Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, urosg3 said:

Sve mi nešto stoji u glavi slika gde izvesni dr Kon ponavlja:
"imamo svega, spremni smo imamo dovoljno testova, važna je procedura, i da osobe ispunjavaju kriterijume definicije slučaja za testiranje" Ma ne, nikako nije u pitanju nestašica testova, Predsednik Vučić se lično..."

Ma da nisam to samo sanjao 🙂

 

Sanjao si ti to, ljubi te brat u znojav vrat, ne bi oni, to je sve pošten svet.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

podseti me, nisam pratio na casu, ko laze i zasto? sta ima od toga?

Pa ove zvanicne objave,  svaki dan jedno ili dvoje mrtvih..malo je nerealno..mislim, daj Boze da  je tacno, da se toliko malo umire, ali, jbi ga, nemaju ove dzukele kredibilitet..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Harmonika said:

Pa ove zvanicne objave,  svaki dan jedno ili dvoje mrtvih..malo je nerealno..mislim, daj Boze da  je tacno, da se toliko malo umire, ali, jbi ga, nemaju ove dzukele kredibilitet..

Bez obzira na nezadovoljstvo njima..treba uvijek uzeti otklon od nekoliko dana da se ozbiljan rast zarazenih manifestuje kroz veci broj teze oboljelih i eventualnih smrti. Ko zaglavi najtezu kl. sliku..traje dugo. Jbg. 

Link to comment
Share on other sites

Sad iscitah ovo sa Reddita za Pariz - covek se koliko sam shvatila najvise zali na crammed restorane unutra u Parizu, a to stvarno ne znam gde je video - restorani u Parizu jesu poprilicno crammed ali samo terase napolju, svi su dobili dozvole da dodaju stolice i stolice napolje, problem je proci trotoarom to stoji ali unutra niko ne sedi a pogotovo nije sedeo tokom leta, ne znam o cemu prica ovaj lik. Ja se mislim sta ce biti sada kad zahladi, za sada i na ovih 15 stepeni se sedi napolje, unutra nikog nema, bas sam bila u dilemi pre neki dan da li da sa par ljudi sa kojima sam bila sedimo sami unutar restorana ili napolje na prepunoj "terasi" izglasasmo napolje ipak iako bukvalno nikog nema unutra. Napolje tradicionalno francuzi imaju grejace, te spoljne terase sa grejacima su postavljene uveliko od kad je zabranjeno pusenje unutra onda su te terase spoljne postale deo restorana za pusace, sada je i za pusace i za nepusace, vidim ne zale se nepusaci sada da udisu dim, logika bolje dim od cigareta nego covid je izgleda opste prihvacena.

A da je puno ljudi na tim terasama napolje i da se jede i pije i pushi bez maski to stoji.

Imam utisak da je sada preko dana tj posle podne i rano uvece jos mnogo zgusnutije i punije od kad imamo policijski cas od 21H, to mi za sada izgleda kontraproduktivno kao da svi koji bi sedeli ili predvece ili kasnije uvece za veceru sada dodju posle posla a pre policijskog casa ili na pice ili na veceru, ali guzva bitno veca pogotovo poslednjih dana, od kad su digli ruke od ovih registracija kad sednes za pice ili klopu, toga vise nema vidim

 

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kad raspravljamo zasto ljudi odlucuju da ne postuju mere, jedna politicka situacija u Kaliforniji:

 

Gov. Newsom Limits Gatherings to Three Families, Two Hours Or Less, No Singing

Do riots and protests count as ‘gatherings?’

 

Recimo:

Be sure to stay away from those dreaded wind instruments. As for requiring gatherings two hours or less because “the longer the duration, the risk of transmission increases,” this is totally arbitrary. And do riots and protests count as “gatherings?” Should they also be limited to “three families, two hours or less, no singing, no shouting?”

Gov. Newsom’s rules are sounding eerily like a chapter out of George Orwell’s Animal Farm: “All animals are equal, but some animals are more equal than others.”

