Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

24 minutes ago, Vjekoslav said:

 

pa ne znam bas, koliki je postotak klora u tim tabletama? 80-90%? a treba mi otopina s 0.1% klora. hajde da trebam cistiti komplet Novi Beograd, ali ja cistim samo moj stan. :classic_biggrin:

Ima vise tableta, a nije problem ni poloviti tablete: uzmes vagicu i meris kolicinu koja ti treba.:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

Ima vise tableta, a nije problem ni poloviti tablete: uzmes vagicu i meris kolicinu koja ti treba.:s_d:

 

hmmm, nije mi to bas egzaktno. hajde da je u pitanju fis paprikas, pa ako ti se omakne kasika vise aleve paprike i nije frka, ali previse klora ostecuje povrsine. meni za ubijanje virusa treba tocno 0.1%. ne vise, ne manje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde u mom "malom mistu" divan, suncan dan - zasto ne dozvoliti starijim ljudima da prosetaju pola sata-sat napolju, ne u guzvi? Mi imamo divan kej, odrediti vreme, recimo 11-12 h kad starji ljudi mogu da izadju i prosetaju - sanse da se zaraze coronom setajuci po polupraznim ulicama, parkovima, kejovim,  su manje nego da ih strefe slogovi sedeci u stanovima i ne krecuci se.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Lepo pise seasonal flu. Uvek je 2.5 meseca. Nema gripa leti nikad.

 

 

Kako nema, pola Australije kašlje maj - kraj jula, njima tu dolazi zima. Kapsule  koje se kupuju bez recepta (baš se i zovu "Cold & Flu") i samo skrivaju simptome da bi se dolazilo na posao su u svakoj torbi. Nije to veliki broj ljudi na južnoj polulopti ali bude ih umrlih od gripa. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, berti said:

Proci ce ovo sve, ali se postavlja pitanje da li ce svet da izvuce pouke iz svega ovoga. Sutra ce da se pojavi virus sa smrtnoscu od mozda preko 50 posto, ko zna kakav, kako ce se prenositi... Da li ce posle ovoga nesto da se uradi sa povecanjem svih kapaciteta u vezi sa zdravljem ljudi, od bolnica, uredjaja, opreme, strucnog kadra... Da li ce se na globalnom nivou povecati ulaganja u ove svrhe, osnivati i opremati instituti, laboratorije... Da li ce se raditi na bezbednosti svih mesta na kojima se cuvaju virusi, eksperimentalni, iskorenjeni u svetu...

Bojim se da ce se nastaviti po starom i da ce biti vaznije izgradjivati nacionalne stadione po svetu nego neke druge, po opstanak ljudske vrste, bitnije stvari.

 

uvedes zabranu konzumiranja bilo kakvih zivotinjskih vrsta i da vidis ( :

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

hmmm, nije mi to bas egzaktno. hajde da je u pitanju fis paprikas, pa ako ti se omakne kasika vise aleve paprike i nije frka, ali previse klora ostecuje povrsine. meni za ubijanje virusa treba tocno 0.1%. ne vise, ne manje. 

 

da dopunim ovo (upravo sam dobio packu od supruge, pa moram). ne radi se samo o ostecivanju povrsine, nego (bitnije) o tocnom postotku djelovanja neke otopine. dakle ako kaze 0.1 posto, onda mi muski obicno mislimo, aha, roknit cu ja njega na 5%, nije beg cicija. medjutim, medicinska znanost kaze da se virus ubija na 0.1% otopine, a ne na 5%. 

 

dakle treba tu biti precizan.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iako je to u ovom momentu potpuno deplasirano, avio-industrija je verovatno grana privrede koja je najviše devastirana virusom. Ako se ovako nastavi, većina avio kompanija već u maju može da proglasi bankrot.

 

Isto tako i turističke agencije.

Edited by Chaos Is Me
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Takozvana herd immunity strategija, ako se to strategijom uopšte može nazvati, je apsolutna ludost. Najluđe mi je što u onom obraćanju holandskog premijera kaže, you usually get immunity. Pa majku ti, da li je moguće da će na usually da se osloni kada govorimo o zaraznoj bolesti. A tek što pojma nemamo koje su posledice samog virusa, šta ako postoje one koje su trajne? Igranje ljudskim životima, zato što je neki tamo glavonja napravio model, pa zaključio da tako treba. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vjekoslav said:

 

da dopunim ovo (upravo sam dobio packu od supruge, pa moram). ne radi se samo o ostecivanju povrsine, nego (bitnije) o tocnom postotku djelovanja neke otopine. dakle ako kaze 0.1 posto, onda mi muski obicno mislimo, aha, roknit cu ja njega na 5%, nije beg cicija. medjutim, medicinska znanost kaze da se virus ubija na 0.1% otopine, a ne na 5%. 

