Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Angelia said:

Moguce da sam genetski neki izuzetak, ali realno kako sam zivela to vreme pandemije trebala sam da zakacim virus barem 3 puta.

 

Ništa čudno, ništa nepoznato

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2024 at 7:38 AM, Pletilja said:

 

 

....da li se lekari u svetu bave ovim pojavmam i dokle su stigli? 

Bave se itekako. Moj muz je prosle godine dobio strasnu, smrtnosonu dijagnozu fibroza pluca, a lekar mu je rekao da je

karcinom pluca "bolja" dijagnoza. On ( muz) imao je mozda koronu prosle zime, ali smo bili na nekom zimovanju, centri za testiranje

bili su vec zatvoreni, pa je mozda imao, mozda i nije. Pre tog "zimovanja" imao je uzasne napade kaslja, temperaturu, smirilo se

to nekim antibitiocima, ali je dobio i upút za MRT pa je onda isao i na MRT i kod pulmologa da to procita pa na biopsiju da bi

se dijagnoza i potvrdila. Mozda to sve i nema veze sa kovidom, ali pulmolog kaze da je to pre korone bila uzasno retka dijagnoza,

a sa koronom je postala jako cesta.Ta njegova dijagnozna jeste smrtonosna, al njemu nije  nista, uzima neke lekove, pulmolog

se cudi da je jos "mocniji" s plucima nego pre dijagnoze, ali je zaista tako da je korona mozda ne i direktno izazvala, ali na neki nacin

pospesila razvijanje raznih bolesti koje su mozda bile neke uspavane lepotice.

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

To je ono sto me brine - sta ce sve ove korone, koje sam imala, da naprave mom organizmu 😞

 

A ne mozes se sacuvati; mi stvarno 7-8 dana nismo bili s bilo kim u zatvorenom prostoru, osim kraceg boravka u prodavnicama, ali bez bliskog i duzeg kontakta s bilo kim. Pa se pitam kolika je onda virulencija, kad je muz tako brzo/lako pokupio?

Edited by Sunshine State
Typo
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

To je ono sto me brine - sta ce sve ove korone, koje sam imala, da naprave mom organizmu 😞

 

A ne mozes se sacuvati; mi stvarno 7-8 dana nismo bili s bilo kim u zatvorenom prostoru, osim kraceg boravka u prodavnicama, ali bez bliskog i duzeg kontakta s bilo kim. Pa se pitam kolika je onda virulencija, kad je muz tako brzo/lako pokupio?

Na Olimpijadi je dvoje sportista dozivelo potpuni kolaps, u invalidskim kolicima su odvezeni sa terena.

Oboje su imali neposrdeno pre Olimpijade koronu. Radi se o zvezdama u atletici, Noah Lyles je dobio zlato, ali je

zeleo i sledeceg dana da trci i doziveo je potpun krah i kolaps. Malaika Mihambo, skace u dalj, dobila je srebro, ali

je i ona u kolicima odvezena, i ona sa koronom pre Olimijade. 

Link to comment
Share on other sites

😞

 

Ne planiram ucesce na olimpijskim igrama, ali neki relativno aktivan zivot da.

 

Ovo su bas stvari na koje nikako ne mozete uticati, ali apsolutno nikako. Posle ove epizode, ne moze me niko ubediti da se mozemo zastiti, osim da se apsolutno izolujemo od sveta.

A, onda, jebes takav zivot!

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Na Olimpijadi je dvoje sportista dozivelo potpuni kolaps, u invalidskim kolicima su odvezeni sa terena.

Oboje su imali neposrdeno pre Olimpijade koronu. Radi se o zvezdama u atletici, Noah Lyles je dobio zlato, ali je

zeleo i sledeceg dana da trci i doziveo je potpun krah i kolaps. Malaika Mihambo, skace u dalj, dobila je srebro, ali

je i ona u kolicima odvezena, i ona sa koronom pre Olimijade. 

 

Mala korekcija, koliko sam ja citao Noa je pokupio koronu na Olimijadi i sa istom trcao 200m. Dakle pozitivan test je imao dan ili dva pre te trke.

Link to comment
Share on other sites

Teške teme.

Ne može se čovek sačuvati, treba normalno da živi.

Što se pak fibroze tiče, suviše je rano za tako izvesno tumačenje.

Čovek treba da se pridržavaju standardnih tretmana, ona je tu pa je tu.

Želim vam snagu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sunshine State said:

😞

 

Ne planiram ucesce na olimpijskim igrama, ali neki relativno aktivan zivot da.

 

Ovo su bas stvari na koje nikako ne mozete uticati, ali apsolutno nikako. Posle ove epizode, ne moze me niko ubediti da se mozemo zastiti, osim da se apsolutno izolujemo od sveta.

A, onda, jebes takav zivot!

 

 

Nemas uticaj na to, ja sam digla ruke od toga bez da sam znala da necu zakaciti virus, I mozda jos hocu, nikad ne znas. Ali za tebe imam dobar osecaj, vi ste aktivni. Znam da je depresivno zakaciti virus kad vecina vise ne oseca pretnju. 

Nadam se da ce to biti neki rezultat blisko gripu. Drzi se, I nadam se da ti je to samo jedna epizoda.

 

@Selinanadam se da ste dobro, cak i kad ne ocekujes tako nesto, brines o tome, Corona je donela dosta losih prognoza u mojoj porodici, mama je jako bolesna, diabetes I long covid, tata je zamalo umro 3 puta, 75 godina, I mislim da nece preci par godina. Corona mu unistila pluca i srce. Ja se vise drzim sto ne ucestvujem u dijagnozama. Vise me odrzava ignorisanje sta nije uredu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Helena said:

Teške teme.

