Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

41 minutes ago, Div said:

Zaradio 1000, porez ti je npr 100, zaradio 2000, porez ti je 200, znači veći je porez. To je uz istu stopu poreza, često uz veću osnovicu ide i veća stopa, matematički ti je veći porez i ako imaš fiksni iznos na koji se ne plaća porez, preko toga je stopa ista, opet imaš na kraju veći porez ako imaš veću zaradu. Ako je zarada drastično veća, imaš i na kraju godine dodatni porez po posebnoj stopi.

Samo, što se ti toliko uzbuđuješ, ti svakako nećeš da im platiš ništa.

 

Pa i ne govorim za sebe..20% od 2k je 400e..sa kim se ja raspravljam...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Nema nigde, osim u celom svetu.

 

Sto je sasvim nebitno ako posmatramo oporezivanje kao ekonomski proces, a ne kao modni trend.

 

Razlog tome zasto je tako u celom svetu je zato sto su sve moderne drzave monopoli, pa se tako mogu ponasati. Tamo gde imamo raznovrsnije trziste, cena proizvoda i usluga se ne odredjuje kolicinom zaradjenog novca. Zamisli da udjes u prodavnicu i na kasi te prvo pitaju koliko si ovaj mesec zaradio, pa da ti na osnovu toga odrede % koliko trebas da platis proizvode u korpi. Drzavu dakle uvek treba posmatrati kao jos jednog ekonomskog subjekta, kao jos jednu firmu, stim sto daleko vise bliskosti ima sa kriminalnim organizacijama zbog nasilne naplate svojih usluga, a cesto nikakvih usluga, a trebalo bi da ide ka ovom drugom polu na tom spektru nenasilje - nasilje.

 

Druga stvar je sto je Srbija jedna vrlo mala zemlja sa 7 miliona ljudi (toliko neki svetski gradovi imaju) i sto da bi razvila svoju privredu, treba da ima okruzenje koje ce pre svega omoguciti domacim preduzetnicima da pokrenu svoj posao i time zaposle ljude, i da privuce strane investitore, sto se pored ostalih stvari postize smanjivanjem i neutralisanjem takvih poreskih politika. Posto je mala zemlja, to onda znaci da joj ni ne treba ko zna koliki budzet da bi pruzila usluge pravosudja, bezbednosti i eventualne neke basic usluge zdravstva. To se vec sada moze uraditi kada bi se skresalo pola budzetskih troskova i kada uopste ne bi postojao porez na dohodak koji ionako ne zauzima veliki procenat u budzetskim prihodima:

 

1542986711.wwlekOaVX3USuG1p.png

 

https://libek.org.rs/sr/vesti/2018/11/23/budzet-2019

 

Treca stvar je sto cak iako ceo svet ima tako nesto, to ne znaci da je taj svet sasvim dobro skrojen. Naime, citav danasnji svetski oporeski sistem, zajedno sa finansijskim sistemom i centralnim bankama, je uopsteno receno vrlo lose dizajniran i kao takav sklon da uzrokuje brojne ekonomske krize (1929 i 2008 recimo). Vecina toga na tom polju se centralizuje i nacionalizuje, umesto da se ide obrnuto - da se decentralizuje i lokalizuje, a slobodno trziste jeste decentralizovani sistem.

 

Cetvrto, postoje neki eticki argumenti iza progresivnog oporezivanja nasuprot fiksnom (znaci da ne placam u % negu u konkretnom iznosu recimo $200 mesecno kao sto su znali pausalci raditi, u zavisnosti od lokacije), a to je da ako Pera zaradi $500, mora da plati $200, a Zika ako zaradio $5,000 isto ce platiti $200, pa onda nisu jednaki. Medjutim to se moze resiti nekom granicom po kojoj svako ko zaradi ispod recimo $1,000 ne placa porez. U ekonomskoj teoriji postoji cak i varijanta negativnog poreza na dohodak. Ako si zaradio ispod recimo $500, tebi drzava plati, a ne ti njoj (to mu dodje neka varijanta universal basic income koju je predlagao Milton Fridman, a koja bi mogla da ublazi te neke socijalne probleme i usput ugasila brojne birokratske agencije socijalnog osiguranja koje usisavaju pare iz budzeta, a nemaju nikakvog realnog razloga za postojanje, posto sve to Poreska uprava moze da odradi).

Edited by Veshtodel
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  

2 hours ago, Devil In My Pants said:

O novom zakonu i pisem, tako se suska..

 

54 minutes ago, Devil In My Pants said:

Uredba je za retroaktivno placanje i nema veze sa novim zakonom. O njemu nisu ni pisali.

