Jump to content

Skijaski skokovi/letovi


Janne240

Recommended Posts

Skakački vikend u Vilingenu protekao u užasnim vremenskim uslovima i za muškarce i za žene, pogotovo u subotu se nije znalo ko pije a ko plaća.

 

Kod muškaraca u subotu pobedio Forfang, ispred Rjoju Kobajašija i Sundala. U nedelju prvi Velinger, drugi Rjoju Kobajaši, treći Dešvanden.

 

U Svetskom kupu i dalje prvi Kraft sa 1129 poena, drugi Velinger sa 951, treći Rjoju Kobajaši sa 896.

 

Sledeći vikend muškarci putuju preko bare za Lejk Plesid.

 

 

Kod devojaka u subotu pobeda Zajfridsberger, druga Takanaši, treća Šmid. U nedelju pobedila Opset, ispred Prevc i Ito.

 

U generalnom plasmanu i dalje vodi Nika Prevc sa 949 bodova, druga Juki Ito sa 771, treća Eva Pinkelnig sa 671.

 

Devojke imaju vikend pauze, pa sledeći vikend idu u rumunski Rasnov.

Link to comment
Share on other sites

Forfangova pobeda sa 155,5m najvecom duzinom koja je inace moguca na skakaonicama jedino u Vilingenu, (mozda i Vistleru, Klingentalu vec ne), jedini je ovosezonski norveski trijumf.

 

Peter Prevc najavio je povlacenje na kraju ove sezone. Lejk Plesid nije ono sto je bio, a ovo je drugi put da je u kalendaru Svetskog kupa za muskarce.

Link to comment
Share on other sites

Dva dana Lejk Plesida, dva individualna takmicenja prva pobeda u karijeri za Lovru Kosa, drugi dan pobednik Kraft, a podela drugog mesta za dva mlada skakaca koji napreduju iz sezone u sezonu Filip Rajmund i Lovro Kos.

 

U supertim takmicenju pobeda za Austriju, Kraft i Hajbok, druga Nemacka, treca Norveska.

 

Sledece nedelje- Saporo. Prilika da gledamo Kasaija, a mozda i Funakija, koji se godinama kao i Okabe, okusavao u kvalifikacijama i ponekim nastupom na domacoj skakaonici.

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2024 at 7:54 AM, mladenvzz said:

Više volim Jureka od bureka

 

Jure Franko-srebro u veleslalomu-prva medalja SFRJ na ZOI

i jedina do Kalgarija 1988. kad smo osvojili dve srebrne,timsko u skiskokovima, Mateja Svet u veleslalomu i Matjaz Debelak, bronza. Ukupno 3 za SFRJ a 4 za sva vremena.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Legendarni su i komentari Dragana Nikitovica, Borisa Mutica, Cvitkovica koji je uglavnom prenosio kosarku ali su i zimski sportovi bili zanimljivi i u redovnom programu JRT, nedeljom prepodne u prenosima Svetskog alpskog i skakackog kupa. (prva i druga voznja) Ingemar Stenmark, Mark Djirardeli i tu oko 7-8. mesta Bojan Krizaj...da ne navodimo imena svih ostalih amerikanaca brace Mer, Paula Fromenlta, Pirmina Curbrigena specijaliste za spust i kombinaciju itd.

Link to comment
Share on other sites

Da, ali Milka je bila jedina žena komentator (ja ne pamtim nijednu drugu) a pri tom je to dobro radila-imala je znanja o klizanju, prijatan glas i ono što svim današnjim komentatorima fali-znala je da ćuti.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Janne240 said:

Legendarni su i komentari Dragana Nikitovica, Borisa Mutica, Cvitkovica koji je uglavnom prenosio kosarku ali su i zimski sportovi bili zanimljivi i u redovnom programu JRT, nedeljom prepodne u prenosima Svetskog alpskog i skakackog kupa. (prva i druga voznja) Ingemar Stenmark, Mark Djirardeli i tu oko 7-8. mesta Bojan Krizaj...da ne navodimo imena svih ostalih amerikanaca brace Mer, Paula Fromenlta, Pirmina Curbrigena specijaliste za spust i kombinaciju itd.

