Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, Sunshine State said:

"Podaci o broju  preminulih u oktobru, novembru i decembru uglavnom se podudaraju sa lanjskim podacima za Suboticu – kaže za TV Pannon Vesna Prćić, direktorica Javnog komunalnog preduzeća „Pogrebno”. - dobra vest - nema nekog znacajnijeg povecanja broja umrlih u odnosu na isti period prosle godine!

Ovo je koristan podatak, u Beogradu bar u decembru nije isti slucaj, vec tri vikenda najveca groblja rade i nedeljom jer nema dovoljno "redovnih" termina. Naravno da nisu svi preminuli od posledica covida, samo se vidi da je nesto ozbiljno drugacije. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoe Bg said:

Ovo je koristan podatak, u Beogradu bar u decembru nije isti slucaj, vec tri vikenda najveca groblja rade i nedeljom jer nema dovoljno "redovnih" termina. Naravno da nisu svi preminuli od posledica covida, samo se vidi da je nesto ozbiljno drugacije. 

Ovde kod mene bandera fejsbuk prepun novih statusa.

6nMhq4q.gif

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Baby said:

 

Ne znam mnogo o respiratorima, ali mi se nekako cini ko zavrsi na njima nema mu spasa. E sada, da li zato sto su vec u kriticnom stanju ili zato sto vise odmaze nego pomaze, jer tera pluca da rade stimulativno i ona sama otkazuju posle nekog vremena (laicki, ne znam bolje da objasnim)...

 

https://www.nbcnews.com/news/us-news/nearly-brain-dead-woman-survives-after-being-removed-life-support-n944276

 

Ono što kao laik znam je da respiratori pomažu da pacijent diše posle saobraćajne nesreće, kao i da pomaže obolelima od plućnih bolesti.

 

Stopa preživljavanja na respiratoru obolelih od koronavirusa je 30-40 posto-mislim da to piše u onom linku koji sam juče stavila.

 

Nije teorija zavere, ne verujem u njih, ali mi se čini da naši lekari prekasno stavljaju ljude na respiratore. Možda, ne znam.

 

Ako su pluća uništena a čovek se stavi na respirator, koliko on stvarno može da pomogne?

 

Sećam se premijera Velike Britanije-Džonsona koji je po izlasku iz bolnice rekao da je preživeo jer nije bio na respiraratoru, davali su mu samo kuseonik.

 

Ne znam u kakvom stanju je bio Čeda Jovanović, i njemu su davali samo kiseonik. 

 

A možda je sve individualno. Svako od nas se razlikuje. 

 

  https://nova.rs/vesti/drustvo/fajzerove-vakcine-stigle-u-srbiju/?ref=fbnova

 

Čitam ovaj tekst i ne znam da li da se smejem ili da plačem od muke. Politički marketing Zvončice je bio: vakcine do septembra-kineske, vakcine do novembra, do decembra i to milion vakcina.

 

Pre neki dan reče da dobijamo 5000 vakcina. Danas je stiglo 4800. Nedovoljno i za ljude u staračkim domovima, ukoliko njih ukupno ima 14 hiljada. Za njih je potrebno 28.000 hiljada, tu računam i revakcinaciju.

 

Koliko njih želi da se vakciniše? Koji je procenat celog stanovništva kada je vakcinacija u pitanju? Koliki je broj nevernih toma, koliko nas veruje u naučnike i u lekare-tj želi da se vakciniše?

 

Sve to treba uzeti u obzir kada se kupuju, nabavljaju i Fajzerove vakcine i ruska i kineska vakcina. Odmah treba računati puta dva, zbog revakcinacije.

 

*

 

Moram  ponovo da pitam, i da dopunim pitanje:  Da li ljudi sa ALS-om mogu da prežive koronavirus? 

 

Pacijentkinja ide na fizikalne terapije, još hoda. Govor je očuvan. Nema problema sa disanjem. Pije dostupne lekove. Ne kašlje, bar za sada. 

 

Dosta je oslabila, psihički je loše jer je nedavno izgubila sestru, mlađu. Postoji li šansa da ona u takvom stanju koje sam opisala preživi i "pobedi" ovaj virus? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Devojka 

 

Svaki covek koji je ziv, ima sansu da prezivi i pobedi ovaj virus! Nijedna dodatna bolest ga ne osudjuje automatski na smrt, niti zdrav organizam garantuje da se ne moze zakomplikovati.

