Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

@urosg3 Sta mislim kojom brzinom ce ici kod nas vakcinacija? Da li ce biti ove godine zavrsena? Ja nisam siguran, a maske cemo nositi. 

 

12 minutes ago, zoe Bg said:

Samo sto ce kod nas da traje i traje :classic_biggrin:

Ma koliko god, bitno je da se javljaju pukotine, vidi đavola, sad kad se svi vakcinišu skidaju se maske 🙂 (maske kao pojavni deo mera, prosto kao simbol)
Polako, korak po korak, nagrizamo tvrđavu.  Sad će da se razmotri, pa da neko kaže: pa dobro, posle druge vakcine, i recimo dve nedelje nakon - vakcinisani je stvarno razumno imun, i obzirom da je živ i zdrav (a to beše preduslov za vakcinaciju) možemo da ga smatramo zaštićenim, što je krajnje razumno i očekivano.
Ili tako ili će pobesneli antivakseri da nađu kojoj je sve gospodži  ili gospodinu nakon primanja vakcine pukla zanoktica, pomerilo se sočivo u oku, i slične neželjene efekte 🙂

Jedino tako i može nekako, ljudi sve masovnije insistiraju da se vrate normalnom životu, prirodno, ovo predugo traje, kao vrsta nismo projektovani niti želimo da živimo u sigurnosti kaveza. Lepo reče @wwww sa pojavom prvog snega masovno ljudi izašli napolje  i to nema veze sa bahatošću i neodgovornošču, ljudi kao vrsta imaju potrebu za kontaktom, na kratko vreme moguće je suzbiti tu  potrebu...

Od apokaliptićnih i distopijskih prognoza tipa: "novonormalno" "nosićemo  maske još dugo" stvarno ne znam koga misle da pridobiju na vaksersku stranu. Takav PR kao da je WHO smislio, toliko uspešan ii jeste.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, wwww said:

Zar ti ne rece da neces da se vakcinises? Kako sad tebi smeta sto je vakcinacija u Nemackoj spora (a ipak mnogo brza od one u Francuskoj)?

 

Sad ti smeta sto neki hoce da "ispostuju" praznike, a onda se bunis sto se kritikuje masovni odlazak na sankanje. Nekako ti stav nije principijelan. Ili zamisljas da medicinsko osoblje treba da radi 24/7 i spada s nogu, a ostali mogu da partijaju, idu na odmore i zive normalno kao da nema virusa.

 

Nego, da li je neko preneo vest da su u Renu u Bretanji organizovali novogodisnju tehno zurku koja je trajala nekoliko dana na kojoj je bilo preko 2500 ucesnika, a partijali su kao u vreme pre corone? Policija je tek posle nekoliko dana resila/uspela da ih zatvori/rasturi.

 

 

Uopste te ne razumem o cemu pricas? Ja se bunim zbog vlasti, njima su bitniji praznici od zdravlja svojih gradjana. Kritikujem isto tu vlast jer kritikuje gradjane koji su izisli na sankanje. Ne kritikujem gradjanje jer im je preko glave mera. Ko ide na odmore i zivi kao da nema virusa? Nije to ni blizi takvog zivota. 

 

Nisam rekao da ne zelim da se vakcinisem. Smeta mi sto je vakcinacija spora jer se tako nikad nece ukinuti vanredne mere. Treba to mnogo brze. Da se radi i danju i nocu bez prestanka.

Link to comment
Share on other sites

Ko zna zasto je to dobro sto Francuzi nece da se vakcinisu. Ajd nek im neko zabrani da idu na odmor u neku drugu drzavu kad krene sezona. Ako ih budu i dalje ogranicavali u vezi kretanja, eto njih na ulicama, pa onda nek vlast misli o merama, zelenim pasosima i ko zna cemu jos.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ko zna zasto je to dobro sto Francuzi nece da se vakcinisu. Ajd nek im neko zabrani da idu na odmor u neku drugu drzavu kad krene sezona. Ako ih budu i dalje ogranicavali u vezi kretanja, eto njih na ulicama, pa onda nek vlast misli o merama, zelenim pasosima i ko zna cemu jos.

