Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Na B92 vijest da AvtoVAZ nema boju za auta, no koristi samo bijelu za nove proizvode.

No vijest kao takva je nebitna( vjerojatno i netacna), ali ono što me je privuklo su komentari u kojima su ljudi većinom protiv rusa, i čak ismjevaju vijest i nazadnost.

Da li se to polako ljudi ovdje okreću od Rusije, i da li je to samo uzrokovano ne napredovanjem rusa na frontu ( kao što 90tih nisu bili protiv Miloševićevih ratova, nego protiv činjenice da ih je izgubio)!?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Henry Chinaski said:

Na B92 vijest da AvtoVAZ nema boju za auta, no koristi samo bijelu za nove proizvode.

Mrska NATO laz. :lol_2:

8 minutes ago, Henry Chinaski said:

 

Da li se to polako ljudi ovdje okreću od Rusije, i da li je to samo uzrokovano ne napredovanjem rusa na frontu ( kao što 90tih nisu bili protiv Miloševićevih ratova, nego protiv činjenice da ih je izgubio)!?

Eh optimisto.......

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ras kass said:

Očekivano da je ruska zimska ofanziva fejlovala, nemaju oni ni snage ni znanja za jači prodor. Zato i nude primirje. Očekujem da će ih unutrašnja trvenja dalje uzdrmati. Dalji tok rata će zavisiti od toga da li zapad želi ovo da završi ili da ih i dalje mrcvari. 

 

Ja bi rekao da je fejlovala još u februaru. Mislim da idu na to da zauzmu Bahmut po svaku cenu jer posle 3 meseca borbi i gomile žrtava zauzimanje Soledara nije baš neko opravdanje. Sa Bahmutom će pokušati da se operu u Rusiji kako je to veliki uspeh.

 

Obzirom gde su glavni napadi Rusa ja bih rekao da su se oni oprostili od bilo kakvog daljnjeg osvajanja po Ukrajini izvan Donbasa. To će im biti glavni cilj u daljnjem toku rata, Izvan te dve oblasti nikakvih ozbiljnijih akcija nemaju.

 

@all

 

Po pitanju onih Ruskih partizana je bi rekao da to definitivno nije ruska propaganda nego je to način na koji Ukrajinci hoće da nateraju Ruse da i oni moraju da drže jedinice svuda na granici. To je nešto što odavno bode oči da Rusi na granici skoro i da nemaju neke jače snage, bukvalno čuvaju samo glavne puteve i ostalo zvrlji prazno dok Ukrajinci pokrivaju celu granicu prema RUS i BEL. Defintivino to treba da nastave da ih nateraju da makar par brigada moraju tu da rasporede.

 

Nezvanični izvori navode da je Putin konačno smenio Muradova, "genija" ofanzive na Vuledar.

 

Neki se nadaju primirju za uskrs, no podsetiću vas da je glavni deo ruske zimske ofanzive krenuo baš na božić iako su i tada proglasili primirje. Ukrajinci moraju tu da otvore četvoro očiju jer Putina religija ne zanima ni 2% .

 

Što se tiče procurelih informacija mislim da nisu fake, odnosno da ih nisu Rusi izmislili, Rusi jesu pokušali da falsifikuju gubitke ali ostalo je izgleda poteklo iz SAD. Ono što ne treba otpisati jeste da je to fake izveštaj namerno plasiran od strane SAD. U samom izveštaju stoji da je Rusija bezbednosno izbušena od vlade, preko ministatarstva odbrane pa sve do nižih komandi što je poražavajuće za zemlju koja je u ratu preko godinu dana. Ako mene pitate suviše dobro zvuči da bi bilo istinito. Što se tiče negativnih informacija po SAD tu imamo špijuniranje saveznika za koje znamo već 15 godina i planove ofanzive koja će eto morati da se odloži. Po meni ofanziva sigurno neće biti pre leta iz prostog razloga što ova prva tura tenkova i oklopnjaka neće biti u ukrajini do kraja maja, unazad dve nedelje su tek počeli da pristižu. Naravno samo nagađam, mišljenja eksperata su podeljena.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Imamo pobedu godine na Heppiju!

