Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

50 minutes ago, Darko said:

Sledeće dve nedelje su ključne

Koliko god to nekome smijesno zvucalo...ovo je sasvim tacno. U smislu u kom pravcu ide i sirenje virus a i smrtnost. Malo je smijesno tvrditi da ,odmah za rastom broja pozitivnih, bi trebalo da raste broj smrtnih slucajeva. 
Ovaj Mekov post, koji odlicno sublimira sve, treba cesto repostovati. Dalo bi se dodati jos par stvari ali da ne kvarimo. 
Sve je ovo zajebano, tesko bi iko mogao smisliti izbalansirane mjere. Ne drzim nikome stranu da ne bude zabune, tj kriznim stabovima. 
A prica o brnjicama je bulsit. New age dreka. Slicno ko sto Bill Burr opisa Madonu na protestima kad stavi beretku pa da znas da je u “rebel” modu.  Licno misljenje sa kojim se niko ne mora sloziti. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RatzenStadt said:

Da, cetvorocifreni broj novozarazenih na dnevnom nivou ce kanda biti svakodnevnica narednih x meseci. Pitam se samo koji ce "saldo" da nam bude u Aprilu sto se tice ukupno registrovanih od pocetka pandemije. Kontam 300-400k.

Bogami to je dobro, izravnali smo krivu, za  godinu dana 400k, ma neka je pola miliona od 6 miliona koliko realno živii u Srbiji- Za 6 godina imaćemo 50% stanovništva i da se nadamo da smo blizu imuniteta

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Likvi said:

A jel će da hapse nas imune?

Imune, asimptomatske i ove koji su preležali Koronu mučiće država tako što će da ih tretira kao opštu populaciju, i da moraju da se pridržavaju svih mera. To im ne gine.

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, RatzenStadt said:

Da, cetvorocifreni broj novozarazenih na dnevnom nivou ce kanda biti svakodnevnica narednih x meseci. Pitam se samo koji ce "saldo" da nam bude u Aprilu sto se tice ukupno registrovanih od pocetka pandemije. Kontam 300-400k.

 

Jos na pocetku su govorili da je broj stvarno zarazenih 5-10 puta veci od registrovanih, tako da bi te cifre gore vodile do imuniteta krda

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Jos na pocetku su govorili da je broj stvarno zarazenih 5-10 puta veci od registrovanih, tako da bi te cifre gore vodile do imuniteta krda

Ja samo da napomenem da struka jednoglasno protiv imunitta krda, dokaz im je da je UK odustala od toga, i da je neetično.
Pa gde baš mi da budemo opet zlikovci 🙂

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, urosg3 said:

Bogami to je dobro, izravnali smo krivu, za  godinu dana 400k, ma neka je pola miliona od 6 miliona koliko realno živii u Srbiji- Za 6 godina imaćemo 50% stanovništva i da se nadamo da smo blizu imuniteta

 

 

Ne ne ne ne ne ne dečko!

Imunitet se gubi za nekoliko meseci. Rezaražavanje i to.

Link to comment
Share on other sites

Nosenje maski je prihvatljivo/neprihvatljivo u zavisnosti iz kog ugla se gleda.

 

Za ljude koji rade od kuce, koji nemaju potrebu da budu drustveno aktivni, njima to ne menja zivot toliko.

 

Ali ima profesija gde se podrazumevaju ruckovi na poslovnim partnerima na nedeljnom nivou, tim bildinzi itd.

Tu je nemoguce drzati distancu.

 

Takodje, koncerti, utakmice, pozoriste, bioskopi, sve zatvoren prostor.

 

Ja se secam kad je frka na poslu i imam predaju, jer u projeltovanju uvek kasnis, dve nedelje na kraju minimum odmah posle posla svracamo u restoran kod nas u ulici da rucamo.

 

Meni su maske apsolutno neprihvatljive na duzi period, a ovo vec jeste duzi period, i ako je cena pre ovoga svega bila virus, koji je trajao 5 dana i povremeni odlasci zimi u zatvoren prostor, uvek sam spremna da je platim.

 

I za mene sve ovo nije normalno i ne mogu da ga prihvatim kao takvo, a ni kao "novo normalno".

Link to comment
Share on other sites

Ima i kod nas reinfekcija, ja sam čuo od čoveka koji radi u kliničkom za neke njegove kolege koje su ponovo bolesni, nakon što su bili hospitalizovani u onom junskom talasu. Što znači da im imunitet nije trajao ni 4 meseca. Direktorka KBC Bežanija je ovih dana potvrdila da su imali par slučajeva.

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=10&dd=23&nav_category=12&nav_id=1752108

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

juce su intervjuisali jednog Nemca koji je ponovo zarazen, prvi put je bilo krajem jula, drugi put sada (upravo izlazi iz karantina). Sad ima simptome (prvi put bio asimptomatican)- probleme s disanjem, ali nije hospitalizovan. Mislim da je u nekim 50-tim godinama (procena po izgledu coveka), inace svira violinu u nekom orkestru.

Link to comment
Share on other sites

Ja stvarno ne znam koje ti informacije imaš, pošto ih ni doktori nemaju, koja je to količina virusa dovoljna, a koja nije. Bio bih ti zahvalan da podeliš i sa nama i ostatkom čovečanstva te tvoje nalaze, pošto imunolozi i infektolozi očigledno nemaju pojma.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa prvi put nije imao dovoljno virusa u sebi a sada ima. Nije to ponovo zarazenost.

