Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

Fun fact: jednom sam pio pivo kome je rok istekao 8 meseci ranije i nije mi bilo nista.

A nekad popijem pivo koje je u roku, pa me boli glava.

Možda ima veze s količinom [emoji847]

 

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Don Juan said:

Mislim da je veći uspeh naći pivo kome je istekao rok 😀

 

Odemo matori i ja do strica na selo da nesto ceprkamo oko vinograda, i on izvadi pivo iz podruma da udarimo posle zavrsenog posla. Sasvim slucajno sam pogledao na datum i ispostavi se da je pivu istekao rok 8 meseci ranije, a da je tu "cutalo" od sahrane striceve majke (moje baba-tetke), jedno godinu dana ranije pre tog incidenta.

 

@Constantin svakako da ima veze sa kolicinom 🙂

 

Ajde malo da odem u off (kao da to nikad ne radim), @Constantin ne znam dal se secas kad su ono ciljano unistili "Superior" pivo tako sto su ubacivali neku hemikaliju u njega, tad sam ga konsumirao na jednom 18tom rodjendanu i imao takav napad gusenja da sam jedva pretek'o.

Edited by Antizemljaš koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Don Juan said:

Mislim da je veći uspeh naći pivo kome je istekao rok 😀

 

Imas Jelen pakovan u staklenim flasama i onim bacvicama za kafice sa rokom trajanja od 3 mjeseca. To plasiraju samo tamo gdje znaju da ce brzo da se potrosi jer kratko traje, a kratko traje jer ne stavljaju konzervans u njega i ostalu hemiju. Pijes koliko hoces, a ujutro nista, niti glava boli, nista, kao da nisi ni pio. Odlicno je, ali moras znati gdje ga ima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Imas Jelen pakovan u staklenim flasama i onim bacvicama za kafice sa rokom trajanja od 3 mjeseca. To plasiraju samo tamo gdje znaju da ce brzo da se potrosi jer kratko traje, a kratko traje jer ne stavljaju konzervans u njega i ostalu hemiju. Pijes koliko hoces, a ujutro nista, niti glava boli, nista, kao da nisi ni pio. Odlicno je, ali moras znati gdje ga ima.
Imaš takvo i Niško, nefiltrirano-kratkotrajno....to su najbolja piva....potpisujemo.

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока



 
Odemo matori i ja do strica na selo da nesto ceprkamo oko vinograda, i on izvadi pivo iz podruma da udarimo posle zavrsenog posla. Sasvim slucajno sam pogledao na datum i ispostavi se da je pivu istekao rok 8 meseci ranije, a da je tu "cutalo" od sahrane striceve majke (moje baba-tetke), jedno godinu dana ranije pre tog incidenta.
 
[mention=223]Constantin[/mention] svakako da ima veze sa kolicinom [emoji846]
 
Ajde malo da odem u off (kao da to nikad ne radim), [mention=223]Constantin[/mention] ne znam dal se secas kad su ono ciljano unistili "Superior" pivo tako sto su ubacivali neku hemikaliju od njega, tad sam ga konsumirao na jednom 18tom rodjendanu i imao takav napad gusenja da sam jedva pretek'o.


Superior beer....kako da se je sećam. Na kraju su "našli" pacova u flaši. Istina je da to nigde nije dokumentovano, ali se poklopilo sa dolaskom nekih stranih pivara u Srbiji...prestonički burek novinari su samo zaradili svoju dnevnicu.

Ko zna koliko sam vrsta piva probao u životu, a ovo pominjem da istaknem svoje iskustvo u ispijanju piva, i tvrdim da je Niško pivo trenutno jedno od najboljih na zapadnom Balkanu. Mislim na autentične marke....ako ih još uvek ima....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

Ko zna koliko sam vrsta piva probao u životu, a ovo pominjem da istaknem svoje iskustvo u ispijanju piva, i tvrdim da je Niško pivo trenutno jedno od najboljih na zapadnom Balkanu. Mislim na autentične marke....ako ih još uvek ima....

