Jump to content

Filmovi jugoslovenskog/juznoslovenskog prostora


Drug Crni

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

 

Danas ga opet pogledao po valjda deseti put. Pravo remek-djelo Nikolica. Meni licno njegov omiljeni film. Bas ne moze neka mana da se nadje filmu. Rezija, fotografija, muzika, scenario( Pavic pisao zajedno sa Nikolicem) sve je na visokom nivou. Glumacka ekipa neki sami domaci vrh, mnostvo legendarnih scena i replika koje ce ostati zauvijek legendarne, bez ikakve politicke korektnosti. Jos Savina Gersak kao slag na tortu. 

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2020 at 4:23 PM, Tamburinjo said:

Negde sam vec pisao o ovoj temi, nasi glumci koji misle da kada ih mama ili tata ubace na akademiju pocinju da zive Holivudski san... dupetom ne mrdnu za ulogu

 

https://nova.rs/showbiz/nova-rs-kviz-glumci-iz-kralja-pali-na-testu-iz-istorije/


 

Ne radi link. Usput meni licno nije jasna ta pomama da se po svaku cenu bave glumom u jednoj tako maloj sredini. Ajde ko je talentovan stvarno.

 

Kako oni uopste mogu da zive od tog posla?

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

 

@Plavi Golub  nasao sam na jutubu. Lecic kao ja na ispitu... koje godine... mislite kada tacno koje godine... da... ovaj sad cu ja samo da se podsetim... 

 

Blam me pojeo gledajuci. 

 

 

A sto se tice tvog pitanja kako zive od tog posla sad cu ti kazem :-D 

Svako od njih udje ovim ili onim putem u pozoriste, mali broj stvarno jer zasluzuje. I tu leze neka platica. Onda napravis jednu tezgu da je predstava za oblajhane babe i 

pritupe ljude, i sa time tezgaris diljem Srbije, svaki film, serija, reklama eto dodatne kinte, i onda gledas da se ubacis u neki UO ili drzis casove glume i pripremas za prijemni posto 

je to skupo ko djavo za akademiju.

 

 

10 godina ovde a i na relevantnim mestima trubim da drzava Srbija nema nikakvu startegiju povodom obrazovanja umetnika. Ali to nailazi na podsmeh i neko 

kurtoazno u pravu si al sta da se radi. Pre 5 godina drzava Srbija je iznedrila u godinu dana oko 40 glumaca! Da li iko misli da postoji trziste za njih?! 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ju, vidi lepe teme :) Veliki sam ljubitelj SFRJ kinematografije. 

 

Imali smo strasne glumce. Glumice, cini mi se, malo manje. Paja, Bata Stojkovic, Radmilovic, Bercek, Stevo Zigon, Aligrudic, Pera Bozovic, Rade Markovic, Ljuba Tadic (iz nekog razloga kad se nabrajaju najbolji, niko se ne seti Ljube, evo i ja sam ga zviznuo kao poslednjeg). Ne postoji losa uloga. U ovu grupu mozda spada i Bekim Fehmiu, ali mislim da nije dao u SFRJ koliko je mogao, verovatno iz razloga koji nemaju veze sa filmom.

 

Mozda su mrvu ispod Bata Zivotinja, Mija (po meni izuzetno potcenjen glumac), Dragan Nikolic, Miodrag Krivokapic, Dusan Janicijevic, Nikola Simic. Kazu da je Brstina bio neverovatan talenat, ali nije dosegao visine koje je mogao. Za Mikija Manojlovica se slazem 150% sa drugom Fenderom. Ne razumem njegovu glumu, non stop isto, nikakvu promenu na tom licu ja ne vidim. Diklic je isto dosta ukalupljen, za mene ubedljivo najbolji u "Majstori, majstori". Bora Todorovic je presimpatican i jako drag, ali ga ne smatram velikim glumcem, kao i npr. Ljubisu Samardzica. 