 

Ja za svojih 15 godina letovanja po Evropi videla 10 auta s francuskim tablicama van Francuske 😄

 

Zna se ko letuje - zute NL tablice svugde, a UK pijanci po spanskim i grckim ostrvima 😄

 

Edit: da ne bude zabune - Francuzi imaju sve sta im treba u sopstvenoj drzavi (more, planine, zamkove...), pa i ne cudi sto nisu bas neki turisti van FR

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja za svojih 15 godina letovanja po Evropi videla 10 auta s francuskim tablicama van Francuske 😄

 

Zna se ko letuje - zute NL tablice svugde, a UK pijanci po spanskim i grckim ostrvima 😄

 

Edit: da ne bude zabune - Francuzi imaju sve sta im treba u sopstvenoj drzavi (more, planine, zamkove...), pa i ne cudi sto nisu bas neki turisti van FR

Francuzi najvise vole svoju francusku izmedju ostalog jer se tu prica jezik koji znaju. 

Stvar koja bi ih jos vide radovala je da im strani turisti ni ne dolaze 

 

edit : putuju oni na kratko 3-4 dana negde da vide kako izgleda naprimer, ne cesto ali tu i tamo, ali da ceo godisnji odmor provedu u nekoj drugoj zemlji, ne pada im na pamet - zasto bi kad im je ovde sve najlepse sto se njih tice, bilo gde drugo francuski se uopste ne prica, hrana nije francuska itd

 

1 hour ago, Sunshine State said:

Pragmaticni i stedljivi Holandjani planiraju vecinu da vakcinisu sa AstraZeneca, CureVac, Johnson & Johnson, or GSK/Sanofi.

 

Samo ovi prioritetniji i more vulnerable sa Moderna i P&B

Koliko ja razumem oni su jos poodavno ulozili pare i obavezali se za dobar deo tih vakcina, pre nego sto su znali i cenu i detalje vezane za vakcinu, sad moraju da trose to sto su kupili tj rezervisali

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ciao said:

Francuzi najvise vole svoju francusku izmedju ostalog jer se tu prica jezik koji znaju. 

Stvar koja bi ih jos vide radovala je da im strani turisti ni ne dolaze 

 

Koliko ja razumem oni su jos poodavno ulozili pare i obavezali se za dobar deo tih vakcina, pre nego sto su znali i cenu i detalje vezane za vakcinu, sad moraju da trose to sto su kupili tj rezervisali

 

Ma nisu samo pare problem, problem je sto su i logistiku planirali na osnovu AZ i ostalih vakcina, cija je distribucija i cuvanje jednostavnije.

Zato i kasnjenje s pocetkom vakcinacije, jer su morali da promene strategiju i prilagode vakcinama koje su trenutno odobrene.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ma nisu samo pare problem, problem je sto su i logistiku planirali na osnovu AZ i ostalih vakcina, cija je distribucija i cuvanje jednostavnije.

Zato i kasnjenje s pocetkom vakcinacije, jer su morali da promene strategiju i prilagode vakcinama koje su trenutno odobrene.

 

Ne smem ni da napisem ali naravno - problem je jedino Pfizer zbog svojih -70 stepeni i sto kad ga odmrznes moras da potrosis u roku od sest sati a da bi ga transportovao i cuvao satima na -70 stepeni je mnoooogo komplikovano. A to je trenutno jedina vakcina koja moze da se trosi u evropi.

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ciao said:

Ne smem ni da napisem ali naravno - problem je jedino Pfizer zbog svojih -70 stepeni i sto kad ga odmrznes moras da potrosis u roku od sest sati a da bi ga transportovao i cuvao satima na -70 stepeni je mnoooogo komplikovano. A to je trenutno jedina vakcina koja moze da se trosi u evropi.

 

I ne samo to, vec P&B mora da se razblazi s 0.9 % NaCl, a svaki dodatni korak povecava mogucnost greske:

 

The thawed vaccine must be diluted in its original vial with 1.8 mL sodium chloride 9 mg/mL (0.9%) solution for injection, using a 21 gauge or narrower needle and aseptic techniques. 

(prevod za druga Kocu: Odmrznuto cjepivo mora se razrijediti u originalnoj bočici sa 1,8 ml otopine natrijevog klorida 9 mg / ml (0,9%) za injekcije, koristeći iglu od 21 ili užu iglu i aseptične tehnike.)

