Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

42 minutes ago, erwin said:

 

 

Juzna Koreja, drzava sa preko 50 miliona stanovnika, i dnevno zarazenih oko 2500 - 6000, ne moze da hospitalizuje jos 29 ljudi?

 

Srbija, sa 7 miliona stanovnika, vec nekoliko meseci ima po nekoliko hiljada zarazenih dnevno, pa nismo jos culi da su ljudi umirali po kucama, jer nisu mogli da budu primljeni u bolnicu.

 

Juzna Koreja ima 3 puta vise stanovnika od Holandije, koja je imala dnevno po 20k zarazenih nedeljama, pa nisu ljudi umirali po kucama.

 

Meni to vise govori o zdravstvenom sistemu u J. Koreji

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nije autor tvita ništa kriv, preneo je deo članka.

 

U pravu ste, baš deluje kao loša organizacija. Koliko sam ispratio, i u Nemačkoj su transportovali bolesnike iz Saksonije i Bavarske u druge delove zemlje vojnim avionima, ali nije bilo ovakvih vesti da je neko ostao nezbrinut. Biće da tamo ne smatraju da kovid pacijenti zbog svoje zaraznosti treba da imaju povlašćen tretman tj. da se zbog njihovog zbrinjavanja u velikoj meri prazne bolnice kao drugde.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Upravo gledam:

 

Nemacka (ca. 82 Mio stanovnika) ima 25500 ICU kreveta - nisu svi za covid pacijente, mislim da je nekih 25-30 % bilo za covid, sto znaci da Nemacka ima oko 7000 ICU kreveta za covid pacijente - 7 puta vise od J. Koreje!

 

Juzna Koreja (ca. 51 Mio stanovnika) ima 810 ICU kreveta predvidjenih za covid pacijente

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Jutros u V Stepe kovid ambulanta jedva ugažen sneg, dakle nema gužve. 
Ko hoće da iskoristi trenutnu situaciju, nek se izljubi sa nekim i pravac u ambulantu 🙂

Vaš izveštač Vinetu petge.

Edited by Clash
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

South African doctors see early signs Omicron variant is milder than Delta

 

JA ima malo vise slucajeva nego ostale drzave, pa im je i uzorak veci/zakljucci tacniji (uz opasku da se u obzir moraju uzeti razni faktori: vakcinacija, prethodne infekcije, mere, ....)

 

"Dok se varijanta koronavirusa Omicron širi Južnom Afrikom, dr Unben Pilej prima desetine bolesnih pacijenata dnevno. Ipak, nije morao nikoga da pošalje u bolnicu.

To je jedan od razloga zašto on, zajedno sa drugim lekarima i medicinskim stručnjacima, sumnja da verzija Omikrona zaista izaziva blaži COVID-19 od Delte, čak i ako se čini da se širi brže.

„Oni su u stanju da leče bolest kod kuće“, rekao je Pilej o svojim pacijentima. „Većina se oporavila u periodu izolacije od 10 do 14 dana“, rekla je Pilej.

A to uključuje starije pacijente i one sa zdravstvenim problemima koji ih mogu učiniti ranjivijim da se ozbiljno razbole od infekcije koronavirusom, rekao je on.

U dve nedelje otkako je Omicron prvi put prijavljen u južnoj Africi, drugi lekari su podelili slične priče. Svi upozoravaju da će biti potrebno još mnogo nedelja da se prikupi dovoljno podataka da bismo bili sigurni, ali njihova zapažanja i rani dokazi nude neke naznake.

