Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, Darko said:

Moguće da je neko kihnuo u hranu, nije dobro oprao ruke, itd itd. Mada nadam se da nije kovid, male su šanse da dobije tako kao što kažeš.

Moguce je, danas je vec bolje. Ja i dalje mislim da je neka stomacna tegoba, iako se on bavi confirmation biasom pa su mu sve covid simptomi. 

Dobra vest u slucaju da jeste covid - onda sam i ja verovatno bila izlozena. Juce nije jeo uopste - jutros stigle dve kese iz Mca :classic_biggrin:

Drzi se i ti, kao sto sam i ranije rekla - izgleda da cemo svi da dobijemo virus, pa da nastavimo sa redovnim zivotom.

1 hour ago, Sunshine State said:

As COVID outbreak intensifies, Israel said mulling ‘herd immunity’ policy

 

Izrael razmislja kako dalje:

 

"Izrael je drugi dan zaredom zabeležio skoro 3.000 novih slučajeva korona virusa, prema podacima objavljenim u sredu, pošto je stopa zaraze nastavila da raste, a visoki zvaničnici ministarstva zdravlja navodno odmeravaju prelazak na politiku dostizanja imuniteta krda putem masovne infekcije.

Ogroman porast infekcija tek treba da se prevede u porast hospitalizacija i ozbiljnih slučajeva COVID-19. Bilo je 88 teških pacijenata, sličan broj kao i prethodnih nedelja, uključujući 39 na respiratorima i 18 na ECMO aparatima.

 

U svetlu nedostatka trenutnog porasta ozbiljne bolesti, vesti Kanala 12 izvestile su u utorak uveče da su visoki zvaničnici u Ministarstvu zdravlja nedavno pokrenuli opciju prelaska na „model masovne infekcije“.

Sve veća rasprostranjenost soja Omicron — koji je zarazniji od varijante Delta, ali izaziva blažu bolest — navela je izraelske zvaničnike da razmisle o takvom potezu, navodi se u izveštaju bez izvora.

U njemu se navodi da usporeni tempo vakcinacije dece i nespremnost da se nametnu blokada ili druga velika ograničenja „ne omogućavaju nijedan drugi model“.

Izgleda da ce biti svedski model. Na kraju ce svi da zavrse sa onim sto su im strucnjaci govorili jos prosle godine u Great Barrington Declaration.

Juce pricala sa prijateljom koji je pricao sa bolnicom u Ilinoisu - kazu oni su puni ali nevakcinisanih - izgleda da je tamo niska vakcinacija

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Angelia said:

 

Izgleda da ce biti svedski model. Na kraju ce svi da zavrse sa onim sto su im strucnjaci govorili jos prosle godine u Great Barrington Declaration.

Izgleda, doduše Tegnell & co su morali da prođu kroz apostolskog toplog zeca medija i levog Tvitera 🙂

Meni je skroz zabavno čitati uživo kako se menja "narativ" - kao po komandi...

Link to comment
Share on other sites

A meni je skroz zabavno da citam kako svako malo neko izvuce Tegnella & co da govori o tome kako je 'svedski model' vrhunska rabota, iako je realnost pokazala nesto sasvim drugacije, odnosno da je Svedska imala najvecu smrtnost u Evropi na 100k stanovnika tokom prvih meseci pandemije. Sve sto se desilo kasnije, pogotovo posle pojave vakcina I nema nesto mnogo veze sa 'Tegnellovim uspehom'. Istina je, da bi umesto 'toplog zeca' takav neuspeh u nekom manje liberalnom drustvu od Svedskog zavrsio na nekom sudu sa vrlo izvesnom, vrlo nezgodnom presudom.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, djura.net said:

A meni je skroz zabavno da citam kako svako malo neko izvuce Tegnella & co da govori o tome kako je 'svedski model' vrhunska rabota, iako je realnost pokazala nesto sasvim drugacije, odnosno da je Svedska imala najvecu smrtnost u Evropi na 100k stanovnika tokom prvih meseci pandemije. Sve sto se desilo kasnije, pogotovo posle pojave vakcina I nema nesto mnogo veze sa 'Tegnellovim uspehom'. Istina je, da bi umesto 'toplog zeca' takav neuspeh u nekom manje liberalnom drustvu od Svedskog zavrsio na nekom sudu sa vrlo izvesnom, vrlo nezgodnom presudom.