Ipakm pomenuti  i Franca Klamera, Gustava Tenija, Boris Strel, Rok Petrovič, kao i skakače i letače Mati Nikenen, Hans Vozipivo, Antonio Inauer, Vajsflog, Primož Ulaga, Miran Tepeš, Marjan Mesec...i ne mogu da se setim Japanca...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

 

Od 1985-2005 svi Svetski rekordi u ski skokovima su oboreni na Planici. Izuzetak je bila samo 1986. kada se to desilo u Austriji. Inače Oberzdorf i Planixa su pravi rivali u tome gde je više puta oboren Svetski rekord. Od 1930. kada je napravljena i 1969. kada je, uslovno rečeno renovirana i sada je jedna od 4 takvih u svetu, četrdeset puta je oboren rekord i od nekada davne 1934. i "fantastičnih" 92 metara do "skromnih" 235 metara 2005. (sadašnja Letalnica)....trenutni Svetski rekord drži od 253,5 Austrijanac Štefan Kraft i nije oboren od 2017. ili ja nisam znao da nadjem podatak jer poodavno ne pratim....

 

I tako, Slovenci od Planice napraviše "ćudo", mi bi verovatno to prodali "stranim investitorima" i izgledala bi kao Zlatibor....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

 

Od 1985-2005 svi Svetski rekordi u ski skokovima su oboreni na Planici. Izuzetak je bila samo 1986. kada se to desilo u Austriji. Inače Oberzdorf i Planixa su pravi rivali u tome gde je više puta oboren Svetski rekord. Od 1930. kada je napravljena i 1969. kada je, uslovno rečeno renovirana i sada je jedna od 4 takvih u svetu, četrdeset puta je oboren rekord i od nekada davne 1934. i "fantastičnih" 92 metara do "skromnih" 235 metara 2005. (sadašnja Letalnica)....trenutni Svetski rekord drži od 253,5 Austrijanac Štefan Kraft i nije oboren od 2017. ili ja nisam znao da nadjem podatak jer poodavno ne pratim....

 

I tako, Slovenci od Planice napraviše "ćudo", mi bi verovatno to prodali "stranim investitorima" i izgledala bi kao Zlatibor....

Tacno si nasao za Stefana Krafta 18 mart 2017 u Vikersundu u Norveskoj, au zenskoj konkurenciji 19 mart 2023 u Vikersundu 226m

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...Jože Šlibar bio je prvi s područja exYU koji je postavio svjetski rekord u skijaškim letovima.Bilo je to na skakaonici u Obersdorfu,1961.-141m.Kasnijih godina je rekord rušio/postavljao i Prevc iz Slovenije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi da navedes i ime Prevca. Prvi ko je preletio 250 m je Peter Prevc. Azasto je bitno ime? Pa ima ih 4 . Braca su mu Cene i Domen i sestra Nika. Svi skijaski skakaci i letaci. Zaboravio sam da onaj svjetski rekord za dame drzi Slovenka Ema Klinec.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Koca Popovic said:

Trebalo bi da navedes i ime Prevca. Prvi ko je preletio 250 m je Peter Prevc. Azasto je bitno ime? Pa ima ih 4 . Braca su mu Cene i Domen i sestra Nika. Svi skijaski skakaci i letaci. Zaboravio sam da onaj svjetski rekord za dame drzi Slovenka Ema Klinec.

Domen Prevc je inače 3 puta imao dolet na 243,5 m...šteta, mali povetarac je mogao biti od pomoći da bude svetski rekorder.

Bogdan Norčič je 1977 oborio rekord, tada važeći Tonija Inauera od 176 m i doleteo na 181 m , ali rekord nije priznat. Koliko se sećam, bilo je više vetra nego što propozicije dozvoljavaju....valjda ne grešim.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Domen Prevc je inače 3 puta imao dolet na 243,5 m...šteta, mali povetarac je mogao biti od pomoći da bude svetski rekorder.

Bogdan Norčič je 1977 oborio rekord, tada važeći Tonija Inauera od 176 m i doleteo na 181 m , ali rekord nije priznat. Koliko se sećam, bilo je više vetra nego što propozicije dozvoljavaju....valjda ne grešim.

