Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

On 10/19/2022 at 12:57 PM, attolini said:

 

 

.

 

Mislim da ni sam nisi svestan da je devedeset posto tvojih linkova smece, koje gutas...clanak s pocetka septembra...

 

"преноси Раилваи Суппли позивајући се на спротив.инфо"

 

https://sprotyv.info/

 

 

Ukrajinski hardcore propagandni portal...Osam tona vise od konvencionalnih , ali ne kaze da je to u stvari razlika oko devet procenata, sedemdeset i nesto tona nasuprot sezdeset i nesto...10.000 vagona stoji, ali ne kaze da je  ukupna cifra vagona Rusiji oko milion i dvesta hiljada..

Proizvodjaci otisli ali neke od tih fabrika su obnovile proizvodnju , problem su visoke carine koje su stitile te proizvodjace, i bile brana za azijske prozvodjace...sertifikacija novih dobavljaca i ublazavanje carinskih tarifa se zavrsava u oktobru-novembru...

 

Neprijatno, bolno, ali ne neresivo..problemi su na drugim stranama...samo ti ih ne vidis donoseci stalno najgore smece ovde...

 

 

.

 

 

Fancy, nista ti to ne valja. Evo kako stoji pravo stanje.

 

Latvia to send all its Stinger air defense systems to Ukraine

 

 

 

Edited by Dragan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, fancy said:

 

Čudan tekst verovatno click bait jer

kasnije autor lepo pominje azijske proizvođače a za ruske tenkove a i vagone sasvim okej. Izuzetno kvalitetni specijalni ležajevi npr švedski, Rusima su sigurno problem zbog sankcija ali ti idu neke druge mašine npr ne bi me čudilo da velike pumpe za gas zahtevaju takve ležajeve.

 

Za tenkove teško da ti takvi trebaju.

 

Da pojasnim zašto su npr kineski više nego dobri pa zato što su moderni kineski kuglageri kvalitetniji od onih koje je davno SSSR pravio.

 

Kuglageri nisu ko čipovi pa je teško naći zamenu cak ni sa čipovima ko nije problem ko nekad ali kuglageri su daleko jednostavniji jer su standardizovani. Opet ponavljam što se tiče specijalnih to je druga priča.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dragan said:

Fancy, nista ti to ne valja. Evo kako stoji pravo stanje.

 

 

 

.

 

 

Dragane, covece , sta ce ti ovo? Pre sest meseci si dovukao tekst sa naslovom "Руска железница је на ивици колапса" i ja sam ti odgovorio. I sve sto mogu je da ti ponovim opet:

 

Dovukao si propagandno smece, jer je prosle godine proizvedeno oko pedesetpet hiljada novih vagona, ukupan pad proizvodnje koji je zabelezen uglavnom u prva dva kvartala prosle godine je nesto vise od cetiri procenata.

Uz to je remontovano vise od sezdeset hiljada starih vagona, i nikakva zeleznica se nije raspala. I tad i sad ti govorim da su problemi na drugom mestu, dobar deo tih tekstova ima neku svoju funkciju,  budalastina ravno kao i ruska prica o smrzavanju Evrope.

 

Sve da su to ti lezajevi, mislis veliki je problem od ovih desetina hiljada vagona uzeti nekoliko stotina za nove tenkove?

 

 

 

Ne slazem se ni s Fancijevim komentarom ... stvarnost , ili realnost , a pogotovo za vreme rata je najcesce samo necija percepcija, u ovom slucaju novinara Forbsa. On se oslanja na studiju CSIS, koja se opet uglavnom oslanja na open source materijale, cak i ta studija ne navodi na zakljucke na koje sugerise novinar Forbsa :

 

"In sum, while Moscow might be able to substitute the import of Western bearings and thus maintain the level of defense-sector production needed to continue its war effort, these bearings will most likely be of a lower quality, which could impact reliability"

 

 

Dakle, lezajevi ce most likely biti losijeg kvaliteta, tenkovi nece prelaziti trista hiljada km.

 

 

.

 

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@attolini

Verovatno si u pravu, ali nemoj mi ubijati nadu - sto losije za ruSSiju, to bolje za Evropu.

