Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro ako tako hoće, ali ne moraju toliko da se deru dok traje ta aktivnost :lol_2: Neka odu u legendu dostojanstveno, kao prave junačine. Nije ona parola bila "Dok Holidej, došao je kmečeći i ušao u legendu".

1061304_78-01.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:


Nijedna vakcina nije potpuna imunizacija.

 


Ja sam već i rekao da jesam za obaveznu vakcinaciju. Ali, nervira me taj crno-beli pristup - ako već nemamo to, onda ne treba ništa. To je pogrešno. Daj da vidimo kako da radimo sa ovim što imamo.

Razumem ja tebe, da radimo s onim sto imamo, ali onda i da prihvatimo da to sto radimo nije najbolje, i ko snosi odgovornost za to. 

A to nisu ljudi koji su dobili pravo izbora i legitimno napravili izbor. I nije u redu da se sa uzivanjem govori o restrikcijama za nevakcinisane kad to nije ispravno nego je pokusaj politicara da obezbede sebe. Neci ni da pominjem da i mi dobijamo svakakve restrikcije zbog toga.

Uz to se prica o "neodgovornim nevakcinisanima" a da se ne prica o neodgovornoj vlasti i politicarima, koji su u stvari pravi uzrok niske vakcinacije.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Quote

Among COVID-19–like illness hospitalizations among adults aged ≥18 years whose previous infection or vaccination occurred 90–179 days earlier, the adjusted odds of laboratory-confirmed COVID-19 among unvaccinated adults with previous SARS-CoV-2 infection were 5.49-fold higher than the odds among fully vaccinated recipients of an mRNA COVID-19 vaccine who had no previous documented infection (95% confidence interval = 2.75–10.99).

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7044e1.htm?s_cid=mm7044e1_w

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako da razumem WHO preporuku da škole poslednje zatvore, a prve otvore i gde je ta pamet WHO bila pre Delte sa onim manje zaraznim sojevima.
Posle ne znam koliko dugo WHO jednu dobru preporuku u interesu društva doneo, pa šta je ovo?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

Cela situacija oko kovida je danas ovako, sutra onako, i zato nije lepo ismejavati jedne a velicati druge jer ce sutra biti obrnuto.


Neće biti obrnuto, Srbija će uvek biti u top5, u najboljem slučaju top10, najgorih država.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Pozvan sam na slavu kod covid pozitvnih... Lol

 

 

 

Adekvatno se obuci, i ne zaboravi da se sa svima rukujes, izgrlis, vatreno izljubis... 

 

 

Spoiler

Ras kass "adekvatno obucen" ulazi i cestita slavu domacinu dok domacinov sin trci po zito i vino. 

Nv7y.gif

 

Ajde, sta je jedna zrtva na njih 20ak "darvina" (cenim da je to neki prosek na danasnjim slavama). 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Ridji said:

Neće biti obrnuto, Srbija će uvek biti u top5, u najboljem slučaju top10, najgorih država.

 

Baš tako.

 

Da bi se Grci izjednačili s nama po pitanju broja umrlih per capita, trebalo bi da im umre još više nego duplo više od onoga što im je dosad umrlo tokom cele pandemije, a da kod nas ne umre više niko.

 

Višak broja umrlih na 100.000 stanovnika:

 

kr3F5E5.png

 

CORG3yq.png


https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

 

Neke zemlje iznad nas imaju podatke i za septembar dok su naši zaključno s avgustom, te smo trenutno van top 5, ali pošto je kod nas pik bio tek u drugoj polovini septembra i nastavio se uz manje uspone i padove do današnjih dana, imamo dobre šanse da se pri sledećim ažuriranjima liste popravimo:thumbdown:

Edited by erwin
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Sa PPP foruma:

Quote

Večeras bila Odeljenjska veća, koleginica koja predaje fizičko kaže da su deca jako lošeg zdravstvenog stanja, masovno gube dah tokom fizičkih aktivnosti, neki padaju u nesvest. Na času u jednom odeljenju šestaka su nedavno popadala četiri učenika dok su trčali nekih 200m. Dvoje je izgubilo dah, jedno je povraćalo, jedno se onesvestilo. Neki su pre toga bili u izolaciji zbog zaraženih članova porodice, neki nisu, ali je vrlo verovatno da su imali koronu a da to nije registrovano, jer se ovakve stvari nikada nisu dešavale u ovolikoj meri.