Znaci o novom zakonu se suska kakav ce biti a o njemu nisu ni pisali (nadlezni?). 

 

54 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pusti ti zaeade do 140000..ja ne znam kakvi su ostali zakoni u Srbiji, ali gde ima da sto vise zaradjujes da ti je veci porez..

Lepo @Div rece - svuda. Ako gledamo apsolutne brojke. 

Procentualno moze biti manje, a moze biti i vise za one koji placaju i godisnji porez, a i zavisno od nacina kako se prijavljuje porez (fizicko, pausal, doo...) 

 

Link to comment
Share on other sites

Div pojma nema, mani se da branis svakog ko me napadne.

 

Suska se tamo gde treba da se suska  samo sam preneo sta ce biti...Da,pa nisu sisali vesla ovi iz vlade da siortinji pomazu 🙂 ajde bre...pa to bi se iskoriscavalo na milion nacina..

 

 

  

 

Znaci o novom zakonu se suska kakav ce biti a o njemu nisu ni pisali (nadlezni?). 

 

Lepo @Div rece - svuda. Ako gledamo apsolutne brojke. 

Procentualno moze biti manje, a moze biti i vise za one koji placaju i godisnji porez, a i zavisno od nacina kako se prijavljuje porez (fizicko, pausal, doo...) 

 

Ako je retroaktivno 1.1k 10% to je 110e a za 2k 20% sto je 400e...sta tu moze biti isto. Nije to razlika 1-2k na 20-30k pa da kazes...ovi bre nisu normalni...a mi nismo svesni naseg siromastva..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Div pojma nema, mani se da branis svakog ko me napadne.

 

Ja koliko vidim, ti si napao njega zato sto sam mu lajkovao post 😄 

On tebe uopste nije napao nego ti je lepo odgovorio. 

 

Bas nisi u stanju normalno da diskutujes? Steta. Barem to da mozes pa i nije problem sto vec 3 puta bezis sa "merenja". 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Devil In My Pants said:

Div pojma nema, mani se da branis svakog ko me napadne.

 

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Ko ti lajkovao...znaci zaradis 1.100e platis 10% a 2000e 20% objasni mi  tu logiku..moze i drug doo..

 

Hajde pusti projektovanje u neprijatelja svakog ko se ne slaže s tobom.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Veshtodel said:

 

Sto je sasvim nebitno ako posmatramo oporezivanje kao ekonomski proces, a ne kao modni trend.

 

Razlog tome zasto je tako u celom svetu je zato sto su sve moderne drzave monopoli, pa se tako mogu ponasati. Tamo gde imamo raznovrsnije trziste, cena proizvoda i usluga se ne odredjuje kolicinom zaradjenog novca. Zamisli da udjes u prodavnicu i na kasi te prvo pitaju koliko si ovaj mesec zaradio, pa da ti na osnovu toga odrede % koliko trebas da platis proizvode u korpi. Drzavu dakle uvek treba posmatrati kao jos jednog ekonomskog subjekta, kao jos jednu firmu, stim sto daleko vise bliskosti ima sa kriminalnim organizacijama zbog nasilne naplate svojih usluga, a cesto nikakvih usluga, a trebalo bi da ide ka ovom drugom polu na tom spektru nenasilje - nasilje.

 

Druga stvar je sto je Srbija jedna vrlo mala zemlja sa 7 miliona ljudi (toliko neki svetski gradovi imaju) i sto da bi razvila svoju privredu, treba da ima okruzenje koje ce pre svega omoguciti domacim preduzetnicima da pokrenu svoj posao i time zaposle ljude, i da privuce strane investitore, sto se pored ostalih stvari postize smanjivanjem i neutralisanjem takvih poreskih politika. Posto je mala zemlja, to onda znaci da joj ni ne treba ko zna koliki budzet da bi pruzila usluge pravosudja, bezbednosti i eventualne neke basic usluge zdravstva. To se vec sada moze uraditi kada bi se skresalo pola budzetskih troskova i kada uopste ne bi postojao porez na dohodak koji ionako ne zauzima veliki procenat u budzetskim prihodima:

 

1542986711.wwlekOaVX3USuG1p.png

 

https://libek.org.rs/sr/vesti/2018/11/23/budzet-2019

 

Treca stvar je sto cak iako ceo svet ima tako nesto, to ne znaci da je taj svet sasvim dobro skrojen. Naime, citav danasnji svetski oporeski sistem, zajedno sa finansijskim sistemom i centralnim bankama, je uopsteno receno vrlo lose dizajniran i kao takav sklon da uzrokuje brojne ekonomske krize (1929 i 2008 recimo). Vecina toga na tom polju se centralizuje i nacionalizuje, umesto da se ide obrnuto - da se decentralizuje i lokalizuje, a slobodno trziste jeste decentralizovani sistem.

