Jump to content

Južna Amerika - Argentina, Brazil, Libertadores, Sudamerikana


marchisioo

Recommended Posts

Inače jedan stari ali zanimljiv video. 2011. River prvi put u istoriji ispada u drugu ligu i dobija nikad veću podršku, bukvalno puni stadion i kod kuće i na strani. Ovako je izgledao red za karte pred svaku utakmicu.

 

Samo u Argentini brate. 🇦🇷 Engleska je nivo ispod.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Davao sam Bolivaru vece sanse za prolaz u duelu sa Internasionalom. Takve timove su uglavnom gazili ko plitak potok u visokom La Pazu, al' eto, iz prve utakmice nose gol zaostatka i pregrst promasenih sansi. U Porto Alegreu ce biti pregazeni.

 

Kolumbijska Pereira ne zna ni kako se nasla u COL posmatrajuci objektivni kvalitet. Titula u domacem sampionatu je podvig. Priznanje svakako za to sto su prosli grupe, izbacili i ekvadorski Independiente u 1/8 finala iako su bili autsajderi, ali Palmeiras kao top3 ekipa na kontinentu poslednjih 5-6 godina je vec nekoliko kategorija iznad njih.

 

Plasman paragvajske Olimpije u cetvrtfinale je mozda i vece iznenadjenje od Pereire uzimajuci u obzir rezultate i manjak kvaliteta za ovaj nivo. Visestruki osvajac ovog takmicenja i titan paragvajskog fudbala je do pre koju godinu surovo dominirao u domacem prvenstvu i redovno dolazio do eliminacione faze u COL, uvek bili najavljivani kao favoriti iz senke, ali su bivali zaustavljani od argentinskih i brazilskih klubova. Kako to obicno biva sa timovima kojima je prodaja glavni izvor prihoda, a okruzeni su finansijski mocnijim ligama, postepena rasprodaja se desila, neadekvatne zamene dovedene, liferovanje kapitena Roke Santa Kruza (jos uvek igra, za Libertad) koje je unistilo hemiju u timu i bilo nenadoknadivo za ukupni kvalitet, igraci iz omladinskog pogona u koje su polagali nade nisu ispunili ocekivanja i sada redovno gledaju u ledja najvecim rivalima iz velike trojke Paragvaju, Libertadu i Sero Portenju, pogotovo prvonavedenim koji su preuzeli stafetu Olimpije kao suverenog vladara te zemlje.
U ovom takmicenju pak su imali svesrdnu pomoc Fortune na zrebu i bili u najslabijoj grupi, ali eliminacija Flamenga u 1/8 finala je podvig svoje vrste. Madaaaaaa, kad se setim da Flamenga vodi diletant Sampaoli, ne cudi me uopste 😄

Tesko da ce nadoknaditi dva gola zaostatka i izbaciti drugog velikana iz Rio de Zaneira, ali ko zna. Sastali su se i u kvalifikacijama za COL prosle godine i tada je Olimpija nadoknadila dva gola manjka iz prvog meca i prosla dalje.

 

Rasing i Boka u svezem secanju imaju mnogo uspesnije sezone i kvalitetnije timove. Plasman i jednih i drugih u polufinale cu smatrati blago iznenadjujucim i pored bogate istorije oba kluba. Boka je nedavno angazovala Kavanija i Hansona, oporavio se Roho...dajem im blagu prednost.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Upravo je zavrseno finale Sudamerikane...
Kao i prosle godine, u finalu predstavnik Ekvodora (LDU) protiv predstavnika Brazila (Fortaleza)...

...i ponovo Ekvadorci podizu pehar, posle boljeg izvodjena penala (1:1 u regularnom delu).

Sramotna partija Fortaleze i kvalitetan choke job.

Imali su prednost u regularnom delu - ispustili su je.
Imali su prednost u penal seriji - ispustili su je.
Ponovo su ostvarili prednost u penal seriji i imali sut za pobedu - ispustili su sansu i izgubili mec u narednoj penal seriji.

 

Koliko su mali klub, i koliko su bili preplaseni trofeja, je posebno doslo do izrazaja nakon primljenog gola u regularnom delu, kada su mec pretvorili u rudarenje, iako su bili solidno bolji do tog trenutka. Ocekivano, i usli su u mec kao favoriti. Ocekivao sam i da dodaju gas postepeno, kako se mec bude blizio kraju, ali kao da su bili zadovoljni aktuelnim rezultatom koji je vodio u penale. U produzecima, dodatno pojacali ziherasenje.

 

Zanimljivo, u penal seriji su najvise izneverili oni od kojih se ocekivalo da budu najsigurniji izvodjaci, Paolo Gerero (da, jos uvek igra) za LDU i Silvio Romero za Fortalezu. Moze se reci da su Argentinci kostali Fortalezu prvog trofeja u istoriji kluba (nemaju nijedan osim drzavnog prvenstva Seare), jer je pored Romera, poslednji penal za njih promasio i Britez. 

