Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Pogledao sam 3 epizode u cugu, procitao ovde komentare i spremao se da napisem kako ste previse ostri: daleko je to od idealnog ali kudikamo gledljivije od S1. Meni se cak i svidelo to kako su ispovezivali Saurona/kelebrimbora, cak mi je i Adar i taj beef sa Sauronom bio super.  Ali posle poslednje epizode samo kazem boze hvala ti sto sam cutao. Tom Bombadilo, Enti i visoravni mogila: sve je pogresno i to bez ikakve potrebe. Samo nabacane teme, koje nikad nece razraditi, ali najgore je sto su imali materijala da naprave super seriju. Ovo je nesto sto svako ko je procitao knjige vise od jednom proklinje potresene minute i evre na glupu prajm pretplatu. fujfujfujfujcina. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2024 at 11:24 PM, SamoFlacko said:

Ne znam odakle pohvale za glumce, u pojedinim trenucima izgledaju amaterski. Sve mi nekako izgleda djecije i neozbiljno bez obzira na produkcijske mogucnosti. 

 

Sve sto je decije je na scenaristima i rediteljima, imo. You can only do so much sa materijalom i smernicama koji su nedovoljno dobri. Ima nekoliko glumaca koji najblaze receno ne plene svojim performansima, ali je bas dominantna vecina vrlo dobra do odlicna.

 

Sto se mene tice, ocene glumaca bih rasporedio ovako

 

Walker kao Gil-galad - 3/5 (on mi je nekako najkriticniji za ocenjivanje jer mi na momente deluje uzasno izvestaceno i nedoraslo naglasavanje nekih reci i fraza i nacin kako ih izgovara, dok mi vec u nekoj sledecoj sceni deluje jako dobro)

Vickers kao Sauron - 4/5

Aramayo kao Elrond - 4.25/5

Clark kao Galadriel - 2/5 (po mom sudu daleko najkriticnija od svih nosecih uloga, vrlo je slabo ovo sve do sad, na momente karikatura, iz aviona se vidi da glumi)

Arthur kao Durin IV - 5/5 

Addai-Robinson kao Miriel - 4.5/5

Cruz-Cordova kao Arondir - 4.5/5

Kavenagh kao Nori i Richards kao Poppy- 4/5 (Harfooti jesu lejm kao pojava i koncept, ali ne moze se reci da ove dve devojke ne rade i vise nego pristojan posao, da su one malo losije ili nesimpaticnije, ja mislim da bih odavno vec poceo da se samopovredjujem kada se njihov plotlajn pojavi na ekranu)

Weyman kao Carobnjak - 3.75/5

Edwards kao Celebrimbor - 4/5

Baldry kao Isildur - 3.5/5

Muhafidin kao Theo - 3/5

Owen kao Elendil - 4.25/5

Gravelle kao Pharazon - 3.75/5

Hazeldine kao Adar - 5/5

Nomvete kao Disa - 4/5

Mullan kao Durin III - 5/5

Wadham kao Kemen - 1/5

Horvath kao Earien - 3/5

Towle kao Estrid - 2.5/5

Daniels kao Cirdan - 5/5

 

Mislim da sam pokrio uglavnom one koji su imali neki iole znacajniji screen-time da bi se mogli ocenjivati uopste. Recimo Hindsa iz tog razloga uopste nisam stavio ovde, jer se njegovo pojavljivanje broji sekundama, ali ovo sto je bio na ekranu je jako slabo, usiljeno, detinjasti, klise bad guy iz bajki i diznijevih crtaca. A mislim da svi znamo da je covek daleko od vezare ili nekakvog nekompetentnog bezveznjaka, o cemu svedoce drugi projekti. Njemu su prosto dali one linije da izgovori, rekli sad ti treba da sedis na ovom improv tronu dok drzis stap, da se mrstis i izgledas zlo i zajebano. Kod njegovog lika se bas jasno vidi da su ova dvojica i njihovi saradnici sustinski nedorasli ovako kompleksoj tematici. Mozda svi oni imaju najbolje namere, ali na ovakvim primerima se vidi kako odsustvo vodjenja ili lose usmeravanje te neadekvatno osmisljavanje zahteva prema glumcu vuce citav projekat nadole i cini da i sami glumci izgledaju mnogo losije nego sto zaista jesu.

 

 

 

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lik Gil-galada mi je bio katastrofično napisan u prvoj sezoni. Maltene bez ikakvog značajnijeg protagonizma. U ovoj sezoni se do popravilo pa bih shodno tome i Walkeru dao nešto bolju ocenu.
I podigao bih ocenu za glumca koji igra Pharazona.

Sa ostalim se slažem. Uz dodatak: za interpretaciju Galadriel nije kriva samo Clark..da,dobro znam šta sam napisao:čak ni za samu interpretaciju. Jer joj je lik napisan kao ratoborne i osvetoljubive kučke koja ne gleda dalje od svog nosa..a što veze nema sa likom iz knjiga.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I ja sam od sinoć up to date. Što se tiče glumaca ja bih samo zamenio ocene 

Aramayo kao Elrond - 4.25/5

Clark kao Galadriel - 2/5 

 

Menije Clark standardno dobra dok on deluje kao da je nateran da glumi u seriji pa tera inat i glumi na granici gledljivosti.

 

Uopšteno meni je serija vrlo dobra i sa zanimanjem čekam sledeće epizode. Jeste me smorila priča Gandalfa, ako to bude on na kraju, ali posle ove zadnje dve epizode nadam se da je došao do kraja dosadni deo i da će sada tu znatno da se ubrza tempo. Kapa dole i ovom što je preuzeo ulogu Adara, sećam se da smo svi sumnjali da će to izgledati dobro kao u prvoj sezoni ali meni je ovaj Adar još bolji od onog prvog.