 

Cetvrto, postoje neki eticki argumenti iza progresivnog oporezivanja nasuprot fiksnom (znaci da ne placam u % negu u konkretnom iznosu recimo $200 mesecno kao sto su znali pausalci raditi, u zavisnosti od lokacije), a to je da ako Pera zaradi $500, mora da plati $200, a Zika ako zaradio $5,000 isto ce platiti $200, pa onda nisu jednaki. Medjutim to se moze resiti nekom granicom po kojoj svako ko zaradi ispod recimo $1,000 ne placa porez. U ekonomskoj teoriji postoji cak i varijanta negativnog poreza na dohodak. Ako si zaradio ispod recimo $500, tebi drzava plati, a ne ti njoj (to mu dodje neka varijanta universal basic income koju je predlagao Milton Fridman, a koja bi mogla da ublazi te neke socijalne probleme i usput ugasila brojne birokratske agencije socijalnog osiguranja koje usisavaju pare iz budzeta, a nemaju nikakvog realnog razloga za postojanje, posto sve to Poreska uprava moze da odradi).

Vidis @Kooineeperk ovaj post, to je ceo smisao...pravdu moramo pretociti u pravo.  

 

Da dodam da je besmisleno na tako malu razliku u primnjima, praviti tako drasticne razlike...neko ko zaradi 500e ne plati nista ja sa 2k npr platim 400e...ovaj sa hiljadu 100e...Ne znam ako to negde jos ima super,ali meni to nije normalno.

Link to comment
Share on other sites

@Veshtodel lep ekonomsko-filozofski pregled materije, moze se o tome nasiroko diskutovati. Sta je najpravednije, najbolje za drustvo, za ekonomiju. A kako nisu ni svi pojedinci isti (u smislu sposobnosti - jbg, neko je talentovan za sport pa za 10godina karijere uzme milionske sume, koje neko drugi koji nije talentovan nece uzeti ni za 10 zivota), tako isto su i drzave razlicite, jednostavno ne mogu imati iste uslove, imaju razne sociolosko-kulturolosko-geografske prilike. 

 

Ti si pomalo utopista, kao i ja 😄  Da smo jos i ravnozemljasi i da je svaka drzava jedan pravilan kvadrat zemlje, jednako okruzen vodom i sa istom florom i faunom i ostalim prirodnim bogatstvima, pa bi se jos i moglo izjednaciti. Ali ne moze jbg. 

 

Inace, jos i komentar na ukidanje poreza na dohodak koji si pomenuo - pominjali smo vec (i utvrdili) postoje zemlje koje to imaju, kao sto je UAE, njima je to nista jer imaju neka prirodna bogatstva koja zamene to. To je ta razlika prilika koje imaju razlicite zemlje. 

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Vidis @Kooineeperk ovaj post, to je ceo smisao...pravdu moramo pretociti u pravo.  

 

 

Verujem da si sve procitao i sve i razumeo 👍 

 

Jos nikada nam nisi izneo svoju platformu, sta je po tebi pravedno sto se tice oporezivanja dohotka. Daj ta to cujemo konacno. Pa ce se lako to prebaciti u pravo. 

Edited by Kooineeperk
edit kome se obracam, mislio da je Akiro...
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Akiro sto je napisao i podvuceno..10-15% od transakcije i to je to. Prosto i jednostavno.

 

OK, onda se lepo zalazi za ukidanje testa samostalnosti (neko ga lepo zove i test imbecilnosti, mada ti nije toliko bitno imas verovatno puno klijenata ako si pravi freelancer). A s obzirom da i puno zaradjujes sa pausalnom agencijom ces imati max od 50k eur godisnje a porez od oko 4000eur godisnje. Zar ti to nije ok, to je manje od te tvoje granice? Malo se iscimas odnosno nadjes knjigovodju koji ti to sve sredjuje i nikakav problem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Devil In My Pants said:

Nije problem za buducnost, za proslost jeste..To je i poenta svih prica. ✌

 

Istu mogucnost pa jos i bolju si imao i ranije - bez testa samostalnosti i sa manjim pausalnim porezom. 

 

Dakle, u cemu je problem? Sto si se zajebao, napravio sebi problem, pa sada hoces da bude "puj pike ne vazi"? 

OK, probaj, trazi, nemam nista protiv, samo nemoj da se ovde prosipas kako nesto nije fer. 

