Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

ja citao da su u UAE neki od ovih prebogatih seika jos pre 2-3 meseca primili tu kinesku vakcinu na sopstveno insistiranje,
ocigledno nije bilo nekih losih reakcija, cim je vakcina odobrena. doduse, nesto je bilo sa njenim testiranjem u brazilu, ne mogu da se setim sad o cemu se radilo.

 

Link to comment
Share on other sites

U Brazilu je jedna osoba preminula tokom ispitivanja pa su prekinuli. 

 

Kazu da je 86% zastita. Primio je seik Dubaija vakcinu, a inace su dozvolili upotrebu jos pre par meseci za medicinske radnike i jos neke. 

 

Radjeno je ispitivanje u Emiratima. Tu ce i biti hub odakle ce slati vakcine u svet. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ras kass said:

U Brazilu je jedna osoba preminula tokom ispitivanja pa su prekinuli. 

 

Kazu da je 86% zastita. Primio je seik Dubaija vakcinu, a inace su dozvolili upotrebu jos pre par meseci za medicinske radnike i jos neke. 

 

Radjeno je ispitivanje u Emiratima. Tu ce i biti hub odakle ce slati vakcine u svet. 

 

Mislim da je ta osoba sto je umrla, ustvari, izvrsila samoubistvo, te ta smrt i nije povezana za vakcinom, ali je 

 

"Brazil’s health regulator is facing political backlash after suspending final-stage trials of a Chinese-made coronavirus vaccine following an event that scientists involved in the study said was unrelated to the testing. 


The development has raised questions about whether Anvisa is facing pressure from President Jair Bolsonaro, who for weeks has railed publicly against the China-made vaccine, saying that Brazilians should not be “guinea pigs”.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, djura.net said:

ja citao da su u UAE neki od ovih prebogatih seika jos pre 2-3 meseca primili tu kinesku vakcinu na sopstveno insistiranje,
ocigledno nije bilo nekih losih reakcija, cim je vakcina odobrena. doduse, nesto je bilo sa njenim testiranjem u brazilu, ne mogu da se setim sad o cemu se radilo.

 

 

Deo testiranja te vakcine je odrađen u UAE, zato su mogli da primaju.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Mislim da je ta osoba sto je umrla, ustvari, izvrsila samoubistvo, te ta smrt i nije povezana za vakcinom, ali je 

 

"Brazil’s health regulator is facing political backlash after suspending final-stage trials of a Chinese-made coronavirus vaccine following an event that scientists involved in the study said was unrelated to the testing. 


The development has raised questions about whether Anvisa is facing pressure from President Jair Bolsonaro, who for weeks has railed publicly against the China-made vaccine, saying that Brazilians should not be “guinea pigs”.

zasto bi neko primio vakcinu protiv virusa, d abi zatim izvrsio samoubistvo, nema mi bas logike..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Koliko sam ispratio,upravo je austrijski kancelar postrozio mere..pri povratku u Austriju vise nece biti dovoljan negativan PCR test,vec ce se svakako u izolaciju na pet dana,ako je negativan. Bas da bi na ovaj nacin Austrija sprecila masovna putovanja svoje brojne balkanske i turske populacije...

Ne znam..meni se cini da se ponovo stvara negativna slika o zlim gastosima koji hoce da nas ubiju virusom. Prilican deo populacije se opet peca na ovu pricu,nazalost.

Zli školarci su iscrpljena tema, brojke nisu pale, iako ne idu 12 dana u školu

4 hours ago, wwww said:

Problem je sto je virus sada svukuda, tako da svaka situacija po malcice "dodaje".