Ja sam ti jednostvano navijacki pristrasan i gledam crno-belo, pa mi ponekad i promakne objektivna

analiza i izvestavanje, ali valjda smer i razvoj situacije uglavnom odgovaraju mojoj zelji,

a zelja mi je da svi do jednog ruskog vojnika napuste teritoriju Ukrajine (ukljucivo Krim),

sto moras priznati nije puno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, attolini said:

 

.

 

 

 

 

 

Dakle, lezajevi ce most likely biti losijeg kvaliteta, tenkovi nece prelaziti trista hiljada km.

 

 

.

 

 

reliability ne znači da će manje trajati nego da mogu na primer i da se pokvare posle 10 km jer nisu zadovoljavajućeg kvaliteta. Takođe rezervni delovi na tenkovima se češće menjaju jer se tenk ne koristi kao auto nego malo drugačije i mnogo češće. Rusi su i inače ogroman broj tehnike izgubili zbog kvarova a to će biti još ozbiljniji problem kada krenu da ugrađuju u njih delove slabijeg kvaliteta. Očigledno im je održavanje očajno a sada će i loše delove da ugrađuju to je siguran put u propast.

 

Ako su uvozili preko 50% ležajeva iz inostranstva to je nemoguće u kratkom roku nadoknaditi. Mislim da će primat i dalje imati gasna i naftna industrija jer im je tu najvažnije da imaju najkvalitetnije delove da im ne bi opadala efikasnost jer od toga žive. Zatim ide železnica, koja nije bez veze spomenuta, jer šta će ti tenk na frontu ako nema kako da mu se dopreme rezervni delovi, gorivo i municija ? Da se pokrene ta industrija treba vremena, ako hoćeš da kupiš od Kineza pa valjda i oni trebaju da pokrenu industriju i da povećaju proizvodnju, ne mislite valjda da tamo neka kineska kompanija pravi višak ležajeva za slučaj da im se ukaže prilika da izvoze u Rusiju. Meni se čini da vi u Rusiji mislite da Rusija sve može kao čarobnim štapićem da uradi a zapadu koji je 1000 puta sposobniji i bogatiji za isto to trebaju decenije. Malo realnosti moliću.

 

I na kraju on ne kaže da će to zaustaviti industriju tenkova nego da će to samo biti dosta lošiji tenkovi od onih koji su se proizvodili do rata. I to na primeru samo dva dela. A rusima nedostaje još delova a bogami i kvalifikovane radne snage. Mladi i obrazovani su se razbežali a da uzimaju iz jedne fabrike da pebacuju u drugu je presipanje iz šupljeg u prazno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izem ti takvu civilizaciju gde se siroka masa pali na nekakve degenerike samo da bi izbegla da sama donosi odluke o sebi, i gde se siroka masa pali na proganjanje svega sto je drugacije, iz istog razloga - kao pizde, ekstremno su agresivni prema svakome ko se usudi da sam bira u sta ce verovati i sta ce mu biti blisko, koje vrednosti ce mu biti bliske. Bas da im takvima svima pomenem celu familiju, i plus, kad bi ih sad zbrisao neko ili nesto sve, na celom svetu, ne bih plakao. Ukratko, seme im se zatrlo. Štono kazu, takvi "srecni robovi" su najveci neprijatelji slobode, i kao takvi, potpuno suvišni.

 

Evo ih takvi ovde u prici:

 

Oni imaju moćnog vođu koji o svemu odlučuje sam, bez cinculiranja s kojekavim ministrima, poslanicima, Vladom, premijerom i ostalim tričarijama uvezenim sa dekadentnog Zapada koji poslednjih vekova nije imao pametnija posla, pa se odao demokratizaciji, ograničenju moći vladajuće kaste, podeli vlasti, građanskoj kontroli i sličnim zaludicama.