As California Globe reported last week, more than 30,000 medical practitioners and medical & public health scientists recently released a letter called the Great Barrington Declaration, telling politicians who continue to keep people in lockdown, they are causing more health issues and deaths than COVID-19

 

Inace u ovim merama se moze otkriti da ako pricas glasno - maske ne funkcionisu :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:



Kako stojimo sa Francuskom danas, i kakva je projekcija, mogu odmah da ti kažem: vrteće se koji dan oko 40-50 k do Ponedeljka, pa će od Utorka naglo da skoči na 80 k. Statistički pattern je vidljiv već.

Za sada ti dobro ide - danas 42032

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Harmonika said:

Pa ove zvanicne objave,  svaki dan jedno ili dvoje mrtvih..malo je nerealno..mislim, daj Boze da  je tacno, da se toliko malo umire, ali, jbi ga, nemaju ove dzukele kredibilitet..

Mislim da je to povrsno gledanje, jer neki prosek od skupljanja virusa do fatalnog ishoda je 17 dana.

A jos uvek mi nije jasno zasto bi to neko radio?

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, djura.net said:

Mislim da je to povrsno gledanje, jer neki prosek od skupljanja virusa do fatalnog ishoda je 17 dana.

A jos uvek mi nije jasno zasto bi to neko radio?

Ono što znamo je da je "neko" to već radio, takođe bez vidljive potrebe, tako da...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ciao said:

Sad iscitah ovo sa Reddita za Pariz - covek se koliko sam shvatila najvise zali na crammed restorane unutra u Parizu, a to stvarno ne znam gde je video - restorani u Parizu jesu poprilicno crammed ali samo terase napolju, svi su dobili dozvole da dodaju stolice i stolice napolje, problem je proci trotoarom to stoji ali unutra niko ne sedi a pogotovo nije sedeo tokom leta, ne znam o cemu prica ovaj lik. Ja se mislim sta ce biti sada kad zahladi, za sada i na ovih 15 stepeni se sedi napolje, unutra nikog nema, bas sam bila u dilemi pre neki dan da li da sa par ljudi sa kojima sam bila sedimo sami unutar restorana ili napolje na prepunoj "terasi" izglasasmo napolje ipak iako bukvalno nikog nema unutra. Napolje tradicionalno francuzi imaju grejace, te spoljne terase sa grejacima su postavljene uveliko od kad je zabranjeno pusenje unutra onda su te terase spoljne postale deo restorana za pusace, sada je i za pusace i za nepusace, vidim ne zale se nepusaci sada da udisu dim, logika bolje dim od cigareta nego covid je izgleda opste prihvacena.

A da je puno ljudi na tim terasama napolje i da se jede i pije i pushi bez maski to stoji.

Imam utisak da je sada preko dana tj posle podne i rano uvece jos mnogo zgusnutije i punije od kad imamo policijski cas od 21H, to mi za sada izgleda kontraproduktivno kao da svi koji bi sedeli ili predvece ili kasnije uvece za veceru sada dodju posle posla a pre policijskog casa ili na pice ili na veceru, ali guzva bitno veca pogotovo poslednjih dana, od kad su digli ruke od ovih registracija kad sednes za pice ili klopu, toga vise nema vidim

 

 

Kakva je situacija u metrou i na univerzitetima, ako uopšte zalaziš tamo? U toj diskusiji na Reditu se i oni spominju kao generatori zaraze, pored još nekoliko stvari; bilo bi zanimljivo uporediti tvoj utisak o tome sa utiscima drugih ljudi koji žive u Parizu i doći do neke kakve takve predstave o tome šta se dešava.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, implant said:

 

Kakva je situacija u metrou i na univerzitetima, ako uopšte zalaziš tamo? U toj diskusiji na Reditu se i oni spominju kao generatori zaraze, pored još nekoliko stvari; bilo bi zanimljivo uporediti tvoj utisak o tome sa utiscima drugih ljudi koji žive u Parizu i doći do neke kakve takve predstave o tome šta se dešava.

U metro ne zalazim - po Parizu idem peske a ako treba da idem van Pariza idem kolima. Cujem od drugih da je u vreme kada ljudi idu na posao ili se vracaju sa posla guzva a izmedju sasvim ok. U prolazu pogledam situaciju u autobusima koliko vidim ista situacija, oko 8-9 ujutro i 17-19h guzva, inace OK.

