Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Da dodam jos jedan momenat ovde, koji ti kao crvic rovari negde po malom mozgu - konstantne price kako covid i kod laksih slucajeva moze da ostavi trajne posledice, pa ti sad sedis, tj. nemas pojma ni kako ti je sad, a usput razmisljas da li ce i kakve posledice ostaviti na tvoje zdravlje na duze staze.... a ne mozes bas puno uraditi (kad si vec pozitivan) da predupredis te potencijalno ozbiljne posledice.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nisam rekao da ne verujem Francuskoj, vec grneralno ne verujem ni jednoj drzavi, bila ona francuska, nemacka ,...

Sto se tice zdravstvrnog sistema, znaci imao ili nemao kotonu isyo ti se pise. Zasto onda plase gradjane?

Sam se izbori sa bolescu, isto kao i ako imas gripu. A ako se stanje pogorsa onda dodji, isto ako imas gripu.

Razlika je jedino sto si ovde zavedrn kao pozitivan na korona virus.

 

Nemoj pogresno da me svatis da izjednacavm grip i korona virus, ali bukvalno tako izgleda bar sto se tice zdravstva. Kakve mere preduzimaju

 

Pa sustina i jeste da za coronu lekari nemaju prakticno nikakav lek: nista sto bi direktno napalo virus, niti ga sprecilo da hara unitrasnjim organima. Jedino imaju onaj kortikosteroid (bese) sto su Britanci otkrili, ali koji ne deluje na virus vec na  imuni sistem kad ovaj poludi. Prepusten si manje-vise sam sebi i svom imunom sistemu, pa kako ti se genetski zalomilo. To je i osnovni razlog zasto se preduzimaju sve mere (ma koliko srednjovekovne) da se spreci da se sto vise ljudi zarazi. A to bi bio i licni interes svakog pojedinca: da ucini sto je god u njegovoj moci da se ne zarazi (jer ne znas koje su posledice, sto rece onaj gore uzbunjivac, za 5-10 godina za one koji preleze virus).

 

Ako nemas simptome ili imas neke blaze (kao vecina forumasa koji su se zarazili) onda sedis kuci i cekas da se tvoj imuni sistem izbori (uz par preparata koji ti malo pomazu da se resis nekih neprijatnih propratnih pojava ili bakterijske infekcije). A ako se stanje pogorsa onda lekari samo mogu da ti kupe malo vremena (odnosno tvom imunom sistemu) davanjem kiseonika, preparatima za razredjivanje krvi ili sta vec, nekim antibioticima da sprece da te dodatno ne dokusuri jos i neka bakterija i to je to. Sav posao za sada radi tvoj imuni sistem, pa kom opanci kom obojci.

 

Ako vec tako stvari stoje, onda je totalno logicno da je vakcina to neko oruzje koje se trazi (pa je onda jasno zasto oni gore uzbunjivaci i siritelji panike i neistina rade protiv interesa svakog pojedinca). Zar ne? I naravno da se podrazumeva da vakcina mora da prodje adekvatnu proveru, da nema burazerskog odobravanja vakcine "na lepe oci" ili "par crvenih". Zato su napisana pravila i postoje kriterijumi (kao uostalom i u svakoj drugoj bransi gde nesto ne moze da dobije "upotrebnu dozvolu" ako neko "ne lupi pecat"). I za taj voz (i prugu), avion, auto (autoput) koji koristis neko (drzava) je "lupio pecat". Interesantno da u ovim slucajevima "verujes drzavi". :classic_biggrin:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Da dodam jos jedan momenat ovde, koji ti kao crvic rovari negde po malom mozgu - konstantne price kako covid i kod laksih slucajeva moze da ostavi trajne posledice, pa ti sad sedis, tj. nemas pojma ni kako ti je sad, a usput razmisljas da li ce i kakve posledice ostaviti na tvoje zdravlje na duze staze.... a ne mozes bas puno uraditi (kad si vec pozitivan) da predupredis te potencijalno ozbiljne posledice.

Moras da mislis pozitivno. Ti si bar povezana s farmaceutskom industrijom i znas da sigurno moze da se nadje nekakav lek koji ce i eventualne posledice zaleciti. Pogotovu sto je prepoznato postojanje long covid sindroma. Sigurno se nece sedeti skrstenih ruku, vec ce se osmisliti neki tretmani kojim ce da se "zakrpi" ono sto je virus eventualno poremetio.

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Sunshine State said:

Znas kako, ako ne razmisljas, ok je, ali onda negde u malom mozgu se setis silnih pisanija kako ljudi od "skroz ok, za par sati zavrse na respiratoru".

