Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

12 hours ago, Pletilja said:

 

U glavi mi bubnja onaj grafit "Dzaba ste krecili"....mislim, dzabe sam ja pristala na masovni eksperiment vakcinisanja zarad opsteg dobra kad ima ovakvih.....kako da ih nazovem? - individua koje misle da je pranje ruku i nosenje maski vrhunski doprinos borbi protiv pandemije. Posle sam bila ljuta na sebe, sto sam se 5 minuta osecala kao budala pred jednom balavicom koja sa toliko arogancije odbija da se vakcinise. Kad bolje razmislim, verujem  da je ona o meni mislila isto - da sam naivna budala koja se vakcinisala. I tako, budala po budala a virusu - lepo. 

 

Meni uopste nije jasno zasto ja treba da stitim takve? 

Od danas je Filadelfija na svojoj teritoriji uvela mandat za maske, ponovo. Za sve, i naravno da sam se iznervirala. Raspravljam to sa klincem i on mi objasnjava kako tako stitim nevakcinisane.

Znaci, oni nece da se vakcinisu (i ja postujem pravo izbora) i nije ih briga da li ce time i mene zaraziti (novim sojem ili starim) a ja treba da nosim masku da ih stitim:classic_blink: Jel ima neko bolje objasnjenje za to nego da ja treba da budem svetac i okrenem drugi obraz? Posto je verovatnoca da se ja zarazim relativno mala (nema mnogo vakcinisanih koji su zarazeni).

Ako je to ideja da ce ih motivisati da se visu vakcinisu - mislim da je to potpuno pogresna strategija.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Meni uopste nije jasno zasto ja treba da stitim takve? 

Od danas je Filadelfija na svojoj teritoriji uvela mandat za maske, ponovo. Za sve, i naravno da sam se iznervirala. Raspravljam to sa klincem i on mi objasnjava kako tako stitim nevakcinisane.

Znaci, oni nece da se vakcinisu (i ja postujem pravo izbora) i nije ih briga da li ce time i mene zaraziti (novim sojem ili starim) a ja treba da nosim masku da ih stitim:classic_blink: Jel ima neko bolje objasnjenje za to nego da ja treba da budem svetac i okrenem drugi obraz? Posto je verovatnoca da se ja zarazim relativno mala (nema mnogo vakcinisanih koji su zarazeni).

Ako je to ideja da ce ih motivisati da se visu vakcinisu - mislim da je to potpuno pogresna strategija.

 

Može li neki razlog zašto ponovo maske?

 

Mora da imaju neku informaciju iz bolnica da je povećan broj hospitalizovanih (ili zaraženih).

 

Koliko još treba da prođe da, recimo, Fajzer uđe u redovnu upotrebu (da nije više za hitnu upotrebu)?

 

Link to comment
Share on other sites

@NMX
Ja se ne sećam tih stavova da je vakcina sredstvo koje će covid svesti na grip type bolesti. Aktivan sam ovde od januara ali sam mesecima pre toga čitao forum.
Mislim na stavove u iščekivanju da se završe ispitivanja po fazama.
Kad su izašli podaci 3. faze za pfizer pa kasnije modernu i astru, bilo je jasno da sa tada aktuelnim sojevima (uključujući britanski) vakcine imaju potencijal da ubiju pandemiju.
50% efkisanosti je bio prag da se smatra da je vakcina "prošla" test i odnosilo se na efikasnost u prevenciji bolesti a ne ovo sto se sad kao tešimo da sprečava smrt, teži oblik bolesti i hospitalizaciju. Ovaj sada narativ meni liči na to da smo u defanzivi, daj da imamo ikakav argument protiv antivax fronta i za greenpass mere.
Izrael u suštini nije uradio ništa loše. Naprotiv, time što su nabavili vakcine za sve i odmah i time što su u kratkom roku vakcinisali ogroman broj ljudi prvo su uspeli da svedu zarazu na skoro nulu i drugo to je bio veliki eksperiment in vivo koji je uspeo (do širenja delta soja) i značio dosta za promociju vakcine.
Delta soj je pokazao ono što smo znali da će se desiti pre ili kasnije, virusi koji mutiraju, izbegavaće antitela. Problem je (ili bar ja ne uspevam da shvatim koje su namere) što ni postojeći arsenal vakcina nije iskorišćen a trebaju nam modifikovana oružja ili dopuna municije (treća doza). Sam dr Sahin je izjavio neki dan (ne znam gde sam pročitao) da za sad ne treba modifikovana pfizer vakcina nego eventualno booster doza. Nisam siguran zbog čega je to rekao ako je već bila vest i da pfizer radi na novoj generaciji koja će funkcionisati protiv novih sojeva.
Uglavnom, neke države (naša konkretno) kao da sve čine da vakcinacija propadne, te ne mogu da se diskriminisu antivaxeri (mogu i po Ustavu), te ovo te ono. Da ne pričamo o nekoherentnosti stavova doktora koji menjaju izjave na nedeljnom nivou.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, stray_cat said:

 

Može li neki razlog zašto ponovo maske?

 

Mora da imaju neku informaciju iz bolnica da je povećan broj hospitalizovanih (ili zaraženih).

 

Koliko još treba da prođe da, recimo, Fajzer uđe u redovnu upotrebu (da nije više za hitnu upotrebu)?

 

Razlog je povecao se broj zarazenih, ima 189 dnevno

There are now more than 100 COVID-19 patients in Philadelphia hospitals, up from a low of 48. There are 13 people infected with the virus in intensive care units.

Tj u junu nam je bila bolja situacija, mislim .....

 

FDA treba da odobri Fajzer za redovnu upotrebu, nema to vremenski limit. Rekli su da se ocekuje negde krajem godine ili pocetkom sledece.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoe Bg said:

983/11413/1

 

Na respiratoru 23

 

U bolnicama 823


Punimo se vrlo brzo, da ne kažem rekordnom brzinom, a ni skok osoba na respiratoru nije bas zanemarljiv.
 

10 minutes ago, shonke said:

Uglavnom, neke države (naša konkretno) kao da sve čine da vakcinacija propadne, te ne mogu da se diskriminisu antivaxeri (mogu i po Ustavu), te ovo te ono. Da ne pričamo o nekoherentnosti stavova doktora koji menjaju izjave na nedeljnom nivou.


Za druge države ne znam ali kod nas je naravno u pitanju politika i populizam, jednostavno AV će da deli pare, da smišlja lutrije i razne vratolomije samo da ne napravi potez koji može da ima negativan efekat kod neke (vece) grupacije, pa makar to bio i retardirani antivax pokret

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Analizirao sam podatke za Izrael kao neki "role model". 

Tu nesto ne stima.

Populacija oko 9.3 miliona. 

Vakcinisano sa obe doze oko 5.4 miliona ili oko 60%.

Do sada prokuzeno preko 900 000 ili oko 10%

Dakle, sto vakcinisanih , sto prokuzenih, zajedno oko 70% - od ukupne populacije!

I opet imaju preko 4000 zarazenih na dnevnoj bazi???? Doduse procenat smrtnosti je dosta manji i iznosi oko 0.4% trenutno. 

Dakle, 70% bi vec trebalo biti vrlo blizu sticanju kolektivnog imuniteta ali na primeru Izraela vidimo da se to ne dogadja???? 

Link to comment
Share on other sites

Prvo, tih 900k ne možeš da dodas na vakcinisane jer se mnogo njih i vakcinisalo pa se skupovi preklapaju.
Drugo, kolektivni imunitet je propao projekat sa delta sojem kod kog vakcine imaju efikasnost 50% u najboljem slučaju (ako i toliko protiv zarazavanja) što znači da svih 5-6 miliona i kusur Izraelaca koji imaju bilo kakav kontakt sa virusom (zaraza i/ili vakcina) mogu opet da se razbole, ovaj put od delta soja i još da ga šire okolo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Auuu kakvo ludilo sada kada nije sve kako su nam rekli da bi trebalo da bude.

I onda krenu ovakva nagadjanja.

Sada nije dobro kako je Izrael vakcinisao, sada kada UK ima manje, e tako treba .

Pa kada i  oni udju u problem, onda ide sledeća kenjaža.

Jel to kao sa religijom, samotešenje ili ego???