 

________________________________________________

 

Quote

On [ministar prosvete Branko Ružić] je izjavio da je, kada je o zaposlenima u prosveti reč, najveći procenat vakcinisanih na fakultetima, preko 62 odsto, a prosečan procenat vakcinisanih je oko 50 odsto.

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/ruzic-razgovaracemo-o-uvodjenju-onlajn-nastave-sa-kriznim-stabom/

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The FDA just authorized Pfizer's COVID-19 shot for kids 5 to 11 years old, opening a vaccination campaign to younger children

 

The FDA issued an emergency OK for the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine, making 5- to 11-year-old children eligible to receive the two-dose shot. This younger age group will receive two lower-strength doses of the vaccine spaced three weeks apart.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Od kriminaca i zlocinaca kod kojih svi komplet "nadlezni organi" organizovano ucestvuju u laziranju izvestaja o saobracajnim nesrecama kad je ucesnik neko iz inostranstva, da bi naplatili osiguranje iz te zemlje, se drugo nije ni moglo ocekivati. Ne secam se detalja kako to rade, ali pisano je ranije na prethodnom forumu o tome.

Link to comment
Share on other sites


Gosti: dekan medicinskog fakulteta, nacelnik klinike za anesteziologiju i reanimaciju u Misovicu i direktor lekarske komore.

 

Ukljucuju se ili pričaju za emisiju Ivanuša, Šekler, Kon, Tiodorovic i Radmilo Janković.

 

Nacelnik anesteziologije: Najteža situacija do sadaSvaki talas je tezi od onog prethodnog iako nisam verovao da je to moguće… Više porodilja (preko 20) u ovom talasu… Ni jedna nije (bila) vakcinisana… Ne vidim razloga da im (anti pokretu) se daje toliko prostora u medijima, mogu da čitam bilo kakve komentare ali nemam više dilemu jer sam umoran, svakog dana drhtim da li ću se zaraziti, da li ću bolest doneti kući zeni, unuku… Našminkali ste nas za emisiju, svakog dana nakon smene izgledam kao strašilo za mačke…Obavezna vakcinacija za sve javne sluzbe… Tek treba da pričamo o post kovid sindromu…

 

Dekan: Praktična nastava je fundamentalna, posebno u poslednje 3 godine studija. Tu praksu ništa ne može da zameni… Praktična nastava se odvija u operacionim salama, odeljenjima intenzivne nege, u bolesnickim sobama gde su i laki i teški bolesnici, porodilje i trudnice, i deca… Da li sme neko medju njih da dovede nekog sa nedefinisanim ko od statusom?

 

Direktor lekarske komore: Nije još uvek bilo slučajeva prijave lekara (na pitanje vezano da je porodica preminule trudnice rekla da se nije vakcinisala po savetu ginekologa)… Preko 80% vakcinisanih lekara u zdravstvenim ustanovama

 

Ivanuša: Uporedite Britaniju i Rumuniju gde je broj novoobolelih skoro isti na milion stanovnika a broj smrti je 10x veći u Rumuniji na isti taj broj

 

Šekler: Kovid propusnice kastrirane… Ova 3 sata ništa ne znace… Mahom se vakcinisu sankeri, konobari i konobarice da bi mogli za 35 dana da otvore lokale, a nama treba gosti da se vakcinisu…

 

Kon: Skandiranja da sam zlikovac, zlikovac nisam… Zlikovac je virus i onaj ko odvraća narod od mera i vakcinacije… Nikad neću da zaboravim uzvikivanje Mengele, Mengele… To nikad neću oprostiti, ljudi ne shvataju kakva je to teska uvreda kad sam ja u pitanju sa jevrejskim poreklom…

 

Tiodorović: Nikad me niko nije ni mrko pogledao na ulici, zato mislim da ovo nije slučajno… Nisu samo antivakcinasi nego je tu i politikanstvo, predizborna kampanja… Previše prostora antivakserima u medijima, tužno da je medju njima bilo lekara…

 

Radmilo Jankovic: Dodjite, popijte dovoljne količine vitamina, namazite pavlovićevu mast, nemojte nositi maske, nemojte nositi zaštitnu opremu i dodjite da pokažete da ste vi u pravu, da se nećete zaraziti i da nećete umreti… Neke kolege nam stavljaju klipove u točkove… Zaslužuju najstrozije osude…

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

 

Gde da ozdrave, slava prekosutra. Doduse komsinica Isla tako zarazene do prodavnice po namirnice... sa detetom. 