 

Ne vredi se tako opterecivati, to svakako nicemu ne pomaze. Toliko starijih ljudi, s raznim hronicnim bolestima, prezivelo virus, razmisljajte na taj nacin. I nek se cuva koliko moze, to je sve sto moze da uradi

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Nasi lekari treba da sednu zajedno, rasprave, prodiskutuju, i izadju s jednom zajednickom, nezbunjujucom izjavom pred javnost.

Kako da ne :lol_2:

 

4 minutes ago, Sunshine State said:

Ovako, uz ovakve izjave, i ovih 4800 vakcina sto je stiglo, ce nam biti previse, ostace da podelimo drugima!

Mozda je to i cilj, nije problem sto imamo malo vakcina vec sto ta vakcina ne valja 

spacer.png

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro, ionako nema vakcina, tako da bi valjalo malo u udarnom terminu pustati Nestorovica i Nestorovice da sire antivax teorije.

 

Dijagnoza Srbije:

 

- krizni stab i strucnjake cine 65+ penzioneri sa nekim praistorijskim shvatanjima i partijski podobnici ala DKT. Cast izuzecima. Eto Grujicic i Nestorovic sinoc pricaju o plasticnom paradajzu iz Italije i kako svinje ne treba hraniti koncetratom.

 

- putem skajpa i zooma nam se javljaju nasi strucnjaci sa Harvarda, Oxforda, iz  Berlina, mladi i pametni.

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Negativan sam ssss :chemistry:

Covece ni korona virus nece da me napadne :87:

E sad, da li sam prelezao vec, posto je 8-9 dan od kontakta ( a jos se secam da je brat kinuo u autu kad smo se vozili, dobro u rukav.

Mozda sam imao jos ranije ne znam.

cccc

2 hours ago, ras kass said:

 

Taman kolicina za Tavankut, i Gornji i Donji.

 

2 hours ago, zoe Bg said:

Mislim samo za Donji :smiley33:

 

Da li ste isli na wiki da vidite koliko Tavankut ima stanovnika? :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Negativan sam ssss :chemistry:

Covece ni korona virus nece da me napadne :87:

E sad, da li sam prelezao vec, posto je 8-9 dan od kontakta ( a jos se secam da je brat kinuo u autu kad smo se vozili, dobro u rukav.

Mozda sam imao jos ranije ne znam.

cccc

 

 

Da li ste isli na wiki da vidite koliko Tavankut ima stanovnika? 🙂

U 100 marke da u autu nisi nosio masku? 

Edit: mislio sam da u Tavankutu živi med, i par ljudi koji ga prave 🙂 kad ono 2,631 stanovnika, Slave brate živiš u raju... Med, orasi, blizu Subotica, ma idi...

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Negativan sam ssss :chemistry:

Covece ni korona virus nece da me napadne :87:

E sad, da li sam prelezao vec, posto je 8-9 dan od kontakta ( a jos se secam da je brat kinuo u autu kad smo se vozili, dobro u rukav.

Mozda sam imao jos ranije ne znam.

cccc

 

 

Da li ste isli na wiki da vidite koliko Tavankut ima stanovnika? 🙂

 

Ih, sta si se stis'o! Kad si vec bio tamo, sto ne uradi i antitela, pa da znas jesi li, mozda, vec imao?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=12&dd=22&nav_id=1784484

 

Nasi lekari treba da sednu zajedno, rasprave, prodiskutuju, i izadju s jednom zajednickom, nezbunjujucom izjavom pred javnost.

 

Ovako, uz ovakve izjave, i ovih 4800 vakcina sto je stiglo, ce nam biti previse, ostace da podelimo drugima!


Jel to isti onaj koji je tvrdio kako maske, dokazano svim našim istraživanjima, dovode do zaostajanja u razvoju naše dece?

 

edit. Jeste, nađoh:

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=11&dd=25&nav_id=1770241

 

Budala još veća od Nestora.

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=12&dd=22&nav_id=1784484

 

Nasi lekari treba da sednu zajedno, rasprave, prodiskutuju, i izadju s jednom zajednickom, nezbunjujucom izjavom pred javnost.