Da je neko siguran u stav, mora biti lud ili se praviti lud, jer su se činjenice upravo iskakile po celoj stvari...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Akiro said:

Grci trendseteri opet. Škole otvaraju 13, septembra. Učitelji i nastavnici te osnovci i srednjškolci kao i profesori visokog obrazovanja i studenti mogu u nastavi da učestvuju isključivo uz jedan od sledećih tri sertifikata/dokaza:

- Sertifikat o kompletiranoj vakcinaciji

- Dokaz da je Corona odležana u zadnjih 6 meseci

- Taze negativan test, koji školskoj ustanovi mora da se prezentuje dva puta nedeljno

 

Pa ko voli nek izvoli, šta je to da se testiraš dva puta nedeljno da bi sačuvao slobodarske principe. A uostalom antivax ekipa je toliko "pametna" da njima, odnosno njihovoj deci i ne treba obrazovanje.

 

Bravo za Grke. 

 

 

 

Slažem se sa celim postom, ali moram da pitam- koliko koštaju ti testovi u Grčkoj?

 

U Srbiji test košta 9000 dinara. Veliki broj roditelja i sa prosečnim i sa malo većim platama neće moći da plaćaju 18000 dinara, ako se i ovde budu tražila dva testa nedeljno.

 

Pogotovo to neće moći da plate oni koji imaju dvoje, troje dece..

 

I ti testovi moraće da se rade do kraja polugodišta, pa zatim i u drugom polugodištu, maltene sve do okončanja pandemije.  

 

Ovde se još uvek zvanično ne zna kako će izgledati nova školska godina. Lekari i članovi KrŠ daju različite izjave, kao što daju i različite izjave povodom treće doze vakcine.

 

Neko je ovde spomenuo Sputnik V.  Ne znam, laik sam, ali ako bude Sputnik kao treća doza, pretpostavljam da će se primati i jedna i druga komponenta...ukoliko nam do tada ne stigne Sputnik Light koji se prima u jednoj dozi.    

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Prvo, tih 900k ne možeš da dodas na vakcinisane jer se mnogo njih i vakcinisalo pa se skupovi preklapaju.
Drugo, kolektivni imunitet je propao projekat sa delta sojem kod kog vakcine imaju efikasnost 50% u najboljem slučaju (ako i toliko protiv zarazavanja) što znači da svih 5-6 miliona i kusur Izraelaca koji imaju bilo kakav kontakt sa virusom (zaraza i/ili vakcina) mogu opet da se razbole, ovaj put od delta soja i još da ga šire okolo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Pa ni tih 900k verovatno nije realna brojka jer je u svim zemljama bilo mnogo onih "neuhvatljivih" koji su se zarazili a nisu se prijavili tj nisu usli u statistiku?! 

Ako vec vakcina ne stiti od delta soja zasto onda i dalje kampanja da se vakcinisemo? A ako vakcina vec stiti u dovoljnoj meri da je oni koji su je primili imaju blazi oblik ( kao i kod onih koji su vec prokuzeni tj prelezali Covid) onda sledi pitanje: jeli onda relevantna brojka o broju zarazenih, ili bi trebalo izvestavati samo o broju umrlih i hospitalizovanih? 

U suprotnom- cemu vakcine ako nas ne stite od delta soja? Onda nam trebaju nove vakcine! Pa nakon delte sledi lambda itd mozemo tako stici i do slova "Omikron" grckog alfabeta??

Drugo , oko tog broja testiranih: tesko mi je da poverujem da se npr u Srbiji svakog dana testira po 10 hiljada ljudi? Otkud toliki brojevi? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Slažem se sa celim postom, ali moram da pitam- koliko koštaju ti testovi u Grčkoj?

 

U Srbiji test košta 9000 dinara. Veliki broj roditelja i sa prosečnim i sa malo većim platama neće moći da plaćaju 18000 dinara, ako se i ovde budu tražila dva testa nedeljno.

 

Pogotovo to neće moći da plate oni koji imaju dvoje, troje dece..

 

I ti testovi moraće da se rade do kraja polugodišta, pa zatim i u drugom polugodištu, maltene sve do okončanja pandemije.  

 

Ovde se još uvek zvanično ne zna kako će izgledati nova školska godina. Lekari i članovi KrŠ daju različite izjave, kao što daju i različite izjave povodom treće doze vakcine.