 

Ruski filozof Lav Šestov je mislio da su ovakvi ljudi plod mašte i samoobmane, da nikad nije bilo ljudi koji se zadovoljavaju postojećim, onih koji se osećaju kao svoji na svome. “Jer to su samo priče da su ljudi bilo kada na zemlji umeli da nađu ono što im je potrebno. Oni s mukom traže, ali ništa ne nalaze – čak ni oni koji se smatraju učiteljima čovečanstva”, pisao je Šestov, ali njegovo mišljenje možemo slobodno zanemariti. Da su ti filozofi čemu, valjda bismo ih mi prvi imali. Nije uzalud naš narod smislio izreku “Nemoj da filozofiraš” koju doživljavamo kao hibrid kategoričkog imperativa i Božje zapovesti.

 

Ruku na srce, pitanje iz ankete je blago nepotpuno. Nama treba jak lider koji sve odluke donosi sam, bez Skupštine, bez Vlade, ali – što je najvažnije – i bez nas. Samo da se mi ni za šta ne pitamo, samo da ne moramo da odlučujemo ni o čemu, samo da nas ne uznemiravaju namećući nam obavezu da uređujemo sredinu, društvo i zemlju u kojima obitavamo – to je sve što tražimo, sve drugo je manje bitno.

 

Ko god pokaže ozbiljnu nameru da nam skine sa pleća preteški teret odgovornosti za sopstveni život i za živote bližnjih i daljnjih, ko god pokaže čvrstu rešenost da bude vladar, car, gospodar, tiranin, kralj, hazjajin, diktator, autokrata, samodržac, doživotni predsednik – taj će biti dočekan kao oslobodilac, mesija, spasitelj, predaćemo mu dragovoljno sve ovlasti i potčinićemo se njegovoj gvozdenoj volji. Kad se takav pojavi, nastupa golemo olakšanje, jer nema ničeg goreg nego biti dete bez roditeljskog staranja, pogotovo kad dotično mladunče ima 28, 49, 67 ili 86 godina.

 

https://autonomija.info/tomislav-markovic-nama-se-spava-nama-se-ne-sanja/

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

I na kraju on ne kaže da će to zaustaviti industriju tenkova nego da će to samo biti dosta lošiji tenkovi od onih koji su se proizvodili do rata. I to na primeru samo dva dela. A rusima nedostaje još delova a bogami i kvalifikovane radne snage. Mladi i obrazovani su se razbežali a da uzimaju iz jedne fabrike da pebacuju u drugu je presipanje iz šupljeg u prazno.

 

Ovo je zamka u koju novinari koji se ne razumeju upadaju. Oni misle ako su kupovali zapadne ležajeve kineski ležajevi automatski su znatno lošiji. Može biti a i ne mora. Treba pogledati kakvi su izvorni ležajevi na T72. Sovjetski. Sigurno imaš kvalitetnije kineske jer je tehnologija ozbiljno napredovala.

Jedan od razloga što su ugrađivali zapadne ležajeve je to što je zapad sam otvarao pogone u Rusiji da bi zaštitili tržište cis od Kineza.

 

 Podcenjivanje Kineza je ko nekad Japanaca.

 

Ja npr sam i CNC mašinama i da Haas nemamo i da za Haas nema skoro sve tražio BiH ako treba nova glodalica da uzmemo kinesku Syil CNC glodalica. Šta dobijes za 30k evra je pamet da ti stane pri tome nema traga chinesium.

 

Link to comment
Share on other sites

Taj novinar je specijalizovan u praćenju vojne (i svemirske) tehnike. Da kvalitet delova nije bitan ne bi ih Rusi ni menjali nego bi nastavili sa proizvodnjom iz SSSR vremena. Isto tako da nije bitan ne bi zapadnjaci proizvodili kvalitetnije delove kada posao mogu da odrade i manje kvalitetni. Takođe da nije bitan kvalitet pa onda bi Rusi od početka uvozili iste od Kine a ne bi se uopšte dovodili u situaciju da im industrija naoružanja zavisi od NATO država sa kojima planiraju ovaj konflikt već 15-tak godina.

 

Jako je bitno da su svi delovi pouzdani jer tenk je izdržljiv onoliko koliko mu je pouzdan najslabiji deo. Kao i svaka druga mašina.

