Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

Zapravo svakako imamo, ali služi samo jednom čoveku da se održi na vlasti, ne i da se javnost upozna sa realnim stanjem stvari i tako spasu neki životi.

 

Od vakcinisanih po podacima koje je dobio CINS uglavnom su umirali oni vakcinisani Sinofarmom.

 

B8lanQK.png

 

sK6PBHX.png

 

LpNTlsa.png

 

2HAjn9M.png

 

yYeE3nP.png

 

xcIZt5l.png

Edited by erwin
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Glupo reci korisna statistika gore dok procenjujes sanse brojeci mrtve, ali to je statistika.

 

I ona jos jednom dokazuje nepobitno da mladji ljudi vakcinisani zapadnim vakcinama nemaju o cemu da brinu. Za njih je ova pandemija maltene gotova.

 

Nazalost, globalno, ogroman broj tih ljudi koji treba da budu bedem virusu nisu vakcinisani i onda se igranka produzava.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

S početka Jutarnjeg dnevnika RTS-a:
 

Quote

Srbija posle 4 meseca beleži više otpuštenih sa bolničkog lečenja nego pacijenata primljenih na kovid odeljenja. Još je rano da se tome radujemo, ali vest ohrabruje imajući u vidu da se to poslednji put desilo 20. jula.

 

Link to comment
Share on other sites

Nije me mrzelo, od 933 osobe koje su preminule, 30 je bilo vakcinisano vakcinama koje nisu Sinofarm. 900 je znaci Sinofarm + nevakcinisani, s tim sto naravno je i u toj grupi odnos 1:15 cini mi se u korist nevakcinisanih.

 

Sto znaci, da imamo skoro 100% vakcinisanih, ili bar kao Danska, bolnice bi mogle da izadju iz kovid sistema i broj umrlih bi bio jednocifren dnevno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Brnabić je dodala i da je na početku pandemije, koja traje 21 mesec, dnevno moglo da se obradi izmedju 300 i 500 PCR testova, a da danas može da se obradi izmedju 22.000 i 25.000 testova.

 

 

Izgleda da je ovo jedan od kljucnih parametara u obliku krive obolelih

Edited by KfJ
Link to comment
Share on other sites

U celoj Evropi trenutno postoje 3 države koje u zadnjih 7 dana imaju gori udeo pozitivnih među testiranima od Srbije. To su Slovenija sa 41,7%, Hrvatska sa 40,5% i Ukrajina sa 38%.

 

U istom rasponu 20-30 posto smo mi sa 27,7% pozitivnih, Bosna i Hercegovina sa 27,2% i Mađarska sa 20,1%.

 

D3TJxKs.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?tab=map&zoomToSelection=true&region=Europe&facet=none&uniformYAxis=0&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Share+of+positive+tests&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false

 

Ovo je još dobro po Srbiju, pošto je pre mesec dana bila jedina sa preko 30% pozitivnih među testiranima u celoj Evropi.

 

gVloIzg.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?tab=map&zoomToSelection=true&time=2021-10-08&region=Europe&facet=none&uniformYAxis=0&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Share+of+positive+tests&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false

 

Toliko o tome da se puno testira u Srbiji u odnosu na ostatak Evrope.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, KfJ said:

Brnabić je dodala i da je na početku pandemije, koja traje 21 mesec, dnevno moglo da se obradi izmedju 300 i 500 PCR testova, a da danas može da se obradi izmedju 22.000 i 25.000 testova.

 

 

Izgleda da je ovo jedan od kljucnih parametara u obliku krive obolelih

 

Ne znam tacno na koji pocetak misli i na koji vremenski razmak, ali svi su imali problem u samom pocetku sa testiranjem ne samo Srbija. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, McLeod said:

Nije me mrzelo, od 933 osobe koje su preminule, 30 je bilo vakcinisano vakcinama koje nisu Sinofarm. 900 je znaci Sinofarm + nevakcinisani, s tim sto naravno je i u toj grupi odnos 1:15 cini mi se u korist nevakcinisanih.

 

Sto znaci, da imamo skoro 100% vakcinisanih, ili bar kao Danska, bolnice bi mogle da izadju iz kovid sistema i broj umrlih bi bio jednocifren dnevno.


Postirao sam juce podatak iz BC kako je broj obolelih 4 puta manji za obuhvat vakcinacije od 90% u odnosu na stepen vakcinisanih od 75%
 

 

41 minutes ago, Baby said:

 

Ne znam tacno na koji pocetak misli i na koji vremenski razmak, ali svi su imali problem u samom pocetku sa testiranjem ne samo Srbija. 


Meni je samo interesantan podatak da maksimalno mozemo testirati 25000 ljudi. 
 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, erwin said:

 

ovde je transkript (na nemackom) podcasta u kome je diskutovao sve ovo:

https://www.ndr.de/nachrichten/info/102-Coronavirus-Update-SOS-Iceberg-Right-Ahead,podcastcoronavirus344.html

 

U sustini kaze da je Nemacka generalno na nivou vakcinisanosti kao i UK, ali da su u UK gotovo 100% vakcinisani stari, dok to u Nemackoj nije slucaj. U Nemackoj ima jos relativno veliki % starh koji se nisu vakcinisali. Uzrok ovome on delimicno vidi u tome sto u Nemackoj nije bio pomor kao u UK u prethodnim talasima, pa se odredjen broj ljudi nije dovoljno poplaso kao u UK. Drugi uzrok je sto neki imaju veoma los pristup informacijama (imigranti, narocito zene koje ne rade itd.).

