Jump to content

Politics UK


...

Recommended Posts

2 hours ago, Baby said:

Hvala ti vaso sto mislis na mene, ali meni ne treba forum da ucim istoriju. Da li znam sve, daleko, da li ti znas sve, isto tako daleko. Ali brate, napravio si od jedne moje recenice ceo sastav da poentiras. Mislim, jedne j. recenice koja je govorila sasvim nesto drugo od istorijskog timeline. 

 

Napisao sam malo više jer ovaj forum čita dosta ljudi, a svrha mu nije da li se X i Y slaži ili ne slažu oko nečega, već da drugi to pročitaju, kažu svoje mišljenje i o njemu diskutuju. Normalno je da ljudi ne slažu oko nekih stvari, bilo oko ove teme ili neke druge. Svi mi pišemo da bi i drugi čitali, a kako će ti drugi da tumače ono što su napisali i šta o tome misle je njihova stvar.

 

2 hours ago, Baby said:

Evo vidis, u ovom boldovanom je problem u komunikaciji. Nekom je kraljica bila olicenje ovog, nekom onog, a ko smo ti i ja da kazemo ko je u pravu?! 

Ti je vidis na jedan nacin, neki drugi su je videli na drugi nacin, pritom ni jedan od vas (osim jednog kojeg ste se potrudili da oleprsate sa foruma) nema nikakav licni uvid u to, jer niti je bio pod blogodetima britanske krune, niti je bio poroken od britanske krune.. 

 

Ali eto, identifikovali ste se nekako na osnovu onog sto za vas licno predstavlja kraljica ENGLESKE  i to gurate i gurate do ludila. 

 

Evo gledam reakcije u US na ovo... neki su toliko ocarani kraljicom, drugima se bljuje, a treci u fazonu, dokle vise o kraljici jeste li normalni... Znaci, nista drugacije nego u srbiji, osim sto je engleska kruna ostavila ovde istorijski trag. 

Nikada nisam rekao da sam ja 100% u pravu, niti da ti 100% grešiš kada su u pitanju vrednosni sudovi. Ja sam se bavio istorijskim činjenicama, a vrednosni sud je stvar tvoje ili moje percepcije, odnosno percepcije posmatrača. Naše je da damo svoje mišljenje, da diskutujemo i to je to.

 

Ja nigde nisam išao u neku privatnu percepciju, već na jednu opštiju koju podržavam. Vidim da su reakcije na njenu smrt i vrednosni sud o njenom delu u civilizovanom svetu iste kao i moja percepcija. Pretpostavljam da ćemo se svi na forumu složiti oko toga da za vreme Tita nije bilo slobode govora kao što je istovremeno bilo na Zapadu, da je sistem bio jednopartijski i da je posle II svetskog rata vladao staljinizam, ali kada se gleda iz šire perspektive, njegovo državništvo se poštovalo širom sveta. Nije zgoreg podsetiti se da su mu na sahrani bili Margaret Tačer, Helmut Šmit, kraljevi Olaf i Boduen, mnogi drugi predsednici i premijeri kao i komunistička i nesvrstana ekipa. Kada je kraljica umrla, na nekoj od stranih televizija (mislim da je Euronews) su se vrteli inserti njenih susreta sa stranim državnicima, a Tito je bio na drugom mestu. Naravno, poenta nije da poredim kraljicu i Tita, da razvodnajvam temu govoreći o Titu, već samo u tome da navodim reakcije civilizovanog sveta.

 

Mislim da je čak i nebitno kako reaguje prosti puk u SAD - ne mogu se u isti koš staviti profesor na Harvardu, reper koji bi da je ostao u getu sigurno već bio mrtav od droge, diplomata, redneck koji samo što nije dobio cirozu, priznati slikar ili pevaljka koja bi bez oblina ili glasa mogla da zaradi jedni pružajući usluge telesne prirode. Svaka država ima svoju elitu, a ima i priprosti svet. Problem je samo u tome što je negde priprosti svet previše vidljiv.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Napisao sam malo više jer ovaj forum čita dosta ljudi, a svrha mu nije da li se X i Y slaži ili ne slažu oko nečega, već da drugi to pročitaju, kažu svoje mišljenje i o njemu diskutuju. Normalno je da ljudi ne slažu oko nekih stvari, bilo oko ove teme ili neke druge. Svi mi pišemo da bi i drugi čitali, a kako će ti drugi da tumače ono što su napisali i šta o tome misle je njihova stvar.

 

 

Naravno da je normalno da se ljudi slazu i ljudi i treba da citaju forume. Medjutim koliko vidim da je sve izrazajnije na ovom froumu neka podobnost nacina razmisljanja. Ali to je tema za negde drugde. Ja sam samo malo skrenula paznju ovde to da ne radite, jer postaje malo vec bljutavo. 10 strana se raspravljate kako su necivilizovani oni koji smatraju kolonizaciju necivilizovanim, pa onda slede objasnjenje o visosti krune kako macem siri kulturu. 

 

7 hours ago, DJ_Vasa said:

 

 

Nikada nisam rekao da sam ja 100% u pravu, niti da ti 100% grešiš kada su u pitanju vrednosni sudovi. Ja sam se bavio istorijskim činjenicama, a vrednosni sud je stvar tvoje ili moje percepcije, odnosno percepcije posmatrača. Naše je da damo svoje mišljenje, da diskutujemo i to je to.