 

I to je poenta ovih 50 strana koje smo ispisali. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

Istu mogucnost pa jos i bolju si imao i ranije - bez testa samostalnosti i sa manjim pausalnim porezom. 

 

Dakle, u cemu je problem? Sto si se zajebao, napravio sebi problem, pa sada hoces da bude "puj pike ne vazi"? 

OK, probaj, trazi, nemam nista protiv, samo nemoj da se ovde prosipas kako nesto nije fer. 

 

I to je poenta ovih 50 strana koje smo ispisali. 

Koliko puta ces da ponovis istu pricu.

 

Necu platiti

 

Oko 95% nije placalo znaci da nije do nas.

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Devil In My Pants said:

Koliko puta ces da ponovis istu pricu.

Uvek kad budes drndao ovde o toj nekoj nepravdi.

 

Hajde, razumem ove sto su stvarno malo zaradjivali, tipa 500eur mesecno, ne isplati im se da budu pausalci.

Ali ti koji si se "razbijao" 🙂 od para sa 1500eur mesecno, sta je tebi bio problem da budes pausalac, ne znam odakle si, ako si van Beograda mozda bi ti bio i manji pausalni porez, 200-250eur, za takve, ne mogu da razumem da govorite o nekoj nepravdi. Sada kao trazis max 15% da ti budu troskovi, a upravo si tu mogucnost sve ove godine imao (i cak i bolje od toga). Dokazano.  

 

21 minutes ago, Devil In My Pants said:

Necu platiti

Nemoj. Izdrzi! 

 

21 minutes ago, Devil In My Pants said:

Oko 95% nije placalo znaci da nije do nas.

A kako se frljas sa ovim ciframa 🙂 i jos nalazis opravdanje u tome 😄 

 

U koliko nivoa se ti ovde izvaljujes nisi ni svestan. Da neko moze u tako malo teksta toliko da se izvali, to jos nisam video ni cuo. Mada, sad mi je jasno ono tvoje da ima klijenata koji te placaju "samo da bi pricao sa njima". 😄 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ono sto je Akiro rekao tacno: neka vrsta freelance-a jeste buducnost. Jos tamo 2014, dok sam bio u korporaciji, shvatio sam da to bas i nema smisla: moja karijera je bila da sam isao sa projekta na projekat, a izmedju imas problem da sebi nadjes poziciju u biznisu. Jos je tada outsourcing bio mantra a ja kao tehnicko lice sam imao veliki problem da se pomirim sa tim. Poslednji pokusaj je bio neki veliki projekat posle cega je prirodni korak bio VP nivo. Medjutim to je vec mesto gde nije toliko bitno sta pricas, vec kako pricas i definitivno mi nije odgovaralo. Odlazak odatle u freelance je najbolja zivotna odluka... sad sto mi je od 90ih ostao taj strah od gladi pa numem da stanem je drugi problem. Ali resicemo valjda. 

 

Poenta je: FL ima buducnost. Ispeci zanat (bilo koji), nauci da se ponasas, shvati da je sales nesto sto se radi 24/7 i nebo je granica. Svet ide u tom smeru da je traznja za outsource radnm snagom sve veca i veca.  

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Kooineeperk said:

Uvek kad budes drndao ovde o toj nekoj nepravdi.

 

Hajde, razumem ove sto su stvarno malo zaradjivali, tipa 500eur mesecno, ne isplati im se da budu pausalci.

Ali ti koji si se "razbijao" 🙂 od para sa 1500eur mesecno, sta je tebi bio problem da budes pausalac, ne znam odakle si, ako si van Beograda mozda bi ti bio i manji pausalni porez, 200-250eur, za takve, ne mogu da razumem da govorite o nekoj nepravdi. Sada kao trazis max 15% da ti budu troskovi, a upravo si tu mogucnost sve ove godine imao (i cak i bolje od toga). Dokazano.  

 

Nemoj. Izdrzi! 

 

A kako se frljas sa ovim ciframa 🙂 i jos nalazis opravdanje u tome 😄 

 

U koliko nivoa se ti ovde izvaljujes nisi ni svestan. Da neko moze u tako malo teksta toliko da se izvali, to jos nisam video ni cuo. Mada, sad mi je jasno ono tvoje da ima klijenata koji te placaju "samo da bi pricao sa njima". 😄 

Nemas predstavu koliko zaradjujem i opet pokusavas da to izvuces 😊

 

95% je drzavna brojka, cak mislim da ide do 97%. Frilenser je u principu honorarac, a honorarci nisu doo.

 

Nisam ja u pitanju opet ti pisem..deseti put. 