 

Kod Hrvata ubedljivo najbolji Fabijan Sovagovic. Glumcina. Zvonko Lepetic isto sjajan. 

 

Bosanci - Mustafa Nadarevic broj 1. Ja jako volim i nadrkanog Miralema Zupcevica, mada je on vise pozorisni glumac.

 

Makedonsku i slovenacku kinematografiju, kao i glumce, slabije poznajem. Naravno, Ratko Polic i Meto Jovanovski majstori.

 

Sto se tice reditelja, Goran Markovic najbolji, bez dileme. Svaki njegov film je remek delo, na celu sa najmanje popularnom Tajvanskom kanastom. 

 

Za kraj, @Tamburinjo, nemoj se ljutiti, ali Gore - Dole? Najgora serija ikada, igde :) A glumacka ekipa prste da polizes. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Tamburinjo said:

 

@Plavi Golub  nasao sam na jutubu. Lecic kao ja na ispitu... koje godine... mislite kada tacno koje godine... da... ovaj sad cu ja samo da se podsetim... 

 

Blam me pojeo gledajuci. 

 

 

A sto se tice tvog pitanja kako zive od tog posla sad cu ti kazem 😄

Svako od njih udje ovim ili onim putem u pozoriste, mali broj stvarno jer zasluzuje. I tu leze neka platica. Onda napravis jednu tezgu da je predstava za oblajhane babe i 

pritupe ljude, i sa time tezgaris diljem Srbije, svaki film, serija, reklama eto dodatne kinte, i onda gledas da se ubacis u neki UO ili drzis casove glume i pripremas za prijemni posto 

je to skupo ko djavo za akademiju.

 

 

10 godina ovde a i na relevantnim mestima trubim da drzava Srbija nema nikakvu startegiju povodom obrazovanja umetnika. Ali to nailazi na podsmeh i neko 

kurtoazno u pravu si al sta da se radi. Pre 5 godina drzava Srbija je iznedrila u godinu dana oko 40 glumaca! Da li iko misli da postoji trziste za njih?! 

 

 


Ju, ja sam bolja od njih (odgovorih sve tacno pre kajrona, da se malo puvam), a nisam glumac, cak ni drustvenjak. Doduse, majka je odavno tvrdila da sam baza podataka za gluposti...Da li se ova mala zezala? A Lecic da igra memo treba.

 

Ovo drugo, za tu decu mi je bukvalno roditeljska medvedja usluga u smislu neke zarade i zivota uopste. Ono Darino, ljubi ga (ih) majka, a i tajka.

Prakticno ih osudjuju da u poslu paktuju sa politikom da bi preziveli. Mozda bi bili vanserijski talentovani za nesto drugo.


Bez zezanja obratite paznju na ljude iz kulturno umetnickog i javnog zivota koji nisu bilo nesto zainteresovani za politiku ono genuine, pa odjedanput budu. Uglavnom su deca tu ili pred upisom na studije ili na kraju kad se trazi posao.


Sem ako akademiija nije postala skola za dobru udaju glumica i odskocna daska za politiku kod muskih. Onda OK, it makes sense.

 

Da ne bude da tracamo samo nase, ima toga i u svetu previse (nepotizam i slicno), ali je nekako vece trziste. Recimo gotovo cela familija onog svedskog glumca kome je i prva zena bila glumica. Ali oni igraju i na engleskom.
 

Tu isto ispada da bar jedno dete svakog glumca postaje glumac.  Nije OK prema «obicnoj» deci koja su talentovana, a nije OK ni prema tima koji nisu, a hteli bi. Gde ce kad roditelja ne bude bilo?
 

Poslednji glumac koji je meni delovao zaista ozbiljno kod nas (mislim iskljucivo na ove iz Srbije) je bio pokojni Glogovac.
 

Inteligentan, obrazovan i radoznao da moze da igra sve od huligana do transvestita. 
 

Kakav je najmladji sin Mise Janketica u pozoristu?