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Meni smeta kod Galadriel što ni u tragovima ne možemo da naslutimo da je ona već realno matora vilenjakinja sa brdo iskustva, već je prikazana kao klinka koju Sauron vodi kao vola oko stola, a ona se duri i hoće osvetu. Kao tinejdžer drama. 

 

A Elrond se ni meni ne sviđa, ali baš nikako, najgori mi je od sve dece. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uh, brate, ne znam, meni je i ova epizoda bila jako slaba.

 

Deo sa Numenorom je tragicno los i povrsan, ne znam da li da se smejem ili placem. Ne zelim da zvucim preostro, ali Wadham je toliko los u ulozi Kemena da dobijam uzasan transfer blama i pitam se je li moguce naci nekog rendom lika sa ulice koji bi uspeo da bude gori. Mind boggling.

 

Pa i storija u Eregionu koja je do sad bila solidna poci je da puca po savovima i pokazuje iste slabosti kao u prvoj sezoni, poput one sekvence u kojoj kao Annatar ne zna sta treba da se uradi da se poboljsa amalgam za prstenove pa pokusava da izvuce od Brimbya info, a u prosloj sezoni je on njemu drzao casove i objasnjavao sta je to obicna legura...

 

Narocito mi smeta to sto Celebrimbor odmah prosto zna da ce prstenovi iskvariti ljude. Na osnovu kog uzorka tacno? Do tog trenutka se jos nisu desili Pharazon, Crni Numenoreanci, izdaja Isildura od strane buduceg Kralja Mrtvih... Bukvalno nikakav kontekst nema da bude tako ubedjen da ljudi zele samo moc i da su toliko kvarljva roba. Da, bilo je dosta njih koji su sluzili Morgothu, ali je isto tako bila masa ljudi u FA koji su se od pocetka do kraja borili protiv njega zajedno sa vilenjacima. U momentu kad on izgovara ove reci u razgovoru sa Annatarom, njegova rasa je napravila neuporedivo gore stvari i pokazala mnogo vecu zedj za vlascu, uspostavljanjem sopstvenih kraljevstava i zivotu u raskosi. On zapravo sredinom SA nastupa sa znanjem i iskustvom jednog vilenjaka sa kraja TA. Elrond moze da kaze "men are weak" jer ta recenica ima toliku tezinu zbog toga sto je do trenutka kada je on izgovara to potvrdjeno na desetine, stotine puta. Prilicno aljkavo i careless od autora koji insistiraju na tome da su fanaticni Tolkien-streberi.

 

Plotlajn sa patuljcima je daleko najbolji, tu imamo organskog razvoja, medjutim i tu se sada javlja problem sa resenjem da su prstenovi ti koji su izazvali da patuljci kopaju 'isuvise pohlepno i preduboko' i probude Balroga. Osim sto mi je bezveze kao kreativni izbor (ali to je samo moj dozivljaj, mozda je objektivno to bas super, ne znam), opet udara u lore jer se ovim patuljci da kazem ekskulpiraju i zapravo im se odrice jedna od osobina koje im je Tolkien pripisao kao rasi, a to je ta konstantna potreba da nesto stvaraju svojim rukama, fascinacija metalima i draguljima i preterana sklonost ka gomilanju bogatstva, a sto proizlazi iz toga da ih je stvorio bas Aule.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne svidja mi se uvodjenje novih ideja, kao da se prva sezona nije desila. Na primjer Disi ispadne kamen, i bukvalno se kotrlja 10ak metara od glavne pijace, i ona čuje Balroga tu, iako su nagovestili u prvoj sezoni da je duboko ispod rudnika.

Ne znam da li su ikad čitali Tolkina, ali izmedju Eregiona i Mordora , mora biti brdo sela i naselja, gdje bi izbjeglice bježale ispred Adara danima, i preplavile bi grad.  Kelebrimboru je vojska Orka nadomak grada, i on nema špijuna, i ne zna za njih ?

Gil Galad kaže da ne mogu suprostaviti Sauronu i Adaru u isto vrijeme, iako je šačica vojnika iz Numenora porazila čitavu Adarevu vojsku??

Link to comment
Share on other sites

Quote

Gil Galad kaže da ne mogu suprostaviti Sauronu i Adaru u isto vrijeme

 

Pritom Sauron uopste ni nema vojsku u tom trenutku, sto oni naravno znaju. Poenta sa njim u seriji na ovom delu price jeste da ga pronadju i neutralisu po mogucstvu, a ne da ga poraze na bojnom polju (jos uvek). Ovo mi je nekako slabasan pokusaj callbacka na ono 'we don't have the strength to fight both Mordor and Isengard'. Kao i ono sa otkrivanjem Vrata Durinovih... Ono je bilo toliko neupecatljivo, bledo, onako usput da nije u stanju da izazove bilo kakvu reakciju kod publike.

 

Plus ona scena gde sasvim rendom vilenjakinja podbocena nad stolom sa mapama onako agresivno govori Gil-galadu sta treba i mora da se uradi... Mislim to su kao sitne stvari, ali ih ima previse u zbiru, zbog toga serija deluje neozbiljno, poput crtaca za decu osnovnoskolskog uzrasta. 

Edited by SteveFrancis#3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

 

 

Plus ona scena gde sasvim rendom vilenjakinja podbocena nad stolom sa mapama onako agresivno govori Gil-galadu sta treba i mora da se uradi.

A na kontra strani niko Durinu III ne smije ništa da protivriječi, uzima 50% porez, kopa gdje je zakonom zabranio da se ne smije.

Gil Galad izgleda kao random lik u firmi, koji je dobio posao direktora preko stranke, i svi to znaju, pa sve rade mimo njega 🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...