36-godisnji Domingez vrhunski poskidao tri penala.
Za LDU Kvito je ovo treci kontinentalni trofej. Imali su, do veceras, po jedan u Libertadores (2007) (jedini ikada za Ekvadorce) i jedan u Sudamerikani (2009).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Malo guglam Copu Libertadores sad, i znao sam da Independiente ima najviše. Ali nisam znao da imaju 7 titula iz 7 finala. Najveći gubitnici su Kolumbijci. 10 finala- 3 naslova, a predvodi ih America de Cali s 4 poraza u finalu. Olimpia iz Paragvaja ima 3 titule uz 4 poraza u finalima. Penarol ima 5-5, a Boca (što me isto iznenadilo) 6-5.
Dosta slično kad se usporedi s Ligom prvaka. Očekivao sam da će imati puno više različitih pobjednika zbog nemogućnosti gradnje momčadi na duže staze.. Ali mali broj država i 10ak powerhouse klubova valjda uvjetuju da bude tako. Imaju 6-7 klubova sa 3 ili više finala u nizu.

Link to comment
Share on other sites

 Da, Independiente ima "dzordanovski" ucinak u finalima. 
Poslednju titulu pak uzeli jos pocetkom 80-ih proslog veka, a i u domacem sampionatu poste vec 20 godina. Bez sumnje najgori tim u novijoj istoriji iz Los cincos grandes grupe. Od nedavno ih predvodi Karlos Tevez. Sok terapija je dala neke znake poboljsanja, ali dalek je put i dalje do povratka u vrh Argentine, kamoli do dugo cekanog novog trofeja u CL.

 

Spomenuta Amerika de Kali je definitivno najveci tragicar. Tri od ta cetiri poraza u finalu su se desila u tri uzastopne godine, dvaput porazeni posle penala, i i dalje su bez trofeja. Ne znam kada se desio cetvrti poraz, ali arhitekta tog pomenutog (ne)uspeha sa tri uzastopna finala je tadasnji predsednik kluba - Pablo Eskobar 😄 

 

 

On 10/29/2023 at 6:25 PM, Bugl Khan said:

Dosta slično kad se usporedi s Ligom prvaka. Očekivao sam da će imati puno više različitih pobjednika zbog nemogućnosti gradnje momčadi na duže staze.. Ali mali broj država i 10ak powerhouse klubova valjda uvjetuju da bude tako. Imaju 6-7 klubova sa 3 ili više finala u nizu.

 

Nisam siguran da mogu da se slozim 😄 Mislim da je dovoljno sarenolika lista timova koji dolaze do kraja.

Uzastopne titule, ili ucesca u finalima, su uglavnom deo davne proslosti, 60-e, 70-e i 80-e godine proslog veka, pre ubrzane globalizacije i umrezavanja sveta kroz internet, razne saradnje, menadzere. Ne zaboravi da su Evropljani tek krajem 2000-ih okrenuli ukupan rezultat u medjusobnom skoru sa juznoamerikancima u svetskom klupskom prvenstvu. Nepojmivo mi je to, s obzirom da su za par redova velicine Evropljani iznad njih danas. Vodeci timovi Juzne Amerike su neki Dinamo Zagreb nivo (onaj pre 2023/2024 sezone), ako i toliko kvalitetni.

 

To da nema mogucnosti da se tim gradi na duze staze je apsolutno tacno i ponajvise primetno u domacim sampionatima. Timovi kao da obavezno prolaze kroz cikluse koji traju cirka dve do tri godine, nakon koje ponovo ulaze u rekonstrukciju. 

Zurku su svakako pokvarili Brazilci poslednjih 10-ak godina sa pojacanim uplivom kapitala i stabilizacijom u neke klubove. Samo produbljen jaz, koji doduse nije bio veliki kroz istoriju, ali sada se timovi iz drugih zemalja bore sa visestruko finansijski mocnijim timovima. Flamengo, Atletiko Mineiro i u manjoj meri Palmeiras godinama gotovo da ne prodaju svoj kostur tima koji cine igraci koji bi lako nasli anganzman u EU. Red Bull-ova akvizicija Bragantino je dospeo na mapu i odma' se etablirao kao kandidat za vrh i vrlo pogodno okruzenje za razvoj mladih igraca. Iako puno prodaju, dovoljno su mocni i strucni da popune novim talentima koje lako privole da dodju. Posledicno, i drugi biznismeni i investicione grupe ce pratiti tok novca koji se povecava u fudbalu tamo, dok ostale zemlje muku muce sa politickim i ekonomskim krizama, diktatorima, korupcijom, malobrojnim elitama oko kojih je koncentrisano ogromno bogatstvo, itd..
Msm, volim juznoamericki fudbal zbog pasionoranog pristupa istom koji imaju, ali ne deluje da su blistaviji dani na pomolu za tako duboku bazu talenata dok god ne uspeju da modernizuju zemlje, adaptiraju se modernim modelima poslovanja i udalje od kolonijalne proslosti koja je kao posledicu ostavila ekonomiju koja se zasniva na eksploataciji sirovih resursa. Taj nacin razmisljanja se prozima i kroz fudbal, siguran sam, i zato sve rade "anahrono" : (