 

Prema Južnoafričkom Nacionalnom institutu za zarazne bolesti:

 

- Samo oko 30 odsto hospitalizovanih sa COVID-19 poslednjih nedelja bilo je ozbiljno bolesno, što je manje od polovine stope nego tokom prvih nedelja prethodnih talasa pandemije.
- Prosečan boravak u bolnici za COVID-19 bio je kraći ovog puta — oko 2,8 dana u poređenju sa 8 dana.
- Samo 3% pacijenata koji su nedavno hospitalizovani zbog COVID-19 je umrlo, u poređenju sa oko 20% u ranijim epidemijama u zemlji."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Razni tekstovi i analize govore kako koriscene maske bacene u djubre, okeane itd predstavljaju (a tek ce) pravu ekolosku katastrofu a sem toga doprinose i sirenju virusa pogotovo maske koje se vide na trotoarima (ne znam u Beogradu ali ovde kod mene vec vrlo uobicajeno videti) - ima da dodelimo medalju @Tomiprunet sto ne zagadjuje okolinu :classic_biggrin:

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, erwin said:

 

 

Cuj, "breaking news" a kaze "died with" kao da do sada nije jasno da ce bez obzira na naziv mutacije uvek neko umreti sa, sto sto nije isto kao umreti od. Ova(kva) vest u sustini nema adekvatnu informativnu vrednost bez relevantnih detalja tipa pridruzene bolesti i sl. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ciao said:

Razni tekstovi i analize govore kako koriscene maske bacene u djubre, okeane itd predstavljaju (a tek ce) pravu ekolosku katastrofu a sem toga doprinose i sirenju virusa pogotovo maske koje se vide na trotoarima (ne znam u Beogradu ali ovde kod mene vec vrlo uobicajeno videti) - ima da dodelimo medalju @Tomiprunet sto ne zagadjuje okolinu :classic_biggrin:

Mole se maskeri da pokažu odgovornost i korišćene maske odlažu pravilno. Mislite na druge ljude maskeri, ne budite sebični - čuvajte druge! 

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ciao said:

Razni tekstovi i analize govore kako koriscene maske bacene u djubre, okeane itd predstavljaju (a tek ce) pravu ekolosku katastrofu a sem toga doprinose i sirenju virusa pogotovo maske koje se vide na trotoarima (ne znam u Beogradu ali ovde kod mene vec vrlo uobicajeno videti) - ima da dodelimo medalju @Tomiprunet sto ne zagadjuje okolinu :classic_biggrin:

 

Sto ce reci, ljudi predstavljaju (a tek ce) pravu ekolosku katastrofu a sem toga doprinose i sirenju virusa.

Maske su samo trpni objekat, kao i sve drugo cega se ljudi dohvate. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Razni tekstovi i analize govore kako koriscene maske bacene u djubre, okeane itd predstavljaju (a tek ce) pravu ekolosku katastrofu a sem toga doprinose i sirenju virusa pogotovo maske koje se vide na trotoarima (ne znam u Beogradu ali ovde kod mene vec vrlo uobicajeno videti) - ima da dodelimo medalju @Tomiprunet sto ne zagadjuje okolinu :classic_biggrin:

Hvala. Ima i kod mene u Tavankutu maske bacene na travu izmedju trotoara ili ugurane u moju zivu ogradu, doduse onako lepo smotane u rolnicu i svezane gumum. Ja sve smece pokupim na ulici ispred svog dvorista, pa i te maske. Stavim ih u kese i u kesu za smece.

Moja crna kn95 jos radi.

50 minutes ago, urosg3 said:

Mole se maskeri da pokažu odgovornost i korišćene maske odlažu pravilno. Mislite na druge ljude maskeri, ne budite sebični - čuvajte druge! 

Molimo maskere da pokupe i tudje maske sa ulice. Budimo odgovorni.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Tek sad sam saznao da je samo postojanje tj posedovanje antitela dovoljno da se dobije kovid sertifikat, bez ikakvog drugog ispunjenog uslova. Doduse taj sertifikat vazi tri meseca ali opet mislio sam da postoji neki uslov sa zvanicnom potvrdom o prelezanosti virusa unazad u X meseci

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber said:

 

Cuj, "breaking news" a kaze "died with" kao da do sada nije jasno da ce bez obzira na naziv mutacije uvek neko umreti sa, sto sto nije isto kao umreti od. Ova(kva) vest u sustini nema adekvatnu informativnu vrednost bez relevantnih detalja tipa pridruzene bolesti i sl. 

 

Ali kad stavis to "breaking news" onda ima drugaciju vrednost...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...