi se desilo vrlo brzo i to je bio jedan od arugmenta da se kupe Mistrali, neki od admirala je rekao da su imali takav brod mogli bi da reaguju vrlo brzo i prakticno onemoguce povlacenje gruzijskih snaga.

 

Sve je to ok. Ali jedna stvar mi se ne uklapa nikako. Zato sam razvio jednu teoriju. 

Mislim da su Rusi znali za napad, i to ne samo da su znali vec su i dali precutnu saglasnost. E sad da li da navuku Gruzine ili su se kasnije predomislili ne znam. Moguce je da je postojalo nesuglasica po tom pitanju izmedju predsednika i premijera.

Zasto to mislim? Zato sto su Gruzini mogli veoma lako da sprece ruske trupe da reaguju na vreme. Jedina veza izmedju juzne Osetije i Rusije je tunel. Ako bi se tunel srusio ili na bilo koji drugi nacin izbacio iz upotrebe Rusi ne bi mogli da reaguju na vreme. Iz vojnog vrha Gruzije je upravo to i predlagano politickom vrhu, ali je to kategoricki odbijeno. Postavlja se pitanje zasto? Jedini odgovor koji se meni namece je to da su bili ubedjeni da Rusi nece reagovati. 

Bez ruske pomoci Oseti ne bi izdrzali duze od 48 sati. Meni je jasno zasto Gruzijci nisu vrsili mobilizaciju, vratili elitne trupe iz Iraka i napali sa relativno malim snagama. Zato sto im za pobedu to nije trebalo. Jednostavno u njihovim kalkulacijama nije bilo ucesca Rusije. 

Da je tunel destabilizovan i da se sve zavrsilo brzo, Rusija i ne bi reagovala. Ovako joj je ostavljena mogucnost za reakciju, tunel nije diran. Plus se napad oduzio, realno za tih desetak sati su trebali sve da zavrse, a oni nisu uspeli da zauzmu Cvinhali. Rusima se kao na tacni pruzila mogucnost za reakcijom. E sad, i njihova u pocetku dosta trapava reakcija pokazuje da se oni za tu akciju nisu pripremali. 

Sta je kljucni razlog zasto je do reakcije Rusije doslo verovatno nikada necemo saznati. Juzna Osetija nema nikakav strateski znacaj, niti neke resurse. Jedino u njihovu korist ide to sto je severna Osetija bila lojalna Rusiji tokom krize u Ceceniji. Rusija, po meni, vodi pogresnu politiku prema susedima gde od njih pravi neprijatelje podrzavajuci male narode koji tamo zive i politikom zamrznutog konflikta trajno destabilise te zemlje. 

Pisao sam ranije o Moldaviji, gde je sad verovatno prelomljeno i prorumunska opcija je odnela trajnu prevagu u odnosu na prorusku i prosovjetsku. Da je Pridnjestrovlje uslo u sastav Moldavije za vreme nele od proruskih vlada, prorumunska opcija nikad ne bi uspela da pobedi u Moldaviji. Ovako su zauvek izgubili Moldaviju da bi dobili Pridnjestrovlje koje je realno neupotrebljivo. Slicna prica i sa Ukrajinom. Da nisu dirali Krim i Donbas danas bi opet verovatno bio neki ako ne proruski predsednik, onda bar daleko umereniji i naklonjeniji Rusiji od sadasnjeg rukovodstva i ne bi bilo potrebe da se razmatra vojna akcija. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...