 

Ja nigde nisam išao u neku privatnu percepciju, već na jednu opštiju koju podržavam. Vidim da su reakcije na njenu smrt i vrednosni sud o njenom delu u civilizovanom svetu iste kao i moja percepcija. Pretpostavljam da ćemo se svi na forumu složiti oko toga da za vreme Tita nije bilo slobode govora kao što je istovremeno bilo na Zapadu, da je sistem bio jednopartijski i da je posle II svetskog rata vladao staljinizam, ali kada se gleda iz šire perspektive, njegovo državništvo se poštovalo širom sveta. Nije zgoreg podsetiti se da su mu na sahrani bili Margaret Tačer, Helmut Šmit, kraljevi Olaf i Boduen, mnogi drugi predsednici i premijeri kao i komunistička i nesvrstana ekipa. Kada je kraljica umrla, na nekoj od stranih televizija (mislim da je Euronews) su se vrteli inserti njenih susreta sa stranim državnicima, a Tito je bio na drugom mestu. Naravno, poenta nije da poredim kraljicu i Tita, da razvodnajvam temu govoreći o Titu, već samo u tome da navodim reakcije civilizovanog sveta.

 

Mislim da je čak i nebitno kako reaguje prosti puk u SAD - ne mogu se u isti koš staviti profesor na Harvardu, reper koji bi da je ostao u getu sigurno već bio mrtav od droge, diplomata, redneck koji samo što nije dobio cirozu, priznati slikar ili pevaljka koja bi bez oblina ili glasa mogla da zaradi jedni pružajući usluge telesne prirode. Svaka država ima svoju elitu, a ima i priprosti svet. Problem je samo u tome što je negde priprosti svet previše vidljiv.

 

Ovo nije strucni forum i sto bi trebao da bude zabavnog karaktera, a mozda i nesto novo procitamo, naucimo ili nekom objasnimo. Ovde niko ne zna sve. Nisam ja rekla da si se ti bavio vrednosnim sudovima, nego Milenko, na njegove postove sam naisla. Ali ti vrednosni sudovi su okosnica ovog foruma oko cega se vrti sve, svuda i na svakoj temi, a zavrsava na temi za banovanje. 

 

Ja se slazem da svako treba da ima neki svoj orijentir i zastupa svoje misljenje, ja prva to radim, ko bi bila da drugima to prebacim. Medjutim, problem je da ponovim stoti put, sto se agresivno atakuje na one koje imaju drugacije misljenje, pogotovo o ovako nekoj stvari gde obe strane mogu biti u pravu i jesu. 

 

Ajd sada da ti odgovorim i na te profesore na Harvardu. Napravio si neku paralelu koja je primenjiva svuda.

Medjutim, nemoj zaboraviti da sva zla ovog sveta na kraju dodju od obrazovanih, a ne od sirotinje. Neko intelekt iskoristi da inovira, modernizuje, omoguci... a neko da unisti. Sirotinja na kraju hvata lopatu da se bori za opstanak, sa ili bez revolucije. 

 

Mislim da glorifikujete zapad previse. Prvo od intelekta, gde se misli da su skole fantasticne i samo ispadaju suvi intelektualci. Rusija je izrodila gomilu intelektualaca i opet nista nisu postigli kao drzava u odnosu na njihovo stanovnistvo. Zapadni sistem skolovanja je daleko losiji od onog sto se misli, jer imaju neke inovativne uspehe, dobru i novu tehnologiju, a i drzava (bogata) ulaze novac u sve to... licna znanja i opste obrazovanje su poprilicno limitirani (bar u US), strucnost je na dobrom nivou, ali isto tako limitirana. Za resenje nekog problema koje negde resi jedan covek, gotovo uvek je potreban tim ljudi. 

 

Zapadne zemlje vs istocne zemlje. Zapadne zemlje su uvele demokratije i postovali sta stanovnistvo zeli, uskladjivali politiku sa tim. Istocne obrnuto. Zadovoljno stanovnistvo lako prati zakone za koje glasa preko predstavnika, sistem se lako uspostavi i funkcionise. Diktature obrnuto. 

 

Tito je vodio u vreme istocnog i zapadnog bloka nesvrstanu politiku i na polju spoljne politike bio postovan. Na polju unutrasnje politike bio straho-postovan i da, nije se smelo talasati, ali se moglo pasosem putovati svuda i biti docekan sa osmehom. Danas se od talasanja samo dobija jedna kakofonija, a rezultata nigde. Da ne shvatis pogresno, ja jesam za pravo glasa, ali to pravo mora da ima granicu, koja je tamo gde se pravo nekog drugog ugrozava. Evo sedim na par hiljada milja od vas i slusam to fantasticno pravo glasa i sto vise govore, sve je vece buka i sve manje resenja. Niko vise nikog ne slusa, svako tera svoju politiku i grabi vlast ne birajuci sredstva, klepaju gde stignu. Zakoni padaju samo tako pod ispitom. Onog momenta kada 'plebs' ukapira sta se stvarno desava puci ce sve kao pretis lonac. Danas americka demokratija preko noci moze da postane teokratija, pa cak i diktatura. (Znam da mislis da lupetam, ali veruj mi, to nije moj problem, ja samo posmatram i nadam se i imam moc jednog jedinog glasa). 

 

Valjda je doslo do nekog prevrata u svetskoj politici, videcemo. Svakako mislim da svet koji smo poznavali do skora polako umire na nase oci. Mozda je cak i ova smrt kraljice nekako simbolicna. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Baby said:

 

......

 

Valjda je doslo do nekog prevrata u svetskoj politici, videcemo. Svakako mislim da svet koji smo poznavali do skora polako umire na nase oci. Mozda je cak i ova smrt kraljice nekako simbolicna. 

