Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

UPDATE: Primio sam booster, Fajzer III deo. Ceo proces, od vrata do vrata, 30 minuta. Ali, moram da prijavim jednu opasnu nuspojavu! Pročitajte pažljivo, pogotovo ako ste muško. 

 

Kada sam došao kući, parkirao sam auto u garažu. I pre nego što je zatvorih, videh kante koje stoje kod trotoara - kamion je ispraznio pre neki dan ali ih još nisam vratio na uobičajeno mesto. I ja ti ih natenane vratih tamo gde treba da budu. Posle toga, posteljinu koja je bila napolje sam uneo unutra - štaviše, uzeo sam tu istu posteljinu i spremio krevet. Onda sam uzeo i drugu posteljinu i bacio u veš mašinu - i još je uključio! I kao šlag na tortu, izpraznih kesu za đubre u istu kantu koju sam malopre vratio na svoje mesto. Verenica kadar nevera. 

 

Ovakve stvari jednostavno ne radim, veoma sam zabrinut. U pamfletu nisam video NIKAKVA upozorenja za ovakve nuspojave i ne znam šta da radim. 

 

Siguran sam da se sa Sputnjikom ovo ne bi desilo. 

Edited by Darko
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

UPDATE: Primio sam booster, Fajzer III deo. Ceo proces, od vrata do vrata, 30 minuta. Ali, moram da prijavim jednu opasnu nuspojavu! Pročitajte pažljivo, pogotovo ako ste muško. 

 

Kada sam došao kući, parkirao sam auto u garažu. I pre nego što je zatvorih, videh kante koje stoje kod trotoara - kamion je ispraznio pre neki dan ali ih još nisam vratio na uobičajeno mesto. I ja ti ih natenane vratih tamo gde treba da budu. Posle toga, posteljinu koja je bila napolje sam uneo unutra - štaviše, uzeo sam ti istu posteljinu i spremio krevet. Onda sam uzeo i drugu posteljinu i bacio u veš mašinu - i još je uključio! I kao šlag na tortu, izpraznih kesu za đubre u istu kantu koju sam malopre vratio na svoje mesto. Verenica kadar nevera. 

 

Ovakve stvari jednostavno ne radim, veoma sam zabrinut. U pamfletu nisam video NIKAKVA upozorenja za ovakve nuspojave i ne znam šta da radim. 

 

Siguran sam da se sa Sputnjikom ovo ne bi desilo. 

 

Nije strašno, to je prolazno, ja sam jednom oprao sudove, ali me je brzo prošlo.

 

 

  • Ha-ha 11
Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Primio sam booster, Fajzer III deo. Ceo proces, od vrata do vrata, 30 minuta. Ali, moram da prijavim jednu opasnu nuspojavu! Pročitajte pažljivo, pogotovo ako ste muško. 
 
Kada sam došao kući, parkirao sam auto u garažu. I pre nego što je zatvorih, videh kante koje stoje kod trotoara - kamion je ispraznio pre neki dan ali ih još nisam vratio na uobičajeno mesto. I ja ti ih natenane vratih tamo gde treba da budu. Posle toga, posteljinu koja je bila napolje sam uneo unutra - štaviše, uzeo sam tu istu posteljinu i spremio krevet. Onda sam uzeo i drugu posteljinu i bacio u veš mašinu - i još je uključio! I kao šlag na tortu, izpraznih kesu za đubre u istu kantu koju sam malopre vratio na svoje mesto. Verenica kadar nevera. 
 
Ovakve stvari jednostavno ne radim, veoma sam zabrinut. U pamfletu nisam video NIKAKVA upozorenja za ovakve nuspojave i ne znam šta da radim. 
 
Siguran sam da se sa Sputnjikom ovo ne bi desilo. 
Ma dobro si prošao. Moja supruga primila sinopharm prve dve doze (kao i ja) i posle toga počela da kuva pirinač svaka 3-4 dana. Ma ni to ne bi bilo strašno nego sto sam ja počeo da ga jedem.
Malo se to dovelo u red kad smo primili buster Pfizer-a ali još uvek par puta mesečno skuva pirinač (i ja ga pojedem).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

UPDATE: Primio sam booster, Fajzer III deo. Ceo proces, od vrata do vrata, 30 minuta. Ali, moram da prijavim jednu opasnu nuspojavu! Pročitajte pažljivo, pogotovo ako ste muško. 

 

Kada sam došao kući, parkirao sam auto u garažu. I pre nego što je zatvorih, videh kante koje stoje kod trotoara - kamion je ispraznio pre neki dan ali ih još nisam vratio na uobičajeno mesto. I ja ti ih natenane vratih tamo gde treba da budu. Posle toga, posteljinu koja je bila napolje sam uneo unutra - štaviše, uzeo sam tu istu posteljinu i spremio krevet. Onda sam uzeo i drugu posteljinu i bacio u veš mašinu - i još je uključio! I kao šlag na tortu, izpraznih kesu za đubre u istu kantu koju sam malopre vratio na svoje mesto. Verenica kadar nevera. 