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Bugl Khan said:

s čim? Imaju otprilike isti broj prvaka kontinenta kao Europljani

 

a mislio sam na duzi spisak timova koji mogu do naslova prvaka i veci broj iznenadjenja.
lako uocljivo, cak i ako ne ides daleko u proslost i pogledas nokaut fazu ovogodisnjeg izdanja.

od niza faktora zasto je tako, izdvojio bih najpre taj sto velika (odnosno mnogo veca od konkurencije da budem precizniji) kolicina novca nije koncentrisana u malom broju klubova, jako dugacka putovanja, nekad i los kvalitet terena, nadmorske visine u Boliviji i Ekvadoru na kojima se timovi iz fudbalski jacih zemalja ne snalaze, vrlo hostilne domacine koji pribegavaju i legalnim i nelegalnim metodama zastrasivanja i opstrukcije, uz naravno to sto si i sam naveo, da klubovi ugl nemaju mogucnost da zadrze kostur tima, da se zakljuciti da je prilicno tesko dolaziti do zavrsnice turnira u kontinuitetu (u poredjenju sa LS)

 

Link to comment
Share on other sites

Kakav spektakl veceras od utakmice, kakve emocije.

Felipe Melo jos kod himne place, Marcelo nakon drugog gola place kao dete, a jos uvek nije kraj.

Bice srcanih kada se sve ovo zavrsi sa obe strane

 

I naravno 2 crvena 😆😆

Edited by dzakala
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, dzakala said:

Kakav spektakl veceras od utakmice, kakve emocije.

Felipe Melo jos kod himne place, Marcelo nakon drugog gola place kao dete, a jos uvek nije kraj.

Bice srcanih kada se sve ovo zavrsi sa obe strane

 

I naravno 2 crvena 😆😆

 

Ali zato fudbal, klasika Južno Američki... tuča,  2X crveni,  konstantni prigovori i čarke izmedju igrača.  Ziv nisam kad sudija odsvira kraj :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Boka je pruzila bolji otpor nego sto sam ocekivao, ne zato sto je Flu' neka sila (jer to realno nisu), nego zato sto su Djenovljani stvarno katastrofa xD

 

Igraju uzasto vec godinama, sa trendom daljeg opadanja. I do ovog finala su dosli zahvaljujuci velicini svog imena, tradiciji, kulturi uspeha, ali mora se reci i sreci. Sva tri kola eliminacione faze (pre finala) su prosli na penale, redom izbacivali Nacional (URG), Rasing (ARG) i Palmeiras, mada se mora reci da je skalp Palmeirasa koji su odneli rezultat za postovanje i pored toga sto je ostvaren na penale. Kad su uvukli mec u produzetak izjednjacenjem u finalu, mislio sam da ce uspeti i do pehara na isti nacin kao u prethodnim rundama. Sve me je podsecalo na pohod Portugala na EURO 2016.

 

Inace, postoje realne sanse da Boku necemo gledati u CL sledece godine, sto bi se desilo tek drugi put u ovom veku...

...sto je realno sramota za tim njihovog budzeta i renomea, kad se uzme u obzir da danasnji argentinski domaci fudbal cine River i, najbolje bih opisao kad bih rekao da ostatak cine srednje dobri, prosecni i srednje losi klubovi. Jako izbalansirana liga. Vrv ni u akumulacionoj tabeli za godinu 2023 nece biti u prvih sest, tako da im preostaje da sve karte bace na kup (u polufinalu su, a River je vec eliminisan).

 

Flu, deluje mi da je svesno zrtvovao rezultate u domacem prvenstvu da bi dosli do prilike da prvi put podignu toliko zeljeni pehar pred svojim navijacima. Posle sokantne eliminacije Flamenga od paragvajske Olimpije (naredni rival Flu-a u cetvrtfinalu), a i eliminacije Rivera od Internasionala, put do finala je delovao i te kako prohodan, tako da sam siguran da su svesno zrtvovali rezultate u Brazilu kada su rotirali tim pred utakmice CL. I zaista, pali su iz top5 do desetog mesta, ali mesta za zaljenje, a ni osnova, vise nema nakon ovog uspeha.