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Železničko gnomče said:

Ju, vidi lepe teme 🙂Veliki sam ljubitelj SFRJ kinematografije. 

 

Imali smo strasne glumce. Glumice, cini mi se, malo manje. Paja, Bata Stojkovic, Radmilovic, Bercek, Stevo Zigon, Aligrudic, Pera Bozovic, Rade Markovic, Ljuba Tadic (iz nekog razloga kad se nabrajaju najbolji, niko se ne seti Ljube, evo i ja sam ga zviznuo kao poslednjeg). Ne postoji losa uloga. U ovu grupu mozda spada i Bekim Fehmiu, ali mislim da nije dao u SFRJ koliko je mogao, verovatno iz razloga koji nemaju veze sa filmom.

 

Mozda su mrvu ispod Bata Zivotinja, Mija (po meni izuzetno potcenjen glumac), Dragan Nikolic, Miodrag Krivokapic, Dusan Janicijevic, Nikola Simic. Kazu da je Brstina bio neverovatan talenat, ali nije dosegao visine koje je mogao. Za Mikija Manojlovica se slazem 150% sa drugom Fenderom. Ne razumem njegovu glumu, non stop isto, nikakvu promenu na tom licu ja ne vidim. Diklic je isto dosta ukalupljen, za mene ubedljivo najbolji u "Majstori, majstori". Bora Todorovic je presimpatican i jako drag, ali ga ne smatram velikim glumcem, kao i npr. Ljubisu Samardzica. 

 

Kod Hrvata ubedljivo najbolji Fabijan Sovagovic. Glumcina. Zvonko Lepetic isto sjajan. 

 

Bosanci - Mustafa Nadarevic broj 1. Ja jako volim i nadrkanog Miralema Zupcevica, mada je on vise pozorisni glumac.

 

Makedonsku i slovenacku kinematografiju, kao i glumce, slabije poznajem. Naravno, Ratko Polic i Meto Jovanovski majstori.

 

Sto se tice reditelja, Goran Markovic najbolji, bez dileme. Svaki njegov film je remek delo, na celu sa najmanje popularnom Tajvanskom kanastom. 

 

Za kraj, @Tamburinjo, nemoj se ljutiti, ali Gore - Dole? Najgora serija ikada, igde 🙂 A glumacka ekipa prste da polizes. 

 

 

 

 

Bold1: Kako nismo imali fantastične glumice? Pedesetih i šezdesetih Branka Veselinović, Ljubinka Bobić, Marija Crnobori, Mira Stupica, Milena Dapčević, Olivera Marković, Rahela Ferari, Milena Dravić, Eva Ras, Renata Ulmanski...

 

Samo pogledaj ovu minijaturu Ljubinke Bobić pa reci da nije strašna glumica.

 

Sedamdesetih dolazi nova plejada: Ceca Bojković, Rada Savićević, Neda Arnerić, Seka Sabljić, Dara Džokić, Gorica Popović, Neda Spasojević, Ružica Sokić, Mira Banjac, Vera Čukić... Osamdesetih Mira Furlan, Mira Karanović, Vesna Trivalić, Sonja Savić, Jelica Sretenović, Anica Dobra, Tanja Bošković...

 

E tek devedesetih i nadalje se kao glumice probijaju teški dreševi kao Katarina Radivojević, Sloboda Mićalović, Marija Karan, Maja Mandžuka, Dubravka Mijatović, Lidija Vukićević... koje nisu dostojne cipele da čiste prethodno nabrojanima. Malo se uzdižu iznad tog blata Nela Mihajlović i Anita Mančić, ali prosto nemaju materijala da pokažu da mogu da se nose sa legendama. Sadašnju, "Montevideo", "Selo gori..." i "Žigosani u reketu" generaciju glumica radije ne bih pominjao, banovaće me moderacija zbog mnogo ružnog rečnika.