 

Za ispravnost skoka nije bitan vjetar. Taj skok sam gledao. Rekord nije bio priznat zato sto je kod doskoka dohvatio rukom snijeg. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bogdan je preminuo od infarkta ili nekog drugog oblika srcanog udara u 56.godini. Sin Bine je dugo godina radio kao trener u americkim selekcijama.

 

246,5m je licni i svetski rekord Norvezanina Evensena i stari svetski iz Vikersunda 2011. Slovenci ne drze rekorde na letaonicama a jedan koji je Peter Prevc napravio na 250. trajao je jedan dan.

 

Domenu Prevcu nikakav povetarac ne bi pomogao sa njegovom tranzicijom pre bi zaorao doskociste nego sto bi ga preleteo.

Najveca inklinacija leta na letaonici je 11m. (Planica)

18 hours ago, Constantin said:

Ipakm pomenuti  i Franca Klamera, Gustava Tenija, Boris Strel, Rok Petrovič, kao i skakače i letače Mati Nikenen, Hans Vozipivo, Antonio Inauer, Vajsflog, Primož Ulaga, Miran Tepeš, Marjan Mesec...i ne mogu da se setim Japanca...

Japanaca ima citav niz. Funaki, Harada, Mijahira, Okabe, uglavnom su dugovecni, najaktuelniji je Kasai, koji se rodio 1972. godine u vreme kada je njegov predak Kasai skakao.

14 hours ago, mladenvzz said:

...Jože Šlibar bio je prvi s područja exYU koji je postavio svjetski rekord u skijaškim letovima.Bilo je to na skakaonici u Obersdorfu,1961.-141m.Kasnijih godina je rekord rušio/postavljao i Prevc iz Slovenije.

Slibar je bio prvi u svetu koji je leteo preko 100 metara, sto je bila prekretnica isto kao i Nimeninovih 200m na Planici pre 2000tih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Koca Popovic said:

Tacno si nasao za Stefana Krafta 18 mart 2017 u Vikersundu u Norveskoj, au zenskoj konkurenciji 19 mart 2023 u Vikersundu 226m

Samo da podsetimo da je uvek nakon priznavanja rekorda bilo i skokova preko tih margina- nakon Kraftovog, Vasiljev je leteo na 255m sa dotikom (glavom zveknuo-potiljkom) na doskocistu, kao i supersonicni rekord od 240m Ahonena na Planici 2005, s padom, nakon Romorenovih 238m. (Prethodni rekord drzao je Mati Hautameki 231m, rusen 3 puta tog dana). Procenjena duzina tog Ahonenovo leta,  prema recima experta, u uslovima da je takav let bio ostvariv homologizacijom letaonice, iznosio bi, (ne)verovatnih 280 metara, malo li je?

 

Magicna granica je 270m za sada, a projektovanih 300m za ko zna koje doba i generacije gledalaca i skakaca.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Janne240 said:

Bogdan je preminuo od infarkta ili nekog drugog oblika srcanog udara u 56.godini. Sin Bine je dugo godina radio kao trener u americkim selekcijama.

 

246,5m je licni i svetski rekord Norvezanina Evensena i stari svetski iz Vikersunda 2011. Slovenci ne drze rekorde na letaonicama a jedan koji je Peter Prevc napravio na 250. trajao je jedan dan.

 

Domenu Prevcu nikakav povetarac ne bi pomogao sa njegovom tranzicijom pre bi zaorao doskociste nego sto bi ga preleteo.

Najveca inklinacija leta na letaonici je 11m. (Planica)

Japanaca ima citav niz. Funaki, Harada, Mijahira, Okabe, uglavnom su dugovecni, najaktuelniji je Kasai, koji se rodio 1972. godine u vreme kada je njegov predak Kasai skakao.

Slibar je bio prvi u svetu koji je leteo preko 100 metara, sto je bila prekretnica isto kao i Nimeninovih 200m na Planici pre 2000tih.

Da dodam da mi je sugradjanin Johan Remen Evensen. Sad je komentator na drzavnoj tv NRK. Njegova majka mi je cest putnik u autobusu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Koca Popovic said:

Da dodam da mi je sugradjanin Johan Remen Evensen. Sad je komentator na drzavnoj tv NRK. Njegova majka mi je cest putnik u autobusu. 