Nisam video da su brazilci preplavili net mimovima o Dinizu u kojim ga ismevaju, kao sto su imali obicaj da rade ovih godina :whistling:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Marcelo je imao prejaku izjavu isto. U smislu, osvojio sam 5 Liga prvaka, ali u Realu razumiju, nemoguće mi je uopće objasniti što osjećam za Fluminense. Btw, Fluminenseu je ovo 1 titula Cope. Do sada imaju samo 1 poraz u finalu, o to od od nekih autsajdera. 

Link to comment
Share on other sites

^jbg, klub u kojem je nacinio prve fudbalske korake jos kao decak, klub u kojem se afirmisao, i iz njegovog rodnog grada. 

"dom je tamo gde ti je srce" 🙂 

u potpunosti razumem njegove suze i egzaltaciju.

 

to, do ove godine jedino finale Fluminensea, koje su izgubili od, sto kazes "anonimusa" LDU-a, se desilo 2008-e, samo godinu dana nakon sto je Marselo napustio Flu i otisao u Real.

LDU Kvito je tada podigao prvi CL pehar u istoriji ekvadorskog fudbala, a posle toga uzeli jos dva puta Sudamerikanu uz jos jedan poraz u finalu u tom takmicenju. Pored njih, Independiente Del Valle u poslednjih 7 godina ima finale CL i dve osvojene Sudamerikane. Nije tajna da je nadmorska visina Kvita kljuc uspeha ta dva kluba na kontinentalnom nivou, s obzirom da se veci i finansijski mocniji klubovi Ekvadora (Barselona i Emelek) nalaze u Gvajakilu, najvecem gradu, ekonomskom i trgovackom centru zemlje, koji ipak lezi na moru xD

Dobro, LDU je vec tu negde historijski i infrastrukturno uz pomenute klubove iz Gvajakila, mozda za nijansu nize, ali IDV je bas pionir ekvadorskog fudbala, a tek ce da se cuje za njega kad se realizuje transfer Kendri Paeza u Celzi leta 2025-e 😄 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RatzenStadt said:

^jbg, klub u kojem je nacinio prve fudbalske korake jos kao decak, klub u kojem se afirmisao, i iz njegovog rodnog grada. 

"dom je tamo gde ti je srce" 🙂 

u potpunosti razumem njegove suze i egzaltaciju.

 

to, do ove godine jedino finale Fluminensea, koje su izgubili od, sto kazes "anonimusa" LDU-a, se desilo 2008-e, samo godinu dana nakon sto je Marselo napustio Flu i otisao u Real.

LDU Kvito je tada podigao prvi CL pehar u istoriji ekvadorskog fudbala, a posle toga uzeli jos dva puta Sudamerikanu uz jos jedan poraz u finalu u tom takmicenju. Pored njih, Independiente Del Valle u poslednjih 7 godina ima finale CL i dve osvojene Sudamerikane. Nije tajna da je nadmorska visina Kvita kljuc uspeha ta dva kluba na kontinentalnom nivou, s obzirom da se veci i finansijski mocniji klubovi Ekvadora (Barselona i Emelek) nalaze u Gvajakilu, najvecem gradu, ekonomskom i trgovackom centru zemlje, koji ipak lezi na moru xD

Dobro, LDU je vec tu negde historijski i infrastrukturno uz pomenute klubove iz Gvajakila, mozda za nijansu nize, ali IDV je bas pionir ekvadorskog fudbala, a tek ce da se cuje za njega kad se realizuje transfer Kendri Paeza u Celzi leta 2025-e 😄 

 

 

 

Razlog uspjeha IDV ne može biti samo nadmorska visina. Oni postoje 65 godina, a prvi trofej koji su osvojili u svojoj povijesti je Sudamericana 2019. Od tada imau sve domaće trofeje (prvenstvo, kup, superkup), još jednu Sudamericanu 2022. Južnoamerički Superkup 2023. (protiv osvajača Cope, Flamenga). U-20 momčad im je u 5 godina igrala 3 finala U-20 Cope, i uzela jednu 2020. Ne pratim južnoamrički nogomet, ali ne trebaš bit genij da zaključiš da je IDV dobio neke nove ljude (uprava, predsjednik, SD, skauti, treneri u mladoj školi.....). Ne znam što, ali nešto su promjenili.

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2023 at 11:19 PM, Barkley#34 said:

:lol_2:

 

Гледао сам финале КЛ као и обично и може се констатовати да се некада и превише пушта грубости. Међутим када се гледа наш домаћи фудбал, небитно да ли су судије настројене за Звезду или Партизан, гдје свирају скоро сваки дуел неки фаул и тако униште сам фудбал, ја ладно толеришем јужноамерички критеријум. Фудбал је прије свега мушки спорт, у финалу КЛ је адреналин и на терену и трибинама на максимуму, па зашто би сјецкао то неки алиби дебил са пиштаљком. Спустиш критеријум за фауле да све пршти и вози...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...