Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Haklberi said:

Mislim da ću se usrati u najmanju ruku od naših ljudi koji će "kupiti vakcinu", "platiti doktoru da ne udari", "ima čovek koji ti da sertifikat", pa pička ti materina ako ne smeš da se vakcinišeš budi bar dosledan. Tačno ću početi da prijavljujem takve pojave.


Nisu samo “nasi” ljudi u toj prici, ima toga i u Evropi. Kolega sa posla mi pokazao i istampani sertifikat ali i elektronski tj. digitalni u covid app-u. Nije video vakcinu lik a ima uverenje da je potpuno vakcinisan.

 

Pitam kako mozes da rizikujes prvo zdravlje (nije imao koronu znaci nezasticen tj. antitela 0 a covek ima zdravstvenih poteskoca). Drugo zaprecena kazna je 25000 € izjednaceno sa zaprecenom kaznom za lica sa koronom koja krse karantin, jeste zdravlje na prvom mestu ali ako se zarazi mozda i prodje sa laksim simptomima ali to nije bas mali novac kako god. Trece dobio bi otkaz momentalno ako se otkrije da ima falsifikovani sertifikat jer su neki vec otpusteni upravo jer su kupili sertifikat i sa tim dolazili na posao (inace bi morali svaki dan da se testiraju pre posla) a onda su zakacili koronu i isplivala prevara na povrsinu. Da ne kazem sto covek ima dva komorbiditeta za koja ja znam a mozda i jos neki za koje ne znam.

 

Covek rizikuje dakle pre svega zdravlje, moguce i zivot, rizikuje zatvor, otkaz sa posla i kaznu od 25000 €, i jos pride karijeru jer ce zauvek da bude oznacen kao falsifikator sto mu zbog prirode posla moze onemoguciti da ikad vise radi u struci. Odgovor na sve mu je da ne veruje u vakcinu i da je to zavera farmako mafije.

 

I to nije nas covek, nego 100 % nemac. Nivoi bezumlja, rizika pa ako treba i kriminala do kojih su ti ljudi spremni da idu i ako treba radije pristanu na unisten zivot, propalu karijeru i bukvalno zatvor samo ne na vakcinu su fascinantni i ostavljaju me bez teksta iskreno.

  • Thanks 1
  • WOW 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Tvom tati dali antibiotik na psihickoj bazi, mami nattokinazu na psihickoj bazi....ispade covid psihicka bolest! 😄

 

Vise je to kevi, cale zna da se virus ne leci antibiotikom. 😄

Da znas kako se keva opustila kad je on dobio antibiotik, nakon sto je ispio onaj japanski lek. 

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nadam se da je tako nekako!

 

I inace, uzorci za sve ove tvrdnje su jos uvek tako mali, da ja i dalje cekam...mislim, mogu neke pretpostavke, ali jos uvek je to "120 zarazenih u Norveskoj, 19 u Kleveu, xy u Guatengu...."

 

Onako sebicno, daj Boze da je tako, da preboleli + vakcinisani imaj dobre sanse za blazi oblik, ali videcemo u narednim danima, nedeljama.....

 

Do tad, @Eddard-e, bas nas bole!!! 😄

 

 

Zar ne bi prva antitela trebala da budu vec u usnoj duplji? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Onako sebicno, daj Boze da je tako, da preboleli + vakcinisani imaj dobre sanse za blazi oblik, ali videcemo u narednim danima, nedeljama...

 

Ja ne mogu da tvrdim da je Omikron sam po sebi slabiji od Delte, za to cekamo dokaze, ali je stvar vrlo prosta - kad dodje do rezarazavanja a narocito kod valcinisanih logicno je da klinicka slika bude blaza nego prvi put. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Diogen said:

I to nije nas covek, nego 100 % nemac. Nivoi bezumlja, rizika pa ako treba i kriminala do kojih su ti ljudi spremni da idu i ako treba radije pristanu na unisten zivot, propalu karijeru i bukvalno zatvor samo ne na vakcinu su fascinantni i ostavljaju me bez teksta iskreno.


Naravno, ima i ovde budala. Nekoliko puta sam se svađao sa ljudima u hitnoj koji neće decu da vakcinišu protiv tetanusa nakon povrede  jer vAkCinA, mAFiJa, AuTiZAm… i slično, a za covid više ni ne pitam, nemam živaca.

 

Ali, ukupno gledajući ipak postoji razlika. Samo ću reći da u mom kolektivu od 25 lekara nema nijedan nevakcinisan, u celoj bolnici ne znam ni za jednog (lažem, znam za jednog koji je pre par meseci imao neki najklasičniji antivakserski video na YT , u međuvremenu se i on pelcovao jer otkaz 🙂 ), a od celokupnog osoblja (1600) samo 90 nije vakcinisano (spremačice, majstori i ostalo nemedicinsko osoblje included). E sad ti to uporedi sa brojkama u Srbiji.