 

Nije lose "Nisko", kad sam dole kod mojih obavezno "sobujemo" po neko, mada je "Zajecarac" i dalje tamo dominantan. "Superior" je stvarno bio diebeste. Moja srednja skola je u neposrednoj blizini pivare (onda mozes i da pogodis koja je skola u pitanju), pa se cesto posle casova svracalo do one prodavnicice na ulazu u fabriku 🙂 Mada je u to vreme bio aktuelniji "Apel", a on mi ipak nije bio ni blizu "Superioru".

Link to comment
Share on other sites

 
Nije lose "Nisko", kad sam dole kod mojih obavezno "sobujemo" po neko, mada je "Zajecarac" i dalje tamo dominantan. "Superior" je stvarno bio diebeste. Moja srednja skola je u neposrednoj blizini pivare (onda mozes i da pogodis koja je skola u pitanju), pa se cesto posle casova svracalo do one prodavnicice na ulazu u fabriku [emoji846] Mada je u to vreme bio aktuelniji "Apel", a on mi ipak nije bio ni blizu "Superioru".
Da rezimiramo...išli smo u istu školu [emoji1732]

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pandemija korona virusa bez sumnje ostavlja posledice na svaki aspekt društva, te je situacija takva i sa pravnim pitanjima. Posebno se pandemija Kovida-19 odrazila na ljudska prava i na zadiranje u njih.

Mere zaštite, mere zatvaranja i karantin za kojima su države posezale, samo su neke od stvari koje su uticale na ljudska prava ljudi širom sveta.

Poslednja u nizu stvari koja se našla pred testom poštovanja osnovnih ljudskih prava jeste proces vakcinacije stanovništva.

Pravnu regulativu koja nam može pomoći po pitanju vakcinacije možemo naći u domaćem pravnom sistemu, ali i u opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava i potvrđenim međunarodnim ugovorima, kao i u praksi Evropskog suda za ljudska prava.

Šta kaže domaće pravo?

Odgovore na ovo pitanje pre svega bi mogli naći u Ustavu Republike Srbije i to u članu 25 koji se odnosi na nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta:

„Fizički i psihički integritet je nepovrediv. Niko ne može biti izložen mučenju, nečovečnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju, niti podvrgnut medicinskim ili naučnim ogledima bez svog slobodno datog pristanka“ .

Tumačenjem ovako formulisanog člana 25 može se izvući zaključak da se ostavlja svakom pojedincu da odluči šta želi raditi sa svojim telom, odnosno da li želi biti vakcinisan ili ne.

Međutim, postoje situacije kada je vakcinacija obavezna i kada za odbijanje vakcine pojedinac može snositi sankciju. Odredbe koje regulišu te situacije možemo naći u Pravilniku o imunizaciji i načinu zaštite lekovima, kao i u Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Kovid -19 predstavlja novinu za čitav svet, te ga kao takvog naš pravni sistem još uvek ne poznaje, međutim poslednjim izmenama upravo Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, omogućava se ministru zdravlja da odredi obaveznu imunizaciju čak i za one bolesti koje nisu navedene u ovom zakonu, a Kovid -19 svakako jeste jedna od njih.

Sa druge strane ako pogledamo praksu Evropskog suda za ljudska prava videćemo da je sud kroz svoju praksu ustanovio da prinudna vakcinacija jeste mešanje u pravo privatnog života koje se jemči članom 8 Evropske konvencije o ljudskim pravima. Ovo jeste pravilo, ali postoji i jedan izuzetak koji možemo naći u slučaju „Solomakhin protiv Ukrajine“, u kome je sud našao da je prisilna vakcinacija bila neophodna u demokratskom društvu i da je njen cilj da se zaštiti zdravlje ljudi i da prestane širenje bolesti, legitiman.

