Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

18 minutes ago, zoe Bg said:

Mislim da ni Ana nije htela da ovo bude skroz javno, info je podelio Unicef jos pre 4-5 dana ali se sad glasnije culo. Kapiram da ima jos takvih slucajeva, bitno da se donira pa makar nista mi ne znali o time. 

 

Naravno, ova vest sigurno nije potekla od Ane i njene porodice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, sodavoda said:

...sta bi srbi radili bez vanrednog stanja (najcesce je to 6 meseci pred izbore i 6 meseci nakon- do formiranje vlade... i tako od/do lokalnih, prevremenih i kojekakvih drugih), izazivanja panike, histerije, setnji zbog ovogonog, izolacija, kontaminacija, ratova... kako izgleda zivot prosecnog evropljanina, mi to ne znamo, ali i ne umemo. zar ne?

da nam na tv- u nedelju dana govore da izadjemo s serpom na glavi, verujem da bi i takva sugestija urodila kod ovakvog naroda. bez proslosti i istorije postojanja (dakle: identiteta, nazora, uzora i nacela, ideja o sebi i svrsi), mi reagujemo kao jednocelijski organizmi- na nadrazaj. to je druga tema.

nisam epidemiolog, infektolog, mikrobiolog, neka sam druga vrsta doktora cije ono nisu specijalnosti, ali sam dovoljno funkcionalno pismen da se informisem i razumem situaciju. bez da nagadjam zasto nam se desava ova orvelijana i ekvilibrijum od zivota.

elem. ako nam szo predoci kolika je zaraznost i ucinkovitost ovog virusa u poredjenju s gripom, ako nam kaze kolika je ucestalost istog u prolsosti, sa kakvom klinickom slikom i posledicama, te smrtnosti (i prosecnim smrtnim slucajevima na godisnjem nivou), kao i 100godisnje iskustvo borbe sa zarazama... ako imamo cinjenice, nauku i statistiku, cemu onda ova pandemija ludila i proizvoljnosti u tumacenjima, te merama i terapiji?

da li da verujemo struci (i cinjenicama) ili politicarima (i njihovim higijenicarima, epidemiolozima)? i nasom potrebom za mazohizmom.
i ta bolesna potreba za informacijom ko je umro, gde je umro, koliko nas preostalo… pa onda prenosenje poluinformacija ko je kasljucnuo, gde nabaviti ulje, sirce, kvasac... 

moj zivot i moje porodice se nije nista promenio, "samo" sto ga je sistem ogranicio vremenski, pokusava psiholoskim merama da utera anxioznost i apatiju (dvorista su pusta, parkic su nam oblepili trakama ko da je kuga, ispred prodavnica zombiji cekaju u redovima, svi su maskirani, zabradjeni...). u tim kolericnim okolnostima i atmosferi, trudim se da funkcionisemo normalno. i to je jedino sto nas moze spasti, jer ne mogu da zamislim da narednih mesec dana provedem po tudjoj meri i uputima.

itd, itd...

    

 

sta mislis o pricestu u ova vremena?

 

ili

 

o stotinama mrtvih i destinama hiljada zarazenih na dnevnom nivou u italiji, spaniji i americi ...

 

 

i

 

hipoteticki, kada bi mogao da biras kako ne zelis da umres, zasto bi bas izabrao bilo koji drugi nacin osim da ti otkazu pluca tj nacin na koji bi se borio za vazduh te umirao danima u najvecoj agoniji?

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sodavoda said:

...sta bi srbi radili bez vanrednog stanja (najcesce je to 6 meseci pred izbore i 6 meseci nakon- do formiranje vlade... i tako od/do lokalnih, prevremenih i kojekakvih drugih), izazivanja panike, histerije, setnji zbog ovogonog, izolacija, kontaminacija, ratova... kako izgleda zivot prosecnog evropljanina, mi to ne znamo, ali i ne umemo. zar ne?

da nam na tv- u nedelju dana govore da izadjemo s serpom na glavi, verujem da bi i takva sugestija urodila kod ovakvog naroda. bez proslosti i istorije postojanja (dakle: identiteta, nazora, uzora i nacela, ideja o sebi i svrsi), mi reagujemo kao jednocelijski organizmi- na nadrazaj. to je druga tema.

nisam epidemiolog, infektolog, mikrobiolog, neka sam druga vrsta doktora cije ono nisu specijalnosti, ali sam dovoljno funkcionalno pismen da se informisem i razumem situaciju. bez da nagadjam zasto nam se desava ova orvelijana i ekvilibrijum od zivota.

