Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

BEOGRAD - Studenti su se opustili i trenutno nema nijednog zainteresovanog za vakcinaciju, upozorila je danas rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović i ukazala da najavljeni novi talas virusa korona može ugroziti septembarski ispitni rok i odrediti da se 4. semestar održi u onlajn formatu.

"U ovom trenutku to je nemoguće predvideti, ali nije gotovo. Nadamo se da neće biti tako, ali moramo biti spremni", naglasila je Popović na sednici Senata i dodala da je značajno da se i dalje apeluje na studente da prime vakcinu protiv kovida-19.

 

Izvor (nažalost, TANJUG)

 

Ne razumem zašto hoće da sjebu i nastavu na univerzitetima, a studenti imaju mogućnost da biraju vakcine kao na švedskom stolu. Među tim studentima ima i budućih lekara, a ja baš i ne bih voleo da se lečim kod online školovanih. Ako mogu da ih reketiraju za školarine bar po hiljadu evra, mogu i da im propišu jedan sitan uslov za studije - jedna mala boca kao uslov za studije, normalna nastava i zdravo đaci. Ionako su dobijali boce u školi, pa ne vidim razloga da tako ne bude i sada.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

Ili kada svi budu primorani da se vakcinisu, u suprotnom svako otvaranje ce manje vise isto da se zav

 

Ako se na primer 70% dobrovoljno vakcinišu, smanjuje se vektor zaražavanja i hospitalizacija (ovaj drugi dramatično). U tom slučaju, ne bi trebalo da bude preopterećenosti zdravstvenog sistema, jer:

- Virus se ne bi tako brzo širio i

- Mnogo manje bi završilo u bolnici

 

Valjda. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

Johnson & Johnson single-shot COVID-19 vaccine elicited neutralizing antibody activity against the Delta variant at an even higher level than what was recently observed for the Beta (B.1.351) variant in South Africa.

J&J izgleda stvara jacu odbranu od delta varijante nego pfizer.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

Ne razumem zašto hoće da sjebu i nastavu na univerzitetima, a studenti imaju mogućnost da biraju vakcine kao na švedskom stolu. Među tim studentima ima i budućih lekara, a ja baš i ne bih voleo da se lečim kod online školovanih. Ako mogu da ih reketiraju za školarine bar po hiljadu evra, mogu i da im propišu jedan sitan uslov za studije - jedna mala boca kao uslov za studije, normalna nastava i zdravo đaci. Ionako su dobijali boce u školi, pa ne vidim razloga da tako ne bude i sada.

ne može se tako podmetnuti uslov za studiranje, ali je više nego logično da se ne dozvoli konkurisanje za studentski dom nevakcinisianim studentima.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, djura.net said:

ne može se tako podmetnuti uslov za studiranje, ali je više nego logično da se ne dozvoli konkurisanje za studentski dom nevakcinisianim studentima.

 

Kako gde!

Ja sam morala da pokazem da imam MMR vakcinu da bih upisala univerzitet u US - ne za dom, vec za studiranje, predavanja, vezbe...

 

Ne vidim zasto ne bi moglo i ovde - zar i za vrtice ne traze da deca budu vakcinisana?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, djura.net said:

ne može se tako podmetnuti uslov za studiranje, ali je više nego logično da se ne dozvoli konkurisanje za studentski dom nevakcinisianim studentima.

Ako može za škole, može i za fakultete. Uostalom, ako neko ima indeks i ne veruje u nauku, ne treba ni da studira.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Gledala na ZDF-u.

Ako se ne varam, za Dubrovnik kazu da brodovi koji pristanu, da putnici ne smeju da idu u lokalne restorane, kafice, inace ne mogu nazad na brod

Tačno tako. Ne kapiram logiku, ali tako je. Malopre gledam na HRT neka žena iz WHO strastveno i bez premišljanja poziva vakcinisane da i dalje nose maske i drže distancu. Ubio me bog ako kapiram zašto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Darko said:

Što se tiče kovida - siguran sam da će biti sa nama doveka, pre ili kasnije moraćemo da se naviknemo da živimo sa njim. To sam pročitao u Februaru 2020-e (mišljenje jednog doktora u Australiji), da će proći planetu i postati nešto kao sezonski grip - i tako ide za sada.

 

Mislim da smo možda čitali isti članak....U stvari, ja sam negde, ne znam na kom portalu čitala mišljenje lekara i naučnika da će kovid postati jedna vrsta sezonskog gripa..

 

Dobro se sećam članka, ne mogu sada da nađem link.

 

Tu se, između ostalog, spominju i deca uzrasta od 2-5 godina. Ta deca će biti najugroženija grupa, zapravo, samo će oni oboljevati od kovida, što mi deluje malo neobično. Imaće blažu formu i uglavnom neće biti potrebna hospitalizacija. 

 

Stariju decu i odrasle će štititi vakcine.

 

*

 

@urosg3 Ja sam pročitala tekst i sada razmišljam. Kad siđu sa kruzera turisti ne mogu da idu u lokalne kafiće..

 

Možda je je ta zabrana uvedena zato što na samom  kruzeru imaju dovoljno kafića i restorana gde mogu da jedu i piju.

 

Jedino ne znam ko kontroliše gde turisti idu kad siđu sa broda.

 

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pra neki dan sam bila na aerodromu. Na dolascima neki red, stoje, cekaju i pitamo sta rade. Dobrovoljno vakcinisanje, levo j&j, desno moderna, sve besplatno za sve koji hoce vakcinu. Posle sam mislila zasto ne i pfizer pa mi se nametnuo neki zakljucak da su se ljudi mnogo manje opredeljivali za ove dve vakcine i da verovatno imaju vece zalihe. 

