Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1. Placa država zato što deo uplašenih od vakcine (čuj od vakcine a korona je manja neprijatnost, jel?) sve zaboravi kad im das sendvič.
2. Deo lekara je isto tako glup , bahat, moron kao i ti studenti. Cenim da je deo i platio na neki način i te diplome kojima se qrče.
3. Vremena je sasvim dovoljno jer vakcine nisu nova stvar, neke (recimo kineske) se decenijama prave na isti način)
4. Farmako mafija daleko veće pare uzima na nekim drugim proizvodima/tretmanima.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://files.fm/u/3m5fptr7d

 

 

4 hours ago, shonke said:

"trenutno nema studenata zainteresovanih za vakcinaciju" pa nema, jer su oni koji su hteli već odavno se prijavili i vakcinisali, ostala je ta većina koja hoće da "sačuva svoj genetski kod" od "neispitsne vakcine" (to su one pi..ckice koje misle da su mnogo pametni pa svoj strah od nečega kao što je sopstveno neznanje, kriju iza umobolnih opravdanja) ili onih samozivih g.vana koja misle da je samo njihovo dupe bitno i pošto su oni, jelte, mlađi i virus im ne može ništa, zašto bi se oni boli bilo čime.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ako nista bar sam shvatio sa kakvim zatucanim budalama sam provodio vreme. Kakav polusvet. 

Bapske price o vakcinama I citati Dr. Jovane. Ali kad rade testove na antitela u nadi da imaju nekim cudom antitela. Imas quratz da izbijes oci a ne antitela. 

 

Imali zena I ja neki proliv oko nove godine, mora da je to covid.... da da nego sta. Covid je u stvari proliv dva dana I temperature 10 sati. 

 

A sve kvazi nesto urbano... lol. 

Edited by ras kass
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:


2. Deo lekara je isto tako glup , bahat, moron kao i ti studenti. Cenim da je deo i platio na neki način i te diplome kojima se qrče.

Nema mnogo nevakcinisanih lekara, najvise ih je medju mladim doktoricama koje tek treba da se ostvare kao majke.

S druge strane, ostalo medicinsko osoblje je onako pola-pola.

 

Mislim da bez obavezne vakcinacije za mnoge poslove mi nemamo mnogo sanse da obuzdamo virus.

Vidim u Nemackoj da su napravili procenu da je za kolektivni imunitet potrebno vakcinisati 80% ljudi do 65god I 90% ljudi preko 65god.

 

A trenutno je i Nemacka na nekih 55% vakcinisanih I nema vise onog zamaha kao ranije, izgleda da ce I oni uskoro da udare u antivax zid.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Uki, i obavezno pitaj zasto ne nosi masku!!

Nahvatao ga i pitao, ljubazan čovek. Kaže da ne nosi jer je u okruženju cirkulacija virusa niska, a ne namerava da bude u dužem kontaktu u zatvorenom. I da lično veruje da maska neznatno snižava rizik, ali je politika nošenja maski striktna jer i to neznatno u velikim brojevima čini korist. Malo smo pričali o Indiji, čovek je tamo dosta boravio, biće lepih priča 😉

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nema mnogo nevakcinisanih lekara, najvise ih je medju mladim doktoricama koje tek treba da se ostvare kao majke.

S druge strane, ostalo medicinsko osoblje je onako pola-pola.

 

Mislim da bez obavezne vakcinacije za mnoge poslove mi nemamo mnogo sanse da obuzdamo virus.

Vidim u Nemackoj da su napravili procenu da je za kolektivni imunitet potrebno vakcinisati 80% ljudi do 65god I 90% ljudi preko 65god.

 

A trenutno je i Nemacka na nekih 55% vakcinisanih I nema vise onog zamaha kao ranije, izgleda da ce I oni uskoro da udare u antivax zid.

Vec su poceli autobusi, “akcije” bez zakazivanja termina (sto je za nemacku ko loto jebote, nesto moze bez termina), najave da ce dolaziti u firme za masovnu vakcinaciju itd. Ko zeli da se vakcinise taj je vec to uradio. 65% potpuno vakcinisanih punoletnih je je max koji ce uspeti do Septembra. Odokativna metoda. E posle ce biti frka. Jedini nacin da sve ovo stane je vakcina, a jedini motiv, nazalost, mora biti potpuna sloboda za vakcinisane i potpuna zabrana za nevakcinisane.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kako reče @Sunshine State neki dan, da ovo bude smrtonosno 20%, tražili bi antivaxeri i tri puta da se bodu, pa makar im izrastao rep. Ovako ih zabole, ako neko rikne to je jer je tako moralo biti, bio je debeo, star, imao je neku skrivenu bolest, što antivax ekipa nikako nema, oni su svi zdravi i fit 100%.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

Nahvatao ga i pitao, ljubazan čovek. Kaže da ne nosi jer je u okruženju cirkulacija virusa niska, a ne namerava da bude u dužem kontaktu u zatvorenom. I da lično veruje da maska neznatno snižava rizik, ali je politika nošenja maski striktna jer i to neznatno u velikim brojevima čini korist. Malo smo pričali o Indiji, čovek je tamo dosta boravio, biće lepih priča 😉

Boli te uvo: veceras pocinje EXIT, Indijci u COVID turizmu..... - za mesec dana

AnyPerfectBlueandgoldmackaw-size_restric

Boli te uvo - ti si Ewocs  sa Kosmaja.:classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nekako je prelako prosla vest da su u Japanu uveli vanredno stanje sve dok se ne zavrse OI I da nece biti gledalaca nigde na olimpijskim arenama. 

