Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 hours ago, Darth Bane said:

Zapravo mnogi sticu utisak da iza ovih strogih i cestih zatvaranja granica WA i Queenslanda stoji neka pritajena zelja za tihom secesijom od ostatka Australije.

Ne znam brate, možda se pojavi neki artikal tu i tamo, ali to se može na prste izbrojati. Živeo sam u Brizbenu više od 10 godina i niko od mojih poznanika nikad nije spomenuo secesiju (bukvalno NIKAD), a nije da sam vuk samotnjak :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, urosg3 said:

Pojačavaju se redovi u V Stepe, jutros desetak u dvorištu. Ceo region raste proporcionalno.

Ceo region raste, a sinoc na utakmici Partizana preko 20k navijaca kao sardine. Svi su vakcinisani ili imali negativan test. How yes no.

Ne znam ko jos veruje u pricu koju pricaju struka i ono sto je stvarno u drzavi. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Akiro said:

I kad smo već kod Grka, evo još par zanimljivih podataka:

 

- Za period 1. januar 2021 do 22. avgust 2021:

5,2% potpuno vakcinisanih građana se zarazilo

3% potpuno vakcinisanih građana je izgubilo život zbog Covida.

U tom periodu se 8,230 vakcinisanih građana zarazilo, 52 ih je završilo na intubaciji i 182 je preminulo. 

U Grčkoj su koristili uglavnom Pfizer i Astru. Valjda i nešto Moderne, ali mrzi me da kopam. 

Naši naravno nikada neće izneti takve podatke za Sinofarm, ali bilo bi zanimljivo da se čuju procenti.

...

 

 

 

Podebljano ne može da bude tačno.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Cyrus Smith said:

Kažem da ako je nošenje maski toliko efikasno da zaslužuje pendrek i oštro kažnjavanje (što ne znam ko bi u Srbiji sproveo) to treba da može lako da se prepozna komparacijom država koje su uvodile obavezno maskiranje i praćenjem broja zaraženih od tog trenutka. Mislio sam i ja slično tebi dok se nije pokazalo da je sve to mnogo komplikovanije, naprimer ovo:

 

mask-cases-4-us-states-1.jpg

 

vidi, Teksas je drzava sa neandertalcima na vlasti i njihov odnos prema maskama daleko je od toga kakav bi trebao da bude, tako da se ta drzava tesko moze svrstati u grupu sa drugim drzavama gde su maske obavezne. a Kalifornija je specificna po mnogo cemu, a opet kad pogledas ove krive vidis koliko je dugo imala 30-50% manje novozarazenih od ove tri drzave, dakle odolevala je do trenutka kad mesanje stanovnistva i kolicina virusa postane sveprisutna i hvata sve pred sobom. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

 

Podebljano ne može da bude tačno.

 

I nije.

Greece sees first death of fully vaccinated Covid-19 patient  (15.08.2021)

 

btw.

 

Quote

 

Vaccination

Greece has administered at least 11,247,943 doses of COVID vaccines so far. Assuming every person needs 2 doses, that’s enough to have vaccinated about 52.5% of the country’s population.

 

Quote

 

Greece population: 10.72 million (2019)

 

 

Edited by fancy
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stray_cat said:

 

Podebljano ne može da bude tačno.

Evo isečak dotičnog dela teksta koji se poziva na zvanične podatke grčkog ministarstva zdravlja, relevantan deo podebljan, ako oni lažu, lažem i ja, pošto mi je KTG glavni izvor informacija:

Greece: 3,538 coronavirus cases, 28 deaths, 336 intubations; distribution

August 26, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED 1 Comment

Greece’s health authorities announced on Thursday 3,538 new coronavirus cases and 28 Covid-related deaths in the last 24 hours. The number of intubated Covid-patients in hospitals Intensive Care Units increased further to 336.

Data Wednesday, Aug 25: 3,273 coronavirus cases – 42 deaths – 332 intubations

Live Briefing

At the weekly live briefing on Thursday, professor for Child epidemiology and member of the Committee at the health Ministry Vana Papaevangelou said that the rate of fully vaccinated citizens who contracted Covid-19 or lost their lives because of it is very low.