 

https://www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-pfizer-biontech-vaccine-for-covid-19/information-for-healthcare-professionals-on-pfizerbiontech-covid-19-vaccine

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ciao said:

Francuzi najvise vole svoju francusku izmedju ostalog jer se tu prica jezik koji znaju. 

Stvar koja bi ih jos vide radovala je da im strani turisti ni ne dolaze 

Strani turisti potrose oko 50 milijardi evrica godisnje u Fra, sto je oko 2% GDPa, sto i nije strasno, nek uvedu ban na turizam, samo poslovna putovanja. 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AgroLaki said:

Strani turisti potrose oko 50 milijardi evrica godisnje u Fra, sto je oko 2% GDPa, sto i nije strasno, nek uvedu ban na turizam, samo poslovna putovanja. 😄 

A mogli bi kao gastosi za Srbiju - da salju pare a ne dolaze :smiley2:

 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

@urosg3

 

Kakve bi tačno voleo "povlastice" za vakcinisane?

 

Meni, ako stignem na red uopšte, bi dovoljno bilo da mogu da lagano koristim sve ono što je već dozvoljeno kod nas (a to je baš puno toga, kad se uporedi sa ostalima), ali sam zbog toga što su visokorizični događaji izbegavao dosad. Takođe očekujem tokom leta i da baš dosta stvari koje mogu da se održavaju na otvorenom bude dozvoljeno, kao npr koncerti, tako da bar u tom smislu bi život u velikoj meri mogao da se vrati u normalu. Uz to i se očekuje i da će vakcinisani moći da putuju što je isto velika prednost i nešto što bih praktikovao.

 

Ono što ostaje kao mera i za vakcinisane je nošenje maski u prodavnicama, javnom prevozu, državnim institucijama i bolnicama, što je meni skroz ok pošto:
1. Ne znamo da li neko ko je vakcinisan može da bude prenosilac

2. Kako ćeš da kontrolišeš da li je osoba koja ti uđe u radnju vakcinisana ili ne? Kada bi se donela mera da su vakcinisani pošteđeni toga, vrlo brzo bi se došlo do toga da niko meru ne poštuje.

 

Šta će biti na jesen mislim da je sad prerano prognozirati i u smislu brzine vakcinacije i u smislu samog razvoja bolesti. Ali i tu bi mi bilo problematično sad praviti izuzetke i dozvoljavati masovna okupljanja na zatvorenom za vakcinisane, a da ostali budu pod merama. Jednostavno ne vidim kako bi se to u praksi sprovelo i izvelo.

 

Naravno ovo sve pod pretpostavkom da vakcinacija još uvek nije sprovedena do kraja. Nakon što smo prošli prvi krug i svi koji su želeli da se vakcinišu su to pravo mogli da iskoriste, vraćao bih sve na staro.

 

Inače malo zanimljiva trivija koja pokazuje možda u kakvom smo mi ovde sosu. Imao sam danas sastanak sa partnerima iz Mađarske, Rumunije i Bugarske, pravimo planove za neke aktivnosti u drugoj polovini godine, i oni su već u fazonu da prave uživo događaje. Sa potpunom sigurnošću računaju da će do tada završiti sve što treba kada je u pitanju vakcinisanje. Nisam hteo da produžavam saastanak (jer 6.1. još odmaram), a iskreno me bio malo i blam da kažem da mi još nemamo pojma da li će vakcina biti kod nas, a i da ih bude, pitanje je koliki procenat će ovde hteti da ih primi uopšte.

 

 

Edited by nemanjaol
Link to comment
Share on other sites

Oh, pa nek se posle niko ne cudi zasto "obican puk" u Srbiji nece da se vakcinise, ako "perjanice vakcinacije" ovako razmisljaju:

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/struka-protiv-korone-zasto-je-mali-odziv-lekara-za-vakcine/

 

"U čačanskom zdravstvenom sistemu za vakcinaciju se, nezvanično, za sada prijavio tek svaki deseti medicinski radnik. Procenat lekara i medicinskih tehničara koji su se izjasnili da žele da prime vakcinu protiv kovida, u nekim drugim delovima Srbije kreće se oko 30 odsto."