 

Neko je ovde spomenuo Sputnik V.  Ne znam, laik sam, ali ako bude Sputnik kao treća doza, pretpostavljam da će se primati i jedna i druga komponenta...ukoliko nam do tada ne stigne Sputnik Light koji se prima u jednoj dozi.    

Mislim da tamo nisu u pitanju PCR testovi, vec antigenski koji su jeftiniji. Pored toga u Francuskoj je bio PCR besplatan a za strance 37 eura. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, NMX said:

Mesecima smo (ne)svesno potencirali, što ovde, što po medijima, kako je Izrael jedina ispravna priča, brza vakcinacija, samo prajm vakcine, veliki broj ljudi = rešenje u kraju pandemije.

To i jeste bio problem, pogotovo ovaj zadnji deo. Nerealno podigao očekivanja a i u isto vreme, pomoglo da se izgubi poverenje i još više dalo vetra u jedrima antivaksera.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Meni uopste nije jasno zasto ja treba da stitim takve? 

Od danas je Filadelfija na svojoj teritoriji uvela mandat za maske, ponovo. Za sve, i naravno da sam se iznervirala. Raspravljam to sa klincem i on mi objasnjava kako tako stitim nevakcinisane.

Znaci, oni nece da se vakcinisu (i ja postujem pravo izbora) i nije ih briga da li ce time i mene zaraziti (novim sojem ili starim) a ja treba da nosim masku da ih stitim:classic_blink: Jel ima neko bolje objasnjenje za to nego da ja treba da budem svetac i okrenem drugi obraz? Posto je verovatnoca da se ja zarazim relativno mala (nema mnogo vakcinisanih koji su zarazeni).

Ako je to ideja da ce ih motivisati da se visu vakcinisu - mislim da je to potpuno pogresna strategija.

Mislim da su maske mera da bi se smanjio protok virusa a samim tim i opterećenje na zdravstveni sistem, gde su i vakcinisani i nevakcinisani (na primer, immunocompromised, cancer patients, itd itd). Na žalost, odluka mnogih da se nevakcinišu ima posledice za sve i ne samo za njih same, jer kada se bolnice popune onda nema mesta ni za koga. 

 

Što se tiče nevakcinisanih, mislim da bi se lakše rešio taj problem ako država odluči da plati odštetu onim koji stvarno nemaju sreće i umru od vakcine (par ljudi u milion slučajeva). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Ako vec vakcina ne stiti od delta soja zasto onda i dalje kampanja da se vakcinisemo? A ako vakcina vec stiti u dovoljnoj meri da je oni koji su je primili imaju blazi oblik ( kao i kod onih koji su vec prokuzeni tj prelezali Covid) onda sledi pitanje: jeli onda relevantna brojka o broju zarazenih, ili bi trebalo izvestavati samo o broju umrlih i hospitalizovanih? 

Prvi bold, naravno da štiti - samo manje. 

 

Drugi bold, apsolutno se slažem. Kada je velika većina vakcinisanih, mnogo relevantniji brojevi su brojevi umrlih i hospitalizovanih. Mada za imunologe i ostale stručnjake, svakako da važan i broj obolelih. Na primer, šta ako se pojavi neki nov soj na koji vakcina ima samo minimalan efekat? Zato je broj obolelih važan, da se vidi efikasnost.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

Mislim da su maske mera da bi se smanjio protok virusa a samim tim i opterećenje na zdravstveni sistem, gde su i vakcinisani i nevakcinisani (na primer, immunocompromised, cancer patients, itd itd). Na žalost, odluka mnogih da se nevakcinišu ima posledice za sve i ne samo za njih same, jer kada se bolnice popune onda nema mesta ni za koga. 

 

Što se tiče nevakcinisanih, mislim da bi se lakše rešio taj problem ako država odluči da plati odštetu onim koji stvarno nemaju sreće i umru od vakcine (par ljudi u milion slučajeva). 

To i dalje nije objasnjenje da vakcinisani treba da nose maske. Posto je zarazavanje vakcinisanih retko.

objasnjenje je da ne mogu da znaju ko jeste a ko nije vakcinisan pa onda za sve, opet zasto mi brinemo ako neko nevakcinisan rizikuje sebe jer se pravi da je vakcinisan? Nisu nam bolnice na punim kapacitetima.