 

dakle treba tu biti precizan.

 

Tablete su ili 20gr ili 200gr, a na pakovanju ti pise koliko 1 tableta sadrzi aktivne supstance.

1 tableta od 20gr ide na 30m3 vode.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chaos Is Me said:

Iako je to u ovom momentu potpuno deplasirano, avio-industrija je verovatno grana privrede koja je najviše devastirana virusom. Ako se ovako nastavi, većina avio kompanija već u maju može da proglasi bankrot.

 

Isto tako i turističke agencije.

Ovo je preveliko da se prepusti individualnim kompanijama. Zatrlo bi svet. Nije to bila iskrena konkurencija ili nesposobnost koja je firme dovela pred ambis nego opšte stanje sveta. Države će morati nešto da urade, da svi odu na minimalc dok se ne sredi pa i to ako potraje više od nekoliko meseci.

 

2008/2009 moja firma je rekla svima - prema prometu, imamo 2,000 zaposlenih viška. Da ne bi bilo otpuštanja, ako svakome smanjimo platu za 5%, niko neće izgubiti posao. Tako je i bilo, plate smanjene za 5% i svako je dobio još nedelju dana godišnjeg odmora ekstra. Posle 8 meseci to je vraćeno na staro.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Chaos Is Me said:

Iako je to u ovom momentu potpuno deplasirano, avio-industrija je verovatno grana privrede koja je najviše devastirana virusom. Ako se ovako nastavi, većina avio kompanija već u maju može da proglasi bankrot.

 

Isto tako i turističke agencije.

 

Pomoci ce im drzave, pogotovo avio saobracaju. Ovo je iz ugla njihovog poslovanja Force Majeure, a dobar deo se dogodio jer su se drzave u smilsu vodjstva pravile mutave, unutar svojih granica i globalno.

 

4 minutes ago, Yoyogi said:

Ovo je preveliko da se prepusti individualnim kompanijama. Zatrlo bi svet. Nije to bila iskrena konkurencija ili nesposobnost koja je firme dovela pred ambis nego opšte stanje sveta. Države će morati nešto da urade, da svi odu na minimalc dok se ne sredi pa i to ako potraje više od nekoliko meseci.

 

I ja to mislim.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Vrlo lepo objasnjen herd immunity i UK approach:

 

Prof Matthew Baylis, Institute of Infection, Veterinary and Ecological Sciences, University of Liverpool, said:

“What is herd immunity?  In a nutshell, everyone in a population is protected from infection before all of them are immune.  The reason is that at a certain level of immunity (i.e., a proportion of people are immune, from having had the disease or having been vaccinated), the point comes when – on average – one infected person does not manage to contact and pass the infection on to one other person.  Most of their contacts are already immune.  The occasional contact is still susceptible, and the odd transmission event happens, but not often enough to sustain the disease.  Transmission grinds to a halt, even though some or even many people have still not had the disease.  This is herd immunity.  It is one of the reasons boys are vaccinated against rubella: by vaccinating boys, boys are less likely to transmit to girls (an effect of immunity), and by vaccinating boys, girls are less likely to transmit to girls (an effect of herd immunity).  For herd immunity, it does not matter whether the immunity comes from vaccination, or people having had the disease; people just need to be immune.

A key question is how much immunity is needed before we get herd immunity?  It varies per disease, depending on how transmissible it is.  For a highly transmissible disease, like measles, on average one person might infect up 20 others, and herd immunity kicks in at 95% immune – and so, the target coverage for MMR vaccine is 95%.  For flu, on average one person infects just 1.3 others; in this case herd immunity kicks in at about 25% immune or less; and so the target coverage for flu vaccine is much less than it is for measles (three quarters of over 65s).

So what about COVID-19?  Estimates are that one person may infect as many as 2-3 others, on average, meaning herd immunity should kick in at 50 – 67% of the population immune.  And so in the absence of a vaccine, there would appear to be nothing to stop the spread of the virus until 50-67% of us have had it; and at that point herd immunity will kicks in and transmission will decline or stop.  This is where the 60% of the population statistic has come from.  And this is deeply concerning – taking the low fatality rate estimate of 1%, even 50% of the UK population infected by COVID-19 is an unthinkable level of mortality.