 

😮 😞 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

@urosg3

 

Kakve bi tačno voleo "povlastice" za vakcinisane?

 

Ako je pitanje šta bih voleo nakon vakcinacije, pa otprilike kao i za tuberkulozu, isto zaraznu bolest. Vakcinišeš se i moji putevi i putevi TBC-a se ne sastaju. A pri tom me savršeno boli uvo da li se neko pored mene vakcinisao ili nije, i zašto nije ukoliko nije, i kakva je zavera iza te vakcine ili nije, realno baš me briga. Vakcinacijom štitim sebe.

 

4 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ono što ostaje kao mera i za vakcinisane je nošenje maski u prodavnicama, javnom prevozu, državnim institucijama i bolnicama, što je meni skroz ok pošto:
1. Ne znamo da li neko ko je vakcinisan može da bude prenosilac

vidi, ja stvarno ne znam kako je moguće da ne znamo, dobro ne mi, ne ti i ja, ali neko mora da zna inače je stvarno čudno da vakcina sa ovakvim pitanjem dobije bilo kakvu dozvolu. A od toga zavisi odgovor na pitanje:

Quote

2. Kako ćeš da kontrolišeš da li je osoba koja ti uđe u radnju vakcinisana ili ne? Kada bi se donela mera da su vakcinisani pošteđeni toga, vrlo brzo bi se došlo do toga da niko meru ne poštuje.

u tom je i fora, neću da kontrolišem, nije niti moj posao, niti postoji bilo kakva etička obaveza građanina da to kontroliše. Za to plaćamo nadležne institucije, nek se snalaze i brinu o tome. 
Na kraju krajeva u organizovanom društvu nije čak ni pristojno pitati da li se neko vakcinisao ili nije, stvarno mislim da to nije moja briga.

U željenom scenariju, ponavaljam, vakcinišeš se i zaboraviš na bolest - tuberkuloza, boginje, korona, hvala nauci, zato i postoji.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

urose, problemcic jeste stosu ovo sve ipak probne vakcine, ne znamo kolika je i kakva efikasnost, nisu jos doovljno ispitane u praksi..evonpr. ja hipoteticki, bih se vakcinisan ponasao slobodnije, ali bih tu i tamo nosio masku, bar za izvesno vreme..imao bih oseaj slobde, ali ne stoprocentan, da tako kazem..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

urose, problemcic jeste stosu ovo sve ipak probne vakcine, ne znamo kolika je i kakva efikasnost, nisu jos doovljno ispitane u praksi..evonpr. ja hipoteticki, bih se vakcinisan ponasao slobodnije, ali bih tu i tamo nosio masku, bar za izvesno vreme..imao bih oseaj slobde, ali ne stoprocentan, da tako kazem..

vidi razuman rizik  postoji za manje više sve u životu, pa i vakcinu. Ne znam stvarno, možda bi @wwww odgovorila bolje, ali meni je super ovo što čitam o efikasnosti vakcine i o stepenu zaštite.
Ako nešto sa podacima koji su nam na raspolaganju ne ispadne u redu ili nedajbože netačno, pa ima antevakseri da sahrane bukvalno ceo sistem imunizacije i kroz to da provuku ne ravnu zemlju nego svašta nešto, a ništa lepo. 🙂

Po onome što znamo vakcina je u najmanju ruku efikasna preko 90% što je meni sasvim dovoljno da se vakcinišem i zaboravim na koronu kao pojavu. Problemi nastaju, znaš dobro, što postoji jasna namera da nas i  nakon imunizacije muče epidemiološkim merama, što je nezabeleženo koliko ja znam u istoriji, Onda krećemo da se ćeramo, dok god ostane premisa vakcinisan - imun, sve je u redu. kupiću vakcinu i veselo zaboraviti na celu stvar uveren da me štiti 90% i imam maksimum 10% šansi da se zarazim. Meni je to prihvatljiv rizik.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, urosg3 said:

Ako je pitanje šta bih voleo nakon vakcinacije, pa otprilike kao i za tuberkulozu, isto zaraznu bolest. Vakcinišeš se i moji putevi i putevi TBC-a se ne sastaju. A pri tom me savršeno boli uvo da li se neko pored mene vakcinisao ili nije, i zašto nije ukoliko nije, i kakva je zavera iza te vakcine ili nije, realno baš me briga. Vakcinacijom štitim sebe. 

