Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Nije Konov greh sto je za vakcinaciju nego sto je lobirao za tri puta skuplju vakcinu Novartisa, umesto Torlakove. Tu je ostecen budzet. Tu je kriminal.

 

 

Iako opet niko nece da cita, hajde da ovu laz raskrinkamo. Ponovo. To sto ti i sto Zvezdinjo recimo i ZiS i Tamburinjo i jos neki ovde pisu su lazi iskoriscene za stvaranje antivakcinaskog pokreta kod nas.

 

Znaci bukvalno pricate gluposti Sladjane Velkov i Jovane Stojkovic, koje ste negde culi, videli, pa vam deluje logicno, niste iskoristili ni pet sekundi svog dragocenog vremena da to proverite, sto vas ne sprecava da 10 godina kasnije ponavljate te lazi.

 

Prvo, Torlak, Torlak, Torlak, Torlak. "Ja bih primio nasu vakcinu, ali od zapada nametnuto da se pelcujemo njihovim i ko zna sta stavljaju tu, niko ne kontrolise". Torlak je prestao da se bavi proizvodnjom vakcina u potrebnom obimu kada je dokazano da je njihova oralna vakcina za polio bila manjkava. Davala je teske nuspojave, na desetine dece je ostalo trajno onesposobljeno jer im se razvila bolest u celosti. Mnogi su naplatili odstetu (sta to vredi), odgovorni su se izvukli, medjunarodna tela za kontrolu su oduzela licence i Torlak je rapidno propao (propao je i pre toga kao i sve devedesetih, ali posle ovoga rapidno propada).

 

Spin antivaksera je bio da je drzava namerno unistila Torlak kako bi se nafatirali od kupovine Novartisovih vakcina. Spin koji se ocigledno mnogo dobro primio i kod onih koji nisu antivakseri. Kon nije lobirao za Novartisove vakcine. Kon je bio protiv guranja Torlakovih vakcina zato sto Torlak nije imao ni know-how ni tehnologiju da napravi te vakcine. Te vakcine ne bi mogle da dobiju upotrebnu dozvolu nigde osim kod nas. I bog sveti zna kakve bi te vakcine bile, ruski rulet u najboljem slucaju, ako ne i barazna paljba.

 

Posto smo zavrsili s Torlakom, da se vratimo na Novartis.

 

Konova jedina greska je bila u proceni opasnosti od te pandemije. Ispalo je da je virus mnogo manje virulentan nego sto su se svi uplasili i to se zavrsilo i pre nego sto je pocelo. Mada je virus nastavio da cirkulise u populaciji i svake godine odnese neki zivot.

 

Isto kao sto je svetska procena u vezi ovog virusa bila pogresna, samo sa druge strane, pa zato imamo ovakvu situaciju kakvu imamo.

 

Uvek, ali uvek je bolje biti oprezniji i pogresiti, pa cak i ako ce to da te kosta par miliona evra (koliko nas do sad kosta ova pandemija, hoce neko da proba da pretpostavi?), nego biti neoprezan pa najebati, kao sto najebavamo sad.

 

Kon nema nikakve veze sa svim onim sto je pratilo nabavku te vakcine, odnosno muljanje i ugradjivanje u cenu, kao i za sve drugo u ovoj drzavi. Ta afera je napumpana, novinarski lose istrazena i potpuno drugu konotaciju je dobila, napravila je ogromnu stetu, sto vidimo i danas.

 

A vi slobodno budite ovce i verujte Sladjani Velkov i Jovani Stojkovic.

 

I kao recimo fancy juce nemojte da vidite problem to sto pogresno interpretirate lazi koje ciljano sire zaverolozi (u ovom konkretnom slucaju brat Jovane Stojkovic, slican idiot, ljubi ih majka oboje), pa ignorisite objasnjenje, pa posle jao kuku kako ovo, drzava duradi nesto.

 

I ono sto je dobro uradila, vama ne valja. Ostace vam samo kalimerisanje, ali vise nikoga nece biti da vam bar ovako pomogne.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa to sto vama smeta je direktno usmereno cuvanju naroda na svaki nacin, posto je nas narod beba koja kmeci, pa ti moras da vidis zasto kmeci, jer ne zna da artikulise nezadovoljstvo. Pa gledas da li je gladan, zedan, da li se usrao, ili treba da ga ljuskas.