Sto se Univerziteta tice tu mi je radno mesto mogu samo da kazem da se trudimo koliko mozemo da postoje predavanja i vezbe i uzivo a ne samo preko ekrana a da ne bude pretrpano, da je lako organizovati se, nije.

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Smrtnost od kovida je najnebitnija stavka u vezi ovog virusa. Bilo bi sjajno da je jos niza, niza i od gripa i drugih respiratornih infekcija, ali i onda ne bi bila manje opasna nego sto jeste, a za ponavljace, evo i zasto:

 

Bolest je nova. Moguce da je ona visoka smrtnost i haos na pocetku bila uzrokovana time sto nismo znali da je lecimo i sto smo je lecili i pogresno i jos vise pogorsavali situaciju. Ali sigurno je da je bolest cudljiva i da nema normalan tok zbog cega "laksi oblik" moze da predje u tezi pa i da nastupi smrt vrlo brzo. Zbog toga su restriktivne mere opravdane.

 

Drugi razlog zbog kojeg su mere opravdane je sto ne znamo posledice prelezanog kovida. Postoje neke studie koje upucuju na ozbiljne posledice cak i lakseg oblika.

 

Moj poznanik koji je u ranim tridesetim je umro pre dva meseca. Prelezao je koronu (imao jako blage simptome, znaci laksi oblik), izasao je posle nekih mesec dana u grad, popio par pica, skocio mu je pritisak i umro je od infarkta. Bio je gojazan, ali nije imao dijabetes niti bilo koju drugu bolest a da je znao. Sto se uklapa u pricu da korona ostavlja posledice na srcu i krvnim sudovima.

 

Dalje, problem sa koronom je pritisak na zdravstvene ustanove, koje su nama svakako u raspadu. Mnogi su umrli kod kuce, bez nege, skracen im je zivot ili su cak umrli bezveze, zato sto oni koji imaju neizdrz pa moraju da izlaze i pijance i sire koronu na taj nacin blokiraju ili direktno ili indirektno bolnice.

 

Znaci sve dok za ovaj virus bude bila potrebna bolnicka nega, pa da ne umire bukvalno niko, mi cemo imati problem.

 

Tek kada se to resi i kada korona bude samo jos jedan od "gripova" koji ce nas kaciti u ovo doba godine, mi mozemo da kazemo da se vracamo u normalu.

 

Ali i onda bi bilo jako pametno da ovo sto znamo o sirenju tih respiratornih infekcija nastavimo da primenjujemo, nosimo masku pogotovo ako smrkljamo gde god da idemo, jer je ocigledno ne samo da maske pomazu oko korone nego pomazu i oko drugih vrsti respiratornih infekcija - nikad manje smrkljavih i bolesnih ljudi nije bilo krajem oktobra, apsolutno nikad.

 

I sve to na dohvat ruke, sa komadom platna koje stavljas preko brnjice, ali nekima je i to suvise tesko i vide u tome neku svetsku zaveru i psiholosku taktiku za potcinjavanjem nas posebnih pahuljica i individualaca koji smo poslednja brana novom svetskom poretku.

 

A u realnosti ih marketari brisu iz registra pracenja i nece niko da ih ima u bazi jer su beskorisni, ili nema kuce za sta da ih ujede i zickaju cigare od komsije u 40 godina ili su toliki idioti da bi im i ovako i onako prodao najvecu glupost bez ikakvih problema.

 

Pozdrav svima i mislite svojom glavom.

Edited by McLeod
  • Like 12
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Ono što znamo je da je "neko" to već radio, takođe bez vidljive potrebe, tako da...

Apsolutno, mada je razlog (izbori) bio itekako vidljiv. I danas mislim da seru, broj je sigurno veći ali je najvažnije imati najveći kurac, pardon, najmanje smrtnih slučajeva u regionu da se pokaže svima kako Vučko sve to dovodi u red. 

 

46 minutes ago, McLeod said:

Pozdrav svima i mislite svojom glavom.