 

1 minute ago, Sunshine State said:

Ovo sto Izrael planira da uradi (ako planira) (mozda) ima smisla u ovoj fazi, kad ima mnogo vakcinisanih, terapije su poznate, i omikron je (po mnogim procenama) blazi.

 

Herd immunity na pocetku pandemije je nesto sasvim drugo

Biće ovo zabavni praznici medijski pajz šta kažem.  Možda i ja pratim ako preživim loše raspoloženje i pubertetske ispade u kući. Nije lako.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, djura.net said:

A meni je skroz zabavno da citam kako svako malo neko izvuce Tegnella & co da govori o tome kako je 'svedski model' vrhunska rabota, iako je realnost pokazala nesto sasvim drugacije, odnosno da je Svedska imala najvecu smrtnost u Evropi na 100k stanovnika tokom prvih meseci pandemije. Sve sto se desilo kasnije, pogotovo posle pojave vakcina I nema nesto mnogo veze sa 'Tegnellovim uspehom'. Istina je, da bi umesto 'toplog zeca' takav neuspeh u nekom manje liberalnom drustvu od Svedskog zavrsio na nekom sudu sa vrlo izvesnom, vrlo nezgodnom presudom.

Vidi to je vest iz Izraela u kome se pominje Svedski method kao uspesan.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shonke said:

 

Kakav je bilten, zdravstveni?

Nema ga, osim neraspoloženja što propušta utakmicu večeras (prijateljsku, ali šta sad) ništa, sve ok. Mislio sam da odemo sutra do lekara, ali predomišljam se jer je sve ok, ne oseća ništa, sve u najboljem redu.
Nego sutra lagano na Kosmaj čeka nas prase, da ne ostane usamljeno 🙂

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Vidi to je vest iz Izraela u kome se pominje Svedski method kao uspesan.

 

Ne pominje se kao uspešan, već da je opšteprihvaćena činjenica (u stručnoj javnosti) da je bio neuspešan.

 

Švedski metod se pominje kao možda primenljiv u trenutnim okolnostima kad je zbog činjenice da je omikron po nekim tvrdnjama najzarazniji virus trenutno na planeti, a možda i u istoriji, jako teško sprečiti masovno zaražavanje.

 

Quote

That would mirror Sweden’s policy in the early stage of the pandemic, which saw the country elect not to impose major restrictions on people who aren’t in risk groups, in a bid to continue normal life while eventually reaching herd immunity.

While that was widely seen as a failure, and Sweden then changed course, the increasing prevalence of the Omicron strain — which is more infectious than the Delta variant but causes milder illness — has led Israeli officials to mull such a move, the unsourced report said.

https://www.timesofisrael.com/as-covid-outbreak-intensifies-israel-said-mulling-mass-infection-policy/

Edited by erwin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, shonke said:

Odlično. Drago mi je da je lako prošla s tim.

 

A vama matorima pfizer izgleda odradio posao?

Bogami odradio, ili smo oboje asimptomatski potpuno. Mene čeka redovno testiranje posle praznika, ukoliko Poliklinika ne ukine obavezu. Zbog neradnih dana mogu da švercujem bez negativnog testa do 13.1. a onda šta pokaže. 
Mislio sam doduše da se povučemo sa Kosmaja 5. ili 6. da dočekamo The Stariju sa puta, njoj je neizvestan datum povratka, ali znaću i to sutra. Tako da ovu prisilnu hibernaciju rado menjam za dobrovoljnu! Tamo negde do 13. ako bude sve okay...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Moguce je, danas je vec bolje. Ja i dalje mislim da je neka stomacna tegoba, iako se on bavi confirmation biasom pa su mu sve covid simptomi. 