 

Ako te bas zanima odakle sam..pa to je centar IT i pametnih ljudi u Srbiji 😁

 

Ti jesi IT, ali nisi frilenser.  To je razlika koju vecina ljudi ne kapira.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nemas predstavu koliko zaradjujem i opet pokusavas da to izvuces 😊

Ma jok, rekao si vec. 1500 je ok. Not great, not terrible. Eh da ja imam toliko... 

 

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

95% je drzavna brojka, cak mislim da ide do 97%. Frilenser je u principu honorarac, a honorarci nisu doo.

Ima 95% ljudi koji su imali priliv na racun fizickog lica a nisu platili PID. 

To nisu svi freelancer-i ma koliko ti zastupao teoriju da su freelancer-i samo oni koji nemaju pravni oblik (pravno lice). 

 

Koliko ima onih koji su imali priliv na racun pravnog lica (a da je to preduzetnik ili one-man-doo)? Nemas pojma. 

Mozes ti da vrtis pricu koliko hoces o DOO, o pausalcima, kako to nisu pravi freelancer-i, itd. Ti si svoje poznavanje freelance-a pokazao smejuci se na pominjanje rada na sat i na Upwork. Znam gomilu primera freelancer-a pausalaca, kao i one koji su kao ja, u poslednjih godinu dana otisli na DOO. 

 

Na uzorku od 374 ispitanika 65% je promenilo svoj vid poslovanja u prethodnoj godini. Skoro 30% svih ispitanika radi sada kao DOO. Jos toliko kao preduzetnici. Ima onih koju su se zaposlili u domacoj firmi (to su oni koji nisu pravi freelancer-i jer su umesto full-time zaposlenja bili pausalci, mada medju njima verovatno ima i onih koji su freelance-ovali u slobodno vreme), ima onih koji su ostali nezaposleni, ako su i nastavili da rade to rade kao fizicka lica...  

 

Tvoj problem je sto ti sebe nazivas freelancer-om i smatras da svi vi koji niste pravno lice, ste neki gerilci i kao takvi ste kao neki borci protiv sistema, i da ste jos u tome usamljeni. A ne shvatas ili neces da prihvatis cinjenicu da postoji ogroman broj onih koji su freelancer-i i imaju svoj pravni oblik. I takodje ne vole sistem, menjali bi ga, ali se nisu sve ove godine ponasali bahato i/ili neupuceno. Naravno ima i onih koji su kao ti, "fizikalci", razumeju koji su zajeb sebi napravili i prihvataju neko medju-resenje. Takvih mi je iskreno zao jer su to mahom ti ljudi sa nizim primanjima. 

 

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ako te bas zanima odakle sam..pa to je centar IT i pametnih ljudi u Srbiji 😁

Ne zanima me 😄 samo sam pomenuo da nije pausalni porez bio isti svuda, u svakom gradu.

 

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ti jesi IT, ali nisi frilenser.  To je razlika koju vecina ljudi ne kapira.

Ah, elementarna greska, nisam IT-evac. Radim u domenu informacionih tehnologija, ali uz duzno postovanje prema svim ljudima (pre svega developerima) ne bih sebi dozvolio da se nazivam IT-evcem. 

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Akiro said:

Verovatno društvu iz IT-sektora smešne cifre, ali čak i sa "bednim" prevođenjem može srednja pa i pristojna srpska menadžerska plata da se zaradi. Koga ne mrzi da se cima sa više klijenata, brz je a odradi dnevno full radno vreme, može i baš ozbiljne pare da zaradi. Plus, ko ima više klijenata, reši i pitanje testa samostalnosti pa može i da bude "legalan".

 


Ništa nije tu smešno, pre svega jer ko zaista vredno i kvalitetno radi svoj posao ne radi ništa “bedno” tj ako je neko iz ITa, ili neke druge dobro plaćene branše, nije nužno bolji i vredniji radnik od nekog samo zbog svog zanimanja i/ili svojih primanja.

 

Generalno mislim da se mnogo sere, da prostite na izrazu, kako mnogi ‘biju’ velike pare, pri čemu ne znam iz kog razloga. 
Da su tolike četvorocifrene i petocifrene sume česte drugačije bi nam izgledale ulice i stambena naselja.

 

Sto se tiče programiranja, taj koji radi freelance a zaradjuje u Srbiji velike pare skoro sigurno ne može da bira da radi bas kad hoće (u smislu sad neću da radim 2 nedelje ovog meseca, pa sledećeg neću 3 itd), koliko hoće, da radi bez presije i opušteno. Naravno ima ih ali su više izuzeci nego pravilo.