 

Svet koji poznajemo umire polako zadnjih 30 godina kroz sve vece jacanje ultradesnicarskih i nazadnih ideja upravo u nekadasnjim svetionicima demokratije i to je ono sto najvise porazava.

Umesto da se,  kao vrsta na najvisem stupnju razvoja u istoriji, okr, koezistencijienemo ka poboljsanju zivotnoh uslova na celoj planeti, miru, koegzistenciji i, eventualno, sirenju na obliznje mesece i planete - biramo ratove, sukobe i predrasude kao put.

Prilicno sumorna prognoza za takvu civilizaciju.

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Naravno da je normalno da se ljudi slazu i ljudi i treba da citaju forume. Medjutim koliko vidim da je sve izrazajnije na ovom froumu neka podobnost nacina razmisljanja. Ali to je tema za negde drugde. Ja sam samo malo skrenula paznju ovde to da ne radite, jer postaje malo vec bljutavo. 10 strana se raspravljate kako su necivilizovani oni koji smatraju kolonizaciju necivilizovanim, pa onda slede objasnjenje o visosti krune kako macem siri kulturu. 

 

 

Ovo nije strucni forum i sto bi trebao da bude zabavnog karaktera, a mozda i nesto novo procitamo, naucimo ili nekom objasnimo. Ovde niko ne zna sve. Nisam ja rekla da si se ti bavio vrednosnim sudovima, nego Milenko, na njegove postove sam naisla. Ali ti vrednosni sudovi su okosnica ovog foruma oko cega se vrti sve, svuda i na svakoj temi, a zavrsava na temi za banovanje. 

 

Ja se slazem da svako treba da ima neki svoj orijentir i zastupa svoje misljenje, ja prva to radim, ko bi bila da drugima to prebacim. Medjutim, problem je da ponovim stoti put, sto se agresivno atakuje na one koje imaju drugacije misljenje, pogotovo o ovako nekoj stvari gde obe strane mogu biti u pravu i jesu. 

 

Ajd sada da ti odgovorim i na te profesore na Harvardu. Napravio si neku paralelu koja je primenjiva svuda.

Medjutim, nemoj zaboraviti da sva zla ovog sveta na kraju dodju od obrazovanih, a ne od sirotinje. Neko intelekt iskoristi da inovira, modernizuje, omoguci... a neko da unisti. Sirotinja na kraju hvata lopatu da se bori za opstanak, sa ili bez revolucije. 

 

Mislim da glorifikujete zapad previse. Prvo od intelekta, gde se misli da su skole fantasticne i samo ispadaju suvi intelektualci. Rusija je izrodila gomilu intelektualaca i opet nista nisu postigli kao drzava u odnosu na njihovo stanovnistvo. Zapadni sistem skolovanja je daleko losiji od onog sto se misli, jer imaju neke inovativne uspehe, dobru i novu tehnologiju, a i drzava (bogata) ulaze novac u sve to... licna znanja i opste obrazovanje su poprilicno limitirani (bar u US), strucnost je na dobrom nivou, ali isto tako limitirana. Za resenje nekog problema koje negde resi jedan covek, gotovo uvek je potreban tim ljudi. 

 

Zapadne zemlje vs istocne zemlje. Zapadne zemlje su uvele demokratije i postovali sta stanovnistvo zeli, uskladjivali politiku sa tim. Istocne obrnuto. Zadovoljno stanovnistvo lako prati zakone za koje glasa preko predstavnika, sistem se lako uspostavi i funkcionise. Diktature obrnuto. 

 

Tito je vodio u vreme istocnog i zapadnog bloka nesvrstanu politiku i na polju spoljne politike bio postovan. Na polju unutrasnje politike bio straho-postovan i da, nije se smelo talasati, ali se moglo pasosem putovati svuda i biti docekan sa osmehom. Danas se od talasanja samo dobija jedna kakofonija, a rezultata nigde. Da ne shvatis pogresno, ja jesam za pravo glasa, ali to pravo mora da ima granicu, koja je tamo gde se pravo nekog drugog ugrozava. Evo sedim na par hiljada milja od vas i slusam to fantasticno pravo glasa i sto vise govore, sve je vece buka i sve manje resenja. Niko vise nikog ne slusa, svako tera svoju politiku i grabi vlast ne birajuci sredstva, klepaju gde stignu. Zakoni padaju samo tako pod ispitom. Onog momenta kada 'plebs' ukapira sta se stvarno desava puci ce sve kao pretis lonac. Danas americka demokratija preko noci moze da postane teokratija, pa cak i diktatura. (Znam da mislis da lupetam, ali veruj mi, to nije moj problem, ja samo posmatram i nadam se i imam moc jednog jedinog glasa). 

 

Valjda je doslo do nekog prevrata u svetskoj politici, videcemo. Svakako mislim da svet koji smo poznavali do skora polako umire na nase oci. Mozda je cak i ova smrt kraljice nekako simbolicna. 

 

 

Što se tiče nečije (ne)civilizovanosti, mogu da se pišu traktati na više tema. Naravno, neću sada uzeti da prebiram po stavovima na svakoj temi koja se time bavi, ali treba odvojiti neke stvari. To što neko kaže da su npr. ovlašćenja ili moć predsednika bilo koje države ogromni, minorni, adekvatni itd. je nešto o čemu se legitimno diskutuje sa više stanovišta. Svođenje uloge kraljice Elizabete na nekoga ko je maltene lično ugnjetavao i mlatio Gandija podseća na trabunjanje pijanaca ispred podruma pića. Jeste forum i za zezanje, ali ako pogledaš npr. temu o Ukrajini, tamo se dobro sluša i poštuje šta kaže recimo A Sad, iako zezanja povremeno ima.