 

Da, budala ima svuda, samo je pitanje koliko.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Akiro said:

Preležao bez ikakvih simptoma whatsoever, čak sam se osećao bolje nego inače. Grci na granici rekli da je minimalna količina, ili sam kraj ili početak Covida Teško da je kraj jer sam dva dana pre toga uzeo PCR od Torlaka - negativan). Dva meseca kasnije pre prve vakcine merio antitela - nikakva. Teško da sam od te zaraze imao neku vajdu, doduše ni ikakvu štetu. 

A da nije taj PCR dao lažan rezultat? Imajući u vidu sve ostalo navedeno, plus poznavajući koliko se pazis i vodiš računa više mi liči da je to bio slučaj

Link to comment
Share on other sites

11 od 12 zaraženih u omikron klasteru nastalom na jednoj kalifornijskoj svadbi su medicinari koji su primili buster.

 

Quote

Eleven of the 12 confirmed COVID-19 cases tied to an omicron outbreak in the East Bay last week are among fully vaccinated and boosted staff members at Kaiser Permanente’s Oakland Medical Center, according to a spokesperson for the hospital. (...)
The infected Kaiser staff members — who range in age from 18 to 49 — had attended a wedding on Nov. 27 in Wisconsin, where at least one Alameda County attendee had recently returned from international travel, according to public health officials. (...)
Officials have said that the person who first contracted omicron returned from Nigeria on Nov. 24, then attended the wedding three days later.

https://www.sfchronicle.com/health/article/Omicron-outbreak-from-out-of-state-wedding-tied-16685845.php

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

Zar ne bi prva antitela trebala da budu vec u usnoj duplji? 

 

Detekcija je pomalo komplikovana. Nadam se da koristis engleski, ovde je zanimljiv (strucni, iz  Journal of Clinical Microbiology) clanak:

 

Detection of SARS-CoV-2 Antibodies in Oral Fluid Obtained Using a Rapid Collection Device

 

link: https://journals.asm.org/doi/10.1128/JCM.02510-20

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoe Bg said:

1620/14586/39

 

Na respiratrou 197

 

U bolnicama 3511

 

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Broj na respiratoru raste vec danima 😞

 

 

"Fala, dovidjenja!"

 

Bogme ovo je ozbiljan rast u bolnici, oko 200 vise nego juce, mislim da je to prvi dan sa porastom otkakako je krenuo ovaj talas nanize.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

A group of seven Germans aged 25 to 39 have contracted the Omikron variant of the coronavirus in South Africa, although all have already received their booster vaccination. Wolfgang Preiser, a member of the research consortium that discovered the variant, told the Tagesspiegel newspaper. (...)
The individuals received these vaccines in this order:
Persons 1 to 5: Biontech, Biontech, Biontech.
Person 6: Biontech, Biontech, Moderna
Person 7: Astrazeneca, Biontech, Biontech

Booster vaccinations were administered to subjects between five and ten months after the second vaccinations. The booster vaccinations were at least one month but no more than two months ago. (...)
None of the seven Germans had to deal with a severe course of the infection. "Of course, one can now say: these are young people anyway. But you can already assume that at least a severe course is prevented," Preiser said.

https://www.tagesspiegel.de/wissen/erste-berichtete-booster-durchbrueche-mit-omikron-sieben-junge-deutsche-infizieren-sich-in-suedafrika-trotz-dritt-impfung/27879838.html (prevod: Deepl)

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Cases of the Omicron variant could be spreading even faster in England than in South Africa, according to a senior scientific adviser, who warned that the variant was a “very severe setback” to hopes of bringing the pandemic under control.

Prof John Edmunds, an epidemiologist at the London School of Hygiene and Tropical Medicine and a member of the government’s Scientific Advisory Group for Emergencies (Sage), said that plan B measures announced by the prime minister [Boris Johnson] were “absolutely not an overreaction” even if Omicron turned out to be milder than the current dominant variant. (...)

Speaking at the online event, Edmunds dismissed suggestions that the Omicron variant might be “good news” if it hospitalised people at only half the rate as the Delta variant. The hope comes largely from hospital admissions in South Africa, where the population is far younger than in the UK and so less likely to experience severe Covid illness in the first place. While the average age in the UK is just over 40, it is less than 28 in South Africa.

Edmunds said there was “not a shred of evidence” that Omicron was half as pathogenic as the Delta variant, but added that even if this were the case, it might not make the difference people hoped for. “This is a very severe setback. There is no question about that.”

“If you are worried about the time [at] which the NHS might start to get very stressed, then halving the hospitalisation rate means that buys you two to three days. I think it’s really silly to suggest this is good news; it couldn’t be further from that,” he added. “This is as bad news as you can possibly get, quite frankly.”

It will take several weeks for scientists to get a sense of how severe the disease is in the UK, where the vast majority of people have some immunity against earlier variants either through vaccination or previous infection. This week, Pfizer released data from a small lab study suggesting that three shots of its vaccine might hold up well against the Omicron variant, but Edmunds said it was the most optimistic of five or so studies he had seen on vaccine protection against the variant.