Kako nije imao dovoljno virusa ako je bio pozitivan na PCR testu? NIje on proizvoljno resio da je bio inficiran, vec je odradio test (i to regularni test, a ne neki ubrzani).

Link to comment
Share on other sites

Pa, kazu da i PCR testovi nisu pouzdani 100%. Mozda su detektovali virus, ali nije bio u dovoljnoj kolicini da izazove znacajnije komlikacije. Ako je bio asimptomatican, kako su znali da je pozitivan? imao je test> nije imao test? zasto bi se testirao ako nije imao nikakve simptome?

17 minutes ago, Wookie said:

Ja stvarno ne znam koje ti informacije imaš, pošto ih ni doktori nemaju, koja je to količina virusa dovoljna, a koja nije. Bio bih ti zahvalan da podeliš i sa nama i ostatkom čovečanstva te tvoje nalaze, pošto imunolozi i infektolozi očigledno nemaju pojma.

Pa citaj malo vesti na internetu pa ces saznati. Pise se vec odavno da je bitna kolicina virusa i klinicka slika. Veca kolicina veca moguscnost za komlikacije, manja kolicina, manja mogucnost

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa, kazu da i PCR testovi nisu pouzdani 100%. Mozda su detektovali virus, ali nije bio u dovoljnoj kolicini da izazove znacajnije komlikacije. Ako je bio asimptomatican, kako su znali da je pozitivan? imao je test> nije imao test? zasto bi se testirao ako nije imao nikakve simptome?

testiran je zato sto je bio u kontaktu s nekim ko je bio pozitivan.

PCR test koji se koristi u Nemackoj je pouzdan, nece dati lazni pozitivan test ako nije u pitanju SARS-Cov-2 virus. Pre odobrenja radjena je provera (u 3 nezavisne laboratorije: u UK, Hong-Kongu i Holandiji) i testiranje da li ce reagovati na druge viruse i na osnovu toga je utvrdjeno da reaguje bas iskljucivo na ovaj virus SARS-Cov-2. Plus uzorke uzima medicinsko osoblje, kroz nos i duboko iz zdrela.

Jedino kada PCR nece registrovati nekog ko je vec zarazen je ako je koncentracija virusa ispod praga osetljivosti (recimo da je prag osetljivosti nekih 10 virusa (totalno proizvoljna brojka), a u zdrelu ima samo 8 virusa - tad PCR test nece biti pozitivan iako je virus vec u grlu; ali ce reagovati za koji dan kad se virus razmnozi i predje prag osetljivosti).

 

Inace, covek kaze da je racunao posto je u julu "prelezao" virus da je sad imun i da moze slobodno da se "druzi". Pa je tako isao na neki odmor u Tirol (cini mi se) s drustvom, i ponovo se zarazio.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^

Pa jeste to verovatno tako, a onda ti infektolozi i imunolozi dodaju da nemaju pojma koja je to količina virusa dovoljna za infektivnu dozu, tj. koliko virusa treba da zdrava osoba primi da bi se zarazila. Tako da to šta je dovoljno virusa, a šta je nedovoljno niko ne može sa sigurnošću da tvrdi.

Čitao sam na jednom drugom forumu iskustva jedne žene, ona je malo i hipohondar, pa je prvo ni doktori nisu previše zarezivali. Uglavnom, ona je valjda spavala u istom krevetu sa decom od svog brata, a kasnije se ispostavilo da su brat i snaja bili zaraženi. Nakon par dana je počela da oseća neke simptome, ali nisu hteli da je testiraju, pošto nije delovalo da je korona. Na kraju je sama platila skener pluća i videla se ta čuvena obostrana pneumonija, pa su onda pristali i da je testiraju. PCR test dobije negativan, ali su je lečili kao da ima Covid19, čak je ležala u Covid bolnici i na kraju se ispostavilo da ima antitela, što znači da je i bila korona. I nakon što je prošla pneumonija, ispostavilo se da ima i miokarditis. A po tom negativnom PCR testu bi ispalo da nije imala dovoljno virusa, ali eto sasvim dovoljno da ima ozbiljnu kliničku sliku.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wookie said:

^^

Pa jeste to verovatno tako, a onda ti infektolozi i imunolozi dodaju da nemaju pojma koja je to količina virusa dovoljna za infektivnu dozu, tj. koliko virusa treba da zdrava osoba primi da bi se zarazila. Tako da to šta je dovoljno virusa, a šta je nedovoljno niko ne može sa sigurnošću da tvrdi.

Čitao sam na jednom drugom forumu iskustva jedne žene, ona je malo i hipohondar, pa je prvo ni doktori nisu previše zarezivali. Uglavnom, ona je valjda spavala u istom krevetu sa decom od svog brata, a kasnije se ispostavilo da su brat i snaja bili zaraženi. Nakon par dana je počela da oseća neke simptome, ali nisu hteli da je testiraju, pošto nije delovalo da je korona. Na kraju je sama platila skener pluća i videla se ta čuvena obostrana pneumonija, pa su onda pristali i da je testiraju. PCR test dobije negativan, ali su je lečili kao da ima Covid19, čak je ležala u Covid bolnici i na kraju se ispostavilo da ima antitela, što znači da je i bila korona. I nakon što je prošla pneumonija, ispostavilo se da ima i miokarditis. A po tom negativnom PCR testu bi ispalo da nije imala dovoljno virusa, ali eto sasvim dovoljno da ima ozbiljnu kliničku sliku.

Pa, verovatno zbog toga i moramo nositi maske, jer je bitna kolicina virusa.

 

@wwww sad je mnogo jasnije 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...