 

Japan nikad nije podcenjivan da ima škart industriju nego je podcenjivanje bilo na nivou rasizma. Kina ima proizvode vrhunske tehnologije ali ta proizvodnja nije velika niti može da se uveliča da bi odjednom mogli da snadbevaju zemlju veličinu Rusije. Takvo podizanje proizvodnje teško da može da postigne i neka fabrika š kvaliteta a kamoli neka koja proizvodi vrhunski proizvod.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jel ti čitaš šta sam napisao? SKF, NSK i drugi su sami otvorili proizvodnju kod Rusa jer je rusko tržište ogromno za kuglagere. Onda su dobili zaštitu na uvoz kineskih. Da je novinar potrazio šta pisu sajtovi koji se bave kuglagerima video bi da pišu o gubicima navedenih proizvodjača i dobici azijskih proizvodjača i to su još pisali mesec dva od početka rata. 

 

attolinije već demantovao priču da ne mogu vagone da prave jer kuglagere nemaju. Ko se razume u mašinstvo zna da mu je dovoljno da samo bratu Liiju pošalje SKF oznaku i količinu koja mu treba i problem rešen.

 

Dobar deo zapadnih novinara ne istražuje već piše ono što raja hoće da čita. Pa tako hval3 slovenački T55M  pljuje ruski T62M iako svako ko malo se razume zna kolika je razlika između tih tenkova.

 

Od istog novinara:

 

https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2022/12/10/super-upgraded-m-55s-tanks-have-arrived-in-ukraine/?sh=6110dc783134

 

A stvari sa M55 stoje ovako:

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Znači ti više veruješ YT kanalu koji nema ni jedno potpisano ime umesto novinaru koji objavljuje članke u najuticajnijim medijima ? Inače u svemu u čemu se sukobljava YT kanal i tekst su u vrstama i količini municije koju će ukrajina dobiti a i to se ovaj na YT ograđuje da mu nije poznato nego da on samo sumnja da će dobiti. Dakle taj YT kanal smatra da su Ukrajinci tražili tenkove za koje im niko neće dati municiju. Zatim prelazi na najveće gubljenje vremena u istoriji ratnih priča o tome koji tenk je bolji pa nas ubeđuje kako T-55 ne može da probije oklop T-72. Pri tome mu nije ni palo na pamet da T-55 neće ići u tenkovske bitke nego će najverovatnije biti podrška u nekoj mehanizovanoj brigadi. Pride veliko je i pitanje koliko modernizovanih T-72 rusi još uvek imaju na frontu no to je već druga tema.

 

Atolini ne može da demantuje ništa jer se poziva na ruske izvore. Morate shvatiti da ovde ima ljudi koji ne veruju ruskim izvorima kao što ni vas dvojica očigledno ne verujete zapadnim. To što pišem drugačije od toga što si ti pisao znači da ti na kulturan način govorim da to što si napisao nije tačno. Rusi su prestali da objavljuju sve osetljive podatke, od aprila do juna su jedno za drugim ministarstva prestali da se bave time i od tada imamo informisanje na nivou Severne Koreje iz njihovih ministarstava. Ništa čudno u ratu su i ne treba neprijatelju davati informacije, slično je i u Ukrajini. Sve je stvar percepcije, neki misle da je Rusija sposobna da uradi za godinu dana nešto za šta zapad, po istim tim ljudima, nije sposoban ni za 10 godina. Kod mene te priče teško da mogu da prođu. Da je moguće tako podizati proizvodnju kako vi verujete da Rusi rade onda bi Rusi proizvodili 1500 Armata godišnje a nebi vadili iz naftalina tenkove ili proizvodili T-90 jedva 20 mesečno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne spinuj. Niko nije rekao da Rusi mogu da prave 1500 armata godisnje. Jedino je bilo reči oko onog što su sami Ukrajinci pisali na osnovu svojih procena i obaveštajnih podataka a to je 900 tenkova godišnje sto novih što remontovanih.

 

Zapad i proizvodnja tenkova.

 

Zapad konretno Amerika proizvodnju novih tenkova nema. Samo se radi remont onog što valja.

 

Kuglageri.