Znaci kaznjavamo vakcinisane, zato sto nevakcinisani nece da se vakcinisu - kako ce to promeniti odluku nevakcinisanih? Nema logike.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

To i dalje nije objasnjenje da vakcinisani treba da nose maske. Posto je zarazavanje vakcinisanih retko.

objasnjenje je da ne mogu da znaju ko jeste a ko nije vakcinisan pa onda za sve, opet zasto mi brinemo ako neko nevakcinisan rizikuje sebe jer se pravi da je vakcinisan? Nisu nam bolnice na punim kapacitetima.

Znaci kaznjavamo vakcinisane, zato sto nevakcinisani nece da se vakcinisu - kako ce to promeniti odluku nevakcinisanih? Nema logike.

Za prvi bold, pretpostavljam da su uveli mere sada da se bolnice ne bi popunile, preventivna mera. Ako bi bile na punim kapacitetima, bilo bi kasno. I da ponovim - nije cilj u zaštiti nevakcinisanih po meni, nego da se bolnice ne popune. U tom slučaju, na primer imaš vakcinisane koji imaju srčane probleme i ostale hitne slučajeve koji ne bi mogli da stignu na red. 

 

Za drugi bold, imaš poentu i razumem da je frustrirajuće. Na žalost, svi ispaštaju od odluka nevakcinisanih. Sranje scenario. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darko said:

 

Za drugi bold, imaš poentu i razumem da je frustrirajuće. Na žalost, svi ispaštaju od odluka nevakcinisanih. Sranje scenario. 

Ma nisu ni blizu kapaciteta, imas 13 ljudi u ICU, 100 sve ukupno hospitalizovano. Samo Einstein, Jefferson I Temple imaju oko 3,000 kreveta. Gde su ostali? Filadelfija I okolina ima oko 1,000 icu kreveta. Filadelfija je poznata da ima extremni broj bolnica I kreveta.

 

Ne ispastamo mi zbog nevakcinisanih, nego odluka politicara. Uz to, ja rekoh kako su objasnili odluku. Niko ne pominje bolnice, jer to je lako videti da je bs.

Link to comment
Share on other sites

Evo sad sam citala. Znaci u Filadelfiji ima 70% vakcinisanih (prenosim iz medija nisam proveravala), I ove price sa maskama (I pretnje kaznama) je objasnjeno, kao "naterati nevakcinisane da se vakcinisu" iliti kako su rekli "kad bi samo neki otisli I vakcinisali se". Znaci rade nesto potpuno ilegalno, jer vakcine nisu obavezne. A nisu obavezne da politicari ne bi bili izlozeni sudjenju I politickim konsekvencama (posto vakcine nemaju puno FDA odobrenje, opet, zasto?). Tako su obisli ceo pravni sistem, sto ce reci zloupotreba polozaja.

Gradskim sluzbenicima traze da ako su nevakcinisani, nose dve maske 😳 niko ne pominje da jedan deo ljudi I ne sme da se vakcinise (ali treba da trpi).

 

E sad, nazovite me teoreticarem zavere, ali.....ako su vakcine neophodne za zaustavljanje pandemije, I ako rade sta treba da rade, I ako su bezbedne zasto je potrebno sve zastiti od sudjenja: proizvodjace, administraciju, I zasto FDA nije odobrio vakcine I zasto nisu obavezne?

 

I ako nije US, zasto niko ne proglasava vakcine obaveznim, nego se pribegava nekim zaobilaznim zavrtanjem ruke?

 

Eto jel ima neko logicnu ideju za odgovor? Posto ja evo lupam glavu I ne vidim ga.

 

US ima pravni mehanizam da u slucaju pandemije proglasi vakcinaciju obaveznom. Znaci nije da to ne moze da se uradi. 