Ko dodje do tog nivoa uglavnom ide sledeći korak, firma i drugi da programiraju za njega...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Devil In My Pants said:

Slazem se sa tobom. Ipak ako neko udje u pricu rada preko interneta mora pre svega da ima neko osnovno znanje pa i skolu, ne nuzno vezano za oblast u kojoj bi radio, ali svakako neko bar opste obrazovsnje u oblasti kojoj bi radio. Moze biti od obicnog prevodjenja, ucenja jezika, kliktanja za ispravne tekstove, slike, ma mali milion stvari ima koje bi se mogle raditi na netu. Jako je bitno bar na pocetku da ima neko da ti pomogne oko prvog posla, treba tu vremena i strpljenja, a najvise da imas pravac kojim bi zeleo da ides.

 

Na internetu ima toliko posla, ali moras svakodnevno da radis na sebi.  Ja sam teski radioholik ali u oblasti gde radim, za ostalo sam duduk. Vezati se za jednu oblast i ozbiljno radi na sebi svakodnevo, a rad se pre ili kasnije mora isplatiti. Ako ne ide preci na nesto drugo, uvek se nadje nesto sto je pogodno za osobu.

 

Jedini problem kod rada na internetu je bukvalno sto nemas fiksnu platu, vec koliko radis, toliko i zaradis pa mi se desavalo da danima ne izlazim iz kuce...teska navlaka moze to biti.

 

Znam dosta ljudi koji nisu znali ni komp da upale pa kroz tezak rad su stvorili nesto..a uvek je borba..bas uvek. Nije bas sve slatko 😊 ne padaju pare sa neba. Zivce sam davno izgubio ✌😂


Što se da primetiti 

Kako kaže ono filozof :classic_biggrin:

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kooineeperk said:

Ma jok, rekao si vec. 1500 je ok. Not great, not terrible. Eh da ja imam toliko... 

 

Ima 95% ljudi koji su imali priliv na racun fizickog lica a nisu platili PID. 

To nisu svi freelancer-i ma koliko ti zastupao teoriju da su freelancer-i samo oni koji nemaju pravni oblik (pravno lice). 

 

Koliko ima onih koji su imali priliv na racun pravnog lica (a da je to preduzetnik ili one-man-doo)? Nemas pojma. 

Mozes ti da vrtis pricu koliko hoces o DOO, o pausalcima, kako to nisu pravi freelancer-i, itd. Ti si svoje poznavanje freelance-a pokazao smejuci se na pominjanje rada na sat i na Upwork. Znam gomilu primera freelancer-a pausalaca, kao i one koji su kao ja, u poslednjih godinu dana otisli na DOO. 

 

Na uzorku od 374 ispitanika 65% je promenilo svoj vid poslovanja u prethodnoj godini. Skoro 30% svih ispitanika radi sada kao DOO. Jos toliko kao preduzetnici. Ima onih koju su se zaposlili u domacoj firmi (to su oni koji nisu pravi freelancer-i jer su umesto full-time zaposlenja bili pausalci, mada medju njima verovatno ima i onih koji su freelance-ovali u slobodno vreme), ima onih koji su ostali nezaposleni, ako su i nastavili da rade to rade kao fizicka lica...  

 

Tvoj problem je sto ti sebe nazivas freelancer-om i smatras da svi vi koji niste pravno lice, ste neki gerilci i kao takvi ste kao neki borci protiv sistema, i da ste jos u tome usamljeni. A ne shvatas ili neces da prihvatis cinjenicu da postoji ogroman broj onih koji su freelancer-i i imaju svoj pravni oblik. I takodje ne vole sistem, menjali bi ga, ali se nisu sve ove godine ponasali bahato i/ili neupuceno. Naravno ima i onih koji su kao ti, "fizikalci", razumeju koji su zajeb sebi napravili i prihvataju neko medju-resenje. Takvih mi je iskreno zao jer su to mahom ti ljudi sa nizim primanjima. 

 

Ne zanima me 😄 samo sam pomenuo da nije pausalni porez bio isti svuda, u svakom gradu.

 

Ah, elementarna greska, nisam IT-evac. Radim u domenu informacionih tehnologija, ali uz duzno postovanje prema svim ljudima (pre svega developerima) ne bih sebi dozvolio da se nazivam IT-evcem. 

 

Dobro,nek bude 1.5k nemam nista protiv. Nek si ti najbolji ovde 😉

 

Koji frilenser ima pravni oblik kad ga nema u zakonu, takvim nazivom nas nema nigde. Ti kad imas doo, placas sebi sve,mozes da i da utovaras maline u Srbije...mozes da preprodajes kukuruz itd...sta mi znamo sta ti sve radis. Da li zaposljavas nekog itd...