 

Zato sto apsolutno vise nikakve preporuke ne vaze, ljudi nisu svesni uopste u kakvoj smo situaciji, on pokusava na sve nacine da igra izmedju dve vatre izmedju sizofrenog predsednika i sizofrenog naroda, pa je savrseno normalno da i on zvuci sizofreno.

 

Da bi spasao sto se spasti moze.

 

Ali to vise nije bitno, posto je narod odlucio da bude slep i gluv, ako nije jednostavno glup.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@McLeod Hvala za "ovca" i "antivakser"

 

Nisam se uvredio, ali sam ocekivao dosta vise postovanja u obracanju, ako se vec obracas. Ta Velkov i ta Stojkovic nemam pojma ko su, veruj mi.

 

Ja sam 2009. godine imao pristojan broj godina i sam se secam sta se desavalo, ne mora niko da mi objasnjava.

 

Antivakser nisam, ja sam fan nauke, samim tim pobornik vakcina. Ali vec sad sam svedog ogromnog broja muvanja u javnim nabavkama, te mi je apsolutno jednostavno da uvidim da negde ima vatre, po malom uzorku dima.

 

Dr Kon je covek sa velikim brojem vrlo sumnjivih radnji. Profesionalno ga ne bih ocenjivao, nemam pravo na to, ali njegovo ophodjenje je veoma upitno. Ne znam zapravo sta on uopste radi u tom kriznom stabu vise, jer sve i da je najveci humanista na svetu, jasno je da taj krizni stab niko ne pita ni za go kurac. E sad, visokomoralni Kon lepo neka kaze "teraj se, diktatore! Neces me koristiti za zloupotrebu!" Ali ne mozeeeeeeeee... zasto? Pa jasno je zasto. Ima ga u fioci.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2020 at 2:14 PM, Crni Bombarder said:

Traziti raspustanje celog kriznog staba za borbu protiv epidemije i formiranje novog na celu sa profesorom Radovanovicem. Ovo bih inicirao vec danas da sam u redovima opozicionih stranaka.

Samo da udarim jedan samo-kvot.

Cak ni sada nije kasno da se ovo uradi.
Danas u 15h Gospodar Zaraze treba da saopsti odluku da je raspusten krizni stab te da je formiran novi koji ce povratiti kredibilitet i steci poverenje gradjana. Ne mora na njegovom celu biti dr.Radovanovic..ima ova drzava jos epidemiologa,infektologa od struke i ugleda..odbijam da poverujem da je knjiga spala na ovih 4-5 slova..
Rukovodjenje krizom u potpunosti prepustiti novom kriznom stabu koji ce imati punu autonomiju u radu i donosenju odluka..ministarstva i drugi organi uprave treba samo da obezbede sprovodjenje njihovih mera i odluka. Svaka politizacija krize MORA momentalno da prestane...svako obracanje stanovnistvu iskljucivo prepustiti clanovima kriznog staba..

Mislim,svestan sam da dzabe trosim tastaturu i da Antivirus V ovo nece uraditi,ali eto..ja ispisah nesto za sta smatram da bi mogao biti pocetak izlaska iz ovog mracnog tunela..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ti Mc imas neke imaginarne neprijatelje ili si Dr Kon licno 😁 Ni ja se nesto ne secam da sam se udubljivao u te price oko vakcina...pomenuo jednom, cini mi se, procitao to tvoje objasnjenje i nevazno mi je u principu...Sto se vakcina tice, jednom sam rekao i ponovicu, odvescu licno sve svoje starije i ugrozene da se vakcinisu protiv gripa kao i svake godine...ja nemam potrebe, ne spadam u ugrozenu grupu, da je ne arcim bezveze 😁 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Pa to sto vama smeta je direktno usmereno cuvanju naroda na svaki nacin, posto je nas narod beba koja kmeci, pa ti moras da vidis zasto kmeci, jer ne zna da artikulise nezadovoljstvo. Pa gledas da li je gladan, zedan, da li se usrao, ili treba da ga ljuskas.

