Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Promakao mi je detalj da su clanovi kriznog staba Tiodorovic I Stevanovic potpisnici

onog 'proglasa za bolju Srbiju' iz 2017, koji je Vucic sastavio da relativizuje potpise peticija protiv njega.

 

 

Edited by Kido from Junkovac
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

Holandjani "strongly advise" 14-dnevni karantin za sve koji dolaze iz Srbije, a karantin podrazumeva (izmedju ostalog):

 

"Only members of your household may be at home with you. Make sure you have as little contact as possible with members of your household and keep 1.5 metres apart wherever possible. This means no hugging, kissing or sex.

 

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tackling-new-coronavirus-in-the-netherlands/travel-and-holidays/self-quself-quarantine

 

Pragmaticni, kao i uvek!

I nema naredjivanja, samo "jak savet"!

Ja se svega ovoga pridrzavam odavno - je l` mogu u Nizozemsku?:lol_2:.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2020 at 7:38 PM, Akiro said:

Imam neki osećaj da je danas manje ljudi sa maskama na ulicama nego prethodnih dana. Nikako ne sme da se objavljuje struktura teže obolelih i umrlih i stalno treba naglašavati da i mladi žestoko stradaju inače ode mast u propast. Uništiće nas stoka od 20-40 godina, čak i srednjoškolci valjda u većoj meri nose maske.

 

Bas do 40, sa 41 se covek odjednom menja?

 

Takvo je i inace ponasanje ljudi u odredjenim godinama - sto si mladji manje ces razmisljati o prolaznosti zivota, vise ces biti izlozen rizicnom ponasanju (cuveno 'kad ako ne sad?'). Takodje smo vise konzervativniji u starijim godinama.

 

Mene zaista cudi zasto bilo koga cudi sto nekoga ne interesuje situacija sa virusom i ne pazi mnogo da li ce da se zarazi? Ne mozemo imati manje - vise utvrdjene obrasce zivota u odnosu na odredjene godine (neko zeli sa 55 godina da vozi motor - 'nemoj chicha, nije to vise za tebe', nekoga interesuju duboka filozofska pitanja sa 25 - 'e, u tvoje vreme sam ja jurio cure'), pa da se sad cudimo zasto se ljudi tako ponasaju.

 

Ovim sam zavrsio sa opisom situacija u narodu, sad idem na krivicu vlasti. Mozda ce neko opet da se naljuti, ali da, za ovo je najvise kriva vlast. Zasto? Jer su ocigledno lagali kada smo imali mizernih 50-60 do 90 slucajeva pre izbora dnevno u vreme kada su sve mere ukinute, a sad imamo katastrofalnu situaciju. Sve za sto vecu izlaznost, sve da se kralj pohvali sa sto vise ucesnika na njegovoj farsi od izbora.

 

Nista bolje ne mislim ni o kriznom stabu - sve sam poltron i karijerista. Nas ceka katastrofa najesen, ali nekako je i normalno da se to desava za vreme najgore vlasti od 5.10. 2000.

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, goldberg said:

 

Bas do 40, sa 41 se covek odjednom menja?

 

Takvo je i inace ponasanje ljudi u odredjenim godinama - sto si mladji manje ces razmisljati o prolaznosti zivota, vise ces biti izlozen rizicnom ponasanju (cuveno 'kad ako ne sad?'). Takodje smo vise konzervativniji u starijim godinama.

 

Mene zaista cudi zasto bilo koga cudi sto nekoga ne interesuje situacija sa virusom i ne pazi mnogo da li ce da se zarazi? Ne mozemo imati manje - vise utvrdjene obrasce zivota u odnosu na odredjene godine (neko zeli sa 55 godina da vozi motor - 'nemoj chicha, nije to vise za tebe', nekoga interesuju duboka filozofska pitanja sa 25 - 'e, u tvoje vreme sam ja jurio cure'), pa da se sad cudimo zasto se ljudi tako ponasaju.