Dobra vest u slucaju da jeste covid - onda sam i ja verovatno bila izlozena. Juce nije jeo uopste - jutros stigle dve kese iz Mca :classic_biggrin:

Drzi se i ti, kao sto sam i ranije rekla - izgleda da cemo svi da dobijemo virus, pa da nastavimo sa redovnim zivotom.

Izgleda da ce biti svedski model. Na kraju ce svi da zavrse sa onim sto su im strucnjaci govorili jos prosle godine u Great Barrington Declaration.

Juce pricala sa prijateljom koji je pricao sa bolnicom u Ilinoisu - kazu oni su puni ali nevakcinisanih - izgleda da je tamo niska vakcinacija


Bas čudno, Ilinois -> Čikago -> Srbi... :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

U jednom trenutku ce definitivno prestati da bude relevantno da li je neko inficiran coronom ili ne i svet ce se vratiti u stanje pre pandemije. To ce se desiti kad ogromna vecina stanovnistva (neke zemlje) stekne solidan imunitet protiv virusa (odnosno soja koji tada bude aktuelan), bilo da je imunitet dobijen vakcinacijom (sto je bolja opcija) ili inficiranjem (sto je losija, rizicnija i nepouzdanija opcija). Tada vise nece biti opasnosti od masovnog umiranja stanovnistva (umirace tu i tamo najslabiji) i zagusenja zdravstvenog sistema. Virus naravno nece nestati, bice i dalje s nama, kao i virus gripa, no morace da se prati da ne mutira u nesto na sta vise necemo biti imuni. Najslabiji i najrizicniji ce se i dalje vakcinisati (kao sto rade i zbog gripa) i to je to - do nekog novog virusa koji se rasiri svetom, a homosapiensi jos uvek nemaju imunitet protiv doticnog.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Isto je netačno da je ikad bila zvanična procena da je za zaražavanje potrebno 15 minuta.

 

To je možda neko nekad naveo kao neki prosek, što je naravno neupotrebljivo kao rezon za zaštitu jer je opisano da je širenje virusa skokovito - jedna osoba u stanju je da za kratko vreme prenese na desetoro, a onda od tih desetoro većina uopšte ne mora da prenese nikome ili prenese svega po jednoj osobi. Ako te potera loša sreća da se zadesiš u društvu superširioca, možeš se zaraziti veoma brzo, dok u društvu neke osobe koja jako slabo širi možeš provesti i više dana, a da se ne zaraziš.

 

Naravno, to je bilo do omikrona.

 

Još u februaru 2020. u Južnoj Koreji opisan je slučaj zaražavanja za minut u liftu.

 

Quote

A 41-year-old female working for the Seongdong District Office was confirmed to have been infected with COVID-19 after being in an elevator with a minister of Myeongseong Church, COVID-19 patient, at Prior Palace Apartment in Seoul at around 8 a.m. on Feb. 18, according to Gangdong District, Seoul on Friday. The two were in the elevator together for about a minute without wearing masks. Also in the elevator were the woman’s two children, who wore masks and were tested negative.

https://www.donga.com/en/article/all/20200229/1992687/1

 

A dokazano je i zaražavanje ulaskom u istu prostoriju (kupatilo bez ventilacije) 40 minuta nakon što je iz nje izašla zaražena osoba.

 

 

S omikronom je pak opisano širenje iz jedne hotelske sobe u drugu, naspramnu.

 

 

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, erwin said:

Isto je netačno da je ikad bila zvanična procena da je za zaražavanje potrebno 15 minuta.