Pozddravi Johana, radio sam intervju sa njim 2010. godinu dana pre nego sto je postavio rekord, na Planici zajedno sa Tomom Hildeom, imam i fotke. 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Janne240 said:

Pozddravi Johana, radio sam intervju sa njim 2010. godinu dana pre nego sto je postavio rekord, na Planici zajedno sa Tomom Hildeom, imam i fotke. 😄

Au brate koji si ti. Nemoj me pogresno shvatiti. Mora da si neki novinar. Onda sigurno znas o kom se gradu radi odakle je Johan. Johana ne poznajem licno ali znam ko mu je majka. Isto tako sam cuo da su veoma dobra familija. Gledao sam Norvesko prvenstvo u skokovima u mom mjestu u to vrijeme. Pobijedio je Anders Bardal. Fantastican osjecaj gledati ljude kako lete (kod mene su bili skokovi).

Link to comment
Share on other sites

Cuj njega, 2-12. sam radio i sa Bardalom na Planici kad je postao pobednik Svetskog kupa, radio sam i sa Kojonkoskim kad je zavrsavao saradnju sa Norvezanima 2011. Bio sam u Oslu na Holmenkolen skakaonici i Midstudbakenu hs 90.  Rune Velta takodje, Ljokelsoj na oprostaju 2011.  Imam oko 20tak intervjua a mozda i vise, puno imena neke i po dva tri puta (Frojnd, Mati Hautameki, Aman, Kofler), poslednje sam radio 2022. naravno sve na Planici.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Janne240 said:

Cuj njega, 2-12. sam radio i sa Bardalom na Planici kad je postao pobednik Svetskog kupa, radio sam i sa Kojonkoskim kad je zavrsavao saradnju sa Norvezanima 2011. Bio sam u Oslu na Holmenkolen skakaonici i Midstudbakenu hs 90.  Rune Velta takodje, Ljokelsoj na oprostaju 2011.  Imam oko 20tak intervjua a mozda i vise, puno imena neke i po dva tri puta (Frojnd, Mati Hautameki, Aman, Kofler), poslednje sam radio 2022. naravno sve na Planici.

Brate fantasticno. Na koji nacin si stigao sve ovo da uadis? Ne mislim nista lose ali mislim da si ti neki poznati novinar. Za mene je samo pitanje KOJI. Ako hoces pisi na pm. Isto tako imas poziv od mene da dodjes u moje mjesto i da intervjuises Johana ponovo (ako ga dobijes) a ako ne dobijes nista od intervjua kod mene dobijes smjestaj i bakalao koji ja spremam, ako jedes ribu.A moze i Norveska jagnjetina (to mi ide ponajbolje).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salu na stranu, pozdravljam entuzijazam bilo kome da se javi sasvim prirodna i normalna ljubav i zelja za skiskokovima. I dalje mi je potpuno neverovatno da u Srbiji nisam pokrenuo nikoga osim svog sina i nekolicine klinaca 2021. da samo probaju da skoce poput ovog malisana. Medjutim, dva plus dva nisu 4 u zivotu.

 

Nisam afirmisani novinar, ali moj poduhvat u skijaskim skokovima ima svoju dugu i kompletnu istoriju (ima materijala na YT). Vrh te price je licno poznananstvo sa mojim transeuntnim i ultimativnim idolom Jane Ahonenom, a taj trijumvirat Jane- ja- Nikola, krunise prica koju nisam snimao a koju sam doziveo u susretu u Lahtiju leta 2022, nakon susreta na Planici i obecanju da "cemo se sresti" a potom  u licnoj izjavi Ahonena koji je sopstvenim priznanjem istakao da je "krivac" sto je Nikola poceo sa skokovima.

 

Sredina te price su svi dobri ljudi, prijatelji, takmicari, treneri, poznanici koje sam sretao punih desetak+ godina i godinu dana na radnom boravku u Sloveniji.

 

da ne punim ovaj topik tom pricom, pogledajte i sami stagod nasli u pretrayi na YT možete naleteti na pricu o mladom skakacu iz Srbije.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...