 

Rekao bih da si neko iz itja ili ekonomije jer da si mašinac onda jbg džabe potrošeno školovanje ako ti nije jasno da su ti klasični kuglageri ništa specijalno i da ih Azija takođe proizvodi u ogromnoj količini.

 

Dakle verovanje da Rusi ne mogu da nabave kuglagere je samo verovanje nikakav konkretan dokaz za to nije dat sem šta piše David Axe novinar koji dosta toga ne razume.

 

Npr ako napise da je M55S super modernizovan a onda najbolji tenkovski kanal na yt kaže da isti nema termoviziju sto ako guglas je lako proverljivo ima nocnu spravu od M84, onda to ne može biti super unapređen T55 i to nije problem toliki da dotični ne pljuje po T62M koje videsmo sa termovzijom, koji ima modern top i ono bitno sigurno ima klasične eksplozivne granate.

 

Npr videsmo sa snimka borbi za onaj rov da iste Ukrajinci nemaju ni za daleko modernije tenkova verovatno se potrošilo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Klotzen said:

Sve je stvar percepcije

A percepciju oblikuje PR.

4 minutes ago, MeanMachine said:

Rekao bih da si neko iz itja ili ekonomije jer da si mašinac onda jbg džabe potrošeno školovanje ako ti nije jasno da su ti klasični kuglageri ništa specijalno i da ih Azija takođe proizvodi u ogromnoj količini.

Đžabe se trudiš.

 

David Axe , veliko novinarsko mudo . Studirao istoriju a to znači da je ozbiljan poznavalac metalurgije a to znanje mu dozvoljava da zaključi  kvalitetan lager može da proizvede samo Nemac ili Šveda . Kinezi i Indijci a naročito Rusi su neznalice jer su ukinuli matematiku , fiziku i hemiju iz školskog programa da ne bi štresirali omladinu.

Novinari , neznalice opšteg usmerenja . Niušta se ne razumeju ali im to ne smeta da objavljuju tekstove.

Imamo mi i na forumu jednog sličnog.

 

PR i samo PR i naravno go USA go.

 

 

Link to comment
Share on other sites

...
Novinari , neznalice opšteg usmerenja . Niušta se ne razumeju
...


Verujem da se, za početak, bar u gramatiku razumeju.

...
Npr videsmo sa snimka borbi za onaj rov da iste Ukrajinci nemaju ni za daleko modernije tenkova verovatno se potrošilo.


Jer se za čišćenje rovova koriste najmoderniji tenkovi.

Sent from my SM-N9860 using controlled FACT 200

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

Ne spinuj. Niko nije rekao da Rusi mogu da prave 1500 armata godisnje. Jedino je bilo reči oko onog što su sami Ukrajinci pisali na osnovu svojih procena i obaveštajnih podataka a to je 900 tenkova godišnje sto novih što remontovanih.

 

Zapad i proizvodnja tenkova.

 

Zapad konretno Amerika proizvodnju novih tenkova nema. Samo se radi remont onog što valja.

 

Kuglageri.

 

Rekao bih da si neko iz itja ili ekonomije jer da si mašinac onda jbg džabe potrošeno školovanje ako ti nije jasno da su ti klasični kuglageri ništa specijalno i da ih Azija takođe proizvodi u ogromnoj količini.

 

Dakle verovanje da Rusi ne mogu da nabave kuglagere je samo verovanje nikakav konkretan dokaz za to nije dat sem šta piše David Axe novinar koji dosta toga ne razume.

 

Npr ako napise da je M55S super modernizovan a onda najbolji tenkovski kanal na yt kaže da isti nema termoviziju sto ako guglas je lako proverljivo ima nocnu spravu od M84, onda to ne može biti super unapređen T55 i to nije problem toliki da dotični ne pljuje po T62M koje videsmo sa termovzijom, koji ima modern top i ono bitno sigurno ima klasične eksplozivne granate.

 

Npr videsmo sa snimka borbi za onaj rov da iste Ukrajinci nemaju ni za daleko modernije tenkova verovatno se potrošilo.