 

Bold 2: Miju i Nikolu slobodno stavi u prvi rang domaćih glumaca, Berčeka i Božovića spusti sprat niže. Bekim je glumčina na kub, samo pogledati "Roj" ili "Deps" i diviti se. A kao i svi ostali, zaboravio si nenamerno i najboljeg od svih, najomiljenijeg, najpotcenjenijeg i naravno za tri koplja najboljeg jugoslovenskog glumca, Čkalju. Zašto? Zato što je na svetu najteže,ali stvarno najteže, iskreno nasmejati ljude.

 

Kod Hrvata, ipak najbolji Šerbedžija. Odmah ispod ekipa Šovagović, Lepetić, Uglješa Kojadinović, Mustafa Nadarević (ipak mnogo više HNK nego Sarajevo, Dundo Maroje sa njim i Mirom Furlan je legendarna predstava), Špiro Guberina, Ivo Serdar, Relja Bašić, Pero Kvrgić...

 

Makedonci Kole Angelovski, Petre Prličko, Ilija Džuvalekovski, Zafir Hadžimanov... Albanci Faruk i Istref Begoli, Abdurahman Šalja, Enver Petrovci... Od Slovenaca Bert Sotlar, Demetar Bitenc (uglavnom je glumio naciste), Janez Vrhovec, Ratko Polič...

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Stiletto said:

Osamdesetih Mira Furlan, Mira Karanović, Vesna Trivalić, Sonja Savić, Jelica Sretenović, Anica Dobra, Tanja Bošković...


Miru Jokovic si zaboravio, mada je ona i kao klinka glumila (Zimzelen) kao i Goncic ili Kojo.

 

I Snezana Bogdanovic je bila dosta dobra glumica.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Just now, Plavi Golub said:


Miru Jokovic si zaboravio, mada je ona i kao klinka glumila (Zimzelen) kao i Goncic ili Kojo.

Ne mogu ni ja svih da se setim 😀. Sve se nešto kanim da napišem hronologiju jugoslovenskih glumaca, ali nikako da se nakanim...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Železničko gnomče said:

Bosanci - Mustafa Nadarevic broj 1. Ja jako volim i nadrkanog Miralema Zupcevica, mada je on vise pozorisni glumac.


Sine Tale, magare moje. 😉 Nikad to necu zaboraviti.

 

Sjajan glumac kao i Zijah Sokolovic.

 

 

2 minutes ago, Stiletto said:

Ne mogu ni ja svih da se setim 😀. Sve se nešto kanim da napišem hronologiju jugoslovenskih glumaca, ali nikako da se nakanim...


Kad se nakanis, ostavi link negde da znamo gde da nadjemo 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Plavi Golub said:


Sine Tale, magare moje. 😉 Nikad to necu zaboraviti.

 

Sjajan glumac kao i Zijah Sokolovic.

 

 


Kad se nakanis, ostavi link negde da znamo gde da nadjemo 🙂

 

Kud i ja zaboravih Bosnu... Adem Čejvan,  Zupčević, Reihan Demirdžić i Rudi Alvađ (Momo i Uzeir), Vlado Kerošević, Josip Pejaković, Zaim Muzaferija, Uroš Kravljača, Boro Stjepanović...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Stiletto said:

 

Bold1: Kako nismo imali fantastične glumice? Pedesetih i šezdesetih Branka Veselinović, Ljubinka Bobić, Marija Crnobori, Mira Stupica, Milena Dapčević, Olivera Marković, Rahela Ferari, Milena Dravić, Eva Ras, Renata Ulmanski...

 

Samo pogledaj ovu minijaturu Ljubinke Bobić pa reci da nije strašna glumica.

 

Sedamdesetih dolazi nova plejada: Ceca Bojković, Rada Savićević, Neda Arnerić, Seka Sabljić, Dara Džokić, Gorica Popović, Neda Spasojević, Ružica Sokić, Mira Banjac, Vera Čukić... Osamdesetih Mira Furlan, Mira Karanović, Vesna Trivalić, Sonja Savić, Jelica Sretenović, Anica Dobra, Tanja Bošković...