 

Profesora sa Harvarda sam dao samo kao primer intelektualca na nivou arhetipa, baš kao i sve ostale. To što npr. Putler, Bolsonaro, Milošević ili Ratko Mladić imaju fakultetsko obrazovanje ne znači da se mogu strpati u isti koš sa ozbiljnim intelektualcima, već ima veze sa drugim stvarima. Memorandum ANUS-a nisu potpisale čistačice i domari, ali to ne znači da se svi obrazovani trpaju u isti koš. Ako je neko pokvaren ili lud, džabe mu obrazovanje, a ako društvo prihvata takve, onda je to problem društva. Pre nekoliko godina sam čitao o nekoj švedskoj ministarki bosanskog porekla koju je policija zaustavila, uradila alko-test, i podnela je ostavku jer je rezultat bio 0,2 promila, što je po švedskom zakonu prekršaj, premda je ta količina ili nešto veća dozvoljena u mnogim drugim zemljama Evrope. Ministarka je pošteno platila kaznu, nije negirala prekršaj, ali je i dala ostavku, što je previše čak i za neke druge zemlje. Nedavno su i finsku premijerku razvlačili što je išla na neku žurku, pa se zbog javnosti i testirala na drogu, tamo je popila samo malo alkohola, što nije nikakav prekršaj. To što policija može da zaustavi ministarku i traži da duva u balon ili što nekog razvlače zbog odlaska na žurku je odraz društva, tj. koliko društvo može imati kontrolu nad političarima. Povremeno čitam i u našim vestima kako poznate američke pevače ili glumce uhvate kako voze pijani, a sud im posle toga rebne kaznu. Kada bi ovdašnji policajac zaustavio nekog takvog, pa mu još i napisao kaznu, popio bi suspenziju u roku od odmah, a društvo bi bolelo uvo za policajca uz komentar da nije smeo da dira u osinje gnezdo. Ovde se malo digla prašina oko onog idiota Grčića koji je vodio EPS, ali sve se stišalo. Nisu njega prozivali što je vlasnik pečenjare, već zato što mu je krajnji domen da vodi pečenjaru, ali ne i EPS, koga je upropastio.

 

Nisam ulazio u specifičnosti ničijeg obrazovnog sistema, ali svakako da normalno društvo podržava meritokratiju i da naveći deo poslova rade ljudi koji znaju da ih rade. NIje mi poznato da britanski rektori dobijaju položaj samo zato što su iz Laburističke partije ili da je rektor Harvarda to postao samo zato što je npr. iz redova demokrata.

 

To što kažeš da je njena smrt simbolična je sasvim tačno, tu se slažemo, baš kao što si i tačno rekla da se stvara politička kakofonija. U skladu sa time mislim i da je Kronos sasvim dobro primetio da se onaj stari svet polako gubi i nestaje, kao i to da budala ima sve više u civilizovanom svetu i da najprimitivnija desnica izgmizava iz rupa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Baby said:

 Nisam ja rekla da si se ti bavio vrednosnim sudovima, nego Milenko, na njegove postove sam naisla. Ali ti vrednosni sudovi su okosnica ovog foruma oko cega se vrti sve, svuda i na svakoj temi, a zavrsava na temi za banovanje.

Ne, ja sam zajebavao te koji se pale na fenseraj i hipsteraj, to, da je postala neka moda peniti o mrskom kolonijalizmu, i to ne čak ni svuda nego kod nekih mnogo više. Nije moj problem što je to tako. Neki se više pale na razne komunizme i drndanja o "pravdi", a neki bi radije da i oni postanu kapitalisti, to je ta priča. Nisam je ja izmislio.

 

Što nisi naišla na onaj drugi post gde sam napisao i zašto su to gluposti - zato što je to bilo drugo vreme, i u stvari je uvek bilo vreme imperija, i da tada nisu bili "Englezi", bio bi neko drugi, a sve su to generalno gluposti, i treba gledati samo pozitivan doprinos, koji je u slučaju "Engleza" jedan od najvećih ikada, a sve to ostalo WGAF. To je uvek bilo i biće ponovo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ne, ja sam zajebavao te koji se pale na fenseraj i hipsteraj, to, da je postala neka moda peniti o mrskom kolonijalizmu, i to ne čak ni svuda nego kod nekih mnogo više. Nije moj problem što je to tako. Neki se više pale na razne komunizme i drndanja o "pravdi", a neki bi radije da i oni postanu kapitalisti, to je ta priča. Nisam je ja izmislio.

 

Što nisi naišla na onaj drugi post gde sam napisao i zašto su to gluposti - zato što je to bilo drugo vreme, i u stvari je uvek bilo vreme imperija, i da tada nisu bili "Englezi", bio bi neko drugi, a sve su to generalno gluposti, i treba gledati samo pozitivan doprinos, koji je u slučaju "Engleza" jedan od najvećih ikada, a sve to ostalo WGAF. To je uvek bilo i biće ponovo.

 

Ti se konstantno zajebavas sa tim. Ne znam gde bi ti bilo bolje, u Srbiji sada i u Srbiji na mestu Nigerije ili Kenije. Odvojis deo koji ti se dopada i oko toga napravis agendu da drugima ucitavas. 

 

Naisla sam na sta sam naisla, a reagovala zato sto vidim da ti je to baza pisanja postova i da se svuda i u svakoj situaciji provlaci isto. 