 

 

 

 

Ni proizvodnju čačkalica ne možeš preko noći da pokreneš i da ona dostigne neke velike brojke i da imaš makar kakav kvalitet. Ako ti misliš da je to moguće onda si ti taj koji ne zna mnogo o industriji. Ja sam završio srednju mašinsku iako sam posle studirao nešto drugo, no u poslu sam gde svake godine obiđem 50-tak kompanija i pričam sa ljudima i znam koliki je problem povećati proizvodnju bilo čega i za 20% a kamoli za 200% . 1500 armata je cifra za poređenje koju sam ja sam uzeo jer ako je to što vi pričate tačno onda Rusi treba odma da počnu da štancuju 1500 armata godišnje i da zanemare vađenje tenkova iz naftalina i T-90. Tu je Kina da im proda sve što im nedostaje i sve rešeno. Ali to ipak nije tako kao što vidimo.

 

1500 tenkova si ti pominjao ako se ne varam pozivajući se na ruske izvore ali vidim da si sada spustio cifru na 900.  No i to je prevelika cifra biće da je ipak to bliže ciframa od prošle godine a to je 400 kao prošle godine ili 600-700 u nekom najboljem mogućem scenariju po Rusiju. U toj cifri su naravno i remontovani. No u tim ciframa nisu problemi sa delovima i radnicima koje Rusi imaju a u medijima su se pojavili posle tih analiza. Tako da cifra možda bude i ispod 400.

 

Nikakva super modernizacija se ne pominje nego da je temeljno modernizovan što jeste tačno, neko ko nije toliko u toj priči ne bi ni prepoznao da je to T-55. Jedino na šta se on osvrće je novi top i o njemu piše u pola teksta. Nikakav hype ama baš ništa u tekstu nema. Taj YT kanal nema koji tenk nije popljuvao sa zapada pa se onda uhvatio i ovo da popljuje pa pošto nije imao ništa opipljivo da obesmisli tekst uhvatio se toga da nema granata za taj top. Pri tome on nema nikakav dokaz za te tvrdnje. Inače ti tenkovi su već duže vreme u Ukrajini i bili su na remontu tamo pre nego što ih rasporede u jedinice. Dakle prilično sam siguran da imaju municiju za njih čim su toliko energije potrošili na to da ih pripreme za operativnu upotrebu. Takođe interesantna stvar Ukrajinci ih smatraju boljim od T-62 koje su zarobili od Rusa. Imaju blizu 100 T-62 ali su dali prednost remontu ovih slovenačkih tenkova.

 

Nije on nikakav stručnjak za tenkove nego zaljubljenik u iste iz Hrvatske koji kao i mi samo ima svoje mišljenje. Da je stručnjak znali bismo mu ime, a i na osnovu glasa rekao bih da je to čovek u 20-im, možda ranim 30-im godinama koji nije ni imao vremena da postane stručnjak.

Link to comment
Share on other sites

"

FRANCUSKA i baltičke zemlje Estonija, Latvija i Litva izrazile su u nedjelju zapanjenost komentarom kineskog veleposlanika u Parizu koji je doveo u pitanje suverenitet bivših sovjetskih zemalja poput Ukrajine.

Na pitanje je li Krim dio Ukrajine ili ne, kineski veleposlanik Lu Shaye za francusku televiziju izjavio je u petak da je Krim bio dio Rusije te da ga je bivši sovjetski čelnik Nikita Hruščov ponudio Ukrajini. "Zemlje bivšeg SSSR-a nemaju stvarni status u međunarodnom pravu jer ne postoji međunarodni sporazum koji bi materijalizirao njihov suvereni status", dodao je Shaye."

 

Podsetimo se,Ukranijenka SSR je potpisnik povevlje UN i kao takva,clag genralne skupstine od 1945. godine.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/kineski-diplomat-kaze-da-ukrajina-i-slicne-zemlje-nemaju-dokaz-o-suverenosti/2457443.aspx?index_ref=clanak_vijesti_najnovije_d

 

Ovakve su Tito i Enver Hodza gurali da budu priznati u UN...Lazne vakcine,lazni GDP,lazna produktivnost,lazna teritorija prepuna kolonija,lazna vlada u Pekingu.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, fancy said:

Verujem da se, za početak, bar u gramatiku razumeju.