 

Ovako, uz ovakve izjave, i ovih 4800 vakcina sto je stiglo, ce nam biti previse, ostace da podelimo drugima!

 

@ras kass je dobro sve opisao u svom postu.

 

Kako vreme prolazi sve više shvatam koliku štetu i u ostalim oblastima prave naše "sede glave" iz nauke koje sa pozicije autoriteta na televizijama prosipaju svoje umotvorine zasnovane na podacima i stavovima starim 30+ godina. Pritom uopšte nije reč o oblasti u kojoj su visokostručni.

 

Ali najbolje od svega mi je da kad se malo bolje razmisli, i vakcina zasnovana na adenovirusu takođe genetski modifikuje čoveka. Inficira nam ćelije i u njih takođe ubacuje informacije koje treba da izazovu imunoreakciju kod ljudi, samo je vektor drugi.

 

Uopšte nije problem izraziti sumnju prema nečemu novom i ukazati na stvari koje bi trebalo ispitati, ali ovo su bukvalno argumenti na nivou tetki sa fejsbuka, a dolaze od profesora.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


Jel to isti onaj koji je tvrdio kako maske, dokazano svim našim istraživanjima, dovode do zaostajanja u razvoju naše dece?

 

edit. Jeste, nađoh:

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=11&dd=25&nav_id=1770241

 

Budala još veća od Nestora.

 

Nisu mi jasni!

 

Koliko znamo, ne samo za ovaj virus, potrebno je da odredjeni procenat populacije bude imun (vakcinisan, prokuzen ..ovde prokuzenje ne valja, previse ce umreti!).

Pratim i par drugih drzava, manje-vise je svugde nekih 10 % tvrdokornih antivaksera i oko 30-40 % onih sto "nisu sigurni da li bi se vakcinisali" - znaci, sve ukupno nekih 50-ak %....a za kolektivni imunitet, koliko smo do sad slusali, trebalo bi oko 70 % vakcinisanih....znaci, uz 50-ak % onih koji bi se vakcinisali, treba "nahvatati" jos 20-ak % iz ove grupe neodlucnih. Ovakve izjave tome sigurno nece doprineti....

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, urosg3 said:

U 100 marke da u autu nisi nosio masku? 

Edit: mislio sam da u Tavankutu živi med, i par ljudi koji ga prave 🙂 kad ono 2,631 stanovnika, Slave brate živiš u raju... Med, orasi, blizu Subotica, ma idi...

Nisam nosio masku u autu, a ni kod brata u kuci gde mu je vec supruga lezala na sofi sa simptomima ( bio sam udaljen oko 4m od nje. Bio sam oko 10ak minuta u prostoriji.

 

Sto se tice meda, imali smo nekad firmu Medoprodukt, koja je poznata po svojim proizvodima od voca i povrca, kao i Ljutovacka rakija ( selo Ljutovo je isto nekad pripadalo Tavankutu ) , i kesten pire kao i krem od kestena. On se raspao a od pokradenih masina je nastala druga fabrika Yucom, koja je imala istu proizvodnju ali bez meda i kestena.

 

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ih, sta si se stis'o! Kad si vec bio tamo, sto ne uradi i antitela, pa da znas jesi li, mozda, vec imao?

 

Palo mi je i to na pamet jutros kad sam ih pitao. Mislim da cu ih sad nazvati da zakazem novi termin. Da li taj test na antitela vazi prilikom putovanja? i ako da koliko mora biti star?

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

 

 

Palo mi je i to na pamet jutros kad sam ih pitao. Mislim da cu ih sad nazvati da zakazem novi termin. Da li taj test na antitela vazi prilikom putovanja? i ako da koliko mora biti star?

 

Ovi Tavankucani bi da prodju sto jeftinije! Pa, ne moze! Samo PCR - za sad, iako sam pre neki dan negde na DE teletextu citala da ce mozda i dokaz o prelezanom covid-u biti dovoljna....sumnjam sad, obzirom na novi soj.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ovi Tavankucani bi da prodju sto jeftinije! Pa, ne moze! Samo PCR - za sad, iako sam pre neki dan negde na DE teletextu citala da ce mozda i dokaz o prelezanom covid-u biti dovoljna....sumnjam sad, obzirom na novi soj.

 

Da nismo taki, ne bi imali :classic_biggrin:

 

Kopka me, bas da znas da i to uradim.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...