Istorija je takva kakva je, bez da smo mi licno posebno ucestovavali u njoj, ali romantizacija ideje i negiranje loseg ne dovodi bas do poboljstanja naseg unutrasnjeg stanja a i sire. To u sustini vazi za sve politike ovog sveta. 

 

Na zalost ponavljamo istoriju, jer nista iz nje ne naucimo. Mozda smo samo dosli do najvise tacke evolucije, sto je ustvari porazavajuce. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Mislim da glorifikujete zapad previse. Prvo od intelekta, gde se misli da su skole fantasticne i samo ispadaju suvi intelektualci.

 

Molim DJ da reaguje i na ovo. Naime intelektu se ne ucis u skolama ma kako fantasticne one bile.

 

I jos nesto u zelji da cepidlacim, ako se vec drzimo toga da ce neko da cita i da se mozda smeje napisanim nonsensima,

pa eto, citanjem sam primetila da se u istom postu i kasnije, smrt kraljice naziva simbolicnom. Iako je jasno sta se zelelo reci, to se tako ne kaze.

 

Mozda njena smrt simbolizuje epohu, ili obelezava kraj epohe, ali svakako nije tek simbolicna.

Simbolican je recimo neki poklon ili gest, ali smrt ne. Cak ni kraljicina, niti bilo cija.

 

I prestanite da padate u nesvest za carima zapadnih (bez)vrednosti, ukljucite srpski intelekt, ruski intelekt, ali zapadni malo zaobidjite...

 

 

 

 

Edited by Mama_mia
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2022 at 8:49 AM, Cyber said:

Mislim da je aktivisticka politizacija ove smrti mogla da saceka da prodje bar koji dan zalosti, kako kultura i vaspitanje nalazu, nije bas morala da zine i pokaze svoje krnjave antikolonijalisticke zube u isti cas.

 

Ovo mi je bas zapalo za oko, kao nesto jako ruzno receno. Zelio bih da vjerujem da je to samo nespretno receno i da je nije bilo potrebno da se izrazi neslaganje sa doticnom.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Baby said:

Zapadni sistem skolovanja je daleko losiji od onog sto se misli, jer imaju neke inovativne uspehe, dobru i novu tehnologiju, a i drzava (bogata) ulaze novac u sve to... licna znanja i opste obrazovanje su poprilicno limitirani (bar u US), strucnost je na dobrom nivou, ali isto tako limitirana. Za resenje nekog problema koje negde resi jedan covek, gotovo uvek je potreban tim ljudi. 


Kontradiktorna si dosta ovde.

 

Zapadni sistem školovanja nije idealan, niko ni ne misli da je bezgrešan, mislim da nijedan ne bi mogao da potpadne u kategoriju dobar, ali dok svet ne pronađe neki bolji, takav je kakav je. Bolji od istočno-evropskog/srpskog u svakom slučaju. Ta ideja o školovanju koje pruža široko i duboko obrazovanje je iluzorna. Niko ne može da bude “majstor svakog zanata” jer su se “zanati” toliko usložili i razgranali, da ne postoji obrazovanje koje može sve da obuhvati na visokom nivou. Zato se akcenat stavlja na specijalizacijama u uskoj oblasti, dok se ostalo zanemaruje. Tako već sad, da navedem primer iz sopstvene oblasti, imaš ortopede koji jedino što rade, i to rade savršeno je npr. operacija zamene ACL-a, a da ih pitaš da operišu najobičniji prelom skočnog zgloba, bledo bi te pogledali, a da izleče urinarnu infekciju ne daj boże. Da li su oni limitirano obrazovani? Pa ne znam, sve zavisi šta posmatraš kao referencu, po meni nisu jer rade svoj posao savršeno. Šta znači stručnost na dobrom nivou, ali limitirana? To što ovaj zna samo jednu operaciju savršeno, a ostale ne? To je realnost i moderna stručnost. Dani svestranih hirurga (primeni na bilo koju oblast) koji su mogli sve da operišu su prošlost, toga nema i ne može da bude više. Ne zato što su oni postali lošiji, tj. njihovo obrazovanje, već što je nauka otkrila u poslednjim decenijama da, da se vratim na primer, ne postoji samo jedan prelom skočnog zgloba koji se operiše na isti način, kao što se to decenijama radilo do sada, već sad za svaki u modernim “medicinama” radiš CT da vidiš kakav je tačno i na osnovu toga biraš najbolji od nekoliko mogućih načina da ga zbrineš. Odgovorno tvrdim da je svaki prosečan lekar danas, iako mu je znanje uže, daleko bolji nego neki prosečan lekar pre 30 godina koji je možda imao šire polje delovanja, ali ne i tu dubinu. A to je znanje koje se stiče obrazovanjem. Dubina je daleko bitnija nego širina. Mislim, voleo bih ja da imam i tu širinu pri istoj dubini, ali je nemoguće, neizvodljivo. Nema tog školovanja koje može da ti pruži tako nešto. 

 

Drugo, kažeš sistem školovanja loš, ali uspesi, tehnologija odlični - pa to ne ide jedno bez drugog. Džaba sva ulaganja ako nema znanja i stručnosti da se taj novac adekvatno primeni. 
 

Treće, postoji razlog zašto sad za jedan zadatak treba tim ljudi. Jer je efikasnije, brže i kvalitetnije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Eddard said:


Kontradiktorna si dosta ovde.

 

Zapadni sistem školovanja nije idealan, niko ni ne misli da je bezgrešan, mislim da nijedan ne bi mogao da potpadne u kategoriju dobar, ali dok svet ne pronađe neki bolji, takav je kakav je. Bolji od istočno-evropskog/srpskog u svakom slučaju.