 


Omiljena igra medju srpskom decom oduvek je bila shuge. 
 

Kad je imas, grcevito zelis da je predas drugom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Ridji said:

@Devil In My Pants je l ste išli na pregled? Šta kaže lekar? 

Nista, nije ga ni pitala.....

 

Cekam je ima zakazano u 7h, u 7:40 mi javlja da jos nije stigla i da je guzva.

 

Ulazim unutra i pitam, kako vas bre nije sramota trudnica ceka na zakazan termin 40m medju jos deset trudnica u jednoj manjoj prostoriji. Tek ona meni, a ko je vasa gospodja..ja joj kazem zar je to bitno? Ej, privatnik..pregled 6k prodje za 5minuta, a ona mutava ne zna da pita nista, izgoreo sam kao sibica.

 

Sramotni su jbte, sad zakazujem opet, ali samo ja..meni sve ovo neverovatno i zalosno. Zamisli bahatost da trudnica ceka zakazan pregled 40m i zavrsi ga za pet, jos nisu dali sliku. Iznervirah se u pola tri 😁😁

Link to comment
Share on other sites

Najveća real life studija o efektivnosti treće doze Pfeizer vakcine:

 

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02249-2/fulltext

 

Studija je sprovedena od 30. jula 2021. do 23. septembra 2021., što se poklopilo sa izraelskim četvrtim talasom infekcije i bolesti korona virusom, tokom kojeg je varijanta Delta (B.1.617.2) bila dominantan soj u zemlji za nove infekcije (sa vrlo malo izuzetaka). Istraživači su pregledali podatke od 728.321 osoba starosti 12 ili više godina koje su primile treću dozu BNT162b2 vakcine. Ove osobe su pažljivo uparene 1:1 sa 728.321 osobom koja je primila samo dve injekcije BNT162b2 vakcine najmanje pet meseci ranije.

 

Rezultati pokazuju da su, u poređenju sa pojedincima koji su primili samo dve doze pet meseci ranije, pojedinci koji su primili tri doze vakcine (7 dana ili više nakon treće doze) imali 93% manji rizik od hospitalizacije u vezi sa COVID-19, 92% manji rizik od teške bolesti COVID-19 i 81% manji rizik od smrti uzrokovane COVID-19. Utvrđeno je da je efikasnost vakcine slična za različite polove, starosne grupe (40-69 i 70+) i različite komorbiditete.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, erwin said:

 

Baš tako.

 

Da bi se Grci izjednačili s nama po pitanju broja umrlih per capita, trebalo bi da im umre još više nego duplo više od onoga što im je dosad umrlo tokom cele pandemije, a da kod nas ne umre više niko.

 

Višak broja umrlih na 100.000 stanovnika:

 

kr3F5E5.png

 

CORG3yq.png

 

Radi kosilica u Grckoj, kako vi volite da kazete :classic_biggrin:

2 hours ago, Sunshine State said:

Najveća real life studija o efektivnosti treće doze Pfeizer vakcine:

 

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02249-2/fulltext

 

Studija je sprovedena od 30. jula 2021. do 23. septembra 2021., što se poklopilo sa izraelskim četvrtim talasom infekcije i bolesti korona virusom, tokom kojeg je varijanta Delta (B.1.617.2) bila dominantan soj u zemlji za nove infekcije (sa vrlo malo izuzetaka). Istraživači su pregledali podatke od 728.321 osoba starosti 12 ili više godina koje su primile treću dozu BNT162b2 vakcine. Ove osobe su pažljivo uparene 1:1 sa 728.321 osobom koja je primila samo dve injekcije BNT162b2 vakcine najmanje pet meseci ranije.

 

Rezultati pokazuju da su, u poređenju sa pojedincima koji su primili samo dve doze pet meseci ranije, pojedinci koji su primili tri doze vakcine (7 dana ili više nakon treće doze) imali 93% manji rizik od hospitalizacije u vezi sa COVID-19, 92% manji rizik od teške bolesti COVID-19 i 81% manji rizik od smrti uzrokovane COVID-19. Utvrđeno je da je efikasnost vakcine slična za različite polove, starosne grupe (40-69 i 70+) i različite komorbiditete.

Ovu studiju je mogao svako napraviti, tj logicno je zakljuciti da ovi koji su primili 3 vakcine imaju manje sanse da zavrse u bolnici od ovih koji su primili samo dve jos pre 5 meseci. Stvarno na cega oni trose pare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...