7 hours ago, Ridji said:


Što se da primetiti 

Kako kaže ono filozof :classic_biggrin:

 

 

Evo i primera zajebancij od strane moderatora, ali kad ja nesto napisem onda idu boldovana slova itd....:)

 

Pa bolje biti u necem medju najboljim u Evropi...verujem da ti i kolega gore ste u necem medju najboljim :)) slobodno napisite..😁

 

Problem je sto kolega nema prave brojke, bukvalno ne znam nikog sa velikim brojkama i znanjem koji je napravio DOO...to su uglavnom ljudi kojima je to neki dodatni posao..bukvalno dosta ljudi koje znam a svi su uglavnm 2k+ bukvalno nemaju nikakvu firmu,mahom skidaju preko payonner ili sa nekih stranih kartica..mada moguce da se ne krecem u drustvu dobrih a kopernikus zove anonimno i pita  da li si ti otvorio doo kao i ja :)))

 

Nisam rekao da sam IT, vec da radim na netu, da radim kao slobodan strelac, sa nekima prosto moram ugovore praviti, sa vecinom ne..

 

Meni je neverovatno da neko misli da sam se ja zahebao i da ja ovde raspravljam zbog toga sto mi je dupe u procepu..Pisem i dalje da mi sve uzmu ja mogu lagano od nule krenuti...ma i iz minusa..do 38g sam sam sebi sve stvorio, bukvalno...jos sampodelio sve na tudja imena :)) i opet sam miran...

 

Ne moze ova drzava da se bori sa mnom i slicnim,mi smo odavno sve rupe zastitili...i to je prosto tako...

 

 

Sto se tice IRS sto kaze kolega @NMX ne znam da li vi shvatate da je pogacica u minut do 12 potpisao ili dao odobrenje za sve...da ljudi koji su bili u toj cuvenoj kafani pola nije znalo sta radi,a kamoli ostali iz udruzenja...

 

lik se nije javljao i onda posle par dana napisao neko saopstenje...normalno da su ljudi otisli i napravili novo. Taj pogacar je vodio razne proteste i svi su propali...iz istog smo grada,pa kad ga budem video imacu sta da mu kazem :)) bukvalno prodaja, sam se nametnuo,a lik je glup ko qrac...a sumanjm da je u celoj karijeri zaradio vise od 10k..i taj nas predstavljao...

 

jebu nas nprednjaci pa razvlace, za frilensere nije cudo, posto je tu i opozicija bila protiv, tj svi...onako kolegijalno...:) takva smo drzava i narod, nikakvi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Devil In My Pants said:

Koji frilenser ima pravni oblik kad ga nema u zakonu, takvim nazivom nas nema nigde. Ti kad imas doo, placas sebi sve,mozes da i da utovaras maline u Srbije...mozes da preprodajes kukuruz itd...sta mi znamo sta ti sve radis. Da li zaposljavas nekog itd...

Neces ti nikada shvatiti da je Freelancer nacin rada a ne zanimanje. Zanimanja bi recimo bila programer, dizajner, poslovni asistent, predavac stranog jezika, marketing menadzer, video producent, projektni menadzer itd... svi oni mogu biti freelancer-i, raditi preko interneta iz udobnosti svog doma. Razna zanimanja imas u zakonu, imas definisan sifarnik delatnosti. 

 

A "fizikalac", pausalac, DOO, su samo pravne forme koje odredjuju kako ce ta osoba prihodovati i placati svoje poreze i doprinose. Svaki oblik ima svoje prednosti i mane. Ja imam svoje zanimanje, po nacinu rada sam freelancer (ocigledno u veoj meri nego ti) a po pravnoj formi sam DOO (i znam zasto sam DOO a nisam vise pausalac).

 

Slazem se da Freelance kao nacin rada treba da se uvede u zakon i posebno tretira, a dok to ne bude tako postoje odredbe koje definisu kako se regulisu porezi i doprinosi u skladu sa pravnom formom. Ne mozemo ignorisati postojeci zakon. 