 

Jedan gost kaze drago nam je sto ce Rusi  braniti Belorusiju ako dodje do napada.Znaci oni svoje ne ostavljaju i nadam se da nas nece ostaviti(Srbija) jer smo mi deo istocno pravoslavnog bloka! :D

Edited by Don Dusko
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

https://www.reuters.com/world/leaked-us-intel-document-claims-serbia-agreed-arm-ukraine-2023-04-12/

 

Ti lutaš, bebo :classic_laugh:

 

Sagovornik Rojtersa kaže da Srbija ili zavlači Ruse sedeći na dve stolice, ili je bila pritisnuta da isporučuje oružje Ukrajini. Šou program, naprednjaci nisu još odgovorili Rojtersu da li su tačni ti američki obaveštajni dokumenti.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li nasa namenska industrija pravi kalibre kakvi odgovaraju Ukrajincima, ali ako da, moguce da je to razlog sto nam do sada nisu vratili vize i zavrnuli slavinu. Ako je tako, onda ne treba ocekivati da ce Srbija ikad uvesti sankcije Rusiji.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, AgroLaki said:

Ne znam da li nasa namenska industrija pravi kalibre kakvi odgovaraju Ukrajincima

 

Pošto smo u VJ odavno (>10g) na NATO standardu, i ako je namenska pravila i za domaće potrebe a ukoliko je gro naoružanja sad u Ukrajini NATO, onda ima smisla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Tu objavu Rojtersa sam video jos pre nedelju dana, nisam nesto obracao paznju na nju. Deluje da sam bolje informisan od domacih medija.

 

Ovi SAD papiri su procureli još početkom marta i deljeni su po privatnim kanalima među novinarima a tek prošle nedelje su objavljeni za široke narodne mase. Do sada je to sve bilo iz nepotvrđenih izvora pa mnogi mediji nisu ni prenosili ali sada je sve crno na belo.

 

Inače se zna da ukrajinci koriste naše minobacačke granate a sumnja se i da im isporučujemo rakete od 122 mm koje se ovde spominju. Ko zna možda i 155 mm granate šaljemo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

Interesantan thread o tome kako bi izgledala idealna ukrajinska ofanziva.

 

A thread about offensive operations

odokativno za ovoliku ofanzivu je potrebno 200 - 300k ljudi. prevelika je povrsina koju treba napasti.

meni se nekako mota po glavi belgorod. rusi nemaju gotovo nista tamo a to im je glavnu hab snabdevanja svih trupa u ukrajini a i nekako mi zvuci kao kosmicka pravda da se sukob prelije i na rusiju. gubitak tako vaznog logistickog centra bi podigao mnogo obrva u kremlju a i sam belgorod bi lepo mogao da se utvrdi i brani.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Don Dusko said:

Imamo pobedu godine na Heppiju!

 

Jedan gost kaze drago nam je sto Rusi ce braniti Belorusiju ako dodje do napada.Znaci oni svoje ne ostavljaju i nadam se da nas nece ostaviti(Srbija) jer smo mi deo istocno pravoslavnog bloka! 😄

Od Velike Despotije na relaciji Lisabon-Vladivostok do daj sta das. 😄 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Ovi SAD papiri su procureli još početkom marta i deljeni su po privatnim kanalima među novinarima a tek prošle nedelje su objavljeni za široke narodne mase. Do sada je to sve bilo iz nepotvrđenih izvora pa mnogi mediji nisu ni prenosili ali sada je sve crno na belo.

 

Inače se zna da ukrajinci koriste naše minobacačke granate a sumnja se i da im isporučujemo rakete od 122 mm koje se ovde spominju. Ko zna možda i 155 mm granate šaljemo.

 

Nismo, čiko, časna pionirska reč:

 

Vučević povodom navoda o prodaji oružja Ukrajini: Laž po ko zna koji put


 

Quote

 

Ministar kaže i da naša država, naravno, prodaje oružje trećim stranama, koje su daleko od sukoba i nemaju nikakve veze sa njim.

„Uvek postoji mogućnost da se neko oružje na nekakav volšeban način nađe i na teritoriji konflikta, ali to apsolutno nikakve veze nema sa Srbijom. To je pitanje za one države koje ne poštuju međunarodne norme, ugovorne klauzule i uzuse poslovanja. Ponavljam, Srbija nije slala oružje Ukrajini i sve što je objavljeno na tu temu su neistinite spekulacije“, rekao je Vučević.