elem. ako nam szo predoci kolika je zaraznost i ucinkovitost ovog virusa u poredjenju s gripom, ako nam kaze kolika je ucestalost istog u prolsosti, sa kakvom klinickom slikom i posledicama, te smrtnosti (i prosecnim smrtnim slucajevima na godisnjem nivou), kao i 100godisnje iskustvo borbe sa zarazama... ako imamo cinjenice, nauku i statistiku, cemu onda ova pandemija ludila i proizvoljnosti u tumacenjima, te merama i terapiji?

da li da verujemo struci (i cinjenicama) ili politicarima (i njihovim higijenicarima, epidemiolozima)? i nasom potrebom za mazohizmom.
i ta bolesna potreba za informacijom ko je umro, gde je umro, koliko nas preostalo… pa onda prenosenje poluinformacija ko je kasljucnuo, gde nabaviti ulje, sirce, kvasac... 

moj zivot i moje porodice se nije nista promenio, "samo" sto ga je sistem ogranicio vremenski, pokusava psiholoskim merama da utera anxioznost i apatiju (dvorista su pusta, parkic su nam oblepili trakama ko da je kuga, ispred prodavnica zombiji cekaju u redovima, svi su maskirani, zabradjeni...). u tim kolericnim okolnostima i atmosferi, trudim se da funkcionisemo normalno. i to je jedino sto nas moze spasti, jer ne mogu da zamislim da narednih mesec dana provedem po tudjoj meri i uputima.

itd, itd...

    

 

A sto ne objasnis I nama koji nismo provalili o cemu se radi sta je u pitanju, nego nas ostavljas u zabludi? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Knipex said:

Nema nigde vesti za ono što su @berti i @Ridji napisali juče, za smrt onog lika što ga zovu Korozija?

 

Ja sam malopre saznao da nije preminuo direktno zbog korone, bio je vec bolestan (jedan izvor samo kaze da je umro od neceg drugog a drugi da je bio bolestan, valjda neka jaca prehlada i da je onda korona dosla i ubrzala stvari)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ridji said:

 

Ja sam malopre saznao da nije preminuo direktno zbog korone, bio je vec bolestan (jedan izvor samo kaze da je umro od neceg drugog a drugi da je bio bolestan, valjda neka jaca prehlada i da je onda korona dosla i ubrzala stvari)

 

Vecina onih koji su umrli su pored korone imali I neku drugu bolest. Vec neko vreme sam ubedjen da se prikrivaju podaci o stvarnom broju obolelih I umrlih. Broj obolelih se fingira malim brojem testova, broj umrlih moze da se fingira objavljivanjem da su umrli od neke druge bolesti. Zato je ovaj slucaj jako bitan, ako je on imao koronu na bilo koji nacin, to je dokaz da se broj umrlih od nje krije. 

Nislije, raspitajte se malo, ako je bio poznat lik tesko se to moze sakriti u mestu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Knipex said:

Nema nigde vesti za ono što su @berti i @Ridji napisali juče, za smrt onog lika što ga zovu Korozija?

 

Propustih to? O cemu se radi?

 

Inace, sto se tice te teme od cega su zapravo ljudi umrli, to i nije toliko bitno ali sam citao da bi dobar deo tih ljudi, izmedju 25 i 30% ionako umrli ove godine u neko vreme...korona je ubrzala to. Naravno, to nije uteha ali eto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, A sad said:

 

Vecina onih koji su umrli su pored korone imali I neku drugu bolest. Vec neko vreme sam ubedjen da se prikrivaju podaci o stvarnom broju obolelih I umrlih. Broj obolelih se fingira malim brojem testova, broj umrlih moze da se fingira objavljivanjem da su umrli od neke druge bolesti. Zato je ovaj slucaj jako bitan, ako je on imao koronu na bilo koji nacin, to je dokaz da se broj umrlih od nje krije. 

Nislije, raspitajte se malo, ako je bio poznat lik tesko se to moze sakriti u mestu. 

 

Ozbiljan si covek i nikad ne pises neke stvari "tek tako", cisto da bi samo nesto napisao. Ali ipak mislim da je ovo malo preterano. Stvarno ne vidim razlog da se bilo sta krije, narocito sto je sada, da tako kazem, projekat vlasti da se ljudima utera strah u kosti.