 

Ed, rekla sam da je zapadni sistem skolovanja daleko losiji od onog sto se misli. Onog sto se misli u Srbiji od ljudi koji se nisu skolovali ili nisu skolovali decu u takvom sistemu. Skole u Srbiji uopste nisu na nekoj meti rasprave jer se tamo kupuju u velikoj vecini slucajeva. 

 

Jos jendna stvar, losi istocno evropski djaci su medju boljim djacima u Americi. Valjda i to nesto govori. 

 

36 minutes ago, Eddard said:

 

Drugo, kažeš sistem školovanja loš, ali uspesi, tehnologija odlični - pa to ne ide jedno bez drugog. Džaba sva ulaganja ako nema znanja i stručnosti da se taj novac adekvatno primeni. 
 

Treće, postoji razlog zašto sad za jedan zadatak treba tim ljudi. Jer je efikasnije, brže i kvalitetnije.

 

Ne ide, ali i nije nuzno. Mali broj njih je ucestvovao u inovacijama, a veliki broj njih se skoluje i posle skole ne postigne mnogo, niti izumeju nesto, nego najcesce budu samo jedna karika u lancanoj mrezi i to zamenjiva. 

 

Trece, moze da bude efikansniji, brzi i kvalitetniji, a moze da bude i neefikasniji, sporiji i skuplji, sto najcesce jeste. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Nije pitanje moje recenice, nego tvog nerazumevanja... ali nastavi, vec godinama prosis za moj ban... 

 

Proverila sam nekoliko puta da li si nesto pomesala nickove i postove i vidim da si jedino ti sama poverovala da si napisala nesto sto je za ban i osim tebe nitko.

Pojasni malo sta je od onoga sto si napisala za ban ....i ako jeste, zasto mislis da je DJ vasa nadlezan za takve stvari...Ocigledno je da nisi razumela ni rec - DJ ti je odrzao ovde, dopisnu skolu iz nekih predmeta, obratila sam se njemu da reaguje na isti nacin

kako je smireno i strpljivo reagovao na sve ostalo sto si napisala. To je trebalo da bude saljivo. Po subjektivnoj proceni saljivo, ne mozemo svi da budemo smesni i duhoviti onako kako se zamisljamo :lol_2: (ovo na svoj racun stavljam smajl)

 

Ali DJ nije moderator niti je moje obracanje njemu bilo poenta na koju si se osvrnula. Poenta je sve ostalo, od intelekta do apela da se smanji `glorifikacija zapada`

 

Ne bih rekla da je navedeno razlog za tvoje banovanje, nerazumevanje ili neznanje nisu razlog banovanjima....

 

Znaci OFF na `intelekt i glorifikovanje zapada` :wink2:

 

 

 

Edited by Mama_mia
nitko
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da govorim u ime ostalih forumaša, ali pošto živim tu gde živim, ne mogu a da ne primetim koji od dva sveta je bolji. Niko normalan neće reći da je policija dobro postupila u slučaju onog nesrećnog Flojda koga su goveda udavila, ali to što je neko iz Holivuda dobio po džepu zbog vožnje u pijanom stanju ili to što je neki nemački ministar-plagijator dobio nogu plus društveni prezir svakako jeste bolje od ministra-plagijatora koji je avanzovao. Isto tako, sistem u kome i predsednik udruženja pecaroša treba da ima člansku kartu biblioteke mi je smešan u poređenju sa onim gde bi onoga ko to podržava poslali u ludnicu.

 

Kad već spominjemo i obrazovanje, mislim da je nemoguće porediti 'istočno' i 'zapadno' obrazovanje jer tako nešto je neuporedivo. Može da se razgovara o obrazovnom sistemu Singapura, Poljske, SAD, Kine, Argentine, Australije, Italije, Francuske, Kenije, Japana, Austrije, Libije ili bilo koje druge zemlje, ali ih je u mnogim aspektima teško staviti u paket. Da li se poredi znanje tablice množenja učenika iz Poljske i Argentine, znanje o ćeliji učenika iz SAD i Nemačke, mogućnost učenika iz celog sveta da preračunaju koliko je 5979 jamajkanskih dolara u švedske krune, broj nobelovaca po državama i broju stanovnika ili nešto deseto?  Čak i na tom famoznom Zapadu dosta toga zavisi od države do države, od škole i od mnogih drugih parametara.

 

To što prosečan Amerikanac ne zna da ubode Srbiju na mapi Evrope je uporedivo sa onim što prosečan stanovnik Srbije ne zna da nabode Burkinu Faso na mapi Afrike. Veoma je bitno to da se posao da onome ko zna da ga radi. Ne mogu da ulazim u detalje o ortopediji, što važi i za druge medicinske disciline, ali evidentno je da taj ortoped koji radi određene operacije ne dobija posao na osnovu toga što je nečiji pajtaš, a bitno je da ih radi kako valja. Ne znam kakvo je obrazovanje onoga ko projektuje raskrsnice, ali znam da u blizini moje zgrade ima dve koje su loše projektovane. Jedna je nepregledna i ima pešačke prelaze koje bi trebalo pomeriti za koji metar kako bi i vozači i pečaci imali manje glavobolje, a druga je kružni tok koja je takođe postala nepregledna, plus što su znaci postavljeni tako da ih onaj ko prvi put dolazi ne može lako videti. Ja bih više voleo da je te raskrsnice projektovao neki manje obrazovani nemački građevinac ili saobraćajni inženjer nego idiot koji je mogao da pomeri pešački prelaz ili bolje postavi znakove.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

Ovo mi je bas zapalo za oko, kao nesto jako ruzno receno. Zelio bih da vjerujem da je to samo nespretno receno i da je nije bilo potrebno da se izrazi neslaganje sa doticnom.