According to official data the professor presented in the period January 1 – August 22, 2021:

5.2% of fully vaccinated citizens got infected

3% of fully vaccinated citizens lost their lives due to Covid-19.

According to official EODY data Jan 1 – Aug 26 there have been 8,230 coronavirus cases of vaccinated citizens, 52 intubations and 182 deaths.

Papaevangelou noted that many seniors over 65 years old have not received vaccination with the effect that they are at risk from the Delta variant.

She added that hospital admissions of older people are continuously increasing.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

Da ponovim ono što sam i Stray Cats-u odgovorio uz dodatak da ovaj tvoj izvor kaže prvi smrtni slučaj bez drugih bolesti. Međutim, to ne znači da ovi sa drugim bolestima ne bi duže živeli da nisu nakačili Coronu. U svakom slučaju, podaci koje KTG navodi su zvanični podaci grčkog ministarstva zdravlja.

 

Evo isečak dotičnog dela teksta koji se poziva na zvanične podatke grčkog ministarstva zdravlja, relevantan deo podebljan, ako oni lažu, lažem i ja, pošto mi je KTG glavni izvor informacija:

 

Greece: 3,538 coronavirus cases, 28 deaths, 336 intubations; distribution

August 26, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED 1 Comment

Greece’s health authorities announced on Thursday 3,538 new coronavirus cases and 28 Covid-related deaths in the last 24 hours. The number of intubated Covid-patients in hospitals Intensive Care Units increased further to 336.

Data Wednesday, Aug 25: 3,273 coronavirus cases – 42 deaths – 332 intubations

Live Briefing

At the weekly live briefing on Thursday, professor for Child epidemiology and member of the Committee at the health Ministry Vana Papaevangelou said that the rate of fully vaccinated citizens who contracted Covid-19 or lost their lives because of it is very low.

According to official data the professor presented in the period January 1 – August 22, 2021:

5.2% of fully vaccinated citizens got infected

3% of fully vaccinated citizens lost their lives due to Covid-19.

According to official EODY data Jan 1 – Aug 26 there have been 8,230 coronavirus cases of vaccinated citizens, 52 intubations and 182 deaths.

Papaevangelou noted that many seniors over 65 years old have not received vaccination with the effect that they are at risk from the Delta variant.

She added that hospital admissions of older people are continuously increasing.

 

Link celog članka: https://www.keeptalkinggreece.com/2021/08/26/greece-coronavirus-cases-deaths-geography-aug-26/

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Akiro said:

3% of fully vaccinated citizens lost their lives due to Covid-19.

Ako je 52% populacije vakcinisano i 3% njih je umrlo, onda je već umrlo 1.5% grčke populacije - što jednostavno nije tačno, mislim da je na to @stray_cat aludirao.

 

Valjda od onih koji su umrli od kovida, 3% je vakcinisano. Mislim da se nisu pravilno izrazili. 

Link to comment
Share on other sites

Ako je 52% populacije vakcinisano i 3% njih je umrlo, onda je već umrlo 1.5% grčke populacije - što jednostavno nije tačno, mislim da je na to [mention=172]stray_cat[/mention] aludirao.
 
Valjda od onih koji su umrli od kovida, 3% je vakcinisano. Mislim da se nisu pravilno izrazili. 

Tako je Akiro i napisao. Stray ili ti ste pogresno protumacili
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Akiro said:

3% of fully vaccinated citizens lost their lives due to Covid-19.

 

Ovo se čita kao: Od 100 potpuno vakcinisanih ljudi 3 umire.

Ne može biti tačno.