 

To je možda neko nekad naveo kao neki prosek, što je naravno neupotrebljivo kao rezon za zaštitu jer je opisano da je širenje virusa skokovito - jedna osoba u stanju je da za kratko vreme prenese na desetoro, a onda od tih desetoro većina uopšte ne mora da prenese nikome ili prenese svega po jednoj osobi. Ako te potera loša sreća da se zadesiš u društvu superširioca, možeš se zaraziti veoma brzo, dok u društvu neke osobe koja jako slabo širi možeš provesti i više dana, a da se ne zaraziš.

 

Naravno, to je bilo do omikrona.

 

Još u februaru 2020. u Južnoj Koreji opisan je slučaj zaražavanja za minut u liftu.

 

https://www.donga.com/en/article/all/20200229/1992687/1

 

A dokazano je i zaražavanje ulaskom u istu prostoriju (kupatilo bez ventilacije) 40 minuta nakon što je iz nje izašla zaražena osoba.

 

 

Isto tako je dokazano da boravak u istom domaćinstvu, više dana sa zaraženom osobom ne proizvodi nužno transmisiju. Dakle od 1 minuta do nekoliko dana - nema pravila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, erwin said:

Isto je netačno da je ikad bila zvanična procena da je za zaražavanje potrebno 15 minuta.

 

To je možda neko nekad naveo kao neki prosek, što je naravno neupotrebljivo kao rezon za zaštitu jer je opisano da je širenje virusa skokovito - jedna osoba u stanju je da za kratko vreme prenese na desetoro, a onda od tih desetoro većina uopšte ne mora da prenese nikome ili prenese svega po jednoj osobi. Ako te potera loša sreća da se zadesiš u društvu superširioca, možeš se zaraziti veoma brzo, dok u društvu neke osobe koja jako slabo širi možeš provesti i više dana, a da se ne zaraziš.

 

Naravno, to je bilo do omikrona

 

 

 

 

Baš sinoć sam pročitala od istog doktora:

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

šA meni je skroz zabavno da citam kako svako malo neko izvuce Tegnella & co da govori o tome kako je 'svedski model' vrhunska rabota, iako je realnost pokazala nesto sasvim drugacije, odnosno da je Svedska imala najvecu smrtnost u Evropi na 100k stanovnika tokom prvih meseci pandemije. Sve sto se desilo kasnije, pogotovo posle pojave vakcina I nema nesto mnogo veze sa 'Tegnellovim uspehom'. Istina je, da bi umesto 'toplog zeca' takav neuspeh u nekom manje liberalnom drustvu od Svedskog zavrsio na nekom sudu sa vrlo izvesnom, vrlo nezgodnom presudom.

 

Pa ne igra se utakmica samo prvih nekoliko meseci pandemije.

 

Švedska je vrlo pristojno prošla kroz pandemiju, svakako bolje od nekih zapadnih zemalja koje su mrcvarile sa merama.

 

Uostalom kačio je neko onaj višak smrtnosti - može tamo da se vidi.

 

Dok sam pratio najbolja je bila Norveška, na kojoj je višak smrtnosti bio mizeran.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, erwin said:

Isto je netačno da je ikad bila zvanična procena da je za zaražavanje potrebno 15 minuta.

 

To je možda neko nekad naveo kao neki prosek, što je naravno neupotrebljivo kao rezon za zaštitu jer je opisano da je širenje virusa skokovito - jedna osoba u stanju je da za kratko vreme prenese na desetoro, a onda od tih desetoro većina uopšte ne mora da prenese nikome ili prenese svega po jednoj osobi. Ako te potera loša sreća da se zadesiš u društvu superširioca, možeš se zaraziti veoma brzo, dok u društvu neke osobe koja jako slabo širi možeš provesti i više dana, a da se ne zaraziš.

 

Naravno, to je bilo do omikrona.

 

Još u februaru 2020. u Južnoj Koreji opisan je slučaj zaražavanja za minut u liftu.

 

Bile su svojevremeno studije koje su navodile tih 15 minuta, pa onda kumulativno 15 u kratkom roku - posto ocigledno ima veze sa "dozom" koju primis.