 

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Jedino ne znam ko kontroliše gde turisti idu kad siđu sa broda.

 

 

Iz mog nekog iskustva, vise im 'prete' nego sto ih kontrolisu. Ovde je bilo te ne moze u ovu drzavu, te mora test za ulazak u avion, te ne mora, a ustvari niko nikog ne pita ni gde ide ni da li ima test. Pre godinu dana kada je virus divljao na Floridi onda su rekli da svi koji dodju moraju u karantin dve nedelje, nikada nikog nista nisu pitali ni na aerodromu, niti kontrolisali. Tako je bilo i za NY, nista... pitaju na aerodromu ako ides za NY da se prijavis, svi prodju kazu da ne idu i nikom nista. Sletis u NY isto, stoji neki na sred hodnika i kao ako ostajes u NY da se prijavis, svi kazu da su prolazu... 

 

Nema sanse da pohvataju kretanje par hiljada ljudi koji izadju sa kruzera. Da je stvarno zabrana, ne bi ih ni pustali da izadju napolje, a onda niko ne bi ni isao na krstarenje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I to se dogodilo, u hotelu upoznao pravog pravcatog epidemiologa, živog zdravog, Belgijanac zaposlen u Sciensano institutu, da ne veruje čovek. Nešto kao Šekler bavi se životinjama. Još uvek ne zna na koga je natrčao 😉

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

I to se dogodilo, u hotelu upoznao pravog pravcatog epidemiologa, živog zdravog, Belgijanac zaposlen u Sciensano institutu, da ne veruje čovek. Nešto kao Šekler bavi se životinjama. Još uvek ne zna na koga je natrčao 😉

 

Je l' nosi masku?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

I to se dogodilo, u hotelu upoznao pravog pravcatog epidemiologa, živog zdravog, Belgijanac zaposlen u Sciensano institutu, da ne veruje čovek. Nešto kao Šekler bavi se životinjama. Još uvek ne zna na koga je natrčao 😉

I sta kaze u vezi korone? Esi ga pito?

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, DJ_Vasa said:

BEOGRAD - Studenti su se opustili i trenutno nema nijednog zainteresovanog za vakcinaciju, upozorila je danas rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović...

Za one koji hoće da vide samo još jedna stvar kojom ti tu razotkrivaju svoju pravu prirodu, što je dobro. Očigledno ta bulumenta, cela, i nije materijal za fakultet. Mozda oni i mogu da nauce zanat, ali ako i nisu svi antivakcinaši, onda su bezumnici koji žive u negiranju stvarnosti, ili su od onih koji sebe gledaju sa strane, itd, svakako je u pitanju nekakva patologija, i svakako se radi o nepouzdanim ličnostima dobrim samo za izbegavanje. Ta vest je samo još jedan razlog za pripremanje odlaska. Živeti na mestu gde se "akademski građani" tako ponašaju je ponižavajuće.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Za one koji hoće da vide samo još jedna stvar kojom ti tu razotkrivaju svoju pravu prirodu, što je dobro. Očigledno ta bulumenta, cela, i nije materijal za fakultet. Mozda oni i mogu da nauce zanat, ali ako i nisu svi antivakcinaši, onda su bezumnici koji žive u negiranju stvarnosti, ili su od onih koji sebe gledaju sa strane, itd, svakako je u pitanju nekakva patologija, i svakako se radi o nepouzdanim ličnostima dobrim samo za izbegavanje. Ta vest je samo još jedan razlog za pripremanje odlaska. Živeti na mestu gde se "akademski građani" tako ponašaju je ponižavajuće.

Ne kaze dzabe ona narodna: nema vece budale od ucene budale! 

Link to comment
Share on other sites

"trenutno nema studenata zainteresovanih za vakcinaciju" pa nema, jer su oni koji su hteli već odavno se prijavili i vakcinisali, ostala je ta većina koja hoće da "sačuva svoj genetski kod" od "neispitsne vakcine" (to su one pi..ckice koje misle da su mnogo pametni pa svoj strah od nečega kao što je sopstveno neznanje, kriju iza umobolnih opravdanja) ili onih samozivih g.vana koja misle da je samo njihovo dupe bitno i pošto su oni, jelte, mlađi i virus im ne može ništa, zašto bi se oni boli bilo čime.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, shonke said:

"trenutno nema studenata zainteresovanih za vakcinaciju" pa nema, jer su oni koji su hteli već odavno se prijavili i vakcinisali, ostala je ta većina koja hoće da "sačuva svoj genetski kod" od "neispitsne vakcine" (to su one pi..ckice koje misle da su mnogo pametni pa svoj strah od nečega kao što je sopstveno neznanje, kriju iza umobolnih opravdanja) ili onih samozivih g.vana koja misle da je samo njihovo dupe bitno i pošto su oni, jelte, mlađi i virus im ne može ništa, zašto bi se oni boli bilo čime.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Upravo je ovo najvazniji argument studenata sa kojima igram basket poslednjih 7-8 dana, to je 4-5 ekipa, znaci minimum 13, 14 osoba. Nisam do skoro imao kontakt sa studentima ali bas sam bio u soku kad smo krenuli da pricamo na tu temu. Od ostalih argumenata, tu je '' 1) zasto bi nam placali da se vakcinisemo ako je sve ok sa vakcinom, 2) mnogi lekari nece da se vakcinisu, pa to valjda nesto govori, 3) previse je malo vremena proslo da bi se znale posledice vakcine 4) farmaceutska mafija, bla bla bla''

Buduca akadeska zajednica ove drzave, nadam se da velika vecina studenata drugacije razmislja

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...