 

 

Prevod: eto, vidite, nema pečata i potpisa, dva puta ništa je ništa, crva nije ni bilo.

 

 

Verujem da onaj Blesan Qrčenko već razmišlja o pozivu na čaj ili prolasku pored prozora.

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djura.net said:

Ma sve Blesan to nije znao do sada, nego je cekao novinare da ga obaveste na nezavisnim tv kanalima. Interes Rusije u Srbiji je preveliki da bi tek tako spalili sve mostove. Samo trenutno imaju dosta ozbiljnijih stvari na dnevnom redu.

 

Ma naravno, al' to je diplomatija, pa mora da se pravi fin i neobavešten. Nego, razmišljam koliko su se srozali kad su im bitni i ovakvi saveznici...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HAMMER said:

odokativno za ovoliku ofanzivu je potrebno 200 - 300k ljudi. prevelika je povrsina koju treba napasti.

meni se nekako mota po glavi belgorod. rusi nemaju gotovo nista tamo a to im je glavnu hab snabdevanja svih trupa u ukrajini a i nekako mi zvuci kao kosmicka pravda da se sukob prelije i na rusiju. gubitak tako vaznog logistickog centra bi podigao mnogo obrva u kremlju a i sam belgorod bi lepo mogao da se utvrdi i brani.

Mislim da ne bi bilo pametno, iako pravedno, napadati rusku teritoriju

(jer bi to propagandno islo zlom gnomu u prilog ~ mi se samo branimo).

Mozda samo nesto pogranicno, cisto da se vezu neke snage tamo, jer su ukrajinske teritorijalne ionako tu.

Ne verujem da ce napasti celom sirinom fronta, vec verovatno na dva pravca (nekoliko klinova kojima zalaze protivniku iza ledja).

Jedan, kao varka, na istoku sa mozda 40 000* (a ako dovoljno prodru ici sto dalje), a drugi glavni na jugu sa 120 000*.

Ako bi uspeli napraviti prodor od 40-50 km i uspostavili novu liniju na Tokmak - Cernivka - Bilmak - Rozivka - Volnovaha, to bi vec bilo 70% pobede (jer bi pod veliki pritisak stavili rusku logistiku i Melitopol, Berdiansk, Mariupolj), a onda na jesen kad stignu Abramsi i dodatni Bradlyji ... ostatak.

 

Na istoku bi to bila linija Svatove - Kremina - Severodonezk - Popasna.

 

* misli se na sveze snage, pored onih koje su sada vec na frontu

 

 

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedina ofanziva koja ima smisla je ka jugu i severoistoku (Svatove-Kremina linija). Sansu za ovu drugu su propustili za sad, jug sigurno napadaju. Ako povrate Mariupolj desice se Rusima isto sto i Ukrajincima na pocetku - taj deo je jako tesko utvrditi i braniti, Krim je onda u problemu, a ako Krim padne to je end game.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Jedina ofanziva koja ima smisla je ka jugu i severoistoku (Svatove-Kremina linija). Sansu za ovu drugu su propustili za sad, jug sigurno napadaju. Ako povrate Mariupolj desice se Rusima isto sto i Ukrajincima na pocetku - taj deo je jako tesko utvrditi i braniti, Krim je onda u problemu, a ako Krim padne to je end game.

Jedino sto me brine su minska polja prema jugu.

Ne verujem da ce uspeti iz prve stici do Mariupolja.

Link to comment
Share on other sites

ogromna je to operacija. bilo bi epski ali ja bih bio i super zadovoljan manjim pomeranjima i unistavanjima ruskih trupa i tehnike. nekako je mnogo delova koji treba idividualno i sinhronizovano da deluju sto mi deluje bas zajebano. 

denis davidov kaze da poseduje snimak i da se trenutno moze naci na telegramu kako rusi seku glave ukrajincima. nisam video snimak a nisam ni trazio ali ako se stvarno desilo treba zaista preispitati da li je vredno ziveti u svetu u kome rusi dele vazduh i zivotni prostor sa nama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

bbc 

 

Ukrainian President Volodymyr Zelensky has called on world leaders to respond after a video emerged apparently showing a Ukrainian soldier being beheaded by a Russian serviceman.

"Everyone must react. Every leader. Do not wait for this to be forgotten," he said in a video address.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...