 

Cenim što vazda zauzeta moderacija ipak nalazi vreme za akciju ,, Čuvajmo srpski jezik , pravopis i lepo pisanije"

 

,,ni u šta" - popravljeno .

 

Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

Ajde sad vidi šta je David Axe pisao za M55S po njemu to je sega mega tenk. Zato sam i postavio šta kaže Red Effect i sve što kaže je tačno. 

 

M55S nema termoviziju, ima pasivni noćni dubin od M84.

 

Koristi 105mm top koji nije los u pt borbi ali je los u borbi protiv pešadije i utvrđivanje, zato je pomenuo municiju za to što se lako proveri:

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/105×617mmR

 

I ko što vidiš Izrael je jedini koji pravi trenutno fugasne municiju u tom kalibru. Zato je i pomenuo Izrael jer sama Slovenija tu municiju nije imala.

 

Elem poenta je da David Axe nije pouzdan izvor i ovo sa kuglagerima je napisao tako što je naleteo na tekst koji ste davno postavili u vezi toga što je inače malo verovatno (nemogućnosti zamene zapadnih azijskim kuglagerima).

 

900 tenkova je ukrajinska procena ne ruska. Iz iste sam izveo mogućnost 1500 tenkova jer je to samo 50posto više e sad možda je ukrajinskih 900 ustvari max kapacitet iole prihvatljivog tenka dakle ne neki krš koji eto može da uđe i puca.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Naravno da sam pročitao Axe-ov tekst, pominjao sam ga u mom zadnjem postu. Tamo nema nikakvog hajpa koju bi neko ko čita tvoj post pomislio da tamo postoji. Čovek jedino istakao top kao dobru prelaznu osnovu na NATO standarde.

 

Evo jednog novijeg teksta Axe-a :

 

https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2023/03/06/some-of-ukraines-heavy-brigades-dont-have-real-tanks-yet-heres-how-they-might-fight/?sh=255b7bbf774e

 

Gde jasno možeš pročitati da ga uopšte ne hvali nego ga samo opisuje na način na koji će biti primenjivan a to je podrška pešadiji u okviru 47. mehanizovane brigade. U tekstu takođe možeš pročitati da SAD i dalje koriste taj top tako da sigurno proizvode granate za njega. Uostalom ovo ćemo vrlo brzo videti, ako se M-55 budu borile znači da municije ima i da taj "stručnjak" ipak ne poznaje dovoljno tematiku. Doduše on sa jedne strane spominje da on nema informacije kako će Ukrajina dobiti municiju ali ako navodi gledaoce na to da neće imati municije onda se tu radi o lupetanju.

 

U ovom tekstu takođe imamo link ka ovom tekstu :

 

https://rusi.org/explore-our-research/publications/rusi-newsbrief/war-without-tanks

 

Gde se može pročitati da će 47. brigada imati nekoliko vozila opremljenih TOW raketama koje će u slučaju potrebe uništavati ruske tenkove. No bilo bi interesantno da nam neko odradi copy paste tog teksta ako može da ga otvori pošto remowe paywall ne radi za taj sajt.

Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

Red Effect nije rekao da granata nema već da nema tkz trenutno fugasnih granata za taj top tj granata koje su namenjene za fortifikacije i živu silu. I kad pogledaš spisak granata za taj top jasno je da vrlo malo tih granata je pravljeno od NATOa samo Francuzi i to davno. Danas ih prvi samo Izrael.

 

Dok npr pt granata ima raznih verovatno NATO i nije se mnogo bavio proizvodnjom istih pošto su tenkovi pre svega nosili pt granate jer je bilo bitnije zaustaviti sovjetske tenkove plus bi sovjetska pešadija bila na brisanom prostoru laka meta za običnu artiljeriju i mitraljeze.

 

Ali u ovom ratu koji je znatno sličniji prvom svetskom dakle česta upotreba rovova i fortifikacija TF granate su itekako bitne.

 

Video si i sam snimak napada tenka na rov i koliko je granata iz blizine morao da potroši. To su bile pt granate.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...