 

Ok sve kul, ali kad se obrne krug i svi mogu da dođu do vakcine. "U mojoj knjizi" ne bi bilo fer da u početku vakcinisani dobijaju neki super poseban tretman. Msm već ga dobijaju, mogu da se opuste, da putuju, da praktikuju većinu stvari kojih su morali da se uzdržavaju do sada. A da se ponašaju kao da korona ne postoji, kad 90% stanovnika neke zemlje npr još nije ni bilo u prilici da se vakciniše mislim da nije u redu.

 

Quote

vidi, ja stvarno ne znam kako je moguće da ne znamo, dobro ne mi, ne ti i ja, ali neko mora da zna inače je stvarno čudno da vakcina sa ovakvim pitanjem dobije bilo kakvu dozvolu.

 

Nije dovoljno veliki uzorak još, prilično jednostavno. Sada ćemo imati mnogo više opcija za istraživanje i testiranje, verujem da ćemo do jeseni već imati dosta dobru ideju kakvo je činjenično stanje po ovom osnovu.

 

Quote

A od toga zavisi odgovor na pitanje:

u tom je i fora, neću da kontrolišem, nije niti moj posao, niti postoji bilo kakva etička obaveza građanina da to kontroliše. Za to plaćamo nadležne institucije, nek se snalaze i brinu o tome. 
Na kraju krajeva u organizovanom društvu nije čak ni pristojno pitati da li se neko vakcinisao ili nije, stvarno mislim da to nije moja briga.

 

Pa nećeš ti, ko je tebe pitao? Već ustanove i objekti u kojima je trenutno obavezno nošenje maski. Ja baš vidim kuršlus ako u početku tu krene da se pravi razlika, čak i u sjajno organizovanim državama mislim da u prvih nekoliko meseci vakcinacije je to potpuno nesprovodiv način. 

 

Quote

U željenom scenariju, ponavaljam, vakcinišeš se i zaboraviš na bolest - tuberkuloza, boginje, korona, hvala nauci, zato i postoji.  

 

To je sada, kada smo problem sa tim bolestima rešili. Kako je bilo kada se vakcina tek pojavila i kada se tek krenulo u suzbijanje bolesti? Msm ne znam, al ne deluje mi realno da dok je epidemija neke bolesti još u ponom jeku, na samom početku vakcinacije se pravi neki paralelni svet gde malecki procenat vakcinisanih živi kao da bolest nikada nije ni postojala. Ako neko zna kako je to tačno izgledalo bilo bi lepo da nas uputi.

 

Iz svega ovoga ja još uvek ne vidim neki racio u ovom tvojoj priči o vakcinaciji. Nemaš nešto konkretno, već samo želiš da se ovo sranje što pre završi. Pa jbg, join the club, to svi hoćemo, ali pokušavamo da nađemo neku logiku i red u okolnostima u kojima smo.

 

 

I da podvučem, moja poenta je da sve ove stvari su u igri samo dok ne obrnemo krug sa imunizacijom. Kad su vakcinisani svi (ili skoro svi) koji su želeli, ukidamo mere i idemo dalje.

 

Edited by nemanjaol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sunshine State said:

Oh, pa nek se posle niko ne cudi zasto "obican puk" u Srbiji nece da se vakcinise, ako "perjanice vakcinacije" ovako razmisljaju:

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/struka-protiv-korone-zasto-je-mali-odziv-lekara-za-vakcine/

 

"U čačanskom zdravstvenom sistemu za vakcinaciju se, nezvanično, za sada prijavio tek svaki deseti medicinski radnik. Procenat lekara i medicinskih tehničara koji su se izjasnili da žele da prime vakcinu protiv kovida, u nekim drugim delovima Srbije kreće se oko 30 odsto."

 

😮 😞 

 

Imaju medincski radnici druge brige :

 

ErDNc2TXIAAdRTD?format=jpg&name=large

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...