U Japanu je u toku veliki talas zarazavanja, samo u Tokiju danas skoro 1000 pozitivno testiranih, sto je za njih bas preveliki broj. Nema dana a da se ne desi neki veci protest protiv odrzavanja OI, tako da je ova odluka- olimpijada bez gledalaca uzivo nekakav kompromis.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, shonke said:

Kako reče @Sunshine State neki dan, da ovo bude smrtonosno 20%, tražili bi antivaxeri i tri puta da se bodu, pa makar im izrastao rep. Ovako ih zabole, ako neko rikne to je jer je tako moralo biti, bio je debeo, star, imao je neku skrivenu bolest, što antivax ekipa nikako nema, oni su svi zdravi i fit 100%.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

psle španskog gripa koji je bio smrtonosniji vratilo se u normalu, ali mediji nisu bili kao danas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Nahvatao ga i pitao, ljubazan čovek. Kaže da ne nosi jer je u okruženju cirkulacija virusa niska, a ne namerava da bude u dužem kontaktu u zatvorenom. I da lično veruje da maska neznatno snižava rizik, ali je politika nošenja maski striktna jer i to neznatno u velikim brojevima čini korist. Malo smo pričali o Indiji, čovek je tamo dosta boravio, biće lepih priča 😉

Nemoj nam sve tako na kasicicu. 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Meni se čini da je bio smrtonosniji. Pandemija  je trajala od 1918 do 1920.godine.

 

https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-52461408

 

Da bi se izjednačila smrtnost sa Španskim treba da umre oko 200 miliona ljudi od Covida za neko slično vreme. Na worldometru smo na 4, ali može se pomnožiti sa 3. Nek je 12. Sad pitanje vremenskog raspona...

 

 

Španski koliko se sećam sa wiki je počeo rane 1918 po USA, gro je odradio u zimu 1918/19 i jedan blaži talas 1919/20. Do leta 20 je prestao. 

Mi bi smo grubo mogli reći 1918 --> 2020. Dakle trebalo bi da još ovu sezonu da preguramo.

 

Ako se dobro sećam i kada bi postojala analogija

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Meni se čini da je bio smrtonosniji. Pandemija  je trajala od 1918 do 1920.godine.

 

https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-52461408

Ne moze se tek tako uporediti broj preminulih I odrediti koji je virus opasniji, jer su medicina I farmacija na potpuno drugacijem nivou danas nego pre 100 godina.

Evo bas iz ovog clanka koji si citirala:

 

Te 1918. godine, medicina i nauka bile su mnogo ograničenije u borbi protiv bolesti nego što su danas.

Lekari su znali da iza Španskog gripa stoje mikroorganizmi i da bolest može da se prenosi sa osobe na osobu, ali su i dalje mislili da je izazivaju bakterije a ne virusi.

 

Lečenje je takođe bilo ograničeno - prvi antibiotik na svetu, na primer, otkriven je tek 1928. godine.

Prvi vakcina protiv gripa postala je dostupna javnosti četrdesetih.

Ključno, nisu postojali zdravstveni sistemi za sve ljude. A čak i u bogatim zemljama, javni sanitarni sistem i dalje je bio luksuz.

„U industrijalizovanim zemljama, većina lekara ili je radila za sebe ili su ih finansirale dobrotvorne ustanove ili verske institucije, a mnogi ljudi im nisu imali pristup".

 

A mi danas imamo I lekove, kiseonik respiratore, intezivnu negu, vitamine I suplemente, a imamo I vakcinu. Na stranu to sto je spanska groznica bila sezonalnog karaktera I talasi su dolazili u jesen/zimu I prolece. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, djura.net said:

Ne moze se tek tako uporediti broj preminulih I odrediti koji je virus opasniji, jer su medicina I farmacija na potpuno drugacijem nivou danas nego pre 100 godina.

Evo bas iz ovog clanka koji si citirala:

 

Te 1918. godine, medicina i nauka bile su mnogo ograničenije u borbi protiv bolesti nego što su danas.

Lekari su znali da iza Španskog gripa stoje mikroorganizmi i da bolest može da se prenosi sa osobe na osobu, ali su i dalje mislili da je izazivaju bakterije a ne virusi.

 

Lečenje je takođe bilo ograničeno - prvi antibiotik na svetu, na primer, otkriven je tek 1928. godine.

Prvi vakcina protiv gripa postala je dostupna javnosti četrdesetih.

Ključno, nisu postojali zdravstveni sistemi za sve ljude. A čak i u bogatim zemljama, javni sanitarni sistem i dalje je bio luksuz.

„U industrijalizovanim zemljama, većina lekara ili je radila za sebe ili su ih finansirale dobrotvorne ustanove ili verske institucije, a mnogi ljudi im nisu imali pristup".

 

A mi danas imamo I lekove, kiseonik respiratore, intezivnu negu, vitamine I suplemente, a imamo I vakcinu. Na stranu to sto je spanska groznica bila sezonalnog karaktera I talasi su dolazili u jesen/zimu I prolece. 

 

1918. se nije tako putovalo, kao sad, sanse da se rasiri su bile mnogo manje

 

Kad smo vec kod putovanja - palite rostilje po Fruskim Gorama, Vrsackim Bregovima i ostalim vojvodjanskim planinama i gorama, upalila sam ridju, krecem za sat vremena!

 

I nosite maske, nemoj da me zbog vas zakljucavaju po Srbijama!

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

1918. se nije tako putovalo, kao sad, sanse da se rasiri su bile mnogo manje

 

Kad smo vec kod putovanja - palite rostilje po Fruskim Gorama, Vrsackim Bregovima i ostalim vojvodjanskim planinama i gorama, upalila sam ridju, krecem za sat vremena!

 

I nosite maske, nemoj da me zbog vas zakljucavaju po Srbijama!

 

Welcome home

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...