Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U neočekivanom obrtu stvari, u firmi u kojoj radim (velika državna) juče je doneta odluka da se nevakcinisanim obolelima od korone ne isplaćuje bolovanje u visini 100% plate već standardno 66%.

100% za koronaše je inače bilo odlučeno od kad je pandemija zvanično počela i ovde.

 

Ne kaže se još uvek ništa o bičevanju i valjanju u katran i perje, ali moja kancelarija živi u nadi da će eventualno i to doći na red :wicked:

 

Baby steps. :default_coffee:

 

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nakon prethodnog izveštaja engleskog zdravstva bilo je spekulacija da je AstraZeneka efikasnija posle 4 meseca jer je Fajzerova efikasnost brže padala, ali s novim podacima ispostavilo se da one nisu osnovane.

 

Inače, još je premalo je podataka tj. slučajeva da bi se bilo šta relevantno zaključivalo za mlađe od 65, vakcine su previše efikasne, a i hospitalizacije i smrti su daleko manje u tim starosnim grupama pa statistički značajnih zaključaka nema.

 

Smrtnost od korone inače raste eksponencijalno sa starošću (dupliranje smrtnosti ide na tipa 6-7 godina) pa vakcinisani najboljom vakcinom star 80 godina ipak ima veće šanse da umre od nevakcinisanog starog npr. 50 godina. Zato i pored vakcine stariji treba da se čuvaju i mlađi koji žive s njima u domaćinstvu treba da ih pripaze.

 

Da je Amerika više centralizovana pa da objavljuju zbirne statistike bilo bi dovoljno podataka, ali nije pa se informišemo na osnovu britanskih, izraelskih i u novije vreme kanadskih podataka.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Po onom izveštaju iz Bahreina, razlika u broju hospitalizovanih između Fajzera, Sputnjika i AZ se meri u promilima. Sinofarm je manje efikasan u tom pogledu, pogotovo kad su u pitanju stariji. Kod mlađih je i Sinofarm radio posao sasvim dobro.

 

Inače, čitao sam jedan članak o toj sterilišućoj efikasnosti vakcina. To bi bila sposobnost vakcine da u potpunosti spreči zaražavanje. I po svemu sudeći, kod korone od toga nema ništa, tako da se sad svi orijentišu na efikasnost u sprečavanju hospitalizacije.

 

Evo tog članka, pa ko hoće neka pročita.

 

https://www.theatlantic.com/science/archive/2021/09/sterilizing-immunity-myth-covid-19-vaccines/620023/

Edited by Wookie
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ja bih da kažem samo nekoliko reči o Nestoroviću i da se nadovežem na ono što si napisao. Matori jarac je shvatio da je na kraju karijere, da možda može da postavi neku tačnu dijagnozu i to je to. Od toga nema neke velike love. S druge strane, televizije koje se uvlače u dupe mentalnoj gologuziji plaćaju njegov reality, a lova je tu. 

 

Izvinjavam se zbog  malog off topica:

 

Nevezano za Nestorovića i za koronavirus, postoje javne ličnosti koje traže da se plati i učešće u emisiji, ali i intervju koji daju nekoj novinskoj kući.

 

***

Moja školska drugarica koja radi kao medicinska sestra od prošle godine radi na prijemu jednog odeljenja na VMA. Sinoć čitam njen status na Fejsbuku.

 

Skoro 2/3 pacijenata po prijemu na odeljenje kažu da imaju simptome kovida. Na pitanje  zašto to nisu odmah rekli, odgovorili su ovako: Ne biste nas primili da znate da imamo simptome kovida.

 

Najiskrenije se nadam da su im radili i brze i PCR testove i da su prebacili u neku kovid bolnicu one sa težim simptomima a da su one sa lakšim simptomima poslali u neku kovid ambulantu i na kućno lečenje.

 

Ne mogu da verujem koliko su ljudi neodgovorni, možda i sebični.

 

VMA je pored UC jedna od bolnica koja nije u kovid režimu i htela sam da zakažem tamo pregled kod neurologa. Sada razmišljam..vrtoglavice nisu više svakodnevne i bolje je da sedim kod kuće, a ne da se šetam po VMA i po drugim klinikama i ordinacijama i da tamo zakačim kovid.

 

@Akiro pošto ste išli da primite ranije vakcinu i niste uspeli.. Zanima me da li su Vam rekli da vakcinu možete da primite tačno na 180 dan posle druge doze vakcine ili mora da prođe i taj 180-ti dan druge doze?

 

Pitam jer je mojoj majci i meni 180-ti dan 30.11.  Da li možemo baš tog dana da primimo ili moramo da čekamo 2.12, 3.12?   

Link to comment
Share on other sites

Pisali su ljudi da taj tzv. mukozalni imunitet koji sprečava nastanjivanje virusa u sluzokoži nosa i grla uglavnom zavisi od antitela, dok spuštanje na pluća mogu da spreče/znatno uspore i T-ćelije, koje organizam uspešno proizvodi i nakon nestanka antitela iz krvotoka. Tako Fajzer posle 3 ili 4 meseca prestaje da štiti protiv zaražavanja, ali i dalje dosta dobro štiti od hospitalizacija i smrti. Potvrda toga leži u činjenici da je npr. FDA zasad odbila da odobri treću dozu za celokupnu populaciju SAD, već ju je dozvolila samo starijima od 65 i rizičnim osobama.

 

Problem sa Sinofarmom je što on kao vakcina s umrtvljenim virusom ne proizvodi gotovo uopšte taj ćelijski imunitet koji omogućava stvaranje T-ćelija kad virus napadne organizam, stoga nije čudno da su prebogati Emirati najpre uveli buster za Sinofarm (iako ga sami proizvode), a tek posle i za ostale vakcine.