 

Ovim sam zavrsio sa opisom situacija u narodu, sad idem na krivicu vlasti. Mozda ce neko opet da se naljuti, ali da, za ovo je najvise kriva vlast. Zasto? Jer su ocigledno lagali kada smo imali mizernih 50-60 do 90 slucajeva pre izbora dnevno u vreme kada su sve mere ukinute, a sad imamo katastrofalnu situaciju. Sve za sto vecu izlaznost, sve da se kralj pohvali sa sto vise ucesnika na njegovoj farsi od izbora.

 

Nista bolje ne mislim ni o kriznom stabu - sve sam poltron i karijerista. Nas ceka katastrofa najesen, ali nekako je i normalno da se to desava za vreme najgore vlasti od 5.10. 2000.

 

Samo subjektivan grubi utisak o godištima na osnovu lične statistike odnosno encounters, mene više fascinira da srednjoškolci izgleda malo ozbiljnije shvataju situaciju, nego oni, koji bi ipak trebalo da su malo zreliji od njih. U svakom slučaju, ova (grubo procenjena) grupa od 20-40 je svakako najagresivnija kada se radi o "njenom pravu" da druge ugrozi svojim ponašanjem i to možda naglašenije kod onih 30-40. U ovoj situaciji, supruga i ja one, koji nam se potpuno nepotrebno a bez maske približe, prvo ljubazno zamolimo da ispoštuju propisanu distancu. Ostavimo drugi korak po strani (taj svakako više nije ljubazan), ali nemaš pojma kakve sve odgovore dobijaš čak i na najljubazniju molbu da se malo udalje, od verbalnih izliva Vukovog rečnika do direktnih pretnji fizičkim obračunom. Današnji aktuelni biser: čekaj samo da odem do kola, pa ćeš videti tvoju distancu (nemam pojma da li je lik mislio da iz kola izvadi pajser ili utoku). Zato što smatram da ne treba da mi zalazi u separe u bašti restorana dok se igra sa detetom i da mi zapljuje kafu. Tip je čak još više popi*deo kad smo popakovali pića i otišli u drugi separe. Znači nije mu čak ni stalo do pobede, osvajanja terena, do toga da nas uspešno oterao, ne, lika je baš iznerviralo što ga ne želimo blizu. I da ne bude da su samo baš mlađi, i onaj mali procenat matorih, koji se ne štite, su isto tako agresivni u isterivanju svog "prava".

 

Ima tu i neki drugi obrazac, nije to samo lakomislenost i komfor. Očigledno se mnogi osećaju direktno uvređenim kad pokažeš da želiš distancu od njih. Valjda nešto po principu: ti ćeš da mi kažeš da sam ja kužan ili nešto slično, ti ćeš da me izbegavaš, e sad ćeš da vidiš. Pojedinci maltene reaguju kao da si im opsovao najrođenije. Kad konobar odbije bakšiš i postane izrazito neljubazan samo zato što si ga zamolio da stavi masku kad priđe stolu (na šta je obavezan) ili kad ti lik ide prema tebi na ulici a ti pređeš na drugu stranu ulice a on skrene takođe pa opet ravno na tebe, etc, etc. Dobijaš i poglede mržnje ako navučeš masku kad ti neko ide u susret (ponekad i zajedljive komentare). To su već priče za ozbiljnu analizu. Lakomislenost razumem, iako je smatram bezobrazlukom u ovoj situaciji, ali ove agresivne reakcije na to što samo hoćeš da se zaštitiš... Možeš samo da se krstiš. Izgleda da se pojedincima to češće dešava pa su izpi*deli, ne želim ni da zalazim u tu patologiju.

 

Ne čudi me da mlađi nisu zaplašeni i da im se svečano za sve hebe, ali me čude neke druge stvari. I da, čude me. odnosno pozitivno su me iznenadili srednjoškolci. Neočekivan broj njih se pristojno ponaša, t.j. donekle poštuje mere,a ako i ne, makar su samo lakomisleni bez onog patološkog dela, koji krasi ove malo starije.