Despite the uncertainties, Edmunds said it was “absolutely critical” for people to get their booster doses “as rapidly as possible”: “I think it will help, and it will help very significantly, but I still think we are likely to be under quite a lot of pressure in a very short time.”

https://www.theguardian.com/world/2021/dec/09/daily-omicron-cases-in-uk-could-exceed-60000-by-christmas-sage-adviser-says

Link to comment
Share on other sites

11 od 12 zaraženih u omikron klasteru nastalom na jednoj kalifornijskoj svadbi su medicinari koji su primili buster.

 

Eleven of the 12 confirmed COVID-19 cases tied to an omicron outbreak in the East Bay last week are among fully vaccinated and boosted staff members at Kaiser Permanente’s Oakland Medical Center, according to a spokesperson for the hospital. (...)

The infected Kaiser staff members — who range in age from 18 to 49 — had attended a wedding on Nov. 27 in Wisconsin, where at least one Alameda County attendee had recently returned from international travel, according to public health officials. (...)

Officials have said that the person who first contracted omicron returned from Nigeria on Nov. 24, then attended the wedding three days later.

https://www.sfchronicle.com/health/article/Omicron-outbreak-from-out-of-state-wedding-tied-16685845.php

 

Dakle, laboratorijske studije su za mačku i njen rep...

Real world data kaže da omicron ne ferma ništa?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Ridji said:

A da nije taj PCR dao lažan rezultat? Imajući u vidu sve ostalo navedeno, plus poznavajući koliko se pazis i vodiš računa više mi liči da je to bio slučaj

Malo verovatno, morao bih da sam to zakačio na putu ka Beogradu ili tokom prvih dana boravka, kada sam se baš ekstremno štitio i čak i za nabavku cigareta na trafici nosio polumasku. Jedino ako mi nije neka mala količina ušla kroz oči, što je jedna drugarica lekarka nagovestila kao mogućnost. 

 

Jedini put kad sam nosio običnu KN 95 u zatvorenom prostoru, a gde se niko nije držao propisa i nosio masku, je tačno dan pred PCR i tri dana pred antigenski na grčkoj granici u povratku. To se odlično uklapa u tajming. Torlakov PCR, koji je bio negativan, ne verujem da je dao lažan rezultat.

 

A ako si mislio na Grke, oni koriste brze antigenske na granici, ne više PCR. Za taj jesam pomislio da je dao lažan rezultat, ali sam odmah na povratku kući svratio u laboratoriju u obližnjem selu i dao njima da još jednom testiraju sa istim rezultatom da sam pozitivan ali sa nekom malom količinom jer se crta slabije obojila. Nemam pojma šta je na kraju bilo, ili sam asimptomatičan, ili sam neku malu količinu primio preko oči jer tu polumaska ne pomaže (zbog čega sam posle nabavio pune maske), ili tom prilikom kada sam nosio samo KN 95 ili je sada nepopularni Ivermectin smanjio razmnožavanje virusa pošto sam isti dan, kada mislim da sam se zarazio, počeo i da pijem konjske doze toga. Neći nikada ni saznati šta je na kraju u pitanju izuzev ako se ponovo zarazim pa se pokaže da sam možda asimptomatičan. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Akiro said:

Malo verovatno, morao bih da sam to zakačio na putu ka Beogradu ili tokom prvih dana boravka, kada sam se baš ekstremno štitio i čak i za nabavku cigareta na trafici nosio polumasku. Jedino ako mi nije neka mala količina ušla kroz oči, što je jedna drugarica lekarka nagovestila kao mogućnost. 

 

Jedini put kad sam nosio običnu KN 95 u zatvorenom prostoru, a gde se niko nije držao propisa i nosio masku, je tačno dan pred PCR i tri dana pred antigenski na grčkoj granici u povratku. To se odlično uklapa u tajming. Torlakov PCR, koji je bio negativan, ne verujem da je dao lažan rezultat.

 

A ako si mislio na Grke, oni koriste brze antigenske na granici, ne više PCR. Za taj jesam pomislio da je dao lažan rezultat, ali sam odmah na povratku kući svratio u laboratoriju u obližnjem selu i dao njima da još jednom testiraju sa istim rezultatom da sam pozitivan ali sa nekom malom količinom jer se crta slabije obojila. Nemam pojma šta je na kraju bilo, ili sam asimptomatičan, ili sam neku malu količinu primio preko oči jer tu polumaska ne pomaže (zbog čega sam posle nabavio pune maske), ili tom prilikom kada sam nosio samo KN 95 ili je sada nepopularni Ivermectin smanjio razmnožavanje virusa pošto sam isti dan, kada mislim da sam se zarazio, počeo i da pijem konjske doze toga. Neći nikada ni saznati šta je na kraju u pitanju izuzev ako se ponovo zarazim pa se pokaže da sam možda asimptomatičan. 


Znaci totalno sam prevideo sta si napisao za PRC, lepo si napisao negativan a ja nekako u svojoj glavi procitao i projektovao pozitivan. Tako da ceo moj post pada vodu, jer sam mislio da te je PCR slagao da si se zarazio a zapravo nisi. 
Onda je verovatno to bila neka mala kolicina virusa

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...