Eeee, drago mi je da si još ovde. A ovo, pa, verovatno samo tzv stilska figura, kao odgovor smaračima. Ono, ljuta trava na ljutu ranu i to :lol_2: To tako i treba :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Ne mogu da govorim u ime ostalih forumaša, ali pošto živim tu gde živim, ne mogu a da ne primetim koji od dva sveta je bolji. Niko normalan neće reći da je policija dobro postupila u slučaju onog nesrećnog Flojda koga su goveda udavila, ali to što je neko iz Holivuda dobio po džepu zbog vožnje u pijanom stanju ili to što je neki nemački ministar-plagijator dobio nogu plus društveni prezir svakako jeste bolje od ministra-plagijatora koji je avanzovao. Isto tako, sistem u kome i predsednik udruženja pecaroša treba da ima člansku kartu biblioteke mi je smešan u poređenju sa onim gde bi onoga ko to podržava poslali u ludnicu.

 

Kad već spominjemo i obrazovanje, mislim da je nemoguće porediti 'istočno' i 'zapadno' obrazovanje jer tako nešto je neuporedivo. Može da se razgovara o obrazovnom sistemu Singapura, Poljske, SAD, Kine, Argentine, Australije, Italije, Francuske, Kenije, Japana, Austrije, Libije ili bilo koje druge zemlje, ali ih je u mnogim aspektima teško staviti u paket. Da li se poredi znanje tablice množenja učenika iz Poljske i Argentine, znanje o ćeliji učenika iz SAD i Nemačke, mogućnost učenika iz celog sveta da preračunaju koliko je 5979 jamajkanskih dolara u švedske krune, broj nobelovaca po državama i broju stanovnika ili nešto deseto?  Čak i na tom famoznom Zapadu dosta toga zavisi od države do države, od škole i od mnogih drugih parametara.

 

To što prosečan Amerikanac ne zna da ubode Srbiju na mapi Evrope je uporedivo sa onim što prosečan stanovnik Srbije ne zna da nabode Burkinu Faso na mapi Afrike. Veoma je bitno to da se posao da onome ko zna da ga radi. Ne mogu da ulazim u detalje o ortopediji, što važi i za druge medicinske disciline, ali evidentno je da taj ortoped koji radi određene operacije ne dobija posao na osnovu toga što je nečiji pajtaš, a bitno je da ih radi kako valja. Ne znam kakvo je obrazovanje onoga ko projektuje raskrsnice, ali znam da u blizini moje zgrade ima dve koje su loše projektovane. Jedna je nepregledna i ima pešačke prelaze koje bi trebalo pomeriti za koji metar kako bi i vozači i pečaci imali manje glavobolje, a druga je kružni tok koja je takođe postala nepregledna, plus što su znaci postavljeni tako da ih onaj ko prvi put dolazi ne može lako videti. Ja bih više voleo da je te raskrsnice projektovao neki manje obrazovani nemački građevinac ili saobraćajni inženjer nego idiot koji je mogao da pomeri pešački prelaz ili bolje postavi znakove.

 

Evo ja cu (ponovo) da ti kazem posto sam upoznata sa oba sveta i zivela u oba sveta. Medjutim, ja sam isto to tvoje misljenje imala dok nisam malo bolje upoznala sisteme koji su mi i pomogli i koji su me i spotakli. US se razlikuje od zapadno evropskih znatno. Mogu se porediti samo zato sto oba sistema (do sada) funkcionisu. Sistemi istocno evropskih (ex soc i komunistickih drzava) ne funkcionisu. 

 

Razlika izmedju toga je nacin ulaganja para. U zapadnom sistemu korporacije koje zaradjuju ogroman novac ulazu novac i u cilju im je da poboljsaju sve apsekte kako bi mogli sto vise da zarade (uz veliku pomoc drzave, sto veca korporacija, to je i pomoc veca). U istocnim zemljama korporacije su politicki vrh kojima je jedini cilj da sto vise uzmu za sebe, a uloze sto manje. To je ustvari najveca i najbitnija razlika u ovim razikama sistema. Zato imas ulicu kakvu imas, jer projektant tvoje raskrsnice ne mora da zna nista manje nego projektant neke npr. pariske raskrsnice, ali pariskom projektantu se drzava nece mesati u posao, u srbiji ce drzava reci projektantu gde da napravi raskrsnicu. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Baby said:

 

Evo ja cu (ponovo) da ti kazem posto sam upoznata sa oba sveta i zivela u oba sveta. Medjutim, ja sam isto to tvoje misljenje imala dok nisam malo bolje upoznala sisteme koji su mi i pomogli i koji su me i spotakli. US se razlikuje od zapadno evropskih znatno. Mogu se porediti samo zato sto oba sistema (do sada) funkcionisu. Sistemi istocno evropskih (ex soc i komunistickih drzava) ne funkcionisu. 

 

Razlika izmedju toga je nacin ulaganja para. U zapadnom sistemu korporacije koje zaradjuju ogroman novac ulazu novac i u cilju im je da poboljsaju sve apsekte kako bi mogli sto vise da zarade (uz veliku pomoc drzave, sto veca korporacija, to je i pomoc veca). U istocnim zemljama korporacije su politicki vrh kojima je jedini cilj da sto vise uzmu za sebe, a uloze sto manje. To je ustvari najveca i najbitnija razlika u ovim razikama sistema. Zato imas ulicu kakvu imas, jer projektant tvoje raskrsnice ne mora da zna nista manje nego projektant neke npr. pariske raskrsnice, ali pariskom projektantu se drzava nece mesati u posao, u srbiji ce drzava reci projektantu gde da napravi raskrsnicu. 