Dobrodošao nazad, baš sam se pitao pre neki dan gde si nestao. Samo što nisam postavio poll na forumu, da izglasamo kada će se McLeod vratiti 😝😉

 

Šalu na stranu, nadam se da si dobro i ti i tvoji. Welcome back

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darko said:

Apsolutno, mada je razlog (izbori) bio itekako vidljiv. I danas mislim da seru, broj je sigurno veći ali je najvažnije imati najveći kurac, pardon, najmanje smrtnih slučajeva u regionu da se pokaže svima kako Vučko sve to dovodi u red. 

Ti, dakle, mislis da je kod nas vise zarazenih koronom nego u zemljama u okruzenju (evropi?) samo to niko ne sme da kaze (ni ujedinjeni protiv kovida, ni forumasi koji kazu da vide da ispred kovid ambulanti skoro da nema redova) jer im je Vucic svima naredio da lazu kako bi izgledalo da Vucic najbolje leci ljude? To je logika 'laganja'?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darko said:

Apsolutno, mada je razlog (izbori) bio itekako vidljiv. I danas mislim da seru, broj je sigurno veći ali je najvažnije imati najveći kurac, pardon, najmanje smrtnih slučajeva u regionu da se pokaže svima kako Vučko sve to dovodi u red. 

Patkometrija 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nemam izvor vesti, samo izjavu prijatelja od danas, da u Svajcarskoj, Grckoj, Svedskoj se pitaju cemu ovolike mere i pored povecanog broja zarazenih kad je smrtnost znatno, znatno manja nego na pocetku.

Nema razloga da se zaustavlja sve.

I niko ne zaustavlja sve, nego one najproblematicnije tacke koje su identfikovane od strane ljudi koji se time bave.

A sto se smrtnosti tice, bice ona daleko veca, cim se popune bolnicki kapaciteti. Ljudi kao da su zaboravili sta je problem sa ovim virusom I zasto je toliko fatalan.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djura.net said:

I niko ne zaustavlja sve, nego one najproblematicnije tacke koje su identfikovane od strane ljudi koji se time bave.

A sto se smrtnosti tice, bice ona daleko veca, cim se popune bolnicki kapaciteti. Ljudi kao da su zaboravili sta je problem sa ovim virusom I zasto je toliko fatalan.

e hajde da ne preterujemo previše. Policijski čas od do časova je baš to, zaustavljanje svega. Nije da niko ne praktikuje tu "meru". 
Sasvim je opravdano preispitivati svaku odluku bilo koje vlasti bz obzira na fatalnost virusa.

Link to comment
Share on other sites

Kako ste sigurni da drugi virusi ne ostavljaju posledice?

Uzmimo grip- kao odrasla osoba, otprilike ga fasuješ na svaku sedmu godinu. Ja pamtim svoja dva ( u srednjoj i kao apsolvent, posle toga se vakcinišem). Nikad me niko nije slao na grafiju pluća, pošalje me izabrani lekar, fazon, pušač sam, imam 2 ožiljka od pneumonija, bez posledica. Ali, sestra ima aritmije i blokove nekih grana, onesvešćuje se na višim nadmorskim visinama- posledica gripa. Drugarica ležala svinjski, nakon toga u avgustu neobjašnjivo teška pneumonija završena drenažom grudnog koša i operativnim uklanjanjem priraslica, posledica pada imuniteta zbog štitne žlezde koja je pobrljavila nakon gripa. Da ne pričamo o epštajn- baru ( infektivna mononukl) okrivljenom za hočkin i non- hočkin limfome. Potom o HPV virusima, ređem koksakiju, varičeli. Uglavnom, čujem da je neko mlad egzitirao, kako da znam da nije sekvela bilo kog random virusa?

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

Ti, dakle, mislis da je kod nas vise zarazenih koronom nego u zemljama u okruzenju (evropi?) samo to niko ne sme da kaze (ni ujedinjeni protiv kovida, ni forumasi koji kazu da vide da ispred kovid ambulanti skoro da nema redova) jer im je Vucic svima naredio da lazu kako bi izgledalo da Vucic najbolje leci ljude? To je logika 'laganja'?

Pa u martu i Aprilu je bilo 3 puta više umrlih nego što jeste. Takođe, svi znamo za Vučićevu "kosilicu" - što tako ne bi bilo i danas? 

 

Inače, slažem se da sigurno nije tako loše kao što je bilo u Junu/Julu - tada se debelo lagalo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...