 

Ja o tome pricam sve vreme. To kazu, da, i ja imam potvrdu da se to desilo, ali to je tipa 1 u 10 000 slucajeva, a to ti naravno ne kazu. Samo sire strah i paniku. Za to treba neko da odgovara.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sve je jedna budalastina. Namerno se stvara panika. Koga onda briga broj pozitivnih da li je 10 ili 100000

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

 

Naravno da je budalastina... evo moj brat, sa temperaturom 39, dan 10-ti, sa plućima u katastrofalnom stanju, i pozitivan na virus, se slaze sa tobom.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 
Naravno da je budalastina... evo moj brat, sa temperaturom 39, dan 10-ti, sa plućima u katastrofalnom stanju, i pozitivan na virus, se slaze sa tobom.
Ne svatas. Napisao sam da je budalastina brojevi pozitivnih. Treba da se zavedu samo oni tezi .

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne svatas. Napisao sam da je budalastina brojevi pozitivnih. Treba da se zavedu samo oni tezi .

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

 

Ali to je povezano. Bukvalno su 80% bez simptoma ili lagani pacijenti, 14% srednje teski i 6% teski. Dakle sto je vise novozarazenih, procentualno je i vise teski pacijenata. Samim tim, opterecenje bolnica je vece. Dakle, mozda to nije najneophodnije pricati obicnim ljudima, ali ja se ni tu ne slazem, jer kako onda opisati situaciju u kojoj smo? Ako kazes 100 novih hospitalizovanih pacijenata na dnevnoj bazi, gradjani ce to da shvate sa "ma ovo je bre nista..." a ne kapiraju da ce od tih 100, 10 ili 20 da zavrse na invanzivnom respiratoru a to je 90% smrt.

 

Dakle, nekako se mora prikazati ozbiljnost situacije, a bolje ovako nego sa "groblja ce nam biti mala"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mozes ti meni sad pisat sta hoces. Ne verujem struci a ni vladama drzava. Sve zbog takvog glupog zdravstvrnog sistema, gde ti kazu da pratis situaciju kuci pa ako bude gore da se javis na taj i taj br telefona. Ko je tu onda doktor? Zasto se placa zdravstveni sistem? Sve ko da je iz monti pajton filma

Sent from my Mi 10 using Tapatalk


Boldovati i podvuci. Kad su ljudi posvadjani sa logikom i osnovnom statistikom.
Bukvalno imamo clanove foruma koji zbog zastrasivanja od strane struke, i stresa saznanjem da su pozitivni mogu narusit svoj imuni sistem .

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Mozes ti meni sad pisat sta hoces. Ne verujem struci a ni vladama drzava. Sve zbog takvog glupog zdravstvrnog sistema, gde ti kazu da pratis situaciju kuci pa ako bude gore da se javis na taj i taj br telefona. Ko je tu onda doktor? Zasto se placa zdravstveni sistem? Sve ko da je iz monti pajton filma

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

 

Slavisa, to je jedan pristup.

U Srbiji imas drugi - da svima proveravaju krv, pluca, itd, ne ostavljaju pacijentu da se samoproceni.

 

Ne vidim da i jedan od ta dva pristupa daje drasticno manji broj umrlih.....

Link to comment
Share on other sites

Pobogu nijedan zdravstveni sistem nije projektovan za uslove pandemije jer bi u normalnim uslovima bio preskup. Zato zavisi od toga da se ljudi ponasaju razumno. Nije garancija da se uopste nece prenositi, svakako hoce, ali ce se prenositi brzinom koju sistem eventualno moze da podnese.

Ovo sto rade je isto kao kad se spustas ni brdo biciklom i kocis kontrom. Neces dici ruke i smandrljati se niz brdo u slobodnom padu, bez kontre (kocnica) i guvernala. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Bukvalno imamo clanove foruma koji zbog zastrasivanja od strane struke, i stresa saznanjem da su pozitivni mogu narusit svoj imuni sistem .


Pa da ih drzimo u blazenom neznanju, pa sta im Bog da? I njima i okolini, kako ti ljudi egzistiraju u realnosti, brinu se o nekom.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Pobogu nijedan zdravstveni sistem nije projektovan za uslove pandemije jer bi u normalnim uslovima bio preskup. Zato zavisi od toga da se ljudi ponasaju razumno. Nije garancija da se uopste nece prenositi, svakako hoce, ali ce se prenositi brzinom koju sistem eventualno moze da podnese.

Ovo sto rade je isto kao kad se spustas ni brdo biciklom i kocis kontrom. Neces dici ruke i smandrljati se niz brdo u slobodnom padu, bez kontre (kocnica) i guvernala. 
Vidim da nisu spremni ni za obican porodjaj, pa preporucuju da se poradja kuci.
Nisu oni sposobni ni spremni ni za sta, samo za pare

Sent from my Mi 10 using Tapatalk


Pa da ih drzimo u blazenom neznanju, pa sta im Bog da? I njima i okolini, kako ti ljudi egzistiraju u realnosti, brinu se o nekom.
 
Mozda je bolje tako.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...