 

Npr. deca od 5 razreda pa navise prenose virus kao i odrasli (britanska studija pokazala). Doduse ta deca nose maske u ucionici, ali nastava je u punim ucionicama i glavni problem je sto je na okupu veliki broj ljudskih bica na malom prostoru. Nisam sigurna koliko su sve skole i sva odeljenja uspesna u luftiranju i "preciscavanju" vazduha. Takodje, nije im palo na pamet da pomere pocetak prvog casa na vreme van spica, pa se deca voze prepunim autobusima u skole. Mogli su npr. razdvojiti decu po smenama: pre podne manja deca (kad su roditelji, koji bi inace morali da se brinu o njima, na poslu), a popodne stariji (koji mogu sami da ostanu kod kuce). Posto nema dovoljno nastavnog osoblja da sva odeljenja prepolove pa da svi idu u skolu, onda je moralo da se napravi kombinovano pohadjanje skole: jedna polovina razreda u skoli, druga kod kuce, pa se menjaju.  Prof. Drosten je u poslednjem podcastu pricao o nekim studijama (proucavali decu od 14-15 godina u Engelskoj, Nemackoj, Holandiji i Svedskoj i njihove socijalne kontakte) koje onda daju ideju kako efikasno podeliti razred na 2 dela da bi se smanjile interakcije i time prenosenje virusa.

 

Ja sam nekoliko puta prosla pored nekih restorana, pogledam unutra, a ono ljudi najnormalnije sede za punim stolovima, naravno nema maski (posto treba da jedu) - pa naravno da ce se zaraziti ako je tu neko ko je inficiran a oni sede sat-dva i pricaju.

 

O raznim ilegalnim zurkama sam vec pisala. Pisala sam i o grupi "omladinaca" koja je proslog vikenda totalno ignorisala mere pa se onda i sukobila s policijom. Pa kako rodbina koja posecuje stare u starackim domovima nece da nosi maske i da se drzi distance... Pa ogromni protest u Lajpcigu s 20000 ljudi napakovanih u sred grada a bez maske koji galame i protestvuju nekoliko sati - zato sad Sachsen ima najveci prirast inficiranih - preko 300 na 100000. Za black Friday su shoping zone bile krcate - doduse u prodavnicama nije bilo guzve jer imaju ogranicenje za broj kupaca, ali je zato ispred bila ogromna guzva. A kad % zarazenih u generalno populaciji raste onda je i boravak napolju (sve s maskom) u guzvi takodje rizican.

 

Mi obicno imamo Bozicne vasare 4 sedmice pred Bozic, kad se u centima gradova po trgovima montiraju "kucice" i prodaju se svakojake drangulije, klopa, kuvano vino itd. Sve to obicno podstice prodaju u okolnim prodavnicama. Ove godine nije izdata dozvola za ovo. Ali su ugostitelji organizovali prodaju kuvanog vina "za poneti", pa se onda narod okuplja na ulici u blizini tih prodajnih mesta i opet pravi guzvi a ne nose se maske. Keln je sad zabranio ovaj vid "ugostiteljstva", a i jos neke pokrajine razmatraju zabranu konzumiranja alkohola na javnim mestima.

 

i tako...

 

malo po malo i imamo ovo sto imamo.

Studije svako malo 😁

Ja čitala nemačku, brojke nisu pale kad su otišli iz škola, već paradoksalno kad su se vratili. Jer u školi nisu raspojasana banda.

Interesantno je da je Gligićka veoma protiv prekida škole. Ono što neće da kaže je  vrv da mladi treba najviše da se prokuže, barijera su, a stariji će ionako ko živ, ko mrtav.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

zasto bi neko primio vakcinu protiv virusa, d abi zatim izvrsio samoubistvo, nema mi bas logike..

 

Eh, zasto bi? A mozda se nadao da ce ga vakcina ubiti?

 

Ja se jos uvek secam jednog od prvih SAEs kad sam pocela da radim - dobijemo SAE report, kaze fatalan outcome.....citam izvestaj da vidim sta je bilo s pacijentom (digresija - u klinickim studijama se kaze subjekt, ne pacijent), lepo pise ubio ga neki lik, ali obzirom da je bio deo klinicke studije, sve sto se desi subjektu, a pogotovo smrt, mora se prijaviti. Onda lepo umni ljudi zakljuce da li je lek koji se testira uzrokovao fatalni kraj.

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

 

Mislim da je ta osoba sto je umrla, ustvari, izvrsila samoubistvo, te ta smrt i nije povezana za vakcinom, ali je 

 

"Brazil’s health regulator is facing political backlash after suspending final-stage trials of a Chinese-made coronavirus vaccine following an event that scientists involved in the study said was unrelated to the testing. 