 

Ovakve stvari jednostavno ne radim, veoma sam zabrinut. U pamfletu nisam video NIKAKVA upozorenja za ovakve nuspojave i ne znam šta da radim. 

 

Siguran sam da se sa Sputnjikom ovo ne bi desilo. 

 

Standardne nuspojave, proći će za par dana.

 

Samo pripazi, ima još jedna gadna nuspojava koju dosad nisi iskusio. Ako slučajno vidiš verenicu da se obukla u belo, a ispred tebe i nje neki čova čita nešto iz knjige, ne potpisuj ništa ni za živu glavu! :writing:

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, CheshireCat said:

I dalje padamo.

Ništa omikron za sada.


Sinoć čuh "informaciju" od žene koja nam dolazi zbog bebe a radi u GAK Niš, čak je dobar deo vremena do skoro bila na njihovom korona odeljenju, da nam novi talas kreće 15. januara. Oni su to čuli iz Kruševca odnosno iz njihove bolnice valjda. 
Iskreno ne verujem u takve "informacije" mada mislim da se datum otprilike uklapa sa vremenima za početak narednog talasa nakon što je prethodni bio u padu

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Ridji said:

da nam novi talas kreće 15. januara

 

Meni je cudno sto stalno pricaju o tome kad stize soj, kao da je kometa u pitanju. Stizanje soja je posledica stizanja ljudi sa sojem. Cini mi se da oni dalje operisu onom 'dve nedelje' matricom, pa misle 1  januar + 14. A to je vec sa deltom skraceno na 3-7 dana, sa omikronom izgleda na 2-3. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

UPDATE: Primio sam booster, Fajzer III deo. Ceo proces, od vrata do vrata, 30 minuta. Ali, moram da prijavim jednu opasnu nuspojavu! Pročitajte pažljivo, pogotovo ako ste muško. 

 

Kada sam došao kući, parkirao sam auto u garažu. I pre nego što je zatvorih, videh kante koje stoje kod trotoara - kamion je ispraznio pre neki dan ali ih još nisam vratio na uobičajeno mesto. I ja ti ih natenane vratih tamo gde treba da budu. Posle toga, posteljinu koja je bila napolje sam uneo unutra - štaviše, uzeo sam tu istu posteljinu i spremio krevet. Onda sam uzeo i drugu posteljinu i bacio u veš mašinu - i još je uključio! I kao šlag na tortu, izpraznih kesu za đubre u istu kantu koju sam malopre vratio na svoje mesto. Verenica kadar nevera. 

 

Ovakve stvari jednostavno ne radim, veoma sam zabrinut. U pamfletu nisam video NIKAKVA upozorenja za ovakve nuspojave i ne znam šta da radim. 

 

Siguran sam da se sa Sputnjikom ovo ne bi desilo. 


Ne bi, provereno

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Prva potvrđena žrtva omikrona u Teksasu, a mislim i u SAD, je nevakcinisan muškarac u 50-im koji je ranije preležao kovid. Imao je komorbiditete.

 

Quote

Harris County Public Health (HCPH) is reporting the first COVID-19 Omicron-variant associated death in the County.
The death reported this afternoon was of a man between the ages of 50-60 years old who was unvaccinated and had been infected with COVID-19 previously. The individual was at higher risk of severe complications from COVID-19 due to his unvaccinated status and had underlying health conditions.

https://publichealth.harriscountytx.gov/Portals/27/Documents/HCPH Reports First Omicron Related Death sm.pdf?ver=oK77qT2qjHEIryPPhgBoog%3d%3d

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, djura.net said:

lockdown je najbolje moguce orudje u borbi sa epidemijom, naravno imajuci u vidu navike danasnjeg stanovnistva i koncept civilizacije.

toliko su se ljudi i ceo sistem vec navezbali oko lockdowna da mi je prosto impozantno koliko je u kratkom vremenskom periodu oboren broj novozarazenih u Austriji i Nemackoj.
inace, uz vec pominjanu Indiju, najmirnija situacija je na Kubi i u Japanu, bas situaciju drze pod kontrolom. naravno, Kina je i dalje potpuni "dominator" u borbi sa epidemijom.

do pre neki dan je i UAE imao odlicnu visemesecnu situaciju sa 50-100 novozarazenih dnevno, u poslednjih nekoliko dana su presli 200 dnevno, moguce da imaju neki omicron outbreak.

 

U Indiji 200 Omicron slucajeva - videcemo kako ce se kod njih razvijati.

 

Malo kontradiktorne izjave  ovih dana - reinfekcija omikronom, vakcine manje efikasne kod omikrona, etc....

 

 WHO  kaze: 

 

"Their comments echoed the finding of study by Imperial College London, which said last week the risk of reinfection was more than five times higher and it has shown no sign of being milder than Delta."

""And it is more likely people vaccinated or recovered from COVID-19 could be infected or re-infected," Tedros said."