 

Naravno da vlast sa sve svojim podguznim mušicama iz tzv. kriznog štaba za sve snosi najveću krivicu, tu nema spora, to uključuje i ovaj duboko isfrustriran narod koji je posledica (ne samo) te vlasti. Ali tu dolaze do izražaja i neke osobine koje nisu samo proizvod (raznih) vlasti. Dovoljno da poželim da onaj manji procenat pristojnog sveta u kompletu izbegne iz ove zemlje u neka normalna okruženja bez ovih patologija i ostavi materijal od koga se pita ne pravi da se podavi u sopstvenom materijalu od koga se pita ne pravi pod vlašću, od koje se pita ne pravi, a koju su većinski sami birali jer im baš takva i odgovara.

 

I da, ima jedan obrazac, ljudi veruju samo ono što žele da veruju, to jest, što im odgovara. Da smo "pobedili" Covid je veliki broj veoma rado poverovao, da se Covid vratio with a vengeance (odnosno nikada ni nije bio "pobeđen") uz sve mračenje vlasti i "struke" te struke, nešto ne žele da poveruju ili veruju za tri dana. How convenient.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Don Juan said:

Može mala pomoć za nas koji ne gledamo smeće sa nacionalnih televizija. O kakvom spotu se radi?

 

Napravili su spot u kom su spojili sve proteste na kojima je bilo nekog nasilja unazad 3 godine sa ovim što su bili pre dve nedelje i na osnovu toga stvaraju percepciju da je i za ovaj protest odgovorna opozicija. Odnosno da je odgovorna za nasilje i porast broj obolelih. Naravno spot nije potpisan a vrti se na svim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću osim RTS-a.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo, današnja business novost. Još jedan razlog da glupi sindikati ne postoje. Dobio email da će u ponedelbak u 1pm biti sastanak na kome će sa raspravljati sledeća godina. P.s. Nota kaže, "ne morate da prispstvujete" čik nemoj da budeš. Ono to odlučeima da ti bude kao da si se složio. Sad nek mi neko kaže da jeesindikat neophodan.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, mrd said:

Evo, današnja business novost. Još jedan razlog da glupi sindikati ne postoje. Dobio email da će u ponedelbak u 1pm biti sastanak na kome će sa raspravljati sledeća godina. P.s. Nota kaže, "ne morate da prispstvujete" čik nemoj da budeš. Ono to odlučeima da ti bude kao da si se složio. Sad nek mi neko kaže da jeesindikat neophodan.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Nije neophodan, ali ko ce sam da nabavlja svinjske polutke i smrznute pilice. O posteljini da ne govorimo.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ZiS said:

Ovi ne umeju ni da lazu mucenici...

 

znas kako se zove novi nacelnik stozera u mom kraju? neces vjerovati...

 

Spoiler

4 novooboljele osobe u našoj županiji: Petar Lagator novi načelnik Stožera OBŽ

24.07.2020. 10:32
 
Tijekom posljednja 24 sata u Kliničkom bolničkom centru Osijek i Zavodu za javno zdravstvo testirano je 227 uzoraka, od kojih je 4 bilo pozitivno na koronavirus. Troje s područja Ispostave Osijek Zavoda za javno zdravstvo i jedna s područja Ispostave Đakovo.

Danas se u KBC-u Osijek na bolničkom liječenju nalazi 35 osoba oboljelih od koronavirusa od kojih je troje na respiratoru. U samoizolaciju je stavljeno 9 novih kontakata oboljelih, pa se sveukupno u samoizolaciji na području naše županije nalazi 408 osoba.

Policija je samoinicijativno provjeravala osobe u samoizolaciji i od 51 provjerene osobe, sve su zatečene na adresi stanovanja i nije utvrđeno niti jedno kršenje mjere samoizolacije.