Pored toga UK je letos pustila sve mere, te su se kod njih mladji (koji su slabije vakcinisani) pozarazavali i tako stekli imunitet (UK je "pristala" na rizik od umiranja jos uvek velikog broja ljudi - po sistemu: necete da se vakcinisete? ok, na volju vam, onda se zarazite pa sta vam bog da). Ako Nemacka ostane na ovom nivou vakcinisanosti i dalje onda mora da racuna sa tih nekih 100000 dodatnih mrtvih (da dostigne isti udeo kao UK). Plus ponovo lockdown, sto nije dobro za privredu.

Takodje je rekao da je u Spaniji i Italiji manje-vise dostignut nivo kad virus postaje endemijski i da su oni manje-vise zavrsili s epidemijom. Kod njih je prakticno 100% starih i rizicnih povakcinisano (zbog katastrofe koja ih je snasla prosle godine svi su bili dovoljno uplaseni i motivisani da se vakcinisu), tako da ce oni lepo da se vrate normalnom zivotu, a corona ce im biti samo kao vrlo jak grip (ovo je moja uproscena interpretacija njegovih reci).

 

Tako da, za Spaniju i Italiju posle ove zime corona je zavrsena (osim ako se ne pojavi neki novi soj koji ce da probije sadasnji imunitet). Za Nemacku to jos nije slucaj, cak on misli da se epidemija nece zavrsiti ni narednog leta ako se nesto drasticno ne promeni. Uopste nije bio optimistican sto se tice Nemacke i sadasnje situacije. Videcemo sta ce politicari smisliti i resiti da se radi (ima svakakvih ideja, koje mogu biti samo delimicno uspesne). Gleda se i sta Austrija radi.

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Nije me mrzelo, od 933 osobe koje su preminule, 30 je bilo vakcinisano vakcinama koje nisu Sinofarm. 900 je znaci Sinofarm + nevakcinisani, s tim sto naravno je i u toj grupi odnos 1:15 cini mi se u korist nevakcinisanih.

 

Sto znaci, da imamo skoro 100% vakcinisanih, ili bar kao Danska, bolnice bi mogle da izadju iz kovid sistema i broj umrlih bi bio jednocifren dnevno.

Без да браним синофарм, али да ли би таква смртност била да се бустер радио на 4 месеца? И зар није била нека статистика где су умрли који су вакцинисани углавном старији од 65 са неким болестима? 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Tomiprunet said:

Ja taman u Becu presedam za let za BGD , valjda ce mi dati buster dozu 

 

11 minutes ago, Kronostime said:

Hvala dje cuo i ne cuo: zakazah i revakcinacije kod njih - necu da se zlopatim sa ovim javaslukom ovde.:s_d:

Iskusno,iskusno. Odavno pričam da vakcina ne ide na suvo, ovako svi happy. Odeš lepo pa se bocneš, onda ti nešto bocneš i tako 😉

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2021 at 3:45 PM, implant said:

Udarih buster dozu Fajzera danas, posle 2 doze Astre. DZ Vračar, 5 meseci i 20ak dana posle druge Astre.

 

Update, za one koje zanima: sinoć gadan bol u ruci, bez temperature, blagi osećaj skenjanosti. Danas ruka manje boli, ali zato telo bolucka uz temperaturu koja je išla do 37.2, sada je nemam. I naravno, tu je osećaj skenjanosti koji prati prehladu ili početak gripa, recimo.

 

Ne znam koliko će trajati ove blage propratne pojave i znam da je to individualno, ali u poređenju sa AZom (koja me je penetrisala baš onako šimpanza stajl), Pfizer deluje malo lakši za podneti. Nadam se da sutra prolazi sve, javljam.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, implant said:

 

Update, za one koje zanima: sinoć gadan bol u ruci, bez temperature, blagi osećaj skenjanosti. Danas ruka manje boli, ali zato telo bolucka uz temperaturu koja je išla do 37.2, sada je nemam. I naravno, tu je onaj osećaj koji prati prehladu ili početak gripa, recimo.

 

Ne znam koliko će trajati ove blage propratne pojave i znam da je to individualno, ali u poređenju sa AZom (koja me je penetrisala baš onako muški), Pfizer deluje malo lakši za podneti. Nadam se da sutra prolazi sve, javljam.

Mene je držalo dva puna dana 48 sati, treći dan nešto oko podne zadremam u fotelji i brate...
Kao nov se probudim, otad ništa, ništa, ništa,
Kad bi znao kome da prijavim kako me Fajzer popravio bih majkemi, čak bi i svu dokumentaciju predao. neverovatno kako me je opravio...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...