 

Zato sto apsolutno vise nikakve preporuke ne vaze, ljudi nisu svesni uopste u kakvoj smo situaciji, on pokusava na sve nacine da igra izmedju dve vatre izmedju sizofrenog predsednika i sizofrenog naroda, pa je savrseno normalno da i on zvuci sizofreno.

 

Da bi spasao sto se spasti moze.

 

Ali to vise nije bitno, posto je narod odlucio da bude slep i gluv, ako nije jednostavno glup.

 

Brate, jel ti stvarno veruješ u ovo što pišeš?

 

Kao što sam rekao - odgovoran je što se upustio u taj circus. Da mu je stvarno stalo do naroda, napustio bi štab i rekao zašto. Da je to uradio na vreme, dobio bi na poverenju i poštovanje od bar jednog dela naroda. Da je ostao dosledan, bar bi ga neko slušao i samim tim bi spasao živote. 

 

Ali nije. A ko sa đavolom tikve sadi ...

Link to comment
Share on other sites

Pa ne...mi sad treba preko Enigma masine da desifrujemo namere Dr Kona, posto iz javnih nastupa ne mozemo nista da zakljucimo...No, ocigledno nismo na potrebnom intelektualnom nivou da shvatimo sta nam ustvari dobri i nadasve posteni doktor porucuje, to mogu samo odabrani 😁

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki John Terry said:

@McLeod Hvala za "ovca" i "antivakser"

 

Nisam se uvredio, ali sam ocekivao dosta vise postovanja u obracanju, ako se vec obracas. Ta Velkov i ta Stojkovic nemam pojma ko su, veruj mi.

 

Ja sam 2009. godine imao pristojan broj godina i sam se secam sta se desavalo, ne mora niko da mi objasnjava.

 

Antivakser nisam, ja sam fan nauke, samim tim pobornik vakcina. Ali vec sad sam svedog ogromnog broja muvanja u javnim nabavkama, te mi je apsolutno jednostavno da uvidim da negde ima vatre, po malom uzorku dima.

 

Dr Kon je covek sa velikim brojem vrlo sumnjivih radnji. Profesionalno ga ne bih ocenjivao, nemam pravo na to, ali njegovo ophodjenje je veoma upitno. Ne znam zapravo sta on uopste radi u tom kriznom stabu vise, jer sve i da je najveci humanista na svetu, jasno je da taj krizni stab niko ne pita ni za go kurac. E sad, visokomoralni Kon lepo neka kaze "teraj se, diktatore! Neces me koristiti za zloupotrebu!" Ali ne mozeeeeeeeee... zasto? Pa jasno je zasto. Ima ga u fioci.

 

Nisam ti rekao da si antivakser. Nisam nikome ovde rekao da je antivakser. Da takvih ima licno bih zahtevao da se odmah odstrani sa foruma, a ako kolege to ne prihvate, ne bih napisao vise ni slovo ovde, nikada vise.

 

Rekao sam da ste poverovali u lazi antivakcinalnog lobija. Posto pisete bukvalno isto ono sto su oni pustili u etar. I to sto ti ne znas ko su oni nije vazno, ni fancy nije znao juce koga deli na Vox Populiju, pa ce kod mase ljudi ostati kako je Ceda glumac, nije mu ni infuzija lepo prikacena, pa je na isto pao i heroj naroda, Rade Panic, koji je uz "dokazivanje" kako mu infuzija nije prikacena imao i homofobne i sovinisticke komentare, ali to ce da se zaboravi i to uopste nije bitno, jer on pljuje Vucica.

 

Kon sa muvanjem u javnim nabavkama nema nikakve veze. I to muvanje sa javnim nabavkama, koje takodje nije dokazano, mada ja necu da ulazim u to da li je tacno ili nije, jer je za ovu pricu nebitno, svakako ne ide njemu na dusu, iz cega sledi da je potpuno suludo njegovo ime vezivati za tu aferu.

 

Ima ga u fioci? A Srdju Jankovica?

 

Ja ne znam da li poznajete nekog epidemiologa. Da li znate sta ti ljudi obicno rade. Ti ljudi obicno sede u kancelariji, zatrpani brojevima, izadju napolje kad je dosadna epidemija gripa.