“But it doesn’t have to be – and it won’t be – this way.  By reducing the number of people that one person infects, on average, then we lower the point at which herd immunity kicks in.  If we reduce it to 1.3, COVID19 becomes more like flu, and herd immunity kicks in when about one quarter of the population has had the disease and is now immune.  So, from an epidemiological point of view, the trick is to reduce the number of people we are in contact with (by staying more at home), and reduce the chance of transmission to those we are in contact with (by frequent hand washing) so that we can drive down the number of contacts we infect, and herd immunity starts earlier.  The sweet spot comes at the point where one infected person infects one, or less than one, person on average.  But, importantly, we will need to sustain this until we have a vaccine: only at that point can we return to normal behaviour patterns, with herd immunity now achieved by vaccination, not disease.”

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chaos Is Me said:

Naravno da će države pomoći ali situacija je alarmantna. To za avio kompanije nije force majeure sve dok ne postoje administrativne zabrane da se leti već se jednostavno komercijalno ne isplati jer nema dovoljno putnika. 

 

Pa ako drzave zatvore granice i aerodrome, a jesu to ti je defakto zabrana letenja u medjunarodnom putnickom saobracaju. Sem mozda transporta robe.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Neočekivano, Boeing će sa prizemljenjem isporučenih  obustavom isporuke nerećnog Max 737 da malo odahne. A bio je u ozbiljnoj situaciji. Neće ovo da popravi Max ali nisu na tapetu zbog smanjenih letova i planova avio kompanija.

Link to comment
Share on other sites

Stiglo nam juce, olaksace/ubrzace sve research koji su vezani za COVID-19:

 

https://www.hra.nhs.uk/planning-and-improving-research/policies-standards-legislation/covid-19-guidance-sponsors-sites-and-researchers/

 

1.  New studies relating to COVID-19

An expedited review process is available for studies relating to COVID-19 where there are public health grounds for rapid review. The full process for fast-track reviews is set out in the Standard Operating Procedures for Research Ethics Committees.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chaos Is Me said:

Države nisu zatvorile aerodrome, barem većina ne, o tome se i radi.

 

Pa nisu zatvorili aerodrome skroz zbog hitnih sletanja i vracanja svojih drzavljana, moraju da rade, ali aviokompanije su sasekle letove. Pokusah da pronadjem listu, ali ne uspeh.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Ponavljam, avio kompanije su sasekle letove jer je potražnja za letovima (potpuno očekivano) dramatično opala, pa im se ne isplati da prevoze 5 putnika po letu jer su fiksni troškovi za avio kompanije ogromni. Sa pravnog aspekta, to jesu promenjene okolnosti, ali ne force majeure.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chaos Is Me said:

Ponavljam, avio kompanije su sasekle letove jer je potražnja za letovima (potpuno očekivano) dramatično opala, pa im se ne isplati da prevoze 5 putnika po letu jer su fiksni troškovi za avio kompanije ogromni. Sa pravnog aspekta, to jesu promenjene okolnosti, ali ne force majeure.

 

Dobro, verujem ti nisam pravnik, meni kao laiku ovo deluje kao visa sila (globalna pandemija sa prinudnim merama izolacije). Kako god, mislim da ce ih spasavati, ali vreme ce pokazati  u kojoj meri.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chaos Is Me said:

Iako je to u ovom momentu potpuno deplasirano, avio-industrija je verovatno grana privrede koja je najviše devastirana virusom. Ako se ovako nastavi, većina avio kompanija već u maju može da proglasi bankrot. Isto tako i turističke agencije.

 

to u maju. na jesen bankrot proglasava i Republika Hrvatska.

 

 

3 minutes ago, Kronostime said:

Tablete su ili 20gr ili 200gr, a na pakovanju ti pise koliko 1 tableta sadrzi aktivne supstance.

1 tableta od 20gr ide na 30m3 vode.

 

super. jedna tabletica na 30 000 litara vode.

i kako dodjes do 0.1% klora u jednoj litri? 

 

Elektronenmikroskop.jpg

 

elektronskim mikroskopom? :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chaos Is Me said:

Ponavljam, avio kompanije su sasekle letove jer je potražnja za letovima (potpuno očekivano) dramatično opala, pa im se ne isplati da prevoze 5 putnika po letu jer su fiksni troškovi za avio kompanije ogromni. Sa pravnog aspekta, to jesu promenjene okolnosti, ali ne force majeure.

 

Mislim, ovo je veće od toga. Nisu potencijalni putnici sami rešili da ne putuju nego su države ograničile kretanje (pa i u samim njihovim okvirima) , dolaske (a bez polaska nema ni dolaska) aviona.

Evo, da ja kao australijski državljanin, rešim danas da odem u Australiju, obaveznih 14 dana karantina.

Ili, da odem u Thai, s obzirom da dolazim iz Japana, obaveznih 14 dana kućnog karantina sa pretnjom zatvorske kazne.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...