 

rIT5nHt.jpg

 

(na 1:27)

Edited by erwin
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Znam, ali sta raditi u Srbiji, osim uvesti obaveznu vakcinaciju, kad vec ljudi nemaju s(a)vest o vaznosti vakcinacije? 😞

 

I nece to biti problem samo u Srbiji - videli smo sta uradi delta soj kad je krenuo krenuo iz Indije. 

 

 

 

"Povratak u normalan zivot" nije nikakav motiv u Srbiji, toga nije bilo ni pre korone tako da  taj argument n e  r a d i....🤣

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda rekordan broj novozaraženih u Šapcu.

 

FAXQfv_WEAMY0CZ?format=jpg&name=medium

https://twitter.com/JavnoSabac/status/1442788674790428672

 

Da je ovakva incidenca kao u Šapcu u celoj Srbiji, imali bismo 14.600 slučajeva na dan, a da je kao u Loznici, imali bismo 11.500 slučajeva.

 

6 minutes ago, Hugo Punch said:

Veoma mi je neobično to što niko, ili bar ja nisam to čuo da neko kaže, nije objasnio građanstvu da reakcija na vakcinu, pa samim tim i sama efikasnost vakcine, dosta zavisi upravo od imunog sistema čoveka. Onaj ko je zdrav će najbolje reagovari na vakcinu.

 

Jako malo toga je sistematski objašnjavano građanstvu u vezi s ovom pandemijom, zato i jesmo sad zaravnili pogrešnu krivu, onu datih doza, umesto one novih slučajeva.

Edited by erwin
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Hugo Punch said:

Veoma mi je neobično to što niko, ili bar ja nisam to čuo da neko kaže, nije objasnio građanstvu da reakcija na vakcinu, pa samim tim i sama efikasnost vakcine, dosta zavisi upravo od imunog sistema čoveka. Onaj ko je zdrav će najbolje reagovari na vakcinu.

objasnjavao je to Sekler jos na pocetku vakcinacije, secam se da je to poredio sa vakcinisanjem pilica u veterini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, erwin said:

Izgleda rekordan broj novozaraženih u Šapcu.

 

FAXQfv_WEAMY0CZ?format=jpg&name=medium

https://twitter.com/JavnoSabac/status/1442788674790428672

 

Da je ovakva incidenca kao u Šapcu u celoj Srbiji, imali bismo 14.600 slučajeva na dan, a da je kao u Loznici, imali bismo 11.500 slučajeva.

 

 

Jako malo toga je sistematski objašnjavano građanstvu u vezi s ovom pandemijom, zato i jesmo sad zaravnili pogrešnu krivu, onu datih doza, umesto one novih slučajeva.

Vranje je prošle godine imalo 50% pa i neki procenat preko u doba hajke na skijanje i Kopaonik.
Ne sumnjam da će na kraju nesavesni građani da budu odgovorni i za komunikaciju KrŠ i javnosti jer nisu na ispravan način tumačili kontradiktorne konferencije za štampu. A nije da nisu mogli 🙂

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, erwin said:

Pisali su ljudi da taj tzv. mukozalni imunitet koji sprečava nastanjivanje virusa u sluzokoži nosa i grla uglavnom zavisi od antitela, dok spuštanje na pluća mogu da spreče/znatno uspore i T-ćelije, koje organizam uspešno proizvodi i nakon nestanka antitela iz krvotoka.

 

 

Postojala je prica da vakcine tipa Protein Unit, npr. firme Novavax moze da kreira nivo antitela koji eliminisu virus iz sluzokoze nosa.

Na zalost, ta prica se negde izgubila usput.

Link to comment
Share on other sites

Današnji utorak: 8467 novozaraženih osoba na 26.292 testiranih, tj. 32,2% pozitivnih
Utorak pre 7 dana: 7232 novozaraženih osoba na 25.014 testiranih, tj. 28,9% pozitivnih

 

1235 više pozitivnih na 1278 više testiranih.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prema poslednjim podacima niškog Doma zdravlja, od 1.052 testirane osobe na kovid, njih 318 dobilo je pozitivan nalaz, a u Jablaničkom okrugu registrovano je još 205 novozaraženih, među kojima je 147 iz Leskovca. U Pčinjskom raste broj testiranih i pozitivnih na kovid - od 588 uzoraka 117 je pozitivno na kovid.

Link to comment
Share on other sites

I Kosta Čavoški je za uvođenje obavezne vakcinacije:
 

Quote

 

"Kad sam bio dete, bila je obavezna vakcinacija od tuberkuloze i ja sam vakcinisan. Kako tada niko nije postavio pitanje da li je to dozvoljeno ili zabranjeno?"


Takođa Kosta kao verovatno najveći živi ekspert za ustavno pravo, ne vidi nikakve ustavne prepreke.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ovih 8467 danas je rekordan broj od početka pandemije. Dosadašnji rekord bio je 7999.

 

oYuqUmi.png

 

https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

 

57 minutes ago, urosg3 said:

Vranje je prošle godine imalo 50% pa i neki procenat preko u doba hajke na skijanje i Kopaonik.

 

Imali su i Gornji Milanovac i Lučane ovih dana oko 50%, npr. jedan dan nešto ispod, drugi nešto iznad.

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

Ovih 8467 danas je rekord za celu državu tokom cele pandemije.

 

 

Imali su i Gornji Milanovac i Lučane pre neki dan oko 50%, npr. jedan dan nešto ispod, drugi nešto iznad.

Jeste. Ako možeš proveri ali osim ovog rekorda mislim napamet da je 26292 isto državni rekord u jednom danu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...