Ili ako jeste, onda je situacija na nivou apokalipse.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Tomiprunet said:


Tako je Akiro i napisao. Stray ili ti ste pogresno protumacili

Ne znam za Stray-a ali ja nisam. Razumem u kontekstu na šta je Akiro mislio (od umrlih od kovida, samo 3% je vakcinisano), samo sam ukazao da način kako je napisano u artiklu može dovesti do pogrešne interpretacije. Na primer, ovaj deo:

 

Quote

3% of fully vaccinated citizens lost their lives due to Covid-19.

 

bi trebao biti:

 

Quote

Of those who died of Covid-19, 3% were fully vaccinated citizens.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, urosg3 said:

realno oko 6,5 milion

 

 

Da, ali tu računaj i decu +ljude koji imaju prebivalište u inostrananstvu. Sećam se popisa stanovništva i da je bilo ljudi koji su prijavljivali svoje najbliže koji su u inostranstvu.

 

U biračkom spisku i u knjigama državljanstva vode se i moji tetka i teča koji od 1971.godine žive u Kanadi. Jednom prilikom, kada su bili u Srbiji, izvadili su i lične karte i uverenja o državljanstvu. Nalaze se u biračkom spisku na opštini Voždovac jer ne postoji evidencija da su u inostranstvu.

 

Prema popisu stanovništva i zbog toga što nisu odjavili boravište i prebivalište nalaze se mnogi koji danas više ne žive u Srbiji. 

 

****

 

Što se tiče obavezne vakcinacije..Ne možemo da poredimo 1972.godinu ( tako mnogi na forumu kažu ) ali...

 

Ovo je Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti 

 

Obratite pažnju na čl 32, i posebno na čl. 33, stav 1 i 2. 

 

Imunizacija iliti vakcinacija  obavezna je u čl.33, stav 2 i 3.

 

Da smo normalna zemlja, da imamo normalnu Vladu i ministra zdravlja, on bi svojim aktom naredio obaveznu vakcinaciju, kako bismo što pre izašli iz epidemije.

 

Znači, zakon postoji, ali se ne primenjuje. A vreme prolazi i posle delte dolazi još neki soj...i tako...ko preživi pričaće... ( ukoliko se postojeće vakcine "ne ažuriraju" i ne naprave nove koje štite od svih sojeva ).

 

PS. Nadam se da sam dobro protumačila ove članove zakona i stavove. Ukoliko imamo pravnike na forumu, molim da isprave greške u tumačenju tih čl i stavova zakona. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Što se tiče obavezne vakcinacije..Ne možemo da poredimo 1972.godinu ( tako mnogi na forumu kažu ) ali...

 

Ovo je Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti 

 

Obratite pažnju na čl 32, i posebno na čl. 33, stav 1 i 2. 

 

Imunizacija iliti vakcinacija  obavezna je u čl.33, stav 2 i 3.

 

Da smo normalna zemlja, da imamo normalnu Vladu i ministra zdravlja, on bi svojim aktom naredio obaveznu vakcinaciju, kako bismo što pre izašli iz epidemije.

 

Znači, zakon postoji, ali se ne primenjuje. A vreme prolazi i posle delte dolazi još neki soj...i tako...ko preživi pričaće... ( ukoliko se postojeće vakcine "ne ažuriraju" i ne naprave nove koje štite od svih sojeva ).

 

PS. Nadam se da sam dobro protumačila ove članove zakona i stavove. Ukoliko imamo pravnike na forumu, molim da isprave greške u tumačenju tih čl i stavova zakona. 

Ne možemo da poredimo ni opasnost od variole sa koronom, doduše, ali hajde.
Ja sam svakako za obaveznu vakcinaciju ali tolika sam manjina u tom mišljenju da čak i kad bih poželo da vlast kaznim na izborima nemam čime, jer mislim da ne postoji politički subjekat koji se slaže sa obaveznom vakcinacijom što me vodi do zabavnih zaključaka:

Oni znaju nešto što ja ne znam (a držim da sam sasvim pristojno informisan)
Opasnost ipak nije tolika kolika je medijska histerija
Darvinizam je očigledno društveno prihvaćen (prvo za nevakcinisane, a kad je taj presedan učinjen, može i za opštu populaciju)
Na državu se ne može računati - svako po svojoj pameti.