 

6 minutes ago, Laki John Terry said:

Inace, sto se tice te teme od cega su zapravo ljudi umrli, to i nije toliko bitno ali sam citao da bi dobar deo tih ljudi, izmedju 25 i 30% ionako umrli ove godine u neko vreme...korona je ubrzala to. Naravno, to nije uteha ali eto.

 

Upravo tako, korona im je oduzela jedan deo zivota, pa da im je oduzela i samo jedan dan - opet je velika, ogromna tragedija. Cesto cujem onaj komentar utehe, racionalizaciju, kad ode neki tezak hronicni bolesnik, u godinama: "Eto, spasio se muke". Ali ja kazem - kako se spasio, pa spasio bi se valjda da je ziv i zdrav! 

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno, u srzi coveka je da se bori za svoj zivot, koliko god borba teska, niko ne zeli da umre. Pa i da mi neko kaze imas jos mesec dana i to je neki osnov za borbu, i bolje je nego umreti odmah.

 

Sto se panike tice, mislim da je recenica "nece nam biti dovoljno velika groblja" za direktnu visedecenijsku robiju.

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

‚Hvala na pitanju, guramo ok, radi se od kuće, retko na posao, Roditelji izolacija, deca eksplodiravaju u stanu, gugl klasrum i tako...

 

Jako me brine cela ova situacija i plašim se eskalacije. Pri tome ne mislim na virus, koji je izuzetno gadan.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Predsednika Srbije. Parafraza je " Ljudi, ako se ne uozbiljimo i ne postujemo pravila, nece nam biti dovoljno velika groblja!", tako nesto. Uzasna stvar za reci svojim gradjanima.


To sam i mislila, ali ajde da ne ulecem bez da se potvrdi Ja nemam odavno kapacitet to da slusam. 

 

Dozirajte to, zdravlja radi.

Edited by Plavi Golub
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Predsednika Srbije. Parafraza je " Ljudi, ako se ne uozbiljimo i ne postujemo pravila, nece nam biti dovoljno velika groblja!", tako nesto. Uzasna stvar za reci svojim gradjanima.

A sto smo drugo mogli ocekivati od naseg najveceg glumca? On da propusti ovakav scenario, ovakvu priliku za istorijske replike, dramske pauze u kojima vidimo savsenstvo tehnike Stanislavskog, dinamiku 24 hours.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo bi zanimljivo videti misljenja ljudi o tome koliko su ove mere Srbije zaista neophodne a u kojoj meri se tu radi o cistoj uzurpaciji i maltretiranju gradjana od strane predsednika drzave.

 

Jebote, gledam one strucnjake, sve lepo, mirno objasne, ja sve postujem i slusam, i onda mi izadje onaj krelac i krene da drami, panici i preti, kao da nista ne postujem. Izuzetno me nervira i ide mi na kurac i on i njegovi kadrovi. Covece, kaznjavajte one koji ne postuju karantin, primenjujte iste mere za sve gradjane, jer cim ljudi vide da ima privilegovanih, odmah i oni ne postuju. I sve ce biti ok, nema potrebe da ljudima ne dajes da disu.

 

@Plavi Golub Doziram, ali onda me idiot zaskoci na tv-u, ja isplaniram da saslusam samo Kon-a, jedini se nije izblamirao do sad, ali onda uskoci manijak i iznervira me.

Edited by Laki John Terry
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kod Vucica , kao i kod uostalom vecine Srba postoje samo dve faze a to su faze kurcenja i faze panike. 

Svima sa iole pameti je bilo jasno sta nas ceka kad je pocelo sranje u Italiji koja je na pljuc daleko. 

Edited by Cavani
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CLakiSH said:

A sto smo drugo mogli ocekivati od naseg najveceg glumca? On da propusti ovakav scenario, ovakvu priliku za istorijske replike, dramske pauze u kojima vidimo savsenstvo tehnike Stanislavskog, dinamiku 24 hours.

Najbolje je kad ćuti 5 sekundi, pa mljacne :lol_2: 

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Green23 said:

Najbolje je kad ćuti 5 sekundi, pa mljacne :lol_2: 

 

Znas sta je meni tu najstrasnije. Pustimo mi njega, on je dokazano lud, ali ta njegova drama je rezirana od strane raznih pr agenata i savetnika, koji potpuno racionalno i svesno smisljaju nacine kako ce da ovaj plasi svoj narod. To su prava djubrad.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...