Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, marejosip said:

Meni i dalje nije baš nešto jasna jedna stavka. 

Dakle, rekli su da je bio kriterijum da se neko testira ukoliko je imao neposredni kontakt sa obolelim i simptome, a sada će testirati i one koji su imali kontakt, ali nemaju neke veće zdravstvene probleme. I to je u redu, ali, rečeno je brdo puta da je virus mogao da se prenese kapljično ili tako što bi neko dodirnuo neku površinu sa kojom je zaraženi imao kontakt. Dakle, postoji solidna šansa da je pozitivna osoba zarazila nekoga sa kojim nije bliska ili nije ni bila svesna da je imala kontakt(osoba u prolazu, u prodavnici itd..). Mene sada zanima, da li to znači da ako neka osoba razvije ozbiljnije simptome, a nije imala niti jedan njima poznat konktakt sa zaraženom osobom i dalje neće moći da se testira? Dakle tu ne govorim o običnom grebanju u grlu, nego temperaturi, kašlju itd. 

 

...logicno je da ako osoba razvije ozbiljne simptome odlazi u bolnicu i testira se

 

jedan poznanik je upravo razvio ozbiljne simptome i tada testiran pozitivno na cov. sa zap.pluca i u bolnici je

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

Da li neko gleda konferenciju za štampu? Ako sam dobro shvatio iz vesti, Vućićev SNS doca bi podržao da nas drže u kući 24h kao u kavezu, ali ne sme da javno osudi lizanje kašika?

Pa nije lud da diktatoru skine najmanje 10.000 glasova.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Da li neko gleda konferenciju za štampu? Ako sam dobro shvatio iz vesti, Vućićev SNS doca bi podržao da nas drže u kući 24h kao u kavezu, ali ne sme da javno osudi lizanje kašika?

 

Dobro si shvatio. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DJ_Vasa said:

Da li neko gleda konferenciju za štampu? Ako sam dobro shvatio iz vesti, Vućićev SNS doca bi podržao da nas drže u kući 24h kao u kavezu, ali ne sme da javno osudi lizanje kašika?

Nisi dobro shvatio. Covjek je rekao da su protiv toga ali da odluke donosi vlast.

Edited by Valensija
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Da li neko gleda konferenciju za štampu? Ako sam dobro shvatio iz vesti, Vućićev SNS doca bi podržao da nas drže u kući 24h kao u kavezu, ali ne sme da javno osudi lizanje kašika?

Nisi dobro razumeo. 
Stav njega kao epidemiologa  je da U cilju sprecavanja sirenja zaraze uradi kompletnu i totalnu izolaciju.Isti stav ima vecina epidemiologa na svetu.

Po drugi put je ponovio da je pricesce rizik i da je stav epidemiloga po tome jasan. I ponovo nije lupao sakom od sto da bi to bilo dovoljno uverljivo. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, BojanaCZV said:

Da li se i u drugim zemljama doktori na konferencijama 1 dnevno obracaju narodu, zna li neko?

 

jel to dobro ili lose, to obracanje svaki dan?

 

meni zvuci glupo, sede nasminkani (kao sto sam opisala) pred tv kamerama

 

umesto da zasluze applausi bez kamere...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mama_mia said:

 

...logicno je da ako osoba razvije ozbiljne simptome odlazi u bolnicu i testira se

 

jedan poznanik je upravo razvio ozbiljne simptome i tada testiran pozitivno na cov. sa zap.pluca i u bolnici je

 

Hvala.

Ali mislio sam i na neke slučajeve koji ne zahtevaju trenutnu hospitalizaciju, a mogu možda postati ozbiljni, nisam se baš najsrećnije izrazio. Dakle neko ima 38° temperaturu i kašlje, koja je procedura, da li će biti testiran ili pregledan? 

Znam da je @kalistenika u rutini pričao da je on išao i da ga jesu pregledali, ali sam čuo i za dosta slučajeva gde ljude nisu hteli da testiraju iako imaju simptome. Nije mi i dalje najjasnije kako vrše klasifikaciju. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Valensija said:

Nisi dobro shvatio. Covjek je rekao da su protiv toga ali da odluke donosi vlast.

 

9 minutes ago, CLakiSH said:

Nisi dobro razumeo. 
Stav njega kao epidemiologa  je da U cilju sprecavanja sirenja zaraze uradi kompletnu i totalnu izolaciju.Isti stav ima vecina epidemiologa na svetu.

Po drugi put je ponovio da je pricesce rizik i da je stav epidemiloga po tome jasan. I ponovo nije lupao sakom od sto da bi to bilo dovoljno uverljivo. 