 

Ovo je za njih profesionalni izazov. Kakav nisu imali u zivotu. Ovo je ono za sta su se skolovali. Iako je strasno, istovremeno je i uzbudljivo. Ni jos jedan heroj naroda Zoran Radovanovic iako u penziji sigurno ne bi odbio da je dobio poziv da bude deo kriznog staba. Jer je to njihova duznost i obaveza.

 

Nema tu nikakve fioke.

 

A ovo razmisljanje oslikava i siri problem. Posto kazes da si covek nauke (svaka cast), reci mi kako onda predstavljas kao cinjenice nesto za sta ne postoje dokazi?

Link to comment
Share on other sites

Jedina olakšavajuća okolnost za Kona je ako je stvarno ucenjen i ne sme da izađe iz štaba. Vučić i kompanija su opasni likovi, nije lako njima stati na put. Mada čak i u tom slučaju ga ne pere od ovoga što radi

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, McLeod said:

Ali to vise nije bitno, posto je narod odlucio da bude slep i gluv, ako nije jednostavno glup.

 

 

Narod je, osim sto je veoma neprosvecen i zatupljen, dodatno i konstantno, tokom ove kriza, bombardovan potpuno sizofreno dijametralnim stavovima Kona, Nestorovica, Kisicke i psihopate licno, da ni mnogo prosveceniji narodi ne bi bolje reagovali.

 

Covece, ti VIDIS na dnevniku da tebe neko zajebava. Pravila koja propisuju sami ne postuju, bahate se po celoj zemlji, prave prediszborne skupove. Jedan dan je katastrofa, drugi dan smo pobedili virus... Narod je sludjen, jos i ranije. Ovo je sad zavrsni momenat kolektivne lobotomije. Narodu nije pruzena ni sansa.

 

Evo, veruj mi. 90% odraslih i bar 50% mladih nose maske. Cuvaju se ljudi, ali davana im je kriva slika. Gde je Kon bio da kaze LAZU VAS. Bio bi nacionalni heroj. Doduse, da... izgubio bi funkciju i polozaj, ali uvek je tako. Izbor uvek imas, samo je pitanje cene.

 

Pre neki dan neko napisao nesto tipa, parafraziram : "U normalnoj zemlji ti bi na pocetku pandemije imao kampanju sa javnim licnostima kako promovisu nosenje maske"...tacno. 

Edited by Laki John Terry
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darko said:

 

Brate, jel ti stvarno veruješ u ovo što pišeš?

 

Kao što sam rekao - odgovoran je što se upustio u taj circus. Da mu je stvarno stalo do naroda, napustio bi štab i rekao zašto. Da je to uradio na vreme, dobio bi na poverenju i poštovanje od bar jednog dela naroda. Da je ostao dosledan, bar bi ga neko slušao i samim tim bi spasao živote. 

 

Ali nije. A ko sa đavolom tikve sadi ...

 

Sledeci u redu je neki Gojkovic, drzavni sekretar, pa onda idu "doktori" poput brata Jovane Stojkovic ili mozda cak i Sladji Velkov da priznamo diplomu, sto da ne.

 

Pricamo kako nema ko da nas leci, a onda ceo krizni stab da podnese ostavku.

 

Da li imate ideju koliko trenutno ima epidemiologa u Srbiji?

 

Ovo sto cujete po medijima, i jos nekoliko koji nece da se eksponiraju i to je to. Da ne pricamo sto su ovi svi koji kritikuju krizni stab - u penziji. Znaci od aktivnih epidemiologa je 90% ukljuceno.

 

Nema ko drugi. Nema.

Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, McLeod said:

 

Sledeci u redu je neki Gojkovic, drzavni sekretar, pa onda idu "doktori" poput brata Jovane Stojkovic ili mozda cak i Sladji Velkov da priznamo diplomu, sto da ne.

 

Pricamo kako nema ko da nas leci, a onda ceo krizni stab da podnese ostavku.

 

Da li imate ideju koliko trenutno ima epidemiologa u Srbiji?

 

Ovo sto cujete po medijima, i jos nekoliko koji nece da se eksponiraju i to je to. Da ne pricamo sto su ovi svi koji kritikuju krizni stab - u penziji. Znaci od aktivnih epidemiologa je 90% ukljuceno.

 

Nema ko drugi. Nema.

 

Ako nema, pa neka onda slušamo epidemiologe iz drugih zemalja ili platimo neke iz inostranstva. 