 

E tek devedesetih i nadalje se kao glumice probijaju teški dreševi kao Katarina Radivojević, Sloboda Mićalović, Marija Karan, Maja Mandžuka, Dubravka Mijatović, Lidija Vukićević... koje nisu dostojne cipele da čiste prethodno nabrojanima. Malo se uzdižu iznad tog blata Nela Mihajlović i Anita Mančić, ali prosto nemaju materijala da pokažu da mogu da se nose sa legendama. Sadašnju, "Montevideo", "Selo gori..." i "Žigosani u reketu" generaciju glumica radije ne bih pominjao, banovaće me moderacija zbog mnogo ružnog rečnika.

 

Bold 2: Miju i Nikolu slobodno stavi u prvi rang domaćih glumaca, Berčeka i Božovića spusti sprat niže. Bekim je glumčina na kub, samo pogledati "Roj" ili "Deps" i diviti se. A kao i svi ostali, zaboravio si nenamerno i najboljeg od svih, najomiljenijeg, najpotcenjenijeg i naravno za tri koplja najboljeg jugoslovenskog glumca, Čkalju. Zašto? Zato što je na svetu najteže,ali stvarno najteže, iskreno nasmejati ljude.

 

Kod Hrvata, ipak najbolji Šerbedžija. Odmah ispod ekipa Šovagović, Lepetić, Uglješa Kojadinović, Mustafa Nadarević (ipak mnogo više HNK nego Sarajevo, Dundo Maroje sa njim i Mirom Furlan je legendarna predstava), Špiro Guberina, Ivo Serdar, Relja Bašić, Pero Kvrgić...

 

Makedonci Kole Angelovski, Petre Prličko, Ilija Džuvalekovski, Zafir Hadžimanov... Albanci Faruk i Istref Begoli, Abdurahman Šalja, Enver Petrovci... Od Slovenaca Bert Sotlar, Demetar Bitenc (uglavnom je glumio naciste), Janez Vrhovec, Ratko Polič...

 

 

Ma ovo za glumice je moje subjektivno misljenje, ali nikad nisam imao osecaj kao kad vidim Paju ili Batu Stojkovica, budem bukvalno oduvan. U Posebnom tretmanu dodje Paja za ulogu od 2 minuta (sa Dusanom Janicijevicem) i bam - niko drugi ne postoji sem njega. A za stolom sa njim sede Bata, Milena, Ljuba...

 

Zaboravio sam Ckalju, odnosno hteo sam da ga stavim na listu, i onda odlutao na nekog drugog. Svi ostali koje si nabrojao su fenomenalni glumci, ja sam pokusao ono, best of the best, barem za moj ukus.

 

Naravno da smo imali i fantasticne glumice, ti si vec sve nabrojao. Ja bih samo dodao i Ljiljanu Krstic. Sa tvog spiska mi nekako strci Jelica Sretenovic

 

Meni licno je Sovagovic bolji od Serbedzije, ali verovatno sam i tu malo subjektivan. U svakom slucaju sjajni glumci obojica. I Berta Sotlara sam zaboravio.

 

 

 

 

 

 

17 minutes ago, Plavi Golub said:


Sine Tale, magare moje. 😉 Nikad to necu zaboraviti.

 

Sjajan glumac kao i Zijah Sokolovic.

 

 


Kad se nakanis, ostavi link negde da znamo gde da nadjemo 🙂

 

Nemoguce je setiti se svih, ZIjah je glumcina, a ne bi mi pao na pamet nikad. 

Link to comment
Share on other sites

Nema sta Bercek da se spusta. Jedan od najboljih domacih glumaca svih vremena. Svaku ulogu je porobio, a glumio je svakakve likove tokom karijere.