 

Pa malo zatim:

 

"It is unwise to sit back and think this is a mild variant....."

 

"She added that this perception appeared to be based on initial data out of parts of South Africa which might give a misleading impression due to high levels of existing immunity among the population"

 

Kako sad visok nivo imuniteta u Africi igra znacajnu ulogu (objasnjava blaze slucajve), dok u ostatku sveta, gde takodje postoji znacajan imunitet (prelezali + vakcinisani) to nije slucaj?

 

Nije mi danas dan....

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

The holiday break is coming early for National Hockey League (NHL) players.

Because of dozens of recent COVID-related game postponements, the league and the National Hockey League Players' Association have agreed to postpone the five remaining scheduled games set for Thursday. (...)

As of Saturday morning, there were more than 60 players in COVID protocol in the NHL. Each case has been asymptomatic or mild, according to officials, thanks to all-but-one player in the league being vaccinated.

Over the weekend, the National Football League (NFL) and the National Basketball Association (NBA) announced they were postponing several games because of infections among athletes and staff.

https://www.npr.org/2021/12/21/1066178145/the-nhl-pauses-season-until-after-christmas-due-to-covid-19-risks

Link to comment
Share on other sites

Prva potvrđena žrtva omikrona u Teksasu, a mislim i u SAD, je nevakcinisan muškarac u 50-im koji je ranije preležao kovid. Imao je komorbiditete.
 
Harris County Public Health (HCPH) is reporting the first COVID-19 Omicron-variant associated death in the County.
The death reported this afternoon was of a man between the ages of 50-60 years old who was unvaccinated and had been infected with COVID-19 previously. The individual was at higher risk of severe complications from COVID-19 due to his unvaccinated status and had underlying health conditions.
https://publichealth.harriscountytx.gov/Portals/27/Documents/HCPH Reports First Omicron Related Death sm.pdf?ver=oK77qT2qjHEIryPPhgBoog%3d%3d
Ne piše kad je covek preživeo prvu infekciju. Ako je u poslednjih nekoliko meseci, verovatno ga niko nije ni savetovao da se tako brzo vakciniše. Takođe, čitamo o prethodnom imunitetu kao jednom od mogućih uzroka manje smrtnosti u SA a ovaj čovek je stradao od omicrona koji bi trebalo da bude blaži / da ipak ga imunitet štiti od težih oblika / da je uprkos komrbiditetima (koji nisu navedeni) preživeo prethodni soj.

Dakle, omicron se ili ponaša drugačije nego u SA ili je nešto drugo mnogo drugačije u ostatku sveta nego u SA.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Ne mozemo procenjivati na tako malom uzorku, ali videcemo vremenom 

Mi ne možemo ali Tedros može jer je tako u mogućnosti. 🙂

 

Quote

"She added that this perception appeared to be based on initial data out of parts of South Africa which might give a misleading impression due to high levels of existing immunity among the population


Dakle isti taj imunitet krda koji, začudo radi u JAR - ne može da radi u Evropi i USA jer je slab, iako uz visoke procente vakcinisanih,  u Evropi nemamo dovoljno onih koji su preboleli? Valjda je to hteo da kaže, a istovremeno je masovna vakcinacija rešenje, a mere postoje da spreče masovno širenje virusa koje dovodi do velikog broja prebolelih koji sad prave imunitet krda u JAR.

Izgleda i meni nije dan. Okrenuli smo igricu.

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Germany's Robert Koch Institute for infectious diseases recommended on Tuesday imposing "maximum contact restrictions" at once, to fight a looming tide of infections caused by the Omicron variant of the coronavirus.

The body also recommended restricting travel only to what was absolutely necessary, accelerating the vaccination campaign and ensuring that enough free coronavirus tests were available.

Federal and state leaders were due to meet later on Tuesday to decide on new measures, likely to include new restrictions even for the vaccinated and those who have recovered from COVID-19, but a nationwide lockdown seemed to be off the agenda.

https://news.yahoo.com/germanys-rki-recommends-maximum-contact-121750110.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, erwin said:

Ni da spomenu vakcinu, buster ništa. Samo sprečavanje kontakata?

14 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sta bi s onim sto je WHO rekla?

Izgleda da samo u Juznoj Africi imunitet pomaze da bolest bude blaza....

Izgleda, ma da nije što je tamo leto?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Sta bi s onim sto je WHO rekla?

Izgleda da samo u Juznoj Africi imunitet pomaze da bolest bude blaza....

Tamo svi imaju gliste pa im mozda imuni sistem slabije reaguje :lol_2:

5 hours ago, fancy said:

U moru trolova koji su uglavnom preuzeli topik u zadnje vreme, evo jedna mala, topla ljudska priča.

O idiotima.

 

 

Pametno, mislim ovaj sto nece vise nikoga da leci. Medicina je zanimljiva, ali za istrazivacki rad i slicno, a za lecenje... Bačite ih lavovima :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...