KBC Osijek zahvaljuje se svim dobrovoljnim darivateljima krvi jer su, zahvaljujući njima, zalihe krvi izvan kritične razine. Potreban je i dalje kontinuirani odaziv dobrovoljnih davatelja krvi radi dostizanja optimalne razine zaliha krvi u KBC-u Osijek.

Rješenjem župana Ivana Anušića razriješen je načelnik Stožera Civilne zaštite Goran Ivanović te je imenovan novi načelnik Stožera, zamjenik župana Petar Lagator. Goran Ivanović podnio je ostavku i na mjesto zamjenika župana Osječko-baranjske županije kako bi mogao postati zastupnik u Hrvatskom saboru.

 

  • Like 3
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Kakvi smo mi, mozda bi pre upalile novcane nagrade?


Ne bi ni jedno, ni drugo tj ni kazne, ni nagrade. Vrati petlju na @Akiro post gore. Uzeli bi (antiprotivni) pare, ali masku ne bi nosili zadugo.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Evo drugar nakon tri nedelje od kraja simptoma (vrlo blagih, niska temperatura dva dana i mali umor)  - opet pozitivan :classic_laugh:

 

Kažu mu da sedi kući još dve nedelje. Da se nije testirao, ne bi ni razmišljao o ovome.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, stefan81888 said:

 

Može, što da ne. Nosiš masku danas-hiljadarka. Plus po 500 dinži bonus za svakog ko ne nosi masku a ti mu je navučeš na javnom mestu.

Ma prosto je, raspises nagradu od 500 ojra za zivog nenosioca maske, a 300 ojra za mrtvog.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Ma prosto je, raspises nagradu od 500 ojra za zivog nenosioca maske, a 300 ojra za mrtvog.

+ neki bonus za živog asimptomatskog, mada trebaće vremena da dokažeš, otčekaš rezultate testova

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

znas kako se zove novi nacelnik stozera u mom kraju? neces vjerovati...

 

  Reveal hidden contents

4 novooboljele osobe u našoj županiji: Petar Lagator novi načelnik Stožera OBŽ

24.07.2020. 10:32
 
Tijekom posljednja 24 sata u Kliničkom bolničkom centru Osijek i Zavodu za javno zdravstvo testirano je 227 uzoraka, od kojih je 4 bilo pozitivno na koronavirus. Troje s područja Ispostave Osijek Zavoda za javno zdravstvo i jedna s područja Ispostave Đakovo.

Danas se u KBC-u Osijek na bolničkom liječenju nalazi 35 osoba oboljelih od koronavirusa od kojih je troje na respiratoru. U samoizolaciju je stavljeno 9 novih kontakata oboljelih, pa se sveukupno u samoizolaciji na području naše županije nalazi 408 osoba.

Policija je samoinicijativno provjeravala osobe u samoizolaciji i od 51 provjerene osobe, sve su zatečene na adresi stanovanja i nije utvrđeno niti jedno kršenje mjere samoizolacije.

KBC Osijek zahvaljuje se svim dobrovoljnim darivateljima krvi jer su, zahvaljujući njima, zalihe krvi izvan kritične razine. Potreban je i dalje kontinuirani odaziv dobrovoljnih davatelja krvi radi dostizanja optimalne razine zaliha krvi u KBC-u Osijek.

Rješenjem župana Ivana Anušića razriješen je načelnik Stožera Civilne zaštite Goran Ivanović te je imenovan novi načelnik Stožera, zamjenik župana Petar Lagator. Goran Ivanović podnio je ostavku i na mjesto zamjenika župana Osječko-baranjske županije kako bi mogao postati zastupnik u Hrvatskom saboru.

 

Naše ime je naš program! 

:) 🙂 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sustina je da treba da naucimo da zivimo sa virusom a to cemo postici tako sto cemo 24/7 da vas bombardujemo vestima o koroni, sa umirujucim recima poput strah, panika, katastrofa, upozorenje, haos.... 

Ne treba da panicite, mi panicimo za vas. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...