Ovo poslednje svako po svojoj pameti je možda i najtačnije od svega, a mislim čak i da je etički najispravnije u datim okolnostima. Ako je pandemija globalna, a čovečanstvo nije u stanju da odgovori globalno, onda svako svoju bitku bije. To ima prednosti ali mana.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Beograd je po parametrima Tima za skole vec u zutoj zoni, videcemo kako ce se stvari odvijati narednih dana.

Ma nije nešto sa tim parametrima nije u redu. Da smo u žutoj zoni ne bi bio pun stadion JNA sinoć.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ne možemo da poredimo ni opasnost od variole sa koronom, doduše, ali hajde.
Ja sam svakako za obaveznu vakcinaciju ali tolika sam manjina u tom mišljenju da čak i kad bih poželo da vlast kaznim na izborima nemam čime, jer mislim da ne postoji politički subjekat koji se slaže sa obaveznom vakcinacijom što me vodi do zabavnih zaključaka:

Oni znaju nešto što ja ne znam (a držim da sam sasvim pristojno informisan)
Opasnost ipak nije tolika kolika je medijska histerija
Darvinizam je očigledno društveno prihvaćen (prvo za nevakcinisane, a kad je taj presedan učinjen, može i za opštu populaciju)
Na državu se ne može računati - svako po svojoj pameti.

Ovo poslednje svako po svojoj pameti je možda i najtačnije od svega, a mislim čak i da je etički najispravnije u datim okolnostima. Ako je pandemija globalna, a čovečanstvo nije u stanju da odgovori globalno, onda svako svoju bitku bije. To ima prednosti ali mana.


Znaju isto sto i ti, da ima puno antivaksera i mozda ne striktno antivaksera (mada za mene i ti jesu antivakseri) ali onih koji su nesigurni u primanje vakcine a da su sve to glasaci. Plus sto uvek ima onih koji su protiv bilo cega sto je obavezno, da ne kazem nasilno, nametnuto. 
Tebe ne interesuje da dobijas glasove vec da das svoj a njih interesuje samo da dobiju sto vise

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darko said:

Ako je 52% populacije vakcinisano i 3% njih je umrlo, onda je već umrlo 1.5% grčke populacije - što jednostavno nije tačno, mislim da je na to @stray_cat aludirao.

 

Valjda od onih koji su umrli od kovida, 3% je vakcinisano. Mislim da se nisu pravilno izrazili. 

Moguće, ne bi im bilo prvi put, a prevodioci ponekad imaju svoje bisere. Ja nisam ni napravio paralelu da su 3% od kompletno vakcinisanih 1,5% od ukupne populacije pošto stoji i da je umrlo nekih 182 ljudi u tom periodu pa sam se držao tog broja i nisam proveravao tih 3%. 3% od 5 i nešto miliona je preko 150,000. 

 

Hebiga, sorry, preneo bez provere. Svejedno vredi podatak o 182 osobe od kompletno vakcinisanih. To jeste mizerna cifra na nekoj petoj decimali iza nule, mada je meni to još uvek nepoželjna lutrija i svejedno smatram da vakcinacija mora da se pospešuje svim sredstvima.  

Link to comment
Share on other sites

"...According to official data the professor presented in the period January 1 – August 22, 2021:

5.2% of fully vaccinated citizens got infected

3% of fully vaccinated citizens lost their lives due to Covid-19..."

Ovako kako je napisano bi ispalo da je:

- u Grckoj vakcinisano oko 5.5 miliona gradjana;

- od tog broja 5.2% je fasovalo koronu, sto bi bilo oko 290k vakcinisanih;

- a 3% je umrlo sto bi znacilo da je 165k vakcinisanih umrlo????

Ako se to stvarno desilo onda je zaista na nivou apokalipse???? 