 

 

Edit: @Darko samo da pomenem da je piku pandemije prosle godine procenjeno da Fili ima kapacitet od barem preko 2,600 kreveta za covid pacijente (to je ono kad se uzme u obzir kolika je standardna popunjenost drugim pacijentima) I to su kreveti koji imaju opremljenost radnicima I svim sto je potrebno, znaci trenutna popunjenost tog kapaciteta je 4%, nigde ni blizu alarmantna. Znaci da uzmemo da broj ICU kreveta, od 1000 ukljucuje 4 prigradske opstine, pa da kazemo da Fili ima samo pola od toga, 500, ima 13 pacijenata u ICU. Ili evo bicu jos extremnija, nek ima 250, I dalje pricamo o 5% popunjenosti.

 

Mozda ja nesto propustam ovde od informacija

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

I ako nije US, zasto niko ne proglasava vakcine obaveznim, nego se pribegava nekim zaobilaznim zavrtanjem ruke?

 

Eto jel ima neko logicnu ideju za odgovor? Posto ja evo lupam glavu I ne vidim ga.

 

Idu midterms, zato...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ma nisu ni blizu kapaciteta, imas 13 ljudi u ICU, 100 sve ukupno hospitalizovano. Samo Einstein, Jefferson I Temple imaju oko 3,000 kreveta. Gde su ostali? Filadelfija I okolina ima oko 1,000 icu kreveta. Filadelfija je poznata da ima extremni broj bolnica I kreveta.

 

Ne ispastamo mi zbog nevakcinisanih, nego odluka politicara. Uz to, ja rekoh kako su objasnili odluku. Niko ne pominje bolnice, jer to je lako videti da je bs.

OK, nemam pojma onda. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, handys said:

 

Idu midterms, zato...

To je jasno, ali za to cu da budem proglasena za conspiracy theorists. Znaci ako neko nema logicno objasnjenje, koje podrzava nauka, onda je odgovor na neko od mojih pitanja, problematicno.

Znaci ili se neko plasi da ne zaglavi zatvor I/ili cuvaju svoje pozadine I fotelje, ili nemaju pojma sta rade.

 

9 minutes ago, Darko said:

OK, nemam pojma onda. 

Pa ja imam. Mislim, imam nekoliko potencijalnih, I nijedan odgovor nije komforan pravo da ti kazem. Ostavljam naravno mogucnost da oni nesto znaju sto mi neznamo. Ali ako je to odgovor sto nam ne kazu. Nisam ja jedina da vidim da ovo nema logike, I pogresno je zakljuciti da ljudi koji nece vakcinu, su prosto glupi (neki naravno jesu). Neki su inteligentni ljudi, I prosto kazu nesto ovde nema smisla.

 

Uopste nije iznenadjenje da sam na ovu pricu prosto besna 

Bukvalno nemam argumente da branim protiv anti-vaxx ljudi.

 

Ameri su inace, prosek, ne extremi, ljudi kojima objasnis nesto I oni rade sta se zahteva. Imas naravno dzepove gde su ljudi anti-protivni komplet, ali ovde na severo-istoku, do debilnosti povremeno, prate logicna objasnjenja.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

To i dalje nije objasnjenje da vakcinisani treba da nose maske. Posto je zarazavanje vakcinisanih retko.

objasnjenje je da ne mogu da znaju ko jeste a ko nije vakcinisan pa onda za sve, opet zasto mi brinemo ako neko nevakcinisan rizikuje sebe jer se pravi da je vakcinisan? Nisu nam bolnice na punim kapacitetima.

Znaci kaznjavamo vakcinisane, zato sto nevakcinisani nece da se vakcinisu - kako ce to promeniti odluku nevakcinisanih? Nema logike.

Madjarska ukida bilo kakvo ogranicenje za ulazak u zemlju. Procitajte prvi komentar ( tj onaj koji kaze "Mađari su ukinuli obavezno nošenje maski kada su otrpilike krajem juna dostigli 5.5 miliona vakcinisanih... ) Sto jeste istina da u Madjarskoj niko ne nosi maske, pisao sam pre 3 nedelje o tome.

https://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2021&mm=08&dd=12&nav_id=1906255

Link to comment
Share on other sites

Evo sad gledam neku matematiku, I prosto nema smisla.

Da sutra hospitalization rate skoci 10x, a nema nikakve indikacije da ce se to desiti, bolnice mogu da podnesu kompletno opremljene tako nesto, icu moze da podnese ljude na respiratorima a da ne uskrati brigu regularnim pacijentima.

 

Oko 600 icu beds u Filiju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...