 

 

42 minutes ago, Devil In My Pants said:

Problem je sto kolega nema prave brojke, bukvalno ne znam nikog sa velikim brojkama i znanjem koji je napravio DOO...to su uglavnom ljudi kojima je to neki dodatni posao..bukvalno dosta ljudi koje znam a svi su uglavnm 2k+ bukvalno nemaju nikakvu firmu,mahom skidaju preko payonner ili sa nekih stranih kartica..mada moguce da se ne krecem u drustvu dobrih a kopernikus zove anonimno i pita  da li si ti otvorio doo kao i ja :)))

Evo jos jednom si lupio. Znaci neko kome je freelance dodatni posao, ko nema velike prilive, trci da otvori DOO (i ima sva cimanja koja to donosi u pune poreze i doprinose ukoliko nema benefite). 😄 😄 😄 

 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kooineeperk said:

Neces ti nikada shvatiti da je Freelancer nacin rada a ne zanimanje. Zanimanja bi recimo bila programer, dizajner, poslovni asistent, predavac stranog jezika, marketing menadzer, video producent, projektni menadzer itd... svi oni mogu biti freelancer-i, raditi preko interneta iz udobnosti svog doma. Razna zanimanja imas u zakonu, imas definisan sifarnik delatnosti. 

 

A "fizikalac", pausalac, DOO, su samo pravne forme koje odredjuju kako ce ta osoba prihodovati i placati svoje poreze i doprinose. Svaki oblik ima svoje prednosti i mane. Ja imam svoje zanimanje, po nacinu rada sam freelancer (ocigledno u veoj meri nego ti) a po pravnoj formi sam DOO (i znam zasto sam DOO a nisam vise pausalac).

 

Slazem se da Freelance kao nacin rada treba da se uvede u zakon i posebno tretira, a dok to ne bude tako postoje odredbe koje definisu kako se regulisu porezi i doprinosi u skladu sa pravnom formom. Ne mozemo ignorisati postojeci zakon. 

 

 

Evo jos jednom si lupio. Znaci neko kome je freelance dodatni posao, ko nema velike prilive, trci da otvori DOO (i ima sva cimanja koja to donosi u pune poreze i doprinose ukoliko nema benefite). 😄 😄 😄 

 

Od frilensera stvarno ne znam..to su moja iskustva. Mozda i gresim. Ako sam npr od 2011g imao lupam 50-100 ugovora sa firmama u kojim ne radim a pritom su sve strane i jos daleko vise sa fizickim licima bez ugovora, sta sam ja onda?

 

Ma idi da je nacin rada..ja mislio zanimanje 😊

 

Vidi se iz aviona da si to da se regulise a da zakon mora da se postuje 😁 ovaj kad bi oprostio mislim da ti dobro ne bi bilo ❤ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ako sam npr od 2011g imao lupam 50-100 ugovora sa firmama u kojim ne radim a pritom su sve strane i jos daleko vise sa fizickim licima bez ugovora, sta sam ja onda?

Kvazi-freelancer 😄 wannabefreelancer 😄 

 

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Vidi se iz aviona da si to da se regulise a da zakon mora da se postuje 😁 ovaj kad bi oprostio mislim da ti dobro ne bi bilo ❤ 

Ja bih itekako voleo da se sve izbrise zbog ljudi koje znam, sa kojima sam saradjivao i jos saradjujem, i koji su u vecem ili manjem problemu zbog toga.

 

Pa neka se u tom procesu abolira i po neka bahata budala, sta sada da se radi, mozda nisu zasluzili ali vazno je pomoci ovim drugima. Znam takve, sa nekima sam i saradjivao, na istom projektu, pricali smo o tome - svrstavam ih u dve kategorije - oni koji znaju i bahate se time, i oni koji ne znaju i nece da razumeju. Ima i onih koji sede na obe ove stolice.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Kooineeperk said:

Kvazi-freelancer 😄 wannabefreelancer 😄 

 

Ja bih itekako voleo da se sve izbrise zbog ljudi koje znam, sa kojima sam saradjivao i jos saradjujem, i koji su u vecem ili manjem problemu zbog toga.

 

Pa neka se u tom procesu abolira i po neka bahata budala, sta sada da se radi, mozda nisu zasluzili ali vazno je pomoci ovim drugima. Znam takve, sa nekima sam i saradjivao, na istom projektu, pricali smo o tome - svrstavam ih u dve kategorije - oni koji znaju i bahate se time, i oni koji ne znaju i nece da razumeju. Ima i onih koji sede na obe ove stolice.

Tebe bas sve ovo pogodilo.Dopunjujes da si frilenser na tvom imenu na forumu itd..ubedjujes kako vise zaradjujs itd..ne znam sto ti je bitno da li neko zaradjuje vise od tebe. Moj online rad je od 2010g..

 

Jos nazivas bahata budala, stvarno bi trebao da spustis loptu i da se mnogo ne nerviras oko stvari na koje ne mozes da utices. Cak se ovde ne radi o tebi jer si ti doo, ok radis na upworku vijas ljude, sve pet...moras razumeti da ima ljudi kjeto ne zanima i koji imaju mnogo bolje uredjen posao sa kvalitetnim klijentima sa kojim grade vezu godinama...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...