Link to comment
Share on other sites

Evo nekih brojki iz drzave koja ima oko 75 % fully vakcinisanih:

 

"Vakcine protiv Covid-19 sprečavaju hospitalizaciju i prijem na intenzivnu negu u istom broju, bez obzira na to da li je primalac zaražen Delta varijantom koronavirusa ili Alfa varijantom, kaže RIVM na osnovu istraživanja koje koristi holandsku vakcinaciju i bolničke podatke. Šansa da nakon infekcije bude primljena u bolnicu kao potpuno vakcinisana osoba dvadeset je puta manja nego za nevakcinisanu osobu. Šansa da završite na odeljenju intenzivne nege je 33 puta manja kada ste potpuno vakcinisani.

U proseku, vakcine protiv Covid-19 date u Holandiji sprečavaju  hospitalizaciju 95 odsto vremena, a 97 odsto vremena protiv prijema na intenzivnu negu, kada je neko bio zaražen varijantom Delta, prema Nacionalnom institutu za Javno Zdravlje i životnu sredinu (RIVM).

U Holandiji je većina gradjana primila  Pfizer/BioNTech vakcinu. Stepen zaštite nakon vakcine Moderna, AstraZeneca i Janssen može donekle odstupati od ovih procenata, jer su ove vakcine manje korišćene. Štaviše, Moderna se relativno češće koristila kod ljudi koji imaju veći medicinski rizik, što bi moglo povećati šanse da im je potrebna hospitalizacija nakon infekcije.

Ljudi mlađi od 70 godina koji su u potpunosti vakcinisani sa Pfizerom su više od 98 odsto zaštićeni od prijema u bolnicu i na intenzivnu negu. To znači da je za ovu grupu šansa da budu primljene 50 puta manja nego za nevakcinisane osobe."

 

https://nltimes.nl/2021/08/27/covid-vaccines-effective-delta-variant-alpha-variant-dutch-health-institute

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

"...According to official data the professor presented in the period January 1 – August 22, 2021:

5.2% of fully vaccinated citizens got infected

3% of fully vaccinated citizens lost their lives due to Covid-19..."

Ovako kako je napisano bi ispalo da je:

- u Grckoj vakcinisano oko 5.5 miliona gradjana;

- od tog broja 5.2% je fasovalo koronu, sto bi bilo oko 290k vakcinisanih;

- a 3% je umrlo sto bi znacilo da je 165k vakcinisanih umrlo????

Ako se to stvarno desilo onda je zaista na nivou apokalipse???? 

Greška u prevodu verovatno. Na istom mestu piše 182 kompletno vakcinisanih građana je preminulo. To je procenat na petoj decimali iza nule. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 Nisi usamljen. I ja sam za obaveznu vakcinaciju celog stanovništva. Ovako samo prave zbrku, a antivakseri likuju...Kao što moraju lekari da se vakcinišu, moraju i prodavci u Tehnomaniji i Maksiju...i taksisti i pekari, i policajci i službenici i u državnim organima i u privatnim kompanijama- ukratko - svi. 

 

Ja i dalje ne razumem taj strah "umreću kad primim vakcinu"...Ili priče o čipovima i sličnim glupostima. Pitam se u kom veku žive ti ljudi?

 

**

 

A sada malo vesti iz Australije. Sinoć pričala sa baba tetkom, sa dedom i ujakom. Baba tetka je besna na vladu Viktorije.Besna je što vakcinacija sporo teče. 

 

Pre neki dan je konačno dobila prvu dozu Fajzera. Deda je primio obe doze AstraZeneke a ujak obe doze Moderne. 

 

I dok su ostali članovi porodice očajni zbog lockdowna ( nisam znala da još traje ) ta baba tetka je po tom pitanju zadovoljna.:ajme:  Kaže da sada više sprema kolače, malo je na netu, malo više čita knjige i njoj zaista lockdown ne smeta. Ostali idu u kupovinu, ona samo napiše spisak. 

 

I smejala sam se kada je rekla "onaj vaš ludak nabavio prvi vakcine, a mi.."

 

A što se tiče one vakcine za grip i ove, kaže mi da sam je pogrešno razumela.   

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...