The development has raised questions about whether Anvisa is facing pressure from President Jair Bolsonaro, who for weeks has railed publicly against the China-made vaccine, saying that Brazilians should not be “guinea pigs”.

 

Da gledao sam skoro neki prilog ma AJ. Predizborna kampanja, Bolsonaro vodi antikinesku antilevicarsku kampanju. 

 

Guverner Sao Paola je potpisao ugovor sa Kinom za vakcine i preskocio centralnu vlast koja ima dogovor sa Astra Zenekom koja sada vrsi testiranje u Brazilu. 

 

Lepo bilo predvidjanje prosle godine da ce prva polovina 2021. proci u sukobima drzava oko vakcine

 

Link to comment
Share on other sites

 

30 minutes ago, stefan81888 said:

Jedno praktično pitanje. 😄

 

Odlazak kod frizera, da ili ne? 

 

Evo mog iskustva. Nama je komsinica frizerka u jednom salonu, ranije smo odlazili tamo da se sisamo, ali vec duze vreme (mozda dve godine) ona dolazi kod nas po pozivu...Nama bude prilicno jeftinije, a ona sve pare stavi u dzep, jos osisa "tri glave" pa joj se isplati. Kako je ovo krenulo, mi je zvrcnemo, ona dodje sa maskom, mi pod maskama, sisanje u ajnfortu, nema kafe, nema nista; hvala, dovidjenja, prijatno.

 

Mene ne mrzi da se sisam, brijanje me muci, jos kako smo presli na onlajn ne pada mi na pamet. Samo da ne moramo na sednice u skolu, direktorka mi je stari komunisticki kadar, stavila bi me u top da me vidi sa "Kalabickom".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, djura.net said:

zavisi od stajlinga 🙂
ja nabavio trimer/masinicu i samo cepaj 🙂 prethodno mi se dobar prijatelj zarazio kod frizera. 

 

22 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

 

Evo mog iskustva. Nama je komsinica frizerka u jednom salonu, ranije smo odlazili tamo da se sisamo, ali vec duze vreme (mozda dve godine) ona dolazi kod nas po pozivu...Nama bude prilicno jeftinije, a ona sve pare stavi u dzep, jos osisa "tri glave" pa joj se isplati. Kako je ovo krenulo, mi je zvrcnemo, ona dodje sa maskom, mi pod maskama, sisanje u ajnfortu, nema kafe, nema nista; hvala, dovidjenja, prijatno.

 

Mene ne mrzi da se sisam, brijanje me muci, jos kako smo presli na onlajn ne pada mi na pamet. Samo da ne moramo na sednice u skolu, direktorka mi je stari komunisticki kadar, stavila bi me u top da me vidi sa "Kalabickom".

 

Hvala obojici, mislim da ću ipak opet na ćelavo da se ošišam. 😄 Ne rizikuje mi se, i onako mi ne prija ceo ovaj pritisak.

 

Nevolja je što živim sam pa ću morati svojeručno da se unakazim, ali dobro, sam pao, sam se ubio. 😄

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stefan81888 said:

 

 

Hvala obojici, mislim da ću ipak opet na ćelavo da se ošišam. 😄 Ne rizikuje mi se, i onako mi ne prija ceo ovaj pritisak.

 

Nevolja je što živim sam pa ću morati svojeručno da se unakazim, ali dobro, sam pao, sam se ubio. 😄

 

Ma samo rokaj, sad je vreme da se proba i da se eksperimentise, ne zove se ovo bez razloga "nova NEnormalnost" 🙂 A da ti kazem to ti i nije losa ideja, u principu kraca frizura je zimi ok zbog kape.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jel zna neko možda da li će kod nas bilo koja vakcina, pa makar i kineska ili ruska, biti dostupna i kod privatnih medicinskih ustanova ako iz nekog razloga budem morao da se vratim pre nego što dočekam Pfizerovu u Grčkoj? U Srbiji ne bih hteo ni korak da napravim bez vakcine.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...