Ne može se čovek sačuvati, treba normalno da živi.

Što se pak fibroze tiče, suviše je rano za tako izvesno tumačenje.

Čovek treba da se pridržavaju standardnih tretmana, ona je tu pa je tu.

Želim vam snagu.

Zadnjih godina ima lekova, zapravo samo jedan lek, ali za fibrozu i revolucionaran.

Böhringer ( koji je i izumeo i proizvodi taj lek)  u kontaktu je sa pacijentima, mogu uvek da mu se obrate,

u stalnom su kontaktu i sa lekarima i tako, funkcionise to odlicno a i moj muz da nije bilo tog kaslja ne bi n i

dan danas znao da ima tu dijagnozu. Fala Bogu on i dalje nema nikakvih problema, trci sa i za psom, penje

se na sesti sprat, nadam se da ce tako i ostati.


Definitivno je tako da je korona mnogim ljudima ostetila pluca i srce, sad da li je i kod mog coveka korona za to

kriva necemo saznati.

 

 

  • Like 1
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

Evo i update - zaključci vrlo lični, nenaučni: ovo mi je treca (zvanicno) korona (Nov-2020, Jan-2022, Avg-2024). Vakcinisana s dva Pfizera u aprilu 2021. 

Simptomi kod sve tri korone, iako su sigurno sve razliciti sojevi (alfa, delta,...stagod je aktuelno bilo) su mi apsolutno isti! Kao upala sinusa, udari mi samo na nos - zapusen nos, usi zapusene, osecaj gorenja u tom delu. Temperatura u nekoliko navrata oko 37.5, nema bola u misicima, nema slomljenosti, nema kaslja i grlobolje.

 

E sad, sta je kod mene u pitanju da je ja dobijem i zaustavim u tim gornjim respiratornim putevima, bilo bi interesantno znati.

 

Muz je ok posle 7 dana, s tim sto je njega lomilo, on je 3 dana lezao, kasljuca(o)... totalno drugacija reakcija organizma na isti virus.

 

Edit: i moja mama dobila koronu 😞

Nije od nas, mi smo otisli pre 2 nedelje. Isla je u ponedeljak u bolnicu na vadjenje krvi i na ultrazvuk. Kaze da je u cekaonici za vadjenje krvi bilo preko 50 ljudi. Ona kaze da je nosila masku, ali da vecina nije. Ni Dr koja joj je radila UZ nije nosila masku, a snimala joj je krvne sudove vrata, znaci relativno blizu je bila.

Mama ima 81 god, atrijalnu fibrilaciju, hipotireoidizam i jos ponesto. U cetvrtak joj krenuo nos i kijanje i svi oko nje u fazonu "alergija na ambroziju". Ja joj u petak rekla da se testira, i naravno da je pozitivna. 

U Srbiji svi "prehladjeni", "imaju alergiju", "od klime", a niko se ne testira. Nema testa - nema korone!

 

Na svu srecu, mama kaze da je i njoj, uglavnom, nos, sinusi i glava. Ostalo ok, za sad. Nadam se da ce tako i ostati! (vakcinisana s 2 kineske i Pfizerom)

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Drago mi je da dobro prolazite, svi troje, naročito za mamu zbog godina i pratećih bolesti. Nisam razumeo da li je tebe prošlo ili si još uvek u borbi sa bolešću.

 

Negde su izbacili podatak da je u nekom periodu testirano oko 3000 pacijenata i preko 1000 je pozitivno. Procenat je dakle preko 30% što je nekako u onim talasima od pre dve godine bio podatak koji se javljao u pikovima tih talasa pa pretpostavljam da smo sad u tom periodu ili na početku tako nekog talasa. Samo što sad imamo sve i svašta od virusnih i bakterijskih infekcija, kao i pre 2020. a izgleda (nadam se) da su ovi sojevi COV2 zaista sličniji po težini simptoma bolesti ostalim virusima koje nekako "preležavamo" bez većih problema.

 

Toliko o ozbiljnom delu poruke.

 

A sad zabavni program: 😅  koliko se sećam, ovde smo još prvi put kad je gdin sunshine tebi preneo coronu rekli da proveriš gde se on smucao i pokupio to... Pusti ti to, nigde nismo bili u zatvorenom... Gde je on bio? 🤣

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

A sad zabavni program: 😅  koliko se sećam, ovde smo još prvi put kad je gdin sunshine tebi preneo coronu rekli da proveriš gde se on smucao i pokupio to... Pusti ti to, nigde nismo bili u zatvorenom... Gde je on bio? 🤣

 

Nemoj uopste da sumnjas da ce do sudnjeg dana iskijavati ove moje dve korone! Gde god da je bio 😄

 

Razvod mu je jedini spas!

 

p.s. izvor svih mojih problema je skroz ok, sutra na posao, a meni i mami jos uvek taj deo oko nosa i sinusa zapusen. Ostalo ok, nema temperature, nema onog gripoznog osecaja

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

p.s. izvor svih mojih problema je skroz ok, sutra na posao, a meni i mami jos uvek taj deo oko nosa i sinusa zapusen. Ostalo ok, nema temperature, nema onog gripoznog osecaja

 

dobro je čuti. Nekako mislim da smo se svi odvikli vesti oko covida u poslednjih godinu i nešto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...