 

Ali - nije to glavni problem. Problem je što krizni štab pleše kako Vučko svira

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Laki John Terry said:

@McLeod Hajde da se slozimo oko ovoga: Da li mislis da se Kon bilo sta zapravo pita u tom kriznom stabu?

 

 

Da. Ali je problem sto se pita i vlast i budale poput Nestorovica, a ima ih jos tamo, samo se ne eksponiraju javno.

 

I nikada nisam rekao da bi sve bilo savrseno da se samo on slusa. Samo da je glupost sve svaljivati na njega i ocekivati neki heroizam zbog pet minuta tviter slave, a kad onda Vladalac krene da besni spasavaj se ko moze.

3 minutes ago, Darko said:

 

 

Ako nema, pa neka onda slušamo epidemiologe iz drugih zemalja ili platimo neke iz inostranstva. 

 

Ali - nije to glavni problem. Problem je što krizni štab pleše kako Vučko svira

 

Vucic koji odbija "6 sestara i 2 doktora" iz Bosne ce da plati tudje epidemiologe, a da ih ne posalje brat Si koji ga je poluzagrlio... good luck with that

Link to comment
Share on other sites

Evo ja ti odmah kazem da ne svaljujem krivicu samo na Kona. Casna rec. Svi su mi podjednako odgovorni, ne krivi. Odgovorni za sranje koje se desilo. Iskorisceni su i izmanipulisani. A zasto su to sebi dozvolili, to je dobro pitanje.

 

Odgovora moze biti nekoliko, a najverovatniji su:

 

1. To su ljudi koji su ucenjeni (iz fioke), i odlucili su da ponovo budu na strani kriminala da bi izbegli zatvor i uhvatili neku sitnu finansijsku korist.

2. Da su to ljudi utopijsticno altruistickih motiva koji iako vide da su manipulisani, ne zele da odustanu u nekoj morbidno naivnoj nadi da ce se ipak desiti nesto od toga sto oni preporucuju.

3. To su zli ljudi, karijeristi, koje zabole pache za narod i gledaju iskljucivo svoj interes.

 

A nista manje odgovoran nije Nestorovic, taman posla...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darko said:

Ako već misliš da je Kon heroj, zar ne bi bio još veći heroj da istupne iz štaba i kaže da je ovome dosta? @McLeod

 

Zato sto njemu nije stalo do sebe, nego do nas. I zna da bi bilo gore ako bi to uradio.

 

6 minutes ago, Laki John Terry said:

Evo ja ti odmah kazem da ne svaljujem krivicu samo na Kona. Casna rec. Svi su mi podjednako odgovorni, ne krivi. Odgovorni za sranje koje se desilo. Iskorisceni su i izmanipulisani. A zasto su to sebi dozvolili, to je dobro pitanje.

 

Odgovora moze biti nekoliko, a najverovatniji su:

 

1. To su ljudi koji su ucenjeni (iz fioke), i odlucili su da ponovo budu na strani kriminala da bi izbegli zatvor i uhvatili neku sitnu finansijsku korist.

2. Da su to ljudi utopijsticno altruistickih motiva koji iako vide da su manipulisani, ne zele da odustanu u nekoj morbidno naivnoj nadi da ce se ipak desiti nesto od toga sto oni preporucuju.

3. To su zli ljudi, karijeristi, koje zabole pache za narod i gledaju iskljucivo svoj interes.

 

A nista manje odgovoran nije Nestorovic, taman posla...

 

Tacan odgovor je pod dva. Covek se bori za narod koji ga je odbacio. Stvarno moras da budes veliki za tako nesto.

 

😄

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Tacan odgovor je pod dva. Covek se bori za narod koji ga je odbacio. Stvarno moras da budes veliki za tako nesto.

 

Covek mora da zna kada je "dosta". On onda svoje ime blati zarad politickih poena diktatora. 

 

Inace, ne bi bilo gore, bilo bi isto. Jer nemaju uticaj na odluke. Ako pogledas istorijat mera kod nas, one su donosene na osnovu populisticno-manipulativnih normi, zapravo kao da je odluke donosio neki PR a ne doktor. Dakle, samo na osnovu procene rejtinga nakon odluke. Evo sad ce da se popismane za policijski cas. Nece ga biti.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...