Sve ovo minut i slicno su zatvorene prostorije - lift pogotovo u kome virus moze da se akumulira jer nema ventilaciju.

Ja sam pominjala za mog klinca otvoreni prostor, znaci napolju dok je primao namirnice, nije sedeo i caskao sa dostavljacima, koji najcesce nose maske, i sa kojima je on skoro uvek (ne moze da se seti da li mu se desilo da izadje bez maske) uglavnom nosio masku. Znaci 5-10 sekundi kontakt.

Znaci ili preko povrsina ili sam ga ja donela, jer ja idem u prodavnice. Malo mi je verovatno i za mene, jer uglavnom drzim distancu od ljudi. A zadnji put sam bila u liftu pre 10 dana....Meni nije nista.

 

U svakom slucaju cekamo rezultate.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ja sam pominjala za mog klinca otvoreni prostor, znaci napolju dok je primao namirnice, nije sedeo i caskao sa dostavljacima, koji najcesce nose maske, i sa kojima je on skoro uvek (ne moze da se seti da li mu se desilo da izadje bez maske) uglavnom nosio masku. Znaci 5-10 sekundi kontakt.

 

Da, onda je mala šansa da se tako zarazio, ako je uopšte kovid u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Kod nas je u poslednjih par nedelja nastala nestašica self testova. Pre mesec dana smo bili obavešteni o kontaktu sa osobama koje su testirale pozitivno, te se tazbolele (bračni par, vrlo pažljivi, ona se sprema za maraton, pa je odužila booster, on imao zakazano za nedelju posle). Kontakt je bio u četvrtak ujutru, javljeno nam je u nedelju. Ja sam istog trena zakazala drive through, negativna, a suprug uradio self test, takodje negativan. Pre desetak dana sličan slučaj, ovog puta sam ja imala kontakt sa tom osobom. Uradila self test, pa ponovo drive through nakon par dana. Jedna kutija sadrži dva testa tako da je odlično imati bar jednu kutiju kod kuće. I svratim tako u par farmacija, nema, kažu mi teško da ćeš naći. Čitam Abbot ih uništavao letos zbog nezainteresovanosti…Odem pre par dana u apoteku, baš dan nakon Božića i upitam da li ih možda očekuju uskoro jer na polici nema tih, samo CDC-ov od $120. Kaže ona, da, imamo, samo upitajte na glavnoj kasi. I sad ja presrećna, znam, imaju ograničenje na jednu kutiju. On me pita koliko źelite, ja skromna, ako može dve. I sad sam zadovoljna. Znam da ukoliko osetim simptome mogu da se testiram kod kuće i saznam u roku od 10 minuta. Vidim na netu, u Britaniji ih dele svima besplatno, i kod nas očekujemo u januaru. Lično, ne znam zašto bih čekala njihov besplatni, cene su razumne, a lični mir nema cenu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, CheshireCat said:

Pa ne igra se utakmica samo prvih nekoliko meseci pandemije.

 

Švedska je vrlo pristojno prošla kroz pandemiju, svakako bolje od nekih zapadnih zemalja koje su mrcvarile sa merama.

Pa Svedska nikako nije prosla kroz pandemiju, iako je posle tih prvih nekoliko meseci napustila 'svedski model' i presla na 'mrcvarenje merama', sta god to znacilo.

od kada su u igri vakcine i masovna vakcinacija, situacija je naravno drugacija u odnosu na celu pandemiju. i cuveni Tegnell je gurnut u stranu skoro poput Nesterovica, posto mu je strategija dozivela fijasko i rezultirala jezivim brojem preminulih.

ali cemo svakako i u buducnosti svako malo morati da slusamo o tome kako je on, eto, bio u pravu jer imunitet krda, toito, svedski model, uamere, pravac Milano itd.

izvinjavam se za ovo na kraju, klasicni neizdrz.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...