 

Jasno je rekao da ce podrzati sve odluke vlasti. Kompletna izolacija podrazumeva i 24h policijski cas. Podrzacu sve do 24h tako je rekao, znaci od prve najblaze mere do najrigidnije mere.  Pravdao je odluku o ukidanju setanju pasa. I naravno nahvalio vlast kao najbolju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zato i pitam, mada mozda umiruje odredjene ljude, ja ne gledam redovno konferencije, ali Vucic kad je govorio, uvek me unervozi.

 

Vezano za ovo masovno testiranje koje su pominjali, ja ne znam da li su nasi medicinski radnici obuceni da pravilno uzmu uzorak, da bi to moglo u roku od dan dva da se organizuje.

Verujem da je svako testiranje minimum 10min, ma verovatno i duze.

 

A zatvoreni su mnogi privatni domovi zdravlja u Bg.

Edited by BojanaCZV
Link to comment
Share on other sites

Just now, marejosip said:

 

Hvala.

Ali mislio sam i na neke slučajeve koji ne zahtevaju trenutnu hospitalizaciju, a mogu možda postati ozbiljni, nisam se baš najsrećnije izrazio. Dakle neko ima 38° temperaturu i kašlje, koja je procedura, da li će biti testiran ili pregledan? 

Znam da je @kalistenika u rutini pričao da je on išao i da ga jesu pregledali, ali sam čuo i za dosta slučajeva gde ljude nisu hteli da testiraju iako imaju simptome. Nije mi i dalje najjasnije kako vrše klasifikaciju. 

 

Nemoj da se trudis, to nikome nije jasno. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, A sad said:

 

 

Jasno je rekao da ce podrzati sve odluke vlasti. Kompletna izolacija podrazumeva i 24h policijski cas. Podrzacu sve do 24h tako je rekao, znaci od prve najblaze mere do najrigidnije mere.  Pravdao je odluku o ukidanju setanju pasa. I naravno nahvalio vlast kao najbolju. 

Da

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, A sad said:

 

 

Jasno je rekao da ce podrzati sve odluke vlasti. Kompletna izolacija podrazumeva i 24h policijski cas. Podrzacu sve do 24h tako je rekao, znaci od prve najblaze mere do najrigidnije mere.  Pravdao je odluku o ukidanju setanju pasa. I naravno nahvalio vlast kao najbolju. 

Podrzavace odluku o izolaciji jer je to i stav struke. Vlast jeste nahvalio po pitanju podrske struci.

Takodje, izricito je stavio do znanja da se  protivi pricescu u datim okolnostima.

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

 

premijer indije, Modi, se izvinio gradjanima zbog uvodjenja policijskog sata i ostalih mera....jer to je nacin da se `udari po virusu`

 

...normalno to sada zvuci komicno kada je svet video kako udaraju po virusu ono - mlate ih kad izadju napolje...

 

 

pa dobro,  to i jeste bukvalno udar na virus

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ponavljam moj stav, kakvi smo mi I kakva nam je vlast mislio sam da ce biti puno gore.

Hteli smo da se pita struka? Evo pita se. Zato Kon hvali vlast zato sto slusaju struku. Kakva nam je struka? Takva kakva je, bolje nemamo i necemo ni imati. Mislim da je dobro sto su to ipak ljudi koju svoju sujetu ne stavljaju u prvi plan i poslusaju i Kineze i Italijane i druge. To su naglasili par puta na konferencijama. 
Ako ta jebena struka misli da treba 24 sata karantina, verobacu pre njima nego random internet samozvanom braniocu sloboda i demokratije.

Da li doktori treba da budu svaki dan na tv? Da nisu kukali bi do neba da nesto kriju i da se zaro ne pojavljuju. Da li je bolje oni ili Psiho? Da li je bolje da raspravljamo o Darijinom stajlingu ili da Ana glumi Psiha?
Znajuci stanje u nasem zdravstvu, lokalnim upravama, vojsci ja sam ocekivao Italiju. Ovo sto se sada radi nije borba sa epidemijom, nego je borba da ne prodjemo kao Italija i Spanija. 
Juce su pitali Kona da li struka ima zadnji rec. Rekao je da ne, da struka ima prvu rec a vlast zadnju. To je isto rekao i Dorsten i ni on nije lupao rukom od sto da to podvuce.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, DJ_Vasa said:

Da li neko gleda konferenciju za štampu? Ako sam dobro shvatio iz vesti, Vućićev SNS doca bi podržao da nas drže u kući 24h kao u kavezu, ali ne sme da javno osudi lizanje kašika?

 

da li znas cija je ona sto su na prethodnoj strani pitali oko njene sminke? ja mislila da su oni svi koji se pojave - sns doktori :wink2:

 

zato ne bi trebalo da cudi ono sto (ne)govore, zna se sta se sme ...

 

 

edit:smajli

Edited by Mama_mia
smajli
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...