To za korporacije je tačno, ali raskrsnice se svuda projektuju prema nekom planu. Država (eventualno delegirano telo) svuda reguliše kuda će ići trasa, a u mom slučaju trasa sama po sebi nije problem. Problem je postavljanje signalizacije. Koliko znam tu se pitaju i saobraćajni i građevinski inženjer, ali i naš standard podrazumeva da signalizacija mora biti vidljiva, a mislim da je čak i prepisan od neke zemlje EU. Ima tih gluposti koliko hoćeš. Na pamet mi pada i jedno uključenje na auto-put u pravcu Zagreba, a nalazi se kod Arene. Onaj ko odatle želi da se uključi ima automobile koje mu dolaze sa leve strane, maltene iza leđa, tako da moraš ili da maksimalno usporiš, ili da igraš ruski rulet kada se uključuješ. Za signalizaciju mi pade na pamet i neki regionalni put za koji se više i ne sećam gde je tačno. Sećam se da sam hteo da preteknem neki kombi u kvaru i da me je isprekidana linija na krivini umalo navukla da to i uradim, ali mi neki đavo nije dao mira jer mi se učinilo da krivina ipak nije pregledna. Sreća da sam odlučio da ipak ne krenem sa preticanjem jer se samo trenutak kasnije pojavio automobil iz drugog pravca. Napominjem da je put bio ganc-nov, u smislu da je bio tek presvučen asfaltom i signalizacija je bila tek postavljena. Ne znam koji je idiot računao gde da zvizne isprekidanu liniju, ali znam da se ona ni pod razno ne stavlja ukoliko krivina nije dovoljno pregledna. Pre nekoliko godina je bilo i u vestima da su zeznuli i onaj auto-put prema Zlatboru jer su neki tunel projektovali loše i da mu fali nekoliko centimetara da bi imao visinu koja je bezbedna za šlepere. Neko je samo malo zeznuo proračun visine, a to nisu stvari koje se rade ofrlje. To su rešili na seljački način - odrali su asfalt i podlogu kako bi put bio niži, tako da se na ulazu u tunel spuštaš za nekoliko centimetara. Čak su i u Beogradu zeznuli natpis na samom znaku za put. U celoj Evropi, pa i kod nas, standard kaže da belim slovima na zelenoj (eventualno plavoj) pozadini ispisuješ naziv mesta prema kome se kreće put. Negde posle Genexa na Novom Beogradu ima znak na kome piše Miloš Veliki i Čačak. U prevodu, prema ovom znaku postoji mesto koje se zove Miloš Veliki, a što u praksi nije slučaj. OK, mi možda znamo kuda putujemo, ali vozač iz inostranstva će uzalud tražiti na navigaciji mesto koje se zove Miloš Veliki. Evo kako to izgleda:

maxresdefault.jpg

 

 

Nisu ispoštovali čak ni zakonski standard, a koji su uspeli čak i da upropaste u odnosu na SFRJ. Insistiranjem na ćirilici su uspeli i da putokaze učine manje čitljivim. Evo još jednog primera sa pomenutog puta:

 

111661_-pan2533_f.jpg

 

Ovde ima četiri mesta, a osam redova u natpisu, što baš i nije čitljivo kada se po putu vozi propisanom brzinom ili čak i sporije od toga. Hajde da je u pitanju Grčka, čiji jezik nema latinicu, ali i oni su to rešili tako što narandžastom ispisuju oznake na alfabetu, a belom latinične i lako se razlikuju. Ne znam koji idiot je smislio ovaj standard, ali se čini da ne provodi baš mnogo za volanom.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Msm, ionako ste debelo u off-u, pa prosto moram,smešno mi je 

1 hour ago, Baby said:

 

Evo ja cu (ponovo) da ti kazem posto sam upoznata sa oba sveta i zivela u oba sveta. Medjutim, ja sam isto to tvoje misljenje imala dok nisam malo bolje upoznala sisteme koji su mi i pomogli i koji su me i spotakli. US se razlikuje od zapadno evropskih znatno. Mogu se porediti samo zato sto oba sistema (do sada) funkcionisu. Sistemi istocno evropskih (ex soc i komunistickih drzava) ne funkcionisu. 

 

Razlika izmedju toga je nacin ulaganja para. U zapadnom sistemu korporacije koje zaradjuju ogroman novac ulazu novac i u cilju im je da poboljsaju sve apsekte kako bi mogli sto vise da zarade (uz veliku pomoc drzave, sto veca korporacija, to je i pomoc veca). U istocnim zemljama korporacije su politicki vrh kojima je jedini cilj da sto vise uzmu za sebe, a uloze sto manje. To je ustvari najveca i najbitnija razlika u ovim razikama sistema. Zato imas ulicu kakvu imas, jer projektant tvoje raskrsnice ne mora da zna nista manje nego projektant neke npr. pariske raskrsnice, ali pariskom projektantu se drzava nece mesati u posao, u srbiji ce drzava reci projektantu gde da napravi raskrsnicu. 

 

Msm, ionako ste debelo u off-u, pa prosto moram, smešno mi je, post je od sandeja a danas je frajdej :lol_2:

Posted  Sunday at 04:04 AM

Dal ste realni, posvadjaste se oko engleske kraljice - koja je umrla.

 

Još Englezi voze levom stranom :classic_laugh:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...