Dakle suština jeste naći ravnotežu između ljudskih prava pojedinca i zaštite zdravlja ljudi, odnosno naći sredinu između interesa pojedinca da se njegov fizički i psihički integritet ne povredi i interesa opšteg zdravlja ljudi.

Država ne bi ni u kom slučaju smela da odredi zabranu kretanja licima koji ne žele da se vakcinišu niti da dublje zađe u njihova lična prava ili da ih u potpunosti ukine, tako nešto je nedopustivo. Država treba da stimuliše svoje građane da učestvuju u procesu vakcinacije, ona čak i ima obavezu da to čini, ali ne sme ni na jedan način da diskriminiše ljude koji to ne žele i one ljude koji zbog prirode svoje bolesti ne mogu da se vakcinišu.



Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

Pandemija korona virusa bez sumnje ostavlja posledice na svaki aspekt društva, te je situacija takva i sa pravnim pitanjima. Posebno se pandemija Kovida-19 odrazila na ljudska prava i na zadiranje u njih.

Mere zaštite, mere zatvaranja i karantin za kojima su države posezale, samo su neke od stvari koje su uticale na ljudska prava ljudi širom sveta.

Poslednja u nizu stvari koja se našla pred testom poštovanja osnovnih ljudskih prava jeste proces vakcinacije stanovništva.

Pravnu regulativu koja nam može pomoći po pitanju vakcinacije možemo naći u domaćem pravnom sistemu, ali i u opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava i potvrđenim međunarodnim ugovorima, kao i u praksi Evropskog suda za ljudska prava.

Šta kaže domaće pravo?

Odgovore na ovo pitanje pre svega bi mogli naći u Ustavu Republike Srbije i to u članu 25 koji se odnosi na nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta:

„Fizički i psihički integritet je nepovrediv. Niko ne može biti izložen mučenju, nečovečnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju, niti podvrgnut medicinskim ili naučnim ogledima bez svog slobodno datog pristanka“ .

Tumačenjem ovako formulisanog člana 25 može se izvući zaključak da se ostavlja svakom pojedincu da odluči šta želi raditi sa svojim telom, odnosno da li želi biti vakcinisan ili ne.

Međutim, postoje situacije kada je vakcinacija obavezna i kada za odbijanje vakcine pojedinac može snositi sankciju. Odredbe koje regulišu te situacije možemo naći u Pravilniku o imunizaciji i načinu zaštite lekovima, kao i u Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Kovid -19 predstavlja novinu za čitav svet, te ga kao takvog naš pravni sistem još uvek ne poznaje, međutim poslednjim izmenama upravo Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, omogućava se ministru zdravlja da odredi obaveznu imunizaciju čak i za one bolesti koje nisu navedene u ovom zakonu, a Kovid -19 svakako jeste jedna od njih.

Sa druge strane ako pogledamo praksu Evropskog suda za ljudska prava videćemo da je sud kroz svoju praksu ustanovio da prinudna vakcinacija jeste mešanje u pravo privatnog života koje se jemči članom 8 Evropske konvencije o ljudskim pravima. Ovo jeste pravilo, ali postoji i jedan izuzetak koji možemo naći u slučaju „Solomakhin protiv Ukrajine“, u kome je sud našao da je prisilna vakcinacija bila neophodna u demokratskom društvu i da je njen cilj da se zaštiti zdravlje ljudi i da prestane širenje bolesti, legitiman.

Dakle suština jeste naći ravnotežu između ljudskih prava pojedinca i zaštite zdravlja ljudi, odnosno naći sredinu između interesa pojedinca da se njegov fizički i psihički integritet ne povredi i interesa opšteg zdravlja ljudi.

Država ne bi ni u kom slučaju smela da odredi zabranu kretanja licima koji ne žele da se vakcinišu niti da dublje zađe u njihova lična prava ili da ih u potpunosti ukine, tako nešto je nedopustivo. Država treba da stimuliše svoje građane da učestvuju u procesu vakcinacije, ona čak i ima obavezu da to čini, ali ne sme ni na jedan način da diskriminiše ljude koji to ne žele i one ljude koji zbog prirode svoje bolesti ne mogu da se vakcinišu.



Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Ja bih uveo da mozes na stadion,halu, kafanu i ostale kulturne dogadjaje - samo uz potvrdu o vakcinaciji ili test ne stariji od 5 dana.

Pa da vidis guzvu na Cairu, Marakani, JNA.... za pelcovanje.

I sezonske karte ce platiti,:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, urosg3 said:

Pa ono šta im teško, imaju avion, imaju pilota, imaju ljudi rešenje 🙂

A Milorada iz prodavnice u Koraćici puškom ne možeš da poteraš, daleko taj Mladenovac.

Idemo, k`o braca u nevolji,  u Drac na letovanje .

pS. Jadranska obala Albanije je fenomenalna za letovanje: ne proziva te niko vec te ispostuju kao gosta i pozelis da se vratis i dogodine. :s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kronostime said:

Idemo, k`o braca u nevolji,  u Drac na letovanje .

pS. Jadranska obala Albanije je fenomenalna za letovanje: ne proziva te niko vec te ispostuju kao gosta i pozelis da se vratis i dogodine. :s_d:

Ja se ne bojim albanskih Albanaca vec kosovskih Albanaca, kojih tamo sigurno ima. 

Tako da ce za mene i dalje biti Bugarska br 1 u ovom delu sveta. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Eddard said:

Moja supruga upravo ušla na let DUS-BEG (u međuvremenu i izašla), niko živ nikome tražio test nije... Ja se zabezeknuo.

Majko mila, vi ste svi ludi! :classic_biggrin:

 

Eno pre 10-ak stranica je Mrd pisao da mu ode zena za Srbiju jer treba implante. Ja se prestravio, upoznao sam damu i implanti joj sigurno ne trebaju - pa se ispostavilo da je pricao o zubima...

A sada i ti samo tako pustis zenu da ide u tamo neku divljinu.

 

Ja ne bih pustio svoju zenu da samo tako luta - samo je problem sto ona luta kako hoce i ne trazi dozvolu.

Ali vi ste civilizovani, valjda se barem kod vas zna ko je gazda?

 

Otisao je svet u vrazju mater.

Vec sam pomisljao da i sam odem u Srbiju da se pelcujem jer su ovde zakazali, ali su se popravili i izgleda da cu doci na red sledece nedelje.

 

Svejedno, zahvaljujuci epidemiji sam se obogatio -materijalno i duhovno.

Ne znam kud cu sa silnim parama - u poslednjih godinu dana sam tankirao samo 2 puta. Da mi pokazes sliku restorana iznutra, na znam da li bih prepoznao sta je to.

Al' duhovno - heb'o one razne "entertainment" sajtove. Ima na Yutubetu onih kuvarskih snimki, naucio sam da kuvam bolje nego ikada ranije!

 

Zivela epidemija! Umrecu pametniji nego Dalaj-lama (ko zna sta on jede...), a cerki ostaviti vise para nego sam nameravao...

 

:roflmao:

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Idemo, k`o braca u nevolji,  u Drac na letovanje .

pS. Jadranska obala Albanije je fenomenalna za letovanje: ne proziva te niko vec te ispostuju kao gosta i pozelis da se vratis i dogodine. :s_d:

Daj neki hint da u ovaj kosmajski sumrak razgledam sa gospodžom. Mi bi, znate, - kolima pa ono parking mesto je must have, a i da se ne klacka predugo do plaže.
Mada ne bi bilo loše i da ove epidemijske mere ne postoje tamo, i to bi bilo lepo. Ono kakav je to odmor, odeš nekih 800 km od kuće sedneš na pivo a donese ti konobar sa maskom. Tačno ga ne bih popio, nego lepo seo u auto i pravac kući.
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...