 

Ckalja je jednodimenzionalan glumac uvijek bio. Meni on nikad nije bio u samom vrhu. Mija bolji bez dileme od njega.

 

Slobodan Cica Perovic je najveci zaboravljeni glumac. 60-ih i 70-ih je bio glavno ime domace kinematografije. 

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Shunsuke Nakamura said:

Nema sta Bercek da se spusta. Jedan od najboljih domacih glumaca svih vremena. Svaku ulogu je porobio, a glumio je svakakve likove tokom karijere.

 

Ckalja je jednodimenzionalan glumac uvijek bio. Meni on nikad nije bio u samom vrhu. Mija bolji bez dileme od njega.

 

Slobodan Cica Perovic je najveci zaboravljeni glumac. 60-ih i 70-ih je bio glavno ime domace kinematografije. 

Sve su to 1/1 glumacke velicine, nema potrebe za nekim licitacijama. Cica Perovic je samo davno pokojni inace nije zaboravljen. Mija je imao sjajne dramske uloge pored komedija, za razliku od Ckalje ali komediju nikako ne mozemo gledati kao jednodimenzionalno glumacko ostvarenje, Ckalja je samo ostao u svom fahu.  Mada su neke epizode Mije "u prolazu za sankom", bile teske smaracine.

 

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Pa kazem da je zaboravljen jer se malo kad on pominje kad se prica o najvecim domacim glumcima, a svakako mu je tu mjesto.

 

Ckalja je jednodimenzionalan zato sto je barem 95% njegovih uloga u komedijama. Mija svaku ulogu igra vrhunski. U komedijama maestralan, u dramama nista slabiji. Evo recimo Covjek iz hrastove sume, to je jedna vrhunska uloga.

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Shunsuke Nakamura said:

Pa kazem da je zaboravljen jer se malo kad on pominje kad se prica o najvecim domacim glumcima, a svakako mu je tu mjesto.

 

Ckalja je jednodimenzionalan zato sto je barem 95% njegovih uloga u komedijama. Mija svaku ulogu igra vrhunski. U komedijama maestralan, u dramama nista slabiji. Evo recimo Covjek iz hrastove sume, to je jedna vrhunska uloga.

Tih 95% uloga u komedijama je skoro citav opus, pa ispada da je 5% vredno, a to je ipak preterivanje. Dokazan komedijas nesto poput Dzeri Luisa. Ckalja je imao sjajnu moc ~zavitlancije,  a sa Pavlom Vujisicem ostvario je svoje nezaboravne uloge i likove.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Evo jos nekih koje valja istaci:

 

-Aleksandar Gavric-  jedna od prvih zvijezdi domaceg filma. Jugoslovenski Clark Gable, bio je rodjen za glavne ulome u ratnim i akcionim filmovima. Nastradao tragicno sa 40 godina.

 

-Mica Tomic- legenda filma, preko 100 uloga ostvario. Pretezno u sporednim ulogama, ali uvijek je ostavljao dobar utisak.

 

- Djuza Stoiljkovic

 

-Dusan Janicijevic

 

-Preza Milinkovic- jedan od glumaca sa najvise uloga. Igrao je najvise neke marginalne uloge, konobare ili batlere. Inace, covjek je bio vrstan plesac. 

 

-Danilo Lazovic

 

-Jovan Janicijevic Burdus- ostace upamcen zauvijek po ulogama muzikanata, ali imao je i nekih ozbiljnih uloga. U filmu Praznik igra odlicno glavnog lika.

 

-Josif Tatic

 

- Stole Arandjelovic

 

- Severin Bijelic

 

- Milos Zutic- covjek sa najmocnijom bojom glasom

 

- Davor Dujmovic- nazalost prerano zavrsio svoj put. Bio je mnogo talentovan.

 

- Miha Baloh

 

- Janez Vrhovec

 

- Boro Begovic- neizostavan u filmovima Zivka Nikolica

 

- Veljko Mandic

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...